Scholen moeten in '83 samensmelten leidse agenda Huizenbouw maakt prijs duinen aanvaardbaar Jeroenhuis onder handen B EN W VAN WASSENAAR OVER VOORGENOMEN AANKOOP „NIEUW RIJKSDORP' Burgerlijke stand Nat pak voor menig ringsteker VERBETERING TOT WUKGEBOUW Onderzoek naar ruimtenood van gemeente PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 WASSENAAR - Vierenvijftig gul den per vierkante meter voor een stuk duingrond in Nieuw Rijks dorp vinden burgemeester en wethouders van Wassenaar niet te duur. Met name niet omdat de grond gebruikt wordt voor de woningbouw en voor de vesti ging van een centrum voor de ci viele verdediging, zo wordt gere deneerd. Eerder hadden Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland het besluit van de Wassenaarse gemeente raad om het zogenaamde bun kercomplex Nieuw Rijksdorp voor 2.550.000 gulden te kopen niet goedgekeurd. De gemeente raad is tegen deze weigering van de goedkeuring in beroep gegaan bij de Kroon. De Raad van Staten heeft intussen aan het gemeente bestuur gevraagd waarom de raad niet wil berusten in de be slissing van GS. B en W hebben nu een aanvullend bezwaarschrift aan de gemeente raad ter goedkeuring voorgelegd, waarin de motieven van het ge meentebestuur nog eens nader uiteengezet worden. In dit schrij ven wordt er op gewezen dat het complex Rijksdorp bestaat uit ruim 47.000 vierkante meter grond met gebouwtjes en ge schikt is voor het bouwen van een aantal woningen. Om die reden is de aankoopprijs aanvaardbaar zo stellen B en W. De grond heeft de bestemming "na tuurgebied" en "defensiedoel einden". Maar er is een ander plan in voorbereiding dat wo ningbouw in dit gebied mogelijk maakt. B en W geven toe dat de prijs voor de grond erg hoog is als het gebied niet door woning bouw rendabel kan worden ge maakt. Het gebied heeft de bestemming "defensiedoeleinden" gekregen omdat het toch niet voor andere doelen gebruikt zou kunnen worden, zo wordt gezegd. De tweede bestemming "natuurge bied" is alleen bedoeld om te voorkomen dat het bunkercom plex al te zeer zou worden uitge breid. Waardevol Het gebied kent enkele waarde volle natuurterreinen, zoals het randgebied langs de weg naar het strand, het noordelijk randge bied en het zuid-oostelijk gedeel te. Voor die delen moet ook naar de mening van B en W de be stemming "natuurgebied" wor den gehandhaafd. Maar de rest is door het bouwen van bunkers en andere gebouwtjes, door de aan leg van een ontsluitingsweg en door het leggen van rijplaten al zo aangetast dat van een werkelijk natuurgebied niet gesproken kan worden. De provinciale planologische commissie in Zuid-Holland heeft er op gewezen dat, toen de Dienst der Domeinen het terrein te koop aanbood, Staatsbosbeheer ken nelijk geen belangstelling had om het als natuurterrein aan te kopen. Dit heeft kennelijk te ma ken met de omstandigheid aldus B en W van Wassenaar, dat de ve getatie op het door bunkers en Oorlog Door woningbouw toe te staan en de reeks aangelegde wegen te handhaven als ontsluitingsweg, met zoveel mogelijk behoud van de bestaande beplanting, kunnen de kosten van onderhoud en be heer van het wel waardevolle na tuurgebied worden gedragen. Bovendien kan door de bebou wing een logische afronding worden verkregen van de reeds aanwezige woningbouw in het gebied "Rijksdorp". Er is nog een reden waarom het voor de gemeente Wassenaar van belang is het gebied te kunnen aankopen, aldus voeren burge meester en wethouders aan. In verband met het treffen van voorzorgsmaaregelen voor het bestuur van de gemeente in oor logstijd verdient het aanbeveling, dat de gemeente beschikken kan over een centrum voor de civiele verdediging. Dat zou dan moge lijk zelfstandig moeten functio neren in tijden van oorlog of grote beroering. Juist in hef aan te kopen gebied be vindt zich een ruimte die daar voor geschikt is, zodat niet elders kostbare voorzieningen getroffen moeten worden. Op grond van gestelde punten vin den B en W dat de beslissing van GS vernietigd