PvdA-dissidenten uit partij gezet Vietnamezen slaags in Harlingen i 'Meer geld nodig voor stadsvernieuwing' Huisarts blijft strijden tegen pensioenfonds Vermiste man (21) werd vermoord doorwerkgever Plankzeilen in Z-Holland aan banden I W*$ïiféïfïm 'n bloemenbon Vijf gezinnen worden overgeplaatst Drie Groningse Staten-leden Zoekactie naar vermist vliegtuig weer gestaakt DRINGEND VERZOEK VIER GROTE GEMEENTEN AAN KABINET 'n Ei hoort erbij ELKE DAG VRU SKIËN j 'tisnübetaalbaar! WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND PAGINA 7 EINDHOVEN (GPD) - De 21-jarige Wicher Otten uit Geldrop, die sinds 9 juli werd vermist, blijkt te zijn gedood door zijn werkgever, de 36-jarige B. S. Op de avond van 9 juli werd het slachtoffer door de Nederlander B. S., die een handel in bio-zuren in het Belgische Westmalle drijft, om ongeveer zeven uur met een schot in het hoofd uit een zwaar Flobert-ge- weer om het leven gebracht. S heeft zijn slachtoffer daarna op een slaapstoel in zijn auto ge plaatst en is ermee naar Best ge reden, waar hij door een vroeger verblijf de omgeving goed kende. Naast een zandpad op militair terrein in de omgeving van Eind hoven heeft hij het lichaam ach tergelaten en bedekt met wat takken en bladeren. Op de vrijdag na zijn daad heeft S. opnieuw een autorit naar Best HARLINGEN (GPD, ANP) - Zeventien van de 77 Vietna mese vluchtelingen die in het voormalige hervormde rust huis in Harlingen zijn onder gebracht, krijgen elders on derdak. Dit is een gevolg van ernstige moeilijkheden bin nen de groep, die maandag leidden tot een vechtpartij in de eetzaal. Tijdens de maaltijd ontaardde een discussie in een grote gooi- en smijtpartij, waarbij de Harlinger gemeentepolitie moest ingrijpen. Enkele Vietnamese mannen moesten hoofdwonden door een arts laten hechten. Vijf mannen zijn voor verhoor door de po litie mee naar het bureau ge nomen. Ook enkele anderen werden daarna gehoord. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland wil het plankzeilen (windsurfen) aan banden leggen Dit blijkt uit voorstellen die Pro vinciale Waterstaat aan Gedepu teerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, heeft ge daan. Volgens Provinciale Waterstaat moet plankzeilen worden verbo den in de buurt van sluizen en dergelijke en op werkdagen op de vaarwegen. Aan gemeenten moet, meent Provinciale Water staat, het advies worden gegeven plankzeilen te verbieden daar waar met snelle motorboten wordt gevaren. Het is gewenst, aldus het voorstel, voor de zeil plankliefhebbers aparte gebie den aan te wijzen waar ze hun liefhebberij kunnen uitoefenen. Gedeputeerde Borgman opperde gisteren al het idee enkele zand- winplassen in Zuid-Holland daarvoor te gebruiken. Plankzeilen is volgens Provinciale Waterstaat een sport die een „to meloze groei" doormaakt. Er zijn nu twintigduizend beoefenaars van deze sport; verwacht wordt dat dit aantal binnen enkele jaren tot vijftigduizend zal uitgroeien. Dat betekent: meer hinder en ge vaar voor de scheepvaart, de zwemmer en ook de surfer zelf Ook bestaat het gevaar dat de zeilplanker rustige plassen zal gaan opzoeken waar nu nog wei nig watersporters komen. Plas sen, die veelal in natuurgebieden zijn gelegen. Alvorens Gedeputeerde Staten overgaan tot maatregelen zullen zij een groot aantal instanties om een reactie op de voorstellen van Provinciale Waterstaat vragen. Bij de provincie zal worden na gegaan welke wateren eventueel voor het plankzeilen geschikt kunnen worden gemaakt. gemaakt. Hij parkeerde toen zijn auto bij een zelfbedieningswa renhuis en liep in sporttenue naar de plaats enkele kilometers ver der, waar hij het stoffelijk over schot 's maandags had achterge laten. Hij groef daar op klaarlich te dag een graf van ongeveer een halve meter diep en begroef daarin Wicher Otten, waarna hij Na overleg met alle betrokke nen is besloten dat de vijf mannen met hun gezinnen elders in Nederland onderge bracht zullen worden. In af wachting van definitieve huisvesting werd de groep van 17 personen voorlopig naar het motel Franeker ge bracht. Er broeide al lang iets in de groep Vietnamese vluchte lingen en er waren