LEIDSCH DAGBLAD ZOETEMELK GEEFT TOE Directeur grafisch pensioenfonds weg vandaag Na tv-oproep: 25 tips over iamin Deen Benji DRIEDUBBELE WINST SHELL Pony op hol: jongen gedood Regering-Carter zal Andrew Young missen Doping gebruikt in laatste bergetappe van Tour de France lederwaren en accessoires DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEEUWARDEN (ANP) - De 11-ja- rige Andre Noteboom uit Leeu warden is gisteravond in een zie kenhuis in zijn woonplaats over leden aan de verwondingen die hij enkele uren eerder opliep toen zijn pony op hol sloeg. Omstreeks kwart voor zeven reed de jongen op de Harlingerstraat- weg even buiten de bebouwde kom van Leeuwarden toen de pony plotseling niet verder wilde. De jongen steeg af en sloeg het leidsel om zijn pols, maar plotse ling begon de pony te lopen en sloeg op hol. Het dier sleurde de jongen over een afstand van ongeveer vijftig me- a de vader De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, An drew Young, die gisteren zijn ontslag heeft aangeboden, heeft geen enkele spijt dat hij op eigen initiatief contact met een vertegenwoordiger van de PLO heeft gehad. Hij blijft van mening dat hij daarmee zijn land een goede dienst heeft bewezen, ook al had hij er geen toestemming voor van zijn re gering. Het ontslag betekent een ver dere verzwakking voor de po sitie van Carter, die zijn steun om volgend jaar als president herkozen te worden, steeds verder ziet afkalven. Andrew Young, die aanvanke lijk zei dat zijn contact met de PLO-functionaris Zehdi Labib Terzi "toeval" was geweest, gaf gisteren toe, dat dat "niet helemaal" waar was. In twee de instantie verklaarde hij dat hij contact had opgenomen met Terzi, om te proberen de steun van de PLO te krijgen voor uitstel van de bijeen komst van de Veiligheidsraad over de rechten van de Pale- stijnen. Het is niet de eerste keer dat Young door zijn eigenzinnige optreden in opspraak is geko men. Verleden jaar nog kwam in het Huis van Afgevaardig den een resolutie aan de orde om een ontslagprocedure te gen hem te beginnen, die toen werd verworpen. De aanlei ding was toen de uitlating van Young, dat er in de VS "hon derden, misschien wel duizen den politieke gevangenen" za ten Hiervoor heeft Young na derhand excuses aangeboden. Ook zijn optreden tijdens een lange reis door Afrika, waar Young het meermalen opnam voor de bevrijdingsbewegin gen in Zuidelijk Afrika, heeft hem veel vijanden bezorgd in de Senaat en het Huis van Af gevaardigden. Carter aanvaardde het ontslag met een met de hand geschre ven brief, waarin de president grote dankbaarheid uitdrukte. De regering- Carter zal Andrew Young mis sen. Niet alleen voor de kiezers die hij kan aantrekken, maar ook voor een verbetering van het beeld van Amerika in de wereld, met name bij de pro gressieve landen. Pagina 9 Andrew Young slachtoffer erin slaagde zijn fiets voor de hollende pony te gooien. Het dier sprong nog over de fiets heen, daarbij de jongen meesleu rend, maar bleef toen staan. De zwaargewonde jongen werd on middellijk naar een ziekenhuis gebracht, waar hij drie uur later aan de opgelopen verwondingen overleed. 'EENZAME BEJAARDE ZORGT VOOR TV-PROBLEEM (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Bij de aanleg van kabel-tv in Leiderdorp doet zich een netelig probleem voor rond het be jaardentehuis "De Dillen burg". Slechts één van de 65 bewoners blijkt belangstel ling te hebben voor een ka bel-aansluiting. De anderen vinden het voldoende alleen de twee Nederlandse netten te ontvangen. Voor die ene aansluiting is een bedrag van enkele duizen den guldens nodig. Voor de antennecommissie een kost bare zaak. Daar komt bij dat het gebouw van 'De Dillen burg" over een jaar of twee een nieuwe bestemming