moet worden. In de raadsvergadering van komen de maandag zal de gemeenteraad zich uitspreken over dit beroeps chrift aan de Kroon. Maandag Geboortedaling treft ook openbaar onderwijs in Voorschotense wijk VOORSCHOTEN - Vanwege een dalend leerlingental zul len in de wijken Adegeest, Nassauwijk en Boschgeest vier openbare scholen binnen een paar jaar moeten sa mensmelten tot één basisschool. Die moet dan worden gehuisvest in het Cultureel Centrum, een gebouw dat al sinds een jaar leeg staat. Eén en ander is de conclusie van de werkgroep "Openbaar onderwijs Adegeest/Nassauwijk/Bosch- geest" te Voorschoten. In een gemeente-rapport van au gustus 1977 is nog sprake van een plan tot bouw van een nieuwe bassischool (kleuter en lagere nus Johannes, zoon van G. Parlevliet en J.C. van Dujjn; Sikke Meinte, zoon van M.Kingma en A.W.G. Eijgendaal; Jan-Giel, zoon van M. Overduin enL. Matze; Robbert, zoon van H.H.A. de Wit en M.M. Brier; Mariska, dochter van J.H. Holswilder en I.E. Heems kerk; Johannes Petrus, zoon van M.J. van Winsen en J.J.A.C.M. Kortekaas; Ozbey, zoon van K. Sahin en T. Turan; Edwin, zoon van C. Boot en M. Olie mans; Jacob, zoon van J. List en B.E. Heilweg; Sally Claire, dochter van A. Gough en S. Rosser; Alain Guido, zoon van J.P. Vessaz en G.M. Huizin- ga; Henriëtte, dochter van J. Hoek en V. Djordjevic; Jan Johannes Christof- fel; zoon van C.J. van der Horst en M.E. Bink; Selma Asena, dochter van M. Filiz en P. de Best; Onno, zoon van H.J.A. Orth en K. Laterveer; Cornelis, zoon van C. van der Plas en C. Koele- wijn. Ondertrouwd; A.L. Rikkers en J. Wiefe- ring; F. Balfoort en M.K. Groeneveld; P W. Brandt en H.M. Siebert; R. Moe- liker en H. Groeneweg; C.W. van Ve netienen S.M.A. van der Krogt; F.J.M. Vergossen en A.J.C. Otten; H.C. van Meurs en Y. Louwrier; A.O. Frohwein en A.E.M. van der Salm; J.M. van Ier- sel en E.R. Westerhof; G.J.A. van der Starre en C. van Veen; E. Leeflang en N. Tamerius; W. Onderwater en C. J.M. van Beek; C.J.L.M. Jonet en A.M.C Klopper; G.B. Oudshoorn en N.A. van den Bogaard. Gehuwd: R. Sleyser en T.C. Sjaardema; S.M. du Prie en G.M.J. Otgaar; F.F.A. Bekken en M.J. Ligtvoet; K.P. van Spijker en E.M. Oudman; I. Ouwer- kerk en Y.M. Betcke; K.K. Dorrepaal en E.J.A. Maas; C.J. van Lingen en G.C.A. Villagra; R.J. Lorrier P.J.C. Harms. Overleden; L.C. Warmond (1900), ge huwd geweest met W. van Iterson; M. Vermont (1906), gehuwd geweest met P. Pijnakker; M.H.A. Duvekot (1906), echtgenote van J. Gonkel; H. Cambier (1895); J.P. Hoogendorp (1979); H. Karremans (1896), gehuwd geweest met C.A. Nieuwveen; H. van der Lin den (1888); J.J. van Lonkhuijsen (1949); K. van der Plas (1909), gehuwd geweest met P. Ouwehand; F. Kuijt (1907); J.C.H.M. de Waal (1911), echt genote van C. de Wit. school samen) in de wijk Bosch geest. Maar dit is een achterhaal de zaak. Het aantal geboorten in Voorschoten is de laatste vijf jaar namelijk met 50 procent terug gelopen. Voor de scholen in het dorp een ernstige ontwikkeling, omdat vijf jaar geleden het ge boortetal al sterk was gedaald. De werkgroep openbaar onderwijs, voor de drie wijken werd begin van dit jaar samengesteld in ver band met deze sterk voortgezette daling van het aantal leerlingen en de hiermede verband hou dende problematiek voor het openbaar onderwijs in de be trokken wijken. In de wijk Boschgeest is thans naast een r.k. basisschool een tweeklassige openbare kleuter school en een dependance van de lagere Parkschool. Deze depen dance wordt met ingang van het nieuwe schooljaar opgeheven. In de Nassauwijk en Adegeest zijn naast de r.k. en prot. christ. kleu ter- en lagere scholen twee scho len voor lager onderwijs: De Parkschool (zes klassen) en de Adegeestschool (vier klassen); Verder is er de openbare drie klassige kleuterschool. De werk groep verwacht dat met ingang van het schooljaar 1983-1984 de volledige samenvoeging van de vier hier genoemde scholen ge reed kan zijn. In het Cultureel Centrum kan dan een 10-klassige basisschool