Dajan: "Amerika steunt aanvallen op kampen' Geen gesprek met PLO Strijd in Sahara laait op Kans op oorlog tussen rivalen Spanningen in Teheran tussen links en moslems President van Syrië beschuldigt VS en Egypte Portugese regering presenteert programma DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 Van der Klaauw in Bonn: (Van onze correspondent) BONN - Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw, die tot en met morgen een officieel bezoek aan de Bondsrepubliek brengt, heeft gisteren tegen zijn Duitse collega Hans-Dietrich Genscher gezegd dat hij bezorgd is over het afslijten van de pro-Israèlische gevoelens in Nederland. Van der Klaauw zei kritisch te staan te genover de nederzettingenpoli tiek van Israël op de westelijke Jordaanoever, die hij „niet bevorderlijk" voor het vredes proces in het Midden-Oosten noemde. Tegelijk echter meende hij dat het niet eens zijn met be paalde facetten van de Israëli sche politiek niet mag leiden tot een meer algemene kritiek op het bestaansrecht van Israël. „Dat is te betreuren, want ik draag Israël een goed hart toe", aldus Van der Klaauw tegenover Nederlandse correspondenten. De relaties met de Palestijnse over koepelende verzetsorganisatie PLO zijn geen gespreksonder werp tussen Van der Klaauw en Genscher geweest. Desgevraagd zei de Nederlandse minister ech ter van mening te zijn dat de PLO een organisatie is waar men bij een oplossing van de Palestijnse kwestie niet omheen kan. Maar tegelijk sloot hij contacten tussen de PLO en de Nederlandse rege ring uit, waarvoor zowel door PvdA als sommige CDA-politici wordt gepleit. De grote moeilijk heid is, aldus Van der Klaauw, dat de PLO het bestaansrecht van Israël niet erkent, althans niet of ficieel. Voor Nederland en Duitsland blijft de verklaring van de Negen van 1977 uitgangspunt voor alle acties om een allesom vattende vrede in het Midden- Oosten te bereiken. Genscher en Van der Klaauw heb ben tijdens hun eerste gespreks ronde uitgebreid aandacht be steed aan het probleem van de stationering van middellange af stand sraketten in Europa. De Nederlandse minister heeft er daarbij op gewezen dat het ant woord van de NAVO op de nieu we Russische strategische atoomwapens niet uitsluitend een zaak voor Washington, Bonn en de Benelux is, maar dat het hele bondgenootschap hierbij betrokken dient te worden. „Het gaat om een solidariteit van alle NAVO-landen" aldus Van der Klaauw. Voor de Bondsrepubliek is de hou ding van de buurlanden wat be treft dit vraagstuk van het aller grootste belang. De bondsrege ring en de politieke partijen heb ben er nooit twijfel over laten be staan dat West-Duitsland in de zen niet geïsoleerd wil worden en alleen met de stationering van middellange-afstandsraketten wordt opgezadeld. Tijdens het door hem aan Van der Klaauw aangeboden diner, haal- i die minister-president Van Agt op de vooij aarsconferentie van de NA VO in Den Haag heeft gesproken. Van Agt zei toen dat de leden van de NAVO met elkaar waren over eengekomen de noodzakelijke offers te brengen om een poten tieel gevaarlijke situatie van machtsongelijkheid te vermij den. Dit zou kunnen worden uit gelegd als druk uitoefenen van de Bondsrepubliek op Nederland, zo menen politieke waarne mers. Beide ministers hebben in hun ta felredes de goede betrekkingen tussen hun landen onderstreept. Van der Klaauw stelde vast dat de opvattingen van Nederland en de Bondsrepubliek op veel terrei nen van de Europese en wereld politiek gelijk zijn. ,Er bestaat echter", aldus Van der Klaauw, „aan beide zijden ook Een handdruk tussen minister Van der Klaauw en minister Genscher benadrukte de goede betrekkingen tussen Nederland en West-Duitsland. onbegrip, dat nu en dan tot boos aardigheid aanleiding geeft. In veel gevallen is dit terug te voe ren op gebrek aan begrip voor de situatie en de problemen van de ander of op een