Geen nieuwe school voor Montessori- onderwijs in Oegstgeest Kinderen betrokken bij 1200 jaar Leiderdorp Bewoners gaan actie voeren Burgemeester en wethouders weigeren medewerking LLe/icfee agenda LEIDERDORP VROEGER EN NU Wassenaar wil toch bunkercomplex kopen PAGINA 2 ÉMfTirWffTPHB WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 OEGSTGEEST - Het Oegstgeester college van B en W wei gert medewerking te verlenen aan het stichten van een nieuwe lagere school voor Montessori-onderwijs in deze gemeente. Zoals bekend heeft het bestuur van de Stich ting voor Montessori Lager Onderwijs te Oegstgeest in mei van dit jaar bij de gemeente om een dergelijke mede werking gevraagd. Geen tweede brug in het verlengde van Jaagpad over de Does Woensdag Winkelcentrum de Luifelbaan, Vijf Meilaan, braderie, optreden "Ritmico special" 19 uur. VTL-terrein, Voorschoterweg, avond wandeltocht 5, 10 en 15 km 18-19 uur Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, raadscie. on derwijs 17 uur. leiderdorp - er komt geen Donderdag fietsers- en voetgangersbruggetje over de Does in Leiderdorp ter hoogte van de bestaande Does- brug. Dat is tenminste de mening van de commissie verkeer 3 en W van Oegstgeest baseren hun afwijzen voornamelijk op het feit dat bij de aanvraag maar 49 van de 54 toegezegde leerlingen voor de nieuwe school kunnen wor den geaccepteerd. En dat is één minder dan de wettelijk vereiste 50 leerlingen waarvan de ouders toezeggen dat hun kinderen een nieuw op te richten school zullen bezoeken. Ook vinden B en W het onjuist dat het stichtingsbestuur tegenover ouders en pers te hoge verwachtingen heeft gewekt over de realisering van school nog dit jaar Archieffoto van de Montessorischool onder meer af omdat er geen lesruimte ruimte is niet voorhanden, zo zeggen B niet voorhanden, zo zeggen B en W. Om geen verwachtingen te wekken dat in de naaste toekomst realise ring van dit soort lager onderwijs in Oegstgeest mogelijk is, vinden B en W het eveneens beter de aanvraag af te wijzen. De geschiedenis van het lager Mon tessori-onderwijs in Oegstgeest kent de laatste jaren weinig voor spoed. De school - aan de Louise de Colignylaan moest vorig jaar na een ernstig verschil van me ning tussen bestuur en hoofd worden opgeheven. En het op richten van een nieuwe school door dit bestuur was onmogelijk omdat dan het toenmalige hoofd weer zou moeten worden aange- Verkeersoverlast voor Wassenaarders Onderzoek nanr Lesruimte VllUVl^UUJV Udell Voorts noemt het gemeentebestuur mogelijkheden Jeroenhuis WASSENAAR - Door een deskun dig adviesbureau zal een onder zoek ingesteld worden naar de mogelijkheden om het Jeroen huis in de Kerkstraat geschikter te maken voor culturele doelein den. Er wordt gedacht aan een zaal voor 300 tot 400 personen. Voor het onderzoek is een bedrag van 25.000 gulden nodig. De raad had geen bezwaar tegen dit bedrag maar het verwonderde enkele leden wel dat nu juist het Jeroenhuis aan de orde kwam terwijl in de nota huisvesting ver schillende andere mogelijkheden genoemd worden. Wethouder Dijkstal verklaarde dat de gemeente is benaderd doorJiet bestuur van de St. Willibrordpa- rochie, die eigenaresse is van het gebouw. Verder ging de raad akkoord met een uitgave van 41.155 gulden voor het verbeteren van de ont moetingsruimte van de buurt vereniging Oostdorp, en met een krediet van 83.000 gulden voor herstelwerkzaamheden aan de molen "Windlust", die eigendom is van de gemeente. Op het moment is een groot deel van de molen verhuurd aan een antiquair. Met hem is sinds kort een nieuwe afspraak gemaakt die het mogelijk maakt dat het publiek de molen kan bezoeken De molenaar treedt hierbij als gids op. als reden voor zijn afwijzen de fei telijke onmogelijkheid om aan de nieuwe school lesruimte aan te bieden. Het gebouw van de vorig jaar opgeheven school voor lager Montessori-onderwijs aan de Louise de Colignylaan is inmid dels verhuurd en andere ruimte is Onderwijzer mag blijven WASSENAAR - De onderwijzer van de Van Wassenaar Obdam- school die ontslagen dreigde te worden door een