Sterke band tussen jongens mmmtm Capri-Sonne Knusse christelijkheid PROFRONDE VAN LEIDEN Wij met elkaar Onderzoek bij Endegeest wellicht te duur bevonden ■irmviiiv Legerpredikant Stam terug uit Libanon VenhoJk Kneuzingen aan benen LEIDSCH DAGBLAD PROVESTE MODE WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 eBüVPPPHi (Van een medewerker) De eerste dagen was hij ijverig bezig zijn onderkomen schoon te maken. Een villa-achtig pand aan de rand van Haris. De eens riante woning was door zijn Franse voor gangers als een modderpoel achtergelaten. Op dat mo ment waren dweil en schrobber voor de dominee belang rijker dan bijbel en kansel. Eind vorige week is hij na een verblijf van bijna vijf maanden in Zuid-Libanon terugge keerd in Nederland. In zijn nieuwbouwwoning in Hooge- zand zegt hij: „Ik ben nog steeds een beetje aan het af scheid nemen" Ds. Henk Stam, legerpredikant, ging op 10 maart met „zijn" jon gens mee naar Zuid-Libanon Hoewel hij aanvankelijk andere plannen had - naar een ontwik kelingsland - wilde hij de solda ten van het eerste Nederlandse Unifilbataljon uit Zuidlaren niet in de steek laten. Hij heeft er geen spijt van gehad. „Ik heb het er druk gehad. Ik heb goed werk kunnen doen. Ik denk er nog veel aan terug. Het zal me moeite kos ten het oude werk hier weer op te vatten" ,Ik heb een soort conclusie getrok ken", zegt hij, voorzichtig for mulerend. „Het hele geestelijk evenwicht waarin de Nederland se soldaten in Zuid-Libanon ver keren, is toch een betrekkelijk wankel evenwicht. Er hoeft maar weinig te gebeuren, thuis of daar - dat doet er niet zo zeer toe - of ze zijn volledig uit het lood gesla gen. Als het even niet meer nor maal loopt, dan zullen velen vol ledig van de kaart zijn. Daarom is het groepsleven dat daar is ont staan, zo belangrijk. In groepen met spanning heb je wat dat be treft een verhoogd risico" commandopost is gevestigd) terwijl je in Haris ook al voldoen de andere ontspanningsmoge lijkheden had", verklaart hij „Maar de belangrijkste reden was toch wel dat de mensen niet zo gauw naar een vreemdsoortig iets gingen, maar liever in hun eigen groep bleven". Hoewel hij dus de ontwikkeling in de groepen posi tief beoordeelt, wil ds. Stam er wel aan toevoegen: „De keerzijde van dat groepsleven was natuur lijk, dat het uit nood geboren werd" De enige overeenkomst die hij heeft kunnen maken tussen het kazerneleven in Nederland en het leven in Zuid-Libanon is, „datje tussen militairen zit" .Ds. Stam. „Hier op de kazerne in Zuidlaren bestond je werk uit het houden van je uren geestelijke verzorging en de persoonlijke pastorale con tacten die je had. In Libanon draaide je je lesjes niet, het enige herkenningsmoment was de we kelijkse kerkdienst. Je had er ook. ingegeven door de situatie natuurlijk, veel meer persoonlij ke contacten. Je praatte er meer over de persoonlijke, de psychi sche situatie" Legerpredikant Stam. "Het zal me moeite kosten het werk hier i Gezinnetjes ,Na anderhalf, twee maanden" vervolgt hij, „ontwikkelde zich in Zuid-Libanon een soort van groepsleven. In de tenten, op de verschillende posten in het ge bied, kreeg je, ja, hoe moetje dat zeggen, een soort van kleine ge zinnetjes, iets dat op een home leek. Het waren groepjes van mensen die dag en nacht bij el kaar waren. Dat groepsleven werd heel sterk, ongekend voor