Slijters verwachten enorme prijzenchaos De Luifelbaan heeft carillon Zwemvierdaagse in Leidse baden trekt elk jaar grotere aantallen trimmers ,,De Schakel" zit met huisvestingsprobleem WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 LEIDEN LEIDEN - De komende maanden zal er een grote chaos rond de gedistil- Augustinus De jongerenvereniging "Augus- tinus", zetelend aan het Ra penburg 24opent zaterdag 25 augustus het nieuwe seizoen met een reggae-filmavond. Er zullen twee films worden ge draaid, namelijk van een 40 minuten durend optreden van Bob Marley and The Wailers. Verder een 90 minu ten durende speelfilm boorde vol reggae-muziek getiteld "The harder they comemet Jimmy Cliff in de hoofdrol Na de filmvertoning is er een reggae-disco. De filmverto ning begint om half tien en het gebouw is vanaf half negen geopend Open dag LVC Op zaterdag 25 augustus tussen 14 en 17 uur organiseert het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 een open middag. Het is de bedoeling om het publiek kennis te laten maken met het centrum en de gelegenheid te bieden om zich te laten inschrijven voor een van de cursussen die het cen trum organiseert Met name zullen er mogelijkhe den zijn om kennis te maken met de creatieve cursussen, bijvoorbeeld op het gebied van dans en beweging, mu ziekbeoefening en handvaar digheid Hengelsport (1) HSV "Zuid West" viste de vijfde wedstrijd in de Vliet. De vangst was matig. Er werden 255 vissen gevangen met een gewicht van 24185 gram. De uitslag was: 1. C. Schouten 4935 gram(37 stuks), 2. H. v.d. Laan 3470(39), 3. A. Ruis 3365(29), 4. H Moenen 3365(29), 5. D. Schouten 2200(29), 6. G. v.d. Laan 2175(25), 7. I. Mazurel 2060(23), 8. H. Schouten 1970(24), 9 W Moenen 1420(16). Hengelsport (2) Visvereniging "De Brasem" vis te een wedstrijd in De Vliet. De vangst was slecht. De uit slag was: 1S. den Dubbelden 1660(16), 2. A. v.d. Hulst 1560(11),3.A.v.d.Vos 1000(4). 4.J. Blikman 1000(3),5. Jv.d. Hulst 710(10), 6. B. Eradus 530(7), 7. J. Harteveld 340(1), 8. L. Planjer 330(3). 9. S. Gommans 320(3), 10 Gul- denmeester 260(3). Duivensport PV "De Reisduif' hield een wedvlucht met 260 duiven vanaf Duffel. De uitslag was: 1W. v.d. Hoogt, 2,6. W. Kop, 3J).P. Mooten,4. C.Strik,5,10. C. Siecker, 7,8. G. v.d. Tang. Verder werd. met 130 duiven gevlogen vanaf St. Ghislain. De uitslag daarvan was: lj,7$. W. Kop, 2,10. O. Ko- vacs en Zn., 3,4,6,8. P. Mooten. leerde dranken ontstaan. Dat is de mening van Kees Klerks, met drie zaken de grootste slijter van Leiden Alleen al voor de maand december verwacht hij een vertienvoudi ging van de omzet vergeleken met december van het vorig jaar. Andere slijters houden ook reke ning met een grotere omzet tegen het eind van het jaar, maar noe men een vertienvoudiging wel erg optimistisch. Party Shop di recteur E.P van der List: "Dat kan helemaal niet. Dat zou bete kenen datje het jaar daarop niets meer verkoopt". Hij houdt het bij een verdubbeling van de omzet De oorzaak van die enorme toe loop op de winkels is de accijns verhoging die de regering naar alle waarschijnlijkheid op Prinsjesdag zal aankondigen. De slijters houden rekening met een verhoging van 2,50 per liter ge distilleerd. De strijd om de klant kwam eind horige week in de publiciteit met de mededeling van superkruide nier Dirk van den Broek dat een drankoorlog zou zijn uitgebroken tussen Heineken (fabrikant van Bokma, Hoppe en Coeberg) en Bols. Beide concerns gaven vol gens Van den Broek kortingen die vijf-tot zesmaal zo groot wa ren als normaal. Hij reageerde op de kortingen met een drastische prijsverlaging van gedistilleerd voor de consument. Deze actie van Van den Broek zorgt nu weer voor tegenstunts van an dere slijters. Zo heeft Klerks aan gekondigd steeds een gulden on der de prijs van Van den Broek te gaan zitten. Klerks verkoopt dan ook nu een fles Hoppe jenever voor 10,98 en Coeberg bessenje never voor 9,98 per fles. Dezelfde prijzen worden gehanteerd door de Party Shop. Heineken en Bols hebben inmid dels ontkend dat