Onderzoek moorden naar op mogelijke verstekelingen 'Verhoging tarieven makelaar voorbarig' Van Agt start collecte voor bootvluchtelingen Rotterdam weet geen raad met giftig bluswater Aan boord van Liberiaans vrachtschip Onfortuinlijke vissers gered uit Westerschelde Meer dan een miljoen vronwen hebben last van 'djsparennie' Boek over het derde kabinet-Den Uyl in '89 DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt zal zondagavond via de beide televisienet ten en drie radiozenders het Nederland se volk oproepen in de beurs te tasten voor hulp aan de vluchtelingen in zuide lijk Azië. Hij luidt daarmee een groot scheepse inzamelingsactie in van de stichting Vluchteling 1976. Naast stor tingen op het gebruikelijke gironummer 999 voor hulp aan de bootvluchtelingen, kan die avond geld of cheques worden gebracht naar nog nader door radio en tv bekend te maken plaatsen in het hele land. Vast staat dat de kerkportalen die avond voor dit doel worden gebruikt; overleg met andere organisaties is nog gaande. De geschatte opbrengst van de actie zal maandagavond bekend worden gemaakt. Het bestuur van de Stichting Vluchteling 1976 wordt gevormd door vertegen woordigers van de verschillende kerken, vakbeweging, werkgeversverbond, sportwereld, en het Humanistisch Ver bond. Adviserend lid van het bestuur is mr. C. Brouwer, vertegenwoordiger in Nederland van het VN-Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen. Volgens mr. Brouwer, gisteren tijdens een perscon ferentie in Den Haag, is een nieuwe „bliksemactie" bittere noodzaak, omdat van de toezeggingen die verschillende landen tijdens de vluchtelingenconfe- rentie van eind juli in Genève hebben gedaan, nog weinig is terecht geko- Brouwer noemde het „uniek" en uitdruk king van de bewustwording over de ernst van het vluchtelingenprobleem, dat de actie zondag ook in negen andere Europese landen (Zweden, Denemar ken, Finland. Noorwegen, IJsland, Luxemburg, Belgie. West-Duitsland en Oostenrijk) van start gaat. Ook Engeland heeft toegezegd mee te doen, maar het is nog niet zeker dat op die datum mede werking van de Britse radio en tv moge lijk is. Mr. Th. Van Lier, vice-voorzitter van de stichting en voorzitter van de op initia tief van een aantal kamerleden in het le ven geroepen Werkgroep Bootvluchte lingen, benadrukte dat hoewel giro nummer 999 is verbonden met hulp aan bootvluchtelingen, geen onderscheid wordt gemaakt met de vluchtelingen uit Kampuchea (Cambodja), Vietnam en Laos die over land een heenkomen in vooral Thailand hebben gezocht. De op brengst van de actie gaat in eerste in stantie naar Maleisië, Indonesië, Hong kong, Macao en Thailand. Het geld wordt verdeeld via de VN-Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen en ge bruikt voor zgn. eerste hulp (voedsel, kleding, medicamenten), onderwijs- en welzijnsprojecten van particuliere orga nisaties en financiering van opvang in landen die dat zelf niet kunnen opbren gen. Volgens mr. Brouwer kost het vluchtelin genprobleem in Zuidoost-Azië de inter nationale gemeenschap dit jaar en in 1980 ruim f500 miijoen uitgaande van het huidige aantal (400.000 totaal) vluch telingen. Naast het hoofddoel van de actie, het in zamelen van geld, mikken de organisa toren erop dat door de aandacht voor het probleem in de publieke opinie er meer plaatsen voor vluchtelingen in Europese landen beschikbaar komen. Sinds het openstellen van giro 999 heeft de stichting f6.300.000,- kunnen besteden voor hulp aan de bootvluchtelingen op het Maleisische eiland Pulau Bidong en in Midden-Maleisié. Een deel van dit be drag, dat eind april