Vaclav Jezek: „Jaar van de waarheid voor Feyenoord" Stuur de bon in. U kunt er alleen maar wijzer van worden. Mannen uit Leiden opgelet; Goed werk, vast en zeker: bedieningsman verpakkings machines bij Heineken. Heineken is een groot, groei - end bedrijf dat z'n medewerkers veel zekerheid biedt. En ook veel aandacht besteedt om de werkomstandigheden zo prettig mogelijk te maken. In onze bottelarij betekent dat onder andere dat met de mo dernste verpakkingsmachines wordt gewerkt Het bedienen van deze machines is een vak dat iedereen met 'n beetje tech nisch inzicht kan leren tijdens onze opleiding. Natuurlijk heeft Heineken graag mensen met LTS of ander voortgezet onderwijs. Maar 't is geen vereiste. Met alleen lagere school kunt u dus ook best in aanmerking komen Drieploegendienst met zaterdag en zondag vrij. Vroege dienst: 07.00 uur tot 15.00 uur. De eerste dienst begint maandagochtend om 07.00 uur. De laatste eindigt vrijdagmiddag om 15.00 uur. Late dienst: 15.00 uur tot 23.00 uur. De eerste dienst begint vnjdagavond maandagmiddag om 23.00 uur. Nachtdienst: 23.00 uur tot 07.00 uur. De eerste dienst begint zondagavond om 23.00 uur. De laatste eindigt vrijdagmorgen om 07.00 uur. U ziet: elk week-end hebt u helemaal voor uzelf. Voor uw hobby's, uw gezin, uw sportvereni ging enz. Goed loon volgens de Heineken-CAO In dit overzichtje kunt u op zoeken wat u als bedieningsman bij Heineken netto kunt verdienen. Ongehuwd: 18 jaar f 1.053,- netto per mnd. 19jaar f 1.154,-netto per mnd. 20 jaar f 1.286,- netto per mnd. 21 jaar f 1.413,-netto per mnd. 22 jaar f 1.503,- netto per mnd. 23 jaar en ouder f 1.533,-netto per mnd. 35jaar en ouder f 1.586,- netto per mnd. Gehuwd: f 1.641,- netto per mnd. Moderne sociale voorzieningen. Dat mag u ook verwachten van een bedrijf als Heineken. Bijvoorbeeld: uitstekende kantine, aantrekkelijke spaarregelingen, personeelsverzekenng enz. Winstuitkering en 8% vakantiegeld Heineken is een gezond bedrijf met goede resultaten. En omdat die resultaten door alle medewerkers gezamenlijk be haald worden, laat Heineken z'n medewerkers in de winst delen. De hoogte van die uitkenng is natuurlijk afhankelijk van de grootte van de winst. Méér weten? Kleine moeite. Vul de bon in en stuur deze in een enveloppe zonder postzegel aan Heineken - Personeeldienst, Antwoordnummer 360, 2350 VJ Zoeterwoude U ontvangt dan uitgebreide informatie. Meteen doen! U kunt er alleen maar wijzer van worden. BON Ik heb interesse in de funktie van bedieningsman. Naam: Adres: Woonplaats: Leeftijd: Ervaring: Opleiding: in een enveloppe zonder postzegel aan Heineken-Personeeldienst, Antwoordnummer 360, 2350 VJ Zoeterwoude Heineken Brouwerijen B.V. - Burg. Smeetsweg 1 - 2382 PH Zoeterwoude. Telefoon: 071 - 8142 65. VOETBAL EXTRA ROTTERDAM - Voor Feyenoord wordt de voetbaljaargang 1979-1980 het seizoen van de waarheid. Waar vorig jaar om streeks dezelfde tijd in de Rotterdamse Kuip nog schuchter om „begrip en ge duld" moest worden gevraagd, daar is de uitgangspositie nu totaal veranderd. Het zo verrassende herstel heeft de Rotterdammers teruggebracht naar een vertrekstelling waarin dergelijke verzoeken niet meer kunnen worden ge daan, maar waarin bij voorbaat al op prestaties wordt gerekend. Immers, voorbijgaand aan het ge geven dat Feyenoord veel meer mogelijkheden heeft om te zakken dan om te stijgen, zal elke plaats la ger op de ranglijst als een teleurstelling worden er varen door het weer aan zwellende legioen. Antwoord Trainer Vaclav Jezek beseft het dan ook als geen ander. „Dit seizoen zullen we het moeten waarmaken", weet de Tsjech. „We zyn nog niet rijp genoeg om kam pioen te