Jadin naar VS Arafat mag contacten met Westen uitbreiden Bihari's botsen met politie Vechtpartijen in Teheran Duizenden doden bij dambreuk in Van der Klaauw bespreekt bewapening Overleg over erkenning van PLO MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 Palestijnse Centrale Raad bijeen: (Vanc correspondent) BEIROET - De Palestijnse Cen trale Raad heeft gisteren in de Sy rische hoofdstad Damascus een politiek debat besloten met als kernpunt de hoop dat West-Eu ropa dichter bij erkenning van de Palesteinse bevrijdingsorganisa tie PLO is. De Raad, die het PLO- beleid bepaalt in de perioden tus sen de zittingen van het Pale stijnse parlement-in-balling- schap, heeft PLO-leider Jasser Arafat een formeel mandaat ge geven om zijn contacten met Westeuropese leiders voort te zet ten. De zitting van de Centrale Raad werd als „zeer belangrijk" om schreven in verband met de te bepalen Palestijnse strategie ten opzichte van Amerikaanse „ou vertures" naar de PLO. Ook stond in Damascus op de agenda de relaties tussen de PLO en Jor danië, de opvolging van de in Frankrijk vermoorde Palestijnse leider Zuheir Mohsen in zijn functie van minister van defensie van de PLO, en ten slotte het ou de struikelblok binnen de PLO: de Palestijnse nationale een heid. In de 57 leden tellende Centrale Raad waren dit keer alle Pale stijnse guerrilla-organisaties ver tegenwoordigd, ook - voor het eerst in vijf jaar - de leidende groepering van het zgn. Verwer pingsfront, George Habash' Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP), dat tegen elke politieke regeling van het Is- raelisch-Arabisch conflict gekant is. Arafats „Fatah"-organisatie - die binnen de Palestijnse ver houdingen als gematigd, zo niet behoudend gezien moet worden - kan evenwel min of meer de la kens uitdelen in de Centrale Raad. Meerderheid Bij dit soort zittingen gaat het er altijd om, de „onafhankelijken" (die een meerderheid vormen in de Centrale Raad en ook in het 297 leden tellende Palestijnse parlement-in-ballingschap) mee te krijgen. Omdat de onafhanke lijken bijna altijd met Fatah mee stemmen, kan Arafats organisa tie - overigens de grootste guer rillagroepering in militaire ter men - vrijwel altijd op een meer derheid rekenen. Deze meerderheid hangt in princi pe - in tegenstelling tot het Ver werpingsfront - de „twee-staten- theorie" aan. Dat wil zeggen, dat men genoegen wil nemen met een onafhankelijke Palestijnse mini-staat naast Israël op de westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook. Om dit te bereiken, wil de gematigde stroming bin nen de PLO een dialoog openen met de Amerikanen, de enigen, ook in de PLO-strategie, die in staat zijn Israël te dwingen tot ac ceptatie van de PLO. PLO- (en tevens Fatah-) chef Jasser Arafat verklaarde dit weekeinde nog in een interview dat hy met een een dialoog met Washington zou willen beginnen, maar zon der voorwaarden vooraf, zoals bijvoorbeeld de Amerikaanse eis dat de PLO eerst Israël moet er kennen. Voorts zei Arafat dat al leen een politieke formule die (Van onze correspondent) JERUZALEM - Vice-premier Jadin van Israël zal woens dag naar de Verenigde Staten vertrekken om overleg te plegen met Amerikaanse regeringsfunctionarissen over de verslechterde verstandhouding tussen Israël en de VS. Jadin heeft tot taak de Amerikanen af te houden van eventuele erkenning van de PLO als deze organisatie het bestaansrecht van Israël erkent. licht het instellen van een soort geleide democratie, zoals Egypte die kent, de oplossing voor de be zette gebieden zijn. In Jeruzalem bestaat ook grote on tevredenheid over de druk die de Amerikanen uitoefenen op de onderhandelingen tussen Israël en Egypte over „automonie" voor de Palestijnen. Volgens diploma tieke kringen in Jeruzalem lopen de Amerikanen te hard van sta pel, en zijn zelfs de Egyptenaren niet erg ingenomen met het op treden van de VS. In een gesprek met de Israëlische minister van energie, Modaie, heeft premier Chalil van Egypte zijn onvrede uitgesproken over de wijze waarop de onderhande lingen verlopen. Chalil beklaag de zich vooral over de onervaren heid van de Israëlische