Henning Jensen: noodgreep Ajax J(gK§lff EOJP PAGINA 2 VOETBAL EXTRA AMSTERDAM - Henning Jensen heeft bepaald niet hoog genoteerd gestaan op de voorkeurslijst die Ajax bij het zoeken naar een nieuwe spitsspeler had opgesteld. Daarop prijkte de naam van de Zweed Ralf Edström venaan vóór jongens als Gerber van München 1860, Sulser van Grasshoppers, die het vorig seizoen in het Europa-Cupduel tegen Va- letta uit Malta in Zwitserland maar liefst vijf keer scoorde, en Ruud Geels. Edström was evenwel al zo goed als rond met Standard Luik toen Ajax zich op de transfer markt begaf, Gerber kreeg een uitstekend aanbod van zijn eigen club en ook Sulser en Geels bleken niet over te halen naar Amsterdam te komen. „Omdat Ray Clarke koste wat kost bij Ajax weg wilde en er geen andere spelers be schikbaar waren, hebben we ten slotte Jensen maar ge nomen. Een ander alterna tief was er niet", aldus trai ner Cor Brom, die zelf graag nog wat langer had willen samenwerken met Ray Clarke. Gecharmeerd Brom stelde zich één seizoen lang pal achter de Brit op als die weer eens door journalis ten of bestuursleden tot doelwit van kritiek was uit gekozen. „Ik was erg ge charmeerd van de speelwijze van Clarke, maar moetje een speler dan maar blijven vasthouden als hij het bij een club niet meer naar zijn zin heeft"? Het vertrek van Clarke naar Club Brugge en de komst van de 29-jarige Jensen van Real Madrid heeft echter wel tot gevolg dat Ajax in aan vallend opzicht meer zal moeten improviseren. Clar ke is een vertegenwoordiger van de categorie spitsen, die in het produktieproces uit sluitend de laatste etappe voor hun rekening plegen te nemen. Het spel van de Deen Jensen wordt daarentegen gekenmerkt door beweeg lijkheid en snelheid. Hij is de man, die op avontuur wil gaan. Zo rustig als hij naast het veld is, zo onrustig is hij van af het moment dat is afge trapt, of zoals zijn nieuwe collega en landgenoot Frank Arnesen het stelt .Henning speelt altijd mee, met of zon der bal. Hij is geen aanvaller van het type Geels of Clarke. Jensen is iemand, die de bal aan de voet wil hebben, om dan aan een lange dribbel te beginnen. Dan is hij gevaar lijk en weet hij met z'n ma nier van lopen, die sterk aan Rob Rensenbrink doet den ken, voor verrassingen te zorgen". Element Zelf vergelijkt Jensen zich met Arnesen, die zich ook in zijn element voelt als hij aan een ver doorgevoerde solo mag werken. Vooral de laat ste twee jaar heeft Jensen zich die manier van spelen aangeleerd als middenvel der bij Real Madrid achter Santillana. Tevoren was hij wel degelijk de voorhoede- speler, die in 1971 op specta culaire wijze erkenning wist af te dwingen in binnen- en buitenland- Tot dan toe was Jensen ae onbekende linksbuiten van het in de vijfde divisie optre dende Norre Sundby, dat tijdens de aanloop naar de Olympische Spelen in Mün- cnen als een onopvallende en dus ideale sparring-part ner werd gezien voor het na tionale amateurelftal van Denemarken. Voor Jensen bleek het een uitstekende gelegenheid om zijn ster aan het voetbal-fir mament toe te voegen. De Olympische selectie won met 5--3 in een duel, waarin Jensen alle tegendoelpunten voor zijn rekening nam. Vol doende voor promotie naar het belangrijkste vertegen woordigende team van De nemarken, dat het vervol gens presteerdem de Kwa lificatieduels tegen Roeme nië met winst af te sluiten Jensen tekende voor één treffer en bereidde er een voor Hij had het Olympische vuur voor Denemarken aange stoken, maar zag van een re tourtje Beieren af, omdat Borussia Mönchen Glad- bach hem graag als prof wil de inrekenen. „Daar was ik op de eerste plaats de aan valler. Later, en dan vooral bij Real Madrid waar ik drie jaar heb gespeeld, kwam ik steeds vaker op het midden veld te staan. Het afgelopen seizoen heb ik dan ook nog maar drie keer gescoord. Het seizoen daarvoor zeven maal. Bij Ajax zal het dus wel weer wennen worden. Ik heb het voordeel dat nog twee andere Denen bij Ajax spe len, Lerby en Arnesen. Met Lerby heb ik drie keer in het nationale elftal gespeeld en ik moet zeggen dat dat erg goed is bevallen. Ik hoop trouwens dat ik ook bij Ajax de nodige vrijheid krijg en steeds van plaats kan wisse len, zoals de laatste tijd het geval was bij Real Madrid. Ik houd niet zo van vaste sys temen. Er moet ruimte zijn voor variatie" Gezicht Cor Brom ziet die wissel