LEIDSCH DAGBLAD WILDE HAVENSTAKING Betalingsbalans in evenwicht Roer op Antillen moet radicaal om vandaag Kaper geeft zich over Extra steun bij zeer ingrijpende terbetering eigen buis Lange rij wachtende schepen voor Rotterdam Uitbreiding actie in vleeswarenindustrie Beernink overleden DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35942 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) - Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft een nieuwe regeling voor de ver betering van particuliere wo ningen ingesteld. Nieuw in deze regeling is vooral dat er een extra bijdrage wordt toegekend bij een in grijpende verbetering door een eigenaar-bewoner, aldus zijn ministerie. De extra bijdrage van tien pro cent wordt gegeven, wanneer er gelijktijdig vier werk zaamheden ter verhoging van het woongerief worden uit gevoerd of drie werkzaamhe den, waarvan tenminste één bedoeld is om een bouwtech nisch gebrek op te heffen. Voorts is het volgens de nieuwe subsidieregeling mogelijk dat er een bijdrage ineens wordt toegekend voor de verbete ring van slaapkamers (600 gulden voor de hoofdslaap kamer en 450 gulden voor drie andere slaapkamers). Daar naast zijn de subsidiebedra gen voor het opheffen van bouwtechnische gebreken verhoogd. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse betalingsbalans zal dit jaar waarschijnlijk in evenwicht ko men. Dat betekent een verbete ring ten opzichte van 1978, toen ons land een tekort had van 2 miljard gulden. De belangrijkste oorzaak voor de verbetering is de matiging van de loonkosten, die onder het kabinet Den Uyl is ingezet en onder het huidige kabinet doorgaat. De stijging van de loonkosten ligt onder die in het buitenland. Volgens een woordvoerder van het Centraal Plan Bureau (CPB) pro fiteert ons land ook van de voor- raadvorming van chemische produkten in de wereld, waarvan Nederland een belangrijke ex porteur is. De betalingsbalans wordt negatief beïnvloed door de duurdere olie, die van invloed is op de exportprijzen. De geringe waardestijging van de gulden heeft niet veel invloed op de lo pende rekening gehad. Bij het CPB wordt, zoals gewoon lijk, gewaarschuwd voor al te groot optimisme. De betalings balans vertoont een vertekend beeld, doordat Nederland nog steeds gebruik kan maken van het eigen aardgas. Omdat die bron van inkomsten over een aantal jaren zal wegvallen, leven we in feite met een voortdurend dreigend tekort op de balans van ettelijke miljarden per jaar. Uitval Israël BEIROET (AFP) - Een groep van vijftig Israëlische militairen is, volgens plaatselijke correspon denten, vandaag bij het aanbre ken van de dag het Libanese grensdorp Barachit binnenge drongen, gelegen in de centrale sector. De door pantserwagens gesteunde militairen bliezen twee woningen op voordat zij zich terugtrokken. (Zie ook pagina 9) ROTTERDAM/UTRECHT (GPD/ANP) - Het doorgaans zeer drukke scheepvaartverkeer in de Rotterdamse ha ven ligt sinds vannacht zo goed als stil als gevolg van een wilde staking onder het personeel van de havens leepboten van Smit Internationale. Voor de monding van de Waterweg groeide met het uur de vloot koop vaardijschepen die op het einde van de staking lag te wachten. Met de staking willen de sleepbootbemanningen kracht bijzetten aan hun looneisen; zij verlangen twintig gulden netto per week meer in het loonzakje. De vervoersfedera- tie steunt deze eis echter niet, want zij kwam eerder al tot een akkoord over een cao. CONCLUSIE VAN COMMISSIE: DEN HAAG (GPD) - De toekomst van de Neder landse Antillen, econo misch en anderszins, ziet er zeer somber uit wan neer niet op korte termijn een radicaal ander over heidsbeleid wordt ge voerd. Dat is een van de voornaamste conclusies in het rapport van een ge mengde (Nederlands en Antilliaans) commissie van deskundigen. Het rapport is vandaag uitge bracht. Bij het zoeken naar het best moge lijke beleid voor de komende ja ren, stuitte de commissie al snel op de eerste conclusie, dat „een ongewijzigd beleid zo schadelijk zal zijn, dat het niet v Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071 -211515 of 210221. Vrij koud en buien krachtige wind uit zuidwest tot Minimumtemperatuur omstreeks ne gen graden. