Bemanning van bcnolLevaer wist van niets Zeilrace eist zeventien levens Demonstratie de op Haarlemmerstraat NOS-radioprogramma DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 VARIA PAGINA 19 Aantal boten zou te licht zijn geweest PLYMOUTH (GPD) - Tenmin ste één Nederlander is om gekomen tijdens de rampza lige zeilrace tussen Ierland en Engeland. Het is de Haar lemse zeezeiler Willering, een bemanningslid van het Nederlandse jacht Veronier III. Het slachtoffer is ver moedelijk al maandagavond tijdens de zware storm over boord geslagen. Het Neder landse jacht heeft inmiddels de kust van Zuid-Ierland be reikt en ligt afgemeerd in de haven van Duncannon. Het laatste vermiste, Nederland se jacht, de Karimata, met zeven bemanningsleden, is gisteravond tegen midder nacht in de Ierse Zee gesig naleerd. Aan boord is alles wel. De dramatische zeilrace heeft tot nu toe zeventien slachtof fers geëist. Vanmorgen werd nog een schip vermist: het Australische jacht Calisana. In totaal zijn 24 jachten ge zonken of verlaten. Bij de grootste reddingsactie op zee, die ooit is gehouden, zijn tot nu toe 139 mensen ge red. Onzekerheid Aanvankelijk bestond grote onzekerheid over vier Ne derlandse jachten: Karima ta, Dumon Veh, Anne Mazur ka en Schollevaer. De Anne Mazurka nam echter, vol gens een mededeling van het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond, niet deel aan de Fastnet Race. Met de opvarenden van de Dumon Veh hebben familieleden in de nacht van dinsdag op woensdag per marifoon con tact gehad. Het jacht voer toen in de omgeving van Lands End. Volgens de Mari nevoorlichtingsdienst zou alles goed zijn aan boord. Het Nederlandse jacht Schol levaer van de zeezeilers Deerns uit Veere en Eekels uit Baambrugge is gister avond de haven van Ply mouth binnen gevaren. In de haven van die stad, waar de Fastnet Race eindigde, zijn tot nu toe vier Nederlandse jachten binnengelopen. Het zijn de Formidable, de Schollevaer, de En Passant en de Ellisar. De Nederlandse oorlogsbodem Overijssel is vanmorgen in Plymouth aangekomen, met vijftien overlevenden en de stoffelijke overschotten van I ^Scotland/ BRITISH ISLES •kOpd.it kaartje is te zien welke route de deelnemers^ aan de Fastnet race moesten'afleg gen Een storm die dinsdag vanuit de Ierse Zee opstak overviel de deelnemers aan de race die aan het laatste gedeelte van het tra ject bezig waren drie zeilers aan boord. Het marineschip zal niet langer deelnemen aan de zoekactie. De Britse marine blijft evenwel intensief zoeken naar de Calisana. Ook Heath Aan de dramatische zeilrace namen 55 jachten uit 19 lan den deel. Onder de 330 deel nemers bevindt zich de Brit se oud-premier Edward Heath. Hij zond dinsdag vanaf zijn schip Morning Cloud IV een noodsein uit, maar verkeert nu niet meer in moeilijkheden. De voor malige eerste minister pro beert de race, die door de or ganisatoren ondanks de ramp niet voortijdig is beëindigd, uit te varen. De Nederlandse opvarenden van het jacht Schollevaer waren zich bij aankomst in Plymouth niet bewust van de omvang van de ramp. Zeezeiler Eekels: „Het heeft inderdaad hard gewaaid, maar dat het zo erg was heb ben wij niet beseft. We heb ben de radio niet de hele tijd aan gehad. Wel hebben we een verlaten zeilschip gezien en een helikopter Daar heb ben we nog naar gezwaaid" Aan boord van de Scholle vaer bevonden zich acht be manningsleden. Op de organisatie van de zeil race is inmiddels kritiek geuit, omdat de boten te licht zouden zijn. Alan Green, woordvoerder van de Royal Ocean Racing Club - de or ganiserende vereniging - wijst die kritiek van de hand. „Er zijn stringente voorschriften wat betreft het type van de deelnemende jachten. Van alle soorten zijn boten beschadigd. Boven dien had men deze storm niet zien aankomen". Het meteorologisch instituut in Londen zegt vrijdag al gewaarschuwd te hebben voor een storm