Wassalon heeft weinig toekomst lui Aardgas voor industrie niet duurder Japan rekent op herstel van economie ssÉsf! Verbeteringen bij rtó V concern Markt berichten Vissersvloot bevindt zich op hellend vlak Philips krijgt weer een miljardenorder MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 ECONOMIE PAGINA 17 bruikers (met name de indus trie) met terugwerkende kracht tot 1 januari te verhogen. Hij kan niet zeggen in welke mate de op die datum ingevoerde verlaging ten goede is gekomen aan de concurrentiepositie van ons bedrijfsleven en of hierdoor het vestigingsklimaat in ons land is verbeterd. Dit antwoordt de bewindsman op vragen van het PSP-Tweede- kamerlid Van der Spek. De verlaging van de prijs voor grootverbruik leidt tot een in komstenderving van 30 mil joen dit jaar. Op de vraag of de prijsverlaging zich slecht ver draagt met de politiek van energiebesparing die de rege ring voorstaat, zegt Van Aar- denne dat een vermindering van de prijsverhoging de be sluiten tot energiebesparende investeringen in negatieve zin zou beïnvloeden. De bewindsman voegt eraan toe dat inmiddels - als gevolg van de internationale ontwikkelin gen - de gasprijs voor indus triële afnemers in vergelijking met de prijs in het eerste kwar taal van dit jaar met ongeveer 3,5 cent per kubieke meter is gestegen. Ook daarom vindt hij een heroverweging van de prijsvaststelling per 1 januari 1979 niet voor de hand liggend. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) voelt er niet voor de aardgasprijzen voor grootver- TOKIO (Reuter) - De Japanse eco nomie heeft na de oliecrisis van 1973 gedurende vijf jaar een wis selvallige ontwikkeling doorge maakt, maar kent nu een gestadi ge werkelijke groei van gemid deld vijf tot zes procent per jaar. Dit zegt de Japanse regering in haar economisch jaaroverzicht. In het jaaroverzicht wordt de verwach ting uitgesproken dat het herstel van de economie zich in de twee de helft van het eind maart 1980 aflopende begrotingsjaar in een verhoogd tempo zal voltrekken. De publicatie van het jaaroverzicht viel nagenoeg samen met het aannemen van een nieuw zeven jarenplan voor de economische en sociale ontwikkeling door de Japanse regering. Het plan werd de regering vorige week aange boden dooi; een adviesgroep en beslaat de begrotingsjaren 1979 tot en met mei 1985. De belang rijkste doelstellingen zijn een gemiddelde reële (inflatie niet meegerekend) economische groei van 5.7 procent per jaar, een vermindering van het aantal werklozen tot maximaal 1.7 pro cent van de beroepsbevolking voor 1985 en een gemiddelde stij ging van de prijzen met ongeveer vijf procent per jaar. Als voorwaarden voor het verwe zenlijken van een evenwichtige economische ontwikkeling met een gestadige groei noemt het jaaroverzicht het oplossen van Japans energieprobleem op middellange en lange termijn, het bevorderen van technologische hervormingen en het stabiliseren van de werkgelegenheid. Terwijl de groothandelsprijzen op het ogenblik sterk stijgen, tekent zich een spontaan herstel af van het binnenlandse economische klimaat. Het is daarom van groot belang inflatie te voorkomen en tegelijkertijd de economische groei te handhaven, zo zegt het jaaroverzicht. In het begrotingsjaar 1978 steunde de Japanse economie vooral op de binnenlandse vraag. De on dernemerswinsten stegen, de prijzen werden gestabiliseerd en er trad een verbetering op in de werkgelegenheidssituatie. De omvang van de Japanse export is in 1978 met 5.6 procent afge nomen ten opzichte van 1977, terwijl de omvang van de invoer met 9.9 procent toenam als ge volg van waardevermeerdering van de yen ten opzichte van