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 Augustus Zon op: 6.37 uur; onder: 20.47 uur. Maan op: 8.17 uur; onder: 21.28 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.10 en 17.33 uur, laagwater om 1.15 en 13.30 uur. ging in aanmerking komt". De commissie heeft haar rapport uitgebracht aan de regeringen van de Nederlandse Antillen en van Nederland, die voor de taak staan de rigoureuze aanbevelin gen om te zetten in politieke da den. De gemengde commissie, met vijf Antilliaanse en vier Nederlandse Verzet leger Iran tegen Chomeini TEHERAN (AP) - Ajatollah Cho meini heeft vandaag de Iraanse strijdkrachten gewaarschuwd dat zij het risico lopen om te wor den gedaagd voor revolutionaire rechtbanken, als zij weigeren or ders uit te voeren. De waarschu wing vormt een nieuwe bevesti ging dat manschappen van het geregelde Iraanse leger in verzet zijn gekomen tegen Chomeini, die zichzelf omschreef als "leider van de revolutie en opperbevel hebber van de strijdkrachten." "De militairen dienen hun supe rieuren te gehoorzamen. Als zij dit niet doen zullen zij worden berecht en gestraft. Militairen mogen niet staken en degenen die dat toch doen worden be schouwd als contra-revolutionai ren en worden gezonden naar re volutionaire rechtbanken," aldus Chomeini. Betrouwbare zegsleiden verklaar den dat enkele eenheden gere gelde troepen weigerden te wor den ingezet tegen Koerdische op standelingen. leden, werd in november 1976 by Koninklijk Besluit opgericht. De leden zijn merendeels onafhan kelijke deskundigen, zoals de Nederlanders prof. H. Hoeting en prof. L. Emmerij. Dr. R. A. Romer was voorzitter van de Antilliaan se sectie van de commissie. De commissie meent dat de ver sterking van de economie op de zes eilanden in de eerste plaats moet worden gezocht in de han del, het toerisme en andere dienstverlenende sectoren, in mindere mate ook in de industrie. Van landbouw en veeteelt moet voorlopig in dit opzicht weinig worden verwacht. Ernstige kritiek heeft de commissie op het functioneren van het overheidsapparaat op de Neder landse Antillen, waarbij woorden vallen als „ondoelmatig beheer", „een deels inproduktief ambte narenapparaat" en wordt ge sproken over de noodzaak van een sanering. UTRECHT - Ongeveer dertig tegenstanders van de aanleg van rijksweg 27 door het Utrechtse bos Amelisweerd hebben vanmorgen tussen acht uur en half negen nabij dat bos de intercity-treinen naar Maastricht en Arnhem stilgezet door in beide treinen een aantal malen aan de noodrem te trekken. De Utrechtse politie, die enkele uren voor de twee acties via een anoniem telefoontje op de hoogte was gesteld, wachtte de actievoerders op en verrichtte ongeveer tien arrestaties. Vlak voordat de intercity-trei nen werden stilgezet, infor meerden de actievoerders de reizigers via stencils over het doel van de actie. Ook hingen zij spandoeken aan de trei nen. Zij zijn verontwaardigd over het feit dat de aanleg van de nieuwe rijksweg al begon nen is terwijl de Kroon nog moet beslissen of het bos Ame lisweerd wel of niet gekapt mag worden in verband met die aanleg. De demonstranten kozen de twee intercity-trei nen als doelwit voor de actie omdat de Nederlandse Spoorwegen (NS-railbouw) viaducten bouwt ten behoeve van de nieuwe rijksweg. Bei de treinen werden dicht bij de in aanbouw zijnde viaducten gestopt. Ze stonden ongeveer tien minuten stil. Het Rotterdamse gemeentebestuur maakt zich ernstig zorgen over de situatie; behalve wat kleine kust vaarders en vissersschepen ziet geen schip kans de Nieuwe Wa terweg op te varen of te verlaten. Volgens de voorschriften mogen de loodsen zonder slepers geen assistentie verlenen aan de wach tende vrachtvaarders. Smit Internationale is de grootste sleepbootonderneming in het Rotterdamse havengebied. Zij beheert vrijwel alle havensleep boten, behalve wat kleiner mate riaal dat alleen geschikt is om binnenvaartschepen te slepen. De Vervoersbonden zyn verrast door de actie bij Smit-Vos en Smit Internationale Havensleep dienst (SIH). De bonden waren volgens een woordvoerder niet ingelicht over de actie. De directie van Smit Internationale heeft de Vervoersbonden uitge nodigd voor een gesprek over de vanmorgen uitgebroken actie. Dat gesprek zou vanmiddag plaatshebben in de kantoren van de bedrijven in Rotterdam. De staking onder de sleepbootbe manningen is uitgeroepen door een actiegroep onder leiding van het oud CPN-gemeenteraadslid Cor van der Zanden, die werk zaam is bij Smit. Van der Zanden werd enkele jaren geleden geroyeerd als lid van de Ver voersbonden FNV. Hij zal dan ook zeker geen plaats krijgen in de werknemersdelegatie die van middag met de directie zou gaan praten. De havenslepers zijn, aldus de vervoersbonden, bij hun actie al geïnspireerd door de eisen in de vleesindustrie. Onlangs sloten de Vervoersbonden een cao af met de twee havens leepbedrijven van Smit Interna tionale, SIH en Smit-Vos. De ar beidsovereenkomst