"Mijn doel is nn 'n goede grootmeester te worden "FEYENOORD KON GEWOON NIET STUK Van der Wiel open kampioen van Nederland Winnaar geslaagd toernooi ^Klanten binding" MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT PAGINA 9 SPORT DIEREN - John van der Wiel uit Leiden heeft zaterdag het Reinbouwschaaktoernooi op zijn naam geschreven. Hij veroverde daarmee de titel 'open kampioen van Neder land'. Het toernooi kreeg met de ontmoeting Van der Wiel- Langeweg een boeiend en spannend lot. Van der Wiel moest winnen, terwijl Lan- geweg aan remise voldoende zou hebben. Het werd een enerverend Siciliaans tref fen, waarin beide spelers kans hadden. Uiteindelijk slaagde Van der Wiel erin om na ruim zeven uur spelen de winst naar zich toe te trek ken. Kick Langeweg werd daardoor verwezen naar een tweede plaats, die hij met vijf colle ga's moest delen. Onder hen was ook titelverdediger Ivan Nemet uit Joegoslavië, die met een geweldige eind sprint nog de tweede plaats wist te bereiken. Leo Hof land en Rik Lith, die bij het ingaan van de laatste ronde ook nog voor de titel in aan merking kwamen, schakel den zich zelf min of meer uit, door onderling een snelle remise te spelen. Joop Piket uit Leiderdorp ein digde door een overwinning op de nationale dameskam pioene Kathy van de Mije in de subtop. Bakker uit Lei derdorp en Fritschy uit Lei den toonden zich goede mid denmoters, terwijl Schu ring, ondanks zijn zege op Brus uit Krimpen aan de IJs- sel, de vijftig procent niet haalde. Heemskerk uit Rijnsburg versloeg in de laatste ronde Blees uit De venter, maar finishte even als Oei uit Leiden, in de on derste helft van het klasse ment. In de reservegroep deelde Je roen Piket het punt met de Belg Janssen. Marcel Piket slaagde erin Arthur de Hart een half punt te ontfutselen. Zowel Jeroen als Marcel be reikte een plaats vlak achter de middenmoot. Van der Wiel-Langeweg 1-0, Hofland-Lith V2-V2, Dennis Dieks-Janssen 0-1, De Roo- de-Nemet 0-1, Van der Ster ren-Van der Linde 1-0, Vo- gel-Borm '/«-Va, Bohm-De Zwart 1-0, Grun-Van Riemsdijk 1-0. Eindstand aan de kop: 1. en open kampioen van Neder land 1979: John van der Wiel 7'/a. 2/7. Langeweg, Van der Sterren. Nemet, Hofland, Lith en Janssen 7,8/13. Vogel, Borm, Etmans, Tolk. Paul Boersma en Van Haastert 6'/a LEIDEN - John van der Wiel heeft er erg veel zin in. Net te rug van een succesvol optre den bij de open Nederlandse schaakkampioenschappen in Dieren,zit hij alweer verdiept over het schaakbord om een van de openingsvarianten nader te bestuderen. Een en thousiasme dat logischerwijs voortvloeit uit de stormachti ge ontwikkelingendie zich in het afgelopen halfjaar rond de 20-jarige Leidse schaker hebben voorgedaan. In dat korte tijdsbestek heeft Van der Wiel zich ontwikkeld van een talentvolle, sterke hoofdklas ser tot een volwaardig inter nationaal meester met uitste kende perspectieven op de grootmeestertitel De grote doorbraak kwam rond de jaarwisseling met het be halen van de Europese jeugd- schaaktitel, iets wat meteen ook goed was voor het mees terschap. Dat kon natuurlijk een toevalstreffer zijn, want normaal moet een speler tweemaal een meesterresul- taat scoren, eer hij ook werke lijk meester is. Van toeval was in zijn geval echter geen spra ke. Bij het Nederlands kampioen schap in Leeuwarden stelde de rechtenstudent zich op ge lijke hoogte met grootmeester Donner, met een score van ze ven uit dertien en een vierde plaats. De koek was daarmee Xtjet op, want vervolgens toog Van der Wiel naar het Ameri kaanse Lone Pine. In dit onbetekenende woestijn dorp trommelde een, het scha ken goed gezinde en kapi taalkrachtige, inwoner een grote voorraad meesters en grootmeesters op, die in een Zwitsers toernooi de strijd met elkaar aanbonden. Ook hier boerde de Nederlandse jeugdkampioen niet slecht met een score van vier uit ne gen. Al met al resultaten waarmee Van der Wiel zijn meestertitel