YOUNG DIENT ONTSLAG IN Links Frankrijk werkt aan eenheid N0RIT.«^^rr^ NAAST HET NIEUWS Regering Muzorewa naar conferentie Rhodesië Omstreden ambassadeur bij Verenigde Naties |J ingaan" PROCES POL POT BEGONNEN Bosbranden in TITO ROEPT OP TOT ONAFHANKELIJKHEID Portugal Acties Israël in Libanon ''./•'"WASHINGTON (UPI) - Andrew Young heeft president Cf", Carter zijn ontslag aangeboden als hoofdafgevaardigde fHf van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties. Young een van de belangrijkste figuren in de zwarte gemeen schap van de VS. jjgMDe 47-jarige Young bezette deze Post bijna driejaar. Herhaaldelijk kreeg hij in binnen- en buiten- ëfcH land kritiek over de wijze waarop SpI hij diplomatie bedreef. De directe 1$$ aanleiding tot zijn heengaan was een onderhoud dat hij eind juli '$M had met de waarnemer van de Palestijnse bevrijdingsorganisa- PLO) bij de Verenigde Naties r heeft het ontslag van Young vaard. een persconferentie verklaarde afgetreden ambassadeur: "Ik vind het erg moeilijk om de din gen te doen die naar mijn mening in het belang van het land zijn, en tevens de protollaire en diploma tieke normen in acht te nemen, welke wij volgens u en vele men sen in dit land moeten naleven. Gegeven deze keuze heb ik ge iend dat ik wellicht mijn land P! het best zou kunnen dienen door lp; president Carter te vragen, of hij PP mijn ontslag als de permanente vertegenwoordiger bij de Ver- enigde Naties zou willen aan- vaarden en of hij zou willen be- palen wanneer dit ontslag moet lÉgYoung zei .ongebogen' voor de journalisten te verschijnen. Zijn Ipi! ontslag was bedoeld om te voor- komen dat president Carter of pp minister van buitenlandse zaken '00 Cyrus Vance "de schuld zouden '00 krijgen van mijn optreden" De dag tevoren had Young een be- Ég risping van Vance gekregen naar aanleiding van zijn geheime ontmoeting met de PLO-waar- nemer bij de VN, Zehdi Labib Terzi. Young herhaalde op zijn ijpl laatste persconferentie dat naar ||P| zfjn mening dit omstreden on- FM derhoud in het belang van de «M herenigde Staten was geweest. IpKort voordat Young zijn ontslag bekendmaakte, had de leider van de Democratische fractie in de |P Senaat, Robert Byrd, al zijn af- treden geëist. HfGeen spijt fÉijYoung zei van mening te zijn dat hij zich niet behoefde te veront- yp schuldigen voor zijn contact met Terzi. "Ik voel werkelijk niet de minste spijt over hetgeen ik heb gedaan. Als een dergelijke situa- tie zich weer zou voordoen, zou ik vrijwel op dezelfde wijze hande- len. Ik heb gepoogd tegenover mijn land iets van de stemming van de rest van de wereld te ver tolken". Omdat hij niet wilde dat de regering-Carter of minister Vance de schuld zou krijgen van zijn beslissingen, had hij beter geoordeeld ontslag te nemen uit de regeringsdienst en zijn opvat tingen op het gebied van het bin nen- en buitenlandse beleid als particulier burger in praktijk te brengen. President Carter liet weten dat hij "met diep leedwezen" het ontslag van Young aanvaardde. De pers chef van het Witte Huis, Jody Powell, had tranen in de ogen toen hij Carters brief voorlas, die ondertekend was met "je vriend Jimmy Carter" Young die een van de naaste me dewerkers was van de inmiddels vermoorde ijveraar voor eerbie diging van de burgerrechten ds Martin Luther King, komt even als Carter uit het zuiden van de VS. Hij is goed bevriend met de president en het merendeel van diens medewerkers. Ook is PHNOM PENH (AFP/UPI) - Voor de revolutionaire volksrecht bank van Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is gis teren het proces begonnen tegen ex-premier Pol Pot en ex-vice- premier leng Sary van Cambodja en hun medestanders. Ze zijn be schuldigd van volkerenmoord. Het proces begon met de voorle zing van de 46 pagina's tellende akte van beschuldiging. Pol Pot en leng Sary, de twee voornaam ste verdachten, staan bij verstek terecht. Aangenomen wordt dat zij vanuit hun hoofdkwartier in de Cambodjaanse rimboe het verzet leiden tegen het nieuwe Cambodjaanse bewind en zijn Vietnamese bondgenoten. Tegen de twee mannen zijn arrestatie bevelen uitgevaardigd. Pol Pot en leng Sary worden tijdens het proces vertegenwoordigd door twee door de regering benoemde advocaten. Acht buitenlandse ju risten, veertien vertegenwoordi gers van internationale organisa ties en een dertigtal buitenlandse