binnen was, werd gebruikt voor de vluchtelingen die in de Britse kroonkolonie Hong Kong aan land kwamen. Brouwer zei dat een nog niet vastgesteld deel van de opbrengst van de actie die zondag begint zal wor den benut voor hulp bij de inrichting van opvangcentra op het Indonesische ei land Galang (waar 10 tot 20.000 vluchte lingen kunnen worden gehuisvest)en op de Filippijnen. ROTTERDAM (GPD) - Techni ci van het Rijkinstituut voor de Zuivering van Afvalwater hebben gistermiddag mon sters genomen van giftig bluswater aan boord van de Basrah, die in Rotterdam lig plaats heeft gekozen. De gemeentelijke autoriteiten van de havenstad wachten met spanning op de rapporta ge van de chemici aangezien nog geen zekerheid bestaat over het gifgehalte. Afhanke lijk daarvan wil men bekijken waar de ruim 8000 kubieke meter water kan worden ge loosd, maar tot nu toe is daar geen enkele bruikbare oplos sing voor aangedragen. Met andere woorden; men zit er lelijk mee omhoog. Het Iraakse vrachtschip, dat in 1971 werd gebouwd en 13.656 ton meet, werd vrijdagoch tend getroffen door een hard nekkige brand in ruim 5. Eerst probeerde de scheeps- leiding de brand zelf te blus sen, maar hoewel de lading loodsulfiet niet voorkomt op de „gevaarlijke stoffenlijst" van de IMCO, een scheep vaartafdeling van de Ver enigde Naties, raakten toch diverse bemanningsleden bedwelmd door de vrijko mende dampen. Vandaar dat de brandweer tehulp werd geroepen die, voorzien van persluchtapparatuur, de zaak al spoedig onder de knie had. Ook de brandweerlieden kre gen aanvankelijk problemen omdat ook zij niet direct op de hoogte waren van de be dwelmende werking van loodsulfiet. In elk geval mag geen druppel van het spul in het Maaswater terechtkomen en daarom wordt de „Basrah" vastge houden in de Prinses Bea- trixhaven. Aangezien het schip zelf niet is beschadigd zal het direct uitvaren nadat het bluswater uit ruim 5 is verwijderd. Waar het bluswa ter blijft hangt af van het rap port dat de RIZA uitbrengt. De rivierpolitie stelt, teerd door specialisten brandweer, een onderzoek naar het ontstaan van i scheepsbrand. ROTTERDAM (ANP) - De recherche van de Rotterdamse rivierpolitie is een onderzoek begonnen naar mogelijke moorden aan boord van het Liberiaanse vrachtschip 'Samjohn Governor'. Het schip ligt op het ogenblik in de Waalhaven in Rotterdam. Volgens de bemanning heb ben de Griekse officieren drie maal in volle zee verste kelingen overboord gezet. Vertegenwoordigers van de Libe riaanse scheepvaartinspectie in Rotterdam zijn gisteren ook met een onderzoek begonnen. Ze hebben de 'Samjohn Governor' een vaarverbod opgelegd. Vol gens een woordvoerder hangt dat ook samen met bemannings problemen: de kapitein had gis teravond willen vertrekken met te weinig mankracht. De rederij heeft kort na aankomst zes zeelieden laten afmonsteren, onder wie de man die het verste kelingen-verhaal meldde bij de Rotterdamse vertegenwoordiger van de internationale vervoers- federatie (ITF), Johan Altena. Die heeft het verhaal onderzocht en daarop aangifte gedaan. De vijf overgebleven matrozen op het schip hebben het verhaal be vestigd. Eén van hen heeft zelfs een dagboek bijgehouden, waarin nauwkeurig plaats en tijd worden genoemd. Anderen kon den aan de hand van hun zak agenda onafhankelijk van hem de datum noemen, waarop ver stekelingen overboord zijn ge gaan. Touwladder Dat was bijvoorbeeld het geval op 12 maart van dit jaar. De 'Sam john Governor' was uit Bangkok vertrokken en stoomde naar Hongkong. In volle zee, voor de kust van Thailand, kwamen twee Indonesische jongens tevoor