zonder meer waarmaakte Het IBM-toernooidat injuli in Amsterdam werd verspeeld, betekende alweer een stap voorwaarts. Immers, het eer ste grootmeesterresultaat kwam hier al zeer nabij. John van der Wiel speelde in de grootmeester B-groep, waarin een grootmeesterresultaat (bij een score van negen uit der tien)' en promotie naar de sterke A-groep voor de beste Nederlander te verdienen Het verging de Leidenaar we derom goed. Verschillende opponenten kregen stevig klop, onder wie de Bulgaarse grootmeester Spassov, die hiervan zo onder de indruk was, dat hij Van der Wiel een aantal van zijn theorieboeken cadeau deed. Twee missers hielden de Leidenaar uitein delijk van de gewenste negen punten af. Van der Wiel: Jn de derde ron de had ik tegen de Brazi liaanse Nederlander Van Riemsdijk die hij in Lone Pi ne nog klopte) gewoon een complete offday, met een nul als logisch gevolg. Er zou nog niets aan de hand zijn ge weest, ware het niet dat ik in de zevende ronde na een wis selvallige partij tegen Holzl de boot in ging. Met een score van acht uit dertien was ik in elk geval wel de beste Neder lander,zodat het volgend jaar 'buffelen' in de A-groep wordt" De Volmac-speler ging vervol gens aan de slag in het open Nederlandse kampioenschap In dit Zwitserse toernooi startte Van der Wiel overtui gend met 4-4Daarna ging het met enkele remises wat min der, maar in de negende ron de maakte hij alles goed door een zege op Langeweg. Daar de concurrenten Lith en Hof land onderling remiseerden was de titel van open kam pioen van Nederland met een score van zeven uit negen een feit. ,jtigenlijk blijft een overwin ning in een Zwitsers toernooi een beetje een lot uit een lote rij, omdat je slechts een be perkt aantal van je concur renten krijgt te bekampen maar dat neemt niet weg dat ik toch weer erg lekker draai de. Alleen tegen Hofland heb ik slechter gestaan, maar die zag op een gegeven moment niet hoe hij verder moest gaan en bood remise aan. Door de defensie van Borm kwam ik niet heen, terwijl ik tegen Re net de derde remise) een rian te positie heb laten glip pen" ,JWet het ingaan van de slotron- de stond ik een half punt ach ter op Langeweg. Een opste ker was, dat ik tegen hem mocht spelen; daarmee had ik tenminste alles in eigen hand. Had Langeweg tegen Borm of Hofland gespeeld, iets wat ik eigenlijk had verwacht, dan zou dit niet het geval zijn ge weest" Met deze gedachte in het achter hoofd kon Van der Wiel zater dag met wit aan de slag. Er ontstond een buitengemeen spannend duel, dat maar liefst zeven uur vergde. Lan geweg hield de zaken na een Scheveningse opening in ba lans, maar liet zich verleiden tot een afwikkeling naar een eindspel, dat Van der Wiel kleine kansen bood. Objectief bezien was het wellicht nog remise, maar de Leidenaar bleef stug doorvechten Het voordeel groeide dan ook gestaag, en uiteindelijk moest Langeweg zich gewonnen ge ven. John van der Wiel zegt zelf dat het in korte tijd vrese lijk hard is gegaan; een slui tende verklaring heeft hij daar niet voor. Jk sta er zelf een beetje versteld van. Ik voel wel dat het steeds beter gaat Wellicht zit het verschil ten opzichte van vorig jaar daar in, dat ik nu niet meer zo tegen die grote namen opkijk. Spe lers met een grote reputatie blijken toch niet zoveel voor te stellen. Als je daar eenmaal achter bent,dan speelt het ook een stuk makkelijker" fleem nu een man als Nemet Joégoslavisch kampioen en ti telverdediger bij het open Ne derlands kampioenschap. Als je zijn spel goed bestudeert blijkt zijn kracht slechts te be rusten op het afleveren van gevaarlijke schwindels (trucs in slechte positiesVan een echte opbouw is bij hem geen sprake" De status van profschaker is nu zeer nabij voor John van der Wiel, al blijft hij er nog wat gereserveerd tegenover staan. ,Na het behalen van de Euro pese jeugdtitel, wilde ik aan mijn studie nog prioriteit ge ven, nu ligt dat