zekere mate aan gebrek aan kennis over onze lan den" Maria de Lurdes Pintasilgo (Van onze correspondent) LISSABON - De nieuwe Portugese regering heeft gisteren haar pro gramma aangeboden aan het parlement. Premier Pintasilgo, die haar regering een overgangs kabinet noemde, ziet als haar eer ste taak het zeker stellen van rust en orde met het oog op de tussen tijdse verkiezingen, die zullen volgen op de ontbinding van het parlement na aflo.op van de de batten over dit regeringspro gramma. Daarnaast wil de regering echter ook ernst maken met de decen tralisatie en democratisering van het bestuursapparaat. Tevens wil de regering een begin maken met een samenhangend systeem van sociale verzekeringen, waardoor de inkomensongelijkheid beter verdeeld moet worden. „Er moet een evenwicht komen tussen de genen die nog steeds een zekere koopkracht hebben en de brede lagen aan de rand van de maat schappij die zelfs het minimum niet hebben om rond te komen" zei Maria de Lurdes Pintasilgo bij de presentatie van haar pro gramma. Wat betreft het hete hangijzer van de landhervorming bleef het pro gramma nog in het vage. Pinta silgo verwees naar een uiteenzet ting van de nieuwe minister van landbouw, Joaquim Lourenco, die later in de debatten antwoord zal geven op de vragen die giste ren rezen. Pintasilgo zei bij de uitvoering van de omstreden wet op de landhervorming niemand te willen bevoor- of nadelen. Maar zij liet in het midden of de onlangs door het parlement aan genomen wijzigingen op de wet ook zullen worden uitgevoerd. President Eanes zou de wijzi gingswet met een veto kunnen treffen, waardoor de uitvoering ervan op de lange termijn wordt geschoven. De debatten zullen vanaf donder dag worden voortgezet. Zaterdag zal er eventueel over het pro gramma worden gestemd. Het is echter zo goed als zeker dat de conservatieve oppositie tegen het kabinet niet in staat is de vereiste absolute meederheid te halen om het kabinet te laten vallen. „Dit debat is zinloos", zei de sociaal- democrate Helena Roseta, die de verkiezingscampagne van haar partij opende met de oproep in het parlement op het conserva tieve verkiezingsfront van so ciaal- en christen-democraten te stemmen. 'De Amerikanen aanvaarden de politiek dat wij het gezag, het recht en, voeg ik eraan toe, de plicht hebben, de bases van de terroristen aan te vallen", aldus Dajan op een bijeenkomst van Bosbranden in Frankrijk onder controle TEL AVIV (UPI) - De Israëlische minister van buitenland se zaken Mosje Dajan heeft gisteren gezegd dat zijn land de steun van Amerika heeft voor zijn politiek van aanval len op Palestijnse guerrillabases in het zuiden van Liba non, ondanks protesten tegen het om het leven komen daarbij van burgers door gebruik van door Amerika gele verde wapens premier Begins Likoedgroep in Tel Aviv. "De Amerikanen zijn het met één ding niet eens: aanvallen op bur gers en, bij wijze van beginsel, wanneer dit wordt gedaan met Amerikaanse wapens. Op dit punt doen zich af en toe moeilijk heden voor", aldus de minister Dajans stem was hees- zaterdag onderging hij een lichte operatie aan zijn stembanden. Hij noemde als belangrijkste te genstanders van Israëls politiek van aanvallen - ook preventieve - op de Palestijnse guerrillabases, de Europese landen met soldaten in de VN-vredesmacht in het zuiden van Libanon. Minister Dajan zei dat de Verenigde Staten naar wegen zochten ter erkenning van de PLO, zodat de ze Palestijnse guerrilla-organisa tie de Palestij nen kan vertegen woordigen op onderhandelingen over toekenning van zelfbestuur aan de Arabische ingezetenen van de bezette westelijke Jor daanoever en de strook van Gaza. "De Verenigde Staten spreken niet tegen dat zij bereid zijn een ande re resolutie-242 (van de Verenig de Naties) op te stellen, een die voor de Palestijnen aantrekkelij ker is en die hen ertoe zal brengen aan de onderhandelingen