Theo de Rooy „Uitgekeken og de amateurwielersport" Drie kapiteins op Italiaans schip Q Hockeysters: slechts 6-0 tegen Bermuda Tumtrainster Horvath voor moeilijke opgave Nyad zwemt van Bahama's naar Florida Lid WK-ploeg wil naar profs o3 Nog geen communique van KNZB WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 SPORT 1 PAGINA 13 JUPITER (Florida) - Zij had zich nauwelijks afgedroogd na de 142 kilometer lange, 27'fe uur durende zwemmara- thon tussen de Bahama's en Florida, of ze sprak al over een nieuwe uitdaging, van Cuba naar Florida. "Dat wordt mijn laatste marathon. Ik bedoel, wat blijft er daarna nog over?". Diana Nyad, vandaag wordt ze 30 jaar, schreef gisteren ge schiedenis door als eerste de oversteek tussen de Baha ma's en Florida zwemmend af te leggen. Hemelsbreed be draagt die afstand 69 kilome ter. Nyad zwom echter 142 kilometer, meer dan het dub bele. Verantwoordelijk daar voor was het sterke getij, dat haar keer op keer meesleurde en in noordwaartse richting dwong. Na 27'/2 uur kreeg zij op het Flo- ridase strand van Jupiter. waar 400 mensen haar op wachtten, vaste grond onder haar voeten. Het duurde ruim zestig seconden voordat haar zeebenen de landelijke taak overnamen en haar lichaams gewicht konden dragen. Haar tong was licht gezwollen en het linker oog stond bol door de langdurige blootstelling aan het zoute water. Tijdens de tocht verloor ze ruim tien pond aan gewicht. Deson danks was haar lichamelijke conditie na afloop over het al gemeen goed. Eerder in haar carrière pro beerde Nyad al drie maal ver geefs het Kanaal tussen Dover en Calais, een pcule- schil vergeleken bij de 142 kilometer, over te steken. Gevraagd naar het waarom van de /wemmarathon ant woordde Diana Nyad: "Dit is sport uit de oertijd. Vechten tegen de elementen". MILAAN (ANP) - Francesco Mo- ser, Guiseppe Saronni en Gio vanni Battaglin zullen als kop mannen fungeren van de Ita liaanse selectie tijdens het we reldkampioenschap wielrennen op de weg voor beroepsrenners, dat zondag in Valkenburg wordt gehouden. Technisch Commissaris Alfredo Martini van de Italiaanse wie lerbond maakte gisteren de ploeg bekend: Francesco Moser, Guiseppe Saronni, Giovanni Battaglin, Gianbattista Baron- chelli, Carmelo Barone, Leo nardo Mazzantini, Silvano Con- tini, Valerio Lualdi, Gabriele Landoni, Marino Amadori, Ser ge Parsani en Palmiro Mascia- relli. Reserves: Mario Beccia en Pierino Gavazzi. Overigens heeft Giovanni Bat taglin gisteren gezegevierd in de "Coppa Agostoni", een wegwed strijd over 209 kilometer in de straten van Milaan. De bergko ning van de laatste Ronde van Frankrijk legde de afstand af in 5 uur 9 minuten en 10 seconden en had een voorsprong van 3.12 op zijn landgenoot Francesco Moser, die de sprint van het complete peloton won. De internationale wielerfederatie, de UCI, heeft inmiddels besloten de wereldkampioenschappen op de weg en op de baan voor ama teurs en professionals in 1982 door Groot-Brittanniê te laten organiseren. Dit besluit behoeft nog (formele) goedkeuring van de jaarvergadering van de UCI, die in november in Genève zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van de or ganisatoren de baanwedstrij- den in Leicester te doen plaats vinden en de wegwedstrijden in de omgeving van Brighton aan de Engelse zuidkust. De twee Nederlandse zesdaagsen voor het winterseizoen 1979/1980 staan voor de volgen de data op de kalender: Maastricht: 14 tot en met 19 de cember. Rotterdam: 17 tot en met 22 januari. kjAT VALT HIER IN HEMELSALVVM TE lalweaj MAAR fvlOU EFJS 6ERIEU4' Ke C?aat t OOHAM \J£SOIE\) Je KlOÖ LAT Moeilijk kwalijk nemen. In