worden, maar we zullen wél antwoord moe ten geven op de vraag hoe we die tweede plaats heb ben bereikt. Door toeval of door kwaliteit". Zelf houdt Jezek het er voor alsnog op dat een wissel werking van die twee fac toren heeft geleid tot de opmerkelijke gedaante verwisseling die zo snel gestalte kreeg. Ingeleid door zijn komst verander de Feyenoord van een door het publiek gene geerde ploeg die als een aan lager wal geraakte bokser door de competitie zwalkte, in een jonge en gretige prijsvechter, die gaandeweg populairder werd. - Kwam dat door toeval? Of door kwaliteit? Waar het zijn eigen inbreng betreft, houdt de altijd be scheiden Jezek het op het eerste. „De successen van een trainer zyn voor 70 procent afhankelijk van de club die hij krijgt", zo on derschrijft hij de nuchter- Hollandse voetbalfiloso- fie. Zijn trainersloopbaan echter wijst al dertig jaar anders uit (zoals de suc cessen met bijvoorbeeld ADO, Spartak Praag en vooral het Tsjechische elf tal onderstreepten), terwijl ook de naam Feyenoord alléén ten tijde van zijn komst bepaald geen kwali teitsgarantie meer in hield. Integendeel. In de Boskov- periode was in Rotterdam een absoluut dieptepunt bereikt op het gebied van de prestaties en de toe schouwersaantallen, die destijds stokten op een seizoengemiddelde van Trainer Vaclav Jezek rechtsmet drie van zijn aanwinsten, v.l.n.r. Ivan Nielsen, Ton van Engelen en Roger Albertsen. rond de 18.000. Eén jaartje Jezek bracht met de ploegspirit gemiddeld 10.000 klanten meer en een veel betere financiële si tuatie terug. Toeval? - Is er dan nog sprake van toeval? Of van kwali teit? Jezek (55) blijft de eer hard nekkig van zich afschui ven. Naar zijn ploeg, „die meer heeft bereikt dan ik zelf had verwacht", door een mixture van de twee vaker genoemde begrip pen. „Want", bekent hij, „dat we vorig seizoen zo hoog zijn geëindigd lag niet altijd aan onze eigen kracht alleen, maar ook aan de mindere prestatie van de tegenstan ders". Een algemene tendens in het Nederlandse voetbal, dat volgens Jezek „een kritie ke fase" ingaat, „omdat te veel goede spelers naar het buitenland zyn verdwe nen". De vervlakking heeft het voor Feyenoord wat gemakkelijker ge maakt de weg terug te vin den met de kwalitatief misschien wat mindere, maar wel werklustige jeugd. „En bovendien", zo herin nert hij zich, „waren we di rect bij de start van de competitie al in het voor deel. Door het WK in Ar gentinië hadden de inter nationals van PS V en Ajax een korte vakantie en een korte voorbereidingstijd meegemaakt, terwijl van ons enkel Wim Jansen daarmee te maken had ge had. Nu is de uitgangspo sitie voor iedereen het zelfde. Ik ben niet pessi mistisch, maar ik denk wel dat het voor ons een stuk zwaarder zal worden om hetzelfde te bereiken. De eerste stap is altijd het grootst. Daarom wordt het nu inderdaad een testjaar voor Feyenoord". En dan niet alleen in de competitie, maar ook in de bekerduels op nationaal en internationaal niveau. Jezek: „Ons eerste doel zal zijn het overleven van de eerste UEFA Cup-ronde. Natuurlijk is en blijft Ever- ton favoriet voor die duels, maar dat kan alleen maar in ons voordeel werken. Wij hebben immers niets te verliezen?" „Daarnaast proberen we in de KNVB-beker verder t* komen dan vorig seizoeu en in de competitie gaan we weer mikken op Euro pees voetbal, want voor een kampioenschap zijn we echt nog niet rijp ge noeg. Wat dat betreft moet ik nogmaals om geduld vragen. De tijd van het Grote Feyenoord komt wel een keer terug, maar nog niet op korte termijn. Van deze groep gaat de club over drie, vier jaar pas goed profiteren". Vruchten Jezek zelf kan nu al de vruchten gaan