van wind kracht acht tot negen. De weerkundigen wijzen erop, dat er die vrijdag geen enkel vissersschip vanuit de Zuid- ierse havenplaats Cornwall is uitgevaren. Verzet De Amerikaan Ted Turner, die de Fastnet Race won, is van mening dat een aantal boten te licht was voor deze race. „Ik wist dat dit zou gebeu ren", sprak hij over de ramp. „Er is een trend naar lichtere boten. Ik heb me er tegen verzet, maar ik was een roe pende in de woestijn". De reddingsactie, waaraan tientallen marine- en vis sersschepen en zeven heli kopters deelnemen, zal ver moedelijk tot na het week einde duren. Gedurende 24 uur per dag wordt gezocht naar overlevenden. In prin cipe gaat de zoekactie door totdat alle schepen zijn te ruggevonden. Het socialisti sche Lagerhuislid Sydney Bidwell heeft de jachtclubs opgeroepen mee te helpen de kosten van de reddingsactie te bestrijden. „De reddings actie is uiteraard verant woord, maar men mag niet uit het oog verliezen dat de deelnemers welgesteld zijn en voor eigen genoegen een dure sport beoefenen". I II 5? Het Nederlandse jacht de Formidable uit Breskens in de haven van Plymouth. Na de behouden aankomst in de haven werd aan boord alles wat tijdens de storm nat was geworden te drogen ge hangen Storm kwCLTÏl KJVKJM 1 V nriDPri 11/ IAJ\Jl/ f f V J vocht g :\y 1 X/U/v i vl/ PLYMOUTH - Als tij dens een Fastnet-race de jachten in de haven van PLymouth bin nendruppelen, staan de hoge kades barstensvol belangstellenden, die zich ook danig roeren. Die belangstellenden staan er nu weer, maar op de kade heerst een bijna drukkende stilte. En op de jachten die zijn bin nengelopenis de situatie al net zo. De bemanningsleden drommen in gelaten stem ming bijeen op het achterdek. Iedereen is onder de indruk van het gebeuren, al is lang niet iedereen op de hoogte van de tragedie die zich op het wilde water van de Ierse Zee heeft afgespeeld. De bemanningsleden bijv. van het Nederlandse jacht Schol levaer, eigendom van Ferdi- nant Eekels en Wessel Deerns, begonnen na aankomst in de haven druk hun eigen race te bespreken en trokken alvast de acht blikjes open, die ze voor dit doel hadden koel hadden gezet, en vroegen tus sen neus en lippen door aan iemand op het jacht ernaast hoe de race in z'n totaliteit was verlopen. Ze kregen in het kort toen het verhaal van de doden en gezonken jachten te horenOp de Schollevaer sloeg de stemming direct om. Ze stonden perplex. Ze hadden tijdens de hele race geen heli kopter of vliegmachine ge zien, hadden via de radio aan boord niets vernomen, omdat de zender van het Nederland- r De Ierse reddingsboot Sir Samuel Kelly (rechts) na het binnenlopen i de haven van Cork. De Casse Tete leverde een gevecht van 22 uur met met het Franse jacht Casse Tete 5 de wilde storm op de Atlantische e fregat Overijssel erg stoor- Voorspoedig ..We staan er echt versteld van dat deze race zo'n tragedie is geworden", zegt Eekels, want voor ons is de trip ei genlijk erg voorspoedig ver lopen. Al ineen vroeg stadium zijn we de andere jachten uit het oog verloren en daarna hebben we ontspannen deze tocht kunnen afmaken. Na tuurlijk heeft het wel ge spookt, met name op het punt waar we in het pikkedonker om Fastnet Rock heen moes ten. De huizenhoge golven rolden zo hard op die rotsfor matie af, dat het opspattende schuim tot boven aan de rot sen reikte. En er stond op een gegeven moment zoveel wind, dat de wijzer van onze wind meter helemaal op de laatste streep stond. Gaf op dat mo ment dus 60 knopen aan, maar misschien was het in de praktijk nog wel meer. Dat had ik nog nooit eerder mee gemaakt" JU aar om nou te zeggen, we hebben 'm zitten knijpen, nee dat ook weer nietZelfs toen de wind op z'n hardst waaide hebben we de vaart erin kun nen houden" Inmiddels is de vrouw van Wes sel Deerns aan boord ge klommen. De afgelopen dagen bivakkeerde ze in een hotel in Plymouth, samen