Zwitserland hoorde ik dat de wereldkam pioen bij de amateurs. Glaus, ver zekerd is van een inkomen van 50.000 gulden. Wordt door een sponsor betaald. Bij ons krijgen ze 50 gulden voor iedere dag dat ze met een bondsteam op weg zijn, dat is het verschil. Met al die criteria is bij de profs momenteel veel geld te verdienen, dat trekt ook" De afgestudeerde De Rooy heeft een gesprek gehad met Fred de Bruyne, ploegleider van Jo Maas. Jacques Verbruggen en de Belgi sche talenten Guido van Calster en Eddy Schepers. De Bruyne is een reputatie aan het opbouwen, een ploegleider die rustig omgaat met jonge coureurs. De Rooy: „Ik wil naar een grote ploeg die een behoorlijk programma rijdt. Niet als kopman, ik weet niet of ik de verantwoording aankan. Maar ook niet als knecht. Te beroerd om te werken ben ik niet. ik wil best knechten, maar ik moet mijn eigen kans kunnen gaan als de mogelijkheid zich voordoet. Daarom zie ik niets in de ploeg van Post, te veel kapiteins op een schip. Dan liever bij De Bruyne of bij mijn huidige ploeg Gazelle" Trinidad en Tobago, dat eerder in het toernooi Argentinië verraste (2-2), was ook voor West-Duits- land gisteren een moeilijke te genstander. Bij de rust leidden de Duitse dames nog maan met 1-0 door een velddoelpunt van Gu- drun Neumann in de dertigste minuut. Uit een strafbal nam Christina Moser in de achtste mi nuut van de tweede helft de angst voor een dreigend gelijk spel weg; 2-0, waarbij het bleef. De overige resultaten van de dins dag gespeelde wedstrijden waren Wales- Hongkong 5-0 (2-0), Nieuw-Zeeland-India 4-1 (2-0) Japan-Zambia 19-0 (3-0) en Ver. Staten-Fiji 11-1 (6-1). De stand in de groep van Nederland Nederland 2 2 0 0 4 8-1 Ierland 1 1 0 0 2 5-0 Canada 10 0 10 1-2 Bermuda 2 0 02 0 0-11 Nederland dat al zeker is van een plaats in de kwartfinales speelt vandaag tegen Ierland. ALPHEN AAN DEN RIJN - De KNZB heeft het toegezegde perscommuniqué naar aanlei ding van de maandagavond ge houden bijeenkomst met het be stuur van de Alphense waterpo- lokampioen AZC nog even opge schort. De bond heeft de inhoud al nagenoeg op papier staan, maar wil toch wachten op de te rugkeer van voorzitter Klaas van der Pol. die tot gisteravond op vakantie was. Het bestuur van AZC is hiervan in kennis gesteld. Verwacht wordt dat de KNZB nu vandaag of anders morgen met het communiqué komt. VALKENBURG (GPD) - Voor nationaal kampioen Hennie Stamsnijder en Theo de Rooy behoren de wereldkampioenschappen wielrennen na de finish van de 100 kilometer ploegentijdrit niet tot het verleden. Het tweetal werd door Rini Wagtmans gekozen in de formatie die zaterdag de oranjekleuren verdedigt in de individuele wegwedstrijd over 180 kilometer VANCOUVER (ANP) - De jubi leumwedstrijd van Lisette Se vens en Margriet Bleijerveld. die tegen Bermuda in het wereldbe kertoernooi in Vancouver op res pectievelijk 50 en 25 "caps'* kwamen, heeft voor het dames hockeyteam geen overweldigend succes gebracht. Tegen de achtergrond van de mon sterscores. die Engeland (18-0 en 12-0), Australië (12-0 tegen Fiji)en Wales (11-0 tegen Zambia) op voorgaande dagen verwezenlij ken. viel de overwinning met 6-0 op het zwakke Bermuda bepaald tegen. Vooral ook, wanneer daar bij de grote veldmeerderheid van de Nederlandse ploeg in acht wordt genomen. Deze resulteerde wel in drie straf- pushes (waarvan er twee door El- semieke Hillen werden benut) een lange reeks van 25 strafcor- ners die in de twee helft slechts twee doelpunten opleverden (beide van Fieke Boekhorst) en nog een aantal lange corners, waaruit kort na de rust een treffer kwam (van Toos Bax), maar in slechts