delegatie en zei niet overweg te kunnen met de Israëlische delegatielei der. Chalil had oog voor de vrees van Israël voor een Palestijnse staat, maar volgens hem kan wel- Beschuldigingen Het Israëlische kabinet heeft giste ren een groot deel van haar zitting gewijd aan de interne problemen en de kritiek die onder andere de minister van buitenlandse zaken Dajan afgelopen week op de re gering leverde, waarbij hij opriep tot personele veranderingen bin nen het kabinet. Na afloop van de zitting verklaarde premier Begin geen dag te zullen opgeven van het mandaat dat de kiezers hem hebben gegeven. Begin reageer de hiermee op de stemmen, die de laatste tijd ook binnen rege ringskringen te horen zijn, voor het houden van vervroegde ver kiezingen. Het kabinet heeft be- DACCA (DPA/AFP) - In Saidpur, in het noordwesten van Bangla- desj zijn gisteren 35 Bihari's en 21 politiemannen gewond toen on geveer 30.000 Bihari's een poli tiepost aanvielen, zo is officieel in Dacca meegedeeld. De politie belette hen de doorgang Marokkaanse vlag hangt nu boven Dachla DACHLA, WESTELIJKE SAHA RA (AFP) - Sinds zaterdagavond wappert boven Dachla, het "Villa Cisneros" uit de Spaanse kolo niale tijd, de Marokkaanse vlag. Het stadje is de hoofdplaats van Tiris-el-Gharbia, deel van de westelijke Sahara dat sinds no vember 1975 werd bestuurd door Mauretanië. De vlag is gehesen op de residentie van de Mauretaanse gouverneur en op de belangrijkste gebouwen. Dat gebeurde in tegenwoordig heid van vertegenwoordigers van de plaatselijke bevolking en een Marokkaanse ministeriële af vaardiging, onder leiding van minister van binnenlandse zaken Driss Basri. Woensdag had de bevolking van Dachla betoogd voor aansluiting bij Marokko en het had de Maure taanse gouverneur verzocht te vertrekken omdat Mauretanië de strijd tegen het Polisario, de be weging die met hulp van Algerije vecht voor de onafhankelijkheid van de westelijke Sahara, heeft opgegeven. Minister Basri zei op een perscon ferentie in Dachla dat Marokko niet zou toestaan dat wie ook zich in Tiris-el-Gharbia zou vestigen, om de vrijheid van Marokko te belagen. iar de Indiase grens. De Biha ri's, die zich Pakistanen voelen, willen in een lange mars door In dia naar Pakistan. Zij zijn in 1971 achtergebleven toen Bangladesj, het toenmalige Oost-Pakistan, zich van de rest van Pakistan losmaakte. De regeringen in New Delhi en in Dacca willen koste wat het kost voorkomen, dat de mensen van de Biharistam hun voor morgen voorgenomen mars-door-dik-en- dun dwars door India naar Pakis tan uitvoeren. De 2.500 kilometer lange mars te voet door het door seizoenregen getroffen noorden van India, geeft de mate van vertwijfeling aan die onder de laatste slachtof fers van de oorlog van 1971 die Pakistan deelde, heerst. In het toenmalige Oost-Pakistan, wat nu Bangladesj is, bleven hon derdduizenden Bihari's achter - Mohammedanen weliswaar maar geen Bengalen. De meeste Bihari's hadden bij de tweespalt in India in 1947 hun vaderland al moeten verlaten. In Bangladesj zijn zij nog altijd vreemde eend in de bijt en leven zij onder doorgaans erbarmelijke omstandigheden. uiteindelijke Palestijnse soeve reiniteit (een onafhankelijke staat dus) garandeert, acceptabel is voor de PLO. Ten slotte zou Arabische olie een factor kunnen zijn om de VS over het dode punt heen te helpen wat betreft erken ning van de centrale positie die de PLO inneemt in het Midden- Oostenconflict, aldus Arafat. Niet praten Niettemin heeft de Amerikaanse president Carter gisteren weder om gezegd dat hij geen onafhan kelijke Palestijnse staat wenst en dat hij niet met de PLO zal praten zolang de Palestijnen Israels be staansrecht niet erkennen. Deze afwijzende Amerikaanse hou ding was koren op de molen van de linkervleugel de PLO, het Verwerpingsfront. Het resulteerde in een negatief-af wachtende houding ten opzichte van de Amerikaanse bedoelin gen, maar ook in een informeel mandaat voor Arafat om het re cente diplomatieke offensief van de PLO in West-Europa met kracht voort te zetten. Het poli- tiek-denkend deel van de Pale stijnen is er kennelijk definitief van overtuigd geraakt