tekort aan leer lingen, mag blijven. Door het ontbreken van slechts 1/3 leerling kwam de school niet meer in aanmerking voor vergoeding van een zesde leerkracht door het Rijk. De raad heeft besloten de zesde onderwijzer uit de gemeen tekas te betalen. Een en ander had tot gevolg dat ook voor een bijzondere school in de St. Josephparochie een "boven tallige" onderwijzer zal moeten worden betaald gedurende twee jaren. Het aanhouden van de twee leer krachten kost de gemeente 165.000 gulden. LEIDERDORP - Uit een woning aan de Tollenaersingel te Leider dorp is bij een inbraak een bedrag van 900 gulden ontvreemd. De bewoners waren wel thuis maar hebben van de inbraak niets ge merkt. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor Kleuter Deze stichting voor Montessori- onderwijs in Leiden en omgeving beheert naast een school in Lei den nog wel een kleuterschool in Oegstgeest. Van de ouders van deze kleuters kwam dan ook de aandrang weer een nieuwe lagere school op te richten. Om de ver plichte herbenoeming van het vroegere schoolhoofd te voor komen is hiervoor een nieuwe Stichting in het leven geroepen. Deze nieuwe Stichting heeft dus nu nul op het rekest gekregen. Overigens gaat het gemeentebe stuur in zijn argumentatie van de achtergronden van het besluit ook in op de nog steeds niet he lemaal afgeronde financiële afre kening van het bestuur van de oude school met de gemeente. Na de opheffing van deze school bleek er namelijk aan het gebouw aan de Louise de Colignylaan nogal wat achterstallig onder houd noodzakelijk. Het verant woordelijk bestuur wil in de kos ten van 52.000 hiervoor maar ruim 7.000 bijdragen. De ge meente wil nu de jaarrekeningen en balansen van deze stichting over de afgelopen vijf jaar door het Verificatiebureau van Ne derlandse Gemeenten laten con troleren WASSENAAR - In Wassenaar zuid worden de minicontainers voor huisvuil definitief inge voerd. Geleidelijk zullen ook de andere wijken in Wassenaar van de containers gebruik gaan ma ken. Hoelang Wassenaar de vuilstort plaats aan de Hogeboomseweg nog zal mogen gebruiken is on bekend. Wel staat vast dat de stortplaats op een gegeven mo ment gesloten zal worden WASSENAAR - Twee bewoners van de Van Zuylen van Nijevelt- straat nemen het niet langer. Al jaren hebben zij moeten aanzien hoe de gemeente plannen maak te, besprekingen voerde en nota's opstelde over de verkeers problemen in Wassenaar zonder dat er tot nu toe enige verbetering is te bespeuren in de Wassenaarse verkeerssituatie De heren B. Schade en B. Thomas sen hebben nu een rondschrijven verspreid onder de bewoners van de Lange Kerkdam, Van Olden- bameveldtweg en Van Zuylen van Nijeveltstraat; naar hun me ning de meest geplaagde straten. In de brief verzoeken zij hun mede bewoners aan de doorgaande route Oost-West, zich bij hen aan te sluiten. Ze schrijven: "Wij zijn nu op het kookpunt. Het is een ergerlijk gebeuren wanneer de gemeente nog steeds niet verder komt, dan een zeer kinderlijk Informatie over kabel-tv VOORSCHOTEN - Nu de aanleg van de kabeltelevisie in Voor schoten zover gevorderd is dat in de eerste woningen binnenkort signaal gegeven kan worden, zullen in het Cultureel Centrum informatieavonden worden ge houden. De opening van dit in formatiecentrum is volgende week dinsdag. Tijdens deze avonden zullen een aantal televi sietoestellen en een radio-ont vangtoestel worden opgesteld, waarbij functionarissen van de gemeente Voorschoten en van het uitvoerend installatiebedrijf alle mogelijke toepassingen zul len demonstreren en alle gewen ste inlichtingen verstrekken. LEIDERDORP - "We willen voor het onderwijs gebruik maken van de stemming en de sfeer die er is rond de festiviteiten van het 1200-jarig bestaan van Leider dorp. Voor de schoolgaande kin deren is het een grote belevenis waardoor hun motivatie voor ons onderwijsproject veel groter is" Dit zegt Frits Darlang, één van de medewerkers van het onderwijs adviescentrum in Leiderdorp Samen met een aantal medewer kers heeft hij een onderwijspro ject rond het 12e eeuwfeest van de