Tennisoudjes haken af og titeltoernooi Proef hoe pittig. wum-em Vrouwen helpen De Horst Arabische landen verdeeld over sport-boycot Egypte M-'bf-A IW A V +t ÏZ ilt IOC gaat arme bonden steunen Canadees snel op 100m. vlinderslag Japanse zeiler in mineur Zomerflora trok 12.500 bezoekers DE WARE HALFZWARE. 2.20 i Akte van dit jaar naar de haaien APPIE HAPPIE SCHATGRAVERIJ LEIDSCH/ ALPHENS DAGBLAD PAGINA 10 SPORT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 SCHEVENINGEN (ANP) - Op de eerste dag van de strijd om de nationale tenniskampioenschappen, hebben twee van de jongere heren zich door de kwalificatieronde ge slagen. Eric Wilborts, twee dagen geleden prolongeerde hij zijn nationale titel van jeugdkampioen tot achttien jaar, schakelde Carel de Bruyn uit en Hans Schmidt plaat ste zich ten koste van Peter Bootsman. De oude garde bij de heren heeft een stap terug moeten doen. Piet Veentjer (37) en Hans Adama van Scheltema (33) zagen hun in schrijving gehonoreerd met een LAUSANNE - Een van het Internationaal Olympisch Comité heeft gis teren een miljoen dollar, dat is ongeveer twee miljoen gulden, beschikbaar gesteld aan nationale comités die volgend jaar sportlieden naar de Olympische Spelen willen sturen, maar daar voor het geld niet hebben. De commissie, die vergaderde onder voorzitterschap van IOC-praeses Lord Killanan, zal alle nationale Olympi sche comités vragen of zij fi nanciële steun nodig hebben voor het uitzenden van atle ten naar Lake Placid of Mos kou. "Zodra we alle antwoorden binnen hebben, beslissen we hoe het geld zal worden ver deeld", aldus een woord voerder. "We willen alle lan den gelijk behandelen, om dat sommige rijke landen minder welvarende Olympi sche comités hebben". De commissie wil de reiskos ten van de atleten financie ren uit de gelden die het IOC verkrijgt uit de verkoop van de televisierechten. plaats in de kwalificatiewedstrij den en daar hield de strijd om de titel voor hen op. Veentjer trof doorzetter Guido Hornman (29) en verzamelde in drie sets slechts zes games. Hans Adama van Scheltema was uitgeblust in de vijfde set tegen de tien jaar jonge re Joop Driessen. In het hoofdtoernooi was nog wel ruimte voor Niek Fleury (34) en Marian Laudin (33). Hun tegen standers in de eerste ronde zijn respectievelijk Peter Geraerts en Paul van Geuns. Van de vier halve finalisten van de jeugdkampioenschappen tot achttien jaar begon Eric Wilborts nogal slordig tegen Carel de Bruyn. Na een achterstand van 2-5 in de eerste set ging hij naast talent ook wat meer nauwgezet heid in de strijd werpen en dat was te veel voor De Bruyn, hij kon daarna nog slechts vij f games aan de eerste vijf toevoegen. Hans Schmidt volgde na een wat moeilijke eerste set (7-5) een even rechte lijn op zijn weg naar het hoofdtoernooi. Ronald van der Hoeven en Alex Reijnders kwa men zo ver niet tegen respectie velijk Philip Bastiaans en Jan Lind. Maar het verschil tussen Reijnders en Lind was minimaal, de vier sets die de spelers op de baan stonden, werden stuk voor stuk beslist in de tie-break, 6-7, 7-6, 7-6, 7-6 voor Lind. Van de jeugd bij de meisjes door stond alleen Ingrid Cupers de eerste test. Tegen Mariette Pak ker, die dit jaar op het snelle gras van Wimbledon in het hoofd toernooi uitkwam, hield zij de bal keurig in het spel en wachtte be heerst op de fouten van Mariette Pakker. De zestien-jarige Am sterdamse wachtte niet tever geefs, Pakker maakte veel fouten op opslag, kogelde in de rallies de bal soms meters uit en werd keer op keer koel gepasseerd aan, of op weg naar, het net. De andere vier jeugdspeelsters haalden het hoofdtoernooi niet, Yvette den Bieman was er nog het dichtst bij tegen Anneloes Schothorst (6-7, 7-5, 6-2). Anette Bouwer kwam het gemakkelijkst in het hoofdtoernooi, Ingrid Kor sten moest zich terugtrekken wegens een tennisarm. Okker Tom Okker is als tweede geëin digd in een internationaal tennis toernooi voor spelers van 35 jaar en ouder, dat