met haar kinderen. Jk ben door een hel gegaan", zegt ze. ,Je hoort en leest al die narigheid, en je weet dat je man op zee is en nog niet van zich heeft laten horen. Zelfs nu het voorbij is. heb ik nog knikkende knieën van de zenuwen. Zoiets hoop ik nooit meer mee te ma ken" Crisiscentrum Op de eerste etage in de Duke of Cornwalleen eenvoudig hotel in het centrum van Plymouth, heeft de organisatie van de Fastnet-race een soort crisis centrum ingericht,waar alle informatie over de trieste ge beurtenissen op een rijtje wordt gezegd. Er ligt een lan ge lijst met de namen van alle deelnemende jachten en daarachter wordt ingevuld hoe het hun is vergaan. Ge zonken, zonder problemen in de race, buiten Plymouth er gens een haven binnengelo pen, vermist, etc. Maar de lij sten blijken slecht bijge werkt. Voor de verzamelde wereld pers" staan er zegge en schrij ve twee typemachines en men moet bij het doorbellen van berichten naar het buitenland gebruik maken van vier tele foons, waarvan er twee de geest hebben gegeven, een slechte organisatie. fZe hebben er nooit rekening mee gehouden dat dit ons zou kunnen overkomen"zegt de public-relationsman van de Yachtclub. „Tijdens een Fast net-race kan het behoorlijk spoken op het water, dat we ten we uit het verleden, maar er is nog nooit èèn slachtoffer gevallen. Vandaar dat de in formatieverstrekking nu erg primitief verlooptHelaas ook naar de familieleden van de zeilers toe. Dat zal ons geen tweede keer overkomen" Wonderwel De deelnemende Nederlandse jachten (nog afgezien uan de vijf die nog niet zijn achter haald) hebben zich wonder wel door de vliegende storm gewerkt. Voorzover ze Ply mouth niet zijn binnen gelo pen, zijn ze elders veilig ge land. De Scaldiff van schip per Nauta heeft met slechts een gebroken roer een veilig heenkomen gezocht in Cork, de Schollevear met dr. Van Dam heeft tijdig Baltimore bereikt en de bemanning van de Pepsi is in een reddings boot (het jacht was niet meer te besturen) eveneens naar Cork overgebracht. Veel jachten hebben kost wat kost de race willen beëindi gen, andere hebben besloten de strijd vroegtijdig op te ge ven.Het Nederlandse jacht En Passant bijvoorbeeld, met schipper Postma uit Son. Hij zegt: Met weekeinde of de maandagavond laat voor spelde niet veel goeds, maar we hebben het een tijdje aan gezien. Tot het op een gegeven moment zo bar werd, dat we de koppen bij elkaar hebben gestoken en ons hebben afge vraagd of het nou wel ver antwoord was om nog door te gaan. Er kwamen golven aan, zo hoog hadden we ze nog nooit gezien. Tientallen me ters hoog, bijna rechtop staand met een kraag van schuim. Het deed me aan de Mont Blanc denken. Om de haverklap liep het achterdek vol water en ondanks het feit dat ze alle luiken dicht had den gedaan, kwam er toch een hele lading water naar bin nen. Met emmers tege lijk" Omgekeerd. Onder zulke omstandigheden vind ik het onverantwoord verder te gaan. Daarom zijn we ook omgekeerd. Met het ri sico weliswaar om te pletter te lopen op de rotsen van Fastnet Rock of op de Engelse kust. In uiterste wanhoop hebben we toen maar de stormfok gehe sen en die heeft ons eigenlijk geredWe zijn de klippen mooi omzeild. Maar ja, we hebben ons natuurlijk niet kunnen klasseren nu, omdat we heb ben opgegeven. Achteraf ben ik blij dat we die beslissing hebben genomen. Je ziet nu wat er met de anderen is ge beurd, die wel hebben doorge- fndanks de goede afloop toch verslagenheid aan boord van de Schollevaer. HERMAN VAN AMSTERDAM 'OP DE ZEEPKIST" BADHUIS IN KOOI NADERT EINDE Morgenmiddag in Leiden LEIDEN - Vanuit de Haarlemmer straat in Leiden zal morgen het NOS-radioprogramma "Op de zeepkist" worden uitgezonden. Leidenaars krijgen in dit pro gramma de gelegenheid om, staande op een echte zeepkist die is opgesteld voor de kerk "Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ont vangen" (ook