wat anders. Het professionele schaken en de studie wil ik zoveel moge lijk combineren. Kom ik ech ter voor de keus te staan tus sen een aantrekkelijk toernooi en een tentamen, dan zal ik aan dat toernooi de voorkeur geven. Overigens is het voor lopig studeren geblazen om mijn tweede jaar te ha len". Dat een profstatus ook voor Van der Wiel nog wat wankel is, blijkt wel uit het feit dat hij op korte termijn geen uitnodi gingen voor toernooien heeft liggen. „Oorzaak daarvoor is mede dat mijn voorlopige in ternationale rating erg laag is uitgevallen. Dat maakt mij voor de organisatoren minder aantrekkelijk. Hopelijk kan ik wel aan het Hoogoven toernooi deelnemen. Vereiste daarvoor is dat Kortsjnoi of de Russen het laten afweten, en dat is niet onwaarschijn lijk. Om echt het hele jaar aan de bak te komen, moet je toch een goede grootmeester wor den. Dat heb ik me dan ook voor de komende jaren als doel gesteld" RUUD DOBBELAAR ROTTERDAM - Petur Pe- tursson inhaleerde met volle teugen de toejui chingen van zijn suppor ters. De IJslander be kroonde in de 117de mi nuut van de finale van het Rotterdam Toernooi zijn terechte uitverkiezing tot beste jeugdspeler van de vriendschappelijke vier kamp met een haarzuivere strafschop, die Ipswich Town definitief kansloos maakte voor de Euromast trofee 5-4. Met die geslaagde elfmetertrap zorgde Petursson voor de apo theose van een finaleavond, die overigens weinig bemoedigend was begonnen met de wanverto ning PSV-RWDM (2-1), die de Eindhovenaren behalve de derde plaats nog meer prestigeverlies opleverde. Kater De kater, die PSV en RWDM de 36.856 toeschouwers (Feye- noord-directeur Peter Stephan: „In totaal waren er 67.500 kijkers, zodat de inkomsten ver boven de kosten lagen") hadden bezorgd, werd in de wedstrijd-van-de- waarheid ruimschoots wegge spoeld door Feyenoord en Ips wich Town. Al in de openingsfase verrieden de finalisten hun aanvallende be doelingen. Met Petur Petursson als excellerende puntspeler voor de vrijdagavond tegen RWDM geblesseerd geraakte Jan Peters (trainer Vaclav Jezek: „Hij wilde spelen, maar ik heb hem tegen zichzelf in bescherming geno men") en Jan van Deinsen als hangende linkerspits, deed Feyenoord exact datgene, wat PSV vrijdagavond had nagela ten: Ipswich opjagen. IJver Met ontroerende ijver stoorden vooral Petursson, Wim van Til en de uitblinkende invaller (voor Jan Peters) René Notten de En gelsen in hun aanvalsopbouw. Tegenover die dwingende, vooral op enthousiasme gebaseerde speeltrant, plaatste Ipswich gedegen uitgevoerde, continen tale speeltrant, waarbij Arnold Muhren en Frans Thijssen hun ploegmaten met scherpe cross en dieptepasses tot offensieve daden aanspoorden. Ipswich speelde iets geraffineer der", erkende Vaclav Jezek, „maar wij compenseerden dat volledig met onze inzet" Nu beide formaties elkaar in aan vallend opzicht trachtten te over troeven, ontspon zich een aan trekkelijk spelbeeld, waarbij de verdedigende taken nogal eens werden veronachtzaamd. Het ge volg daarvan was dat de strijders om de geldprijs van f25.000 el kaar voor de respectievelijke doelen vrijwel permanent aflos De blonde IJslander Petur Petursson tikt juist voor de graaiende handen van doelman Cooper 1-1 in de touwen tijdens de finale van het Rotterdam toernooi tussen Feyenoord en Ipswich Town. Beide ploegen trakteerden de liefhebbers tn de Kuip op een zeer smakelijke pot voetbal die negen doelpunten opleverde. In de verlenging scoorde wederom Petursson uit een strafschop de winnende treffer. ten. Iets, wat typerend genoeg, geheel in het scoreverloop tot uitdrukking werd gebracht. Al na twee minuten mocht Frans Thijssen voor Ipswich Town de 0-1 omhelzen op het moment dat de soms wat aarzelend optreden de Feyenoord-doelman Tom van Engelen een harde inzet van Ru- sell Osman niet onder controle wist te brengen. Die vroege te genvaller had allerminst een verlammende werking