Anati krijgt een betaalde directer Je vraagt gewoon of je wat mag zingen... Rooftocht van verslaafd paar langs 22 juweliers Katwijkse politie wil een bouvier Schotse volkszanger neergestreken in Alphen Nieuw fietspad van De Paauw naar de Zijdeweg -- CT? H 18 1 m A WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 ALPHEN AAN DEN RIJN - "In Schotland zag ik eens Nederlandse toeristen die een heuvel stonden te fotogra feren, een doodgewone stomme rot heuvel. Ik snapte er niks van, maar nu begrijp ik er alles van. Jullie hébben geen heuvels" Het is het eerste dat Davie Fletcher, een sinds november vorig jaar in Nederland woonachtige Schotse volksliedjeszanger te binnen valt als je hem vraagt wat hij in Ne derland mist. Het tweede gemis komt na even denken: "De ver schillende soorten bier zoals je die in Schotland hebt". En dan weet hij eigenlijk niks meer te bedenken, Davie heeft z'n draai gevonden in Nederland en in Al phen aan den Rijn waar hij woont in de De Langestraat. Goede fout Davie Fletcher kwam vorig jaar naar Nederland met de bedoeling om vakantie te houden. Het be viel hem zo goed, dat hij besloot om te blijven en in Nederland aan de slag te gaan. "Jullie Nederlan ders zijn erg gastvrij, je vindt hier gemakkelijk je weg" Als we wat tegenpruttelen be zweert Davie ons heftig: "In feite hebben jullie één fout, maar wel een goede fout. Jullie Nederlan ders keren alle mensen ook nog eens de andere wang toe". Daar om betreurt hij het, dat zijn Ne derlands nog niet van dien aard is, dat hij gemakkelijk met zijn buren kan praten. Hij heeft het te druk en anderszijds wil iedereen waarmee hij kennis maakt de gelegenheid te baat nemen om de eigen Engelse kennis nog eens op te poetsen. Davie Fletcher is een fervent aan hanger van het gezegde: "De bes te manier van leven is uitvinden watje het liefst doet en zorgen dat je daarvoor betaald wordt" Toch duurde het betrekkelijk lang voor hij die stelling in de praktijk kon gaan brengen. Nu leeft hij van muziek en dat bevalt hem uitstekend. Al van jongs af aan interesseerde hij er zich voor, ook al omdat thuis nogal eens muziek gemaakt werd. Trouwens uit de verhalen van Davie Fletcher blijkt wel, dat muziek in het Schotse leven toch een heel wat belangrijker plaats inneemt dan in Nederland. Banjo Na zijn schooltijd werd Davie Flet cher aanvankelijk radio- en tv- monteur. Muziekbeoefining ge beurde nog uitsluitend amateu ristisch, namelijk als banjospeler in een jazz-bandje. "Dat was nog in de tijd van Ackerbilk en Canon Ball Adderley en zo" De liefde voor volksliedjes kwam toen Da vie Fletcher in dienst zat en zijn militaire uniform acht jaar over de wijde werld zwierf. In elk le- gerplaatse wat wel een folk-club en was die er niet, zoals in Singa pore, dan zorgde Davie Fletcher er wel voor dat er één werd opge richt. In zo'n club werden gere geld avondjes georganiseerd waarbij één ingehuurde muzi kant en de eigen clubleden zorg den voor de muziek. En daar werd Davie nogal eens voor ge strikt. Meestampen In die clubs ontwikkelde Davie Fletcher zich geleidelijk tot de beroepszanger die hij nu is. De volksmuziek bleeft hij daarbij trouw. Op zijn repertoire staat ook populair werd ("je moet wel"), maar het liefst zingt hij de traditionele Schotse volksliedjes of nieuwe liedjes in de stijl van ""traditionals". Hij beschouwt het zingen van die liedjes als een vorm van entertainement. :"Ik breng plezier, dat is mijn han del. Ik heb dan ook het liefst dat de mensen meedoen, meeklap pen, meestampen en zo. Ik laat ze ook meezingen, samen met het publiek muziek maken is eigen lijk wel zo fijn. En het komt ook het dichtst bij het wezen van volksliedjes" Davie