wel de Hartebrug- kerk genoemd) hun mening te geven over het alimentatievraag- stuk. Regisseur Jos Lubsen: "Vooraf gaande aan "Op de zeepkist" zal het programma "Meer over min der" ("De stem van de sprekende minderheid") worden uitgezon den. In dit programma wordt een gesprek uitgezonden met de stichting Organisatie Gescheiden Mensen uit De Haag. Naar aan leiding van dit gesprek wordt er een stelling geponeerd. Deze stelling luidt gescheiden vrou wen hebben na vijf jaar geen recht meer op alimentatie van de ex-echtgenoot". Jos Lubsen vervolgt "Vanaf twee uur is er de gelegenheid om over deze stelling te praten. Iedereen die zich daartoe geroepen voelt kan op de zeepkist klimmen en zijn of haar mening laten horen. Vanaf tien voor half drie zelfs live in de uitzending. Ik zou dus wil len zeggen: Leidenaars kom op en laat horen hoe je er over denkt". De presentatie van de uitzending op de Haarlemmerstraat, die op Hilversum twee zal worden uit gezonden, is in handen van Nico Hammelburg. Ook bestaat de mogelijkheid om telefonisch te reageren. In de studio zit presen tator Hans Zoet klaar om de tele fonische reacties te verwerken Zakkenrollers LEIDEN - Zakkenrollers hebben in het centrum van Leiden gis termiddag in totaal zeven porte monnees weten te bemachtigen: Het zwaarst gedupeerd werden vrouwen die winkelden in de Hoogstraat, Donkerssteeg en Breestraat. Zij misten respectie velijk 225, 220 en 180 gulden. Tot de buit hoorden verder enkele gi robetaalkaarten. LEIDEN - Het karakteristieke ge bouwtje van het badhuis in de Kooi op de hoek van de Medusa straat en de Sieboldstraat zal binnen afzienbare tijd worden gesloopt om plaats te maken voor de bouw van woningen. Het voormalige badhuis dat dateert uit de jaren twintig werd destijds gebouwd omdat de meeste wo ningen in het noordelijke stads deel nog niet waren voorzien van een douche of bad. Renovatie en nieuwbouw in de af gelopen decennia brachten ver betering in die situatie, waardoor het badhuis langzaam maar zeker zijn functie begon te verliezen. In april van dit jaar besloot de ge- rpeente tot aankoop van het vroegere badhuis. Binnenkort zal de Leidse raad een bedrag van 63.000 gulden beschikbaar stel len om de sloop te bekostigen. De woningen die op die plaats zul len verrijzen worden gebouwd in het kader van de verbeterings plan voor de Kooi. Voor dat plan heeft het rijk in verband met de stadsvernieuwing geld beschik baar gesteld. LEIDEN - De demonstratie tegen de woningnood onder Leidse •ongeren start morgenmiddag om twee uur vanaf de Kaasmarkt. Vandaar gaat het richting Stad huisplein. waar de eisen van het initiatiefcomité Jongerenhuis vesting symbolisch aan de ge meente worden overhandigd. Zoals wij vorige week meldden is het comité ontstaan uit jongeren- en studentenorganisaties, stu dentenverenigingen en sympa thiserende verenigingen. Initia tiefnemer was de stichting Stu dentenhuisvesting, die haar plannen successievelijk onder steund zag door een brede ach terban. Het ïnitiatiefcomité eist een verho ging van het bouwplafond voor huisvesting van jongeren zonder dat dit ten koste gaat van bouw projecten voor andere woning zoekenden. Bovendien met de woonruimte goed en goedkoop zijn. Ook eist het comité recht op registratie en woonrecht voor alle jongeren: studerende, werkende dan wel werkloze. Met deze actie hoopt het initiatief- comité ook een groter aanbod van kamers vanuit de particuliere sector te bewerkstelligen. In de afgelopen veertien dagen gaf dat aanbod al een stijging te zien ten opzichte van vorig jaar. Overigens is het comité alleen op gezet voor de demonstratie. Met een daarna zal het worden ont bonden. Wel is de demonstratie bedoeld als eerste stap. Verdere acties, hetzij door de oorspron kelijke groepen hetzij door het brede overleg, staan al wel op stapel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19