„Eindelijk eerste paal tbc-bureau Eerstejaars binne -eidse agenda Vorig jaar 124 hoofdluis-gevallen in Voorschoten „Geen oversteekplaats aanleggen ter hoogte van de Prinses Margrietlaan" Beurt voor buurthuis STAD EN RAND DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 HOOG PERCENTAGE DIKKE KLEUTERS IN ZOETERWOUDE VOORSCHOTEN/WASSENAAR/ ZOETERWOUDE - De hoofdluis heeft in 1978 weer flink huisge houden op de scholen in Voor schoten, Valkenburg, Wasse naar, Katwijk en Zoeterwoude. De plaag deed zich vooral voor in Voorschoten. Bij 124 kinderen van de kleuter- en lagere school bleek deze parasiet daar in de haardos voor te komen. In totaal gezien werd het beestje in genoemde gemeenten in 1978 méér gesignaleerd dan in 1977. Dit alles blijkt uit het jaarver slag over 1978 van de schoolart- sendienst "Kring Katwijk". Er kwamen vorig jaar bij de dienst 98 meldingen binnen van hoofd- luisbesmetting, tegen 79 in 1977. In Katwijk was een duidelijke toename van het aantal meldin gen: 21 in 1978 tegen 15 twee jaar geleden. Ook in rayon Voorscho ten, Valkenburg en Zoeterwou de was er meer hoofdluis gecon stateerd. Ten opzichte van 1977 kwamen er in dit gebied 30 ge vallen bij. De drie schoolartsen van de dienst schonken ook aandacht aan het roken en alcoholgebruik. Uit een onderzoek onder de leerlingen uit de tweede klassen van het vervolgonderwijs bleek dat er meer gerookt wordt dan ge dronken. Van de ondervraagde meisjes zeiden 69 dat zij meer dan eén sigaret per dag roken. Bij de jongens gaat het om 22 min of meer stevige rokers. Het merendeel van de leerlingen, (419) raakt echter geen pakje si garetten aan. Uit de antwoorden van de onder vraagde leerlingen kwam naar voren dat 44 van hen wel eens alcohol gebruikten, de School voor de Zeevisvaart spant met 37,5 procent dc kroon. Te dik Ruim 500 leerlingen in het gebied van de dienst (de gemeenten Voorschoten, Zoeterwoude, Wassenaar, Valkenburg en Katwijk) zijn te dik. In Zoeter woude is er een vrij hoog per centage te zware 6-jarigen (13,7 procent). In Valkenburg heeft 16 procent van de leerlingen op de lagere school een overgewicht. Deze percentage zijn uitschieters. Van de 19397 onderzochte leerlin gen werden er 901 verwezen naar een huisarts. In de meeste Supermarkt in Voorschoten moet superprijs betalen voor aankoop grond VOORSCHOTEN - Grootwinkel bedrijf Aldi-markt kan 10,5 vier kante meter grond van de ge meente Voorschoten kopen voor 23.750 gulden, zo luidt het stand punt van de commissie verkeer en financiën die gisteravond in Voorschoten vergaderde. Dit is de hoogste grondprijs die ooit in Voorschoten gemaakt is door de gemeente. De aankoop is no dig om bij de bouw van de Aldi- winkel in de Schoolstraat de ge vel te kunnen aanpassen aan die van de omgeving. Wethouder Van Dalen ontzenuwde de gedachtengang dat het om de hoogste grondprijs gaat enigszins door te verkaren dat in die prijs een bedrag zit voor de aanleg parkeervoorzieningen voor het te bouwen winkelpand. De vesti ging van het superbedrijf kan volgens het bestemmingsplan, hoewel de commissie liever een andere vorm van bewinkeling Wassenaar: 31 mille voor kunstwerken bij Hillenaarlaan WASSENAAR - Bij de 47 bejaar denwoningen die de Wassenaar- se Bouwvereniging momenteel bouwt aan de Hillenaarlaan zul len twee kunstwerken worden geplaatst. Een daarvan komt op een terreintje dat aan drie kanten omgeven wordt door bebouwing en aan de vierde kant door de "Princeha- ven" een zijtak van de Zijlwate ring. Het tweede kunstwerk zal geplaatst worden op de hoek van de Hillenaarlaan en de Fabri- tiuslaan. Voor de kunstwerken zijn bedragen van resp. 6.000 en 25.000 