Leiden en regio zitten tot over de oren in afval Leiden moet werk uit handen geven m TRANSPORTBEDRIJF BRANDT FAILLIET Banenmarkt met ruim zestig bedrijven Vriend Verboom kan over 5 jaar hier de boel renoveren ,9 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 LEIDEN REGIO LEIDEN- De vuil verwerking in de gemeen te Leiden en omstreken gaat steeds meer proble men geven. Dat is één van de conclusies die gister avond werd getrokken tij dens de vergadering van de algemene raad van ge meenschappelijke vuil verwerking in Leiden en omstreken. De maximale capaciteit van de verwerking van het vuil ligt mo menteel op ongeveer 80000 ton per week. Er wordt dan gerekend met een werkweek van vijfenhalf tot zes dagen. Dit zei de heer van Overmeire directeur van de Ge meenschappelijke Vuilverwer king Leiden e.o.(GVL). Ondanks een nieuw systeem van koeling waardoor men meer afval kan verwerken zal het in de nabije toekomst nodig zijn om een nieuwe verbrandingsinstallatie te bouwen. Deze zal dan onder andere het overtollige vuil van Leiden en Den Haag moeten gaan verwerken. In de tijd dat het nieuwe systeem van koeling wordt ingebouwd zal één van de verbrandingsovens moeten wor den stilgelegd. Om het vuil in die tijd toch te kunnen verwerken heeft men een contract gesloten met de VAM in provincie Drente Dit bedrijf maakt van het afval compost. Een langdurig contract met de VAM zal onmogelijk zijn, omdat deze zélf tot over de oren in het vuil zit. Volgens de leden van raad van de GVL zal er in elk geval naar een uitwijkmogelijkheid moeten worden gezocht om het vuil in noodgevallen kwijt te kunnen. Overmeire: "Als in Leiden het zelfde gebeurt als in Amsterdam dan is het eind zoek". Hij doelde hiermee op een brand die heeft gewoed in een van de "bunkers" van het Amsterdamse vuilver- werkingsbedrijf. Daardoor heeft de boel een tijd stilgelegen en is men nog steeds niet op volle sterkte. "Een blikseminslag in ons trafohuis zou het bedrijf voor wel vijf weken kunnen stilleg gen", aldus Van Overmeire. Een mogelijkheid is dat de gemeente Leiderdorp enige verlichting zal bieden. Er moeten namelijk ge luidswallen komen in het Does havenproject. Deze geluidswal len kunnen bijvoorbeeld worden opgebouwd uit het puin dat af komstig is van de renovatiewo ningen. Er bestaat echter nog geen zekerheid hierover en bur gemeester Van der Have van Lei derdorp kon dan ook geen enkele toezegging doen. Er werd tevens gediscusiseerd over de vraag of men het ophalen van De gemeenschappelijke vuilverbrandingsinstallatie i capaciteit van de verbrandingsovens is bijna bereikt oud papier wel moest subsidié- ren. Op deze manier zouden ver enigingen aangespoord kunnen worden om een centje bij te ver dienen. Diverse leden waren hier huiverig voor. Ze waren bang om de handelaren in oud papier voor het hoofd te stoten. Toch gaan enkele gemeenten waaronder welke Zoeterwoude het op proef doen. Alle gemeenten hebben overigens gisteravond met uitzondering van Warmond de begroting voor 1980 aanvaard. Burgemeester De Vreeze van Warmond wilde zijn stem niet aan de begroting geven omdat hij niet de exacte gegevens had over de vorm van de afschrij vingsprocedure. Hem was wel beloofd dat deze kenbaar zouden worden gemaakt in de vergade ring van gisteravond. De Vreeze zal nu wachten tot hij de cijfers hierover in handen heeft. Bij de sluiting van de vergadering wees de voorzitter (mevrouw J. G. Fase wethouder van economi sche zaken in Leiden) erop dat burgemeester Eysinga van Oegstgeest voor de laatste keer deze tweejaarlijkse vergadering had bijgewoond. Eysinga gaat met pensioen. Hij was vanaf het begin betrokken bij de GVL. Dat was in 1971. Hij ontving van de voorzitter enkele cadeautjes ongeveer anderhalf uur duren