er sprake zou zijn van een drankoorlog. Klerks hecht echter geen enkele waarde aan deze verklaring "Er wordt gezegd dat de inkoopprijs deze week met 15 cent per liter is ver hoogd, maar aan de andere kant geeft Bokma kortingen van 50 cent per fles. Dat is nog 35 cent onder de prijs van vorige week" aldus Klerks Bols heeft nog niet gereageerd op de kortingen die Heineken geeft aan zijn afnemers, maar volgens Klerks kan het antwoord van Bols niet lang meer uitblijven "Bols kan wel zeggen, we doen niets, maar ze moeten wel. Als Bokma pijn heeft en die probeert te verhelpen, krijgt Bols pijn als ze niets doen" De oorzaak voor de pijn van Bokma (Heineken) is volgens slijter Klerks dat het bierconcern te weinig voeling heeft gehad met de jenever en daardoor een stuk van de markt heeft verloren Klerks: "Het meest verkochte merk bij jenever is het merk dat in de aanbieding zit. Echte Bok- ma-drinkers nemen ook Harte- velt als die in de aanbieding is. Het is niet zoals bij de biermarkt waar de drinkers aan één merk vastzitten. Heineken heeft ge dacht van jenever ook een merk te kunnen maken, maar dat is ze niet gelukt" Klerks is niet bang voor een tegen actie van Dirk van den Broek "Als Van den Broek zegt, ik kan omlaag, dan kunnen wij ook ver der omlaag. De omzet is het be langrijkst. Als die groot is dan komt de winst er vanzelf wel uit In mijn zaken verkoop ik 50 pro cent gedistilleerd en 50 procent andere dranken zoals wijn, bier en aperitieven. Die 50 procent buiten het gedistilleerd is de kurk waarop ik kan drijven" Volgens de heer Van der List van Party Shop zijn de huidige jeneverprij- zen minimumprijzen. "Het is de allerlaagste bodem voor een merkartikel", zegt hij. Overigens zal de oorlog zich alleen op het jenever- en vieux-front af spelen. Whisky wordt geïmpor teerd uit Schotland en in de prij zen van deze drank zit vooralsnog alleen maar een stijgende lijn door loonstijgingen ep het duur der worden van het Britse pond. Toch zal aan het eind van het jaar ook extra vraag zijn naar deze drank omdat de accijnsverho ging eveneens voor whisky gaat gelden. Voor de kleine, zelfstandige slijters zal het de komende tijd opnieuw moeilijk worden. "Het gaat weer over de rug van de kleine man" zegt zelfstandig slijter C.H. Boom. Aan de andere kant is hij van mening dat de slag om dé klanten al is gestreden. "De men sen die ik nu nog in mijn zaak krijg, gaan van het standpunt uit dat ze de kleine middenstander niet kwijt willen" aldus Boom. Toch gelooft een grote slijter als Klerks niet dat er weer tot een systeem van vaste prijzen zal worden overgegaan om mensen als Boom te beschermen. "Dat is de klok terugzetten. Zo'n sys teem bestaat alleen nog maar voor eerste levensbehoeften zo als brood en melk" Klerks verheugt zich in elk geval al op de strijd die komen gaat. "Het is een soort hobby van mij. Lei den is een vrij agressieve stad op het gebied van prijspolitiek. Ik houd daar wel van; een levende handel is leuk" Als de weergoden het tenminste niet al te zeer laten afweten zullen aanstaande maan dagavond waarschijnlijk meer dan tweeduizend Leide- naars zwemmend 500 meter gaan afleggen. Dit in het kader van de natio nale zwemvierdaagse die maandagavond voor de vier de achtereenvolgende keer van start gaat. In 1976, het eerste jaar, trok dit festijn zo'n 1700 deelnemers, in 1977 waren dat er 1973 en vorig jaar werd met 2081 deelne mers de stijgende lijn doorge trokken De heer Caron van de Sport stichting, die als bedrijfslei der van de Leidse zwembaden ondermeer belast is met de or ganisatie van de zwemvier daagse: "Dit jaar reken ik op ruim tweeduizend deelne mers. Bij een beetje goed weer kan dat aantal oplopen tot 2500. Het is in elk geval dui delijk dat we met die tweedui zend nog lang niet aan ons plafond zitten. Tot nog toe hebben we telkens slecht weer gehad met de vierdaagse, dat scheelt je natuurlijk een vracht mensen. Misschien werken we dat ook wel een beetje zelf in de hand door de vierdaagse in de laatste week van augustus te houden