mee te doen", aldus Dajan. In die andere versie zou ook het be staansrecht van Israël moeten worden opgenomen. De Ver enigde Staten hebben altijd ge zegd dat zij niet rechtstreeks met de PLO willen praten als zij de joodse staat niet erkent. President Carter heeft het denk beeld van een onafhankelijke Palestijnse staat afgewezen. Vorige week beschuldigde Dajan Amerika ervan dat het in een nieuw-Midden-Oostenpolitiek die vriendelijk is voor het olierij ke Saoedi-Arabië, de Palestijnen voortrekt. PARIJS (AFP/Reuter) - Brand weerlieden en militairen zijn er gisteren in geslaagd de bosbrand die sinds vrijdg in het Franse dis trict Var woedt, onder controle te krijgen. In drie dagen tijd zijn er ruim negenduizend hectaren bos in vlammen opgegaan. Vierdui zend mensen waren betrokken bij het bluswerk. De situatie blijft echter zorgwek kend. Wanneer de wind, die gis teren was gaan liggen, weer op komt, kan het smeulende vuur weer oplaaien. In totaal zijn er deze zomer in het Franse Middellandse Zeegebied ongeveer 40.000 hectare bos door brand verwoest. Veel branden zijn ontstaan aan de rand van de weg, hetgeen doet vermoeden dat achteloze automobilisten de branden hebben veroorzaakt. De politie trekt ook verklaringen na van toeristen die op een aantal plaatsen waar de branden zijn ontstaan, dezelfde drie auto's hebben gesignaleerd. In de Spaanse provincie Tarragona woedt nog altijd een enorme bos brand. Hier zijn al 10.000 hectare bos verloren gegaan. De schade wordt beraamd op ongeveer 3.6 miljoen gulden. Een gewonde demonstrant wordt een ziekenhuis in Teheran binnengedragen TEHERAN (Reuter/AFP) - Militan te moslems zijn gisteren in Tehe ran, gewapend met knuppels, kettingen en messen, ten strijde getrokken tegen links-georiën teerde organisaties. Met name het hoofdkwartier van de linkse Fa- dajen een bibliotheek van linkse studenten en het gebouw van de Tudeh-partij (communisten) moesten het ontgelden. Ver scheidene studenten werden zwaar gewond. Onder aanvoering van vijf gemas kerde mannen drongen de mos lems het gebouw van de Fedajen binnen en vernielden het meu bilair. Boeken, pamfletten, en spandoeken van deze organisatie werden naar buiten gegooid en in brand gestoken. De aanvallers bestormden ook het gebouw van de Tudeh-partij. Zij slaagden er echter niet in door hij ijzeren hek voor de ingang te ko men. Een klein groepje trok ver volgens op naar een bibliotheek (Van onze correspondent) MADRID - De bevrijdingsbewe ging voor de Westelijke Sahara, het Frente Polisario, heeft, naar eerst nii bekend is geworden, vrijdag en zaterdag bij twee aan vallen 492 Marokkaanse soldaten gedood. Er werden 371 Marokka nen gewond en 175 gevangen ge nomen. Ook maakte Polisario een grote hoeveelheid Marok kaans militair materieel buit, waaronder 40 vrachtwagens, 20 Landrovers en zwaar en licht ge schut. Volgens een Polisario-woordvoer der in Algiers is dit offensief van de bevrijdingsbeweging het be gin van een reeks gevechten tus sen Sahari's en Marokkanen, die tot doel hebben de door Marokko bezette Westelijke Sahara te be vrijden. Marokko heeft op de agressie van het Polisario geant woord door alle Marokkanen i de grensstreek met Algerije va wapens te Als tegenactie van deze aanvallen bezette Marokko zonder enig ge weld het Mauretaanse gedeelte van de Westelijke Sahara. Dit ge deelte, dat sinds 1976 door Mau- retanië Tiris El Gharbia werd ge noemd, is zondag door Marokko herdoopt in Oued-Eddahab. Sinds de annexatie van Tiris El Gharbia door Marokko wapperen Marokkaanse vlaggen van de da ken van de hoofstad Dakhla en durven de Mauretaanse soldaten hun kazernes niet meer uit te komen. Het nu Oued-Eddahab genoemde gebied beslaat 90.000 vierkante kilometer. Het bevat vrijwel geen delfstoffen en er wonen ongeveer 18.000 mensen, voornamelijk nomaden. De Algerijnse pers heeft gisteren de bezetting van Dakhla