Kritische kamervragen over uitlating v.d Klaauw Ameland rouwt om het verlies van zijn paarden Machtiging voor minister Onzekerheid Turkse christenen blijft Debat over de Paralympics VRIJHEID VOOR ZÈEHONDJES "Die beesten hebben gevochten voor hun leven" DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 DEN HAAG (ANP) - Bij koninklijk besluit van 13 augustus is aan de minister van defensie machtiging verleend om dienstplichtige mili tairen - zonodig zonder hun in stemming - te bestemmen voor diensten in Libanon. Vorige week oordeelde het ge rechtshof in Den Haag dat de re gering ten onrechte artikel 33 van de dienstplichtwet had gehan teerd bij de bestemming van dienstplichtigen voor diensten in Libanon. De vervulling van de Unifil-taak was geen eerste oefe ning in de zin van artikel 27 van de dienstplichtwet, zo oordeelde het hof in het proces van de WDM (vakbond voor militairen) tegen de staat. Minister Scholten van defensie heeft nu voor het koninklijk be sluit gezorgd om 'elke twijfel aan zijn bevoegdheid met betrekking tot de uitzending van dienst plichtigen weg te nemen" in af wachting van het definitieve oor deel van de rechter, zo heelt zijn departement gemeld. Tegen het vonnis van het hof zal de be windsman cassatie aantekenen bij de Hoge Raad, zo heeft hij de Tweede Kamer meegedeeld. De vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM) heeft gisteren aangekondigd dat ze zonodig weer actie zal gaan voeren tegen onvrijwillige uitzending van dienstplichtigen naar Libanon en dat ze vasthoudt aan haar princi pe "geen man onder dwang naar Libanon" Op dit moment zijn er volgens de WDM veertien dienstplichtigen tegen hun wil voor uitzending naar Libanon aangewezen. De WDM meent dat er geen sprake is van buitengewone omstandig heden en dat de wet geen enkele mogelijkheid biedt om dienst plichtigen tegen hun wil naar Li banon te sturen. Ze herinnert eraan dat minister Scholten zelf in het Libanonde- bat heeft verklaard, dat de uit zending niet gebaseerd zou kun nen worden op artikel 33 lid lc van de dienstplichtwet, omdat er dan een te ruime uitleg aan het begrip "buitengewone omstan digheden" wordt gegeven. 'Het is dan ook verbazingwekkend dat de staat nu het tegenoverge stelde doet", aldus de WDM. "Men probeert het wettelijk ge lijk dat de WDM heeft gekregen nu op slinkse wyze te ondermij nen. Op deze manier wordt het mogelijk om dienstplichtigen in allerlei omstandigheden overal naartoe te zenden, terwijl er van bedreiging van Nederland geen sprake is" De WDM hoopt dat de Tweede Kamer het er niet bij zal laten zit ten. Ze zal over deze kwestie Ka merleden benaderen en zonodig zal ze met dienstplichtigen die tegen hun wil naar Libanon wor den gestuurd een kort geding aanspannen om hun uitzending op grond van artikel 33 lid lc te voorkomen. BINNENLAND Pak slaag EINDHOVEN (ANP) - Een po litieagent en zijn vrouwelijke collega hebben een pak slaag gekregen in de Cipriano de Rorestraat in Eindhoven. Het surveillerend tweetal zag een motor zonder kentekenplaat rijden. Zowel de bestuurder als de duopassagier droeg niet de verplichte helm. De agenten zetten daarop de ach tervolging in en de agent kreeg uiteindelijk de duopas sagier te pakken die onder weg van de motor was ge sprongen. Op dat moment trok een onbekende man de agent aan zijn haren en schop te hem tegen het hoofd. De agente slaagde erin de on bekende man te overmeeste ren maar zij werd door de duopassagier buiten gevecht gesteld. De duopassagier gaf haar een trap in de buik en een klap op haar hoofd met de wapenstok van de agent. De mo torrijder, de duopassagier en de onbekende man zijn spoorloos. 