schijn. Ze waren in Bangkok al aan boord geweest om te vragen om werk. Dat weigerde de toen malige kapitein Dimitri Ballas. Toen de jongens - ongeveer 23 jaar oud, schat de bemanning - weer tevoorschijn kwamen, werd op bevel van Ballas een touwladder neergelaten. Het schip vermin derde vaart en de jongens moes ten de zee in. Eén van hen wei gerde dat. "Hij huilde en schreeuwde, omdat hij niet kon zwemmen", zegt één van de ma trozen van de 'Samjohn Gover nor'. Op bevel van de kapitein, die stond toe te kijken op de brug. BORSSELE (GPD) - Drie Tilbur- gers zijn gistermiddag door de bemanning van een Belgische sleepboot uit het water van de Westerschelde gered. Het drietal, de 24-jarige Stan Franken, de 17- jarige Kees van Bladel en zijn 9- jarig broertje Johnny had toen ruim een kwartier in het water gelegen, zich drijvende houdend met behulp van een reddings boei. De Tilburgers waren in hun benar de positie terechtgekomen door dat het bootje met twee buiten boordmotoren waarmee ze uit vissen waren gegaan ter hoogte van de Sloehaven omsloeg. Het drietal verbleef op een camping in Borssele van waaruit men met een bootje van 4.20 meter bij 1.50 meter een vistochtje ondernam. Ten gevolge van onzorgvuldig handelen maakte het scheepje op een zeker moment water, sloeg om en zonk. Met een reddingsboei (zwemvesten had men niet aan boord) hield het drietal zich drijvende tot het werd opgemerkt door de beman ning van de sleepboot Mira uit Gent die in de nabijheid assis teerde bij baggerwerkzaamhe den. De drie Tilburgers werden aan boord genomen en voorzien van droge kleren. Even later stap ten ze over op een boot van de rijkspolitie te water, die ze aan land zette. Een auto van de rijks politie bracht de drie „sportvis sers" ten slotte terug naar de camping. Bedrijfsongeval in papierfabriek GENNEP (ANP) - De 52-jarige G. Janssen uit Gennep is gister avond bij een bedrijfsongeval in de papierfabriek „Page" in zijn woonplaats om het leven geko men. Het slachtoffer viel op de papierverwerkende afdeling van het bedrijf in een 2,5 meter diepe put en verdronk. Ongeveer een jaar geleden kwam bij een soortgelijk bedrijfsonge val in de „Page"-fabriek ook een werknemer om. BEDUM (ANP) - De 51-jarige Lambertus Wiertsema uit Bedum is gistermiddag van het dak van zijn boerderij gevallen en op slag gedood. De man was bezig om golfplaten op het dak aan te brengen. Hij had daartoe drie ladders met touwen aan elkaar gebonden. Toen hij boven op de ladders stond begonnen deze te glijden. De boer viel van vijftien meter op de tegels van zijn erf en bleef dood liggen. werd de jongen door de scheeps kok overboord getild na een kor te worsteling met de Griekse offi- De bemanning zegt, dat ze mach teloos stond. De kans bestaat volgens de zeelieden, dat een vis sersboot de jongens heeft gered. Vanaf de brug was te zien, dat de boot een lijn heeft uitgegooid. Maar volgens één van de matro zen, die al is vertrokken uit Ne derland, is in elk geval de tweede verstekeling niet meer boven wa ter gekomen. Andere gelegenheden waarbij ver stekelingen overboord zijn gezet hebben zich afgespeeld voor de kust van Afrika. Bij vertrek uit de Nigeriaanse haven Port Harcourt in december vorig jaar, werd de 'Samjohn Governor' in opdracht van de kapitein doorzocht op ver stekelingen. Er werden vijf Nige- rianen gevonden en aan wal ge zet. Boei Maar twee bleven onontdekt. De eerste kwam tevoorschijn toen het Liberiaanse vrachtschip net de rivier was afgezakt, op weg naar open zee. Kapitein Ballas, zeggen de matrozen, wilde de man eigenlijk zonder meer over boord zetten, maar op aandrang van de hoofdmachinist maakte het schip een draai en de verste keling werd neergelaten bij een boei langs de vaargeul. De tweede verstekeling kwam pas in volle zee tevoorschijn. Hij kreeg een pak slaag van de offi cieren en de kapitein boeide de man met de handen op de rug vast aan de ankerwinch op het voordek. De bemanning hielp de verstekeling aan een paar dekens en wat water. 