Wie te nadrukkelijk aan weg timmert, komt zich zelf wel tegen' Competitie voor eerste klassers dit seizoen 'een domme zaak' VRAAG NIET HOE DEN HAAG (GPD) - Het kan niet anders. In de komende voetbalcompetitie zullen de scheids rechters in het be taald voetbal zich nog nadrukkelijker manifesteren dan tot nu toe het geval was. Het nieuwe puntensysteem zal ertoe leiden dat er meer gele kaarten dan ooit getrokken gaan worden. Waar vroeger met een boeking werd vol staan voor spelbe derf, dient nu geel getoond te worden aan de dader. Leo van der Kroft, lid van het sectiebestuur en be last met scheidsrechters- aangelegenheden, be seft dat het aantal gele kaarten drastisch zal toenemen. „Maar er mag geen jacht op de spelers ontstaan. Ik hoop dat het nieuwe systeem zal lei den tot een ordelijk ver loop van de wedstrijden. In andere landen bleek deze aanpak een preven tieve werking te hebben, zeker wanneer een speler zijn eerste kaart te pak ken had". Het Nederlandse voetbal-, publiek zal de scheids rechter in het betaald voetbal dus geen notitie zonder-meer zien maken. Het boekingensysteem is (voorlopig) opgedoekt, boekingen worden nu gele kaarten. Eén instan tie zal er in ieder geval blij mee zijn; de tucht- commissie, want de spe lers hebben het recht op een mondeling onder zoek - als gevolg van een omstreden gele kaart - ingeleverd. Analoog aan Duitsland en Engeland worden de kaarten voor taan opgeteld: na de der de gele kaart volgt be- strafffing Meedogenloos Van der Kroft „Laat er geen misverstand over bestaan: na een rode kaart volgt wèl prompt een schorsing. En ik hoop dat onze arbiters niet zullen schromen van die kaart gebruik te ma ken bij grove overtredin gen. Ik zie nog te vaak dat spelers vrijuit gaan die bal en man tegelijk spe len: ik vind dat tegen die charges meedogenloos opgetreden moet wor den" Na het beëindigen van zijn actieve loopbaan („Ik heb nooit moeite met die leeftijdsgrens gehad, het was welletjes") heeft Leo van der Kroft zijn „arbi trale know-how" in dienst gesteld van de collega's die nog wel ac tief zijn in het betaald voetbal. Een respecta bele staat van dienst ga randeert die kennis van zaken. Leo ging in 1960 op de cursus, debuteerde bij Quick 10-HBS 11, promoveerde binnen twee jaar vanuit de afde ling Den Haag naar de „grote" Bond en leidde in '66 zijn eerste wedstrijd in het betaald voetbal: VW-EDO. „Ik kijk met veel voldoe ning terug op mijn car- rière. Zes keer Ajax- Feyenoord gefloten, dat waren toch altijd de klas siekers. Maar ook in de eerste divisie fijne partij en gehad. Neem bijvoor beeld de promotie van Eindhoven, de club van Rinus Gozens, die ik des tijds als voetballer ook al zo bewonderde om zijn relativerende benade ring en menselijke aan pak. Internationaal vond ik Schotland-Engeland een van de meest ge denkwaardige wedstrij den die ik ooit gefloten heb. Het was de eerste keer dat de Schotten hun aartsrivalen versloe gen". Teleurstellingen Ook teleurstellingen zijn Van der Kroft niet be spaard gebleven: met de hetze rond Real Madrid- Borussia Monchenglad- bach - uitmondend in erg onsmakelijke beschuldi gingen - als dieptepunt Het zijn al die ervaringen die hij nu aanwendt om de betaald-voetbalarbi ters bij hun maandelijkse bijeenkomsten in Zeist te begeleiden „Het is een gegeven dat ie dere scheidsrechter fou ten maakt. Het is alleen zaak om het vertrouwen bij de spelers in tact te houden. Je mag als arbi ter na afloop best een fout toegeven, ook te genover journalisten Het leveren van com mentaar is een wezenlijk onderdeel van het scheidsrechteren op dit niveau, evenals het in casseren en verwerken van negatieve kri tiek" „Ik heb onlangs een dagje doorgebracht in de Tour, en dan is het opvallend hoe die renners omgaan met de journalisten. Ik waarschuw soms wel scheidsrechters voor te veel publiciteit, probeer via individuele benade ring op wat voorzichtig heid aan te dringen. Een arbiter mag best wel eens voor de spiegel gaan staan en zich afvragen of- ie wel toe is aan zo'n golf krantenartikelen. Wie te nadrukkelijk aan de weg timmert, komt zichzelf onherroepelijk een keer tegen De voorbeelden