op de thuisploeg. Nadat Petursson met een fraaie kopbal goalie Paul Cooper een proeve van bekwaamheid had la ten afleggen, profiteerde de blonde Feyenoord-spits be kwaam van fraai voorbereidend werk van de uitblinkende Michel van de Korput 1-1. Feyenoord greep die gelijkmaker aan om de jacht op Ipswich te openen. Onvermoeibaar joegen de Rotterdammers hun opponen ten op. Die speelwijze leverde na 14 minuten tastbaar resultaat op, toen rechtsback Ben Wijnstekers Clive Woods in moeilijkheden bracht. Diens foutieve terug speelbal werd een prooi van An- dré Stafieu, die Wijnstekers zijn noeste voorarbeid liet afmaken: 2-1. Geestdrift Met ongebreidelde geestdrift leek de Kuip-club zichzelf definitiefin de bovenliggende positie te ma noeuvreren. De sober spelende libero Ivan Nielsen bracht Pe tursson andermaal in scorings- positie, doch de IJslander miste op dat moment de voor Feye noord zo broodnodige scherpte. Mede daardoor kon Ipswich Town zich van de Feyenoord- pressie bevrijden, sterker nog, zelfs vlak voor rust langszij ko men, toen middenvelder John Wark een crosspass van Mick Mills beheerst verzilverde. Feyenoord na rust terug naar af, derhalve. Die uitgangspositie ac cepteerde de Jezek-brigade manmoedig. De karaktervolle in stelling van de Maasstedelingen bleek er borg voor te staan (Je zek: „We konden niet stuk") om ook in het tweede bedrijf de aan vallende toon aan te geven. Ver velend voor Feyenoord was ech ter dat Ipswich Town telkens een antwoord klaar had op een doel treffende Rotterdamse aanvals- operatie. Want Gerard van der Lem mocht dan wel de 3-2 vin den, Paul Mariner nivelleerde die score, zoals ook de beste toer- nooi-speler Eric Gates (via Niel sen) deed, nadat Osman een voorzet van René Notten in eigen doel had gewerkt. Niets leek (tot drie minuten voor het einde van de tweede verlen ging) de door Feyenoord sinds vorige week (tijdens het Schalke- toernooi) vermaledijde straf schoppen in de weg te staan, tot Petur Petursson na een pass van Richard Budding onderuit werd gehaald door Wark. Petursson bezorgde aan de vooravond van wat Vaclav Jezek heeft genoemd „het jaar van de waarheid" Feye noord erkenning. Wanprestatie Afgaande op de wanprestatie die PSV in het voorprogramma te gen RWDM afleverde, lijken de Eindhovenaren, bij wie Van Be- veren, Stevens, Koster en Van Kraay ontbraken, daar nog verre van. Slechts met de grootste moeite was de multinational- ploeg in staat om de bepaald niet opzienbare tienmansformatie van RWDM Dirk de Vricse zag in èèn minuut geel en rood voor ogen) onder de duim te hou den. Van der Kuylen scoorde uit een discutabele elfmetertrap de ope ningsgoal, waarna Piet Wildschut in weerwil van de spelverhou- dingen na rust voor 2-0 tekende. Nu RWDM uit de grote hoeveel heid kansen niet verder wist te komen dan een tegentreffer van Olsen, greep het door hoon be geleide PSV alsnog de derde plaats van het Rotterdam Toer- Het Eindhovense prestige werd daar echter nauwelijks door op gepoetst. GERARD VAN PUTTEN ROTTERDAM - "Dit had ik mij er precies van voorge steld", sprak Feyenoord-di- recteur Peter Stephan na de finale Feyenoord-Ipswich Town. "Wat kopen wij voor geacheveerd spel en geen doelpunten. Dit was de fina le die mijn woorden over klantenbinding gestalte moest geven. Ik ben er van overtuigd dat het publiek tevreden naar huis is gegaan. Daarnaast hebben wij winst gemaakt. Ja. ook volgend jaar wordt dit toernooi ge speeld. Met welke tegen standers? Dat weet ik nog niet. Besprekingen daarover moeten nog op gang komen". Dat Peter Stephan ook voor volgend jaar weer aan een Engelse ploeg zal denken is overduidelijk. De Engelse prof staat garant voor een inzet die de 100 procent be nadert. Vorige week bewees Arsenal het in het Amster dam-toernooi, het afgelopen weekeinde liet Ipsu ich zien dat het Engelse voetbal niet versleten is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9