door Ma rokko scherp veroordeeld. Ab- derrahim Buabid, leider van de Marokkaanse socialistische par tij, verklaarde gisteren in Parijs dat het Frente Polisario nooit zou bestaan zonder de hulp van Alge rije. en dat de Algerijnse politiek leidt tot een reeks nutteloze oor logen. Volgens Buabid gaat het niet alleen om de Westelijke Sa hara, maar om een gebied dat zich uitstrekt tot in Marokko, Algerije, Mauretanië en Mali. Mohammed Bucetta, de Marok kaanse minister van buitenland se zaken en secretaris-generaal van de politieke partij Istiqlal. die in de regeringscoalitie zit. heeft gisteren tegenover het centrale comité van zijn partij verklaard dat de 6000 Marokkaanse solda ten uit Mauretanië worden gele gerd in Oued-Eddahab. van linkse studenten op het ter rein van de universiteit van Tehe ran. Volgens het officiële persbu reau Pars verwondden zij een aantal studenten ernstig. Deze acties volgden op de onlusten in de Iraanse hoofdstad van zon dag. Toen raakten honderden mensen gewond bij vechtpartijen tussen demonstranten voor de persvrijheid en militante mos lems. De regering van premier Bazargan zei gisteren in een ver klaring het geweld te betreuren. Zij noemde de gewelddadighe den onderdeel van een contra-re volutionair komplot. De regering deed een beroep op alle partijen elkanders vrijheid van menings uiting te respecteren. Naar uit officiële bron is vernomen moet voortaan voor de manifesta tie toestemming worden ver leend door de minister van bin nenlandse zaken. Later gisteren trokken ongeveer 15.000 aanhangers van verschil lende moslem-groeperingen door het centrum van Teheran om hun steun te betuigen aan de sluiting van het dagblad "Ajandegan". Er werden leuzen geschreeuwd als "de islam heeft overwonnen" en "het communisme is vernietigd" De betoging vond plaats onder zware bewaking van de revolu- tionairp garde. Er werd in de lucht geschoten om te voorko men dat er gevechten zouden uitbreken tussen moslems en le den van linkse groeperingen. Op het voetbalveld van de universi teit sprak ^jatollah Chaffari de betogers toe. "We zullen elk ge luid tegen de islams tot zwijgen brengen", zo zei hij. Tegenstan ders van de islam zullen we niet langer dulden. De menigte beantwoordde deze woorden met kreten als "dood aan het commu nisme" en "lang leve de islam" Een lid van de revolutionaire garde haalde zich de woede van een aantal betogers op de hals toen h ij wilde voorkomen dat zij iemand, die verdacht werd van linkse sympathieën, aanvielen. Met traangas verspreidde de revo lutionaire garde een menigte die probeerde het hoofdkwartier van de Moedjaedin Khalq, de organi satie van revolutionaire mos lems, aan te vallen. Ook na het vallen van de avond bleef de sfeer in Teheran gespan nen. Leden van de revolutionaire garde werden op wacht gezet bij gebouwen van linkse organisa ties die mogelijk het doelwit zou den kunnen worden van militan te moslems. DAMASCUS (Reuter) - President Hafez al-Assad van Syrië heeft gisteren een heftige aanval ge daan op de Verenigde Staten en Egypte. Hij beschuldigde hen er van dat zij het streven naar een algemene vrede in het Midden- Oosten de grond hadden inge boord. Assad deed zijn aanval in een tafel rede aan een diner ter ere van president Nicolae Ceausescu van Roemenië, die voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Syrië in Damascus is aangekomen. De Syrische president noemde het Israelische-Egyptische vredes verdrag, een verdrag van overga ve, dat de Israëlische bezetting van Arabisch grondgebied alleen maar zou prolongeren en de Pale stijnen hun rechten zou blijven ontzeggen. Hij sprak krachtige steun uit voor het vredesstreven van de Ver enigde Naties en zei dat Europa een beslissende rol zou kunnen spelen bij het verkrijgen van een rechtvaardige oplossing. Assad zei dat de Verenigde Staten waren afgedwaald van het collec tieve