-Tweede Kamer: geen gratie Twee van Breda A -:=Élê: e,gen t Ik wilde die auto absoluut hebben as Irene Vorrink treedt terug als wethouder Opnieuw geding inzake mogelijk schij nhu welij k Bouwbedrijf trekt zich terug van eroscentrum Collectieve vrijlating verworpen Bijzonder weerzien Twee jaar geëist voor doodslag SCHOOL MET MAAR DRIE LEERLINGEN lj\ DAGBLAD ^%x00K ,N DE VAKANTIE? Li 1U_U [llllll lENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 ROTTERDAM (ANP) - Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft gisteren de naam bekendgemaakt van het bedrijf, waarmee on derhandeld wordt over de bouw van een eroscentrum. Het is het Rotterdamse bouwbedrijf Kustplan bv. Onmiddellijk nadat deze naam openbaar werd lieten commissarissen van Kustplan weten, dat de maatschappij niet meer in de markt is voor het prostitutie- centrum. Commissaris J. de Winter uit Wassenaar zegt, dat de raad van com missarissen al enkele weken geleden 'nee' heeft gezegd tegen het project. Eén van de redenen is volgens hem, dat de bouw com mercieel niet aantrekkelijk is. I In de Rotterdamse bouwwereld wordt ook gezegd, dat de bedrijven achter Kustplan bv niet hun naam willen verliezen met een der gelijk project. Het zijn de beleggingsmaatschappij Noorlander uit Leiderdorp (eigenaar van ondermeer het bouwbedrijf Van Rhijn uit Katwijk) en het Rotterdamse aannemingsbedrijf Des- sing. De Wassenaars oud-aannemer De Winter zit "privé" in Kustplan bv. Zijn uitlatingen zijn een verrassing voor de gemeente Rotterdam. Er is volgens een woordvoerder zeer serieus onderhandeld, waarbij Kustplan positief reageerde op het project. Het bedrijf zou met de bouw kunnen beginnen, zodra de gemeenteraad heeft ingestemd met de uitgifte van grond voor het eroscentrum. De bouwvergunning voor Kustplan ligt klaar. Dat heeft ook een juridische reden. Als de bouwvergunning af komt, heeft het wijkorgaan Feijenoord-Noordereiland een 'handvat' om een procedure te beginnen bij de Raad van State. Het wijkorgaan is fel tegen het plan om de Rotterdamse prostitu tie te concentreren in een centrum aan de rand van de wijk. De buurtbewoners vrezen overlast en uitwaaiiering van de prostitu tie. AMSTERDAM (GPD) - Mr. Irene Vorrink (61) heeft gisteren haar ontslag ingediend als wethouder van volksgezondheid van Am sterdam. Een dag eerder liet zij de gemeenteraadsfractie van de PvdA weten dat zij om gezond heidsredenen moet stoppen. „Mijn dokter zegt je gaat eron derdoor als je doorwerkt", aldus mevr. Vorrink. Er is dit jaar bij voortduring ge praat over een mogelijk aftreden van de wethouder, die de on dankbare taak heeft gehad het drugsbeleid van het gemeente bestuur in het openbaar te verde digen. Mevr. Vorrink heeft aan gekondigd dat zij de komende maanden nog enkele grote zaken die zij in behandeling heeft, tot in de gemeenteraad zal begeleiden. Genoemd worden de Emancipa tienota en het Slotervaart-zie- kenhuis. De problemen rond de drugsverslaafden in Amsterdam blijkt zij niet langer tot haar za ken te rekenen. Mevr. Vorrink overlegt nog met het fractiebe stuur van de PvdA of zij als ge meenteraadslid blijft functione ren. Als opvolger in het programcol lege van Amsterdam wordt ge noemd de 35-jarige drs. Evert van der Wall, die ervaring heeft in de raadscommissies gezondheids zorg en milieu. Hij zegt „Het ver trek van mevrouw Vorrink komt als een totale verrassing. In de fractie zijn nog geen namen ge noemd. GAK Irene Vorrink heeft, voor zij mi nister van volksgezondheid werd in het kabinet-Den Uyl, als juriste gewerkt bij het GAK in Amster dam. Zij was tot het begin van de jaren '70 voorzitter van de raad van beroep met