"Spijtoptanten" mogen terugkeren naar Leiden actief in I vrije tijd Circus Busch-Roland erg enthousiast ontvangen Contact met ouders in Merenwijk: "Niet tegenaan kijken" Deel van Trekvliet gaat open DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 LEIDEN Marian van Schie (l) en Marije Zwanenburg met de iwee kindei over praten, dat heeft iedereen' Een motie van de raadsleden Beij- en (PPR), Hoeven (CPN) en Pas- schier (PSP) die weinig van de V5 - 1* f ES Oud-Leiden De Vereniging Oud-Leiden or ganiseert op zaterdagochtend 18 augustus een bezoek aan het gebouw van de Tweede Kamer en de Ridderzaal. On der leiding van de heer De Boer zal een wandeling wor den gemaakt langs de Vijver berg en het Voorhout. Deelne mers moeten om tien uur op het Binnenhof aanwezig zijn. Toegang tot de Tweede Ka mer bedraagt twee gulden. Deelnemers kunnen zich schriftelijk of telefonisch aanmelden bij de heer JA.E. Aalders, Nieuwe Mare 25, Leiden, tel. 071-121418 Duivensport (1) LPC hield een vlucht vanaf St. Dizier en de uitslag was als volgt: 1, 6. P. Koenen, 2, 3. N. de Groot4, 5. P. Landesber- gen, 7.J. Rozier, 8,10. G. Was senaar, 9. P. Groenendijk Duivensport (2) PV "De Blauwkras" vloog met 128 duiven vanaf St. Dizier. De uitslag was: l.P.de Mooy, 2,4, 9. F. v.d. Wetering, 3,5,6, 8,10.B.Diersman,7W.de We tering. Duivensport (3) PV "Leiderdorp" vloog vanaf St. Dizier met 56 duiven. De uitslag van deze vlucht was: 1 4 .J .Knijnenburg ,27,9,10.P. Sloos, 3, 5. H. Flippo, 6. A. Hoogervorst. Agenda Morgen is er aan vakantieakti- viteiten het volgende te doen: Morschwijk, Topaaslaan 19 - Dagtocht, 1030-16 uur. Vrolijcke Arke, Pieterskerk- choorsteeg 15 - Terrein Trekvliet: vossenjacht 10 uur. Leidse jeugdvakantiebezighe- den - Tocht naar Houtkamp, Leiderdorp, 9 uur. Zevensprong, Bernhardkade 35 - Bustocht naar Blijdorp en openluchttheater, 9 uur. Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif 10-12 uur. Groenoord, Musschenbroekstr 25 - Bustocht naar Duinrell 9.30 uur. Volkshuis, Apothekersdijk 33 - Tocht naar Jeugddorp 10-16 Mierennest, Morsweg 59 - Open Huis 9-11.30 uur, tocht naar strand 1330 uur. De Mirt, Lage Rijndijk 64 - Middag Jeugddorp 14 uur; disco (13-25 jr.) 20-22.30 uur. LEIDEN - Het zuidelijk deel van de Trekvliet (tussen Groenhoven- straat en Telderskade) zal weer worden opgegraven, nadat de gracht in de zestiger jaren werd gedempt. Dat besloot de Leidse gemeenteraad gisteravond. Al eerder viel de beslissing om het noordelijk deel van de Trekvliet weer open te leggen. De CD A-gemeenteraadsfractie toonde zich gisteravond niet blij met het opengraven van de PvdA-motie verschilde werd verworpen. De motie van deze drie partijen was vrijwel gelijk LEIDEN - De eerste voorstelling van circus Busch-Roland gister avond in Leiden kan zeer ge slaagd genoemd worden. Hoewel de première op de nogal ongun stige maandagavond plaats greep, was er toch sprake van een redelijk gevulde zaal. Het circus maakt op dit moment een tournee door Nederland. Het blijft nog tot en met woensdag in Leiden waarna het nog verschil lende andere steden in ons land zal aandoen. Daarna vertrekken de circusartiesten naar West- Duitsland. Circus Busch werd in het jaar 1884 opgericht. In 1962 ging het een fusie aan met de circusonderne ming Roland. De samenwerking duurt tot op de dag van vandaag voort. Er is nu echter ook een deel van het circus Knie in opgeno men. Dit Zwitserse circus ver zorgt de dressuurnummers die de trots van circus Roland-Busch zijn. Dit laatste niet geheel zonder re den. De dieren zijn rijk verte genwoordigd in de circusvoor stelling. Aan olifanten, zebra's, paarden en tijgers geen gebrek. Opmerkelijk was ook het nijl paard dat onder grote hilariteit