krijgt: er wordt namelijk een nieuw tehuis gebouwd. Wanneer daarna in het oude "Dillenburg" bijvoorbeeld kantoren zullen worden ge vestigd, ligt de kabel er he lemaal voor niets. "Toch heeft iedereen in prin cipe recht op kabeltelevi sie", zegt één van de leden van de antennecommissie. "Daarom willen we nog eens goed overwegen of we tot aanleg van een kabel zullen overgaan." ARNHEM (ANP) - Joop Zoetemelk heeft vanmorgen in zijn hotel in Arnhem toegegeven tijdens de Ronde van Frankrijk anabole steroïden te hebben gebruikt. Zijn persoonlijke arts, dokter Fuchs, gaf hem tijdens de laatste bergetappes een dosis van een hormoonpreparaat, waarvan de sporen werden teruggevonden door de Duitse professor Manfred Donike in het laboratorium in Keulen. Dokter Fuchs, al tien jaar begelei dend geneesheer van Zoetemelk in Frankrijk, diende in de Alpen het geneesmiddel toe, omdat de renner gedurende het verloop van de Tour teveel was verma gerd. Zoetemelk: "Een jaar eer der kreeg ik het preparaat ook toegediend". In 1978 werd er ech ter nog niet in de Ronde van Frankrijk op hormoonprepara ten gecontroleerd. Helemaal op De wereld van Joop Zoetemelk stortte, in het jaar dat hij door ne gentien overwinningen popu lairder was dan ooit, vannacht in elkaar. De mededeling dat ook de contra-expertise in het laborato rium in Keulen een positief resul taat opleverde, knakte zijn moreel. Hij wilde niet meer starten voor de derde etappe van de profronde van Nederland en hij wilde ook zijn plaats in de Nederlandse wegploeg voor het wereldkam pioenschap ter beschikking van een reserve stellen. "Ik kan deze wedstrijden niet meer rijden", zei hij moedeloos in een eerste op welling, "mijn concentratie is helemaal weg" Twijfel Zijn ploegleider Jean Pierre Dan- guillaume en Harry Meuwese, de directeur van de Koninklijke Ne derlandse Wielrenunie, zagen UTRECHT (ANP) - De oproep voor de televisie, gisteravond, inlichtingen te verstrekken over de dertienjarige Benja min Deen uit Utrecht die op 28 juli tijdens een vakantie in Zuid-Frankrijk spoorloos verdwenen is, heeft 25 tips op geleverd. De meeste waren af komstig uit Frankrijk terug gekeerde vakantiegangers. De tips lopen uiteen, maar er zijn er volgens de Utrechtse politie wel enkele bij die het natrekken bijzonder waard zijn. Benjamin Deen verdween tij dens een wandeling op de hoogvlakte van Montpellier- Vieux. Intensieve speuracties van de Franse politie hebben tot nu toe geen enkele resul taat opgeleverd. Een inwoner van Bathmen heeft nu gemeld, dat hij de jongen op 8 augustus nog heeft gezien in Aix-en-Provence, liftend langs de route nationale nr. 7. Een inwoner van Heiloo meent Benjamin, eveneens op8au gustus, te hebben gezien in Ville Franche in het district La Rouerque, 120 kilometer van de plaats waar hij is ver dwenen Een Franse vrouw die net in Nederland is aangekomen zou Benjamin deze week nog, in de nacht van dinsdag op woensdag, in Avignon hebben gezien. Andere plaatsen waar tipgevers Benjamin menen te hebben gezien: bij de Zwit sers-Duitse grens bij Bazel.op het Scheveningse strand en in een bus in Zeist. De Utrechtse politie zal alle ge gevens die op Frankrijk be trekking hebben doorspelen naar de Franse politie. kans Zoetemelk weer in het zadel te praten. "De Ronde van Nederland zal ik uitrijden. Over het wereldkam pioenschap neem ik later een be slissing. Ik rijd mee in Valken burg als ik honderd procent ge motiveerd ben en daar heb ik op het ogenblik mijn twijfel over" Geneesmiddel Na het bekend worden van zijn overtreding van het dopin- overtreding van het doping- reglement, heeft Zoetemelk met Fuchs. De dokter verklaarde volledig achter zijn handeling te staan. "Ik heb je een geneesmid del gegeven" zei Fuchs tegen