Groei van Jaeger niet te stuiten KRUIDEN VOOR DE WINTER Uit - ust - uit - uit Lastige eters WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 PAGINA 1 LONDEN - In de zomer van 1884 heeft de schrijver Bernard Shaw de Londenaren geschokt door in zijn ondergoed over straat te wandelen. Shaw droeg alleen een bruin wollen hansop en moet er met zijn lange baard hebben uit gezien als een soort kobold. De schrijver was nogal excentriek, maar om in die Victoriaanse tijd ongekleed rond te lopen moest hij toch een goede reden hebben. Zijn demonstratie was bedoeld als een eerbetoon aan de Jaeger het Een Duitse professor, dr. Gustav Jaeger van de universiteit van Stuttgart, had juist een boek ge schreven, waarin hij concludeer de dat de mensheid veel gezonder zou zijn als iedereen kleren zou dragen die helemaal van dieren- haar waren gemaakt. Mensen moesten wol dragen, meende de professor, en plantaardige vezels, zoals katoen e'n linnen vermijden. Zijn boek was in het Engels ver taald door de Britse accountant Lewis Tomalin. Hij was zelf zó enthousiast over de nieuwe ge zondheidstheorie, dat hij al het linnengoed, de lakens en het on dergoed van de familie op de brandstapel gooide en het ver ving door dun wollen taffetas. Sommige extremisten lieten zelfs Wolrage Het vertaalde gezondheidsboek veroorzaakte een wolrage die niet meer te stuiten was. Er ontstond zoveel vraag naar die gezonde kledingstukken, dat Tomalin ze uit Europa ging invoeren. Hij kreeg van professor Jaeger het recht diens naam te gebruiken en opende in februari 1884 met twee partners een winkeltje in Londen onder de naam „Dr. Jaeger's Sa nitary Woollen System". In het zelfde jaar werd in Londen een gezondheidstentoonstelling ge houden en Jaeger ontving hier een gouden medaille. Het dege lijke dagblad The Times wijdde een hoofdartikel aan de ideeën van Jaeger. ,Het is een medische theorie" schreef The Times, „die geba seerd is op nauwkeurige observa tie van het dierenleven, door tenschappelijk onderzoek is w staafd en in de praktijk is bewe zen. Het uitgangspunt is dat de mens, die van zoogdieren af stamt, ook dierlijke kleding moet dragen. Dierlijk materiaal, zoals wol, is door de natuur gemaakt om het dierenleven te bescher men. Het houdt de uitwaseming Een modieuze regenmantel, double-face ook van het huis Jaeger van het licht niet tegen, maar ver vult hierbij een nuttige rol" In The Morning Post had een ande re toneelschrijver, Oscar Wilde, een dag eerder geschreven dat de basis van kleding uit wol moet bestaan omdat het hygiënisch is, in de zomer koelte geeft en in de winter voor warmte zorgt. Door Roelie Meijer Poolexpeditie Lewis Tomalin begreep dat zijn winkel, die begonnen was als een liefhebberij een commercieel succes was. Binnen vijf jaar opende hij meer zaken en hij liet een groot aantal artikelen nu in Engeland vervaardigen. Zo gaf hij handschoenenmakers op dracht om sokken met vijf tenen te fabriceren. In zijn winkels mocht geen personeel werken dat al ervaring had in de textiel handel. Tomalin was bang dat de gezondheidsboodschap van Jae ger op die manier zou worden ondermijnd. Wol was een „must" geworden. De ontdekkingsreizi ger Stanley hulde zich in de wol len borstrok om in Afrika naar dr. Livingstone te zoeken. Expedi ties naar de Pool betekenden ook een Jaeger-uitrus ting, zowel voor Nansen als Scott, Ziegler, Wellman en Shackleton. Genera ties later zouden ook de leden van de succesvolle Everest-expeditie gehuld in wol de top berei ken. Rond de eeuwwisseling introdu ceerden de Jaegerwinkels in En geland camel. Het fijne korte haar van de Bactria-kamelen uit Af ghanistan en Oost-Mongolië was bestand tegen de ijzige