Wagtmans: „Mijn renners rijden als sneltreinen" Belg Peeters: te koude plas... Wallis de Vries werkt aan nota over doping w* V i 'l M i t Docos overklast door produktief HVV:1 -5 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 'Noord wijk kan niet zonder de oude kern' NOORDWIJK - Hij is weer helemaal terug van weggeweest. Ruud Bröring ging vorig sei zoen gebukt onder twee zeer ernstige blessures waardoor de 32 jarige voetballer in totaal slechts negenmaal in de hoofdmacht van Noordwijk kon uitko men. Waar andere voetballers op die leeftijd na dergelijke tegen slagen waarschijnlijk hun 'kicksen' aan de wilgen zou den hebben gehangen, vocht Ruud Bröring onder het mot to "ik ben in m'n tweede jeugd" keihard terug. Zo hard zelfs dat oefenmeester Eel- man al in de oefenperiode niet meer om de sportleraar ("een van de zeven bij Noordwijk") heen kon. De ellende begon al vroeg, vorig seizoen. In de tweede verlen ging van de bekerwedstrijd tegen de eredivisieclub Haarlem scheurde bij de ros sige Noordwijker voorname lijk door vermoeidheid achter in het dijbeen een spier. Een kwetsuur dat hem vele weken langs de kant hield. Eenmaal opgelapt kreeg Bröring rond Pasen in een onbetekend oe fenpartijtje een volgende domper te verwerken. Een botsing met de vijandelijke doelman leverde een verrek king van de kniebanden op. Door die blessure kwam Brö ring in het verloop van het voetbalseizoen niet meer binnen de gekalkte lijnen. Zonder morren De Noordwijker verwerkte de tegenslagen zonder morren ("een blessure gaat toch weer over") en werkte vervolgens aan een come-back in de ba sis-elf. Een terugkeer die vol gens Bröring door het Noordwijkse publiek niet be paald werd gewaardeerd. "Want" oordeelt Bröring, "de supporters gaan er van uit dat een speler van boven de der tig jaar is afgeschreven. Die speler kan dan plotseling niets meer. Vooral jonge ven tjes laten dat altijd luidkeels blijken. Ik ben eens een keer met die gastjes gaan praten. Ze zijn nu tot inkeer geko men. Ook zij hebben nu in de gaten dat Noordwijk niet zonder de oude kern kan. Er staan immers geen capabele vervangers klaar, talentvolle jeugd is er haast niet. Josje Smit is een aardig talent, maar hij heeft er niet alles voor over. Laatst moesten we in het NCRV-toernooi in Delft spelen. Kon hij niet meedoen omdat hij zo nodig bierblikjes op het strand moest verkopen. Dat is na tuurlijk geen zaken doen. Dat haalde ik vroeger niet in m'n hoofd. Nee, Noordwijk zal nog een paar jaar moeten wachten voordat de 'volge vreten gearriveerde vedettes' uit de selectie zijn verdwe- Verwachtingen Ruud Bröring heeft veel ver wachtingen van de komende voetbaljaargang. "Louter door blessureleed heeft Noordwijk vorig seizoen de titel gemist, 't Is dat we in de slotfase de partijen tegen DOVO zo ongelukkig speel den anders hadden we met een incompetente ploeg als nog het kampioenschap ge pakt. Voor het komende sei zoen heb ik goede hoop. Met een behoorlijk brede selec- tiegroep en dat vreselijke goede sfeertje kan Noordwijk weer als vanouds presteren. SPORT Ruud Bröring is weer als vanouds bezig in de basis-elf van Noordwijk. "Het duurt nog wel even voordat de 'volgevre ten gearriveerde vedettes' uit de selectie zijn verdwenen", stelt hij. Alleen hoop ik dat we van blessures verstoken zullen blijven. Want de ellende is za terdag alweer begonnen. Sjoerd Boot en Jan Willem Bogers liepen aan het oefen wedstrijdje tegen Zeeburgia al flinke builen op. Vooral Jan Willem is erg blessuregevoe- lig, maar dat brengt zijn speelwijze met zich mee. Spelers zoals hij zouden be scherming moeten krijgen van de scheidsrechter". Moest vorig seizoen naarstig in het elftal worden geschoven om een redelijke frontlinie te formeren, nu staat een meer dan waardige voorhoede speler klaar om het gemis te compenseren: John Manu- putty. Vorig seizoen kwam de ex-UDO'er niet aan de bak door een onwillige knie. Hij liet zich gedurende een half jaar niet meer zien bij Noord wijk om vervolgens in juli bij de eerste training met de voetbaltas in de hand weer ac te de presence te geven. "We wisten niet wat we zagen. We hebben ons eerst allemaal aan hem voorgesteld. Nu is