maar als je het midden in het sei zoen doet dan lopen er weer te mopperen dat ze niet in het bad terecht kunnen omdat de boel zo nodig moet worden gereserveerd voor een stelletje fanaten De deelnemers aan de vier daagse moeten in totaal 2 ki lometer afleggen. Tot en met vrijdagavond krijgt iedereen (ongeacht de leeftijd) de kans vier keer 500 meter te zwem men. "Het maakt niet uit wel ke stijl men hanteert en hoe lang men er over doetAls men 's avonds maar om half negen uit het water is want dan sluit de tentaldus de heer Caron Men heeft dus volop de tijd om tijdens het afleggen van de vijfhonderd meter even uit te hijgen. Er is zelfs de mogelijk heid om eén avondje rust te nemen. Volgens Caron zullen daar maar weinig deelne mers gebruik van maken "Want", zo zegt hij, "De echte recreatiezwemmer lacht om deze afstanden. Die pakt als het moet die twee kilometer in één keer" Caron vervolgt: "Je moet zo'n zwemvierdaagse, die lande lijk vorig jaar ruim 320.000 deelnemers trok, dan ook zui ver als een brok recreatie zien Je houdt de mensen ten minste vier avonden voor de televisie vandaan en zet ze eens lekker in beweging. Dat het echt niet zwaar is blijkt wel uit het feit dat er nauwelijks uitvallers Degene die willen meedoen aan de vierdaagse kunnen daar voor in zowel het zwembad "De Vliet" als in "De Zijl" te recht. De voorverkoop voor het zwemfestijn is inmiddels be gonnen. Een deelnemerskaart kost vijf gulden. De deelne mers krijgen na het volbren gen van de twee kilometer te gen inlevering hiervan een medaille. De heer Caron "Het batig saldo van dit gebeuren komt ten goede aan de gehandicapte sportmensen. Vorig jaar heb ben we bijvoorbeeld twee rol stoelen kunnen overhandigen aan de basketbalvereniging voor invaliden, 'De Sleutels" Dit jaar hopen we zoveel geld over te houden dat we een aantal Leidse sportmensen die net niet de limiet voor de Paralympics (de Olympische spelen voor gehandicapten die volgend jaar in Arnhem worden gehoudenhebben ge haald een dagje daar in Arn hem kunnen laten rondkijken. We hopen het voor elkaar te krijgen dat zij op die dag een kijkje achter de schermen kunnen nemen, de sfeer van zo'n gebeuren kunnen proe ven. Om dat te bereiken moe ten er natuurlijk wel eerst en kele duizenden Lei denaars bereid zijn om. weer of geen weer, tweeduizend meter te gaan zwemmen" De heer Caron in het zwembad "De Zijl" een van de Leidse baden waar maandag de zwemvierdaagse begint. Winkelcentrum 20 jaar LEIDEN - Het publiek in het cen trum "De Luifelbaan" in Zuid- West wordt in het vervolg tijdens het winkelen begeleid door ca rillonklanken. Het carillon be staande uit een twaalftal klokken is door de winkeliersvereniging van Bevrijdingsplein en Vijf Meiplein aangeboden aan de ge meente in verband met het 20-ja- Schoolgebouwen beklad met rode verf LEIDEN - De gebouwen van de scholengemeenschap "De Vliet- schans" aan de Apollolaan in Leiden Zuid-West zijn door on bekenden in de nacht van maan dag op dinsdag met rode verf be klad. Verantwoordelijk voor de kladpartij zou een groep zijn die zich "Undertown" noemt. De schoolleiding vermoedt dat het om oud-leerlingen gaat, die met wraakgevoelens jegens de school rondlopen. Gisteren is de hele dag geprobeerd om met afbijtmiddel de leuzen van de muren te halen. Dat is niet gelukt, en daarom zou vandaag een schoonmaakbedrijf proberen om het gebouw weer schoon te krijgen. In Leiden Zuid-West zouden onbekenden vorige week nog meer gebouwen hebben be klad. rig bestaan van het winkelcen trum. De ingebruikstelling en overdracht aan de gemeente gebeurde gis termiddag tijdens een feestelijke bijeenkomst, die werd omlijst door een ballonnenwedstrijd waaraan honderden kinderen deelnamen. Luifelbaan-voorzit- ter Plessen deelde mee dat het kostbare stuk er gekomen is dankzij het gezamenlijke initia tief van de winkeliers. Het caril lon heeft een plaatsje gekregen op een nu nog vrij ongezellige plek, maar de heer Plessen hoop te dat het in de toekomst een rustpunt voor jong en oud zou worden. De