vredesinitiatief en waren overgestapt op eenzijdig hande len, daarbij Egypte meeslepend en Israël aanmoedigend in zijn onwrikbaarheid. Over het Israëlisch-Egyptische vredesverdrag zei hij: "wat voor vrede is het waarvan de stichters het Palestijnse volk willen en we tens beroven van zijn rechten en onder permanente bezetting la ten onder het mom van zoge naamde zelfbeschikking? "Wat voor vrede is het die helpt bij de handhaving van de bezetting van Arabisch grondgebied .en die leidt tot misdadige Israëli sche aanvallen met Amerikaanse wapens op Palestijnse vluchte lingenkampen en Libanese ste den en dorpen"? 'Wat voor soort vrede is het", ver volgde Assad, "die vergezeld gaat van voortdurende bedreigingen met aanvallen op Arabische olie producerende landen en bezet ting van hun olievelden"? De Syrische president zei dat de Verenigde Staten met handen en voeten aan Israëls militaire overwicht waren gebonden en geen stap zetten zonder goedkeu ring-vooraf van de Joodse staat. De Amerikaanse politiek, zei hy, heeft de Verenigde Naties be roofd van hun rol van verdediger van de mensenrechten en heeft het verwaarlozen van de V.N.-re- soluties over vrede in het Mid den-Oosten in de hand gewerkt. 'Wij staan achter elke poging ter versterking van de rol van de Verenigde Naties en verklaren daarnaast dat een doelmatige rol is weggelegd voor Europa, waarmee wij wederzijdse belan gen hebben, bij het bereiken van een rechtvaardige en algemene vrede", aldus president Assad. President Ceausescu noemde de vorming van een onafhankelijke Palestijnse staat de basis voor een rechtvaardige en alles omvat tende vrede in het Midden-Oos ten. Ook hy vond dat de Verenig de Naties een actieve rol bij de onderhandelingen moeten spe len, waaraan alle betrokken sta ten waaronder ook de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten zouden moeten deelnemen. Roemenië is het enige land in het Sowjet-blok dat ook met Israël officiële en goede betrekkingen onderhoudt. In Libanon BEIROET (Reuter/AFP) - In Liba non is gisteren de vrees ontstaan dat er een nieuwe ondergrondse oorlog zal uitbreken tussen Ara bische groepen die eikaars riva len zijn, naar aanleiding van de poging tot moord op de ambas sadeur van Irak in Beiroet. Gistermorgen zijn daarbij drie per sonen, falangistische strijders, gedood en vijf gewond in twee af zonderlijke vuurgevechten tus sen rechtse militieleden en het Libanese leger. Een woordvoerder van de Iraakse ambassade zei dat ambassadeur Abdoel-Hoessein licht werd ge wond toen zyn ambassade-auto in het overwegend mohamme daanse westen van de stad onder vuur werd genomen. Dat de ambassadeur er het leven afbracht is waarschijnlijk te dan ken aan het feit dat hij naast de chauffeur was gaan zitten, in plaats van zoals gewoonlijk, ach terin. Premier Selim al-Hoss van Liba non bracht Moeslim later een be zoek in het ziekenhuis. Niemand he#»ft zich voor de aanslag ver antwoordelijk gesteld. Zij volgde de bomaanslagen op de Iraakse handelsdelegatie en het kantoor van de Iraakse luchtvaartmaat schappij in Beiroet een week ge leden. Arabische diplomatieke kringen verklaarden toen dat de aansla gen het werk zouden kunnen zijn geweest van de Iraakse commu nisten, wier partij ondergronds is geworden na een bloedige actie van de overheid vorig jaar. De mogelijkheid dat Palestijnen bij de aanslag op de ambassadeur betrokken zijn geweest is geop perd naar aanleiding van een hef tige anti-Iraakse rede die een guerrillaleider zondagavond hield. Aboe Salech, vooraanstaand lid van de grootste Palestijnse be weging Fatah, zei dat een ambte naar van de Iraakse ambt Made in Beiroet de recente aanslag had geleid op een pro-communisti sche Iraakse journalist die hoofd redacteur was van de krant van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging PLO in Beiroet

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9