in Rolling Meadows in de Verenigde Staten is gehou den. Okker (35) verloor in twee sets van zijn negen jaar oudere Australische tegenstander Ken Rosewali: 3-6 en 5-7. Rose wall verdiende met zijn eerste plaats een bedrag van ruim 12.000 gul den. Okker kreeg ruim 8000 gul den. Met zijn vroegere dubbelspelpart ner Marty Riessen won Tom Ok ker wel het heren dubbelspel. Het Nederlands/Amerikaanse duo versloeg de Australiërs Fred Stolle en Owen Davidson in drie sets: 6-4, 6-7 en 6-3. Martin Wiggemansen scoort uit een strafschop voor FC Amsterdam, dat gisteren in Tokio tegen het nationale elftal van Japan voetbalde. Rechts kijkt Leidenaar Tonnie Kamhues vol aandacht toe. FC Amsterdam verloor overigens met 4-2 TUNIS (ANP) - De Arabische lan den, die aan de Middellandse Zee liggen twijfelen nog over deel neming aan de spelen voor de landen uit deze regio, die van 15 tot 29 september in Split (Joego slavië) zullen worden gehouden EDMONTON (ANP) - Dan Thompson heeft de meeste indruk gemaakt op de vierde en laatste dag van de Canadese zwemkampioenschappen in Edmonton. Thompson won de 100 meter vlinderslag en verbeterde zo wel in de series als in de finale het Canadese record. Eerst werd voor hem de tijd stilgezet op 55,03 seconden en in de finale op 54,89. Alleen de Oostduitser Roger Pyttel was dit seizoen sneller, hij zwom in Londen bij de wedstrijden om de Europese beker dit weekein de 54,62 seconden. Nancv Garapick, de succesvolste deelneemster aan de kampioenschap pen veroverde haar vierde gouden medaille door winst op de 100 meter vlinderslag voor dames (1.02,74). Vandaag en morgen zullen de be treffende Arabische landen in Tunis vergaderen om hun stand punt te bepalen. De groep Arabische landen is dui delijk verdeeld. Een aantal wil zonder meer overgaan tot een boycot omdat Egypte, dat een vredesakkoord met Israël sloot, tot de deelnemers behoort, of eventueel niet deelnemen aan wedstrijden waarin Egyptische ploegen of Egyptenaren tegen stander zijn. Andere landen stel len zich op het standpunt dat een boycot achterwege moet blijven omdat vooral het organiserende land, Joegoslavië er de gevolgen van zou ondervinden. Tijdens een persconferentie ver klaarde de minister van justitie van Tunis en secretaris van het Nationale Olympische comité Slaheddin Baly dat een boycot de goede betrekkingen tussen de Arabische landen en Joego-Sla- vië in gevaar zou kunnen bren gen. Hij beklemtoonde boven dien dat de internationale sport bonden zware straffen over de Arabische landen zouden kun nen uitspreken, indien gewei gerd zou worden uit te komen te gen Egyptenaren tijdens de spe len. Bovendien zou een dergelij ke handelswijze de Egyptenaren alleen maar in de kaart spelen omdat zij dan gemakkelijk aan overwinningen zouden kunnen komen. Baly raadde een boycot om nog een andere reden af, namelijk omdat de afwezigheid van een aantal landen de deur naar de Middel- landse-Zeespelen voor Israel zou kunnen opzetten. Tot nu toe is Is raël nimmer toegelaten tot de wedstrijden omdat in de organi satie belangrijke posten worden bezet doör een aantal vertegen woordigers van de Arabische landen. ATLETIEK - Sara Simeoni, de Ita liaanse wereldrecordhoudster hoogspringen met 2 meter 01, is weer op weg naar haar toppresta tie uit het vorige seizoen. Tijdens wedstrijden in Pescara sprong zij gisteravond 1 meter 95. MEDEMBLIK (ANP) - De Japan ner Miyuki Kai met bemanning Ryo Komiya heeft zijn heer schappij van zondag in de strijd om het wereldkampioenschap zeilen in de 470-klasse gisteren niet kunnen voortzetten. Na overwinningen in zowel de twee de als de derde wedstrijd, vooraf gegaan door een tweede plaats in de openingsrace, zeilde het Ja panse paar gisteren in de vierde wedstrijd niet bij de eerste tien. Tijdens wèèr een wedstrijd met weinig wind finishten de Fransen Delage/Wattinne als eersten voor de Amerikanen Ullman/Linskey. De zes Nederlandse boten speel den opnieuw geen rol. John en Henneke