werking in zijn ploeg wel zit ten. Ook hij is ervan over tuigd dat het gezicht van Ajax in aanvallend opzicht behoorlijk zal veranderen, al verwacht hij van Jensen wel „tenminste 15 a 16 doelpun ten" Brom: „Lerby heeft in het laatste seizoen 15 goals ge scoord en Arnesen 12. Ik heb er echt geen bezwaar tegen dat zij zich ook straks veel vuldig in de voorhoede zul len laten zien, als Jensen hun totalen van vorig jaar maar overtreft. Vergeet niet dat Clarke in een jaar, waarin hij zoveel kritiek heeft gekre gen, toch maar mooi 26 doel punten heeft gemaakt. Die goals zullen er nu toch ook moeten komen. Qua voetbal is Jensen beter dan Clarke Jensen is meereen combina tiespeler. Snel, behendig, een goed gevoel voor positie en goed in het koppen van de bal, maar een Kist van AZ of een Jan Peters van Feye- noord is hij stellig niet. En zeker ook geen Clarke" Jensen, die nog bij vijf zes andere clubs in de belang stelling heeft gestaan ('onder andere Werder Bremen en Anderlecht') vindt een ver gelijking met Clarke echter verre van reëel: „Ik heb hem nooit zien spelen, maar na wat ik over hem heb gehoord is het me wel duidelijk ge worden dat hij als voetballer helemaal niet op me lijkt" Henning Jensen heeft twee jaar de tijd gekregen om dat aan te tonen- JAN PREENEN VOETBAL EXTRA PAGINA 31 Jaii Duivesteyn LEIDEN - De acht jaren van intensieve arbeid voor zijn partij binnen het kader van de Leidse politiek hebben hun sporen nagelaten. Niet in die zin als zou een zekere bezadiging zich van hem meester hebben gemaakt, dat hij vermoeid zou ogen of dat er sprake zou zijn van andere verschijnselen van dien aard; integendeel, Jan Duivesteyn maakt een zeer montere indruk. Niets bij zonders, tenslotte staat hij toch wel bekend als zijnde er eentje van het opgewekte soort. Hij heeft pretoogjes als hij 'iets aardigs' vertelt Maar wat opvalt en waarmee de nieu we directeur van de Leidse sport stichting onmiddellijk zijn afkomst verraadt is de wijze waarop hij praat en de tijd die voor zijn onderwerpen neemt. Lang en complex. Ingewik kelde zinnen vaak die doorspekt zijn met weinig verhelderende ter men en soms zo breed zijn uitge sponnen dat het einde wel eens zoek is. Om in zijn straatje te blijven: het gras groeit pas wanneer de gehele horizontale structuur is doorge licht. Wat overigens niet wil zeggen dat de pas aangestelde man die moet gaan waken over het wel en wee van de Leidse sportgemeenschap niet te volgen is, of erger nog, niet te be grijpen zou zijn. Zo is het beslist niet, want zoals het een goed politi cus betaamt is hij gaarne bereid de materie nog eens door te nemen op dat er toch vooral geen enkel mis verstand zal blijven bestaan. Hij blijkt dan wel degelijk in staat te zijn kort en duidelijk te kunnen formuleren waardoor wat eerst nogal onzichtbaar was plotseling zo helder als glas blijkt te zijn. Duivesteyn heeft natuurlijk, in al die jaren dat hij op politiek terrein werkzaam is geweest ("Ik ben er overigens ingestapt omdat ik vond dat de sport een belangrijker plaats verdiende"), een aardige visie ont wikkeld en hoewel hij daar niet al te nadrukkelijk blijk van wil geven ("Ik bepaal het beleid niet") komt dit in zijp nieuwe baan aardig van pas. Het zal ook wel de reden zijn geweest waarom hij uit de 82 kandi daten voor deze functie is gekozen, al houdt hij het zelf liever op zijn organisatorische kwaliteiten. Min of meer zwijgend is overeengeko men alleen te praten over heden en toekomst. Los van alle franje volgen hier wat van z'n uitspraken. "Ik heb er nu drie maanden opzitten, ben wel zo'n beetje ingewerkt. Tenminste ik weet nu waar alles staat en heb kunnen inventariseren hoe het ongeveer in elkaar steekt. Maar meer dan een overzicht is het uiteraard nog niet, het werk op zich moet gewoon nog komen. Ik heb er erg veel zin in. Weliswaar vond ik het jammer dat ik de politiek moest verlaten, maar aan de andere kant ben ik nu in feite waar ik altijd heb willen wezen. De sfeer op het bu reau is bijzonder prettig, ik heb het idee dat ik hier volledig geaccep teerd ben. Het eerste wat ik gedaan heb is het instellen van een weke lijkse vergadering. Horizontale ver antwoordelijkheid. Ik ben van me ning dat iedereen moet weten waar iedereen mee bezig is. Dat feodale ligt me niet. Net zo min als het amb tenaar zijn in de slechte zin van het woord. Hoewel ik om half