Thijs libregts (Excelsior): „Spelers betaald voetbal overgewaardeerd Katwijk wil 'misser'ongedaan Lisser Boys hoopt het een aardig eind te brengen PAGINA 6 VOETBAL EXTRA ROTTERDAM - Sinds mensenheugenis rommelt Excelsior, in de schaduw van de grote Rotterdamse voetbalbroers Feye- noord en Sparta, met wisselend succes in de marge van betaald voetballand. De club uit Kralingen onder houdt al jaren een pendeldienst tussen de eerste- en eredivi sie, een nijpend tekort aan financiële midde len ten spijt. Het bestuurscollege van Ex celsior vond - en vindt - met zijn herhaaldelijke smeek bedes om gemeente-subsi die nauwelijks ingang bij de Maasstedelijke sportwet houders Den Dunnen en (la ter) Van der Have, zodat op Woudestein, ook in de tijd dat de hoogconjunctuur het betaalde voetbal nog in zijn greep had, noodgedwongen moest worden gekozen voor een beleid dat voornamelijk was geënt op kleinschalig heid. Eigen kracht Waar andere clubs dankzij gemeenschapsgelden of de geldelijke inbreng van ge fortuneerde, zich als voet balweldoeners presente rende specialisten in huis houdelijke apparaten nieuw leven werden ingeblazen, moest Excelsior op eigen kracht het hoofd boven wa ter trachten te houden. Op de cruciale momenten, dat de club gedoemd leek om terug te keren naar het ama teurvoetbal, werden onder de geestdriftige impulsen van de huidige erevoorzitter Henk Zon de krachten ge bundeld voor een dikwijls vermakelijke reddingsactie. Rukte Neerlands meest fer vente sigarenroker in gezel schap van enkele trawanten niet op naar de een of andere opnamestudio om Excel siors clublied op de gevoeli ge plaat te laten vastleggen, dan schuimde hij 'tout' Rot terdam wel af om zoveel mogelijk oude kranten in te verzamelen. In dat licht bezien valt het te verklaren dat de Wouden- steiners zich nooit op poe nerige wijze op de transfer markt konden begeven, maar daar hoogstens een voetballer mochten oppik ken die door een beter be deelde vereniging als zijnde overbodig van de loonlijst was geschrapt Bewonderen Het heterogene roodzwarte gezelschap van eigen kweek, afdankertjes en twee, inmiddels gecontrac teerde Feyenoord-huurlin- gen (Dick Ernst en Rini Piasmans) baande zich af gelopen seizoen met goed gevolg een weg door het anonieme "eerste divisie woud" in de richting van het hoogste voetbalwalhalla, poppen. "Nu Sjaak zijn car rière heeft afgesloten, zullen we anders moeten gaan voetballen", stelt ook Li bregts Mentaliteit "Hij was als libero onze extra aanvaller. Alleen het feit al, dat hij na Piasmans onze topscorer was, bewijst dat. Roggeveen was een jongen, die qua lichaamsconstructie feitelijk alles tegenhad. Hij had aanleg om dik te wor den, maar is er toch is ge slaagd om tot zijn 37ste door te gaan. Gewoon op basis van zijn mentaliteit. Met zijn realiteitszin, doorzettings vermogen en routine hielp hij de ploeg geregeld over het dooie punt heen" Ondanks de waarde, die Sjaak Roggeveen (Libregts: "Hij komt uit het praktische veld, zodat hij als bestuurs lid gebruik kan maken van zijn know how") voor Ex celsior als voetballer verte genwoordigde, drong juist Thijs Libregts er bij zijn pu pil op aan om zijn schoenen aan de wilgen te hangen "Want", verklaart de trainer, "in de eredivisie kan hij nu eenmaal niet datgene doen, wat hij in de eerste divisie wél kon. Daarom ook heb ik tegen Sjaak gezegd "stop ermee, anders word je in de eredivisie een lachwekkend figuur" Rust Thijs Libregts beseft dat, nu Roggeveen is weggevallen, verdediger Frans