ys&é; Jan Raas breidt met rondezege werkterrein uit Hockeyploeg verslaat Pakistan in testserie Knetemann boos op Zoetemelk na tv-interview NEGEN WIELRENNERS VAN POST-PLOEG IN WK-ÉQUIPE 2Ï& Winst dameshockeyteam: met bloed, zweet en tranen... PAGINA 12 MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 SPORT SPORT SPORT ROOSENDAAL (GPD) - Gerrie Knetemann heeft zich danig geërgerd aan het tv-interview dal Joop Zoetemelk gisteravond aan N OS-ver slaggever Mart Smeets tijdens de uitzending van Studio Sport heeft toegestaan. In de Ronde van Nederland ver stuurden Gerrie Knetemann Hennie Kuiper, Jan Raas en Joop Zoetemlek een brief naar de NOS De vier ondertekenden een boy cot, die was gericht tegen NOS- regisseur Marlijn Lindenberg en verslaggever Mart Smeets. naar aanleiding van de Studio Sport- uitzending van woensdagavond De renners besloten toen gezamen lijk tot er. met de wereldkam pioenschappen in Valkenburg Mart Smeets geen interviews meer toe te staan Zoetemelk, me de-ondertekenaar van de brief, heeft zich als eerste niet aan die afspraak gehouden door gister avond toch in te stemmen in een interview met Mart Smeets. Voor wereldkampioen Gerrie Kne temann reden om te concluderen dat er nog steeds weinig solidari teit onder de renners bestaat. „Ik ben teleurgesteld in de houding van Zoetemelk. Hieruit blijkt weer eens dat het totaal geen per soonlijkheid is. Op deze manier kom je toch ook ongeloofwaardig over bij het publiek. Ik wil er ik elk geval met Zoetemelk nog over praten ,Als zo n simpele afspraak fout loopt, dan kun je tijdens de WK van alles verwachten. Ik ben te leurgesteld. Dit is tegen mijn zin in gebeurd. Van je collega's moet je het maar hebben!" (Va e sportredactie) HILVARENBEEK - De formatie van Peter Post is met negen man vertegenwoordigd in de Neder landse ploeg voor het wereld kampioenschap wielrennen op de weg voor beroepsrenners. Af gelopen zaterdag heeft de sport- commissie, in overleg met ploegleider Piet Liebregts en de vier Nederlandse topcoureurs (Jan Raas, Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper en Gerrie Kne temann), Piet van Katwijk als dertiende man van de equipe aangewezen. De definitieve ploeg voor het WK ziet er nu als volgt uit: Joop Zoe temelk, Jan Raas, Gerrie Kne temann, Henk Lubberding, Hennie Kuiper, Leo van Vliet, Bert Oosterbosch, Johan van de Velde, Cees Priem, Aad van den Hoek, Jo Maas, Frits Pirard en Piet van Katwijk. Eerste reserve is Hans Langerijs. Van Neder lands tweede profploeg, van ploegleider Henk Koopmans, is in de WK-formatie niemand ver tegenwoordigd. „We hebben vooral gelet op de homogeniteit van de ploeg", zei Liebregts, „en hoewel het tegen mijn principe is een bepaalde sponsorploeg erbuiten te laten, heb ik toch ge kozen voor Van Katwijk". Henk Koopmans was woedend na de bekendmaking van de selec tie. „Ik had zeker gerekend op twee man: Langerijs en Johan van de Meer. Vooral Van de Meer kan in de Limburgse heuvels goed mee omhoog en Langerijs heeft vorig jaar wel bewezen een uitstekende knecht te zijn. Ik zal nu mijn sponsor maar adviseren te stoppen, want het heeft geen zin meer om door te gaan als je toch overal buiten gelaten wordt". Volgens Bas Goud, voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, heeft Koopmans zelf geadviseerd Langerijs niet in de ploeg op te nemen omdat hij volgend jaar toch voor een Bel gisch merk gaat rijden. „En Van de Meer is tijdens deze Ronde