een kazernesituatie. Ik vond dat veel belangrijker dan mijn werk. dat daar maar een beetje tussen door speelde. Ik heb de band tus sen de jongens onderling ontzet tend waardevol gevonden" In die periode besloot ds. Stam dan ook om zijn PMT (Protestants Militair Tehuis), ondergebracht in een degelijke tent, op te heffen. „Het was eigenlijk overbodig geworden. De meesten zaten in het veld en niet in Haris (het plaatsje waar de Nederlandse •jDe kerkdiensten die ik hield, wa ren voor mij vrij gemakkelijk. Je had altijd wel iets om op in te spelen. Je had altijd wel een on derwerp waar iedereen zich bij betrokken voelde" Behalve praten, schreef ds Stam ook veel. In de eerste plaats via het „Info-Bulletin" voor de fami lieleden en vrienden van de Ne derlandse Unifilmilitairen. In zijn laatste bulletin heeft hij het over Libanon: „Een wereld vol godsdienstige, maatschappelijke en politieke tegenstellingen. Die tegenstellingen lijken ons vaak zo onoverbrugbaar, dat er bij ve len iets van moedeloosheid aan het groeien is. Een echte vrede lijkt nog zo ontzettend ver weg" Over degenen die weer naar huis gaan: „Ongetwijfeld zult u ook weer aan elkaar moeten wennen, want het kan niet anders, dan dat je in een paar maanden veran dert. Zeker tijdens een verblijf in Libanon onder deze omstandig heden" Gewenning Hij heeft de verandering bij „de jongens" opgemerkt: ,In de voorbereidingsperiode dacht men dat men veel problemen zou hebben met het lang van huis zijn en de angst voor het geweld. Die problemen zijn ontzettend mee gevallen. Hoe langer je in Zuid- Libanon zit, hoe meer je eraan went. Je went aan het klimaat, het land, de bevolking. Je went aan beschietingen op afstand. Als de dingen echter dichtbij gaan gebeuren, als granaten inslaan in Haris zelf bijvoorbeeld, of als de kogels door je tent gaan, maakt dat wel erg veel indruk. Dan merkje ook dat het goed is dat er buitenstaanders zijn als wij. Dat er een dominee is, of een aalmoe zenier of raadsman, aan wie de jongens iets kwijt kunnen" Ds. Stam heeft bij het Nederlandse Unifilbataljon geconstateerd „dat veel meer mensen dan ik alleen om kerkelijke en vrome mensen ging: „Jongens die een hele tijd met een groepje op een eenzame, verlaten post ver in het gebied zitten, gaan diep naden ken. Dat merk je als je er komt. Bij deze groepen kwam je werk als geestelijk verzorger wel het meest tot zijn recht. Als je in het veld was, als je een patrouille meeliep, of ook aan een roadblock (een controlepost aan een weg) stond en je daarna met de jongens ging praten, 's nachts meestal, dan begonnen ze haast vanzelf over heel wezenlijke din gen" Hij drukt zijn sigaret uit, het lijkt of zijn gedachten even wegdwa- len. Deze foto van een biddende vrouw in de Indiase deelstaat Naga- land is een van de dertien uit de zojuist verschenen zendingska lender 1980, een uitgave van de Nederlandse Zendingsraad in Amsterdam (Prins Hendriklaan 37, 1075 BA Amsterdam). Uit oosterse. Afrikaanse en Latijnsamerikaanse landen zijn voor deze kleurrijke maandkalender (titel: "Wij met elkaar") foto's gehaald, die bekende Nederlandse sprekers en schrijvers van commentaar en van citaten uit de bijbel hebben voorzien. In zijn inleiding typeert de zendingspublicist Jan Filius de kalen der als een "familie-album" "Over verre verwanten uit alle delen van de wereld". "De