Struis als enige ervaren speler binnen zijn selectie in staat is om zijn jongere ploegmaten in moeilijke situaties tot rust aan te sporen. Een wankele basis om in de eredivisie mee te draaien, erkent de oe- fenmeester, die tijdens de succesvolle periode al niet blind was voor de (vaak ver borgen) gebreken van zijn equipe. "Mijn ploeg ver toont herhaaldelijk een ge brek aan stabiliteit", zegt hij. "Onder druk verliezen ze vaak het hoofd" Libregts maakt er daarom geen ge heim van, dat hij juist daar om routiniers wil strikken voor zijn ploeg. Hij noemt in dat kader de voormalige FC Den Haag-speler Rob Ou wehand (nu bij Edmonton Drillers) en de IJslander Ar- ne Sveinsson, die vorig jaar enkele wedstrijden op huurbasis voor Excelsior uitkwam- Met de pas aangeworven FC Vlaardingen-spits Wim Tijl en eerdergenoemde Eddy Ridderhof zullen die voet ballers de basis moeten leg gen voor een geslaagde strijd tegen het degrada tiespook. Zegt Libregts: "En mocht in een vroeg sta dium van het seizoen al blij ken, dat we te licht zijn voor de eredivisie, dan zullen we beslist niet tot paniekaan kopen overgaan. Dan gaan we liever terug naar de eer ste divisie. Want we zijn niet van plan om ons voor ton nen in de schuld te gaan ste ken".. GERARD VAN PUTTEN een wapenfeit, waarvoor ook de 38-jarige trainer Thijs Libregts zijn bewon dering niet onder stoelen of banken wenst te steken. "Want", zegt hij, "het is toch geweldig dat deze jongens clubs, die stijf staan van de gemeentesubsidie, van pro motie hebben weten af te houden". De vaak als potentiële toptrai- ner gekwalificeerde oud- voetballer van Excelsior en Feyenoord ("Ik wil mijn baan als sportleraar bij de Erasmus Universiteit alleen opgeven, als een grote club interesse heeft") betitelt het stapje omhoog van zijn club dan ook als de triomf van de voorstanders van 'aftop- ping' in het betaalde voet bal. "We hebben", meent Libregts, "nu toch wel be wezen dat er ook resultaten geboekt kunnen worden als er wat minder geld wordt afgeschoven. Waarom moet er altijd zoveel worden be taald om spelers tot presta ties aan te zetten? Ik ben van mening dat een vent met beperkte capaciteiten met een salaris van 35.000 gul den echt niet meer zal pres teren dan wanneer hij pak weg 20.000 gulden vangt" Als voorbeeld noemt Libregts SC Cambuur, een club, die volgens hem in ruime mate door de gemeente Leeu warden wordt geïnjecteerd met subsidies, maar niette min in de eerste divisie nauwelijks aan de weg weet te timmeren. Foutief "Ik vraag me altijd af waarom een club met zóveel midde len nooit die titel in de eerste divisie kan pakken. Volgens mij moet daar een foutief beleid aan ten grondslag liggen. Vermoedelijk wor den steeds de verkeerde spelers aangetrokken, die dan bovendien nog worden overbetaald. Want dat zie je in het betaalde voetbal over de hele linie. De spelers worden overgewaardeerd Je hoeft nog niet eens vanuit een politieke richting te pra ten om dat te onderkennen Kijk, in Duitsland en Enge land zijn ze, als het op beta len aankomt, ook lang niet mals. Maar die kerels voeren daar wel een show op. Maar hier, hier zie je nog vaak dat een vent uit het veld alleen maar zijn mouwen staat op te stropen. Ik kan mij dan ook best voorstellen dat een toeschouwer, als mede-in brenger van het salaris van zo'n voetballer, gaat zeggen "wat is dat voor een kwijl, moet ik aan zo'n vent mijn centen kwijt." Tja, en dan is er nog maar weinig voor no dig dat die man de eerstvol gende keer thuisblijft." Vanuit