„Toch blijven we aanvallen" Nygaard verbloemt zwakte AZ Gezelliger op uit, goedgezelschap, veel te vertellen en heerlijk, helderHeineken. Feyenoord: Tevreden met de uitslag, niet met het spel Willem 11 na verlies MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 SPORT SPORT SPORT (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - De tevredenheid over het resultaat werd sterk ingedamd door de kritiek op het spel. Met de 2-0- overwinning op PEC Zwolle in de eer ste wedstrijd van het seizoen mocht Feyenoord uiteraard content zijn, om dat daarmee een op het oog logisch verschil tot uitdrukking was gebracht. De wijze waarop die zege in de praktijk gestalte had gekregen, sprak echter veel minder aan, zoals ook trainer Je- zek naderhand besefte. Hij vatte de prestatie van zijn team kernachtig sa men met zijn uitspraak: „Ik ben alleen maar blij met de punten, niet met het vertoonde voetbal". Zo soepel als Feyenoord de voorberei dingsperiode had afgesloten in het Rotterdamtoernooi, zo stroef verliep gisteren de competitiestart. De jonge Kuipformatie slaagde er geen moment in de hooggespannen verwachtingen waar te maken en moest in feite over de brug worden geholpen door een tegen stander. Ben Hendriks, de gelegen heidslibero van de Zwollenaren (bij wie Israël geblesseerd aan de kant moest blijven), stak Feyenoord na rust ongewild de helpende hand toe. Ze ventien minuten na de pauze kogelde hij de bal via de onderkant van de lat langs zijn doelman Bert van Geffen naar 1-0. Het was het breekpunt van de wedstrijd, die een handvol minuten la ter als „gelopen" kon worden be schouwd na een treffer van Peturs- De IJslander kon daarmee zijn slechte dag verdoezelen, zoals heel Feyenoord met de 2-0 kon camoufleren dat er in vergelijking met een week eerder niet best was gepresteerd. Jezek onder kende het, maar had die terugval aan zien komen. „Sommige jongens heb ben de hele week met hun hoofd in de wolken gelopen na die prestatie tegen Ipswich Town, de verhalen en de re portages, dus moest de terugslag wel komen. Vóór de wedstrijd wist ik al dat we het zeer moeilijk zouden krij gen". Ook de Tsjech echter zal niet hebben vermoed, dat de eerste competitieklus zo zwaai zou worden. Vooral in de eer ste helft immers zat zijn team volledig vast. De gretigheid leek verdwenen, er werd niet bewogen, de combinaties liepen niet, de voorzetten arriveerden niet, de linies sloten niet aan; kortom Feyenoord voetbalde in die fase op zijn beperkingen. Daar kwam nog bij dat PEC Zwolle zich aanvankelijk manifesteerde als een onbevangen en positief ingesteld elf tal, dat in de Kuip mikte op de kwets bare punten van de opponent. Die la gen gisteren voornamelijk op de lin kerflank, waar Jan van Deinsen als stand-in voor de nog altijd geblesseer de Brard fungeerde, en op het midden veld. Zonder Wim Jansen, die inmid dels wel weer traint maar zelf verwacht pas over twee weken zijn rentree te kunnen maken, ontbeerde Feyenoord in die linie een leider en een spelmaker, waardoor PEC's beweeglijke en inven tieve middenrif aanvankelijk vrij spel had. Tot grote Zwolse mogelijkheden leidde dat weliswaar niet (al speelde Feyenoord-libero Nielsen nogal wis selvallig), maar PEC presenteerde zich in die periode wel als de beste van de twee elftallen. Dat veranderde pas na de pauze, toen Feyenoord meer agressiviteit door het spel ging mengen en Notten zich meer met de organisatie op het middenveld ging bemoeien. De voetballer, die aan vankelijk met Jan van Deinsen een soort pendeldienst tussen het midden veld en de linksbackplaats had onder houden, bracht de broodnodige inven tiviteit terug op het middenveld, waar Albertsen