Stavenuiter eindigden het hoogst, achttiende, Willy en Cees van Bladel werden twintig ste. De stand: 1. Miyuki Kai/Ryo Komiya (Jap) 34,0 pnt., 2. Skip Whyte/Franny Charles (VS) 58,7 pnt., 3. Tam Matthews/Jay Cross (Can) 61,4 pnt., 4. Laurent Delage/Herve Wattinne (Fra) 66,0 pnt., 5. Willy en Cees van Bladel (Ned) 85 pnt. De Russen Sergej Potapow en Alex Zibin hebben gisteren bij Hel sinki de tweede race voor het Eu ropees kampioenschap in de Tornadoklasse gewonnen. De Westduitsers Dirk Stadler en Stephen Birkenmaier eindigden als tweede. Potapow en Zibin hebben de leiding in de algemene rangschikking. De strijd om de Admirals cup is nog steeds niet beslist. In de laatste wedstrijd, de Fastnet race, die za terdag begon, waren de Verenig de Staten gisteravond met drie boten in de kopgroep vertegen woordigd. Deze boten, de Aries, de Williwaw en de Imp, profi teerden van de toegenomen windsnelheid, nadat er twee da gen slechts een licht briesje had gestaan. Van de Ieren, die na vier wedstrij den aan de leiding staan, vaart alleen het jacht Golden Apple in de voorste gelederen. WIELRENNEN - De Belg Dirk Heirweg heeft gisteravond te Steenwijk éen wielercriterium over 80 kilometer gewonnen. Cees Priem was als vijfde de bes te Nederlander. VOETBAL - De toernee van het Chinese voetbalteam door En geland duurt voort. Gisteren verloren de Chinezen in Londen met 3-0 van Chelsea. LEIDEN - De bloemententoon stelling "Zomerflora '79"inde Ton Menkenhal in Leiden van 27 jidi tot en met 5 augustus heeft bijna 12.500 bezoekers getrokken. De werkgroep, die namens het bestuur van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora in touw is geweest om aan de expositie gestalte te geven, is wat teleurgesteld over dat aantal. Men had ge rekend op 20.000 bezoekers. Wel heeft de werkgroep veel gunstige reacties ontvangen over de inrichting van de ten toonstelling. Bekeken wordt op het ogenblik of de bloeme- nexpositie een jaarlijks te rugkerend evenement wordt, of dat die alleen bij bepaalde lustrum-activiteiten wordt gehouden ADVERTENTIE In kader van het Jaar van het Kind LEIDEN - De Leidse Vrouwen Raad, waarbij 17 vrouwenorgani saties en -verenigingen zijn aan gesloten, is van plan hulp te ver lenen aan de school De Horst, die begin februari door brand werd verwoest. Het plan dat is ontwik keld door de sectie Maatschap pelijke Hulpverlening van de raad, wordt uitgevoerd in het ka der van het Jaar van het Kind. De Horst is een school bestemd voor de hele regio Leiden, waar ADVERTENTIE kinderen komen die moeilijkhe den hebben in het leggen van contacten met andere kinderen en die vastgelopen zijn in het ge wone lager onderwijs. Na het uit branden van de school in het Morskwartier is De Horst op nieuw begonnen in de voormali ge Don Bosco-school aan de Franchimontlaan. Dat gebeurde zonder een behoor lijk ingerichte speelplaats, want de subsidie- en verzekeringsgel den waren daarvoor niet toerei kend. Die gingen op aan het ver bouwen en opnieuw inrichten van het schoolgebouw. Een wens van de schoolleiding is om de speelplaats te voorzien van speelmateriaal als klimrekken en dergelijke. De Leidse Vrouwen Raad wil er voor zorgen dat de ongeveer zes duizend gulden die daarvoor no dig zijn op tafel komen. Een ge deelte van het benodigde bedrag is door de leden van de aangeslo ten vereniginge en organisaties al op tafel gebracht. Verder zal er tijdens de Leidato die van 7 tot en met 17 september wordt gehou den een stand worden ingericht waar artikelen verkocht zullen worden, die door de aangesloten vrouwen zijn ingezameld. Wie nog geschikte artikelen heeft kan die inleveren in ,,'t Huis op de Waard", Kaarsenmakerstraat 2 (hoek Nieuwe Rijn). In Oegst- geest kan men spullen afgeven bij mevrouw De Jong, Hofbrouc- kerlaan 2. Voor eventuele finan ciële giften heeft de Leidse Vrouwen Raad een speciaal re keningnummer geopend bij de Amro-bank in Leiden (no 40.91.80.777). A.s. woensdag voor de jeugd