groeten van deze mensen, die u niet kent en die toch behoren tot diezelfde mensenfamilie waartoe ook wij behoren" Op de achterkant van elke foto wordt verteld hoe het met die leden van de familie gaat. "Niet altijd even best, dat zal u duidelijk worden. En daar moeten we ons zorgen over maken. Wij met elkaar" Ook het centraal Missiecommissariaat in Den Haag (Van Alkema- delaan 1, 2597 AA Den Haag) heeft deze uitgave voor zgn reke ning genomen. Voor het bijbehorende bij belrooster zorgden de Bijbelkioskvereniging, de Internationale Bijbelbond, de Katho lieke Bijbelstichting en het Nederlands Bijbelgenootschap. Dat de NCRV en de Evangeli sche Omroep er beide een pro gramma op na houden waar in jarige bejaarden enjubile- rende echtparen een stichte lijk grammofoonplaatje krij gen opgedragen, vindt de Kollumer gereformeerde pre dikant LH. Kwast tot daar aan toe. Maar er zijn handige luisteraars die het bestaan van twee protestants-christe lijke omroepen uitbuiten door én de NCRV én de EO aan te schrijven voor één en dezelfde jarige of jubilaris En dat Zo kan het gebeuren dat opa Dijkman in Siddeburen op donderdagavond via de NCRV zijn lievelingsgezang krijgt te horen ('k Wil U,oGod, mijn dank betalenen op vrijdagmorgen via de EO zijn lievelingspsalm (Geloofd zij God met diepst ontzag) In beide programma's worden de gulle en attente familiele den, zonen, dochters, klein kinderen, neven en nichten, met name opgesomd. "Zoiets kan alleen in Nederland", constateert ds. Kwast in de Friese Kerkbode De opdrachtgevers maken zo misbruik van de situatie, meent hij. Ze zetten zichzelf te kijk als profiteurs. Het is een knusse christelijkheid die mij weinig kan bekoren" ADVERTENTIE Capri-Sonne, een heerlijke,zuivere sinaasappellimonade In het handige éénpersoons-pakje met de vele gebruiksmomenten. Zuiver fris in 't onderwegkoffertje IJzeren balk op voet LEIDEN - Het is nog niet zeker of het onderzoek naar de organisa tie van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest doorgang zal kunnen vinden. De besturen van Ende geest en het COZ, Centraal Or gaan Ziekenfondsen, moeten daar eind van deze maand nog overleg over plegen. Het onder zoek zou een slordige 800.000 gulden gaan kosten. Het COZ is vooralsnog niet bereid dat bedrag op tafel te leggen. Het wil tot 150.000 gulden (inclusief de kos ten van het vooronderzoek, 50.000 gulden) gaan. Uit het vooronderzoek van het bu reau NOK, Nederlandse Organi satie Kring, is gebleken dat een ongeveer twee jaar durend voort gezet onderzoek noodzakelijk is. Idee Het idee om een nader onderzoek naar de structuur van Endegeest te plegen was destijds afkomstig van een commissie, bestaande uit gemeenteraadsleden en ambte naren. De commissie werd vorig jaar ingesteld naar aanleiding van een reeks klachten over het psy chiatrisch ziekenhuis. Klachten die uiteen liepen van ontevreden geluiden over de huisvesting tot klachten over de slechte com municatie tussen de medewer kers onderling. Ook waren er klachten over de leiding en over het bestuur, dat uiteindelijk wordt gevormd door het gemeen tebestuur van Leiden. Meisje (15) gewond LEIDEN - Een 15-jarig meisje uit Leiden is gisteren met hoofdlet sel, schaafwonden en vermoede lijk een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den gebracht. Zij liep die ver wondingen op bij een botsing op de Brahmslaan in Leiden-Zuid- West. Het meisje verzuimde op de kruising voorrang te gev een auto, bestuurd door een 4( jarige inwoner van Nieuwkoop ADVERTENTIE OM DE GROTE PRIJS VAN HET LEIDSCH DAGBLAD Parcours: Herenstraat-Koninginnelaan Aanvang: 18.30 uur Toegang: GRATIS! Met o.a. Joop Zoetemelk. Hennie Kuiper, Gerben Karstens. Fons van Katwijk. 