Willy van der Kuvlen \x "Gehinnik was niet van de lucht. Ruud van der Voort wil niet vergeleken worden met draver... PAGINA 26 LISSE - Hoewel Ruud van der Voort momenteel weer verlangend uitkijkt naar het eerste competi tieduel, had het maar weinig gescheeld of hij was gestopt met voetballen. Tijdens de winterstop overwoog de middenvelder van Rijnsburgse Boys serieus om eeji punt achter zijn carrière te zetten Niet vanwege zijn leeftijd, want er staan nog maar 26 turfen achter zijn naam, maar omdat hij "baalde van het voetballen". Oorzaak daarvan: hij werd niet op genomen in de Rijnsburgse gemeenschap ■js De Lissenaar.die vorig jaar nog voor het inmiddels naar de tweede klasse gepromoveerde Sportclub Lisse uitkwam, kijkt dan ook met enige afschuw terug naar zijn beginperiode bij Rijnsburgse Boys. Ruud van der Voort vertelt er openhartig over."Ik kreeg net het idee dat er daar gedacht werd van "Laat hij eerst maar eens wat presteren en dan zien we wel hoe we hem opvangen"Van der Voort speelde in de eerste competitiehelft echter onder zijn kunnen en lag derhalve buiten de groep. Alleen de relatie met RBB-trai- ner Herman Wijnands was goed te noemen. Al werd dat niet door zijn ploeggenoten op prijs gesteld. "Als ik eens op de training met hem stond te praten dan hoorde je achter je rug zeggen "Wat een slijmbal". Een weinig collegiale opmerking, want van slijmen was totaal geen sprake "Herman Wijnands is een vriend van mij", verklaart Van der Voort het goede contact met Wijnands 'Heb ik overgehouden uit de periode dat ik samen met hem bij Aalsmeer speelde." vervolgt hij. Bovendien was de komst van Wijnands naar RBB voor hem ook aanleiding om vooreen tweede maal in zijn loopbaan Sportclub Lisse te verlaten. "Gewoon om dat het mij wel leuk leek om onder een oud ploeggenoot te spelen" geeft hij op als argument waarom hij naar Rijnsburg vertrok Deze opmerkelijke overgang was overigens met toestemming van Van der Voort bijna tegen gehouden door Ter L^ede. "Ik heb ooit eens aan Hans Bisschops van TerLeede beloofd, dat ik samen met hem zou voetballenWe hebben namelijk samen een grandioze tijd gehad in de regionalen van Sportclub Lisse en we zijn nog steeds hele goede vrienden. Vandaar dat ik hem die belofte deed. Toen Hans hoorde dat ik met RBB bezig was. attendeerde hij direct Ter Leede daarop. Ze hebben nog geprobeerd de overschrijving tegen te houdenmaar helaas Lisse had de papieren al verstuurd Rijnsburgse Boys-middenvelder Ruud Dc bebaarde middenvelder vindt het achteraf toch ook niet erg dat die overschrijving niet werd tegen gehouden H ij blikt weliswaar nog steeds met weemoed terug naar de seizoenen dat hij samen met Hans Bisschops in éen team speelde, maar momenteel is zijn verstandhouding met zijn ploeggenoten aanmerkelijk beter. Wat uiteraard stellig beïnvloed werd door het be halen van de titel in de tweede klasse en zijn eigen prestaties na de w interstop Bovendien vindt de voormalig SC Lisse- speler als hij alle problemen in het afgelopen seizoen nog eens in ogenschouw neemt dat ook hijzelf een klem beetje schuldig was aan de slechtere relatie tussen hem en de andere selectiespelers. "Na de trainingen ging ik al tijd meteen naar huis." be kent hg Uiteraard was dat niet goed voor de sfeer. Op aanraden van Herman Wij nands blijf ik daarom nu tien minuten hangen. Verder voelde de selectie ook aan dat het zo niet langer kon. Eén speler heeft daarom in de tweede competitiehelft zgn verontschuldigingen voor het gedrag van zgn medespelers aangeboden". Voegt hg er be rustend aan toe: "Ach een sei zoen zonder troubles kan ei genlijk ook niet hé. Je hebt veertien verschillende karak ters dan botst het altgd wel een keertje. Alhoewel er dit -ci/i ieii toch wel heel wat problemen zgn geweest. Zal wel komen door de Rgns- burgse mentaliteit. Als ze hier ruzie hebben dan steken ze meteen de kop in wind. Bij die andere trainer (Atte Bou- ma/red) kon dat ook. Ze heb ben alleen de pech dat Wij nands nu trainer is. Hij doet geen COMMlM Opzienbarende uitlatingen van een RBB-speler die als bui tenstaander alles wat van af stand bekijkt. Hij spreekt voorts uit ervaring, want