één velddoelpunt, van Margriet Bleijerweld. Een te geringe oogst uit zoveel mo gelijkheden om in de dubbele cij fers te komen. "Gebrek aan inspiratie", het ont breken van het "heilige moeten", en "omzetting in de ploeg, waar aan de meisjes nog wennen moe ten", waren zo de verontschuldi gingen, die werden aangevoerd door coach Huib Timmermans. Duidelijk was vooral dat het pos teren van Elsemieke Hillen als centrale figuur op het midden veld geen doorslaand succes was wereldkampioenschap, dat door Wagtmans duidelijk niet gezien wordt als tussenstation voor Moskou. De Brabantse ex-prof wil voor eigen publiek goede klasseringen en koos daarvoor de sterksten. Zijn voorganger Joop Middelink heeft in het verleden wel eens anders gehandeld. Zo selecteerde hij voor het wereld kampioenschap van 1977 in Ve nezuela de toen vrijwel onbeken de Theo de Rooy. „Met het oog op Moskou", verdedigde de toen malige bondscoach zijn bekriti seerde keuze. „De Rooy studeert, heeft mij de garantie gegeven dat hij tot de Olympische Spelen amateur blijft. Van zo'n jongen moeten we het over vier jaar heb ben" Het verhaal is bekend. Middelink verdween, Wagtmans kwam en stond eenzelfde werkwijze voor „Met het oog op Moskou", maar al snel leerde hij dat een coach bij de amateurs moet leven bij de dag, de ster van het ene moment kan voordat het volgende eve nement begint zijn handtekening gezet hebben onder een profcon tract. Bovendien: als een wereld kampioenschap eens in de twaalf jaar een thuiswedstrijd is dan kun je het niet verkopen om aan staande toppers ervaring op te la ten doen zoals Middelink in het verre Zuid-Aerika deed met Theo de Rooy. Prestaties staan voorop en daarom een amateurploeg aan de start waarvan de helft volgend seizoen waarschijnlijk bijde beroeps renners actief is. Jos Lammertink zet aan de zijde van Joop Zoete melk de eerste stappen in het profmilieu en ook Hennie Stam snijder en Theo de Rooy hebben plannen in die richting. Stam snijder „Pas na de wereldkam pioenschappen wil ik daarover praten. Voor mij als crosser is het aantrekkelijk. Ik kan 's winters en zomers mijn brood verdienen. En voor de sponsor is het aardig dat hij het hele jaar reclame krijgt" Zilver bij de wereldkam pioenschappen veldrijden, een nationale wegtitel bij de ama teurs en eventueel vandaag en za terdag redelijke klasseringen bij het wegkampioenschap. Aardige binnenkomers voor Stamsnijder Garantie voor een meer dan re delijke verbintenis bij de be roepsrenners Grote geld Het grote geld heeft ook Theo de Rooy van gedachten veranderd Zijn toezegging aan Middelink: „Ik blijf amateur tot de Olympi sche Spelen" bestaat niet meer Aan de vooravond van zijn derde WK zegt hij: „Ik ben uitgekeken bij de amateurs. Leren kan ik niets meer, geld houd je er niet aan over, wat moet ik dan nog Krijg ik een goede aanbieding dan stap ik over naar de profs" De Rooy beroepsrenner, een forse streep door de rekening van Wagtmans en Gisbers, die weer een kandidaat voor de honderd kilometer ziet wegvallen. Gisbers begripvol: „Je kunt het hem niet Een bijzonder moeilijke opgave, omdat sinds 11 april - het mo ment waarop Jan Vlacil met op timistische verwachtingen als bondstrainer werd ingehaald - zoveel turbulente toestanden rond de omstreden Tsjechoslo- waak zijn ontstaan, dat die perio de gevoegelijk grotendeels als verloren tijd moet worden be schouwd. Na de verlate aan komst op Schiphol reisde Leona Horvath, bijgestaan door landge note Eva Bartha, die haar als oud- trainster van de Nederlandse se lectie gedurende enige weken uitsluitend adviserend en oriën terend terzijde zal staan, meteen