negen begin ben ik nooit om vijf uur thuis, het werk gaat door. En geloof maar dat hier hard gewerkt wordt". De eerste en enige stemverheffing in drieënhalf uur Sportnota welke verbeteringen er aange bracht dienen te worden. Met de conclusies kan de wethouder dan aan het werk. Vanzelfspekend hoop ik dat de vertegenwoordigers van de Leidse sportgemeenschap de nodige gegevens zullen aandragen Deelnota's zoals dat heet". "Naast het werken aan die nota houd* ik me momenteel bezig met de af wikkeling van het door mijn voor ganger gebouwde zwembad aan de Vijf Meilaan en het begeleiden van de aanleg van de nieuwe kunststof- baan in de Leidse Hout. Dat laatste loopt gelukkig voorspoedig. Als al les naar wens gaat kan de accom modatie 1 september in gebruik ge nomen worden. Er komt, als het goed is, een open week voor scho lieren. In eerste instantie is de baan natuurlijk bestemd voor de atle tiekverenigingen, maar ik hoop toch dat een groot deel van de Leid se bevolking en met name de jeugd zal meeprofiteren" Sporthal "Volgend jaar zomer hoop ik een sportnota te kunnen presenteren. Een stokpaardje van me, want toen ik in de gemeenteraad zat heb ik al tijd aangedrongen op het tot stand komen daarvan. Ik moet dus wel. Tot nu toe was het een zaak van de secretarie. Die voerde een ad-hoc beleid, de overbekende natte vinger dus. Alles moet nu eens netjes op een rijtje gezet worden. Wat er moet komen, waar het moet komen en "Die staat bovenaan, maar dat is al, sinds jaar en dag, het wensenlijs^je. Ooit werd aangenomen, dat met de totstandkoming van de Groen- oordhal het zalenprobleem in Leiden opgelost zou zijn. In de praktijk evenwel bleek de sport voor de Groenoordhal een grote verliespost te zijn en is het wense lijk gebleken tot een loskoppeling te komen. Dat zal echter pas kunnen als er een alternatief gevonden is. Er is goede hoop, want de wethouder heeft toegezegd dat er de komende vier jaar èèn zal komen. We zullen hem stimuleren (grimmig lachje). Onze gedachten gaan uit naar een hal van flinke afmetingen, zeg maar een voetbalveld. Teiescopische tri bunes. De kosten? Vijf a zes mil joen. De plaats? Bij de Gooimeer- laan is een stuk grond gereserveerd voor de sport. Daar dus graag". "Binnen vier jaar hopen we wat de binnensport aangaat uit de proble men te zijn. Met deze hal in relatie tot ontwikkeling in de randgemeen ten, de bouw van een sportzaal in Zuid West (Rembrandt scholenge meenschap) het recreatieve gebruik van de Groenoordhal (gaatjes vul len zoals in de winter) en het even tuele gebruik van de gymlokalen van de bijzondere scholen" Sportvelden "Ook de velden hebben natuurlijk de grootste aandacht. Er zijn twee brandhaarden: de Boshuizerkade en De Vliet. Daar moet een verdun ning plaatsvinden, uitgaande van het standpunt dat per weekeinde per veld vijf wedstrijden gespeeld worden. DIOK vraagt eveneens de attentie, maar het probleem van de korfbalvereniging Pernix is na tuurlijk het meest urgent. Die moet weg uit de Leidse Hout en daarvoor moet een oplossing komen. Mo menteel is er geen grond beschik baar. Plannen zijn er wèl. In de Kwaak en het toekomstige Vliet- park. Als die er doorheen zijn zullen er straks clubs moeten verhuizen. Desnoods gedwongen". Een aardig nieuwtje heeft de kersver se directeur nog bewaard voor het laatst. De aanleg van een wielerbaan rondom de vroegere vuilnisbelt bij Roomburg, die momenteel wordt omgetoverd in een recreatiebuit. "De gemeenteraad moet haar fiat nog geven dus al teveel in details treden kan ik niet. Verloopt het evenwel zoals we dat willen dan kan Swift én de Leidse bevolking in de toekomst daar terecht. De plannen zijn in elk geval rond". Tot slot laat Jan Duivesteyn weten, dat de Leidse sportwereld hem, bij leven en welzijn, ook daadwerkelijk zal tegenkomen. Dan zullen ze twee gezichten zien. Bij openingen en re cepties zal hij zeker niet ontbreken. "Want", zegt hij, "hoewel het repre sentatieve deel vooral neerkomt op de schouders van de bestuursleden mag toch van mij verwacht worden dat ik óók van mijn belangstelling blyk geef'. En wat dat andere aan gaat "Aan de onderhandelingstafel ben ik geen gemakkelijke jongen. Er gaan tegenwoordig tonnen om binnen de verenigingen. De tijd van 'ouwe jongens krentenbrood' is wel voorbij. Dat is toch wel duidelijk hè AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18