Noordwijk maar wat blij met zijn terugkeer, hij is een openbaring in het veld. We zijn alleen bang dat hij min der gaat spelen als de tempe ratuur straks wat gaat dalen". Conflicten Over oefenmeester Eelman is Ruud Bröring wel te spreken. "In het begin zijn er wel eens moeilijkheden geweest. Eel man kwam van een betaalde club (Haarlem) en wilde de professionele aanpak ook bij Noordwijk toepassen. Dat gaf conflicten. De zaak is toen bijgedraaid en sindsdien gaat het uitstekend. Alleen kan hij nog steeds geen vat krijgen op Kees Karstens. Hij komt ge rust met z'n tenniskloffie, en altijd te laat, opdagen. Ook loopt hij nu niet over van inzet op de training. Zolang er ech ter nog geen volwaardige ver- vangr klaarstaat kan Eelman niet om Karstens heen. Ook John van Dijk baart Eelman zorgen. Op de training laat hij de meest ongelooflijke hoog standjes zien. In de wedstrijd komt het er nooit uit, Eelman heeft hem al op alle mogelijke plekken in het elftal gepro beerd". Voor de (vooruitgeschoven) wedstrijd tegen de regerende zaterdagkampioen DOVO is Ruud Bröring gematigd op- timistisch."We hebben na tuurlijk wel wat goed te ma ken tegen die lui. Vorig sei zoen gingen we nogal lullig de boot in. Ik ga uit van een ge lijkspelletje, vooral omdat het nog niet zeker is of Sjoerd Boot en Jan Willem Bogers meedoen". ROB ONDERWATER LEIDEN - Docos zal niet zonder enige zorgen de competitie tege moet zien na de ruime oefennederlaag tegen HVV. De Haagse tweedeklasser versloeg de Leidenaars op eigen terrein met 1-5. Met de rust stond het door een groot aantal fouten in Docos-de- fensie al 0-4. In de tweede helft redde Bram Ruis de eer voor de "Morsch"-bewoners. DOSR speelde thuis tegen SJZ voor de Van der Geest-beker. Het werd 1-1. Omdat de Roelofarendveense ploeg de strafschoppen beter nam bleef de bokaal in de prijzenkast van DOSR. Na een 0-0 ruststand scoorden Leander Rietbroek voor DOSR en Wim Bos voor SJZ. Over vier weken kan de ploeg van trainer De Visser overigens al revanche nemen, omdat beide formaties elkaar dan voor de competitie ontmoeten. Een technisch iets beter LFC verloor aan de Boshuizerkade met 2-3 van Ter Leede. De zaterdag tweedeklasser nam door Jan van Harskamp (2x) en aanvoerder Nico van der Fange een 0-3 voor sprong in de tweede helft. Piet Gubler scoorde uit een penalty 1-3 en vlak voor het einde bepaalde Frans Boogerts de eindstand op 2-3. De zondagamateurs van Randstad Sport versloegen thuis de Haag se afdeling club De Valkeniers met 1-0. Al na vijftien minuten zorgde Voorschotenaar Kees Dreef voor de enige treffer van de wedstrijd. Kagia verloor in Lisserbroek met 0-2 van een beter combinerend Concordia. Voor de kersverse zondag vierdeklasser doelpuntte in de tweede helft Peter van de Westen tweemaal. Waar in Nederland nog steeds de discussies over de dopin- gaffaire rond Joop Zoete melk - zelfs op ministerieel niveau - voortduren, sijpe len uit het buitenland alweer nieuwe berichten over ge vallen van doping in de wie lersport binnen. Gisteren werd in Valkenburg bekend gemaakt dat de Belg Willem Peeters, lid van de Belgische profploeg voor het wereldkampioenschap van zondag op het Cauberg-cir- cuit, onlangs fraude heeft gepleegd na afloop van een criterium in België. Peeters won op 15 augustus dat criterium. Hij leverde pa af loop urine van een andere persoon in bij de controle rende arts. De fraude kwam aan het licht, omdat de urine koud was en onmogelijk en kele ogenblikken tevoren kon zijn afgescheiden. Deze poging tot fraude is ana loog aan die van Michel Pol- lentier vorig jaar in l'Alpe- d'Huez tijdens de Ronde van Frankrijk. Peeters werd gis teren onmiddellijk uit de Belgische ploeg verwijderd en kreeg een schorsing opge legd van drie maanden on voorwaardelijk. Uit Lissabon kwam gisteren het bericht dat de 22-jarige Portugees Marco Chagas, re centelijk winnaar van de Ronde van Portugal, positief heeft gereageerd tijdens een dopingonderzoek. Hij werd inmiddels gedeklasseerd. Joaquim Santos werd tot win naar uitgeroepen. Chagas stond bekend als een groot talent. In Portugal kreeg hij de bijnaam "de Portugese Hinault". VALKENBURG (GPD)- „We krijgen een Nederlandse