gemeente Leiderdorp op po ten gezet. Nu enkele dagen voordat ermee begonnen gaat worden, is hij be nieuwd in hoeverre het project "Leiderdorp 1200 jaar" zal aan slaan bij de jeugd in Leiderdorp. "We hebben er drie maanden van voorbereiding op zitten. Met ne gen man hebben we, in samen werking met gemeentevoorlich ting, een werkgroep gevormd die bestaat uit medewerkers uit het kleuter- en lager onderwijs in Leiderdorp". De werkgroep heeft een klapper samengesteld waarin tal van sug gesties voor allerlei onderwijsac tiviteiten staan. Het is de bedoe ling dat deze in de feestweek van 11 tot en met 21 september op de scholen gebruikt gaat worden. "Voor de kleuters en leerlingen van de eerste twee klassen van de lagere scholen zijn de activiteiten vooral gericht op het leven van alledag: de geschiedenis in huis, op straat, in de supermarkt of om de hoek. We zijn daarbij uitge gaan van de sfeer en de interesse voor wat vroeger was". "Zo leer je de kinderen zich te oriënteren in Leiderdorp. Leer lingen uit de hogere klassen zul len zich nauwelijks kunnen voor stellen dat Leiderdorp in de tijd van Karei de Grote al bestond. Zelfs voor volwassenen is het vaak onvoorstelbaar wat er in die 1200 jaar met Leiderdorp is ge beurd" zegt Frits Darlang Het ligt in de bedoeling dat alle kleuter- en lagere scholen in Lei derdorp mee zullen werken om de kinderen een speciaal door de werkgroep samengesteld boekje te laten gebruiken. Dit boekje maakt onderdeel uit van de klap per. Ieder kind krijgt een eigen boekje waarin opdrachten staan die allemaal binnen Leiderdorp uitgevoerd kunnen worden. Zo staan er kaartjes in waarop de scholieren hun eigen route van huis naar school in mogen kleu ren en tekenen. Enkele eenvoudige tekeningen ge ven een kleine indruk hoe Lei derdorp op bepaalde plekjes in de loop der eeuwen is veranderd Ook zullen de kinderen wat inter viewtjes mogen maken met ou dere straatbewoners. Volgens Frits Darlang een ideale manier om zoveel mogelijk mensen met het Leiderdorp van vroeger en nu bezig te laten zijn. "De ouders we ten dan ook waarmee hun kinde ren bezig zijn. Dat zal trouwens bij de afsluiting van het project in elk geval nog duidelijk worden. Elke kleuter- en lagere school krijgt een houten plaat die met verplichte kleuren, dezelfde als die op het wapen van Leiderdorp, moet worden bewerkt". Op 21 september, de officiële ope ningsdag van "het meentehuis, zullen de kunst stukken door twee leerlingen per school als afgevaardigden aan de burgemeester overhandigd wor den. Daarna zullen de platen op een raamwerk bevestigd worden en ergens in het gemeentehuis een plaatsje krijgen. Het tweede onderdeel van een ge- zamelijke afsluiting van het pro ject wordt gevormd door de te kenwedstrijd. Hiervoor worden leerlingen van alle lagere scholen gevraagd in het eerste gedeelte van de feestweek een tekening te maken die betrekking moet heb ben op het gehele gebeuren rond het project. De leukste tekening zal in de "Vogelweid" tentoonge steld worden. \Aan het eind van de feestweek ho pen we dat de scholen ieder een andere avond open willen zijn om in de eerste plaats de ouders van de leerlingen te ontvangen. Zo kunnen de ouders, maar ook buurtbewoners, collega's en an dere belangstellenden zien dat de kinderen met een niet-traditio- nele methode hun eigen gebied leren kennen en dat ze wat kriti scher over bepaalde onderwer pen, bijvoorbeeld het oude dorp, kunnen nadenken". Frits Darlang hoopt dat daadwer kelijk elke school in Leiderdorp mee doet aan "iets gemeen schappelijks", zoals hij het pro ject noemt. "Het is niet om ver broedering tot stand te brengen tussen de verschillende scholen, want wat dat betreft is de stem ming hier goed", zo voegt hij er- toe. ROEL ZAADNOORDIJK septeirber 1979 Een onderwijsproject voor de kleuter- en lagere scholen van Leiderdorp in het kader van de viering van het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp. vervoer in Leiderdorp die gister avond vergaderde. Deze tweede brug, die in het verlengde van het Jaagpad zou moeten worden aangebracht, is - volgens een be woner van de Achthovenerweg - gewenst, omdat fietsers en voet gangers samen met het overige verkeer de Doesbrug moeten delen. Omdat het vaak druk is en de brug erg smal, is dit vaak een hachelijke onderneming. Volgens de commissie is de aanleg van een extra bruggetje niet zin vol. Na doortrekking van de Mau- ritssingel zal het verkeersaanbod op de Hoofdstraat zóver afne men, dat het gebruik van de Doesbrug door fietsers en voet gangers aanzienlijk minder problemen zal opleveren. Bovendien zal de provinciale over heid aan de totstandkoming van een tweede brug geen medewer king verlenen. Het zou teveel ge varen met zich meebrengen voor de recreatievaart, omdat de boten gedurende de tijd, dat beide bruggen gesloten zullen zijn, niet meer in de ingang van het rivier tje de Does kunnen afmeren, maar moeten blijven kruisen op de Oude Rijn. Gezien de drukke beroepsscheep vaart is dit niet verantwoord. Ook al vanwege de bediening van twee bruggen binnen nog geen twintig meter van elkaar voelt de provincie niets voor het plan. Over de verkeersproblematiek van de Hoofdstraat wordt momenteel overleg gevoerd met de buurt vereniging. Er zijn plannen om door middel van groenstroken een wegversmalling aan te bren gen, zodat de snelheid van het verkeer - en daardoor de geluid soverlast - zal worden terugge bracht. De twee jaar geleden ingestelde parkeerverordening in Leider dorp werkt goed. Deze verorde ning is in het leven geroepen, om het parkeren van vrachtauto's in woonwijken zoveel mogelijk te gen te gaan, omdat er veel klach ten waren over belemmering van uitzicht en geluidsoverlast, voor al van vroeg in de morgen warm- draaiende motoren. De commis sie besloot op grond van enkele verzoeken, een aantal onthef fingsregelingen op te stellen. Men was eensgezind van mening, dat met het verlenen daarvan ui terst terughoudend te werk zal moeten worden gegaan. De aan de achterzijde van het hoc- keycomplex gelegen weg in het sportpark de "Bloemerd" zal voor autoverkeer worden afge sloten. Deze weg is uitsluitend aangelegd met het oog op onder houd van het sport- en recreatie park en heeft tevens het karakter van een fiets- en wandelroute. Men wil nu het oneigenlijk ge bruik van de weg door automo bilisten onmogelijk maken. "Niet alleen professor Volmuller heeft een verkeerd beeld van on ze problemen. Ook Burgemees ter, Wethouders en Raadsleden kijken niet verder dan hun straatje lang is." Genoemden zien de oplossing in concentratie van het verkeer op bepaalde wegen. Volgens hen zou dat "wel blij vend, maar geen sterk toene mende overlast voor de omwo nenden met zich mee brengen." De omwonenden zelf maken zich over deze uitspraak zeer kwaad. "De overlast mag dan niet toe nemen, maar vinden de heren raadsleden niet dat het nu al erg genoeg is?" aandoend spelletje Zwarte Pie ten." Om tot verbetering van de ver- keersituatie te komen, moeten er volgens de bewoners van de drie straten randwegen rondom Was senaar komen."Hiertoe moet er druk uitgeoefend worden op provincie en rijk. Wanneer de gemeente dit niet meer doet zul len we het zelf doen," zeggen de buurtbewoners. Verder eisen ze dat er maatregelen genomen worden die het vrachtverkeer uit Wassenaar zullen weren. De bewoners zijn vast van plan on der het motto "Verkeer Oost- West maakt Thuis-best onmoge lijk" actie te gaan voeren tegen de traagheid van de gemeente. Ook bekijken zij de notitie van prof. Volmuller, adviseur in verkeers- aangelegenheden, zeer kritisch. De bewoners zijn het op enkele punten wel eens met de notitie Zo vinden ook zij dat de ver keersproblemen in Wassenaar zich beperken tot 't Dorp en Was senaar-Noord, dat de omwonen den meer dan redelijke milieube zwaren ondervinden van het ver keer, dat de Noordelijke Rand weg de verkeerscirculatie niet onbelangrijk zou beïnvloeden en de veiligheid zou bevorderen, en dat het vele stilstaan en optrek ken bijzonder milieubelastend is In de notitie van prof. Volmuller zijn volgens de bewoners echter ook een aantal misverstanden ge slopen. Zo zou het doorgaand