dat de „signalen" en „aanbiedingen tot een dialoog" uit Washington schijnbewegingen van Jimmy Carter zijn geweest. Chaled al Fahoun, voorzitter van het Palestijnse parlement en lid van de Centrale Raad, zei gisteren dat de Amerikaanse „ouvertu res" naar de PLO bedoeld zijn „om tweedracht te zaaien in de Palestijnse en Arabische gelede ren". Een (overigens mislukte) poging om - wat de Amerikaanse afgevaardigde bij de Egyptisch- Israëlische autonomiebespre- kingen, Robert Strauss, noemt - „gematigde Palestijnen" bij het vredesproces te betrekken. „De Palestijnen kunnen het recht om hun eigen toekomst mede te bepalen, uitoefenen in het kader van de Camp David-formule' onderstreepte president Carter gisteren nog. De politieke logica hiervan ontgaat de meeste Ara bieren totaal. Algemeen wordt aangenomen dat de Amerikaanse politiek de meer extreme ele menten binnen de PLO zal ver sterken. Politieke waarnemers in Beiroet menen dat dit juist Was- hmgtons (en Israëls) strategie is ten opzichte van de PLO: het aanwakkeren van inter-Pale- stijnse tegenstellingen, en als dat niet lukt. de Palestijnen net zo lang van de onderhandelingstafel weghouden totdat zij uit pure frustratie weer tot grootscheepse terroristenacties zullen overgaan en zich in de ogen van de wereld opinie onmogelijk maken als een verantwoordelijke onderhande lingspartij. In Damascus wordt nu door de Pa lestijnen druk overleg gepleegd over een „noodstrategie" in het geval de Amerikanen van hun ve torecht gebruik zouden maken bij een op stapel staand amen dement op resolutie 242 over de Palestijnse rechten. De PLO wil dan onder een speciale procedure „in het belang van de vrede" om een spoedzitting van de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties vragen. sloten op het persoonlijke vlak een nieuwe bladzijde om te slaan, aldus Begin. Hierbij doelde de premier op het feit dat de minis ters in de pers elkaar openlijk be schuldigingen naar het hoofd slingeren, waardoor binnen de regering uiterst gespannen per soonlijke verstandhoudingen zijn ontstaan. Premier Begin, die na drie weken afwezigheid wegens ziekte giste ren voor het eerst weer aan de ka binetszitting deelnam, zal de ko mende weken ook persoonlijke gesprekken met de ministers voeren om de mogelijkheid van een wisseling van portefeuilles binnen het kabinet te onderzoe ken. Hierbij gaat het voorname lijk om de sociaal-economische sector. Zowel in oppositionele kringen als binnen de coalitie heerst een groeiende ontevre denheid over het gebrek aan een duidelijk economisch beleid en het aarzelende optreden van mi nister van financiën Ehrlich. Inflatie De inflatie in Israël zal dit jaar naar alle waarschijnlijkheid de 100 procent bereiken, en mede hier door is er een toenemende ar beidsonrust. Zaterdag werden gedeeltelijke prijsverhogingen afgekondigd, nadat de regering weken geleden geen overeen stemming had kunnen bereiken over de hoogte van de prijsver hogingen en de omvang van de schadeloosstelling die de eco nomisch zwakkere groepen van de bevolking moeten krijgen. De huidige prijsverhogingen gelden de primaire levensbehoeften zo als melk en brood en zijn een ge volg van een gedeeltelijke ophef fing van de overheidsubisidies, waarmee de regering de prijzen van deze artikelen tot nu toe kunstmatig laag hield. Hoewel de ontvangers van sociale bijstand en gezinnen met meer dan drie kinderen onmiddellijke vergoe ding voor deze prijsstijging zul len ontvangen, krijgen de meeste werknemers pas over enkele maanden een geringe loonsver hoging. De Israëlische vakbond, de Hista- droet, kondigde voor vandaag een staking van twee uur aan uit protest tegen de prijsstijging. De secretaris-generaal van de Hista- droet trok fel van leer tegen het besluit van de regeringen de prijsverhogingen door te zetten. Hij wees erop dat het beleid van de regering alleen de toch al op hol geslagen inflatie zal vergroten en zal bijdragen tot nog meer on rust op de arbeidsmarkt. TEHERAN - Tienduizenden demonstreren i kranten. Er braken gevechten uit tussen voor personen gewond raakten Muzorewa en Smith nu optimistisch SALISBURY (UPI) - Premier