en Van Til (later gewisseld voor Stafleu) niet bepaald sterk voor de dag kwamen. Notten opk stond aan de basis van de beide Feyenoord-goals. Na een knappe actie zag hij eerst Hendriks in eigen doel schieten en vervolgens knipte hij met een schaarbeweging de Zwolse de fensie zodanig open. dat Petursson een niet te missen kans kreeg aangeboden. Daarmee was de partij beslist, mede omdat PEC (met Rasmussen voor Van 't Land en Van de Wildenberg voor Jans) nog verder werd ontmoedigd door gele kaarten voor Frandsen en Hendriksen. Feyenoord zelf drong verder nauwelijks aan. Een tegenvaller voor Jezek, die het begrip klantenbinding hoog in het vaandel heeft geschreven. „Want als er bijna 30.000 mensen komen, mag je toch wel verwachten dat ze tot de laat ste seconde blijven vechten". Nu dat niet was gebeurd restte hem al leen de tevredenheid over de uitslag. PAUL DE TOMBE W"W j het resultaat telt twee punten De rest speelt niet mee". Nu viel er op het spel van de Aja- cieden in deze eerste vaderlandse competitiewedstrijd ook bitter weinig positiefs te melden. Ach terin klopte er bij de Amster dammers niet zo heel veel van, omdat Krol bij herhaling zijn voorstopper Zwamborn moest corrigeren, terwijl de Ajax-aanval zonder meer chaotisch liep te rommelen. Het is duidelijk dat de landskampioen zich nog moest aanpassen aan het spel van de Deen Henning Jensen, die te vaak naar rechts uitweek en daardoor in het centrum van de aanval niet aanspeelbaar was Lerby, Schoenaker, Ling en Ar- nesen doken nu om beurten voor het doel van de Willgm II-keeper Dragan Samardzic op, maar kon den de inderhaast opgezette ac ties nooit doeltreffend afronden, met uitzondering dan van Jen sen, voor èèn keer wèl present in het centrum van de aanval, die in de 37e minuut na een èèn-twee- combinatie met landgenoot Ler by scoorde. De eerste de beste tegenaanval van Willem II leverde echter al de ge lijkmaker op, toen Wil Swaans (moegestreden moest hij halver wege de tweede helft door Hoyer worden vervangen) de bal met een boog over Schrijvers mikte, toen de Ajax-doelman uit zijn doel moest om Van Mierlo (nóg een van PSV geleende speler) af te stoppen. ..Een redelijke afsluiting van de eerste speelhelft", oordeelde Cor Brom later. „Je weet bij voorbaat dat je in dergelijke wedstrijden vooral in de eerste helft nooit te veel steken mag laten vallen. Ik heb me dan ook niet verbaasd over het gretige spel van Willem II, dat beslist een aantal redelijk goede spelers tot zijn beschik king heeft. Ik vraag me alleen wel af of deze ploeg in de komende weken dit niveau zal kunnen vasthouden". Toch liet Ajax ook na de rust de nodige steken vallen en moest met een groot aantal overtredin gen (plus een gele kaart voor Krol, toen hij de bal voor de door gebroken Van Rooy wegsloeg) orde op zaken stellen. „Ir die pe riode", oordeelde-Henk de Jonge dan ook terecht, „had Willem II meer dan een 1-1-stand ver diend". Verdiend zeker, maar voorin kon het werk van het met een enorm loopvermogen uitgeruste mid denveld van de Tilburgers niet verzilverd worden. Daarvoor bleef Bud Broeken te veel han gen en is Van Rooy te traag. Wer kelijke dreiging ging er een paar maal alleen uit van de snelle Van Mierlo, maar het bleef bij dreigen Net als trouwens bij Ajax, dat in Tahamata en Schoenaker ijverige lopers had, die echter zelden of nooit een afspeclpunt konden vinden. Ajax kon zich voorin vrijwel nooit echt ontdoen van de kort op de man dekkende Tilbur gers, die in leeftijd op hun Ajax- opponenten toch een flink stuk voorliggen. Ontredderd Dat Ajax uiteindelijk een kwartier voor tijd wel ging draaien, en dat onderstreepte met doelpunten van Zwamborn (ook hij kreeg een gele kaart) en opnieuw Jensen (hij maakte dus een betere Ajax- start dan Clarke vorig seizoen, die slechts tot èèn doelpunt kwam) plus een schot van Schoenaker tegen de paal, was dan ook niet zozeer de verdienste van de Aja- cieden zelf. maar moet op reke ning worden geschreven van een totaal ontredderd Willem II, dat niet langer bij machte was enig verweer te bieden. ZAALHANDBAL - Swift Roer mond heeft in Weert het zaal- handbaltoernooi van Megacles gewonnen. De Roermondse da mes versloegen in de eindstrijd hoofdklasse debutant Sew Nib- bixwoud met 13-8. TILBURG (GPD) - De droom van eredivisie-debutant Willem II om landskampioen Ajax in de eerste de beste competitiewedstrijd voor een uitverkocht huis (20.000 toeschouwers) met een nederlaag te confronteren, duurde net iets te lang. ALKMAAR - Op de valreep ver- doezelde Kristen Nygaard AZ's oppervlakkige kennis van het voetbalalfabet. Uitgerekend op het moment dat de stemmen op de conferentie van de kapitaal giganten AZ'67 en PSV definitief op 1-1 dreigden te staken, zorgde de Deen (met onvrijwillige me dewerking van Willy v.d. Kerk hof en Jan van Beveren) vier mi nuten voor tijd met een stuite rend, doeltreffend schot voor de 2-1 winstverdeling. Nygaard gaf met die - gelukkige - handeling reliëf aan zijn (250ste) jubileumwedstrijd, waaraan hij overigens bijna niet was toege komen. Want in de achterliggen de transferperiode liet het zich aanvankelijk aanzien, dat de Scandinaviër door de AZ-leiding met een gelimiteerd contract naar zijn vaderland zou worden afgeserveerd. Zijn collega's Kees Kist en Hugo Hovenkamp ("In principe trek ik mij het lot van iedereen aan; maar in mijn laatste contractjaar ben ik van plan mijn mond stijfdicht te houden") moesten er tijdens een nachtelij ke missie aan te pas komen om Klaas en wijlen Cees Molenaar van hun ongelijk te overtuigen Dankzij de bemiddeling van Kist en Hovenkamp werden de zaken alsnog naar tevredenheid van beide partijen opgelost en kon Nygaard met succes de seizoen souverture tegen PSV aangrijpen om zijn waarde voor AZ'67 ten overvloede te onderstrepen. Bekwaam geassisteerd door de opmerkelijk goed acterende Ho venkamp, die permanent over René v.d. Kerkhof 'ging', ani meerde hij vanuit de achterste punt van de middenveldsdrie hoek de aanvalsoperaties van de Noordhollanders. Samen met 'Hakje-Hugo' bleef hij overeind op de momenten dat zijn ploeg maten door gebrek aan inzicht en routine onderuit dreigden te gaan. Mooi doelpunt Al na een minuut vereenvoudigde Kristen Nygaard de winstjacht van zijn équipe, toen hij profi teerde van balverlies van de ma tige Willy v.d. Kerkhof. Met een 'swingende' dieptepass bediende de AZ-regisseur het 20-jarige Beverwijkse loopwonder Roger Schouwenaar, die moeiteloos Adrie van Kraay liet staan en ver volgens Van Beveren 'tot snelst gepasseerde eredivisiesluitpost benoemde: 1-0. "Een mooi doel punt", vond ook PSV-trainer Kees Rijvers, "al liepen Willy v.d. Kerkhof en Van Kraay op dat ogenblik wel te suffen" AZ leek zich vanuit die vroeg ver kregen gunstige uitgangsstelling op te gaan maken voor een glans rijke première. PSV werd op het middenveld genadeloos vastge zet en het Eindhovense midden rif (met de zwakke Michel Valke) raakte overspoeld door de aan valsgolven, die als regel bij Ny gaard en de steeds buitenom ko mende Hovenkamp hun oor sprong vonden. De scoringsmo- gelijkheden dienden zich, in die turbulente openingsfase, dan ook bij herhaling voor AZ aan. Ach tereenvolgens misten Kist (voor bereidend werk Nygaard), Schouwenaar (voorzet Van Rijnsoever) en andermaal Kist (na een fraaie solo van 'zaterdag voetballer' Jaan de