verkeer voor 75 procent uit Was senaarders bestaan. Bewoners geven toe dat dit voor andere we gen het geval kan zijn, Voor de Oost-West route zal dat getal eer der omgekeerd zijn. Op welke grond hij kan beweren dat er geen verschil bestaat in de hoe veelheid verkeer tussen zomer en winter, is de buurtbewoners een raadsel. Aan hen zijn alleen me tingen bekend die in de winter zijn verricht. Bovendien klopt de bewering van Volmuller niet dat er maar weinig vrachtverkeer door Wassenaar zou komen." Dat T_ kan over heel Wassenaar geno- Verkeersdrempel Op men wel kloppen, want praktisch al dat vrachtverkeer dendert van 'sochtendszeervroegtotmidden AnthonV DllVCkplein in de nacht over de Oost-West J J r route," aldus de bewoners. Langstraat Wassenaar, Braderie. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden 19-20 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open caféavond 21 uur. Winkelcentrum De Luifelbaan, Vijf Meilaan, braderie. Architectenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies 19.30-21.30 uur. Architectenwinkel, Pieterskerkhof 19 vrij advies 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur tel. 130983. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, open sociëteit 19-21 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, raadsverga dering 19.30 uur. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood ver keert of eenzaam bent, kunt u altijd per telefoon (uit)praten of informatie krij gen. U vindt dag en nacht gehoor. Ver trouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan- Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur) Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c. spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel friet kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moeders Mevrouw zusteV E. Janssen-Niemeijer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di. 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do 18.30-20.30 uur. WASSENAAR - Op het Anthonie Duyckplein in Wassenaar zal een verkeersdrempel worden aange bracht om "sluipverkeer", dat de verkeerslichten bij de Van Ol- denbarneveldtweg wil omzeilen, tegen te gaan. Het verzoek om een drempel is af komstig van de omwonenden, terwijl het Verkeers- en Wel- zijnsoverleg het plan heeft goed gekeurd. De raad zegde een bedrag van 3.000 gulden toe om de drempel te be kostigen. Verder besloot de raad op de "Ha ven" eenrichtingverkeer in te WASSENAAR - De gemeenteraad van Wassenaar gaat opnieuw proberen toestemming te krijgen om het bunkercomplex bij Rijksdorp aan te kopen. Het complex moet 2,5 miljoen gulden gaan kosten. Eerder keur den Gedeputeerde Staten het plan van de gemeente af. Nu gaat de raad in beroep bij de Kroon. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat op het bunkercomplex een aantal duurdere huizen zou komen te staan. Drs. Schelhaas (CDA) merkte op dat de beste tijd voor het verkopen van dergelijke woningen voorbij is en zei daarom geen behoefte te hebben in beroep te gaan bij de Kroon. Vijf leden van de fracties PvdA, Werkend Wassenaar en Partij Wassenaar, behoorden al eerder tot de tegenstemmers. De heer Nieuwzaag (WD) was er wel voor in beroep te gaan, maar plaatste een vraagteken bij een nieuw argument van de gemeente, namelijk dat het complex bij Rijksdorp een geschikte mogelijkheid zou bieden om er een verdedigingscentrum voor in oorlogstijd te vestigen. Over dit verdedigingscentrum zal nog eens gesproken worden in een vergadering van de commissie Technische Diensten. Dan zal ook de "bestuursbunker", die indertijd onder de villa van burgemeester Geert- sema in de konijnenlaan werd ingericht, aan de orde komen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219. Privé: Dink Binnendijk, K. Galgewa ter 2, 2312 BR Leiden, tel. 071-146618. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202 Oegstgeest Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Ronald Stevens, 071-890847. Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers .f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2