betrekking tot sociale verzekeringen. „Dat werk deed zij voortreffelijk", aldus wethouder Louis Kuypers. „Ik ken Irene nog uit de tijd van de AJC, meer dan dertig jaar gele den. Later heb ik als NW-be- stuurder veel met haar gewerkt. Zij is een bijzonder groot des kundige op het gebied van so ciale verzekeringen". Anderhalf jaar geleden heeft het gewest Amsterdam van de PvdA sterke aandrang op mevr. Vor rink uitgeoefend om zich kandi daat te stellen voor de Amster damse gemeenteraad. Op dat moment wilde de voormalige minister liever een plaats afwach ten in de Eerste Kamer. Boven dien liet haar gezondheid haar ook toen al in de steek. In een interview zei Irene Vorrink over Amsterdam: „Ik wou geen nee zeggen. Ik ben het moreel aan de partij verplicht. Ze hebben me nooit laten vallen". Irene Vorrink is ook tijdens haar wethoudersperiode door de par tij gesteund. „Het was een moei lijk besluit voor haar", herinnert Kuypers zich. „Ik vind het jam mer dat ze weg gaat. Ik heb haar zo goed mogelijk bijgestaan met woord en daad. Maar een slechte gezondheid moeten we als gege ven aanvaarden". Tumult De problemen rond de drugsver slaafden in Amsterdam hebben de wethouder geen goed gedaan. Zij heeft het wat grillige beleid van het college achteraf in de wijken moeten verdedigen. Tij dens die tumultueuze bijeen komsten heeft zij een stortvloed van verwensingen, racistische uitlatingen en bijna-geweld over zich heen laten gaan. Niet zelden verliet ze de bijeenkomsten voor tijdig en in tranen. Wethouder Kuypers zegt „Ge zien de situatie van de laatste vier a vijf maanden was het raadsde- bat over deze problemen op 21 juni toch tamelijk bevredigend. Ik dacht dat we het ergste achter de rug hadden". Spelen politieke motieven dan geen rol bij het besluit van Irene Vorrink? „Die problemen laten niemand onberoerd", meent Kuyper. „Het is een hard bedrijf. Ik ken Irene als een intelligente, bijzonder bekwame vrouw, maar niet iedereen manoeuvreert even gelukkig. Eerlijk, ik vind het bij zonder triest dat zij de politiek verlaat". Wethouder drs. E. Heerma (CDA) noemt Irene Vorrink een respec tabele collega. Hij eerbiedigt haar ontslag om gezondheidsred enen. Van zijn kant is geen kritiek te verwachten op haar beleid be treffende verslaafden. „Wij zijn mede verantwoordelijk voor dit beleid", meent de CDA-wethou- der. „De spanning is volgens mij nu van de ketel, ook al is het probleem nog lang niet opgelost. Irene Vorrink - slechte gezondheid - Maar men kan niet alleen Irene Vorrink de schuld geven van wat er mis ging. Wat ik in haar heb gewaardeerd, is haar juridische inbreng in het college". jr. 52 18 SCHIPHOL - Negentien Vietnamese vluchtelingen zijn gisteren op Schiphol gearriveerd. Voor de al tien jaar in Nederland wonende Truong Thanh Dam (links) was dit een bijzondere gebeurtenis. Onder de 19 vluch telingen bevond zich haar zusje Truong Thi Anh Thu rechtsdie zij in de afgelopen tien jaar niet meer had gezien.Truong Thi Anh Thu is nu 19 jaar. i DEN HAAG (GPD) - Het West- dduitse verzoek om gratie voor de „Twee van Breda" is door politieke en verzetskringen in Den Haag van de hand gewe- j zen. Geen van de drie grote politieke partijen voelt veel voor een nieuw debat over in- vrijheidstelling van de twee oorlogsmisdadigers Fischer en Aus der Fünten Daarnaast noemde de communist Wolff het verzoek van de Westduit- se president Carstens „bij- zonder ongepast en buiten gewoon schokkend". Vanuit de Tweede Kamer is afwij- i zend gereageerd op het verzoek van de Duitse bondspresident de „twee van Breda" vrij te laten. Desgevraagd verklaarden de PvdA'er Voogd en het CDA-ka- merlid Van den Broek dat de