Fletcher, een Schotse volkszanger die in Alphen verzeild is geraakt. Hij mist alleen de bergen en de biersoorten van "thuis" Hoe breng je nou liedjes zoals Da vie Fletcher die zingt in een land als Nederland aan de man. "Niet anders dan in delen van Groot- Brittannië. Je stapt een club bin nen en je vraagt gewoon of je een paar nummertjes mag spelen en zingen. En als de baas dat bevalt dan heb je de kans datje vooreen paar avondjes geboekt wordt. Nou, dat heb ik hier in Neder land, in Amsterdam, ook gedaan en dat werkte. Ik heb nu geregeld ergens een optreden" Midas Davie zou ook graag in Alphen aan den Rijn eens optreden, maar, zo weet hij inmiddels al, een "club" zoals hij die kende in Engeland en heeft leren kennen in Amster dam en andere Nederlandse ste den is Alphen niet rijk. Toch zal Alphen aan den Rijn niet versto ken blijven van een muzikale be groeting, zoals Davie Fletcher het uitdrukt. Want vrijdagavond a.s is hij te vinden in het jongeren centrum Midas, waar hij vanaf negen uur zal zingen en spelen. Het wordt een gratis concert en Davie hoopt dat veel mensen zijn muzikale kennismaking "met de stad waar ik met plezier woon" op prijs zullen stellen. JAN UITZETTER D'66 wél voor verkoop van huurwoningen in R'veen ROELOFARENDSVEEN - D'66, één van de deelnemers aan het Progressief Akkoord in Alke made is, in tegenstelling tot de twee andere deelnemers, PPR en PvdA, bereid om toe te stemmen in de verkoop van huurwonin gen aan huurders. Daarbij moet dan wel aan bepaalde voor waarden worden voldaan en bovendien denkt D'66 vooral aan de duurdere woningwetwo ningen. De partij wil de kwestie zo spoedig mogelijk in discussie brengen binnen het Progressief Akkoord. Eén van de belangrijkste voor waarden die de democraten stel len geldt het doorverkopen van de woning. Een huurder die een woning heeft gekocht en die wil verlaten moet in alle gevallen die woning weer aanbieden aan de oorspronkelijke verhuurder. De woningbouwverenigingen kunnen op die wijze blijvend be schikken over een geleidelijk weer terugkomend aanbod van woningen, zo menen de demo craten. Voorwaarde moet ook zijn, dat de te verkopen wo ningwetwoning blijft binnen de distributie-bevoegdheid van de gemeente. Verder moeten de ad- spirant-kopers al een aantal ja ren in de woning hebben ge woond, moet er een inkomens grens worden gesteld en een an- ti-speculatiebeding woorden opgemaakt. Het bezit van een eigen woning wordt door D'66 in Alkemade niet gezien als het hebben van een speculatie-object. De meeste woningwetwoningen zijn in handen van woningbouwver enigingen, die tot taak hebben te voorzien in goede en goedkope huisvesting. Die taak moet naar de mening van D'66 worden uit gebreid door niet alleen wonin gen te verhuren, maar woon ruimte in het algemeen aan te bieden, dus ook koopwoningen op te nemen in het pakket. De eerste directeur van de Hazersivoudse tafeltennisclub Avanti, Cees van Lent. De voorzitter verwacht te zijner tijd nog meer mensen in vaste dienst. HAZERSVVOUDE - De Hazerswoudse tafeltennisclub Avanti zet 2 september een eerste stap op weg naar een verdergaande professionalisering van de verenigings zaken. Op die datum treed Cees van Lent als eerste full time kracht in dienst van de club. Tot nu toe vervulde Van Lent de functie van penningmeester binnen de on geveer driehonderd leden tellende club. Het ligt in de bedoeling van het be- bij ben je verzekerd van een per- stuur van Avanti dat Van Lent di- manent aanwezige "know-how" recteur van het clubbufeau wordt, dit naar voorbeeld van de sportbonden in Nederland. Hij krijgt tevens tot taak om nog va ker dat nu het clubhuis, van de vereniging aan de Sportparklaan exploitabel