van Nederland voor ons door de mand gevallen", betoogde Goud. Bij het afleveren van een wereld kampioen is er voor de Neder landers een pot van 60.000 gul den te verdelen. Van dat bedrag komt 25.000 gulden van een sponsor, 30.000 gulden van de toekomstige wereldkampioen - die zelf niet meedeelt - en 5000 gulden van de Wielrenunie. De etappe-zegedie Joop Zoetemelk na de geruchtmakende doping-affaire de motivatie teruggafAlsof hij een Touretappe op zijn naam had geschreven,zo begroette hij zijn overwinning in de buurtvan het recreatiepark 'De Beekse Bergen' HILVARENBEEK (GPD) - Met de eindoverwinning in de Ronde van Nederland heeft Jan Raas zaterdag een nieuwe fase in zijn wielercarrière ingeluid. Nu hij als specialist voor ééndagswedstrijden al zo'n enorme reputatie heeft opgebouwd, lijkt hij zijn werkterrein te gaan uitbreiden. Het kleine ronde-werk is een nieuw doelgebied van de Zeeuw geworden. AMSTELVEEN - "Eindelijk gaat Pakistan zich ook wat van de tegenstander aantrekken", kon een tevreden Wim van Heumen gisteren in het Wagenerstadion van Amstel veen constateren toen de wedstrijdenreeks voor de unie ke testserie er op zat. Dat was eigenlijk de belangrijkste "winst" van de zes duels in negen dagen. verende hockeyduel Nederland-Pakistan Ties Kruize helpt de ploeg i i 3-2 voorsprong Zeven uur hockey had geen beslis sing gebracht. Zowel Pakistan als Nederland had drie wedstrijden gewonnen en de doelcijfers wa ren ook precies gelijk: 17-17. In de volgens de reglementen (die pas enkele uren voor de laatste wedstrijd tot de Pakistani door drongen) noodzakelijk geworden toegift van tweemaal tien minu ten vielen nog vijf treffers. Met 3-2 werd Nederland winnaar van deze testserie, waardoor aan voerder Ron Steens uit handen van de bejaarde voorzitter van de internationale hockey federatie, de Belg René Frank, een speciale trofee mocht ontvangen. De vijf de wedstrijd was zaterdag in Eindhoven in een overwinning voor Nederland geëindigd (2-1), het laatste duel ging met dezelfde cijfers naar de Pakistani. De wereldkampioenen hebben zich in hel verleden weinig gelegen la ten liggen aan het speltype van de tegenstanders. Pakistan speelde gewoon het eigen, technisch ui terst bekwame en supersnelle spelletje en de opponent moest maar zien daar iets tegenover te stellen. Nog tijdens deze testserie begon manager Khalid Mahmud, in te zien dat het tegen deze Ne derlandse ploeg wel eens zinvol kon zijn ook een bepaalde vorm van taktiek uit te stippelen. "Het was in de laatste wedstrijden duidelijk merkbaar", aldus Van Heumen. "Ze voerden nu een straffe mandekking uit en richt ten hun aandacht sterk op de re- De resultaten van de zes wedstrijden voor de testserie op een ru zijn: Zaterdag II augustus te Groningen: Ne- derland-Pakistan 2-5, zondag 12 augus tus te Amstelveen: Nederland-Pakistan 3-2, woensdag 15 augustus te Utrecht: kistan 7-4, zaterdag 18 augustus te Eind hoven: Nederland-Pakistan 2-1, zondag 19 augustus te Amstelveen: Nederland- Pakistan 1-2, extra verlenging van 2x10 minuten: Nederland-Pakistan 3-2. bound bij de corners. Daar be steedden ze tot voor kort hele maal geen aandacht aan" Experiment Voor Mahmud lag het accent in de testserie evenwel op het experi ment. "Ik kon niet over een vijftal spelers beschikken omdat die zich juist voorbereiden op het toernooi om de wereldbeker voor junioren. Mijn hele rechterflank viel weg. Daarom heb ik tevoren al nederlagen