journalisten wonen het proces bij. Hij zei dat Carter noch minister Vance hem had gevraagd af te treden. Het ontslag wordt van kracht zodra de president een opvolger heeft benoemd. In zijn brief schreef Carter dat Young de erkentelijkheid van alle Ameri kanen had verdiend met zijn uit stekende optreden op een uiterst moeilijke post. Youngs toewij ding en gevoeligheid hadden be wezen dat de VS sympathiek staan tegenover de diepste so ciale politieke aspiraties van steeds maar ontwakende mensen in de gehele wereld. Vance prees de VN-ambassadeur om zijn uitzonderlijke bijdragen. "De belangen van ons land zijn in belangrijke mate gediend door de warme en diepgaande relaties die hij met een grote reeks vertegen woordigers van andere landen heeft opgebouwd" aldus Vance Zehdi Labib Terzi, de PLO-waar- nemer bij de VN, gaf als zijn commentaar dat het aftreden van Young het resultaat was van "zionistische chantage" Israëli sche regeringskringen in Jeru zalem zeiden echter, dat Israël zich weliswaar 'beledigd' had ge voeld door het optreden van Young, maar het niet om zijn ont slag had gevraagd. De Israëlische ambassadeur bij de VN, Jehuda Blum, zei dat het bericht van het aftreden van Young hem had 'bedroefd'. Hij prees zijn afgetre den collega om zijn moed en openhartigheid, toen hy precies vertelde wat er bij zijn ontmoe ting met de PLO-waarnemer was voorgevallen. Slag president Carter, 14 maanden voor de presidentsverkiezingen van 1980. Andy Young heeft er voor een belangrijk deel voor ge zorgd dat de positie van Amerika ten aanzien van de landen van de 'derde wereld', met name in zwart Afrika is verbeterd. Op binnen lands gebied is Young de tweede naaste medewerker van Carter die het veld heeft moeten ruimen De eerste was Bert Lance die ont slag nam naar aanleiding van omvangrijke kritiek op zijn wei nig orthodoxe wijze van zaken doen als bankier in Georgia. Al gemeen wordt aangenomen dat het vertrek van Young die gezien wordt als een symbool voor de zwarte bevolking van de VS, af breuk zal doen aan de steun die de president van die kant krijgt. Er was trouwens al sprake van kritiek van enkele negerleiders die zich teleurgesteld toonden over het sociale beleid van de president. Young heeft laten weten dat hij blijft ijveren voor een herverkie zing van Carter JACHT CADEAU Koning Juan Carlos van Spanje heeft gisteren bezit genomen van het jacbt 'Fortuna' dat kroonprins Fahd van Saoedi-Arabie hem ten geschenke heeft gegeven. Het 23 meter lange vaartuig is in de Verenigde Staten gebouwd De Spaanse vorst maakt op het ogenblik een tocht van enkele dagen door de Balearen. Groothertog Jan van Luxemburg en zijn vrouw, prinses Josephine-Charlotte, vergezellen hein. ALLEEN MOOI BLOOT De Italiaanse schrijver - journalist Luigi Barzmi pleit in zijn krant de 'Cornere della Sera' in Milaan, voor een vergunning om naakt te recreeren. zodat minder welgeslaagd gebouwde mannen en vrouwen geweerd kunnen worden. Barzini, wiens Engelstalige boeken "Oh, America" en "The Ita lians" een groot internationaal lezerspubliek trokken, schreef dat toen ongeveer tien jaar geleden het nudisme in Italië zijn intrede deed, de eerste naaktlopers op de stranden 'Goden en godinnen' leken. "Maar nu", klaagt hij, "lijkt het wel een reusachtig openbaar ge zondheidsonderzoek in de open lucht - met vrouwen die duide lijk haar beste tijd gehad hebben en mannen met buikjes en andere vergane vormen. De lelijkheid van deze mensen is opval lend en zij vergeten wat voor indruk zij op hun medemensen maken". "Ware ik nog (liberaal) parlementslid", aldus Barzini, "ik zou een wetsvoorstel aanhangig maken dat voor nudisme een vergun ning verplicht zou stellen. Zij zou moeten worden uitgereikt door een commissie van deskundigen, bestaande uit een kunstschil der, een beeldhouwer, de directeur van een filmmaatschappij, een rokkenjager en andere mensen die inzicht hebben in de men selijke schoonheid. Zij zou slechts mogen gelden voor eén jaar en dan weer opnieuw moeten worden aangevraagd" CONTROLE In Frankrijk worden huisartsen door het ziekenfonds met behulp van een computer gecontroleerd of zij niet al te gemakkelijk ziekteverlof voorschrijven aan patiënten. Onlangs werd een Pa- rijse dokter ontboden, die er wat dat betreft uitsprong: omdat hij Portugees sprak, had hij naar verhouding veel gastarbeiders on