hield onder meer een loonsverhoging van f 4,80 per week in. Dat is per jaar 360 gulden. Bovendien kregen de slepers een extra vakantiedag en werd hun de mogelijkheid gebo den tot vervroegd pensioen met behoud van 86 procent van het jaarinkomen. Op 28 juni hielden de bonden een referendum onder het personeel dat zich in meer derheid uitsprak voor de over eengekomen arbeidsovereen komst. De havenslepers willen nu echter 20 gulden bovenop hetgeen is overeengekomen. De directie van het sleepbedrijf, waar ongeveer 350 man werken, beraadt zich thans eveneens over hetgeen haar te doen staat. De stakingsacties in de vleeswa renindustrie zijn vandaag verder uitgebreid. In de loop van van morgen werd ook bij Homburg in Cuyk (800 man) het werk neer gelegd. Tevoren had het perso neel daar gediscussieerd over de vraag of men het voorbeeld van de stakers bij Homburg in Goor (100 man) en Olst (150 man) zou volgen. De doorslag gaf in Cuyk uiteinde lijk de komst van honderd leven de varkens die volgens de bon den door de directie naar Cuyk waren overgebracht omdat ze in het inmiddels stakende Goor en Olst niet konden worden "gehol pen". "De mensen waren zo kwaad dat de Homburg-directie nog even probeerde die beesten in Cuyk te slijten, dat ze prompt definitief besloten ook plat te gaan", aldus de vakbondswoord voerder. "Dat is voor de betrok ken varkens trouwens een geluk bij een ongeluk". Bij het vleeswarenconcern Coveco werd vandaag in de vestigingen in Assen en Heerlen (by elkaar circa 800 man personeel) niet ge werkt. Volgens de Voedingsbond FNV zit het er in dat ook bij Co veco in Twello en Wierden het werk wordt neergelegd als de werkgevers het been styf hou den. Volgens de Voedingsbond FNV heeft de Coveco-directie de bon den nog niet benaderd voor overleg. De directie wacht waar schijnlijk af hoe de centrale werkgeversorganisatie gaat rea geren op het ultimatum dat ze gisteren van de Voedingsbond FNV aan hun broek kregen, aldus de vakbondsvertegenwoordiger. (Zie ook pag. 25.) 28 PAGINA'S Oud-minister Beernink is gisteravond overleden. De CHU-politicus, die sinds 1945 een belangrijke rol speelde in de vaderlandse politiek, is 69 jaar geworden. Hij overleed in Den Haag aan de gevolgen van een hart-in- farct PAGINA 7 Middle of the Road nog steeds goed voor het "lekke re" hit werk PAGINA 5 Andrew Young kan Veilig heidsraad niet van Palesti- na-debat weerhouden PAGINA 9 Sparta gaat ten gronde aan "postbode-voetbal" PAGINA 13 "U staat met 1-0 achter", zei de rechter PAGINA 15 AZC-poloërs niet terug in Oranje-selectie PAGINA 17 Nieuwe Volvo's moeten in Nederland worden ontwik keld PAGINA 25 Palestijnse aanslag op Israëlische wapenfabriek BEIROET (AFP) - Het Palestijnse verzet heeft vannacht een bom aanslag gepleegd op twee wapen fabrieken in de industriewijk van Tel Aviv. Dit blykt uit een in Bei roet gepubliceerd militair com- muniaué. Bij de aanslag is onder het perso neel van de fabriek een aantal doden en gewonden gevallen. Een Palestijnse commando "dat ac ties uitvoert binnen de bezette gebieden" slaagde er volgens het communiqué in springladingen aan te brengen in twee aanecn- grenzende fabrieken die zich toeleggen op de produktie van militaire uitrusting. Daarop ont stond een enorme brand die bijna alle machines van de twee fabrie ken vernielde en die pas na uren bedwongen kon worden. In Amerikaans toestel PORTLAND (AP) - Een man die vannacht een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtvaartmaat schappij "United Airli nes" met 120 passagiers en bemanningsleden aan boord had gekaapt, heeft zich vanmorgen overge geven nadat het toestel was teruggekeerd naar het vliegveld van Portland. Het toestel, dat onderweg was van Portland naar Los Angeles, land de aanvankelijk in San Francis co, maar keerde terug naar Port land, aldus een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij. Daar landde het vliegtuig om 10.00 uur (Ned. tijd.) Autoriteiten meldden dat eerder in een wachtkamer van het interna tionale vliegveld van Portland een briefje was gevonden waarin van de luchtvaartschappij geld werd geeist. Het briefje ging ver gezeld van een ontstekingsme chanisme. Het was niet onmiddellijk bekend of er verband bestond tussen het briefje en de kaping. Een agent van de federale recherche-om schreef het schrijven als een kor te, dreigbrief tegen bezit in het algemeen. Een woordvoerder van de betrok ken luchtvaartmaatschappij ver klaarde dat de kaper onmiddel lijk had geeist dat het vliegtuig zou terugkeren naar Portland.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1