in het voormalige rusthuis al eerder moeilijkheden geweest. De directe aanleiding tot de vechtpartij van maandag was een meningsverschil over corveediensten, maar de conflicten hebben een diepe re grond die vooral in verschil van politieke opvatting ge zocht moet worden. Het schijnt dat de moeilijkheden al in Singapore zijn begon nen. Bepaalde mensen ver dachten elkaar van een zekere sympathie voor het commu- Het aantal door Nederland op te nemen bootvluchtelingen volgend jaar zal aan het einde van dit jaar worden beoor deeld aan de hand van de dan bestaande situatie en de even tuele verzoeken van de hoge EINDHOVEN (GPD) - Gistermid dag om 5 uur werd voor de twee de keer een zoekactie gestaakt naar de éénmotorige Cessna 172 waarmee het echtpaar Van der Haar uit Heeze bij Eindhoven zondagavond opsteeg in Luxem burg en sindsdien wordt vermist. Het echtpaar vertrok donderdag avond naar Luxemburg en zou zondagavond weer in Budel lan den. Om zeven minuten over negen had de heer Van der Haar nog radio contact met het vliegveld Beek in Zuid-Limburg, hij verwachtte om kwart over negen in Budel te landen. Sindsdien is niets meer de aarde vast aanstampte. Maandag heeft S. bij een verhoor door de bijzondere opsporings brigade van de Belgische Rijks wacht in Turnhout, in aanwezig heid van de Geldropse gemeen tepolitie een bekentenis afge legd. Aanvankelijk zei hij het do de lichaam te hebben gevonden, later gaf hij toe de jongeman zelf commissaris voor de vluch telingen. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft dit gisteren laten weten in ant woord op schriftelijke vragen van de CD A-kamerleden Mommersteeg en Scholten. Blijkens gegevens van het bu reau van de hoge commissaris beliep per medio juli het aan tal nog op hervestiging wach tende vluchtelingen in Zuid- oost-Azië een totaal van 372.802 personen, waarvan ruim 169.000 landvluchtelin- gen en ruim 203.000 bootvluchtelingen De Nederlandse regering heeft tijdens de vluchtelingencon- ferentie in Genève herhaald dat ze bereid is alle vluchte lingen die op zee door Ne derlandse schepen worden opgenomen tot Nederland toe te laten boven het toegezegde aantal van 1000 vluchtelingen extra. Het aantal schipbreu kelingen opgenomen door Nederland schepen be- draagd: van 1 januari tot 15 juli 1979 84 personen, tussen 15 juli en 5 augustus 150 per- vernomen. Maandag begon daar op een zoekactie bij het aanbre ken van de dag, waaraan 20 Ne derlandse, Belgische en Duitse vliegtuigen en helikopters deel namen. Maandagavond werd bij het invallen van de duisternis de zoekactie gestaakt. Gisterochtend werd opnieuw met een achttal helikopters begonnen met zoeken, maar wegens het slechte weer moest gistermiddag om 5 uur opnieuw met de actie worden gestopt. Een woordvoer der van de Rijksluchtvaartdienst verklaarde maandag al te vrezen dat er sprake zou zijn van een on geluk. te hebben gedood. Up zijn aan wijzing is daarna door de rijks politie te Best inderdaad gister morgen het slachtoffer gevon den. Aanwijzing voor een motief kon de Geldropse politie nog niet geven. Wicher Otten werkte ruim twee jaar als bezorger bij B. S., die ook nog twee vertegenwoordigers in DEN HAAG - Ongeveer vijftig mensen hebben gisteravond voor de ambassade van Tjsechoslowa- kije in Den Haag een demonstra tieve bijeenkomst gehouden. Met het voordragen van gedichten en het zingen van verzetsliederen werd de aandacht gevestigd op het lot van de tien Charta-leden, die sinds eind mei van dit jaar door de Tsjechische autoriteiten gevangen worden gehouden De bijeenkomst was georganiseerd door het "Comité denk aan Praag" Vorige week vrijdag organiseerde hetzelfde comité eveneens een pro testbijeenkomst. Toen weigerde de ambassadeur van Tsjechslo- wakije een petitie, waarin om de vrijlating van de tien "strijders voor mensenrechten" werd ge vraagd, in ontvangst te nemen dienst heeft. Het materiaal werd in Oostenrijk en Duitsland inge kocht en vanuit de garage bij de huurvilla van S. in Westmalle verkocht en bezorgd. Op de avond van 9 juli kwam het slacht offer niet naar zijn ouderlijk huis in Geldrop, waar hij met zijn moeder woonde. Zijn