's-HERTOGENBOSCH (GPD) - Onder de Turkse christenen in ons land heerst grote ongerust heid na de laatste besluiten van staatssecretaris Haars (justitie). Na hun drie maanden durende bezetting, hebben de Turkse Sy- risch-orthodoxe christenen de St. Janskathedraal in Den Bosch verlaten, omdat ze het gevoel hadden te kunnen vertrouwen op een rechtvaardige afwikkeling van hun asielaanvragen. Maar op de vergadering van het landelijk steuncomité en de stichting Ne derlandse Vluchtelingenhulp, gisteravond in Den Bosch, was dat vertrouwen ver te zoeken. Van de 265 zaken die opnieuw beoordeeld werden, is voor 41 tot uitwijzing besloten. „De staats secretaris schijnt nieuwe criteria te hebben gevonden om mensen makkelijker te kunnen uitwijzen; zij die vrij jong zijn en zij die nog familie in Turkije hebben. Het ministerie is niet bereid de na men vrij te geven van de uitgewe zenen; het kost te veel tijd en moeite om een lijstje te maken en aan het comité te zenden, zeggen ze. We zijn er inmiddels achter gekomen dat de vreemdelingen politie in de betreffende plaatsen die namen wel hebben, met de strikte opdracht ze geheim te houden". Marianne van Lith, een vrijwil ligster, heeft van de loco-secreta ris-generaal van de Vreemdelin gendienst te horen gekregen dat bij de heroverwegingen geen ge bruik is gemaakt van recente rapporten, die een zeer somber beeld geven over de situatie van de Turkse christenen in hun ei gen land. Het relaas van een Almelose vrijwilliger van het landelijk steuncomité. Tweehonderd St Jan; „Bij ons in Almelo houdt de politie razzia's op straat, doet huiszoekingen, maakt kasten open en doorzoekt koffers en neemt paspoorten in beslag. Vanmiddag werd ik nog door een Turkse christenjongen opgebeld, wiens huis de politie was komen doorzoeken. Ze hadden zijn pas poort meegenomen en hem ge zegd dat hij binnen vijf dagen het land zou moeten verlaten. En dat terwijl de zaak van die jongen schorsende werking heeft gekre gen, zodat hij voorlopig niet kan worden uitgewezen. Maar die jongen was volkomen geïntimi deerd en in pan.ek. Ik begrijp niet dat zoiets kan en mag gebeuren in onze rechtsstaat Een van de advocates besluit „We zullen in elk geval een lijst met wensen by de secretaris moeten indienen. We willen di rect de namen van de mensen die dreigen te worden uitgezet, zodat we tenminste in beroep kunnen gaan. Als dit mogelijk is vóór 1 september, de datum van uitzet ting. En we willen weten wat de criteria zijn die zijn gehanteerd bij de heroverwegingen. Want de staatssecretaris heeft de zaken zo zeer binnenskamers afgehan deld, dat niemand der betrokke nen ook maar de kans heeft ge had informatie te geven. Noch Turken, noch advocaten, noch het steuncomité". „Bovendien vragen wij ons af hoe de staatssecretaris binnen zo'n kort tijdsbestek zoveel ingewik kelde zaken heeft kunnen en be handelen. Wij vrezen dat er van enige zorgvuldigheid geen spra ke is geweest". DEN HAAG (GPD) - PvdA, CDA en D'66 hebben kritische vragen gesteld aan minister Van der Klaauw (buitenland se zaken) naar aanleiding van zijn uitlatingen over de vernieuwing van kernwapens in Europa. Van der Klaauw heeft tijdens zijn bezoek aan de Bondsrepubliek gezegd dat Nederland een besluit van de NAVO over deze zaak zal respecteren. De vragenstellers herinneren aan een toezegging van de ministers van buitenlandse zaken en de fensie, dat het Nederlandse standpunt over de vernieuwing van tactische kernwapens pas in genomen zal worden na uitge breid overleg met de Kamer. De ze heeft begin dit jaar een uit spraak over de kernbewapening gedaan op initiatief van Van der Stoel (PvdA), De Boer (CDA) en Tenten nog leeg UTRECHT (ANP) - Slechts dne studenten hebben zich tot dusver gemeld voor onderdak in het ten tenkamp dat op de camping "De Berenkuil" in Utrecht is opgezet om tijdelijk huisvesting te bieden aan studenten die nog geen ka mer hebben kunnen vinden. In Utrecht heerst een enorme ka- mernood en op "De Berenkuil" zijn daarom bij wijze van nood voorziening tenten voor 250 stu denten neergezet. Brinkhorst (D'66). Deze drie heb ben nu ook de vragen aan demi- nister gesteld. De uitspraak hield in dat een nucleaire bewapeningsrace moest worden voorkomen en dat de kernwapens een kleinere rol in de Europese bewapening moes ten krijgen. De regering ant woordde toen dat dit de inhoud van haar beleid was. De vragen stellers willen van de minister weten of hij in zijn gesprek met zijn Duitse collega dit standpunt heeft uitgedragen Onderhandelingen tussen Oost en West over de kernwapens zouden voortgezet moeten worden, zodra het SALT Il-akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie geratificeerd was. PvdA CDA en D'66 zijn blijkens de ge stelde vragen bezorgd dat minis ter Van der Klaauw zich - voor uitlopend op de uitkomst van die onderhandelingen - vastgelegd heeft om in december besluiten te gaan nemen over de invoering van nieuwe tactische kernwa pens. P1ETERBUREN - Drie zeehond jes uit het zeehondenopvangcen trum in het Groningse Pieterburen zijn gisteren weer teruggebracht naar de Waddenzee. Dat gebeurde vanuit Delfzijl aan boord van het rijkspolitievaartuig de RP 19. De drie diertjes werden in een geul bij het eiland Rottumerplaat, waar zich een grote kolonie zeehonden bevindt, weer teruggezet in zee. De drie zeehondjes verbleven sinds begin dit jaar in de zeehondencre- che. In totaal zijn er nu dit jaar 19 zeehonden teruggezet in zee. Er ver blijven nog vijftien zeehonden in het opvangcentrum, waarvan tien baby's. Gasexplosie in flatgebouw: twee gewonden HEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een gasexplosie gisteren in een flatgebouw in Heerhugowaard hebben een 39-jarige Marok kaanse man en een 44-jarige Joe goslavische vrouw ernstige brandwonden opgelopen. De schade in de flat en aan woningen in de omgeving bedraagt tenmin ste 100.000 gulden. Oorzaak van de explosie was vol gens een woordvoerder van de gemeentepolitie van Heerhugo waard zo goed als zeker een pro visorische gasaansluiting, die de man en de vrouw zelf hadden aangelegd en die de hele dins dagnacht heeft gelekt. Door de explosie werd de woning van de slachtoffers op de derde etage volledig verwoest. Boven dien ontstond veel schade aan ruiten, deuren en meubilair in de andere woningen van de etage DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer zal zich waar schijnlijk direct na het zomer reces bezighouden met de Olympische Spelen voor Ge handicapten. die volgend jaar in Arnhem georganiseerd zullen worden. Niet zonder een gevoel van onbehagen blijkt in de diverse fracties kennis te zijn genomen van de mogelijke deelname van een Zuidafrikaanse ploeg aan de ze Spelen. PvdA-buitenland- deskundige Relus ter Beek zal waarschijnlijk al op de eerste dag na de Kamer- vakantie aandringen op een debat. Hij zal bij dat verzoek niet op grote bezwaren stuiten in an dere fracties. Zowel bij ande re oppositiepartijen (D'66 en PPR) als bij de regeringspar tijen CDA en WD blijkt be hoefte aan een dergelijk debat als de regering geen aan vaardbaar standpunt zal in nemen. Tot nu toe huldigt het ministerie van de eerst ver antwoordelijke minister (van buitenlandse zaken, waar men ook wel graag zou willen weten hoe Van der Klaauw erover denkt) de visie dat de sportorganisaties dat zelf maar moeten uitmaken. ..Binnenkort komt het Comité Olympische Spelen bij el kaar. Ik hoop dat er dan be slist wordt, dat de Zuidafri kaanse ploeg niet aan de Spelen in Arnhem kan deel nemen. Dat comité, heeft zich tot nu toe steeds op het standpunt gesteld, dat men de opvatting van de Verenig de Naties zal respecteren. De voorzitter van het VN-comité, Clark, heeft de Nederlandse regering nu duidelijk ge maakt hoe er bij de VN over gedacht wordt. Toelating van een Zuidafrikaanse team tot de Olympische Spelen be schouwt dat comité als een schending van de Internatio nale Verklaring tegen Apart heid in de Sport. Dat lijkt me duidelijk", meent Ter Beek, die in een kamerdebat des noods via een motie om een kameruitspraak zal vra gen. In die motie zal dan de regering worden gevraagd medewer king aan de Spelen in Arn hem te onthouden. Of daar voor ook steun by de WD te vinden zal zyn is nog moeilijk te voorspellen. Het Nijmeeg se Tweede Kamerlid Loek Hermans, dat zich in zijn frac tie met deze kwestie bezig houdt, noemt het „een moei lijke zaak". Volgens hem moet het internationale comi té voor deze Spelen maar eens eerst duidelijk maken of er van wezenlyke integratie van blank en zw art in de Z.UID- AFRIKAANSE ploeg kan worden gesproken. Vooreerst heeft Hermans daar zo zijn twyfels over. Blijkt er van echte integratie niet of nau welijks sprake dan is het voor de Nijmegenaar duidelijk dat er geen medewerking aan de Spelen mag worden ver leend. De