beschikbaar. Na advies van de gemeentelijke ad viescommissie voor Beeldende Kunstzaken hebben burgemees ter en wethouders besloten tot het houden van een openbare in schrijving, waaraan Wassenaarse kunstenaars kunnen deelnemen. Volgende week woensdag 22 au gustus te 15.00 uur zullen de le den van de adviescommissie op het bouwterrein aan de Hille naarlaan nadere informaties ver strekken over de opdracht. Bur gemeester en wethouders heb ben aan alle Wassenaarse kun stenaars van wie de adressen op het gemeentehuis bekend zijn, een schriftelijke uitnodiging ge stuurd. Wassenaarse kunste naars, die geen uitnodiging heb ben ontvangen zijn evenzeer welkom. Longarts Adema slaat de eerste paal voor het nieuwe tbc-consultatiebureau aan de Lange Voort i elf jaar nadat de plannen voor een dergelijke nieuwbouw op tafel kwamen. Zó moet de voorkant va tbc-consultatiebureau er gaan uitzien OEGSTGEEST - Aan de Lange Voort in Oegstgeest werd giste ren de eerste paal geheid voor een nieuw regionaal consultatiebu reau voor tuberculosebestrij ding. Het nieuwe gebouw zal een grote Prof. Kassenaar: „Maak veel contacten" Prof. Kassenaar aan het woord in een bomvolle Hooglandse kerk, bij de opening i opgevangen. de "El Cid week" tijdens welke de golf studenten in Leiden wordt VOORSCHOTEN - Er moet geen voetgangersoversteekplaats ko men in de Koningin Julianalaan ter hoogte van de Prinses Mar grietlaan. Een verkeerslicht op de plek (zo'n 60 meter van de ver keerslichtinstallatie bij het ge meentehuis) zal allerminst de veiligheid en de doorstroming op de verkeerstraverse bevorderen. Dit is de mening van de commissie verkeer en financiën in Voor schoten. In haar vergadering van gisteravond was er verder nog verdeeldheid over de verhoging van het kruispunt Papelaan/ S.v.d. Oyelaan/Hyacinthstraat. Wel moeten er snelheidsbeper- kende maatregelen komen, maar zowel het CDA als de VVD vin den 25.000 gulden voor de verho ging teveel, te meer daar het praktische effect gering zal zijn. Zowel PvdA als D"66 maken van de drempels geen heilige koe, maar zolang er niets beter is, gaan zij wel akkoord. WASSENAAR - De ontmoetings ruimte van de buurtvereniging "Oostdorp" in Wassenaar wordt verbeterd, tenminste als de ge meenteraad maandagavond daarvoor 41.155 gulden uittrekt. Voor dit geld kan een verlaagd plafond worden aangebracht en meubilair worden aangeschaft. De ontmoetingsruimte van de buurtvereniging Oostdorp en omgeving blijkt in een grote be hoefte te voorzien. Tot nu toe zijn slechts eenvoudige voorzienin gen getroffen om het lokaal aan trekkelijk te maken. Er blijken nu verdergaande maatregelen nodig te zijn om de lokaliteit aan haar doel te laten beantwoorden. De buurtvereniging zal zelf 98U0 gulden moeten bijdragen. hoek dat smalle drempels wel zinvol zijn. Dit soort drempels zijn zeer gevaarlijk voor fietsers en brommers, vond hij. Meer dan een uur debatteerde de commis sie nog over de zin en de onzin bij het leggen van teveel drempels. Verder werd er op gewezen dat de zelfgemaakte verkeersborden, zoals "Speel en woongebied" wel veiligheid suggereren, maar geen veiligheid waarborgen. Een ander punt dat nog aan de orde kwam in de commissie was de verkoop van bouwgrond in de wijk Bijdorp I. Voorgesteld werd dat de koper gedurende twee jaar wordt verplicht om in het ge kochte huis te gaan wonen Er bleef verschil van mening be staan of dit nu gewoon een bewo- ningsplicht is of een anti-specu- latiebeding. De commissie sprak over dit soort maatregelen gezien de ervaringen bij de verkoop van grond in Ter Waddingerhoek. Tijdens de bouw daar wisselde grond diverse malen van eige- LEIDEN - De komst van