de dollar en de groei van de binnen landse vraag volgens het jaar overzicht zal de afneming van de export in de eerste helft van het lopende begrotingsjaar tot staan worden gebracht. Onderzoek wijst uit: DEN HAAG (ANP) - De meeste wassalons in ons land hebben weinig toekomst. Aan de gestage daling van het aantal 'wasseret tes' van de afgelopen jaren lijkt een einde te zijn gekomen, maar de meeste bedrijven hebben zich gestabiliseerd op een blijvend Staking van pompbedienden MADRID (GPD) - De oproep van de Spaanse communistische vakbond Comisiones Obreras (CCOO) om door middel van een vierdaagse staking een loonsver hoging van 19 procent voor pompbedienden af te dwingen, ondervindt weinig weerklank. Van de ruim 3000 benzinestations in Spanje gaat het personeel van duizend pompstations vanaf vandaag tot en met donderdag in staking. Om te voorkomen talloze automobilisten, onde een groot aantal buitenlc toeristen, zonder brandstof men te zitten, worden 12.500 LEIDEN - Veiling 13 aug. 1979 Aardap pelen 57-63, Andijvie 27-34, Snijbonen 135-220, Tuinbonen 37-50, Kroten 33, Kroten gek. 110, Rode Kool 26-28, Spits kool 59-67, Postelein 61-66, Prei 90-94, Spinazie 59-80, Spruiten A 175-195, Spruiten B 235, Spruiten D 180, Uien 36-45, Meloenen 245-280, Bloemkool 1x6 106-132, Bloemkool 8 st 72-101, Bloem kool 10 st 35-58, Sla zwaar 21-25, licht 18-20, Bleekselderij 85, Bospeen 38, Sel- veel te laag niveau. De exploitan ten halen zelden meer dan een miniem financieel resultaat. Dit zijn enkele van de conclusies van een onderzoek dat het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM) heeft ingesteld op verzoek van de stichting 'De Wassalon' en de Nederlandse Herstrukture- ringsmaatschappij (NEHEM). In 1969 waren er in ons land nog 1100 wassalons. Dit aantal is sindsdien teruggelopen tot onge veer 600. Bovendien is de bedrij vigheid in deze resterende be drijven ook teruggelopen, zodat het totale beeld nog ongunstiger wordt. De belangrijkste oorzaak van deze teruggang is dat de meeste gezinnen thans over een eigen wasautomaat beschikken. Bovendien zijn de wasmiddelen goedkoper geworden, door het wegvallen van de verticale prijs binding. De thuis wassende huisvrouw of huisman, aldus het EIM, heeft weinig inzicht in wat het kost, maar voelt het wel met een in de portemonnee als hij of zij naar de wassalon stapt. Dat betekent dat de klantenkring van de wassalons te klein gewor den is. De meeste bedrijven halen de noodzakelijke omzet van 300 wassen per week niet. Het EEM wijst er overigens op dat het in het verleden teveel mensen lichtvaardig in het wassalon avontuur zijn gestapt en het niet hebben kunnen bolwerken. Om uit de problemen te raken, zijn er volgens het EIM enkele wegen om de rendementen te verbete ren. In de eerste plaats moet ak- tiever en gerichter reclame wor den gemaakt om die mensen te trekken die geen wasmachine hebben en bij kennissen of fami lie wassen. Ook moeten de was salons meer mogelijkheden bie den om speciale wassen (extra vuile of grote, luierwassen) te kunnen doen. Door onderlinge concurrentie is het nu vooral in de steden niet mogelijk iets te doen aan de lage prijzen. Bij meer samenwerking zouden de prijzen kunnen wor den verhoogd zonder dat dat klanten zou kosten, aldus het rapport. Dit kan ook alleen nog maar in Engeland. Mrs Pauline Block kijkt op de huisdierafdeling van het bekende Londense wa renhuis Harrods of haar hondje Canto zich lekker voelt in dit ruim 1000 gulden kostende he- melbedje. Zij dacht van wel zo dat het dier in het vervolg de nachten in luxe mag doorbren gen MEXICOSTAD (AFP) - Japan zal Mexico vragen te voorzien in 50 