van de kant van het publiek een grote watermeloen verorberde De kudde zebra's getuigde van een fijn muzikaal gevoel: op de maat van de muziek galoppeerden en rolden ze door de piste. Ook de paarden, gedresseerd door Sacha Houcke, gaven een weergaloze show weg. De negen Bengaalse tijgers van het circus Knie bleken het klappen van de zweep goed te kennen. Het optreden van de roofdierengroep, die wel de beste van de wereld wordt genoemd, bereikte het hoogtepunt toen één van de tijgers op de rug van een olifant de piste betrad. De olifant keerde terug in een act met nog drie andere olifanten. In deze act werd voor het eerst in Nederland een koorddansende olifant vertoond. Het kolossale beest maakte weliswaar bij zijn capriolen op het zwevende touw gebruik van een balanceerstok, toch mag hier gesproken worden van een grote prestatie. Degenen die in het geheel geen ge bruik maakten van enig even- wichtshulpmiddel waren de Los Munoz, uit het Iberisch schierei land. Vader en zoon werkten te gelijkertijd op twee hoge draden. Het hoogtepunt werd gevormd door een achterwaartse salto door een hoepel. En dit alles ba lancerend op een vier meter hoge draad. Trekvliet. Men had liever gezien dat er woningen waren gebouwd. In hun verzet tegen het opengra ven stonden de christen-demo craten echter alleen. Het PvdA-raadslid Koning wees erop dat bewoners van de omlig gende woningen bebouwing van het Trekvliet-tracé al eerder van de hand hebben gewezen. CDA- woordvoerder Vink bleef er gis teravond bij dat het geld voor het opengraven van de Trekvliet (2.700.000 gulden) beter elders aan de verklaring die vorige week werd aangenomen in de commis sie volkshuisvesting. Toen stem den de PvdA-raadsleden Koning en Kessen vóór de verklaring Mevrouw Koning stemde nu te gen de motie van de drie partijen, mevrouw Kessen onthield zich van stemming. De motie-Beijen werd door de raad verworpen omdat de PvdA in de tekst teveel onjuistheden be speurde. Zo wilde de PvdA niet, dat in de motie zou worden opge nomen dat alle buitenlanders uit de te sluiten pensions weer naar Leiden moeten terugkeren. De PvdA wil de vrijwilligheid ga randeren. De indieners van mo tie-Beijen lieten overigens weten óók geen enkele buitenlander te willen dwingen om het woonoord in Leiderdorp weer te verlaten. Bovendien wilde de PvdA-fractie gisteravond niet dat zoals men in de motie-Beijen bespeurde de Beukenschans als tijdelijke huisvesting voor alle buitenlan ders aanduiden. Ook daarover was volgens de indieners van de Ook het Duo Veres vertoonde en kele halsbrekende toeren. Aan een trapeze op twaalf meter hoog te hing dit duo samen aan de tan den één hunner Het komische gedeelte van de voorstelling namen "De Mar- dies" voor hun rekening. De twee clowns probeerden elkaar en de twee serieuze assistenten voort durend voor de gek te houden Het gelukte hen echter niet ie mand anders dan zichzelf nat te maken. Het gespetter van de twee clowns had veel succes bij het 2000-koppige publiek waaronder overigens een groot aantal kinde- Een combinatie van humor en springkunst vormde het Bogis besteed kunnen worden. "We kunnen het verleden niet overal herstellen", vond hij. Zonnevylle (WD) stelde nadruk kelijk dat de Trekvliet weer een vaarwater moet worden. Hij kreeg steun van Oosterman (D'66) en Beijen. De laatste was verheugd dat de bewoners van de Rijn- en Schiekade nu worden verlost van de rommel die hun woonomgeving jarenlang heeft ontsierd. motie-Beijen eigenlijk geen on duidelijkheid, maar de PvdA diende desondanks haar eigen motie in. Beijen was daarover ontstemd. Volgens hem was het "politiek zuiverder" geweest wanneer de PvdA zijn motie had gewijzigd, omdat de gemeenteraad sinds vorige week in