Graaf) even wel de juiste voortzetting. "Die gemiste kansen hadden ons op kunnen breken", orakelde AZ-coach Georg Kessler later "Wij vergaten in die, voor ons goede, fase eenvoudig te doel punten en dat kwam ons zelfver trouwen niet ten goede". Wat waar was, want gaandeweg lie ten de Alkmaarders PSV het ini tiatief, het baanbrekende werk van Nygaard en Hovenkamp, die voor rust nog het slachtoffer werd van een onbezonnen aan slag van René v.d. Kerkhof, ten spijt. Met name voorstopper Ron Spelbos (Kessler: "Hij viel mij te gen") begon allengs meer onze kerheid uit te stralen en bezon digde zich geregeld aan onnodig balverlies. PSV, dat na de 'ont nuchtering van Rotterdam' wat aarzelend aan de start was ver schenen, kon juist daardoor bouwen aan eerherstel. Libero Adrie van Kraay benutte de gro tere vrijheid naar behoren, schoof regelmatig naar het mid denveld op en lag na 33 minuten aan de basis van de briljante 1-1 ('patent Van' der Kuylen'), toen hij diepte maakte op zijn aan- voe- die het ronde object in- eer jorhaalde'. De 1 hovenaren, bij wie Ernie Branats Piet Wildschut (Rijvers: "Hij moet zich beter aan het col lectief aanpassen") als linksback verving, ontkrachtten na die ge lijkmaker het te stereotiepe spel van de Alkmaarders, die te vaak de tegen Huub Stevens in de lucht kansloze Kees Kist zochten en te dikwijls de flankspelers Schouwenaar en de bij vlagen voortreffelijke De Graaf ver waarloosden. "In tegenstelling tot ons optreden in het Rotterdam-toernooi viel ons nu niets te verwijten", liet Rijvers naderhand opgelucht we ten. "Zoals we na rust voor de dag kwamen, lijken we aardig naar de door mij gewenste selectie van 14 gelijkwaardige spelers toe te gaan. Datje dan steeds drie onte vredenen op de bank hebt zitten neem ik op de koop toe. Die moe ten zich dan maar terugvechten in de basis" Vermoeidheid Terug naar de wedstrijd, waarin PSV na een koude start met verve leek aan te sturen op de begeerde 1-1. Zeker toen Peter Arntz zich na een duel met Van der Kuylen geblesseerd moest laten vervan gen door de onervaren Ron Weys- ters en andere voetballers van de thuisclub ten prooi vielen aan vermoeidheidsverschijnselen. Een gegeven, dat Kessler uitein delijk noopte om Pier Tol voor Schouwenaar ("Hij had zich vol gens opdracht kapotgelopen") in te zetten. Na alle duisternis van vorige week leek voor de Eindhovenaren het licht zelfs op groen te springen op het moment dat Harry Lubse na voorarbeid van Willy v.d. Kerk hof en Ton Smits alleen (Kessler "een gruwelijke verdedigings- fout") voor Eddy Treytel opdook. De inzet van Lubse werd door de vroegere Feyenoord-doelman afdoende geneutraliseerd, wat hij trouwens later nog eens zou doen, toen de Eindhovense punt- speler andermaal naar de win nende 1-2 dong. "Treytel voor kwam daarmee twee zekere goals", prees Kessler zijn nieuwe goalie, "daardoor bracht hij de rust in de ploeg terug" Een wat overtrokken analyse van de lichtgrijze oefenmeester, want los van het betrouwbare optre den van Treytel mag niet worden voorbijgegaan aan het feit dat de Alkmaarders ook na die door de Rotterdammer verijdelde doel pogingen van Lubse, hun acties teveel onstuimigheid meegaven. Alleen als Hovenkamp en Ny gaard werden ingeschakeld ver liepen de offensieve daden vol gens een vastomlijnd plan. Die stelling kreeg vier minuten voor tijd cachet, toen Hugo Hoven kamp de linkerflank opnieuw als arbeidsterrein gebruikte. Ach tervolgende René v.d. Kerkhof (Rijvers overdrijvend: "Na rust was hij helemaal terug") wist niets anders te doen dan de Gro ninger te vloeren, waarna de daaropvolgende vrije schop (tikje Hovenkamp-schot Nygaard) via Willy v.d. Kerkhof