vader was twee jaar geleden overleden. Het was zijn gewoonte om, wanneer hij later thuis kwam of een nacht overbleef, zijn moeder te bellen. Dat gebeurde op de bewuste avond niet. Daarom belde me vrouw Otten de volgende dag de werkgever van Wicher op om in formatie. Vanaf dat moment heeft S. zowel tegenover de moe der als tegenover de Belgische rijkswacht enkele malen het vermoeden geuit dat Wicher door de „criminele onderwereld" zou zijn omgebracht. GRONINGEN (GPD/ANP)- De drie Groningse staten leden van de PvdA die vo rig jaar afweken van de partijlijn en samen met VVD en CDA zorgden dat een links meerderheids college van Gedeputeer de Staten niet doorging, zijn door het partijbe stuur van de PvdA ge royeerd. Dat is gisteren bekendgemaakt door het partijbestuur. De drie statenleden, R. Tamminga en Ina Martens uit Leek en B. J Brouwer uit Nieuweschans zul len overigens in beroep gaan bij de speciale beroepscommissie van het PvdA-Congres, waarin mr. J. Burger, mevr. Hilda Ver- weij-Jonker en T. Pauka zitten Na de verkiezingen van Provinciale Staten in 1978 gingen Tamminga, Brouwer en Martens onderhan delingen aan met het CDA en de WD over een nieuw college van Gedeputeerde Staten. Dit terwijl de PvdA-fractie niet op de hoog te was. De PvdA-meerderheid in ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Morgen dient voor de president van de recht bank een kort geding dat namens de Staten van Groningen was er niet meer en de dissidenten zorg den dat er een rechts college van Gedeputeerde Staten kwam. Ze werden daarna uit de PvdA-frac tie gestoten.en gingen verder on der de naam Verontruste PvdA- Socialisten. 'Wij hebben nadrukkelijk het royement niet gezien als een mo gelijkheid om een sanctie uit te oefenen. Het gaat ons niet in de eerste plaats om het uitdelen van een straf. Het ging ons primair om het scheppen van duidelijk heid. Wij willen door middel van dit royement duidelijk maken dat we geen politieke verantwoorde lijkheid meer kunnen nemen als partij voor het politiek handelen van deze personen", aldus Wim van Velzen, de PvdA-secretaris. Dat is dus het voornaamste doel van de uitspraak, die overigens unaniem gedaan is, aldus de se cretaris Zolang de commissie van Burger, Verweij-Jonkers en Pauka nog geen uitspraak over het royement heeft gedaan, zyn de drie Gro ningse statenleden geen lid van de partij en hebben ze ook geen rechten. Mocht de speciale con grescommissie uitspreken dat de drie Groningers niet geroyeerd hoeven te worden, dan zijn ze weer automatisch gewoon lid De beslissing van het hoofdbestuur is met teleurstelling vernomen door de dissidente PvdA-leden Tamminga verwijt in het bijzon der PvdA-voorzitter Max van den Berg het feit van het roye ment. Volgens gedeputeerde mevrouw I. Martens leeft er in PvdA-kringen veel onvrede over het huidige beleid. Zij verwacht dat er in de toekomst nog meer moeilijkheden binnen de PvdA komen. De drie afvallige PvdA- leden denken heel voorzichtig om als eigen partij verder te gaan de Haagse huisarts F. E. J. Boun- cius is aangespannen tegen de Stichting Beroepspensioenfond sen Artsen in Utrecht. Bouricius, is een van de artsen, die al jaren lang strijden tegen de huns in ziens te grote, ongecontroleerde, macht van dit pensioen fonds. Aanleiding tot dit kort geding is het beslag dat het fonds heeft gelegd op huis en bankrekeningen van Bouricius ter zekerstelling van haar vordering wegens vermeen de premieschuld. Sedert de op richting van het beroepspen sioenfonds zijn de artsen ver plicht pensioenpremies af te dra gen, maar Bouricius en andere collega's weigeren dit te doen. De Haagse arts vraagt de president van de rechtbank het beslag op te heffen, omdat er naar zijn mening geen aanwijzingen zijn dat hij naar het buitenland zal uitwijken, zoals het fonds stelt. Over de vraag of het pensioenfonds ge rechtigd is van Bouricius premie te heffen is sedert enige tijd een civiele procedure aan de gang. De zaak is in beroep bij de Hoge Raad. Deze uitslag moet worden afgewacht evenals de omvang van het bedrag dat Bouricius moet betalen als hij wordt ver oordeeld. Dat bedrag is ook on derwerp van de