feite al op één lijn zat. Toen hij opmerkte dat de "PvdA zonodig een eigen motie wil indienen", kreeg hij een bij zonder boze reactie van PvdA- woordvoerder Peters, die meen de dat Beijen zijn fractie be schuldigde van het bedrijven van politiek over de hoofden van de buitenlandse werknemers heen. Beijen ontkende dat niet, en nam zijn woorden niet terug. Het CDA bleek gisteravond ver deeld te zijn over de keuze tussen de twee moties. Een gedeelte van haar fractie steunde mevrouw Kokxhoorn in haar keuze voor de motie-Beijen. Een ander deel onder aanvoering van raadslid Ham vond de motie-Beijen te scherp, en stemde voor het PvdA-ontwerp. Trio uit Italië. Het drietal wist het publiek te boeien met ingewik kelde kunsten die door het steeds nét niet mislukken de lachlust opwekten Vermelding verdienen ook nog het slangemeisje Maty en de meester der magie Lee Pee Ville. De laat ste toverde vrouwen en honden uit het niets of deed ze juist ver dwijnen. Ten slotte werd het publiek uitge nodigd een kans te wagen op de rug van een paard. De komische act die in dit onderdeel verweven werd, leidde tot grote lachsalvo's van het publiek. Al met al een ge slaagd einde van een zeer ge slaagde circusvoorstelling. CONNY SMITS Marije Zwanenburg en Marian van Schie zijn twee van de tien vrijwilligsters die in de Merenwijk koffie-ochtenden en gespreksavonden organi seren voor ouders van jonge kinderen. Ze worden daarbij nu nog begeleid door de Stich ting K&O Opvoedingsvoor lichting maar die zal zich eind volgend jaar geheel te rugtrekken De genoemde stichting zet pro jecten op in het hele land. Er wordt per project vier jaar subsidie verleend door CRM, daarna is het de bedoeling dat vrijwilligers ter plaatse het project voortzetten. Drie jaar geleden kwam er ruimte vrij voor een project in Leiden. Op advies van de gemeente is toen de Merenwijk uitgeko-. zen, een wijk waar nog erg weinig voorzieningen waren op dat moment. Inmiddels is gebleken dat er in de Merenwijk duidelijk be hoefte is aan "Kontakt met Ouders", zoals het projekt heet. (Contactadres: Ambro- siadal 7). Het contact wordt ondermeer gelegd op de kof fie-ochtenden die wekelijks aansluitend op de postnatale gymnastiek (na de geboorte van het kind) in „Op Eigen Wieken" worden gehouden. Zo maakte Marian van Schie ook kennis met het project. Ze vertelt: "Ik vond het zó leuk, ze hebben er een hele hoop speelgoed dat uitgeleend wordt, en een boek met patro nen voor kinderkleding. En je hebt behoefte om met andere ouders te praten over je nieu we leefpatroon. De meeste moeders hebben daarvoor een baan gehad met veel contac ten. Je komt dan toch in een isolement. Ik heb het zelf ook een beetje, alles om me heen valt weg en dan is het leuk om vrijwilligerswerk te gaan doen". "Plus dat je met allerlei zorgen zit over je kind", vult Marije Zwanenburg aan. "Vooral de eerste baby, dat is ontzettend spannend. En daar wil je dol graag over praten met ande ren. Dat heeft iedereen". Ma rije houdt zich zelf bezig met de gespreksgroepen, die 's avonds bij één van de deelne mers thuis bij elkaar komen en praten over punten die ze zelf van te voren hebben vast gesteld. Zo'n groepje bestaat uit ongeveer acht mensen en komt zes keer bijeen. Het wordt samengesteld naar de leeftijd van de kinderen. Er zijn baby groepen, peuter- groepen en kleutergroepen Tot zes jaar, daarna krijgen de kinderen begeleiding op school en worden de proble men zo specifiek dat je er niet meer in het algemeen over kunt praten, aldus Marije. Een aantal veelbesproken on derwerpen zijn: slaap- en eetgewoonten van het kind, zindelijkheid, straffen en be lonen, jaloezie en agressie, speelmaterialen en ook wel de situatie van de ouders zelf. Marije