Abel Muzorewa van Zim- babwe-Rhodesië heeft ver klaard optimistisch te zijn over de vooruitzichten van het nieuwe Britse vredesplan voor zijn land. Ook zijn voor ganger, de nog steeds in vloedrijke blanke leider Ian Smith, gaf als zijn mening dat het plan hoop biedt. Tot dusver hadden beiden zich kritisch uitgelaten over het Britse program, dat voorziet in nieuwe verkiezingen, dit maal onder Brits toezicht, en een conferentie in Londen waaraan alle partijen moeten meedoen. Ook voorziet het plan in een bestand tussen de regeringstroepen en de Guer- rilleros van het Patriottisch Front. Waarom Muzorewa en Smith het afgelopen week eind hun standpunt hebben gewijzigd, is niet bekend. Intussen deelde gisteren het militaire opperbevel in Salis bury mee, dat regeringstroe pen 33 guerrillastrijders en vier van hun medestanders hebben gedood, terwijl door het optreden van de guerrille- ros drie zwarten en een blan ke om het leven kwamen. TEHERAN (DPA/UPI) - Een de monstratie van verscheidene tienduizenden mensen voor de persvrijheid in Iran is gisteren in Teheran ontaard in regelrechte straatgevechten. De demonstran ten werden door fanatieke groe pen moslems met messen, stok ken knotsen aangevallen en met straatstenen bekogeld. Er vielen vele gewonden. Krachtens de gisteren in werking getreden nieuwe perswet kunnen journalisten die beledigingen te gen leiders van de officiële gods diensten in Iran publiceren, tot drie jaar gevangenisstraf krijgen. Minister Nasser Minachi van natio nale leiding verklaarde tegenover verslaggevers dat de nieuwe wet bedoeld is "om vrijheid te waar borgen voor de serieuze en gewe tensvolle schrijvers en publica ties en niet voor hen die de (isla mitische) revolutie willen scha den". Minachi sprak tot Iraanse en buitenlandse journalisten na dat de islamitische Revolutionai re Raad, het hoogste wetgevend en uitvoerend orgaan van Iran, de betwiste wet had goedgekeurd. Bij de straatgevechten in de Iraanse hoofdstad zijn enkele honderden gewonden gevallen. Sinds de omwenteling in februari hebben zich niet zulke geweld dadige incidenten voorgedaan als gisteren. De demonstranten voor de persvrijheid, die hadden gereageerd op een oproep van tien politieke organisaties, riepen steeds weer "dood of vrijheid", "dood aan de reactie" en "dood aan het fascisme"Op spandoe ken viel te lezen "censuur en reactie in de regering-Bazargan" en "in de lente van de vrijheid is geen plaats voor de reactie" De militante moslems, van wie sommigen met ontbloot bovenli chaam. mengden zich onder de demonstranten en riepen "weg met het communisme". Volgens ooggetuigen sloegen zij ook in op vrouwen en kinderen. Hier en daar werd in de lucht ge schoten. Voortdurend probeer den ziekenauto's met loeiende si rene door de massa's te komen, om de gewonden naar ziekenhui zen over te brengen. Directe aanleiding tot de demonstratie was het verschijningsverbod dat dinsdag werd afgekondigd voor de links-liberale krant "Ayande- gan" Opdracht tot de sluiting van de spreekbuis van de niet- islamitische Iraniërs gaf de pro cureur-generaal van de islamiti sche rechtbanken. NEW DELHI (Reuter) - Een dambreuk in de Indiase staat Gujarat heeft volgens een voorlopige schatting aan §.000 mensen het leven ge kost. In de stad Morvi waar der water kwam te staan, werden tot dusver 250 lijken geborgen. Onder die slachtof fers bevonden zich 30 poli tiemannen. ongeveer twee weken te lij den had gehad van zware moessonregens. Ongeveer 60 pet. van de woningen in Mor vi werd door de dambreuk verwoest. De stad telde 60.000 Zo'n 10.000 mensen zijn tot dusver uit Morvi geëva cueerd, aldus het Indiase persbureau. De schade aan de industrie in de omgeving wordt geschat op 20 miljoen gulden. Het reddingswerk is inmiddels op gang gekomen. Gisteren heeft de Indiase regering met behulp van het leger 25.000 voedselpakketten naar het rampgebied laten overbren gen. Minister van landbouw van de staat Gujarat, Keshu- bai Patel, zei gisteravond na een bezoek aan de stad "het is een grote ramp en de gevol gen ervan kunnen niet direct worden overzien". Groot scheepse reddingsoperaties zijn opgezet