nabij strandpaviljoen Verhoef. Deelname GRATIS!! Aanvang 15.00 uur. Organisatie: Leidsch Dagblad in samen werking met winkeliersver. Princestraat/ Andreasplein. De PTT-ambtenaar die vorig jaar september de nachtelijke uurtjes gebruikte om eens rustig in zijn boot op de Ka- gerplassen te gaan vissen met een zogenaamde „peurhen- gel" beleefde een gedenk waardige avond. In het vol slagen duister werd hij naar eigen zeggen plotseling "geënterd" door een aantal onbekenden in een plastic bootje. Het waren politie mannen, die de PTT'er trac- teerden op een bon. Zijn vis vergunning zou niet in orde zijn. De ambtenaar bleek gisteren, toen hij zich voor de Leidse kantonrechter Van Dijke moest verantwoorden nog flink onder de indruk van de politieactie, die bij hem ken nelijk meer als een stukje pi raterij was overgekomen. "Ik heb niet geloofd dat het om politiemannen ging totdat ik de bekeuring in huis kreeg. Ik werd gewoon bedreigd", klaagde de nachtelijke visser. Iets anders was dat hij meende dat zijn visakte wel degelijk recht zou geven op "peuren een bezigheid die hem die avond al een stuk of vier pa lingen had opgeleverd. Ten bewijze trok hij een visakte uit zijn zak, waarop het "peu ren met één hengel" duidelijk zou zijn toegestaan. Helaas dateerde de akte uit 1978. "En de akte van dit jaar is zeker naar de haaien?", veronder stelde kantonrechter Van Dijke. Beslist niet, aldus de PTT-man, die er af kwam met een schuldigverklaring zon der strafoplegging. Ernstiger was de zaak waarvoor een 22-jarige Leidenaar gis termiddag voor kantonrech ter De Graaf verscheen. Aan het ongeluk waar hij met zijn auto op de Veurseweg in Voorschoten half maart dit jaar bij betrokken was ge raakt, was het nodige vooraf gegaan. Diverse getuigen hadden verklaard dat de Lei denaar met een "duizeling wekkende" snelheid over de Veurseweg had gereden. Geen enkele schatting lag onder de 100 kilometer. Zelf hield de Leidenaar het op zo n 70 kilometer per uur. In elk geval had hij een auto die uit een zijweg de Veurseweg opreed niet meer kunnen ontwijken. Hoewel de Leide naar voorrang had, werd de bestuurder van de andere au to gistermiddag vrijgespro ken. Kantonrechter De Graaf vond het verweer van de man (een inwoner van Den Haag) dat hij de Leidenaar met zo n hoge snelheid onmogelijk tij dig op kon merken overtui gend genoeg. Voor de Leidenaar was er wei nig clementie. De getuigen verklaringen waren funest voor zijn verweer. Daar kwam nog eens bij dat een technisch onderzoek had aangetoond had dat het remspoor van ruim 40 meter dat de Leide naar vlak voor de botsing op het wegdek had achtergela ten wees op een snelheid van 100 kilometer of hoger. Daar voor veroordeelde rechter De Graaf hem tot een boete van 300 gulden. De gebreken aan zijn auto waren ook nog eens goed voor boete's van totaal 115 gulden. Student Van S. had het zijn verloofde „al voorspeld" Zometeen zou hij wel een be keuring krijgen vanwege het ontbrekende achterlicht op zijn fiets. Niet zo moeilijk wanneer je pal voor het poli tiebureau aan de Zonneveldt- straat in Leiden langs fietst. De agenten die het toevallig zagen hadden het nog wel bij een waarschuwing willen la ten, maar toen Van S. één van hen voor "lui" uitschold en zijn weg op het rijwiel wilde vervolgen, hadden ze alsnog maar een bon uitgeschreven. En daarom stond Van S. gis teren voor kantonrechter De Graaf. De lezing van de agenten klopte niet helemaal, vertel Van S. Ja, hij fietste zonder licht, maar nee, het woord "lui" had hij niet gebruikt. Toen de agenten hem waarschuwden zou hij hoogstens gezegd hebben: "Het is altijd hetzelf de gelul". En die uitleg be spaarde de student gisteren een paar tientjes. Officier van justitie Van de Ham noemde die laatste uitdrukking "wel onbehoorlijk, maar niet straf baar". Resteerde dus het ach terlicht, waarvoor Van S. gis teren een geldstraf van 25 gulden kreeg opgelegd. HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10