liggen in het recente verleden voor het opra pen" J ongeren Terugkijkend op het afge lopen seizoen is Leo van der Kroft „gematigd te vreden" Hij concludeert dat de jongere lichting het behoorlijk heeft ge daan. „Het is nu eenmaal een gegeven dat de ge middelde scheidsrechter wat ervaring nodig heeft om constant mee te draaien. Alleen de grote talenten kunnen dat in een kortere tijd, de ande ren moeten groeien. Af gelopen seizoen hadden we de pech dat we wat krap in ons bestand za ten, zodat vrijwel alle be schikbare arbiters steeds aan de bak moesten. Ik vind een rustdag na vier of vijf weken een nuttige zaak; het is zinvol om geestelijk wat afstand te nemen Daar zijn we nu niet aan toegeko men" Komend seizoen is er wat meer armslag, mede omdat de doorstroming vanuit het amateurvoet bal wat anders verloopt dan vroeger De twaalf geselecteerde mensen draaien echt mee: ze krij gen ieder twee wedstrij den te leiden in de eerste divisie en gaan zes keer vlaggen. Een „praktisch jaar", waarin ook de maandelijkse contactbij eenkomsten in Zeist - met de collega's uit het betaald voetbal - van belang zijn. We hopen op deze manier een stukje onrust weg te nemen, de sprong wat te vereen voudigen" HANS VAN ECHTELD r VOETBAL EXTRA PAGINA 23 LEIDEN - Vraag niet hoe, maar ook dit jaar gaat er weer een gecombineerde afdeling Gouda/Leiden van start. Er bestaat inderdaad allerminst zekerheid over de wijze waarop. Op 22 augustus doet de rechter uitspraak in een kort geding daar over. De "Goudse" voetbalvereniging Nieuwerkerk wil daar mee ongedaan krijgen dat zij met elf andere eersteklassers aan een seizoen begint dat voor haar totaal geen waarde heeft. Die situatie is ontstaan doordat de instelling van een hoofd- en eerste klasse slechts voor één jaar is goed bevonden. Het stand punt van de aanklagers is alleszins redelijk. Blijft echter de vraag of er nog voldoende tijd rest om een nieuwe competitie voor te bereiden én of de KNVB zich zonder slag of stoot bij de rechterlijke beslissing neer zal leggen. Waarschijnlijk lijkt dat niet... LEIDEN - Na drie jaar achtereen met de eindstreep in zicht te zijn gestruikeld is VTL er op belust toch eindelijk één van de twee be schikbare KNVB-plaatsen voor zich op te eisen. Warmunda, ZLC, het uit de KNVB gedegradeerde Altior en wellicht ook Alphia zul len de Leidenaars het kampioen schap betwisten In de race om de twee promotieplaatsen zal VTL op meer tegenstand stuiten dan ooit De sterkste verenigingen zijn onderge bracht in de hoofdklasse. Ondanks dat ziet speler Paul van der Berg volop mogelijkhe den. "Dikwijls waren wij tegen zwakkere tegenstanders minder gemotiveerd. Tegen sterke ploegen spelen wij altijd beter. We verwachten nu zeker bij de eerste twee te eindigen." Voor de in dat geval nog enig overgebleven plaats in de vierde klasse zijn kandidaten genoeg. Altior, onder de nieuwe leiding van Overvener Vessies, heeft na de degradatie iets om terug te vechten. Binnen een jaar terugkeren naar de KNVB zou een welkom geschenk zijn bij het 35-jarig jubileum Wim van der Hoorn verlaat Altior wegens studie in Den Bosch- Om niet teveel achter te raken bij de overige Alphense voetbalverenigingen én om over twee jaar met een gerust hart naar het nieu we sportpark Zegersloot te kunnen verhui zen wil Alphia stilletjes aan terug naar de KNVB. Trainer Molenbeek is opgevolgd door Dordtenaar Wegman. Zijn selectie is uitgebreid met Martens (ARC) en VEW-er Geijssen "Must" Warmunda begint onder de hoede van trainer De Groot met een ongewijzigde, kwalitatief sterke spelersgroep aan het vierdejaar in de onderbond. Hoog tijd vinden de Warrnon- ders, om de stap terug naar de KNVB te maken. Een "must" vormt die vierde klasse niet zolang het recreatieve element nog voorop staat. Maar het streven is er Van ZLC wordt opnieuw meer verwacht dan de po-i'Jc die de geel-blauwen de laatste jaren steeds innemen: juist onder de "top pers" Trainer Oud uit Woubrugge is de hoofdtnan. Over wijzigingen in de selectie kon in verband met vakanties geen opgave worden gedaan. SJZ, de onbetwiste kampioen van het vorig jaar, was de enige ploeg waar