door naar het turninternaat op Papendal om daar met de train- sters kennis te maken. Leona Horvath kan bogen op een ruime internationale ervaring. Zowel gedurende een driejarige periode rond de Olympische Spelen van Tokio als een tijdperk van vier jaar waarin de Spelen van Montreal vielen, was zij trainster van de Bulgaarse ploeg die tijdens die evenementen be slag legde op respectievelijk de vijfde en vierde plaats in het eindklassement. In vroeger jaren heeft zij bovendien zelf deel van de Hongaarse selectie uitge maakt. Leona Horvath zal in ieder geval tot en met de eerder genoemde we reldkampioenschappen aanblij- Theo de Rooy: "Ik kan bij amateurs niets meer leren" Leona Horvath (links)met naast haar Eva Bartha,die haar adviserend terzijde zal staan. Over het lot van Jan Vlacil, die momenteel volgens voorzitter John Tielrooij van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond ziek is, zal het komende weekeinde een beslissing wor den genomen. Centraal in het ge sprek met het verbondsbestuur zal staan het verzoek van de sec tie keurturnen dames om Jan Vlacil te ontslaan. Meer theore tisch dan praktisch bestaat na melijk ook nog de mogelijkheid de Tsjechoslowaak bereid te vin den als tweede trainer naast Leo na Horvath in dienst van het KNGV te blijven. Enige tijd gele den heeft Vlacil overigens mon- Rini Wagtmans Met hen selecteerde de coach Ad Wijnands, het klimmertje uit Maastricht dat in de bergetappe van Olympia's Ronde soleerde en daarbij zoveel indruk maakte dat hem een betere toekomst tussen de wielen voorspeld wordt dan Jos Lammertink, nummer vier aan het vertrek. Twee Braban ders completeren de ploeg. Klei ne Jacques van Meer, twee jaar terug als bergkoning in Olym pia's Ronde gehuldigd en Adrie van der Poel, eerste in het pun tenklassement van deze uitga- Wagtmans keuze is duidelijk: hij heeft een team samengesteld met renners die hun sporen verdiend hebben in de Limburgse heuvels en die voor elf beklimmingen van de Cauberg en elf keer de Beme- lerberg niet terugschrikken. Een loodzwaar gebeuren, vooral voor Stamsnijder en De Rooy die van daag alles al „uit de beugel" heb ben moeten rijden. Is dat op te brengen? Honderd kilometer rij den met een gemiddelde dat te gen de 50 km ligt, is een vreselijk zware opgave. Dat zit nog in de benen als zaterdag nog eens 180 kilometer moet woreden wegge- buffeld. Jan Gisbers, de assistent van Wagtmans die speciaal belast is met de voorbereiding van de tijd- rijders, maakt er geen probleem van en ook de betrokken renners doen dat niet. Gisbers: „Er zijn geleerden die zeggen dat het niet kan. Ik geloof dat niet. Twee da gen om te herstellen is voldoen de" Geen tussenstation Lammertink, Van der komt er Poel, Van Meer, Wijnands, De Rooy en Stamsnijder, de keuze voor dit AMSTERDAM (GPD) - De nieuwe trainster van de nationale keur- turnploeg dames, de Hongaarse Leona Horvath, is gisteren in Ne derland gearriveerd. Vanaf dit moment resten haar krap drie en een halve maand om de selectie voor te bereiden op het toernooi om de wereldkampioenschappen in het Amerikaanse Fort Worth, waar minimaal een twaalfde plaats in de eindrangschikking behaald zal moeten worden om voor uitzending naar de Olympi sche Spelen te Moskou in aan merking te komen. ven. Van de resultaten, daar be haald, zal het afhangen of de ver bintenis al dan niet wordt ver lengd. Vanaf heden zal de Ne derlandse selectie op Papendal elke werkdag van vier tot zeven uur zeer intensief gaan trai- deling al te kennen gegeven daar in eerste instantie niets voor te voelen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13