Zwanenburg: "De mensen moeten er niet tegen aan kijken. De vrijwilligsters die de groepen leiden zijn ook gewoon moeders met kinderen 'm:7|KJ n van Marije Daar wil je dolgraag deelnemers. Wij weten niet méér dan zij" "Wij kunnen problemen wel signaleren en iemand door verwijzen naar bevoegde in stanties, maar we zijn zelf geen hulpverleners. De meeste mensen doen trouwens mee om de gezelligheid en om con tacten te leggen. Er kan ook een speelgroepje uit ontstaan. Daar is grote behoefte aan, want de meeste moeders ken nen te weinig mensen om hun kind eens aan uit te besteden" De vrijivilligsters zouden graag zien dat de huivering die va ders hebben om deel te nemen aan de gespreksgroepen ver dwijnt. Marian van Schie: "Het gaat de mannen net zo hard aan als de vrouwen, we willen de vaders er dolgraag bij hebben" Een andere wens die leeft is dat er contact ontstaat tussen ou dere mensen in de wijk en jonge kinderen. "De kinderen hier denken dat er alleen maar jonge mensen bestaan op de wereld. Hun ouders zijn meestal de oudste mensen die ze zien. We zullen dit officieel aan moeten pakken, want we hebben nu eenmaal geen oma op de hoek van de straat wo nen", zegt Marian van Schie. De vrijwilligsters hopen dat ze na volgend jaar, als ze het projekt helemaal op eigen kracht moeten voortzetten, subsidie hebben van de ge meente. De aanvraag is al in gediend. Geheimen voor Leidse U-raad LEIDEN - De Leidse universiteits raad, gisteravond bijeen, wil van het college van bestuur weten welke criteria het hanteert als het bepaalde stukken geheim houdt voor de raad. Dit werd gevraagd toen tijdens de vergadering bleek dat het college van bestuur alle brieven van be heerders van delen van de uni versiteit niet aan de raad bekend maakte. Ook kwam gisteravond de univer siteit van Kaapstad ter sprake: deze bestaat in 1979 150 jaar en overwogen werd of men geluk wensen moest sturen. Deze uni versiteit heeft zich namelijk steeds verzet tegen de wet waar bij het met-blanken verboden is te studeren en ontduikt deze wet door honderden niet-blanken toch toe te laten. Via diplomatie ke kanalen zijn deze gegevens gecontroleerd. Toch durfde de universiteitsraad geen beslissing te nemen. De kwestie werd uitgesteld om nog meer informatie in te winnen on der andere by de Boycot Outspan Actie en het Anti Apartheids Comité. LEIDEN - Aan de Groningse rijks universiteit slaagde voor het doc toraalexamen: L van der Nat, Hillegom (psychologie), F.D. Holleman, Oegstgeest (tandarts- examen) en J.H. Reijnders, War mond (tandartsexamen) LEIDEN - Met het aannemen van een motie van de Party van de Arbeid heeft de Leidse gemeenteraad gisteravond het nieuwe beleid tegenover buitenlandse werknemers die gedwongen moeten verhuizen naar Leiderdorp in fei te bevestigd. Dat nieuwe beleid houdt in dat voor buiten landers die tegen hun zin verhuizen weer huisvesting in Leiden zal worden gezocht. Raad ziet instructies wijkagent LEIDEN - Zodra de Leidse wijka genten een nieuwe instructie krijgen, krijgen de gemeente raadsleden daar inzage in. Dat beloofde burgemeester Vis van Leiden gisteravond bij de afhan deling van de motie over het werk van de wijkagenten, die vorig jaar bij de begrotingsvergadering door het raadslid Hes (PvdA) werd ingediend. instructie voor de wijkagenten zal onder meer gaan inhouden dat de wijkagent meer gelegenheid krijgt om zich met de sociale kanten van zijn wijk bezig te houden. Zijn opsporings taken worden sterker afgeba kend dan vroeger. Er draait - ook als gevolg van de aangenomen motie - al enige tijd een begelei dingscommissie voor het werk van de wijkagenten. Dieren rijk vertegenwoordigd in voorstelling

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3