van start gaan met drie klassen voor de vier tot zesja rigen (kleuter) en zeven klassen van zes tot twaalfjarigen (lager onderwijs) Als start om te komen tot opheffing van de oude scho len en realisatie van de nieuwe school vindt de werkgroep het noodzakelijk dat zowel de Ade- Bij ruzie ruit bus ingeslagen LEIDEN - Een verkeerd gepar keerd staande auto was gister avond rond zeven uur op de Bos- huizerkade aanleiding voor een hooglopende ruzie. Een chauf feur van een NZH-bus maakte zich kwaad omdat de personen auto de doorgang belemmerde. De ruzie liep zo hoog op dat de bestuurder van de auto, een 30-ja- rige Leidenaar, de voorruit van de bus met een hard voorwerp in sloeg. Hij werd door de politie aangehouden. geest- als de Parkschool zo snel mogelijk de manier van lesgeven op elkaar afstemmen. Om de leerlingen uit de betrokken wijken veilig naar de nieuwe school in het Cultureel Centrum te laten komen, zal verder de rou te naar school veranderd moeten worden. Het uitvoerige rapport van de werkgroep zal woensdagavond besproken worden in de com missie welzijn en onderwijs. Er zal niet in het gemeentehuis maar in het Cultureel Centrum vergaderd worden i OEGSTGEEST - Twee Leidena- ren zijn in de nacht van zaterdag op zondag met hun wagen in de Haarlemmertrekvaart in Oegst- geest terecht gekomen. Zij wer den van de verdrinkingsdood ge red door een Sassenheimer die met zijn auto passeerde. De be stuurder van de wagen die te wa ter raakte had volgens de politie teveel gedronken. Leidse (61) mocht niet de lucht in. RIJNSBURG - Een grote teleur stelling kreeg de 61-jarige mevrouw Ramak uit Leiden zaterdagmiddag te verwer ken, toen zij hoorde dat zij on danks een winnend lot niet mee mocht met een ballon vaart boven de streek. Dat winnende lot was even tevo ren door drie parachutisten van de paraclub Rotterdam afgeleverd op de camping Koningshof in Rijnsburg. De ballonvaarders Faithfull en Kurvers vonden het na her haalde metingen en het steeds opnieuw bestuderen van het weer onverantwoord om me vrouw Ramak mee de lucht in te nemen. Het weer was voor een ballonvaart niet ideaal Tegen zeven uur ging de bal lon toch de lucht in. Voorna melijk om de talloze nieuws gierigen niet teleur te stellen De ballonvaart was van korte duur: het slechte weer dat op komst was, noodzaakte de twee luchtreizigers hun tocht in een weiland bij Oegstgeest te beëindigen. VOORSCHOTEN - Een nat pak. Dat was het resultaat voor de meeste deelnemers aan het ringsteken te water, een ludiek evenement, dat zich gisteren afspeelde op de Vliet in Voorschoten. Ter hoogte van het Frans Halsplantsoen konden daar tientallen belangstellende, ondanks het kille weerbeeld, genieten van dit watersportevenement, georganiseerd door de Voorschotense Watersport Vereniging. Zittend in de boot moest met een soort speer de bekende ring gestoken worden. De missers waren uiteraard het meest spectaculair en zorgden voor de nodige hilariteit langs de kant. WASSENAAR - Het Jeroenhuis te Wassenaar is volgens het ge meente- en parochiebestuur hard toe aan een verbouwing. Om het huis geschikter te maken als wijkgebouw wordt gedacht aan een toneelzaal met bijruimten en zo nodig ook vergaderruimten. De gemeente zal één of meer ar chitecten in de arm nemen, die zullen onderzoeken welke voor zieningen nodig zijn en wat de kosten daarvan zijn. Naast verbouwing van het be staande gebouw stemt de paro chie ook in met een eventuele uitbreiding van het Jeroenhuis, zolang het gedeelte vlak achter de kerk maar onbebouwd blijft. De plannen van het gemeente- en parochiebestuur zijn voorgelegd aan de commissie algemc:e za ken. Ook hebben de commissies financiën en onderwijs, cultuur en recreatie het plan gezien. Zij vonden het voorlopig voldoende om een onderzoek in te stellen teneinde te beoordelen welke veranderingen het wijkgebouw moet ondergaan. Hiermee zijn burgemeester en wethouders het eens en zij stel ld de gemeente raad nu voor een bedrag van 25.000 gulden beschikbaar