eer der in zijn loopbaan, maakte hij al het nodige bg Aalsmeer mee. Overigens ook een club die net als Rgnsburgse Boys druk aan de weg timmer(t)de Rel "Het was indertgd een hele rel dat Gerard van Beek en ik naar Aalsmeer vertrokken" herinnert hg zich nog "Ik kon in dat laatste seizoen bg Sportclub Lisse in het geheel niet opschieten met de toen malige trainer, ingenieur Kenty. Die man had het veel te hoog in zgn bol. In de prak tijk kwam er geen moer uit. Toen na een b6dr|jftwed strgdje eens iemand aan in ij vroeg of ik bij Aalsmeer wilde komen voetballen was net voor mij dan ook niet moei lijk. Samen met Gerard van Beek ben ik toen naar Aals meer gegaan, terwijl Hans Bisschops naar Ter Leede vertrok". In de vier jaar dat Van der Voort voor de hoofd klasser uitkwam, maakte hij er heel wat mee. Met de komst van de twee Lissenaars en la ter van gewezen profvoet ballers als Dick Fiene van het inmiddels opgedoekte Vole- wijckers. Ron van 't Schip en Theo Cornwall van FC Am sterdam stootte Aalsmeer in twee jaar tijd van de tweede klasse door naar de hoofd klasse. Ook in de hoogste amateurafdeling sloeg de formatie waarin ook Lisser Boys-trainer Bram Landzaat speelde, geen slecht figuur. Maar evenals bij bgna alle voetbalverenigingen waar veel spelers van buitenaf gaan spelen (Bij Aalsmeer speel den slechts drie autochtonen red) werd het voor ogen ge stelde doel niet probleemloos bereikt. Menigmaal werd er gevochten in de kleedkamer, terwijl de relatie tussen de trainer, de voormalige coach van Veendam en Volendam, Ane Stehouwer, en elftal be geleider Janny van Veen ook met ideaal te noemen was. "Het waren twee kapteins op één schip en dat ging een beetje moeilijk" Ruud van der Voort kan in ieder geval op een sportief geslaagde pe riode terugkijken In zijn voorlaatste jaar bij Aalsmeer zei Theo Cornwall zelfs tegen hem: "Als jij nog even zo doorgaat dan krijg je een con tract bij FC Amsterdam" De voormalig Aalsmeer speler hoorde nadien echter niets meer van FC Amsterdam. Het verwondert hem overigens toch enigszins dat er nooit concrete belangstelling uit het betaalde voetbal voor hem is geweest, maar erg vindt hij het niet "Want ik zou voor die paar rot centen toch echt geen profvoetballer willen worden" Terugkeer Na vier seizoenen de kleuren van de hoofdklasser gedragen te hebben, besloot Van der Voort weer terug te keren naar zijn oude club "Ik hield het toen wel voor gezien en ook het reizen naar Aalsmeer werd ik zat. Bovendien ging ook Fiene weg en dat was dé man bij Aalsmeer. Van hem heb ik verschrikkelijk veel geleerd. Bijvoorbeeld het door de benen spelen. Ze noemden mij wel de Willy van de Kerkhof en Dick Fiene de Willy van der Kuylen van Aalsmeer". Van der Voort vat het bepaald niet als een com pliment op. Evenmin dat een verslaggever eens schreef dat hij een keer per week wordt uitgelaten op de draversbaan van Duindigt en dat sloeg dan op zijn snelheid "Dat zinnetje heeft me lang achtervolgd" meldt Van der Voort. "Bij bij na elke bespreking zaten ze in de kleedkamer te hinneken Voor één keer niet erg, maar als het duizend keer wordt gedaan dan is het niet leuk De bebaarde middenveldel vindt trouwens dat zijn snel heid niet zijn enige sterke wapen is. Ruud van der Voort meent dat hij ook technisch wel uit de voeten kan komen, terwijl ook zijn afstandsscho ten niet verwaarloosd mogen worden Menigmaal leidden die schoten tot gevaarlijke si tuaties voor het doel van de tegenstander. Of dat ook in de eerste klasse zal gebeuren is nog maar de vraag, nu RBB met clubs als ACV, Quick Boys, Volendam, IJssel- meervogels en DOSK in waarschijnlijk de sterkste eerste klasse-groep is inge deeld. Als Van der Voort met de indeling wordt geconfron teerd roept hij vertwijfeld uit "Nee toch. Dat is verschrik kelijk". En: "Daar wordt toch wel tegen geprotesteerd. Ik vond dat we in de tweede klasse met verenigingen in de buurt van Rotterdam al veel moesten reizen, maar dit Handhaven Met de komst van oud-FC Den Haag voetballer Martin Toet en Ajacicd Jack Manuputty verwacht Van der Voort dat Rijnsburgse Boys zich zal we ten te handhaven. Al zal er volgens hem wel het