der zijn patiënten, die nu eenmaal vaker arbeidsongevallen krij gen. Een plattelandsdokter, die niet zo'n verontschuldiging kon aan voeren en na een waarschuwing van het ziekenfonds in zijn "fou ten" volhardde, werd geschrapt. Na een praktijk van 35 jaar heeft hij zo op 68-jarige leeftijd de helft van zijn klanten moeten laten gaan. De vraag is alleen, zo zegt het satirische weekblad Le Canard En- chainë, of ook de artsen die te weinig rust en medicijnen voor schrijven, niet uiteindelijk de helft van hun klanten zien vertrek ken. Naar het kerkhof... PARIJS - Met het zicht op de snelle verslechtering van de economische en sociale toestand in Frank rijk lijken de linkse oppo sitiepartijen aanstalten te maken om hun onderlinge verdeeldheid te vergeten en de politieke eenheid te herstellen. Voorlopig gaat het nog slechts om voortekenen, maar die zijn dan ook onmiskenbaar. De commu nistische leider Marchais heeft vorige week, na terugkeer van zijn vakantie in Joegoslavië, voor de radio verklaard dat hij zelfs bereid zou zijn een verbond met de duivel te sluiten om het beleid van president Giscard d'Estaing en premier Barre te bestrij den. De socialistische leider Mitterrand reageerde daarop met de mede deling dat hij maandag voorstel len hoopt te doen over de manier waarop de dialoog kan worden hervat. Bovendien wil hij dat de oppositiepartijen volgende week samen met de vakbonden over leggen wat hen te doen staat. De twee grote vakbonden hebben nog niet gereageerd; de derde vakbond, die de sociale strijd bui ten de politieke arena wil hou den, heeft dit voorstel onmiddel lijk afgewezen. De plotselinge toenadering tussen de linkse partijen lijkt een ant woord op een artikel dat deze week in het weekblad Le Point verscheen. Daarin werd uitda gend vastgesteld dat links in Frankrijk niet meer bestaat. Het is waar dat links een gevoelige knauw heeft gekregen, toen het anderhalf jaar geleden door hef tige meningsverschillen over de interpretatie van een gezamenlij ke programma de kiezersgunst verspeelde. Wel haalde men een kleine stemmenmeerderheid, maar door de ongunstige inde ling van de kiesdistricten leverde dat slechts een minderheid aan parlementszetels op. Bij de gemeentelijke en departe mentale verkiezingen was de uit komst nauwelijks beter, evenals bij de Europese verkiezingen. Dë eerstvolgende volksraadpleging in Frankrijk zijn de presidents verkiezingen van 1981 - waar links wel een eenheidskandid eenheidskabinet móet stellen, wil het enige kans hebben tegen het zittende staatshoofd Giscard d'Estaing. Die zou tegen die tijd bovendien veel van zijn goede naam verspeeld kunnen hebben, doordat het strakke beleid van zijn eerste minister, Barre, er in de afgelopen vier jaar niet in is geslaagd de de crisis te lijf gaan. De investeringen lopen terug en de werkloosheid loopt op. de prijsstijgingen beginnen uit te lopen op de loonstijgingen. Zoals steeds, heeft de rechtse rege ring de zomervakantie benut om een aantal impopulaire maatre gelen door te voeren. De linkse oppositiepartijen en vakbonden bereiden zich nu voor op een „warm najaar"Volgens sommi ge waarnemers zou Giscard zelfs kunnen besluiten Barre volgend George Marchais: verbond met de duivel jaar te vervangen om daarna in 1981 met een schone lei naar de hernieuwde kiezersgunst te kun nen dingen. BELGRADO (Reuter) - President Tito van Joegoslavië heeft de lei ders van de niet-gebonden lan den die in september bijeenko men in Havanna op Cuba, opge roepen hun onafhankelijke op stelling ten opzichte van de mili taire blokken te bewaren. 'Op de top moet het beginsel van onafhankelijkheid en niet-ge- bondenheid aan blokken van de beweging der niet-gebonden landen opnieuw worden onder streept", aldus Tito in een inter view met het dagblad 'Borba'. De Joegoslavische president, emge nog in leven zijnde oprichter van de beweging van niet-gebon- denheid, verwees duidelijk naar wat zijn land ziet als pogingen van Cuba, Vietnam en andere pro-Russische leden de bewe ging te splijten en te stuwen in de richting van Moskou. Wij zijn, terecht, erg gevoelig voor alle pogingen de rol van de bewe ging van niet-gebonden landen met haar 86 leden te verkleinen of een nieuwe koers te geven en in wat voor andere richting ook te sturen", aldus Tito. Hij zei dat conflicten tussen enkele niet-gebonden landen hun eigen