winden van de Himalaya en de branden de zon in de Syrische woestijn. Ook uit de Himalaya kwam het haar van de cashmeregeit en ver der werd de wol van de angora geit uit Azië, de alpaca en de vi cuna uit de Andes gebruikt. Maar de belangrijkste leverancier van de Jaeger-wolletjes was toch het merinoschaap. Charleston De kleinzoon van Lewis Tomalin, Humphrey, veranderde het ima ge van de firma resoluut toen in de Charlestonperiode het ge- zondheidsideaal uit de gratie raakte. De klassieke degelijke kledingstukken uit grootmoe- derstijd hadden afgedaan en de firma met het „hygiënische sys teem" werd een van de toonaan gevende modehuizen van Enge land. Men trok nieuwe mensen aan en creëerde een modieuze stijl waarin meer kleur werd ge bruikt. In Parijs had Schiaparelli juist „shocking pink" gelan ceerd. De Jaegermode schokte ondanks de beschaafde sfeer die men handhaafde, vooral de ou derwetse klanten. De vele protes ten verstomden pas toen de queen mother, toen nog hertogin van York, de Jaegerwinkel in Ox ford Street bezocht. Met de eerste pakjes, die in 1934 verschenen, begon de grote ont wikkeling van de confectiekle- ding. Tot dat moment werd een garderobe per persoon aangeme ten. Jaeger was de eerste die met kleurcombinaties ging werken, camel met zwart bijvoorbeeld, die in alle kledingstukken door liepen. „Wij verkopen geen kle ding, maar wij kleden dames" was de slogan van het modehuis. Jaeger opende ook als eerste een boetiek in een warenhuis, een idee dat later door velen is nage volgd. Europa Het duurde tot 1950 voor het mode huis afstand deed van het exclu sieve gebruik van dierlijke ve zels. Vooral in sportkleding nam het toepassen van synthetische vezels toe. In 1963 werd de eerste Jaegerzaak in Europa geopend op de Faubourg St. Honorè in Pa rijs. Vanaf dat moment was de groei niet meer te stuiten. In de Verenigde Staten ontstonden twintig vestigingen. Ook Japan is een gretig afnemer. Maar de meest opvallende ontwikkeling vond de laatste driejaar plaats in Europa, waar in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam Jaegerzaken werden geopend. Ook in Stock holm, Malmö en Ghothenburg en het afgelopen jaar in Wenen, Zu rich, München, Hamburg, Nice, Cannes en Lyon ontstonden nieuwe vestigingen. De komende herfst is de lijn voor de vrouwenmode meer aangesloten, vooral voor mantels, padjes en jurken. De zoomlengte wordt korter, hoewel de knie dit najaar nog bedekt is. De brede schou ders vormen samen met de slan ke, iets kortere rok een evenwich tig totaalbeeld. De mannenmode van dit huis begint de laatste tijd juist iets losser te worden, wat vooral blijkt uit de soepele mate rialen als Donegal- en Shet- landtweed. De herfstkleuren zijn gedekt bij de vrouwen zwart, grijs, diep rood, petrol en olijf; ook bij de mannen warme bruine tinten. Koriander is een belangrijk be standdeel in de mannenverzor- gingssene Derrick van Orlane. Een prettige kruidige geur, die niet al te opdringerig is. De serie bestaat nu uit vijf op elkaar afge stemde produkten: scheercreme (150 ml, 17,50) after-shave bau- me (creme-vorm) (100 ml 29,50) shampoo voor haren en lichaam (17,50) deodorant stick 14,50), zeep 9,75). Dunhill Niet alleen de naam van sigaretten maar ook een verzorgingslijn voor mannen, deze bestaat uit 5 produkten: eau de toilette (50 ml 24,50), after shave tonic (50 nl 19,50), gezichtscrème (125 ml. 28,50), scheerschuim (150 ml 17,50 en zeep 100 gram 9,50. Aramis Devin De nieuwe verzorgingslijn van Es- tee Lauder is Aramis Devin. Er zijn in deze lijn elf nieuwe pro dukten waarmee de man zich van top tot teen kan verzorgen. De prijzen voor de kleinste verpak kingen varieëren van 21 