achter de be denkelijk misgrijpende Jan van Beveren plofte Interessant "Ik ben blij met deze overwinning, maar AZ moet wel leren om in- plaats van vijfentwintig de volle negentig minuten te voetballen", bekritiseerde Kessler zijn forma tie. Weinig vleiende woorden, die niet van toepassing waren op het duo Hovenkamp/Nygaard. Dat tweetal had immers van A tot Z zijn stempel op deze "interessan te wedstrijd" (gemeenschappe lijke kwalificatie van Rijvers en Kessler) gedrukt.. GERARD VAN PUTTEN HOCKEY - Jong Oranje heeft af gelopen weekeinde in Mön- chengladbach de hockeywed strijd tegen de Westduitse jon- gensploeg gelijkgespeeld: 1-1. Norbert van den Berg scoorde de treffer. ZEILEN - De broers Hans en Ro bert-Jan Cox uit Huis ter Heide zijn tijdens de strijd om het we reldkampioenschap zeilen voor de jeugd in de Flying-dutch- manklasse in San Francisco op de vierde plaats geëindigd. In de baai van San Francisco werd het Amerikaanse duo Steve Klotz en Steve Williams wereldkampioen door een overwinning in de zesde en laatste race. WIELRENNEN - De Nederlandse amateurbaanploeg is gisteren tij dens de strijd om de Europese beker in Com mercy (Oost-Frank rijk) als derde geëindigd. Win naar in deze landenstrijd, waar slechts ploegen uit West-Europa in uitkwamen, werd Frankrijk, West-Duitsland werd tweede. Onmiddellijk nadat Ajax een kleine tien minuten voor de rust de lei ding had genomen (om die voor sprong overigens in dezelfde mi nuut weer te moeten inleveren), werden de Amsterdammers bij herhaling in moeilijkheden ge bracht. Willem II groeide vanaf dat moment ver uit boven zijn normale niveau, maar dat vroeg zo'n energievretende arbeid dat de Tilburgers uiteindelijk in de laatste periode vrij gemakkelijk door Ajax op een 1-3-nederlaag konden worden gezet. Breekpunt daarbij was de misser van de van PSV geleende Arthur Hoyer, in de 69e minuut door Henk de Jonge - de voor malige PSV-assistent van Kees Rijvers - in het veld gebracht, toen hij een kwartier voor tijd na een prachtige solo door de Ajax- defensie in de afwerking faalde en de bal van dichtbij dóódsim pel in de handen van Schrijvers schoot. Aanvallend Vanaf dat moment knapte bij Wil lem II, dat Ajax met bijzonder at tractief aanvalsspel tegemoet was getreden, de wilskracht. De Tilburgers waren volkomen leeggespeeld en moesten mach teloos toezien hoe de Nederland se landskampioen in enkele mi nuten tijd de eindstand op 1-3 bepaalde. „Toch zullen wij", be loofde Willem II-oefenmeester Henk de Jonge, „op deze manier blijven voetballen. Ik ben niet bang voor een nederlaag. Zelfs wanneer we in deze fase van de competitie achter elkaar een aan tal wedstrijden zonder winstpun ten zullen afsluiten, dan nog wil ik dat mijn ploeg aanvallend voetbal blijft spelen" Een zelfde redenering hield zijn leermeester Kees Rijvers er en kelejaren geleden bij PSV ook op na, maar moest toch uiteindelijk eieren voor zijn geld kiezen en een hij meer behoudend concept uitknobbelen. De Jonge: „In de voetbalsport heerst tegenwoor dig bij spelers en trainers een enorme faalangst. En daarom wordt er, puur prestatief, alleen maar voor de punten gespeeld. Dat verafschuw ik, en ik zal me daar met hand en tand tegen blij ven verzetten. Ook in de uitwed strijden, wanneer er tenminste de mogelijkheden voor zijn.. Collega Cor Brom van Ajax hoort volgens die redenering van de Willem Il'er thuis in het rijtje van de prestatief gerichte oefenmees- ters. Brom: „Waarom zaniken over het spel van Ajax Alleen Henning Jensen haalt uit voor het eerste Ajax-doelpunt. Kessler: „We voetbalden tegen PSY maar 25 minuten..." 'W!

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9