om standigheden sinds het laatse grote debat in 1972 over de toen nog „drie van Breda" niet gewij zigd zijn. Beide woordvoerders wijzen een collectieve gratie voor de twee oorlogsmisdadigers van de hand. Een dergelijke opvat ting leeft ook bij de WD. Levenseinde Bij dat debat aanvaardde de Kamer unaniem een motie-Voogd, waarbij collectieve vrijlating van de hand werd gewezen. In een daaropvolgend overleg met de vaste kamercommissie wilde de toenmalige minister van justitie Van Agt echter niet afzien van zijn recht individueel gratie te verlenen. Van Agt stemde er ech ter mee in, dat individueel gratie alleen verleend zou worden wan neer het levenseinde van de be trokkene „duidelijk" in zicht zou zijn. Daarnaast zou een onder zoek verricht moeten worden naar de „maatschappelijke ver- werkbaarheid" van een even tuele gratieverlening. De rege ringen na 1972 hebben zich ook met dit standpunt verenigd. Voogd, die tevens bestuurslid is van Centrum '45 in Oegstgeest voor hulp aan concentratie kampslachtoffers, gelooft dat het verzoek van Carstens vergeefs is gedaan. Hij is overigens niet zelf van plan de zaak, via bijvoor beeld schriftelijke vragen, aan de orde te stellen, omdat hij gelooft daarmee ongewenste emoties los te maken. Van den Broek kan zich wel voor stellen dat naar aanleiding van het verzoek van de Duitse bondspresident de zaak weer binnen zijn fractie zal worden be sproken. Persoonlijk vindt hij vooralsnog dat de bestaande af weging ten gunste van concen tratiekampslachtoffers moet worden voortgezet. Hierbij moet dan noodgedwongen voorbij worden gegaan aan het bezwaar dat het Nederlandse strafrecht niet wordt toegepast zoals de be doeling is. Maar de CDA'er vindt het een „ontzettend dilemma". Voorwaarden WD-fractievoorzitter Rietkerk benadrukt dat de zaak van de „twee van Breda" het laatste jaar binnen zijn fractie niet meer aan de orde is geweest. Ook is het fractiestandpunt sinds het debat van 1972 niet gewijzigd. Net als de andere partijen geldt ook voor de WD dat collectieve gratie uit den boze is en dat aan individuele gratie strenge voorwaarden die nen te zijn verbonden. De CPN'er Wolff wil van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) weten of de zaak van de „twee van Breda tijdens het ge bruikelijke diplomatieke voor overleg van het bezoek van de bewindsman aan Bonn aan de orde is geweest. Was dit dan geen reden van het bezoek alsnog af te zien, vraagt de communist in zijn schriftelijke vragen. Hierbij wijst hij op de emoties die discussies over vrijlating van de betrokken oorlogsmisdadigers telkens weer in Nederland losmaken bij oud- verzetstrijders en ex-politieke gevangenen. Wolff wijst erop dat deze gevoelens nog versterkt worden omdat van Carstens bekend is dat hij lid is geweest van de Duitse NSDAP. Ook wil Wolff dat minister Van der Klaauw de Tweede Kamer zo snel mogelijk de reactie van het kabinet op het Duitse verzoek meedeelt. Ook buiten de politieke partijen is negatief gereageerd op het Duitse verzoek. Zowel de vereniging van ex-politieke gevangenen (Expo- ge) als de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland wijzen gratieverle ning van de hand. De Expoge zal zich overigens in september weer over de zaak van de „twee van Breda" buigen. Begrip voor het Duitse verzoek was er bij de Na tionale Raad, maar volgens voor zitter J. L. Bosch kan het motief „menslievendheid" niet worden toegepast op oorlogsmisdadi gers. DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. De Wit, heeft gis teren tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 22-jarige M.K. uit Amsterdam. Hij achtte bewezen dat deze zich schuldig heeft