onafhankelijkheid bedreigen en de weg banen voor inmenging van buiten af. Joegoslavië heeft onlangs een in ternationale campagne gevoerd om de beweging van niet-gebon den landen van vreemde smetten vrij te houden. Tito zelf of naaste medewerkers leidden daartoe delegaties naar landen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika en een aantal buitenlandse leiders kwam naar Belgrado. De campagne werd geïntensiveerd nadat Tito in mei in Moskou met president Bre^jnjev had gespro ken. In welingelichte Joegoslavi sche kringen verluidde dat de Sowjet-Unie er niets voor voelde om haar niet-gebonden bondge noten ertoe over te halen met verder te proberen de beweging te verdelen in een 'progressief en een 'reactionair' kamp. Joegoslavische commentators be schuldigden Tsjechoslowakije en andere lande i in de Russische invloedssfeer er later van dat zy opdracht hadden gekregen tegen niet-gebonden landen stemming te maken. Mugabe gaat nog overleggen met Nkomo LISSABON (DPA) - In heel Portu gal zijn gisteren 35 nieuwe bos branden uitgebroken. Volgens de politie is in de meeste gevallen sprake van aanstichting. De schade loopt al in de miljarden escudos. Er is tot nu toe één dode, een vrouw in de buurt van Lissa- Stormachtige wind in heel Portu gal bij een hitte van maximaal 38 graden heeft alleen al in het mid den van het land een vlammenzee van 20 vierkante kilometer doen ontstaan. De autoriteiten vrezen voor het overslaan van de vlam men naar weiden met vee en op slagplaatsen van levensmidde len. SALISBURY (UPI/Reuter) - De Rhodesische regering van pre mier Muzorewa heeft gisteren de uitnodiging van Engeland aan vaard om de conferentie met de leiders van het Patriottisch Front over een nieuwe grondwet voor Zimbabwe-Rhodesië bij te wo nen. Van de zijde van het Patriot tisch Front is nog niet op de uit nodiging gereageerd. Na een twee uur durende buiten gewone bijeenkomst van het Rhodesische kabinet werd be kendgemaakt dat de regering van Zimbabwe-Rhodesie de uitnodi ging aanvaard. Wie zitting zullen hebben in de twaalf man sterke delegatie is nog niet bekend. Een woordvoerder van de regering zei dat de uitnodiging aan de pre mier is gestuurd en dat de pre mier de delegatieleden zal kiezen uit vertegenwoordigers van de regering van nationale eenheid. De woordvoerder wist niet of ex- premier Smith, nu minister zon der portefeuille in de regering van Muzorewa, deel zal uitmaken van de delegatie. In een verklaring stelde de Rhode sische regering dat de uitnodi- ADVERTENTIE BEIROET (Reuter) - De Israëlische artillerie heeft gisteren de buitenwij ken van de Libanese havenstad Tyrus bestookt en in de loop van van nacht deden Israëlische militairen waarbij vier Palestijnse guerrilla strijders om het leven kwamen. De Israëlische radio meldde gisteren echter dat bij het korte gevecht tussen de Israeli's en de Palestijnen acht Palestijnse guerrillastrijders sneuvelden. Van Libanese zijde is meege deeld dat de Israëlische militairen in rubberbootjes landden op de kust. De bootjes waren uitgezet door Israëlische kanonneerboten ging is aanvaard op basis dat er geen voorwaarden vooraf aan de conferentie worden gesteld. Ook werd er in de verklaring de na druk op gelegd dat de regering op rechtmatige wijze door algemene verkiezingen aan de macht is ge komen. De uitnodigingen tot deelneming aan de conferentie werden dins dag door Engeland verstuurd. De conferentie begint op tien sep tember en wordt in Londen ge houden. Engeland zal als voorzit ter fungeren. Robert Mugabe, een van de leiders van het Patriottisch Front heeft verklaard dat hy komend week einde in Tanzania overleg zal ple gen met Joshua Nkomo, de ande re leider van het front, over de Engelse oproep tot het houden van een conferentie over Rhode- sie met alle betrokken partijen. Mugabe is op het ogenblik in An gola voor besprekingen met pre sident Neto. In een interview herhaalde Mugabe de eis van het Patriottisch Front dat guerrillastrijders van het front het leger moeten vormen van een onafhankelijk Zimbab- Premier Thatcher verlaat Downingstreet 10 ixtor een korte vakari de Hebnden. Voordat op 10 september de conferentie over Zimbabivt des ie in Lemdcn begint, neemt zij even de tijd om wat uit te blazen v vermoeienissen van het eerste-mimsterschap.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9