te maken Internaat Avanti-voorzitter Aartjan van der Poel vertelt erg blij te zijn met de nieuwe man. "Als bestuur stip pelen we het beleid wel uit, maar we hebben onvoldoende tijd om het uit te voeren. De lopende ad ministratieve zaken worden nu van ons afgenomen. En dat geeft een hele verademing. Van Lént zal ook moeten inspelen op de ontwikkeling van de vereniging (Avanti wil naar een tafeltenni- sinternaat toe, red.) en contacten met het onderwijs, overheid en bedrijven onderhouden. Als 't goed gaat lopen, breiden deze za ken zich vanzelf uit. Ik verwacht in de toekomst naast Van Lent nog meer mensen in vaste dienst van de club" Dat is een veel gezondere situa tie" Van Lent zelf vertelde zaterdag tij dens de drukbezochte receptie van Europees jeugdkampioene Bettine Vriesekoop al: "Achter topsport Lehoort een toporgani- satie te staan. De verenigingen worden gedwongen om full-time krachten in dienst te nemen" Selecties Voor het komende seizoen, waarin Avanti op 9 september de compe titie opent, zal het eerste heren team zonder Ronald Rijsdorp uitkomen. De Waddinxvener, die het afgelopen jaar aankondigde Titelstrijd te stoppen op topniveau, heeft te kennen gegeven "lager" te willen gaan spelen. Aangezien de NTTB richtlijnen uitgeeft voor het sa menstellen van diverse teams, waarbij het niveau van de speler in acht wordt genomen, is daar toe geen mogelijkheid. De Ha zerswoudse club heeft Rijsdorp derhalve toch als vierde speler van het standaardteam opgege ven. Wanneer hij op zijn besluit terug wil komen, kan Rijsdorp dus onmiddellijk weer "aan de bak". Als vervanger van Rijsdorp is John van Strien nu in de ploeg opgenomen. Samen met de tweevoudige Europese jeugd kampioene Bettine Vriesekoop en Theo Louwers probeert hij de degradatie van vorig seizoen uit de eerste klasse zo snel mogelijk ongedaan te makeni Zaterdag 1 en zondag 2 september worden de Hazerswoudse tafel tenniskampioenschappen ge houden. Zaterdag is de jeugd aan de beurt en zondag de senioren (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-WASSENAAR - Tus sen het raadhuis De Paauw in Wassenaar en de Zijdeweg in Den Haag zal één langgerekt fietspad van vijf kilometer komen. Dit plan van de gemeente Wassenaar heeft de instemming van provin cie en Rijk, vertelde gedeputeer de Borgman gisteren. Omdat de kosten (130.000 gulden) volgens Borgman ,,een schijntje" zijn en ze bovendien grotendeels door Rijk en provincie worden ver goed, kan de aanleg van het pad waarschijnlijk al volgend jaar be ginnen. Het komt erop neer dat een aantal verspreid liggende pa den in dit parkgebied met elkaar worden verbonden. ■slan der Poel vindt dat er een posi tief aspect voor met name de le den schuilt in het aantrekken van een directeur. "Binnen een club moetje een uitvoerende macht en een bestuur hebben. Die dingen moet je ook scheiden, wanneer dat kan. Dat geeft voor de leden meer inspraak. Een beleid van een bestuur kan makkelijker af gekeurd worden, zonder angst dat er direct met portefeuilles ge zwaaid gaat worden. Want als zo'n bestuur dan opstapt is het vaak een hele klus om weer nieuwe mensen op die plaats te krijgen. Een vereniging ligt dan gelijk plat. Met een directeur er- Inspecteur Roelevink: „Een hond schrikt af" KATWIJK - De gemeente politie Katwijk wil vol gend jaar een hond inzet ten bij de surveillance. Voor de korpsleiding zijn er diverse redenen om een viervoeter aan de gelede ren toe te voegen. Over de aankoop van de hond, waarmee een bedrag van rond acht duizend gulden is gemoeid, moet de ge meenteraad dit najaar be slissen. Waarom wil de Katwijkse politie het korps versterken met een diensthond? Inspecteur H. Roe levink: "De hond is een middel ter beveiliging van de politieman. Het dier voorkomt geweld en beantwoordt geweld met geweld. Het geweld van de hond ligt tus sen een wapenstok en een pi stool". Uit de buurt Roelevink beklemtoont dat een hond bij de surveillance in be langrijke mate kan bijdragen tot het voorkomen van ongewenste toestanden. Een hond schrikt af. De heer Roelevink noemt een re cent voorval. Bij de zaterdag ge houden taptoe liep een duin wachter met zijn eigen hond door de duinen om "zwartkijkers" op een afstand te houden. Roele vink: "De hele duinreep bleef schoon. Als de hond zijn tanden laat zien, blijft men wel uit de buurt". De Katwijkse politie denkt de hond te gebruiken bij bijzondere eve nementen, zoals het corso en mu ziekfestivals om het publiek op de gewenste afstand te houden. Verder zal het beest naar de politie stelt goede diensten kunnen be wijzen bij het aanhouden van ge vaarlijke verdachten, het opspo ren van minderjarige kinderen en het tegengaan van wanordelijk heden. In het verleden moest de politie Katwijk bij een vechtpar tij vaak de hulp inroepen van collega's uit Noordwijk. Met de hond verwacht Katwijk die ver zoeken om hulp tot een minimum terug te brengen. "'Een hond staat voor meer men sen", aldus de inspecteur, die be halve plaatsvervangend korps chef ook hoofd van de geünifor meerde dienst is. "Met een hond kun je meer doen en hij kan lan ger mee. Een politieman werkt acht uur per dag, maar een dienstgeleidehond kan best lan ger werken". Bouvier Roelevink geeft de voorkeur aan een bouvier met een certificaat dat afgegeven is door de Konink lijke Nederlandse Politiehon denvereniging of de Nederlandse Bond voor de Diensthond. "Als de beslissing over de aankoop is gevallen, dan is-ie er de volgende dag niet. Naar een goede hond zal je wel even moeten zoeken". Inspecteur Roelevink vermoedt dat een bouvier zo'n zes jaar bij het korps mee zal "draaien". Om de twee jaar zak de bouvier een examen moeten doen voor be halen van een nieuw certificaat. Liefhebbers Wie de geleider wordt van de bou vier is nog de vraag. Roelevink: "Er zijn genoeg liefhebbers bin nen het korps. Laatst vroegen enkele mensen al aan mij: wan neer komt de hond? Misschien houden we een open sollicitatie procedure. Hond en politieman moeten goed op elkaar afgestemd zijn. Van de geleider wordt verlangd dat hij een flinke dosis verantwoorde lijkheidsgevoel heeft en zijn vak goed verstaat. Als een jongen een papierbak van een lantaarnpaal trekt, moetje de bouvier niet in het been van de jongen laten bijten. Als je be dreigd wordt door een man met een mes mag dat wel" KATWIJK - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Blok, heeft negentig dagen gevange nisstraf geëist tegen het Katwijkse echtpaar W., dat in de maanden april en mei van dit jaar minstens 22 juwelierszaken van gou den ringen met een totale waarde van 61.000 gulden heeft bestolen. Van de negentig dagen mag vol gens de officier van justitie 51 da gen als voorwaardelijke straf worden afgetrokken. Omdat het echtpaar inmiddels al 39 dagen in voorarrest heeft doorgebracht, kan het dus op vrije voeten blij ven als de rechtbank op de eis van de officier ingaat. Deze wil verder dat het echtpaar onder toezicht wordt gesteld van het consulta tiebureau voor alcohol en drugs. Heroïne is namelijk de drijfveer geweest achter de daden van het echtpaar. Zowel de man (26 jaar), als de vrouw (25 jaar) is daar aan verslaafd geweest. Het echtpaar had zich gisteren bij de Haagse rechtbank slechts te verantwoorden voor vier dief stallen, die er uit de veel grotere reeks waren gepikt. Op 21 april nam de man een gouden ring met briljanten weg uit de zaak van