'n aktieve krant! HAARLEMMERSTRAAT - LEIDEN LEIDEN - Kneuzingen aan beide benen heeft een 39-jarige Leide- naar gisteren opgelopen toen een waarschijnlijk 300 kilo zware stalen balk tegen zijn benen aan viel. Dat gebeurde in een werk plaats van de Hollandse Con structie Groep aan de Zoeter- woudseweg. De 13 meter iange balk hing in een strop aan een kraan, en ging glijden toen hij na plaatsing op een frame uit die strop werd losgemaakt. De Lei- denaar kon na behandeling in het Academisch Ziekenhuis naar huis Oefenduels LEIDEN - Hoewel de 2-5 overwin ning op Die Haghe anders doet vermoeden, liet het spel van Rijnsburgse Boys gisteravond in Den Haag nog veel te wensen. De Haagse zaterdagderdeklasser nam zelfs tot tweemaal toe een voorsprong, die evenwel in beide gevallen door Ge Perfors werd genivelleerd. Ook het derde doelpunt van RBB schreef de flankspeler op zijn naam. waarna Henk v. d. Zwan en Martin Toet voor 2-5 zorgde Ook de Sleutels en LDWS oefenden gisteravond. LDWS bleek ster ker, wat al bg rust in de 0-1 van Ger de Roode tot uiting kwam Na de doelwisseling zorgde Bart I .1 Wivii11 voor 0 2. waarna Hans van Eygen tegenscoorde. Uiteindelijk tekende Ger de Roode voor 1-3 Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Westerhaar (Ov) J.E.W. Nicolai Zevenhoven, te Den Haag en te Katwijk aan Zee H. Visser Nieuwe Tonge; be roepen voor Al b lasser dam J. Pronk Rgsoord. Gereformeerde Kerken: beroepen te Hallum (Fr.) W. Wijbenga Kol- lumerpomp (Fr.). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Brunssum-Treebeek A. de Snoo Mussel; bedankt voor Zuidhorn A.N. Hendriks Amers foort. Christelijke Gerefor meerde Kerken: bedankt voor Amsterdam H. van der Schaaf Dordrecht-Zuid. Emeritaat. Dr M.J. Arntzen, ge reformeerd predikant vrijge maakt te Hattem, gaat deze maand met emeritaat. Hij was eerst gewoon gereformeerd pre dikant te Oegstgeest-Mors-Rgn- dijk, Anna Jacobapolder en 's Gravendeel. In 1971 ging hij over naar de Gereformeerde Kerken Vrggemaakt Buiten Verband omdat hg zich niet kon verenigen met de theologische veranderin gen in zgn kerk. Hg werd toen predikant in Breukelen. Vier jaar later sloot hg zich aan bg de vrij gemaakte kerken. Sindsdien is hg predikant te Hattum. Overleden. In Kollum (Fr is op 69-jarige leeftgd ds. S. Riemens overleden. Hij was een zoon van de bekende Leidse ds. J. Rie mens. Sinds 1965 was ds. Rie mens met emeritaat. Intrede. Ds E S Klein Kranen burg (vlootpredikant in Den Hel der) hoopt op zondag 14 oktober zgn intrede te doen als predikant van de hervormde gemeente in Ter Aar. Zang- en orgelavond. Ter gele genheid van het eerste lustrum van de bekende zang- en orgel- avonden in de Laurenskerk te Rotterdam wordt daar morgen (donderdag 23 augustus) om 8 uur zo n avond gehouden, waar aan onder anderen het Katwgkse mannenkoor "Jubilate", de or ganist Klaas Jan Mulder en de predikant J. Overduin uit Vee- nendaal meewerken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17