ingecalculeerd. We hoeven heus niet altijd te win- Toch leek het er gisteren in een sfeefvol Wagenerstadion (6000 toeschouwers, onder wie veel Pakistani) veel op dat Pakistan na het verlies van een dag eerder in Eindhoven voor geen goud nog eens ten onder wilde gaan. De groenhemden speelden meteen al bijzonder fanatiek en dat le verde in de zevende minuut een treffer op van Samiullah, die zijn honderdste wedstrijd speelde (0-1). Hij schoot raak uit de re bound van een strafcorner, het geen zo langzamerhand één van zijn specialiteiten is geworden. In de tweede verlenging zou hem dat nog eens lukken. Toen Oran je, met aanvankelijk Bouwman als rechtsbuiten in plaats van Doyer, zich eenmaal op de felheid van de Pakistani had ingesteld ontspon zich een enorme tempo slag op het middenveld, met tal van enerverende momenten. Vooral Wouter Leefers voelde zich naarmate de wedstrijd vorderde in zijn element en hij vervulde voor het eerst in de testserie een hoofdrol. Duidelijk bleek dat een teruggetrokken positie hem toch meer ligt dan een plaats in de spits. Het was aan Maarten Sikking te danken, dat Pakistan voor de rust niet verder kon uitlopen. Met name zijn reactie in de 19e mi nuut op een inzet van Saeed Khan was fenomenaal. Drie mi nuten na de hervatting werd het toch 0-2 toen Manzoor UI Hassan (na negen minuten al ingevallen voor Ehsanullah) een strafcorner, door de jarige Spaanse arbiter Deo ondanks Nederlandse pro testen toegekend, benutte. De nog altijd in een moordend tem po gespeelde wedstrijd werd steeds vinniger, hetgeen van As- beck en Saeed Khan op een gele kaart (vijf minuten uitsluiting) kwam te staan. Het duurde erg lang voordat Pakis- taans tweede doelman Zia (die in het weekeinde de voorkeur kreeg boven aanvoerder Sherwani) zich gewonnen gaf. Met nog zeven minuten te spelen leidde de eer ste strafcorner van Nederland na de rust de tegentreffer in. De Franse arbiter Renaud floot af, omdat hij vond dat Tim Steens de bal foutief met de hand gestopt had. De kleine Hagenaar bleef nog wat nasputteren over deze zijns inziens onjuiste beslissing en kreeg plotseling de bal voor zijn stick toen Pakistan te haastig en daardoor slordig had uitver dedigd. Deze kans liet Steens zich niet ontglippen: 1-2. In de laatste minuut kreeg Pakistan nog een unieke gelegenheid zon der verlenging winnaar van de testserie te worden toen Deo een strafbal gaf. omdat Sikking de op hem afstormende Samiullah had geblokkeerd. Safdar Abbas schoot echter jammerlijk naast. In de toegift van twee keer tien mi nuten viel nog van alles te bele ven. In de eerste verlenging scoorden Litjens (uit een straf corner) en Ties Kruize (strafbal). De tweede verlenging bracht zelfs nog drie treffers (achtereen volgens Saeed Khan, Samiullah en met nog één minuut te spelen Litjens uit een stafcorner) en een gemiste strafbal van Ties Kruize (tegen de lat). Toen was de tita nenstrijd eindelijk voorbij en was Nederland als voorschijn gekomen. Naast inge togen blijheid was er in het Oranjekamp toch ook wel dege lijk besef voor de realiteit. Zo stelde Wouter Leefers: "We heb ben ons nu goed geweerd tegen Pakistan omdat we ons helemaa* op het speltype van de tegen standers konden instellen. Het is echter nog wel even wat anders als je steeds tegenover een andere ploeg komt te staan. Dat vereist weer een heel andere taktiek Maar dat we voor niemand bang hoeven te zijn heeft deze testserie wel bewezen" Volgende