procent van zijn oliebehoeften die 5,4 miljoen vaten (van 159 li ter) per dag bedragen. Het zal dat zo spoedig mogelijk doen. Dit heeft de Japanse minister van buitenlandse handel en indus trie, Esaki Mazoemi, zaterdag in Mexicostad bekendgemaakt. BRESKENS (GPD) - De regerin gen van Nederland en België zullen alles in het werk moeten stellen om de visseriivloten op het huidige peil te handhaven, wil een verdere achteruitgang in de toekomst worden voorkomen. De visserij in beide landen is er [er wie den vandaag Ir. Stikker bii doop marinefregat: landse voerd. Daarbij waren 1175 slach- cl J. O len 12.500 po- den vandaag voerd. Daarbij trunderen en 72' De prijsnoterini a als volgt: .VEERRAPPORTEN s ran hedenmorgen 7 uur jen van het slachtvee T 7" "I 7~ Amsterdam De Bilt Deel en Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mall or ca München Oslo Parijs Zurich Casa Blanca Las Palmas mist 21 mist 18 mist 22 mist 19 mist 19 geh. bew. 21 half bew. -30 zwaar bew. 28 onbew. 21 mist 25 zwaar bew. 23 zwaar bew. 20 onbew. 23 licht bew. 19 zwaar bew. 18 onbew. 21 onbew. onbew. 35 licht bew. 26 geh. bew. 25 licht bew. 36 onbew. 30 half bew. 30 zwaar bew. 18 onbew. 26 geh. bew. 17 regen 25 licht bew. 31 onbew. 27 onbew. 21 koeien 2e kwalitf 14,00. Gebruiksvee: schapen van 160 lammeren van 175 tot 225. 1 tingen: slachtrunderen aan\ delijk, handel redelijk, prij biel, stieren iets lager, schz Hongaarse dieselolie duurder BOEDAPEST (UPI) - Chauffeurs van dieselolie gebruikende voer tuigen met buitenlandse num merborden zullen met ingang van 18 augustus "in harde of bui tenlandse valuta" moeten beta len voor in Hongarije te kopen brandstof. Ingevolge een nieuw besluit van de ministeries van fi nancien en zware industrie zullen buitenlandse auto's, bussen en vrachtwagens alleen dieselolie kunnen kopen met "dieselbon nen" die aan grensposten betaald worden met een harde muntsoort zoals Amerikaanse dollars, Zwit serse franks of Westduitse mar- reaü MTI. ROTTERDAM (ANP) - Als gevolg van overheidssteun en reorgani saties hebben de resultaten van het in ernstige moeilijkheden verkerende Rijn-Schelde-Ver- olme-concern de eerste zeven maanden van dit jaar een duide lijke verbetering te zien gegeven. Voor het volgende jaar kan een verdere verbetering worden ver wacht. De voorzitter van de raad van be stuur van RSV, ir. A. Stikker, zei dit zaterdag in een toespraak ter gelegenheid van de doop van het op de werf Wilton-Fijenoord in Schiedam gebouwde marinefre gat "Philips van Almonde" Er blijft volgens Stikker echter een aantal onzekerheden bestaan en veel zal naar zijn oordeel afhan gen van politieke en economi sche ontwikkelingen in de we reld. De RSV-topman noemde de marine-order voor de bouw van twaalf fregatten (het zaterdag door de echtgenote van defensie minister Scholten gedoopte schip is er één van) een doelmati ge bijdrage voor het behoud van werkgelegenheid en de vakman schap in het concern. Over de situatie in de Nederlandse scheepsbouw en met name over die binnen het RSV-concern zei Stikker nog het van essentieel belang te achten dat er op korte termijn duidelijkheid ontstaat r de leiding (ros). Die groep zou volgens de plannen van de regering moeten gaan be staan uit VDSM nieuwbouw, RDM off-shore, Verolme Machi nebouw IJsselmonde en Gusto machinebouw in Schiedam. Perfect De bouw van de Philips van al- monde op de Schiedamse werf van RSV noemde Stikker een perfecte technische prestatie. Hij wees erop dat het gecompliceer de schip binnen de begroting en binnen de gestelde termijn is ge bouwd. In dit verband verklaarde Stikker dat de vertraging die ont staan is bij de bouw van de