de natuurwandeling in "De Horsten". De wandeling staat onder leiding van ervaren na- tuurgidsen. Met de wandeling wordt 's middags om twee uur begonnen bij de ingang aan de Papelaan in Wassenaar. Daar zijn dag- of jaarkaarten te koop die toegang geven tot het na tuurgebied. Agenda Hot House 10 jaar De jazzzolder "Hot House" in Leiden bestaat in september tien jaar. Om die mijlpaal te vieren zal in die maand een ac tiviteitenprogramma worden afgewerkt. Het begint op zater dag 22 september met een openluchtmanifestatie be staande uit een rondgang van Jong K G door de binnenstad en een optreden van een pop pentheater en de groep Ritmico Especial op het Stadhuisplein. Dinsdag 25 september wordt een forumavond over het subsi diebeleid van de gemeente Lei den georganiseerd, met in de pauze een optreden van de to neelgroep Imperium. Tenslotte wordt op zaterdag 29 september vanaf drie uur 's middags het Hot House Festival gehouden met onder meer het optreden van het Harry Verbeke Kwartet, Keshavan Maslakl Loek Dikker Kwartet, Free Fair, Barrelhouse. Shakey Sam's Bluesband en Willem van Manen Big Band. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert op zondag 19 augustus een Morgen zijn er in de club- en buurthuizen de volgende vakantieactieviteiten: De Mirt, Lage Rijndijk 64 - Fa miliedag naar Bosbad Hoeven 830 uur. Vrolijcke Arke, terrein Ge dempte Trekvliet - Boottocht over de Kaag 10 uur, afsluiting activiteiten 14 uur Zevensprong, Bernhardkade 35 - Disco 14-16 uur. Leidse jeugd vakantiebezighe den - Speeltuin Drievliet 9 uur Groenoord, Musschenbroekstr 25 - Film, vertrek vanaf buurt huis 1330 uur. Tamboerijn, Valeriusstraat 73 - Disco met muziekkwis (vanaf 15 jr). 20 uur Volkshuis, Apothekersdijk 33 - Dagje uit naar Schiphol en rondvaart Amsterdam 10-17 Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif 10-12 uur. Morschwijck, Topaaslaan 19 - Slotfeest 14-1530 uur (4-12 jr.) Mierennest, Morsweg 59 - Dag tocht naar Dolfinarium, Har derwijk, vertrek 9 uur. LEIDEN - Het Rotterdamse bureau Kuiper en Van Tol Compagnons zal voor de gemeente Leiden stede bouwkundig werk gaan verrichten aan de be stemmingsplannen voor de Stevenshofpolder, de Leeuwenhoek en Room burg. Het is het eerste werk dat door de gemeente wordt uitbesteed als gevolg van het ziekteverzuim en personeelstekort onder gemeen te-ambtenaren. Vooral het ziek teverzuim heeft de laatste maan den zorgwekkende vormen aan genomen. Chef stadsontwikke ling Logtenberg heeft in brieven aan het college van burgemeester en wethouders al enkele malen aandacht gevraagd voor de over belasting van ambtenaren als ge volg van het grote aantal verga deringen in de avonduren. Op de afdeling stedebouw is een derde deel van de daar werkzame amb tenaren ziek. Zonder het inscha kelen van een extern bureau zou, volgens verscheidene topambte naren, de voortgang van de Vaststelling plan Noordvest drie maanden uitgesteld LEIDEN - De vaststelling door de gemeenteraad van het bestem mingsplan voor de wijk Noord- vest (gelegen tussen Lange- gracht. Beestenmarkt, Maresin- gel, Houtmarkt) is drie maanden uitgesteld. Tegen het ontwerpplan, dat tot 7 juni ter visie heeft gelegen in het stadsbouwhuis zijn verscheidene bezwaarschriften ingediend. Naar het zich laat aanzien zal de bestudering van die bezwaren nog wel enige tijd in beslag ne men. Op dit moment zijn voorts nog niet alle reacties in het kader van het vooroverleg ontvangen. Daarom kan niet worden voldaan aan het voorschrift dat de ge meenteraad binnen drie maan den na de tervisielegging over de vaststelling van het bestem mingsplan moet beslissen. Dc wet biedt echter de mogelijk heid om die beslissing voor ten hoogste drie maanden uit te stel len. Burgemeester en