tot 50. De serie omvat naast voor en na het scheren-produkten ook een handcreme en eau de cologne. Mary Quant Een nieuwe kleine en betaalbare serie huidverzorgingsprodukten wordt door Mary Quant op de markt gebracht. Deze serie be staat uit een reinigingslotion, to nic en vochtvasthoudende crè me. Deze serie waarvan de pro dukten in een ongeveer 200 ml verpakking 12,95 kosten is op allergie getest. Etienne Aigner Twee nieuwe geuren haartonix, haartonic, voor mannen komen van Etienne Aigner. Prijs 20,- 125 ml. Lancaster "Chantage" is de nieuwe badserie van Lancaster. De serie bestaat uit badgel 28,-, 150 ml), een cre- mebad(/34,-, 150 ml),een melkt/ 28,-, 100 ml), deodorant 25,- 100 ml), een eau de toilette 40,-, 50 ml), en een parfum 59,-, 10 ml). In de serie Juvenile is er een verzorgende gekleurde dagcre- me bij gekomen die geschikt is voor elk huidtype 24,-, 50 ml) Orlane Wie 90,- voor een potje creme van 30 ml over heelt kan proberen met de B. 23 point vulnerables (kwetsbare plekken) de rimpels rond ogen, mond, neus- en hals zo lang mogelijk verborgen te houden. Steeds meer zien we dat men bij de aanleg van een nieuwe tuin reke ning houdt met een klein krui dentuintje vlakbij de keuken. We hebben de fijna smaak van verse tuinkruiden weer leren waarde ren. In de zomer is dat dus geen probleem. Iedere keer als we kruiden nodig hebben, wippen we even de tuin in om verse krui den te oogsten. En natuurlijk blijven we dit zo lang mogelijk doen. De moge lijkheden om verse kruiden te plukken zijn in de winter zeer be perkt. Maar met een beetje moei te zal het u toch lukken om ko mende winter over een vrij uitge breid kruidenscala te kunnen be schikken. Potten Sommige kruiden kunt u in de win ter binnenshuis overhouden. U kunt dan nog steeds vers plukken op het moment dat u ze nodig heeft. Dit lukt bijvoorbeeld met peterselie, bieslook, selderij, ba silicum, tijm, kervel, marjolein, bonenkruid en citroenmelisse. In een zachte winter kunt u sommi ge kruiden zelfs nog vers uit de tuin plukken, zoals peterselie, venkel, bonenkruid, kervel, bieslook, selderij, rozemarijn en tijm. Kruiden drogen Kruiden die gedroogd hun geur en smaak behouden, kunnen we voor de winter in potjes opslaan. Geschikt hiervoor zijn tijm, lavas, Invriezen basilicum, kruizemunt, dille, munt, marjolein, bonenkruid, ro zemarijn en salie. Verder kunnen we in augustus de zaden oogsten van anijs, koriander, dillen en komijn. Een goede methode om kruiden te bewaren, is invriezen. We bewa ren dan alle geurigheid. Voor het drogen plukken we de kruiden zo fris mogelijk, liefst op de morgen van een zonnige dag. Was de takjes voorzichtig en leg deze te drogen op een hor pf iets dergelijks. Zoek hiervoor een koel en donker plekje uit. Als dat teveel ruimte in beslag neemt, kunt u er ook bosjes van maken en deze omgekeerd te drogen hangen in een droge, schaduw rijke en goed geventileerde ruim te. Tot slot kunt u de kruiden ook nog in de oven drogen. Leg ze op het rooster en laat de oven op de zachtste stand branden met de deur open. Als de kruiden droog zijn wrijven we ze fijn en stoppen ze in potjes, van donker glas Sluit ze goed. In zakjes Knip de kruiden, was en stop ze zo in diepvrieszakjes. Voor het ge bruik kunnen we ze dan in bevro ren toestand met de hand even fijnknijpen. Aluminiumfolie Pluk de kruiden, was en snijd ze fijn. Maak porties voor eenmalig gebruik en verpak deze in folie Zo kunt u ook eenvoudig pakjes met gemengde kruiden samen stellen. Deze zijn dan kant en klaar voor bijvoorbeeld de soep. of v In blokjes Ook hier kunt u kiezen voor één kruidensoort per blokje of een mengsel. Hiervoor knipt u de kruiden fijn vermengd