'De man stierf bijna van de dorst', zeggen ze. De volgende dag had kapitein Bal las een vlotje van vier planken la ten timmeren en daarop de Nige- riaan in zee gelaten. De beman ning gaf hem wat brood, kaas en water in een leeg verfblik. "Mis schien heeft de man de kust ge haald, al was dat vanaf het dek niet te zien", aldus de beman ningsleden. De recherche kan op het moment niet veel meer doen dan een on derzoek instellen omdat de zaken zich hebben afgespeeld op volle zee en op een niet-Nederlands schip. De resultaten zullen echter snel doorgestuurd worden naai de Liberiaanse en Griekse scheepvaartautoriteiten. ROTTERDAM - Bemanningsleden van het schip 'Samjohn Governor' die aangifte hebben gedaan bij de Rotterdamse politie van moord op een aantal verstekelingen. DEN HAAG (GPD) - De PvdA vindt de vorige week toegestane tariefsverhoging met 15 procent voor de makelaars „voorbarig en willekeurig". Volgens de Twee de-Kamerfractie is het besluit van de regering vaag en onvolle dig gemotiveerd en niet voldoen de met cijfers onderbouwd. Deze houding acht zij „onzorgvuldig tegenover het publiek als be langhebbende partij en tegen over het parlement als controle rende instantie". Door de Tweede-Kamerleden Kolthoff, Van Dam en Kombrink zijn inmiddels vragen over deze verhoging gesteld aan minister Van Aardene (economische za ken). Afhankelijk van het ant woord op de schriftelijke vragen zal de fractie zich op verdere parlementaire stappen over de verhoging beraden. De PvdA is verontwaardigd over het ontbreken van deze cijferma tige toelichting op de prijzenbe- schikking. De PvdA maakt vooral bezwaar te gen de snelheid waarmee de ver hoging werd doorgevoerd. Hier bij wordt een vergelijking ge trokken met de langdurige en hardnekkige aandrang, die nodig was om de tarieven in 1977 te verlagen, nadat de makelaars door onevenredige prijsstijgin gen enorme winsten maak ten. „Nu het de makelaars wat minder meezit, blijkt de regering veel sneller tot tariefsverhoging be reid dan indertijd tot verlaging", aldus de PvdA. „De makelaars lijken er zo in te sla gen met hulp van de regering het beroepsrisico op de consument af te wentelen", aldus de PvdA. DEN HAAG (GPD) - Zeker U miljoen vrouwen m ons land blijken last te hebben van een verschijnsel waarover tot dusver niet of nauwelijks wordt gesproken. Het heet dyspareunie en het betekent voornamelijk dat deze vrou wen pijn hebben tijdens sek suele gemeenschap omdat hun vagina niet of onvol doende vochtig is. Er is nu een produkt op de markt dat deze kwaal opheft. De schatting van het aantal be trokken vrouwen komt op re kening van vrouwenartsen, die ervoeren dat het om een moeilijk onderwerp gaat. Dr. A. M. C. M. Schellen uit Sit- tard, die zich in dyspareunie heeft verdiept, zegt „Pas als je er tijdens een consult zelf over begint, blijkt het een veel voorkomend verschijnsel. Zeker een op de drie vrouwen uit mijn praktijk heeft tijdens de seksuele gemeenschap een minder vochtige vagina dan gewenst". Dyspareunie heeft zowel li chamelijke als geestelijke oorzaken. Het verschijnsel komt het meest voor bij vrouwen die hormoonprepa raten gebruiken (zoals de pil), b(j vrouwen die een baar moederoperatie hebben