plukken van een zware concurren tiestrijd die ongetwijfeld binnen zijn selectie zal gaan ontbranden. In de verdediging zal „de con currentie van Joop Hiele voor Tony van Engelen groter zijn dan die ooit voor Treytel was" en zul len afwisselend Renè Not- ten en de Deen Ivan Niel sen („Over een jaar mis schien een groot libero") als laatste man worden ge test. De onderlinge wedij ver lykt zich echter voor namelijk te gaan toespit sen op het middenveld. Door de aankoop van de Noor Albertsen „die als karaktervoetballer een versterking kan zijn", staan daarvoor nu zes kandidaten gereed met Wim Jansen. Wim van Til, André Stafieu, Richard Budding, Roger Albertsen en Paul van der Blom, de helft van de aangetrokken Leidse tweeling. „Iedereen zal zich daarbij weer moeten waarma ken", meldt Jezek („Ik ben een harde en consequente, maar ook een meelevende trainer"). „Alleen Wim Jansen is uiteraard zeker van zijn plaats. Maar hij heeft het karakter om zich ook dan nog waar te ma ken. Zelfs als hij in een re creatie-elftal zou voetbal len, zou hij dat nog probe ren. Dat wil ik met de an deren ook bereiken. Ze moeten altijd met hun be roep bezig zijn. Ook buiten het veld; ook na de trai ningen. Dan kunnen ze misschien ook slagen in de moeilijkste opdracht ge middeld weer net zoveel toeschouwers trekken als vorig seizoen en die men sen de zekerheid geven dat het geen weggegooid geld is als ze naar de Kuip ko- Gebakjes In het nog maar zo korte Je- zek-tijdperk is dat tot nu toe aardig gelukt, omdat Feyenoord lange tijd de beste prestaties thuis le verde, voor een steeds meelevender legioen. „De steun van het publiek is levensbelangrijk voor een jonge ploeg", doceert Je zek, die zijn jongeren met gebakjes van het aanvan kelijk heersende „uit- complex" trachtte af te helpen. Na de doorbraak bij PEC Zwolle mocht Feyenoord op die manier letterlijk het „zoet" van de overwinning smaken bij voorkomende gelegenhe den. Alleen na het gelijke spel by Vitesse stond in de kleedkamer iets anders klaar. Een schaaltje au gurken, „want voor mij was het verlies van dat punt erg zuur, omdat we toen hadden kunnen win- Het geeft zo ongeveer aan hoe Jezek zich als trainer opstelt. „Soms tussen en soms boven de groep, maar altijd onafhankelijk van het bestuur". Die grote zelfstandigheid bevalt hem het meest bij zijn ver blijf in Nederland. „Bij Spartak Praag en de Tsje chische voetbalbond had ik het daar nogal eens moeilijk mee. Bestuursle den en officials wilden daar aan de trainer vertel len wie hij op moest stel len. Dat is in Tsjechoslo- wakije bijna normaal, maar ik kon dat maar moeilijk verdragen. Vra gen stellen, oké, maar voor de rest moeten ze voor an dere dingen zorgen. Dat er gras op het trainingsveld staat, bijvoorbeeld. Het was in elk geval heel an ders dan bij Den Haag en bij Feyenoord. Hier regel ik alles zelf waar het voet balgedeelte ter sprake komt. Dat staat ook in my n contract". Een verbintenis die nog twee jaar doorloopt bij Feye noord. Wat hij dan bereikt wil hebben in Rotterdam, vervat hij in drie woorden: „Een happy end". „Niet voor mezelf', legt hij uit („Persoonlijk ben ik niet zo ambitieus meer"). „Wél voor de club, de jongens en de supporters. Voor hen wil ik dan een goed resul taat bereikt hebben in een Europees toernooi, of een keer bekerwinnaar ge worden zijn, of een keer kampioen zijn geweest. Vorig seizoen is Ajax dat terecht geworden, want de sterkste heeft altijd het meeste geluk en Feye noord is nog niet zover dat het dat kan afdwingen, maar komend jaar kunnen we zien hoever we zijn. Dat wordt het jaar van de waarheid". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19