fase Het is nog niet gedaan met de reeks interlandwedstrijden voor de he ren ploeg in 1979. Van 31 augustus tot en met 2 september staat de volgende fase op weg naar de Olympische spelen van Moskou op het programma: een vierlan- dentoernooi in het duizendjarige Brussel. Tegenstanders zijn dan België, Engeland en West- Duitsland. SOFTBAL - Terrasvogels is zater dagavond in Haarlem Neder lands kampioen in de hoofdklas se softbal geworden door een overwinning met 3-0 op het Haarlemse Kinheim. Het is de vierde keer in haar bestaan dat Terrasvogels de nationale titel behaalt. VANCOUVER (ANP) - Met zweet (van het keiharde werken), bloed (Maria Mattheu- sens-Fikkers) en tranen (doelvrouwe Det de Beus. die de spanningen te veel waren geweest) heeft Nederland de openings wedstrijd van het dameshockeytoernooi om de wereldbeker zaterdag in Vancou ver gewonnen. De eerste tegenstander was Canada, dat zich voor eigen publiek waar wilde maken na zeven maanden, met elke dag vijf uur trainen, in Vancouver in trainingskamp te zijn geweest. "Ze waren verschrikkelijk hard", zo luidde het on omwonden commentaar van Marjolein Bianchi, gezeten temidden van haar ver ontwaardigde teamgenoten. De zwaar be vochten overwinning met 2-1, na een ruststand van 1-1, was nauwelijks van de gezichten af te lezen. Zelfs niet bij Fieke Boekhorst, die met twee doelpunten uit het totaal van tien strafcorners match winner was. De vreugde van de overwin ning was geheel getemperd door de to meloze inzet van de Canadese dames, maar vooral door de onbesuisde wijze waarop zij haar tegenstandsters tegemoet traden. Meedogenloos wierpen zij zich in de strijd, zij kenden geen enkel pardon. Ongelukken konden eigenlijk niet uitblij ven en in de 24e minuut werden de Ne derlandse aanvoerster Maria Mattheu- sens-Fikkers en Shelley Winter van de "struggle for life" het slachtoffer. Beiden liepen op de bal af en kwamen daarbij hard met de hoofden tegen elkaar. Maria Mattheusens was dermate hard aan de neus geraakt, dat deze aan de bovenkant gekerfd werd. Shelley Winter liep een bloedende hoofdwond op. Op het veld kon slechts enigszins het bloeden worden beperkt, voor verdere behandeling was de weg naar het ziekenhuis de enig aangewe- het enige Canadese doelpunt scoorde. En gezien het belang van het toernooi (vijf landen kunnen zich plaatsen voor de Olympische Spelen van Moskou), zou het niemand in Vancouver verbazen als er meer van dit soort niets-en-niemand ont ziende krachtmetingen zullen voorko- Dat was overigens nog niet het geval bij de andere wedstrijden die in het afgelopen weekeinde werden gespeeld. De uitslagen daarvan waren: Engeland-Zambia: 18-0. VS-Nieuw-Zeeland 3-0. West-Duitsland- Schotland 2-1, Wales-Japan 7-0 en Au- stralie-Fuji: 12—0 „Misschien dat ik volgend jaar zal proberen de Ronde van België of West-Duitsland te winnen. Daarin zitten geen al te lange in dividuele tijdritten, werk dat me helemaal niet ligt, net als in deze ronde. Door de winst heb ik het zelfvertrouwen gekregen dat ik ook etappekoersen kan winnen", zei Raas zaterdag in de Beekse Bergen te Hilvarenbeek. Tot nu toe heeft Raas steeds de boot af gehouden als het ging om klas- sementsritten. Hij verweerde zich met de mededeling dat hij weliswaar dagenlang als een me diterende yogi naar klassiekers kan toeleven, maar het niet kan opbrengen zich in de koers iedere dag tot het uiterste te moeten concentreren. Ook als amateur huldigde hij