on dergaan en zijn bestraald, bij vrouwen die de middelbare leeftijd passeren (zogenaam de menopauze) en in de pe riode na een zwanger schap. Van de 1,9 miijoen vrouwen tussen de 20 en de 45 jaar die regelmatig seksuele gemeen schap hebben, blijkt zeker 30 procent dyspareunie te heb ben. Van de 900.000 vrouwen in de menopauze kent meer dan 80 procent dit verschijn sel. Een aparte groep vormen de jongeren tijdens de eerste keren van gemeenschap. De spanningen waarmee een en ander gepaard gaat, blijken een negatieve invloed te heb ben op de vochtigheid van de schede. De London Rubber Company in Leerdam, onder meer be kend als producent van con dooms, heeft uit een peiling onder lezeressen van een vrouwenblad ervaren hoe sterk de kwaal onder vrou wen leeft. Zij vroeg in een ad vertentie om reacties op het aanbieden van haar produkt Sensilube, bedoeld om de ge volgen van dyspareunie op te heffen. Dit middel zal bij apo thekers en drogisten ver krijgbaar zijn. Bij de LRC kwamen ruim 600 verzoeken om informatie en monsters binnen. Die werden vervolgens met een vragen lijst toegezonden, waarop 139 antwoorden binnen kwamen, waarvan een kwart met naamsvermelding, hoewel het formulier ook anoniem kon worden ingevuld. Ruim 93 procent bleek tevreden over de werking van het mid del. De producent constateert dat de behoefte aan zijn pro dukt zeer groot is. zijn vader prins Clans naar school gebracht. DEN HAAG (GPD) - Bij vriend en vijand heeft PvdA-leider Den Uyl altijd de heftigste emoties opge roepen. Dat was zo tijdens het eerste kabinet, dat zijn naam droeg, het is zo gebleven nu Den Uyl de oppositie aanvoert, en volgens een aantal ingewijden zal dat nog steeds het geval zijn in 1989 wanneer het derde kabinet- Den Uyl aan de vooravond van de verkiezingen van dat jaar staat. De ministerraad van begin februari 1989 is het thema van een futuris tische bundel, geschreven door kennissen en politieke vrienden van Den Uyl. Het boek is gisteren in Den Haag aan de vroegere mi nister-president aangeboden. In het diepste geheim schreven de betrokkenen het boekwerk ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de PvdA-lei- der. Politici als Marcel van Dam, Ed van Thijn, Jan Terlouw en Hans van Mierlo werkten eraan mee. Ook werden bijdragen geleverd door de journalisten Ton Planken, Joop van Tijn, Rinus Ferdinan- dusse en Hugo Brandt-Corstius. Ook Den Uyl's echtgenote Lies- beth werkte aan de publikatie Het boek beschrijft op een humo ristisch bedoelde wijze twee da gen in februari 1989 van het wan kelende derde kabinet-Den Uyl, de eerste progressieve meerder heidsregering van ons land. Den Uyl en zijn ministers worden ge confronteerd met interne span ningen binnen de coalitie, conflicten met het bestuur van de PvdA. een bezetting van het Rijks Computercentrum en de economische noodtoestand (die overigens op miraculeuze wijze door de vondst van een gasbel onder Amsterdam wordt opge lost). De gebeurtenissen worden beschreven aan de hand van de notulen van de ministerraad, brieven van bewindslieden en een weergave van hun onderlinge gesprekken Het boek is echter vooral een luch thartig portret van Den Uyl. ge schreven door mensen die hem van dichtbij meemaken. Voor de oppositieleider is het geschrift al aanleiding geweest tijdens de presentatie uit te roepen op deze basis op zijn zeventigste nog steeds minister-president te wil len zijn. („Ministerraad 1989" is een uitgave van Van Gennep, Amsterdam. De prijs is f 14.50 De opbrengst zal door Den Uyl be stemd worden voor een goed doel).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7