die visie redenerend pleit Thijs Libregts, waar mogelijk, voor kortingen op spelers en trainerssalaris sen. "We moeten terug, nu het aantal toeschouwers steeds minder wordt. Feye noord heeft ook een stap achteruit moéten doen. En met succes. Er wordt daar harder geknokt en je ziet de supporters weer terugko- Samenwerking Sinds vorig jaar bestaat er tus sen de Kuipclub en Excel sior een samenwerkings verband. Voetballers, die nog niet rijp worden geacht om in de selectie van Feye noord mee te draaien, wor den onder bepaalde voor waarden op Woudenstein gestald, terwijl de bewoners van "Zuid" een optie heb ben op talentrijke Excel- siorspelers. "Dat samen werkingsverband is erop gebaseerd dat Feyenoord Excelsior zoveel mogelijk steun verleent," licht Li bregts toe "Maar", weet hij, "er bestaan drie belangen: Feyenoord, Excelsior en de speler. Als die belangen overeenko men, dan is het ei gelegd Maar als een Feyenoorder, zoals vorig seizoen bijvoor beeld Harrie Melis niet wil, dan grijpen we er, hoe dan ook, naast" Thijs Libregts spreekt deson danks zijn tevredenheid uit over het huwelijk met Feye noord, dat zijn club ander maal een nieuwe spelei (Eddy Ridderhof) heeft op geleverd. Afgewacht moet worden of die verdediger zich als een redelijk alterna tief voor de inmiddels ge stopte steunpilaar Sjaak Roggeveen zal kunnen ont- VOETBAL EXTRA PAGINA 27 LEIDEN - De zaterdag twee deklassers uit de LeidsIAl pheuse regio beginnen het nieuwe seizoen alle drie met een nieuwe trainer. Bij Lisser Boys nam Landzaat het roer over van V. d. Horst, bij Ter Leede maakte Turkenburg plaats voor trainer Spaan, terwijl Be Fair Nico Gotten- bos als vervanger van Piet van Mulm aantrok In alle drie 'gevallen is er sprake van verjongingiets dat zich wel licht in een ambitieuzere aanpak zal uiten Bij deze tweede klassers hoopt men dan ook hogere ogen te kunnen gooien dan het vorige seizoen, toen geen van de teams boven een midden- mootpositie uitkwam en zo wel Lisser Boys als Ter Leede zelfs enige tijd met degrada- tiezorgen kampten De drie teams zullen elkaar niet meer allemaal in de competitie te genkomen want Ter Leede is ditmaal in de meer op het noorden en oosten gerichte 2e klasse C ingedeeld Lisser Boys en Be Fair zullen in 2B ongeveer dezelfde opponenten als in het vorige seizoen ont moeten. In de derde klasse B van district west II is het voor Katwijk zaak het zo onnodig verloren tweede klasserschap te heroveren. Koudekerk hoopt in dezelfde klasse op een plaats in de middenmoot Be Fair kan terugblikken op een goed debuut in de 2e klas se. Uiteindelijk legde de ploeg beslag op een positie in de middenmoot. Met de her indelingsplannen van de KNVB voor de zaterdag com petitie in het achterhoofd is nu een plaats bij de eerste vijf het nieuwe doel van de Wad- dinxveense club. Dit lijkt geen onhaalbare kaart want buiten de komst van Gotten- bos hebben zich tevens drie potentiële eerste eiftalspelers bij de vereniging aangemeld' Dat zijn Hans Kramp en Dick Slobbe van Gouda en Joop Schaap van Elinkwijk. De oude selectie bleef verder in tact. Onder leiding van de 29- jarige Nico Gottenbos uit Woerden heeft Be Fair al een flink oefenprogramma achter de rug in de vorm van het ne- derlaagtoernooi om de Boon stoppel trophee. Op 21 en op 25 augustus volgen nog uit wedstrijden tegen resp DSO en TOGR. Bij Lisser Boys veranderde er buiten de trainerswisseling weinig. De 36-jarige, uit Aalsmeer afkomstige Land zaat had al eerder belangstel ling voor de Lissese