Zoetemelk. Fuchs wilde zijn handen bepaald niet van deze zaak aftrekken. Fuchs is de ver trouwensman van Zoetemelk Enige tijd geleden nog ontraadde hij Zoetemelk heel sterk het ge bruik van cortisonen, zoals Ber nard Thevenet en andere topren- ners deden omdat dit gevaarlijk was voor zijn gezondheid. Het middel om de vermagering van Zoetemelk in de Tour tegen te gaan had wel degelijk uitwer king. Zoetemelk won de laatste Alpenetappe na een beklimming in een nieuwe recordtijd van l'Alpe-d'Huez. Zoetemelk: "Ei genlijk heb ik nu weer zo n dosis nodig want door die criteriums en rijden na de tour ben ik weer een paar kilo afgevallen" Recht Een somber gestemde Joop Zoe temelk startte vandaag toch voor de derde etappe van de Ronde van Nederland richting Sittard Hij had zich niet willen ver schuilen achter een verhaal over procedurefouten in deze affaire, die wel degelijk zijn gemaakt. Via dopingcontroleur Jean Houben hoorde Zoetemelk dat de eerste test positief uitviel. Op dat mo ment verkreeg hij het recht een contra-expertise aan te vragen Hij had eveneens het recht een getuige-deskundige bij het tweede onderzoek aanwezig te la ten zijn. Via de KNWU werd drs Ketelaers van het pharmacolo- gisch instituut in Nijmegen, hier toe bereid gevonden. Het insti tuut in Nijmegen doet alle do pingcontroles van sportwedstrij den in Nederland. Sanctie De straf voor Joop Zoetemelk: een geldboete van 1000 Zwitserse f- rancs (ruime 2000 gulden), een voorwaardelijke schorsing van twee maanden en 10 minuten straftijd. Joop Zoetemelk, mentaal gevloerd Miljoenenschade door onzorgvuldig beleid AMSTERDAM - De direc teur van het Pensioen fonds voor de Grafische Bedrijven in Amsterdam is afgetreden, nadat het bestuur van het fonds hem een „onzorgvuldig beleg gingsbeleid" en „naïvi teit" had verweten. Het Pensioenfonds denkt als gevolg van dit beleid een schade van 4,5 miljoen gulden te hebben gele den. Directeur G. M. Reijmerink heeft zijn aftreden per 2 augustus ge motiveerd met de opmerking dat „hij constateerde dat het ver trouwen in zijn beleggingsbeleid ontbrak". Daarmee is een eind gekomen aan een loopbaan bij het Pensioenfonds van 27 jaar, Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 de laatste vijf jaar als di recteur. Het bestuur van het pensioenfonds wil niet zover gaan Reijmerink van fraude te verdenken. De op volger van Reijmerink, de heer S J. Breeman: „Tot dusver is niet gebleken dat hij fraude heeft ge pleegd, en we gaan daar ook niet van uit" Onder verantwoordelijkheid van de heer Reijmerink is geld uitge zet bij enkele particulieren en bij het Gelders Hypothekenfonds in Apeldoorn, dat op het ogenblik in surséance van betaling verkeert Aan dit Gelders Hypotheken- fonds is in totaal 15,5 miljoen gulden geleend. Het desbetref fende fonds was overigens een al jarenlange relatie van het Gra fisch Pensioenfonds. Volgens het bestuur staat het wel vast dat onder verantwoordelijk heid van Reijmerink - men wil niet spreken van persoonlijke bemoeienis - geld van het Pen sioenfonds is terechtgekomen bij particulieren die het investeer den in de Amsterdamse huizen handel. Dat is volgens de regle menten van het fonds niet toege staan. Breeman: „Ik zou hier niet willen spreken van het bevoordelen van particulieren. Je kan je hooguit afvragen of het nu verstandig is geweest geld aan particulieren uit te lenen" De Raad van Advies van Beleggin gen van het Pensioenfonds is tot dusver altijd akkoord gegaan met het beleid van Reijmerink. Met de leden van deze Raad zal het bestuur binnenkort een gesprek De omvang van de schade voor het Grafisch Pensioenfonds staat nog niet helemaal vast, maar wordt geschat op 4,5 miljoen gul den. Daar zou een bedrag in de orde van een half miljoen bij