we reldkampioen bij de amateurs. Is het niet zo, dan eet ik m'n hoed op". Woorden van deze strekking sprak Rini Wagtmans, een prognose van een jonge wielercoach die het hart op de tong draagt, 't Was vorig jaar in Duitsland. Wagtmans werd toen het net niet lukte met z'n uitspraak om de oren gemept. De eerste les: je kunt niet altijd zeg gen wat je denkt. Wagtmans nu: „Ik leef met de ren ners naar het wereldkampioen schap toe. De voorbereiding is prima, ze fietsen als sneltreinen. Dan word ik enthousiast en denk: wie moet hen kloppen". Een jaar ervaring rijker en dus praat een nacht slapen vóór het amateur kampioenschap op de weg een voorzichtige Wagtmans. Hoewel, als hij over zijn wielrenners ver haalt dan komen de gevoelens die hij vorig jaar uitte en nu in het hersenpannetje moet houden, toch weer snel bovendrijven. "Ja, het enthousiasme is er. Zie ik Jos Lammertink rijden in Tsjecho- slowakije dan denk ik, daar fietst de nieuwe kampioen. Maar zie ik dan hoe Theo de Rooy de 100 ki lometer-ploeg aanvoert, dan is hij voor mij de beste van de we reld". Op zijn collega's van Taiwan, Ma rokko en nog een paar onbedui dende wielerlanden na, denken alle coaches hetzelfde. Het we reldkampioenschap op de weg is een loterij. Bij de amateurs nog meer dan bij de beroepsrenners. De afstand bij de profs scheidt het kaf van het koren, je hebt knechten die nooit kampioen kunnen worden. De amateurs kunnen de 180 kilometer aan, ook al zitten daar 22 beklimmingen in. De lijst van kanshebbers is Bergtoppen, die zes keer zo hoog reiken als de Valkenburgse Cau- berg die morgen met de Beme- lerberg en de afstand van 180 ki lometer moeten voorkomen dat een matig coureur zich in de re genboogtrui laat hijsen. Lam mertink: „Met die afstand heb ben we geen moeite. In Tsjecho- slowakije waren het ook lange etappes. Gisteren hebben we nog een wedstrijd gereden in België van honderd kilometer. We zijn op de fiets teruggekomen, samen toch ook de afstand van het we- reldkampioe nschap". Lammertink zegevierde ten bewij ze van zijn goede vorm. Zijn 20ste overwinning. Is de 21ste het we reldkampioenschap? Wagtmans geeft hem een uitstekende kans. Woensdag na de ploegentijdrit zei hij nog: „Met Lammertink hadden we hier een medaille ge- .pakt". De reden van zijn absentie op dat onderdeel ligt bij ploegleider Herman Krott. Hij heeft de laat ste jaren in zijn amateurploeg vele talenten opgeleid en hij heeft ze zien sneuvelen op de loodzwa re 100 kilometer. Lammertink: „Krott zegt dat het slecht is. Het kan niet goed zijn om je twee da gen voor het wegkampioenschap total-loss te rijden. Hij heeft me gewezen op Fedor den Hertog, Theo de Rooy, Jos Lammertink en Hennie Stamsnijder, de "sneltreinen v>an de WK-ploeg'Gisteren hielden z zich vooralsnog rustig. De heren brachten de tijd door met een spelletje "Mens erger je niet geadviseerd om bij de ploeg van kwaliteit als klimmer. „Zoete- Zoetemelk een profcontract te tekenen. Gerrie Knetemann, Leo van Vliet en Frits Pirard deden dat voor hem. Een jaartje waar ze geen spijt van hebben gehad. Lammertink: „Frankrijk is het wielerland, een goede leer school". Krott zegt, het komt opnieuw over zijn lippen als hij praat over zyn Herman Krott zegt, het zijn woor den die in het praatje met Lam mertink terugkeren. „Ik heb ver trouwen in die man. Hij loopt al jaren mee in de wielersport". Herman Krott heeft de coureur uit het Overijsselse Wierden ook melk moet niet denken dat hij een berggeit in zijn ploeg neemt. Maar dat wist hij met Pirard ook, is ook geen groot klimmer. Krott vergelijkt mij vaak met Rik van Looy, geen hoogvlieger in de bergen, maar een man die in de klassiekers nog een kapitaal bij een fietste. Het klassieke werk, dat zal my het beste liggen". ten. De Rooy, Lammertink, Van der Poel, Van Meer, Wijnands en Stamsnijder hebben van de wie lerbond alle gelegenheid gekre gen om zich in een optimale con ditie te rijden. Die vorm is er bij De Rooy, en zeker bij het viertal dat met zeven etappe-overwin ningen terugkeerde uit Slowa kije. Indruk Jos Lammertink maakte op de bondscoach de meeste indruk. Geconfronteerd met Wagtmans' complimenten weet de winnaar van