ploeg be toond en zag zijn sollicitatie ditmaal beloond. René Grif fioen vertrok naar SC Lisse, maar uit de talentvolle junio ren selectie (die de promotie naar de regionale jeugd net aan miste) kan dit verlies stellig opgevangen worden. Gert v. Tol en Hans Schalk zijn duidelijke gegadigden, terwijl Maarten Jan Arends man het vorige seizoen al ver dienstelijk in het eerste ope reerde. Met de gevaarlijke voorhoede Langereis-Nij- kamp-V.Slooten hoopt Lis- ser Boys het een aardig eind te brengen. Zaterdag 18 au gustus oefent de ploeg thuis tegen 's Gravenzande, ver volgens bezoekt men op 25/8 Telstar C en op de 28/8 VEW uit Heemstede Ter Leede gaat eveneens met vrijwel hetzelfde materiaal aan de slag. Frits Hoekstra lijkt na zijn debuut in de vori ge competitie nu een vaste kracht voor het eerste te gaan worden. De Sassenheimse ploeg viert in april haar 50-ja- rig bestaan en ziet daarin een extra reden om zo goed mo gelijk voor de dag te komen. Gezien hetspelersraateriaal is ook hier de hoop op een plaats bij de eerste vijf gevestigd. Qua tegenstanders is Ter Leede niet ontevreden met de indeling in 2C, alleen bestaat er wel enige angst voor de verre reizen en de mindere aantrekkingskracht op het publiek die er van de onbe kende tegenstanders zou kunnen uitgaan. Ter Leede speelt als oefenprogram nog drie uitwedstrijden, en wel op 18/8 bij Barendrecht, 23/8 bij LFC en op 25/8 bij Stellen dam. Dat het tenslotte Katwijk was dat naar de derde klasse moest afdalen hadden weini gen verwacht. Logischerwijs is Katwijk erop gebrand om deze misser ongedaan te ma ken. Niemand van de spelers liet zich door de degradatie ontmoedigen, zodat trainer V.d. Zeeuw met hetzelfde ma teriaal aan de slag kan. Uit de Al dient zich bovendien de talentvolle Jaap v.Duyn aan. Een probleem kan nog wel de doelverdediger worden, want Kees Koelewijn sukkelt met een hardnekkige achillespees blessure, welke hem wellicht tot stoppen zal dwingen. Of Stef Groeneweg direct pre sent zal zijn is eveneens nog een vraagteken, hij brak im mers tegen Rijnsburgse Boys zijn scheenbeen. Het oefen programma behelst voorna melijk het nederlaagtoernooi in het kader van het 40-jarig jubileum. Vanwege de lange winterstop kon dit vorig sei zoen geen doorgang vinden. In dit verband speelt Katwijk op 22 augustus nog tegen RCL en op de 29/8 tegen Quick Boys. Bij het Hillegomse SIZO bleef de selectie, onder leiding van trainer Cees Renting, onaan geroerd. De verwachtingen van de derdeklasser zijn dit seizoen bepaald niet hoogge spannen. Mede door de vorige competitie ingevoerde ver jonging wordt met niet meer rekening gehouden dan een plaats in de middenmoot. Oefenprogramma: 18/8 Zeven hoven, 25/8 Sparta'20 Ook Koudekerk koestert be paald geen kampioensaspira ties. Eerste-elftalspeler Ver- gunst vindt daarvoor de se lectie een veel te hoge leeftijd hebben. Ook de aanvoer van jeugd laat volgens de Koude- kerker nogal wat te wensen over, waardoor "een plaats ergens in het midden mooi genoeg is voor Koudekerk", aldus Vergunst. REGIO LEIDEN - De vijf 'Leidse' clubs die uit komen in de vierde klasse van het zaterdagvoet bal zien, zo mag uit onderstaande blijken, het nieuwe seizoen vol optimisme tegemoet. Alle clubs, behalve Randstad Sport, zijn in dezelfde afdeling ingedeeld, zodat er tal van aantrekke lijke streekderbies op het programma staan Oegstgeest is de nieuwko mer in de vierde klasse. Na vele jaren net de boot te hebben gemist, slaagde men er vorig seizoen (uit gerekend in het jaar