wethou ders hebben besloten van die mogelijkheid gebruik te zullen maken. LEIDEN - Het transportbedrijf Brandt en Zonen aan de Leidse Oude Varkensmarkt is door de Haagse rechtbank failliet verklaard. Bij het bedrijf werken in totaal 10 mensen. Er lopen besprekingen met gegadigden die het bedrijf eventueel willen voortzetten. Deze of volgende week zal hierover een beslissing worden genomen. De oorzaak van het faillissement is volgens directeur Brandt het verdwij nen van een paar grote klanten van het bedrijf. Zo is de Rotogravure uit Leiden vertrokken en is een aantal wolbedrijven gesloten. Ook is de vuurwerkfabriek Kat als klant van Brandt weggevallen. "We hebben de klappen gekregen van de tendens van de maatschappij" aldus directeur Brandt. Ook de curator van het bedrijf mr. R. P. van Marwijk Kooy kon nog niet meer zeggen dan dat er mogelijkheden zijn dat het bedrijf zal worden voortgezet door een ander LEIDEN - Op de eerste Leidse Ba nenmarkt die op donderdag 27 september wordt gehouden zul len ruim zestig bedrijven uit de Leidse regio vertegenwoordigd zijn. Deze werkverschaffers heb ben met elkaar ruim zeventig stands gehuurd, zodat vrijwel de volledige capaciteit van de Stadsgehoorzaal wordt benut. Nadat het aantal inschrijvingen aanvankelijk nogal langzaam verliep zijn de organisatoren zeer tevreden over de gang van zaken tot nu toe. Zij verwachten dat op 27 september ook de extra stand- ruimte voor het grootste deel bemand zal zijn. Zoals het er nu uitziet zullen op de Leidse banenmarkt enkele dui zenden banen worden aangebo den op kortere of langere termijn. De metaalsector is flink verte genwoordigd met een groot aan tal bedrijven, dat werknemers zoekt variërend van ongeschool den tot hts'ers. Ook de betonindustrie in Leiden en omgeving blijkt nog een flink aantal vacatures te hebben. En datzelfde geldt voor de bouw- en houtondernemingen. Onder de ingeschreven bedrijven bevinden zich verder de groot winkelbedrijven, overheidsin stellingen en de vervoerssector. Bovendien zullen functies wor den aangeboden in de grafische, administratieve en commerciële sfeer. Uitzendbureaus zullen op de Leidse banenmarkt niet ver tegenwoordig zijn omdat de or ganisatoren vinden dat het con tact tussen werknemers en werk gevers zo direct mogelijk moet zijn. Een uitzondering geldt slechts voor één uitzendbureau, dat aanwezig is voor het werven van eigen personeel. De rol van de gewestelijke arbeids bureaus op de banenmarkt zal beperkt blijven tot het verstrek ken van informatie, onder meer over subsidie- en scholingsmo gelijkheden. Bovendien zal er een vacaturebank worden inge richt waarin alle vacatures zijn opgenomen die bekend zijn bij de GAB's in de regio's Alphen aan den Rijn, Leiden en Lisse. r Leiden en omgeving aan de Gabriel Metzustraat: de stadsvernieuwing in Leiden ern stig gevaar lopen. Als de gemeenteraad een bedrag van 200.000 gulden ter beschik king stelt krijgt het bureau Kui per en Van Tol Compagnons op dracht om te gaan werken aan de urgente bestemmingsplannen voor de nog te bebouwen buiten gebieden van Leiden. "Het is de bedoeling dat gekwalificeerde stedebouwkundigen zullen wor den gedetacheerd in het Leidse stadsbouwhuis om daar het te kort aan capaciteit op te vangen", aldus chef stadsontwikkeling Logtenberg. "Het bureau zal dus onder verantwoordelijkheid van de van de gemeentelijke diensten de werkzaamheden gaan verrich ten". Antieke straatlantaarns terug LEI DEN - Het energiebedrijf Rijnland isdezer dagen overgegaan tot het plaatsen van antieke straatlantaarns in de Pieterswijk Men beet het spits af op de PapengrachtOp de foto: het plaatsen van een van de antieke lantaarns, die het oude model stelselmatig uit de wijk zullen verdringen De heren Sheriff