één en ander aan de verdediging ge sleuteld moeten worden. "En als er volgend seizoen nog enkele voetballers bijkomen dan sluit ik een plaats tegen de top van de eerste klasse niet uit", zegt hij tenslotte. Het oefenprogramma: 18/8: Aalsmeer uit (17.00); 21/8: Die Haghe thuis (19.30) en 25/8: ACV uit (voor competitie). HERMAN POOS VOETBAL EXTRA Archieffoto van Willy van der Kuylen, die in de wedstrijd tegen Haarlem (12 decem ber '76:4-0) doelman Boersma uitspeelt en de stand op 2-0 brengt. EINDHOVEN-Niethet mooiste, prettigste en meest succesvolle seizoen ligt tussen de twee volgende vrijwel identieke uitspraken van Willy van der Kuylen Aan het begin van de vorige competitie zei hij, filo soferend over zijn toekomst Éen jaartje PSV en dan zie ik wel weer. Amerika, eerste di visie, voetballen in België trekt me ook aan". Het kanon uit Helmond mocht een ver vroegde vrije transfer tege moet zien, een terecht ex traatje voor vijftien competi ties trouwe dienst bij de Eind- hovense topclub. Hij maakt er geen gebruik van, loopt over van ambitie en is vast bereid zijn contract uit te dienen als actief voetballer „Twee jaartjes PSV en dan zie ik wel weer. Eerste divisie, voetballen in België, scouting voor PSV. Amerika niet. Ik kcmdit jaar naar de Washing ton Diplomates. Als ik dat ge doe op de televisie zie ben ik blij dat ik niet gegaan ben" Willy van der Kuylen blijft ze ker nog twee jaar mister PSV" Een ontwikkeling die niet zo logisch was. De Eind- hovense ploeg beleefde het minste seizoen sinds jaren Geen landskampioen, geen beker, een voortijdig einde in de Europa-Cup 1. Slechts een troostprijs, de tweede plaats in het UEFA-Cup-toernooi en dat dan nog met dank aan Roda JC dat zo geschikt was om de competitie af te sluiten met een eindeloze serie mis sers. In die omstandigheden bungelt in het keiharde en za kelijke wereldje het hoofd van een voetbalveteraan aan een dun draadje. Bovendien had de middenvelder met het fa meuze schot zijn aanvoer dersband halvenvege het sei zoen ter beschikking gesteld na een meningsverschil met Kees Rijvers Probleem. Veel wil Willy daar nu niet meer over kwijt. Wel dit. Aan voerder zijn in een goed draaiende ploeg is geen probleem, gaat het minder dan kan die taak te veel wor den. Dat was het voor mij" Voeg daarbij een langdurigé blessure en duidelijk ts dat in menig voetbalbedrijf het „weg ermee" geklonken zou hebben Niet in het rustige milieu waarin de Eindhoven- se club voetbalzaken doet Talent Michel Valke werd voor ruim een miljoen van Sparta weggekocht en in het Noorden won men de jacht op Groning en-speler Erwin Koeman zeventien jaar pas, op de persdag van PSV be kroop je de gedachte dat een handtekeningenjagertje tus sen de vedetten plaatsgeno men had), maar dat beteken de niet dat de in december 33 jaar wordende Willy van der Kuylen afgedankt werd. Het feit dat de kleine trainer voor het middenveld verder kan beschikken over Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet, Tom Smits, Huub Stevens, Piet Wildschut en eventueel Adrie van Kraay deed daar niets aan af. „Wil ly, die kunnen we nog niet missen, die hebben we de ko mendejaren nog hord nodig", gelooft Kees Rijvers. Geen loze kreet,want inmiddels hzefl de PSV-oefenmeester zijn mid denvelder met de messcherpe kapbeweging weer aanvoer der gemaakt. ,Jn de spelersgroep en in het be stuur was niet iedereen het met die keuze eens. Maar ik heb vertrouwen in Willy. Hij gaat nog verder naar voren spelen, 't Was het afgelopen jaar ook de bedoeling, maar het liep niet en dan ben je als speler snel geneigd meer te gaan doen Te prijzen is dat natuurlijk welDe komende competitie verwacht ik van Willy dat hij voor negentig procent aanvalt en voor tien procent verdedigt. Het hele stel moet met die speelwijze rekening houden" Hetgeen betekent dat de mensen die naast de aanvallende Van der Kuylen het middenveld bewonen een tandje extra moeten zetten. Poortvliet, Willy van de Kerkhof en Wild schut zullen daar geen moeite mee hebben. Maar Valke is toch geen speler die om zijn defensieve prestaties aange trokken is? Kees Rijvers. „Valke hoeft niet imker mee te verdedigen dan