regering moet nu maar zeg gen wat er moet gebeuren, meent Hermans die ook graag een gesprek met de verant woordelijke bewindsman wil. Een (kort) debat in de Kamer moet daarover dan maar wat duidelijkheid geven vervolgt hij. Jan Nico-Scholten, lid van de CDA-kamerfractie, heeft met zo'n debat nog niet zoveel haast. Direct na het re ces moet Comité eens eerst het Comité Olympische Spe len (de commissie Van Thyn, die overwegend uit Tweede Kamerleden bestaat) bij el kaar komen om te overwegen wat het standpunt moet zijn. „Ik neem aan dat de minister van buitenlandse zaken met dat standpunt zeker rekening zal houden" veronderstelt Scholten. De CDA'er meent verder dat nu er een zo duidely ke uitspraak is gekomen van de Verenigde Naties, de regering moeilijk anders zal kunnen doen dan de medewerking aan de Spe len van Arnhem weigeren. Hij verwacht dat de minister op zo kort mogelyke termijn met zijn standpunt naar buiten zal komen, waarby naar hy ver moedt, zeker rekening zal worden gehouden met het standpunt van de VN-com- missie. AMELAND (GPD) - De 73-jarige Pieter Barf veegt snel een traan van zijn verweerde gezicht, legt de armen om zijn kleinzoon heen en zegt „Daar gaat de zwarte jon gen. Arm beest". Daarna slaat hij de handen op de rug en kijkt een tijdlang strak voor zich uit. De benen van zijn dode merrie zijn met touwen samengebonden en aan een grijper van een dragline vastgemaakt. Langzaam zakt het opgezwollen kadaver in het drie meter diepe gat, dat vlak achter de duinen is gegraven. Het is een ADVERTENTIE schrale troost voor Pieter Barf dat de paarden van de redding boot op Ameland blijven en niet worden verwerkt in destructie bedrijven in het Friese Bergum. „Dat hadden ze ook niet ver diend. Ik ben blij dat de paarden nu vlakbij het reddingbootpad liggen, waarover ze zo vaak de karren met de reddingboot naar zee trokken. Het is goed zo", zegt Pieter Barf met een verstikte stem. Er heerst verslagenheid op Ame land. Het eiland rouwt om het verlies van zijn acht trekpaarden die de reddingboot Mr. Adriaan de Bruine sinds jaar en dag naar het strand en de zee trokken. Vooral tijdens het begraven van de acht Bovenlanders, forse ster ke paarden met brede konten, laaien de emoties hoog op. Piet IJnsen die al jaren de leiding heeft op het strand bij het uitva ren van de reddingboot, heeft de hele dag met nog een aantal men sen gevochten tegen het afvoeren van de kadavers naar Bergum. Uiteindelijk heeft hij het voor el kaar dat de paarden op Ameland worden begraven. Als het derde beest langzaam in het diepe zandgraf wordt neergelaten, stort hij in elkaaar. Huilend wordt hij afgevoerd. Enkele boeren kun nen het allemaal ook niet langer aanzien. Een zit huilend op de dijk. Pieter Barf heeft dinsdagavond het drama voor zijn ogen zien afspe len. Vijftig jaar was hij voorman bij de reddingboot en begeleidde hij de paarden de zee in. Zijn zoon Arend, de vijfde generatie, nam in 1972 het werk van hem over. Pieter Barf; „Ik zag het allemaal wel aankomen. Er stond een ru we zee. Toen de boot eenmaal dreef, zag ik dat ze de veilig heidspal van de kar, waarop de reddingboot de zee wordt inge bracht, niet los konden krijgen. Doordat de kar in een diep gat wegzakte, kwam er veel te veel spanning op te staan. Langzaam trok hij de beesten mee de diepte in. Ze hebben gevochten voor hun leven. Later op de avond kwamen ze met de konten bo vendrijven. Een verschrikkelijk gezicht. Vanmorgen zijn ze door een duiker geborgen". Barf heeft er 's nachts niet van ge slapen. Zijn vrouw begon steeds weer te huilen. De paarden van zijn buurman waren er ook bij. Ze hadden ieder een veulen die de hele nacht in de weide om hun moeder hinnikten. „Het was zo'n mooi span, die acht paarden. En de zwarte paste er goed tussen. Hij is tien jaar geworden en ge fokt op Ameland. Als tweejarige ging hij voor het eerst de zee in. Hij had geen angst. Trouwens de anderen trokken hem wel mee. Het was een erg mak beest. Dat zijn trouwens al die Bovenlan ders, anders zijn ze voor dit werk ook niet geschikt". Pieter Barf weet nu niet hoe het verder moet. „Ik heb nu geen paard meer. Hij was de enige. Ie