ge maakt aan doodslag. De jongeman schoot in november van het vorig jaar twee em ployees neer van een garagebe drijf aan de Gedempte Burgwal in Den Haag om er vervolgens met een sportauto van ruim 27.000 gulden vandoor te gaan. Eén van de neergeschoten man nen overleed twintig dagen later in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen, de andere overleefde de schietpartij. M.K. werd een dag na zijn daad op de snelweg bij Soest in de gestolen auto aange houden. Uit de verklaringen die hij tegen over de politie aflegde, bleek dat hij eerder in het garagebedrijf was geweest. Bij die gelegenheid had hij te kennen gegeven de sportauto te willen kopen. Er werd een voorlopig koopcontract opgemaakt en M.K. betaalde 500 gulden handgeld. Drie dagen la ter toog hij wederom naar het ga ragebedrijf met, naar zijn zeggen, het resterende bedrag van de koopsom. Volgeps M.K. is hij toen onderweg door twee man nen overvallen, die hem het geld afhandig maakten. „Ik wilde de auto toch hebben, ik was bezeten van de auto", zo zei hij op de rechtszitting ter verklaring van de roofoverval, die hij vervolgens pleegde. Mr. De Wit twijfelde aan de juist heid van de verklaringen van de verdachte ten aanzien van de overval waarbij M.K. zijn geld af handig werd gemaakt, naar zijn gevoel waren er meerdere aan wijzingen waaruit hij conclu deerde dat M.K. nooit kon be schikken over zo'n grote som geld. „Het is wel erg toevallig dat de verdachte juist op het moment dat hij door twee mannen wordt overvallen, zijn pistool niet ge bruikt",'zo zei hij. Bovendien vond hij de bewering van de ver dachte, dat hij het pistool had aangeschaft omdat hij zich on veilig voelde in Amsterdam, nog al vaag. Mr. De Wit zei eerder te geloven dat M.K. het pistool had aangeschaft met het oogmerk om een strafbaar feit te plegen". Na te hebben vastgesteld dat M.K. de roofoverval „meedogenloos, koel en berekenend" had uitge voerd, eiste hij een gevangenis strafvan tien jaar. Daarbij gaf hij de rechtbank tevens in overwe ging dat M.K. volgens het psy chiatrisch rapport niet in paniek had gehandeld en slechts in enigszins verminderende mate ontoerekingsvatbaar was voor zijn daad. Advocaat mr. Degerink schetste zijn client als een gestoord per soon. „Iemand die op deze ma nier een roofoverval pleegt, zelfs AMSTERDAM (ANP) - Voor de tweede maal binnen een paar weken moet de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B. Asscher, uitspraak doen in een kort geding omtrent een mo gelijk schijnhuwelijk tussen een buitenlander en een Nederland se. Gisteren werd de zaak rond de 24-jarige B.M. Rahaded uit Am- bon aan hem voorgelegd. Zijn voorgenomen huwelijk met Eli sabeth Sahetapy (22) uit Maas tricht is volgens de gedaagde in een kort geding, de staat, een schijnhuwelijk. Als redenen voor deze bewering noemde de advocaat van de staat mevrouw M.G.J. Parkins-de Vin, onder meer het feit dat er geen sprake is van een duurzame rela tie (Rahaded had Elisabeth pas een paar maal ontmoet) en bo vendien zou Rahaded tegenover de vreemdelingendienst ver klaard hebben in een drie uur du rend onderhoud dat het inder daad een schijnhuwelijk was en dat Elisabeth zich later weer van hem zou laten scheiden. Verwarring rond deze verklaring, afgegeven door de vreemdelin gendienst in Amsterdam, maakte dat mr. Asscher eerst de betref fende ambtenaar wilde horen. Dertig augustus, een week later dan normaal, zal hij uitspraak doen. Eind mei 1977 kwam Rahaded naar Nederland. Hij vond vrij snel werk bij een staalconstructiebe drijf. Toen dat bedrijf begin 1978 een arbeidsvergunning voor hem aanvroeg, werd Rahaded opge roepen door de vreemdelingen