hij bij Sparta deed. Daar heb ik hem ook bij de achterlijn zien presteren. Nee, dat zal geen probleem zijn" Concurrent Valke en Van der Kuylen samen op het middenveld. Willy: Jk zie dat best zitten. Michel is voor mij geen concurrent. Ik dacht echt niet „daar gaat mijn plaats" toen ik hoorde dat hij gekocht was. Dat moet je nuchter bekijken. Ik ben bijna 33, dan ga je geen zes jaar meer mee in de top. Het zoeken van een vervanger is dan een bittere noodzaak. Bo vendien: die jonge jongens moeten eerst maar eens wat laten zien. Van der Kuylen spelen ze niet zomaar uit het elftal. Ik moet veel meer doen en laten om mee te kunnen komenmaar ik doe het graag Ik heb nog plezier in het voet balen" Van der Kuylen ontkent niet dat er de afgelopen competitie dagen zijn geweest dat hij minder lachend het veld be trad. Zegt hij: „We hebben een moeilijk jaar gehad. Oorza ken genoeg. Spelers die ver moeid van de WK kwamen, jongens die uit vorm waren en blessures. Natuurlijk vooral dat laatste. Vijf, zes man kun je niet vervangen. Ik hoop dat we bespaard blijven voor nog zo'n blessuregolf' Op papier zou PSV dat dit jaar beter op kunnen vangen. Te genover het vertrek van Ger- rie Deijkers en Kees Krijgh en doelman Ton van Engelen staat de komst van Valke, Koeman en Roda-speler Adrie Koster en tweede man achter Jan van Beveren Quintse van der Meulen. Wat ontbreekt is de naam van een spits. Al ja ren zoekt PSV een geschikte opvolger voor Ralf Edström Edström Van der Kuylen: Jk weet dat ze nu weer bezig zijn geweest. Maar een spits is niet te beta len. Edström had ik graag te ruggezien. Hij heeft de laatste zes maanden in Zweden weer blessurevrij gevoetbald. En uitstekend. Toen PSV hem be naderde waren de onderhan delingen met Standaard Luik al in een te ver gevorderd sta dium". Adrie Koster heette het zeer re delijk alternatief. Geen echte spits, wel een man die door Willy van der Kuylen de diep te in gezonden kan worden Het lijkt erop dat de PSV-ve- teraan dit seizoen meer dan voorgaande jaren als lan ceerbasis moet optreden. ZelJ knallen en de twee schichten op de vleugels aan het werk houden. René van de Kerkhof, die zijn transfer naar de Bundesliga zag afketsen, en Adrie Koster, een moeilijk te bespelen duo van wte ook Rij vers veel verwacht. Zo heeft hij een veranderde instelling bemerkt bij René. Mij stelt zich in de ploeg anders op, er is geen sprake meer bij hem van zelfoverschatting. Hij moet voetballen zoals hij twee seizoenen terug deed. Die Re né van de Kerkhof uiil ik op het veld terugzien". Zoals de PSV-trainer zijn hele ploeg graag terug zou zien in de vorm van '77-78 toen het landskampioenschap en UE- FA-Cup op de erelijst bijge schreven konden worden. Rij vers: „We hebben veel te doen, d'r zijn spelers vertrokken, nieuwe gekomenJammer dat alles zo laat rond is gekomen. Koster hebben we laat gecon tracteerd laat ook hebben we zekerheid gekregen over René. Dat maakt het werken voor een trainer niet gemakke lijk" Buitenland Hoewel, Rijvers waakt ervoor te klagen over PSV. Hij beseft dat hij vergeleken met vele collega's gebeiteld zit. Een grote club, veel mogelijkhe den, prima leiding, uitste kend materiaal. ,J£n toch heb ik overwogen uit te wijken naar het buitenland"vertelt hij. Oorzaak is de negatieve benadering van het voetbal in ons land. „We worden twee keer tweede bij de wereld kampioenschappen. Mag ik dan de kranten geloven dan stelt het voetbal hier niets Voor. Dat kan niet. In het bui tenland spreekt men lovend over onze clubs ,hier geen goed woord. Wel grote verhalen over het Amerikaanse voet bal, zonder een kritisch woord. En inmiddels is mij wel duidelijk dat het spel daar helemaal niets voor stelt". „Een iets chauvinistische hou ding van de pers mag best. In Argentinië stonden de jour nalisten een heel eind achter Oranje, ook toen de prestaties nog niet optimaal waren. Dat vond ik een goede zaak, in de competitie heb ik daar niets van teruggevonden. Alles werd negatief benaderd. M<yir ik zeg nu: als het te gek wordt dan hou ik tegen jullie gewoon weer een tijdje mijn bek dicht" TON DE RUITER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23