aan Stomp- wijkse Boys vier punten verspeelde. Kost bare punten gingen veelal tegen zwakker geachte ploegen verloren. Binnen de jonge ploeg van Keereweer (wegblijven van een training is uit den boze) zijn de verwachtin gen hoog gespannen. Oranje Groen mag zich verheugen over het hoofdklasserschap, dat in de laatste compe titiewedstrijd ten koste van Leidse Boys werd behaald. Wellicht is De Vriend (Do- cos) de vervanger voor de beloftevolle spits Ronald Janssen die naar Lugdunum ver trok. Ex-Lisser Boystrainer Van der Horst vindt het een uitdaging om een kleine ver eniging als Oranje Groen naar de KNVB te loodsen "Domme zaak" De instelling van een hoofd- en eerste klasse (goed bevonden voor slechts één jaar) geeft vooral de clubs die uit moeten komen in de laagste afdeling weinig voldoening. Kreten als "een domme zaak" en "er valt voor ons niets te halen" zijn niet van de lucht. Toch zijn er ook ploegen die zich al met hun lot hebben verzoend. De uitspraak "voetbal biedt meer dan alleen een competitie" wijst in die richting. Onder leiding van Voorschotenaar Mugge is Alkmania één van de vele ploegen die nu al gaan bouwen voor het seizoen '80-'81. Jeugdspelers Kortekaas (wellicht een af maker) en Krijver zullen moeten worden ingepast. Afgaande op de verrichtingen in het vorig seizoen, dat beneden alle ver wachting verliep, zal tevens aan de defensie moeten worden gesleuteld. De Leimuidense buren, Kickers '69, varen in hetzelfde schuitje. Er hebben zich vanuit de jeugd verse krachten aangediend. Dat is ook Delftenaar Van der Broek die het trai nerschap van Van Kampen na drie jaar overneemt. Problematischer is de situatie bij Unitas Lei den, dat volgens trainer Pennenburg te lang een gezelligheidsvereniging is ge weest. Hij beschikt over een vaste kern waarin echter "toppers" ontbreken. Aanvoer vanuit de jeugd ontbreekt, nieuwe spelers komen niet en met de komst van de eerste klasse is ook de ambitie goeddeels weg. Experimen teren kan hij niet. "Daarvoor is de selectie te klein." Het nieuwe seizoen is nutteloos zeggen de verenigingen. Typerend in dat verband is het feit dat VNA zonder trainer aan de start komt. Jan Koet kon de spelers niet meer motiveren. Zijn vervanger verbrak op het allerlaatste moment zijn toegezegde verbin tenis. De meeste trainers waren toen al on der de pannen, overigen waren te duur. Ed Koster, speler in een lager team, gaat de spelers voorlopig begeleiden. Het bestuur blijft zoeken. Nicolaas Boys zet het opbouwende werk voort. Vorig seizoen startte trainer Van Ak keren met een jonge, onervaren ploeg. De Nieuwveners misten de boot ruimschoots, vooral omdat er te weinig goals werden ge maakt. Jeugdspelers Pieterse en de terug gekeerde Egberts kunnen daar misschien verandering in brengen. Met nogal wat vertrekkende en komende spelers komt VNL het nutteloze seizoen niet helemaal ongelegen. Struik, Van Berkel, Bakker en Van Leeuwen zochten hun heil elders. Van VTL kwam Verleg, Van Dorp kwam terug van Vredenburch en De Jeu zegde de selectie van LFC vaarwel. De tijd is aangebroken om het team voor te berei den op een waardevoller seizoen. Leidse Boys rekende vorig seizoen niet op een hoofdklasseplaats alhoewel het slechts één punt tekort kwam. Aanwezige jeugd spelers die toen in de selectie werden opge nomen keren naar de A's terug om nog een jaar te rijpen. Trainer Koos Schrama. ex- ZLC, beschikt wel weer over de van een knieblessure herstelde doelman Theo Overdijk. Stap voor stap zal hij de jeugd inpassen. Gouda In de eerste klasse van de Goudse zaterdagaf deling kreeg Zwammerdam twee aanwin sten voor de selectie: Kwakernaak (Bode graven) en Van Oosterwijk (RVC). Aange zien niemand de Zwammerdamse con treien verliet hoopt men onder supervisie van Leo Oosterloo op een goed seizoen. De Dammenaren geloven zelfs in een titel. Ook Aarlanderveen kreeg forse versterking: Piket (RCL), Immerzeel (Sportief) en Roo- denburg (Nic. Boys). Met die welkome aan vulling wil ook Aarlanderveen, waar De Vries aan zijn eerste volledige seizoen be gint, zich in de titelstrijd gaan mengen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 26