een Katwijkse juwelier. Twee dagen later herhaalde hij deze hande ling by dezelfde juwelier met ditmaal twee gouden ringen als buit. De vrouw zocht haar geluk op 25 april bij een juwelier in Rijnsburg en nam er twee ringen weg; op 5 mei sloeg ze in Oegst- geest een grote slag (naar later bleek) door een juwelier daar een ring met een waarde van elfdui zend gulden afhandig te ma ken. Het echtpaar ging steeds volgens hetzelfde recept te werk. Onder het mom er één te willen kopen, liet één van de twee de desbetref fende juwelier een aantal ringen op de toonbank leggen, om er dan al pratende ongemerkt één weg te nemen. Soms werd er dan een andere ring voor in de plaats ge legd. Dat ging een aantal malen goed, maar bij een juwelierszaak in Huizen werd de basis gelegd voor de latere arrestatie van het Kat wijkse echtpaar. De eigenaar van deze winkel wist zich het signa lement van de vrouw te herinne ren. Hij waarschuwde de politie én de juweliers in de omgeving. Een juwelier in Huizen, die door de Katwijkse werd bezocht, no teerde vervolgens het kenteken van de auto waarin ze wegreed en daarna liep ze bij een juweliers- zaak in Laren tegen de lamp. Haar echtgenoot werd in de om geving* van deze winkel met de auto aangetroffen. Hij bleek in het bezit te zijn van 22 beleenbewijzen. De ringen wer den elke keer bij een bank van lening in Amsterdam „verzil verd". In totaal voor een veel la ger bedrag. De president van de Haagse rechtbank, mr. De Groot, verbaasde zich over de naiveteit van het personeel van de Am sterdamse bank. „Hebben ze nooit vragen gesteld, voelden ze geen nattigheid?" En omdat het antwoord van het echtpaar ont kennend was, verweet de rechter de bank „ernstige nalatigheid", te meer daar de Katwijkers ook nog elke keer door dezelfde bediende waren geholpen. De officier van justitie kwam tot een milde eis, ofschoon beide echtelieden geen blanco strafblad meer hebben. Belang rijke overweging was dat het echtpaar, na de periode in voorar rest, van de heroïne af lijkt te zijn en er naar eigen zeggen volstrekt geen behoefte meer aan heeft. Dc vader van de man heelt Zi~h -n- middels bereid verklaard 3000 gulden te schenken als begin van de schadeloosstelling; de rest moet het Katwijkse echtpaar er zelf bij verdienen. Een van de verdedigers, de Leidse advocaat mr. Hamer, plaatste vraagtekens bij het door de offi cier gevraagde toezicht door het consulatiebureau voor alcohol en drugs. „Het Leidse bureau is erg medisch georiënteerd. Als ie mand medisch gezien geneden is. weten ze eigenlijk niet wat ze nog meer zouden kunnen doen' Eerder had de officier van justitie zijn ongenoegen laten blijken over het feit dat het consultatie bureau niet in staat was geweest om over de beide Katwijkers een rapport te maken. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Geen toezicht meer: speeltuin Hazerswoude wellicht dicht HAZERSWOUDE - Het bestuur van de Hazerswoudse speeltuin De Rode Wip zit in de zorgen. Als er niet snel een opvolger wordt gevonden om toezicht te houden in de speeltuin, zal De Rode Wip moeten worden gesloten. De "vaste" toezichthoudster is er onlangs mee gestopt en tot nog toe is het bestuur er niet in ge slaagd een opvolger of opvolgster te vinden. Struikelblok vormt de betaling van het werk. Betere betaling dan tot nog toe zicht er, gezien de ge brekkige financiële middelen niet in. Het bestuur van de speel tuin wil de zaak nog tot 25 augus tus aankijken. Tot die tijd kun nen vrijwilligers zich melden. La ten die het afweten, dan dreigt sluiting van de speeltuin, gezien de voorwaarden omtrent het toe zicht die de verzekering stelt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21