met de volledige steun van het leger, aldus de minister. Bosbranden in Frankrijk laaien weer op DRAGUIGNAN, ZUIDOOST FRANKRIJK (AFP; Reuter) - In de Provence en op de Azurenkust in het zuidoosten van Frankrijk zijn reeds 12.000 hectare bos in de laatste twee dagen in de as ge legd. Vooral het departement Var is zwaar getroffen. Dit is gisteren meegedeeld in Draguignan, waar de bestrijding wordt gecoördi neerd. Toen de wind, de zogenoemde mis tral, zaterdagavond was afgeno men. waren de bestrijders erin geslaagd het vuur op de meeste plaatsen te doven of uitbreiding ervan te voorkomen. Gisteren kort na de middag echter stak de wind weer op en wakker de het smeulende hout aan. Een nieuwe brand, vlak ten zuiden van het motorcircuit van Le Cas- tellet verwoestte al snel 20 hecta re kreupelhout. Het vuur wordt bestreden door 1.130 brandweerlieden uit een dertigtal departementen, een duizendtal militairen en twee duizend burgers. De bestrijding vindt ook plaats vanuit vliegtui gen. Tijdens bezoek aan Bondsrepubliek Parlement gee ft vertrouwen aan Cossiga ROME (UPI/DPA/AFP) - Nadat het Huis van Afgevaardigden dat zaterdag al had gedaan, heeft gis teren de Italiaanse senaat de re gering van de christen-democra tische premier Francisco Cossiga het vertrouwen gegeven. Hier mee is definitief een einde geko men aan een regeringscrisis van bijna zeven maanden. In de senaat stemden 153 leden voor het regeringsprogramma en 118 tegen. In het Huis was de uit slag 287 voor en 242 tegen. BONN (ANP) - Nog voordat van morgen zijn officiële bezoek aan de Bondsrepubliek begon, heeft minister Van der Klaauw gister avond in Bonn langdurige be sprekingen gevoerd met zijn Westduitse collega Hans-Dieter Genscher en andere kopstukken van de liberale partij, onder wie minister van binnenlandse zaken Gerhard Baum. De besprekingen die dr. Van der Klauw vandaag met Genscher voerde hadden voornamelijk be trekking op het invoeren van moderne tactische kernwapens bij de NAVO-stnjdkrachten in West-Europa en het Midden- Oosten. De NAVO-landen menen dat hun tactische kernwapens moeten worden gemoderniseerd om de dreiging van de Russische SS- 20-raket het hoofd te kunnen bieden. Een formele beslissing over een dergelijke modernise ring - bijvoorbeeld door het ïn- van Cruise-raket en de Pershing-2 - is nog niet genomen, maar de Bondsrege ring heeft al laten weten dat haars inziens deze wapens niet alleen in de Bondsrepubliek maar ook in de Beneiux-landen moeten wor den gestationeerd. Na minister Van der Klaauw zullen de Belgische en Luxemburgse ministers van buitenlandse za ken, Henri Simonet en Gaston Thorn, nog deze maand bezoeken aan Bonn brengen. Minister Gen scher is pas teruggekeerd uit Washington, waar hij behalve met z'n Amerikaanse collega Cy rus Vance, ook met president Carters adviseur voor veilig heidszaken Brzezinski heeft ge sproken. Aan het diner van gisteravond zat Mollmann, de FDP-afgevaardig- de die in Beiroet PLO-Leider Arafat een plan heeft voorgelegd om de Palestijnen bij vredesbe sprekingen te betrekken, niet In Bonn wordt aangenomen dat Möllemann, met medeweten van Genscher, een proefballonnetje heeft opgelaten om te zien hoe West-Europa zou reageren op de gedachte van nauwe betrekkin gen met de PLO. Vooral in Frankrijk en West-Duitsland, maar langzamerhand ook in Ne derland, wordt men zich er meer en meer van bewust dat een blij vende vredesregeling in het Mid den-Oosten zonder deelneming van de Palestijnen ondenkbaar Woensdag, achttien jaar en twee dagen nadat een begin werd ge maakt met de bouw van de muur. gaat Van der Klaauw naar West- Berlijn. Ruim twee weken later, begin september, zal hij tijdens een officieel bezoek aan Oost- Duitsland de Berlijnse muur van de andere kant kunnen bekijken. Tijdens zyn bezoek aan Düssel- dorff. morgen, sa] de r met de premier van Noordrijn- Westfalen. Johannes Rau. onder meer spreken over de opslag van kernafval by Ahaus. dichtbij de Nederlandse grens, en de aan landing van vloeibaar aardgas in Delfzijl, tegen de achtergrond van de grensafbakemng in de Eems-Dollard.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7