de nieuwe studenten in Leiden betekent een incidentele verstoring van de nachtrust en versterking van de horeca. Verder moeten de Leidenaars rekening houden met toename van de woningnood en een levendiger straatbeeld. Met deze woorden verwelkomde burgemeester Vis gisteren de eerste jaars studenten van de Leidse universiteit, in de Hooglandse Kerk in Leiden. Deze studenten waren bijeengekomen in het kader van de "El Cid week". De bedoeling van deze week is de aankomende studenten, kennis te laten maken met de stad Leiden en het werken van de universiteit. Dit jaar doen er zo'n 1800 studenten aan mee. Dat gebeurt allemaal onder de kop "Loods door Leidse wateren". Volgens burgemeester Vis betekent studeren in Leiden een on verbrekelijke band met die stad. "Het is dus vooral de bedoeling van deze week om jullie kennis te laten maken met de sfeer van de stad" Professor dr. A. A. H. Kassenaar, de nieuwe rector magnificus van de Leidse universiteit, drong er bij de studenten op aan om vooral niet op een andere studie over te stappen volgend jaar. Dit, omdat verscheidene studenten hun eerste keus moesten laten varen omdat er geen plaats meer voor hen was. "Probeer over je teleur stelling heen te komen, hoewel ik begrijp dat de klap hard aange komen is". "Ook de massificatie van de universiteit zal voor de diverse studenten problemen opleveren", aldus Kassenaar. "Maak daarom zoveel mogelijk contacten in deze week, anders kan het gebrek hieraan leiden tot vereenzaming". Een van de organisatoren van de "El Cid week", Adriaan ten Bruggencate moest de slogan van deze week (Loods door Leidse wateren) verdedigen. "We wilden deze week het thema meegeven van "help elkaar in de nesten", maar dat stuitte op protesten bij de autoriteiten", aldus Adriaan met een half lachend gezicht kijkend naar de burgemeester. De eerstejaars konden het grapje wel waarderen en barstten in lachen uit. Het academisch jaar zal op 3 september beginnen en tot die tijd staat de nieuwe studenten nog heel wat te wachten. gevallen ging het om afwijkin gen aan oren en ogen. Voetwratten Wegens het veelvuldig voorkomen van voetwratten in Wassenaar werd daar vorig jaar een ver volgonderzoek gehouden. Bij 53 van de 1568 léerlingen zijn voetwratten aangetroffen. In Wassenaar blijkt het voetwrat- tenpercentage 0,4 boven het landelijk gemiddelde (drie pro cent) te liggen. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uur, tel. 130983. Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentrum, middelenver koop, bibliotheek en filmverhuur 20-21 uur. KWJ-Beweging Werkende Jongeren, Noordeinde 2 A, geopend ma. t/m vr van 10-17 uur, di. klachtenspreekuur, 17-20 uur. Stadhuis, cie. financiën, 19 uur. Informatiecentrum, ir. Driessenstraat, inspraakavond verkeerssituatie Pan- cras/Maredorp, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. centrale antenne inrichting, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beleids planning, 20 u Woensdag 'Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21-24 Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20.30 uur. Gemeentehuis Voorschoten, algemene raad gemeentelijke vuilverwerking Leiden, 20 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, do. 15.45 uur. Cultureel Centrum, Voorschoten, cie, welzijn, huisvesting en onderwijs 20 uur. Donderdag Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor Invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur tel. 130983. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 B, open sociëteit, 19-21 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Klos en Leemburggen, ruilavond philatelica, 19.30 uur. Stadhuis, cie. ruimtelijke ordening, 20 Voorschoten, sportfestival SVLV, 17.55 verbetering betekenen. Hoewel het in oppervlakte iets kleiner zal zijn dan het oude gebouw aan de Wassenaarse weg te Leiden, zal het veel moderner worden. De taak van het consultatiebureau bestaat uit het onderzoeken van patiënten op tuberculose. Bo vendien worden er sinds kort ook hartonderzoeken verricht. Door de eerste paal in de grond te heien maakte longarts Adema een begin met de bouw. Deze heeft lang op zich doen wachten. Reeds in 1967 werd een verzoek aan de minister gericht om de bouw van een nieuw gebouw mogelijk te maken. In verband met de bouwvalligheid van het noodgebouwtje aan de Wasse- naarseweg te Leiden, waarin het consultatiebureau tot nu toe is gevestigd, moest er hard naar een nieuwe behuizing omgekeken worden. De minister gaf zijn toestemming tot nieuwbouw in 1968. Als voor waarde stelde hij echter dat er geprobeerd moest worden samen met andere takken van preven tieve gezondheidszorg een geza menlijke nieuwe behuizing te vinden. Er volgde toen een jaar van overleg met directie en bestuur van het Diaconessenhuis te Leiden. Men onderhandelde over de moge lijkheden tot opname van het consultatiebureau in de polikli niek van het ziekenhuis. Uitein delijk weigerde het ziekenhuis dit. Het bleek onmogelijk om een nieuw consultatiebureau in de gemeente Leiden, te plaatsen. Er was eenvoudig geen plaats, zo werd gezegd. Daarom kwam in 1971 een verzoek om grond aan het gemeentebestuur van Oegst geest. Hoewel burgemeester en wethouders daarop reageerden met de toewijzing van een stuk land aan de Lange Voort, kon er nog niet met de bouw begonnen worden. De toenmalige staatsse cretaris weigerde om de aankoop van dit perceel goed te keuren. i^e daarop volgende 4 jaren verlie pen ook niet zonder problemen. Allereerst hield het ministerie de nieuwbouw tegen. Daarnaast wilde de gemeente Leiden dat een deel van de tuin van het con sultatiebureau aan de Wasse- naarseweg, wegens werkzaam heden aan die weg, ontruimd zou worden. Het bestuur van de Ver eniging tot bestrijding der Tu berculose meende dat dit onmo gelijk was omdat verwacht werd dat het bouwvallige gebouwtje de werkzaamheden niet zou overleven. Na een kort geding dat over deze zaak aanhangig werd gemaakt, werd besloten dat niet tot directe ontruiming overgegaan hoefde te worden. Wel moest het consulta tiebureau 1 januari 1980 van de Wassenaarse weg verdwenen zijn. Nadat er opnieuw een verzoek aan het gemeentebestuur van Oegst geest was gericht om het terrein aan de Lange Voort beschikbaar te stellen voor de bouw, volgden er weer besprekingen met het ministerie. Na een mislukte sa- menwerkingspoging met de Stichting Interkruis, werd er ten slotte met het ministerie over eenstemming bereikt over de omvang, indeling en vormgeving van het nieuwe gebouw. Ook de staatssecretaris stemde ditmaal toe. Zo heeft gisteren dr. Adema de eer ste paal kunnen slaan voor het nieuwe consultatiebureau dat de Vereniging tot bestrijding dei Tuberculose in 1980 hoopt te' kunnen betrekken. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 10-17 augustus door. Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 071-763134; Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43 Noordwijkerhout, tel. 02523-3398. SOS-dienst telefoon (uit)praten of informatie krij gen. U vindt dag en nacht gehoor. Ver trouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadsm&n Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-421, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Noordeinde 40B, tel. 144715. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2