dienst. Hij diende een verzoek zonder vermomming, daar is iets goed verkeerd mee", aldus de raadsman. Hij bestreed de ziens wijze van de officier, als zou M.K. koel en berekenend gehandeld hebben. Hij wees daarbij op het gemak waarmee de verdachte kon worden aangehouden. „Hij was niet op de vlucht, hij had niet eens de gestolen auto overge schilderd", aldus de raadsman. Hij pleitte ervoor dat zijn client ter beschikking van de regering zou worden gesteld, om op die ma nier behandeld te kunnen wor den. „Anders sturen wij over tien jaar een gestoord en gevaarlijk man naar Turkije", zo zei hij, daarbij doelend op de mogelijk heid dat de verdachte na zijn eventuele straf het land wordt uitgewezen. Uitspraak 28 augustus. om een verblijfsvergunning in, dat, evenals een tweede daarop volgend verzoek, geweigerd werd. Ook beroep bij de Raad van State haalde niets uit. Sinds 19 maart dit jaar was Rahaded „verwijderbaar". Advocaat Enkelaar „Hij hoorde echter vijf maanden niets en diende op 20 juli, op grond van zijn voorgenomen huwelijk, een nieuw verzoek om een verblijfs vergunning in. Nooit kreeg hij antwoord en opeens komt daar plotseling de brief dat hij Neder land moet yerlaten. Ruim een maand is hij bezig voorbereidin gen te treffen voor zijn huwelijk met Elisabeth, maar de vreemde lingendienst maakt het hem on mogelijk in ondertrouw te gaan omdat deze dienst zijn paspoort heeft ingetrokken", aldus de ad vocaat. De eis van de zijde van Rahaded was hem niet het land uit te zetten totdat er een beslissing gevallen is over een nieuw ingediend ver zoek om een verblijfsvergunning. Ook wordt verzocht de vreemde lingendienst te gelasten het pas poort van Rahaded terug te ge- BIRD AART (GPD) - De school met het laagste aantal leerlingen moet waarschijnlijk in het Friese dorp Birdaart gezocht worden. Toen hoofdonderwijzer Geert-Jan Pa ter daar maandagmorgen voor het eerst na de vakantie de deur van de openbare lagere school open zette, stapten er slechts drie leerlingen naar binnen. Enkele maanden geleden bezochten nog 32 leerlingen de school. Er kwam de klad fn op het moment dat onderwijzer Pater na een ziekteverlof van enkele jaren weer op school verscheen. Aan leiding voor dat verlof was een hooglopend conflict van de on derwijzer met de oudercommis sie. Voor de zomervakantie werd de heer Pater na allerlei slepende procedures door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor honderd procent in orde bevon den. zodat het gemeentebestuur het ziekteverlof niet meer kon verlengen en de onderwijzer weer in de school moest laten functioneren. Het gevolg was dat maar liefst 24 kinderen door hun ouders meteen op andere scholen werden ondergebracht. Van de acht overblijvers - waarbij enkele zesde-klassers - resteer den er maandag nog drie. Daarbij zijn twee zesde-klassers, zodat de mogelijkheid bestaat dat de on derwijzer volgend jaar maar één leerling heeft. Het gemeentebe stuur heeft overigens wel een handwerkjuffrouw voor de mini- school aangesteld. Gezocht wordt nog naar een predikant voor de godsdienstlessen ADVERTENTIE H Dat kan. doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Hula adraa S.v.p. In btotdettara Invultonl In iadar vakja a.v.p. nh tetter naam Vakarrtlaadraa straal postcode stad land .«..I I I I I I Vm I I I I I NIET INVULLEN NIET INVI1I l E N ülientnr. Wi|knummer Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per da$ De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede /Azorgen de bezorging te wensen kan overlaten A> frr-t Wi| kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- men voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7