Olympia's Ronde van niets. „Het enige dat ik in Tsjechoslo- waki je van hem gehoord heb is: jij wint morgen de etappe. Ik ben gevoelig voor die dingen, kon de slaap niet vatten, de volgende dag stond ik op het podium". Jos Lammertink, een wielertalent dat zich vroeg aankondigde. Vijf tig overwinningen bij de junioren en nu drie seizoenen bij de ama teurs die hem de hoogste prijzen opleverde, de nationale titel in 1978, de eindzege in Olympia's Ronde in 1979. Een alles-kunnen snel in de sprint, prima in het tijd rijden, achtervolgingskampioen op de baan en vooraan in de Lim burgse heuvels. „Maar", zegt hij „hoger moeten de bergen niet worden. Ik weeg 93 kilo, ben 1.92 m. lang, ik moet heel wat omhoog sjouwen. Ik zal nooit een groot klimmer worden. Hoewel, ik heb me dat aangepraat. De afgelopen dagen in Slowakije ben ik gaan twijfelen. Ik kon met de besten omhoog en daar waren toch be klimmingen met een lengte van 12 kilometer by". DEN HAAG (ANP) - Staats secretaris Wallis de Vries van CRM heeft gisteren in een gesprek voor de radio (Avro's radiojournaal) een nota met voorstellen op het gebied van de voor lichting en de sportmedi- sche begeleiding van het dopingprobleem in het vooruitzicht gesteld. "Deze nota zal binnenkort bespro ken worden in het kader van het topsportbeleid bij het nationaal sportoverleg", aldus de be windsman. "Een en ander zou kunnen uitmon den in een voorstel om met ande ren een nationaal sportmedisch instituut te stimuleren, te kijken hoe we dat van de grond moeten krijgen. De sportwereld is zelf bezig met de strafmaatregelen. Ik dacht dat er voor de overheid met name een taak lag op het terrein van de voorlichting en de sport- medische begeleiding. Op dat punt is zelfs in internationaal verband, onlangs nog bij de con ferentie van sportministers in het Wallis de Vries kader van de Raad van Europa, de nadruk gelegd op bemoeienis van de overheid. Afgesproken is dat we dat gecoördineerd zullen doen en Nederland heeft zich daar ook achter gesteld. Ik vind dat het gebruik van dope zodani ge vormen heeft aangenomen dat de overheid een taak heeft iets in de begeleidende sfeer te gaan doen. Daarbij denk ik bepaald niet alleen aan wielrennen omdat de zaak natuurlijk in een veel breder verband moet worden ge zien". Naar aanleiding van recente ge beurtenissen in de wielersport (de affaire rond Joop Zoeemelk) heeft de Vereniging voor Sport geneeskunde gisteren een ver klaring uitgegeven. In algemene zin herhaalde de vereniging daarin het standpunt zoals dit werd vastgelegd in een publica tie, genaamd "het doping probleem", van 27 maart 1968. De Vereniging voor Sportgenees kunde acht doping in welke vorm dan ook ontoelaatbaar om de vol gende drie hoofdredenen: 1. Doping betekent een gevaar voor de geestelijke en/of lichamelijke gezondheid van het betreffende individu, 2. Doping kan een gevaar voor der den vormen, 3. Doping is onsportief en strijdig met het wezen van de sport. Verklaring Wellicht meer dan in het verleden wenst de Vereniging voor Sport geneeskunde volgens de verkla ring te benadrukken dat doping- bestryding met in de eerste plaats een zaak is van dopingcontrole en eventuele strafmaatregelen, maar veeleer een kwestie van goede voorlichting en adequate sportmedische begeleiding. Daar wil de overheid, getuige de woor den van Wallis de Vries, dus dui delijk op inhaken. De verklaring van de vereniging gaat aldus ver der "Dopingcontrole is helaas op dit moment op praktische gronden noodzakelijk maar mag nimmer leiden tot rechtsonzekerheid of rechtsongelijkheid. De Vereni ging voor Sportgeneeskunde is bovendien van mening, dat de dopingproblematiek niet alleen medische aspecten heeft, maar dat evenzeer en soms in sterkere mate factoren als pedagogische, psychologische, sociaal-econo mische, juridische en etische, een rol spelen. De Vereniging voor Sportgenees kunde is bereid zich volledig in te zetten bij het zoeken naar een oplossing voor deze problematic. Er wordt echter op gewezen dat de steun van andere deskundigen en instanties alsmede een be langrijke inbreng van de over heid hierbij onmisbaar is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13