gemeente deed hij het verzoek de omgeving van het carillon wat gezelliger te maken door de plaatsing van wat bank jes en de aanleg van bloemperk jes. Wat de ontwikkeling van het win kelcentrum in Zuid-West betreft zei hij dat vele punten nog op realisering wachten. Vervolgens overhandigde hij de oorkonde van overdracht aan burgemees ter Vis. Die noemde het een ge lukkige omstandigheid dat on dernemers het twintig jaar gele den hebben aangedurfd om met het winkelcentrum te beginnen hoewel de wijk Zuid-West op dat ogenblik nog niet was afge bouwd. "Winkelcentrum De Luifelbaan is een goed winkelcentrum en is een voorbeeld voor vele andere delen van de stad", aldus burge meester Vis die samen met wet houder Schoute (die de verhin derde wethouder Fase verving) Voor geestelijk minder validen het carillon in werking stelde. Het carillon dat op een steenworp van het gezondheidscentrum aan het Bevrijdingsplein staat is ver vaardigd door Eisbouts uit Asten en kan een achttal melodietjes ten gehore brengen. Na afloop van de overdracht wera een jubileumreceptie gehouden in het restaurant aan de Boshui- zerlaan. De komende dagen zul len in en bij het winkelcentrum tal van evenementen worden georganiseerd. LEIDEN - Huisvesting verkrijgen voor geestelijk minder valide mensen in normale woonwijken is een groot probleem. Door de ouurtbewoners wordt het meest al niet geaccepteerd. Bovendien >s het door de woningnood in de Leidse regio en de terughou dendheid van huiseigenaren erg moeilijk om woningen te krijgen voor dit doel. Dat blijkt uit het verslag van de werkzaamheden, die de stichting 'De Schakel" de afgelopen jaren op dit terrein heeft verricht. De stichting werd eind 1976 officieel opgericht, maar werkte toen al anderhalf jaar met een voorlopig bestuur. Aanvankelijk was de stichting van plan om verschillende woon vormen op te zetten om daarin de wat zij noemen - "niet zelf-red- zamen" te kunnen opvangen. Het werkterrein van "De Schakel" zou zich uitstrekken tot de kust en bollenstreek en de rijn- en veenstreek. Zo lag het in de be doeling om in deze regio "pen siontehuizen" op te zetten, maar ondanks diverse pogingen is de stichting daarin niet geslaagd. De hoge financiële lasten en de vaak lauwe reacties van gemeen tebesturen waren daarvan de oorzaak. Wat wel - zij het na enige kinderziekten - tot stand kwam was het project "Begeleide ka merbewoning". De Schakel heefl daarvoor in Leiden op het ogenMik een viertal woning ?n ter beschikking. In drie daarvan wo nen op het ogenblik groepjes van drie cliénten samen. De groepjes krijgen de hulp van vrijwilligers. Zij verlenen Steun bij de inrichting van het huis, het leggen van contacten met de om geving en proberen problemen op te lossen wanneer die gerezen zijn. Vooral bij de eerste projec ten zijn er nogal wat problemen geweest, omdat de tijd ontbrak om de begeleide kamerbewoning zorgvuldig voor te bereiden Zo werd de stichting geconfron teerd met de plotselinge sluiting van een pensiontehuis, waardoor een aantal cliënten op straat dreigde te komen. Gevolg van noodmaatregelen was dat de be woners zich met elkaar geen team voelden, maar langs elkaar heen leefden. Omdat niet direct vrij willigers ingeschakeld konden worden waren de bewoners ook niet van meet af aan gewend aan begeleiding. Hoewel "De Schakel' op het ogenblik de beschikking heeft over een aantal ervaren vrijwilli gers. had men ook te maken met het probleem dat vrijwilligers de zaken niet aankonden en afhaak ten. Het gebrek aan begelei dingsmogelijkheden is er mede aanleiding toe geweest dat de raad van advies van de stichting heefl besloten het werkterrein te verkleinen tot Leiden en naaste omgeving. Overigens hoopt het bestuur voor de toekomst op een wat ruimere woningtoewijzing van gemeente en woningbouwverenigingen. In het verslag wordt geconstateerd dat het nauwelijks mogelijk is om nieuwe ciiêntwi in te m hrfyvan omdat de mogelijkheden om te kunnen helpen slechts gering zijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3