procedure. Achtergrond van deze zaak is het ontbreken van enige mogelijk heid om een beroepsprocedure te voeren in het reglement van de Stichting Beroepspensioenfond sen Artsen, een aan de artsenor ganisatie KNMG verwante in stelling. Bouricius en andere art sen vinden dat bestuur en direc tie van dit fonds een vrijwel ab solute macht hebben, die bepaald niet eigentijds aandoet. Behalve Bouricius zijn al enkele ja ren andere artsen, al dan niet groepsgewijs bezig verzet te bie den tegen het handelen van het pensioenfonds. Onder andere gaat het om een aantal Leidena- ren onder leiding van dokter Walburg Schmidt en een aantal Rotterdamse artsen die samen werken met anderen in de ge zondheidszorg voor de Afrikaan- derwijk. Een andere Haagse huisarts, Houtkoper, staakte zijn praktijk na een vonnis dat voor hem nadelig uitviel. Voorzover bekend zijn op dit ogenblik in ons land een vijftien tal artsen betrokken bij procedu res voor de rechter over hetzelfde onderwerp. Bouricius is tot dus ver de enige bij wie voor de twee de maal beslag werd gelegd. Dat overkwam hem ook al in 1974, nadat hij had verzuimd tijdig ju ridische hulp in te roepen. ADVERTENTIE biedt de ontvanger de mogelijkheid zélf bloemen De drie geroyeerde PvdA-leden, v.l.n.r. I. Martens, R. Tamminga en B. Brouwer. Aanleiding tot het royement was hun politieke opstelling tijdens de college-onderhandelingen in de Groningse Staten vorig jaar. Zij openden toen, tegen de wil van de ruime meerderheid van de PvdA-fractie, programonderhandelingen met het CDA ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De vier grote gemeenten Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht heb ben tot 1990 jaarlijks 1,6 miljard gulden nodig voor de stadsver nieuwing. Er moeten in de vier steden in de komende tien jaar 140.000 woningen worden aan gepakt. Deze eis hebben de vier gisteren kenbaar gemaakt in een gesprek met een delegatie van het kabinet. De ministers An- driessen van financiën en Bee- laerts van volkshuisvesting als mede staatsecretaris Koning van binnenlandse zaken hebben de gemeenten echter geen enkele toezegging gedaan in de richting van extra geld voor de stadsver nieuwing. De betrokken bewindslieden heb ben de problematiek in de stads vernieuwingsgebieden, zoals de vier gemeenten die schetsten, wel als reëel aangemerkt. Van de zijde van de kabinetsdelegatie is de toezegging gedaan dat in de herfst de cijfers die de gemeenten hebben gehanteerd gelegd zullen worden naast de meerjarenra mingen van het kabinet. „Dan kan eventueel verder worden ge knokt" aldus de Haagse wethou der van volkshuisvesting Har don. De vier gemeenten, die jaar lijks 1,6 miljard voor stadsver nieuwing eisen (in 1979 is 900 miljoen gereserveerd) schatten dat voor 1980 circa twee miljard nodig is voor de stadsvernieu wing in het gehele land. i het teleurstellend dat alleen minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting naar een decentralisatie in de stadsvernieuwing wil werken. Dat betekent dat de gemeenten dan veel zelfstandiger kunnen opereren. De bewindslieden van de andere bij de stadsvernieu wing betrokken departementen hebben zich nog niet voor decen tralisatie uitgesproken. De grote gemeenten vinden dat ze nu on voldoende uit de voeten kunnen omdat ieder onderdeel uit het stadsvernieuwingsbeleid (inclu sief de financiën) eerst naar „Den Haag" moet. De vier willen zelf over de financien beschikken. „Wc kunnen die verantwoorde lijkheid aan. Verder uitstel van stadsvernieuwing is onverant woord, stellen de vier. De maat schappelijke kosten van de ver paupering van de steden is gigan tisch wanneer niet snel wordt in gegrepen. Gewezen wordt niet alleen op de gevaren van sociale achterstanden maar ook op een verdere terugloop van de werk gelegenheid als de stadsver nieuwing niet krachtig wordt ge stimuleerd. De 1,6 miljard per jaar die de vier voor de stadsvernieuwing er langen is door hen als volgt y deeld: Amsterdan Rerdam 537 miljoen. Den Haag 246 miljoen en Utrecht 148 mil joen. ADVERTENTIE niljoen. bn SKI-PISTE d. MEERBERG i in Hoofddorp

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7