dat de vereniging 50 jaar bestaat) de weg naar de KNVB te rug te vinden. Ron van der Kolk, een van de spelbe- palende middenvelders van de nieuwbakken vier deklasser heeft goede hoop dat Oegstgeest zich in het komende jaar kan mengen in de strijd om de bovenste plaatsen. Alleen Chris Boland (trainerssta- ge bij UVS) heeft Oegst geest verlaten. Maar dit verlies wordt gecompen seerd door de uit de eigen jeugd afkomstige talent volle tweeling Jan en Peter Hogewoning "Daarom denk ik dat we redelijk hoog zullen eindigen, me de omdat trainer Verkuij- len er weer ouderwets de beuk in zal gooien"- Dat het de selectie zeker niet aan goede wil ontbreekt mag blijken uit het vol gende. Al vanaf 10 juli zijn spelers, die gelegenheid hadden om te komen, on der leiding van trainer Hans Verkuijlen bezig met het op peil brengen van de conditie. Oefenprogram ma: 16/8 Unitas Leiden thuis, 18/8 Semper Altius thuis, 25/8 WCR thuis. Bij Hazerswoudse Boys heeft een nieuwe trainer de selectie onder zijn hoe- Oegstgeestspeler Ron van der Kolk moest ervaren dat een vakantie in Spanje weliswaar twee weken plezier, maar ook een aanslag op de conditie betekent. Daarom hees de midden velder zich de laatste weken veelvuldig in het sporttenue om het uithoudingsvermogen op het vereiste peil te brengen. ,Met Oegstgeest eindigen we bij de bovenste vijf', blikt Van der Kolk optimistisch in de toekomst de genomen. Ferry Kolster neemt de plaats in van Ruud Bos. Het is de be doeling dat er in dit sei zoen jeugdspelers een kans zullen krijgen in het eerste elftal. Deze jonge spelers hebben in het af gelopen jaar ervaring op gedaan in het tweede team van de "Boys". Oefenpro gramma: 18/8 SCZ'58 thuis, 22/8 Meerburg thuis, 25/8 ADM uit, 28/8 RVC/ Reeuwijk thuis. Randstad Sport is één aan winst rijker. Dit is Paul Politiek uit Heerlen, die wegens werkzaamheden in Voorschoten de rijen van Randstad Sport komt versterken. Men betreurt het overigens bij Randstad Sport dat het niet bij de overige 'Leidse' clubs is ingedeeld. Dat betekent veel tegenstanders, waar van men weinig of niets weet. Oefenprogramma: 22/8 Koudekerk thuis, 29/8 SVLV thuis. Trainer Thijs Balkhoven van de Sleutels kan het ko mende seizoen putten uit een groot spelersarscnaal. Maar liefst 10 spelers ko men in aanmerking voor een plaats in de selectie. Kanshebbers voor het eer ste zijn onder andere Hans van Eijgen (van Rooden- burg) en de jeugdspeler Van Bemmel (van Leidse Boys). Evenals het afgelo pen seizoen is er dus een grote kans dat de Leide- naars ook dit jaar weer een aardig woordje meespre ken in de race om het kampioenschap. Oefen programma: 18/8 Zeven hoven thuis, 21/8 LDWS thuis, 25/8 Leidse Boys thuis, 28/8 Katwijk thuis, 30/8 Oranje Groen uit. "We zijn zeer zeker van plan een rol van betekenis te spelen. En als ik zie over welke selectiegroep ik be schik dan moet dat ook mogelijk zijn". Deze opti mistische woorden komen uit de mond van Piet Was senaar, trainer van Sport club Lisse. Lisse, dat vorig seizoen vriend en vijand verraste door als debutant in de vierde klasse meteen maar even bovenin mee te draaien. Drie spelers zijn de vereniging komen ver sterken. Kees v.d. Burg (van WSB), Paul v.d. Klaauw (van de zondagaf deling van Lisse) en René Griffioen (van Lisser Boys). Er is geen enkele speler uit de selectie van vorig jaar verdwenen. Oe fenprogramma: 18/8 Hoofddorp uit, 22/8 GWS uit, 25/8 Hercules uit, 28/8 SJZ (zondagelftal) uit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 22