dat principe al. Hij won slechts één meerdaagse wedstrijd en dat was meteen de kortst mogelijke: de tweedaagse Omloop van Zeeuwsch-Vlaande- Dat hij uitgerekend op dit moment een nieuw, extr.a werkterrein heeft gekozen, is niet onbegrij pelijk. Het aantal klassieke weg wedstrijden is gering en de kans dat er ooit nog eens een seizoen kan komen waarin hij er minder dan twee of drie wint, betekent niet alleen een zware mentale belasting, maar het is tevens een volgens de wetten van de kansbe rekening reèle mogelijkheid. Dat zou echter een deuk in de reputa tie van de klassiekerkoning uit de Raleigh-stal van Peter Post bete kenen. Een triomf in de Ronde van België of West-Duitsland kan zo'n tegenvaller in het voorsei zoen compenseren. Raas won maandag in Steenwijk de proloog, maar stond een dag later de leiderstrui af aan ploeggenoot Gerrie Knetemann. In 's-Heeren- berg pakte hij woensdag die posi tie terug door de rit te winnen. Door de heerschappij van zijn ploeg en het geringe aantal te genaanvallen kon hij die leiders trui vrijwel moeiteloos consoli deren. „Als een andere ploeg maat voorop zou hebben gezeten, had ik voor hem gereden. Dat was geen enkel probleem geweest" zei Raas. Hij bewees tijdens de Ronde van Nederland dat de vorm vlak voor het wereldkampioenschap, zon dag in Valkenburg, voortreffelijk is. Met die titelstrijd is hij trou wens al bijzonder intens bezig. Een tegenstander heeft hij tij dens de Ronde van Nederland wat kleine, maar daarom niet minder belangrijke mentale klapjes gegeven. In 's-Heeren- berg klopte hij Daniel Willems al in de spurt om de overwinning. Zaterdag in de Beekse Bergen deed hij het nog een keer. Tegen zijn gewoonte in gaf hij alles in een massa-spurt, waarbij eigen lijk niets meer op het spel stond. Met een banddikte moest Wil lems het tegen hem afleggen. De eindzege in de Ronde van Ne derland heeft ook de concurren tie duidelijk gemaakt, dat Raas in een blakende vorm verkeert. Normaal gesproken houden de favorieten voor de regenboogtrui zich in de weken die aan de wed strijd vooraf gaan zoveel moge lijk op de achtergrond, in de hoop dat de aandacht van de tegen standers wat verslapt. Dat laatste was voor Raas al lang zinloos. Hij is zo torenhoog kanshebber ge schreven dat hij die rol onmoge lijk meer kwijt kan raken. „Een paar jaar geleden was ik nog ver schrikkelijk nerveus als ik in alle kranten las dat ik voor die en die wedstrijd kanshebber was. Nu niet meer. Ik trek mij er niets van aan. Ik heb daar wel mee leren leven". Op de laatste dag gebeurde er wei nig. dat de leiderspositie van Raas (8 seconden voorsprong op Daniel Willems) nog in gevaar bracht. Zijn ploeg hield in de'hal- ve rit van Heesch naar de Beekse Bergen over 80 km het tempo erg hoog. Het aantal demarrages werd te veel en de equipe van de leider liet daarom een op het eer ste gezicht ongevaarlijke kop groep van 12 man wegrijden. Toen de voorsprong opliep tot boven de minuut kwam men er echter achter dat de Italiaan Wal ter Dalgal mee was bij de koplo pers en hij had slechts een ach terstand van anderhalve minuut op de eerste plaats in het alge meen klassement. Na die ont dekking werd het tempo in het peloton opgevoerd om de kloof niet te groot te laten worden. Dolgelukkige winnaar van de halve etappe werd Joop Zoetemelk. Zoals Raas met de eindtriomf het vertrouwen won dat hij in het kleine rondewerk ook een toon aangevende rol kan spelen, zo hervond