kunnen komen of af kunnen gaan. 24 PAGINA'S "Een kamer vinden is puur mazzel". PAGINA 4 Kritische Kamervragen over uitlatingen Van der Klaauw. PAGINA 7 Woningbouw als varkens- fokkerij. PAGINA 17 Werkgevers willen meer be zuinigingen. PAGINA 21 Ook contact ambassadeur YS in Wenen met PLO-man WASHINGTON (DPA) - Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft bevestigd dat zijn ambassadeur in Wenen. Mil ton Wolf, contact heeft gehad met een vertegenwoordiger van de PLO. De woordvoerder van het ministe rie, Tom Reston, verklaarde dat ambassadeur Wolf de afgelopen paar maanden drie maal verte genwoordigers van de Palestijn se bevrijdingsbeweging had ontmoet. Tweemaal was dit by toeval gebeurd, de derde maal had de ontmoeting plaats op ver zoek van PLO-functionaris Isa Sartawi. Bij die gelegenheid heeft Sartawi een uiteenzetting gegeven van de positie van de PLO in een be paalde kwestie. Wolf heeft deze verklaring aangehoord, maar Sartwai laten weten dat hij hier over met hem niet in discussie kon treden. "We hebben dit contact noch goed gekeurd noch aangemoedigd", zo zei Reston tegen verslaggevers Het ministerie van buitenlandse zaken heeft Wolf eraan herinnerd dat het niet het beleid van de VS is 'substantiële besprekingen' te voeren met functionarissen van de PLO. De woordvoerder kon niet zeggen of ook andere Ameri kaanse ambassadeurs dergelijke contacten en hebben gehad met PLO-leden. De datum waarop de ontmoetingen hadden plaats gevonden, gaf Res ton niet. Maak zelf uw MEUBEL of een KASTENWAND van GRENEN JALOUZIEDEUREN (kwastvrij hout) Breedte van 30 tot 60 cm. Hoogte van 62 tot 244 cm (montage-matenaal beschikbaar) tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel 071-899311 op het terrein van de Verenigde Touwfabnek zaterdags tot 5 uur geopend. Meer wind Veel bewolking en mogelijk regen, maar in de provincies langs onze oost grens eerst nog enkele opklaringen. Vannacht minimumtemperaturen rond 11 graden en kans op mist. Mid- dagtemperaturen omstreeks 18 graden. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuidoost tot zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur; 17 Augustus Zon op: 6.26 uur; onder: 21.01 uur, m op: 1.41 uur; onder: 17.30 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.58 i laagwater te Katwijk om 7.27 uui 20.01 t DEN HAAG ANP/GPD) - De winst van de Koninklijke Shellgroep is het tweede kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode in 1978 gestegen van 394 miljoen tot 710 miljoen pond. Over het eerste halfjaar ging de winst omhoog van 394 miljoen tot 1328 miljoen. Meer dan een verdrievoudiging dus. Zonder de invloed van de ver schillende wisselkoersen was de winst in het tweede kwartaal 653 miljoen pond tegen 292 mil joen pond vorig jaar en in het eerste half jaar 1204 miljoen pond tegen 585 miljoen pond vo rig jaar. In het tweede kwartaal van 1979 stegen de prijzen voor de con sument, waardoor de groepsmaatschappijen de door de produktielanden opgelegde prijsverhogingen voor ruwe olie snel konden goedmaken. In het huidige klimaat van aanzienlijk stijgende prijzen voor ruwe olie is dringend noodzakelijk, wil de groep in staat blijven de voorra den tegen de hogere prijzen te vervangen. De olievoorraden van de groep, die nu bijna op een minimum operationeel niveau liggen, hebben de waarde van 2500 miljoen pond sterling. Drs. D. de Bruine, president-di recteur van de Shell, zei dat voor de komende winter hogere voor raden nodig zijn maar dat de Shell daar nog geen antwoord op heeft. De Shell deelt niet mee in de grotere produktie van de Aramco, maar dit kan wel de oliemarkt wat verlichten. VANEGM0ND Breestraat 173-Leiden Tel.: 071 -123337 MrT>- 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1