boor installatie "Camel" op de Verol- me-werf in Rozenburg niet te wij ten is, zoals gesuggereerd door een vakbondsbestuurder, aan technisch falen. De Philips van Almonde maakt deel uit van een serie van twaalf standaardfregatten die ter ver vanging van de verouderde on derzeebootjagers van de Holland en Friesland-klasse bij RSV wor den gebouwd: tien op de werf van de Schelde in Vlissingen en twee bij Wilton-Fijenoord. Van deze twaalf zijn er op het ogenblik al twee in dienst. De verwachting is dat de hele serie in de loop van 1983 zal zijn voltooid. EINDHOVEN (ANP) - Philips en het Zweedse bedrijf Ericsson hebben een order ontvangen voor in totaal 1.6 miljard voor aanvullende werk zaamheden op het onderhanden zijnde telefonieproject in Saoedi-Ara- bie, waarvoor het eerste contract in januari 1978 werd getekend, zo heeft Philips meegedeeld. De vervolgorder is een volgende fase in de uitvoering van de plannen van het Saoedi-Arabische ministerie van PTT om het telecommunicatie netwerk in alle delen van het koninkrijk te moderniseren en uit te zich te weinig van bewust dat ze zich op een hellend vlak bevindt. In België zijn er in 1977 bijvoor beeld 77 schepen uit de vloot ver dwenen en is er één bijgekomen. De 219 vaartuigen die overbleven hebben gezamenlijk 1000 opva renden. Nederland is als gevolg van een aantal sane ringsregelin gen meer dan 100 eenheden kwijtgeraakt. Op hetzelfde mo ment breiden Ierland en Groot- Brittannië, met steun van de Eu ropese Commissie, hun vloten uit om ze geschikt te maken voor de EG-wateren. Dit zei dr. H. A. H. Boelmans Kra nenburg van de Stichting van de Nederlandse Visserij zaterdag in Breskens op een bijeenkomst met Nederlandse en Belgische visserijdeskundigen onder wie een aantal biologen. Volgens Boelmans Kranenburg is het voor de vissers uit beide landen een „levensnoodzaak" om elkaar te vinden en er hun overheden van te doordringen dat alleen een bundeling van krachten de be drijfstak veilig kan stellen. Dr. Boelmans Kranenburg waar schuwde voor het streven van de Britten hun visserijzones te ver breden en daarmee een zo groot mogelijk aandeel in de te vangen vis binnen te halen. Hun veror deningen van 1 juli jl. spreken zowel van visserijzones als van aangrenzende wateren en laten daarbij alle mogelijkheden De heer Boelmans Kranenburg pleitte voorts voor het toekennen van prioriteit bij de levering van gasolie aan de visserij. Momen teel worden er in bepaalde ge vallen in havens reducties toege past. "Beperking in de brandstof betekent een evenredige uit schakeling van de produktie. Dat wil zeggen, het stilleggen van de schepen en werkloosheid voor de bemanningen, en dat dient tot el ke prijs te worden voorkomen" zei hij. PAARDESPORT - Franke Sloot haak is gisteren met Rex the Robber als achtste geëindigd in het springconcours om de Grote Prijs van Kopenhagen. Hij kreeg twaalf strafpunten in 206,4 sec. Eerste werd de Deen Kjeldsen voor zijn landgenoot Hansen. AMSTERDAM (ANP) - Wall Street sloot vrijdag vast en met een bijna onveranderde dollar betekende dit voor Kon. Olie een flinke koersstijging. Gekoppeld aan vraag vanuit Engeland wist Kon. Olie rond het middaguur winst van 2,60 te boeken op 150,0. Philips, met een grote or der op zak. steeg zestig cent op 25,10, bij een grote omzet. Hoogovens rukte bijna 1 op op 33,40, ondanks een dreigend per soneelstekort, dat de resultaten zou kunnen drukken. Ook KLM klom en wel 1,30 op 107. Akzo deed het iets rustiger aan met winst van veertig cent op 29,70 en Unilever twintig cent op 130.60. Heineken ging dertig cent vooruit op 84.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17