te stellen voor het onderzoek. Verder stellen ze voor het onder zoek te laten verrichten door een bureau dat ervaring heeft met het verbouwen van wijkgebouwen. Wanneer de door de architecten gemaakte plannen door zowel parochie als door gemeente goedgekeurd zijn, zullen zij een stichting in het leven roepen die het wijkgebouw moet gaan behe ren. De stichting kan het Jeroen huis voor 25 jaar van de parochie huren, terwijl de gemeente de kosten van de renovatie en van het onderhoud zal betalen. Ver der zal eventueel ook subsidie door de gemeente verleend wor den, wanneer de huurprijs met opgebracht kan worden. i Rijnsburg toch op. Zónder WASSENAAR - Een commissie en een werkgroep moeten zich gaan buigen over een onderzoek naar de huisvesting van het gemeen telijk apparaat in Wassenaar. Er moet onderzocht worden wat de behoefte aan ruimte is. Verder moet er een antwoord ko men op de vraag wat moet of wat kan in het huidige raadhuis ge huisvest worden. De consequen ties daarvan moeten dan door het gemeentebestuur bekeken wor den. Zo luidt in het kort samengevat een voorstel van het adviesbureau Twijnstra Gudde over een even tueel nieuw onderkomen voor de Wassenaarse ambtenaren. In de gehele organisatie-structuur is ook nog een inspraakronde voor de burgerij en de ambtena ren gepland. Het bureau ver wacht dat dit onderzoek zo'n 28 weken in beslag zal nemen en on geveer 82.500 gulden moet kos ten. Wordt een beperkte opdracht verstrekt, dan zal het ongeveer 14 weken duren en 45.000 gulden kosten. De commissie "huisvesting ge meentelijke diensten" zal vol gende week donderdagavond de inhoud van de opdracht bespre ken. Wadlopen KPJ ZOETERWOUDE - De KPJ (Ka tholieke Plattelands Jongeren) in Zoeterwoude hebben voor de komende weken weer een uitge breid programma voorbereid. Hoogtepunt zal ongetwijfeld het gezamenlijke wadlopen in het weekend van 22 tot 23 september worden. De deelnemers aan deze waddentocht, moeten zich vóór 10 september opgeven bij een van de bestuursleden. Volgende week vrijdag en zondag wordt voor de tweede keer een wielerfestijn georganiseerd. Vrijdagavond begint om 19.00 uur een tijdrit over 11,5 kilometer en 's zondags is er een sprint over 1 kilometer en een wegwedstrijd over 40 kilometer. Verder begin nen ook de andere jaarlijkse acti viteiten weer terug te komen. Zo wordt er binnenkort weer be gonnen met het zelf in elkaar zet ten van een stukje cabaret. De eerste instuif zal vanaf 2 septem ber weer elke zondagavond plaats hebben. Liefhebbers van volleybal kunnen vanaf dinsdag 21 augustus terecht in de gym zaal. Aanvang 19.30 uur. Nieuw is nog de damesfietsploeg die bij voldoende belangstelling opge richt gaat worden. Kantine NEM, ingang 5 Meilaan, ruil- en veilingavond van "De Postzegelvrien den", 20 uur. Bruggehoofd, Steenschuur 11, amateur- fotografie, 20 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer er. vervoer. 17.15 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. finan ciën, 20. uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 10-17 augustus door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 071-763134; Apo theek Beker, Lijtweg 4. Oegstgeest, tel. 071-155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3398. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 074-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. FIOM Fiom, bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleen staand ouderschap, Noordeinde 40B, tel. 144715. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming \siel melding zwc Dewall,. Kloksteej Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel 410903/895587/410357/892597 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moeders Mevrouw zu Hofdijck 3 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do 18.30-20.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging var '8.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement -f 160,70 Losse Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2