en Or- mondt zijn niet erg optimis tisch over de toekomst van de Slaaghbuurt. Bewoners commissie Slaaghbuurt: "Desfeer hier in de Slaaghbuurt is ronduit slecht. Er heerst een mentaliteit van "laat maar zitten, er is toch niets tegen te doen". Als de zaken zich blij ven ontwikkelen zoals nu dan kan onze vriend Verboom over vijf jaar hier de boel ko- Cees Sheriff, lid i Niet zonder reden want hij en de commissie zijn al maan denlang bezig om te ijveren voor een verbetering van de leefsfeer in het hoogbouwge- deelte van de Merenwijk, evenwel zonder resultaat Eind vorig jaar trok de commis sie bij de gemeente Leiden en bij de Leidse Woningstichting (LWS) aan de bel. In een rap port, genaamd "Eén jaar be wonerscommissie Arends- en Condurhorst. een kritische te rugblik", werd keihard uitge haald naar de gemeente en de woningstichting Hun werd verweten dat zij het hoog- bouwgedeelte van de Meren wijk lieten verkrotten. Op uitnodiging van de bewo nerscommissie maakte een uitgebreide delegatie, be staande uit gemeenteraads leden, ambtenaren en verte genwoordigers van de wo ningstichting een rondgang door de Slaaghbuurt. Op deze barre tocht, die in het hartje van de winter werd gehouden kwamen zowel de politici als de vertegenwoordigers van de LWS tot de conclusie dat er inderdaad het nodige moest gebeuren in de wijk omdat de leefsfeer achteruit holde. ~ees Sheriff: "Diezelfde politici die toen beweerden dat er maatregelen genomen moes ten worden hebben ons daar na gewoon laten barsten. Er is mets, maar dan ook helemaal niets tot stand gekomen. Over de behandeling van die kriti sche terugblik van ons heeft de gemeenteraad nog geen vijf minuten gedaan [Je hele zaak is doodgebloed /oor de bewonerscommissie be tekende deze mislukte actie een gevoelige tik Hij zegt "De groep is behoorlijk uitgedund Bij een heleboel mensen is de motivatie door deze hele gang van zaken de vernieling inge jaagd. Zij hebben de hoop op gegeven". Thijs van Ormondt.ook lid van de bewonerscommissievult aan: Ook het functioneren van de commissie naar buiten toe is hierdoor een stuk moei lijker geworden. Omdat we geen resultaten kunnen laten zien kunnen we de mensen ook niet ergens enthousiast voor maken. Het geinjlg hiervan is dat de mentaliteit nog meer verslechtert" Cees Sheriff: Het is zelfs zo triest dat de mensen er ge woon aan wennen dat het hier in de buurt een puinhoop is. De wegwerpmentahteit die juist een beetje aan het ver dwijnen was is weer volop te ruggekeerd De boel vervuilt zienderogen" Voor beide commissieleden is het een onbegrijpelijke zaak dat zij met hun klachten geen gehoor hebben gevonden bij de gemeente en de -woning stichting. Thijs van Ormondt: "Het is toch doordzonde dat de boel hier verpaupert. On danks dat er nogal iaat con st ructiefouten zijn zijn dit stuk voorstuk prachtige flats. Aan de binnenkant dan. Want aan de buitenkant is het één smerige bende" Cees Sheriff: "Zowel bij de ge meente als bij de woningstich ting zijn er best mensen te runden die het beste met deze buurt voorhebben.dat weet ik zeker. Maar neem nou de LWS, daar werkt men volko men langs elkaar heenDe een weet daar tian de ander niet Willi I die mee he kj i.s Met de een maak je keiharde afspra ken maar de ander die het moet uitvoeren vertikt het ge woon. Op die manier kun je toch nooit iets bereiken7." commissie de moed nog niet helemaal opgegeven. Men zal blijven strijden vooreen beter leefklimaat in de Slaagh buurt. Alleen zal de strijdwij ze enigzins worden gewijzigd. Thijs van Ormondt: Wij re deneren nu dat degene die met horen wil maar moet voelen. Praten en smeken om verbeteringen helpt kennelijk niet. Goed. dan moet het roer nder E het

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3