Zoetemelk de motivatie, die na de doping-affaire was weggeëbd. „Deze overwinning doet me enorm goed", lachte Zoetemelk, die de finishlijn zo juichend passeerde dat het leek alsof hij de Tour de France won. „Het zelfvertrouwen is helemaal terug", zei hij. Raas oordeelde: „Dat is met het oog op de wereld kampioenschappen en na al het gedonder dat hij heeft gehad erg gunstig". In de afsluitende ploegentijdrit was de ploeg van Peter Post supe rieur. Het homogene team werkte met de bijna griezelige perfectie van een machine en raasde naar een afgetekende overwinning. Ver voor de concurrerende equi pe van ploegleider Willy Jossart, die zelfs nog de formatie van Lomme Driessens nog voor moest laten gaan. Mede door die winst in de ploegentijdrit eindig den zes mannen van de ploeg van Post (alleen Willems nestelde zich met een derde plaats tussen hen) bij de eerste zeven. Te stél len dat de Post-brigade de Ronde van Nederland heeft gedomi neerd is'dan ook.een understate ment. TILBURG - De uitslag van het eerste gedeelte van de vijfde etappe is: 1. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) 1 uur 40 minuten en 13 seconden (met tijdver- goeding 1.40.03), 2. Etienne van der Helst (Bel-Lelangue) 2 sec (1.40.10), 3. Herman van Springel (Bel-Lefevre) 4 sec., (1.40.14), 4. Hans Langerijs (Ned-Koop- mans), 5. Sven-Ake Nilsson (Zwe-Dan- guillaume) z.t. als Van Springel, 6. Bert Oosterbosch (Ned-Post) 13 sec., 7. Walter Dalgal (Ita-Lelangue), 8. Gery Verlinden (Bel-Janssens). 9. Jos Schipper (Ned-Le- fevre), 10. JosefWehrli(Zwi-Grieshaber) De uitslag van het tweede gedeelte van de vijfde etappé een ploegentijdrit over 22,5 km is: 1. Post 24 minuten en 40 seconden, 2. Driessens 25.25, 3. Janssens 25.37, 4 Danguillaume 25.58, 5. Lefevre 26.02 Eindstand: Algemeen klassement, 1. Jan Raas (Ned- Post) 23.35.00, 2. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 23.35.29. 3. Daniel Willems (Bel-Janssens) 23.36.05, 4. Aad van den Hoek (Ned-Post) 23.36.08, 5. Leo van Vliet (Ned-Post) 23 36.12, 6. Piet van Katwijk (Ned-Post) 23.36.15. 7. Cees Priem (Ned-Post) 23.36.17, 8. Gerrie van Gerwen (Ned-Driessens) 23.36.58, 9. Ro ger de Cnijf (Bel-Driessens) 23.27.05, 10. Ludo Peeters (Bel-Janssens) 23.37.05,28. Henk Lubberding (Ned-Post) 23.51.58, 30. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillau me) 23.52.43, 48. Hennie Kuiper (Ned- Naeye) 23.54.14, 66. en laatste Walter Schoonjans (Bel-Lelangue) 24.10.38. Ploegenklassement: 1. Janssens 69.35.38. 2 Post 69.38.28, 3 Lefevre 69.50.21, 4. Driessens 69.57.07, 5. Lelan- gue 70.03.31,6. Danguillaume 70.06.21,7. Nacye 70.07.27. 8 Koopmans 70.16.26, 9. De Bruyne 70.19.34, 10. Gneshaber 70.41.06 Puntenklassement: 1. Daniel Willems 58 punten, 2. Jan Raas 48, 3. Bert Ooster bosch 42, 4. Johan van der Meer 37, 5. Piet van Katwijk 33, 6. Etienne van der Helst 30, 7. Jean-Luc van den Broucke 28, 8. Frits Pirard 27, 9. Ferdi van den Haute 27, 10. Joop Zoetemelk 25. Jongerenklasssement: 1. Willems 93 punten. 2. Oosterbosch 79,3. Pirard 77.4. Gerard Blockx 68, 5. Roger de Cnijf 68. WIELRENNEN - Hans Steekers uit Noordwijkerhout kwam als tweede over de finish in de ronde van 's Gravendeel. Winnaar werd Cor Schuurman uit Breukelen. WIELRENNEN - Petra de Bruin uit Nieuwkoop heeft de ronde van Heerlerheide gewonnen. Zij legde de 40 kilometer af in één uur, drie minuten en tien secon den.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12