dere dag werkte ik nog met hem op het land. Het is erg dat de zwarte zo aan zijn eind is geko men". Die morgen is hij al om acht uur naar de duinen gegaan. De dode paarden liggen er onder een dekkleed. Nieuwsgierige toe risten tillen het kleed op om naar de dode beesten te kijken. Pieter Barf loopt naar zijn merrie toe, tilt het kleed een beetje op en legt de hand op haar hals. Enkele minu ten blijft hij zo zitten. „Ik begrijp er niets van", mompelt hy. Zijn 34-jarige zoon Arend zit ver slagen in de kantine van de cam ping die hij in het dorp Hollum beheert. Als voorman ging hij dinsdagavond met de paarden de zee in. „Ineens merkten we dat de kar wegzakte en de veiligheids pal muurvast zat. We hebben nog van alles geprobeerd, maar de si tuatie was hopeloos. Ik werd he lemaal gek in de kop. Ik ging een paar keer onder water, het kon me allemaal niets schelen. Ik wil de die beesten eruit halen. Ze hebben mij uiteindelijk uit de zee gehaald. Op zo'n moment weetje van geen ophouden. Het was vre selijk om vanaf het strand te zien hoe de paarden voor hun leven knokten..Er was er een die een paar keer met het hoofd boven het water uitkwam. Toen moest ook hij de strijd opgeven". Arend Barf houdt zijn paarden uit hobbyisme. „Mijn familie brengt al meer dan 100 jaar de redding boot naar zee. Die traditie wil ik voortzetten. Een tijdje geleden kocht ik een nieuw paard. De Kleine noemde ik hem. Hij ging dinsdagavond voor de tweede keer mee de zee in. Maar het was net of hy het werk al tien jaar deed". Volgens hem verliezen de meeste boeren op Ameland liever al hun koeien dan de reddingbootpaar- den. Arend heeft die morgen al een paar keer achter de duinen gekeken. Toen de reddingboot met daarop de kapotgesneden paardentuigen het dorp Hollum inreed, had hij het te kwaad met zichzelf. „Dan gaat er wat door ie heen, hoor. Niet alleen bij mij. Alle Amelanders hebben van nacht slecht geslapen. Het is een nationale ramp. Ameland is de enige plaats in Europa waar de reddingboot nog op deze manier de zee in wordt gebracht. Dat moet zo blijven. Maar dat zal wel een moeilijke zaak blijven. Je hebt niet zomaar acht trekpaar den bij elkaar die op elkaar zijn ingespeeld. Daar is een hoop training voor nodig. We moeten maar afwachten hoe het allemaal verder loopt." In het botenhuis van de redding- bootmaatschappy in Hollum zit ten de leden van de plaatselijke reddingcommissie verslagen bij een. Het is er stil. Men wacht ge spannen op een telefoontje dat de paarden op het eiland mogen blijven. De eerste reactie van de veterinaire inspectie in Leeu warden was dat de beesten op de algemene begraafplaats mochten worden begraven Een onhaalba re zaak, vinden de meesten. Te gen drie uur komt het verlossen de telefoontje. Er is toestemming voor het maken van een graf ach ter de duinen. Ondertussen vraagt iedereen zich af hoe dit drama zich in vredes naam heeft kunnen afspelen. „Honderdvierenvyftig jaar ging het goed. liepen de paarden met de boot in looppas naar het strand. Nu opeens krijg je dit", zegt een vermoeide Arend Nach tegaal Terwijl de graafmachines hun werk doen. stromen de toeristen toe. Er wordt gepraat over het oprichten van een gedenkteken. De heer A. Veldman van de plaatselijke red dingcommissie: „Wat er allemaal moet gebeuren en over de oor zaak van de ramp is nog niets be kend. Laat de emoties eerst maar wat tot rust komen. Morgen avond komen we allemaal byeen. Ik kan DOg Bilt Rggtt hoe het verder moet. Er zyn boeren, die zeggen, nooit weer. Anderen daarentegen willen de traditie handhaven". *Het vergt overigens wel een hele organisatie om op deze manier de reddingboot naar zee te brengen. In andere plaatsen in Nederland gebeurt het met een tractor, om dat er |NB goede paarden voor handen zyn. Of het gebruik van een tractor voordelen biedt, blijft de vraag. Wel is het zo dat we en kelejaren geleden moeite hadden met het by elkaar krygen van voldoende goede paarden. Die problemen waren de laatste tijd voorbij. Dit span trekpaarden was het beste dat Ameland ooit heeft gehad Dat staat voor ieder een wel vast".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7