in de ver houding van twee delen water of een deel kruiden. Dit mengsel giet u uit over het ijslaatje en kan ingevroren worden. In bevroren toestand haalt u de blokjes eruit en doet deze in een zakje in de diepvriezer, zodat het ijslaatje weer gebruikt kan worden. Ook voor de zomermaanden kunt u zo bijvoorbeeld een paar blaadjes kruizemunt in blokjes ijs invrie zen en deze in longdrink gebrui ken. Versuikeren De bloemetjes van de Oostindische kers, het maartse viooltje en bo- rago kunnen we versuikeren. Dat is niet alleen erg lekker maar ook heel leuk om gebak mee te versie ren. Klop daarvoor het wit van een ei los, doop de bloemetjes erin en bestrooi ze met poeder suiker. Vervolgens laten we ze op een ingevet bakblik drogen en bakken we ze in een kwartiertje met de oven op een lage stand en de deur op een kier. In een lucht dichte pot kunt u de suikertjes dan bewaren. Bonn, de hoofdstad van de Duitse Bondsrepubliek beleeft momen teel iets bijzonders: tot 21 oktober heeft aan beide oevers van de Rijn de "Bundesgartenschau" 85 plaats. Op meer dan 100 ha. bloeien miljoenen bloemen, kan men exotische tuinen bewonde ren, presenteert Bonn zijn nieu we park "Rheinaue". Tussen de traditionele natuurbe- schermingsgebieden Zevenge bergte en Kottenforst - werd meer dan 2,2 miljoen kubieke meter aarde verzet, een kunstma tig meer aangelegd, heuvels op geworpen en een groot sportpark aangelegd. Rechts van de Rijn, de Béueier zij de, is de hoofdingang, die door twee tentoonstellingshallen wordt geflankeerd. In deze hallen hebben verschillende bloemen- shows plaats. Aan het einde van de ingang staat een 15 meter hoge Koepelhal met een grondopper vlak van 2.350 m2. Op de Beueier zijde kan men het thema "Wonenen tuin" bekijken. Hier staan dertien nieuwbouw huizen, waar verschillende mo gelijkheden worden getoond voor het aanleggen van een tuin. In de direkte omgeving bevinden zich 28 tuintjes met ieder een an dere vormgeving. Een aantal volkstuintjes geeft ideeën voor de hobbytuinier. De verbinding naar de linker Rijnoever wordt door veerboten onderhouden. Op de Bonner zijde domineert het kunstmatig aangelegde Auen- meer, waar gedurende de Bun desgartenschau 10 boten rondva ren. Zes pontonbruggen en vier eilandjes onderbreken het ge bed Een geheel van 45 km wandelweg zorgt ervoor dat ook bij hoge be zoekersaantallen een ieder zijn eigen weg kan gaan. Wie niet goed uit de voeten kan of wil kan per treintje het park bezichtigen, dat aan alle interessante delen, zoals de Rozentuin, de Markt en de internationale tuinen voorbij rijdt. In de rozentuin bloeien "p on ge' eer 2.000 qm. mee» als 25.000 rozen. Mede dankzij de buitenlandse me dewerking kan Bonn als bijzon dere attraktie de "Internationale tuinen" tonen. Hier werken aan Italic Nederland, Japan, België, No Zv land. Zij geven een indruk van de verschillende arehitektonische tuintradities. Andere landen to nen kunstwerken, folklore of werken mee aan de hallenten toonstellingen. Door slecht te eten. eten te weige ren of heel eenzijdig te eten kun nen kinderen hun ouders voor heel wat problemen plaatsen en voor spanningen zorgen. In de folder "Lastige eters" worden verschillende tips en adviezen gegeven hoe deze problemen kunnen worden aangepakt. De brochure "Lastige eters is een uitgave van de Stichting K en O Opvoedingsvoorlichting en wordt uitgebracht in samenwer king met het maandblad "Kinde ren". Hij is te bestellen doorf 1,80 (inclusief portokosten) over te maken op gironummer 1660 ten name van de Stichting K en O, Burgemeester Patijnlaan 65, Den Haag. Tel. 070-630946 Alles om zelf kruiden te kweken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11