vrouwen spoor „De Wissel" brengt even op een ander Uit-uit uit-uit Duitse 'vrouwenkrant' voor blinden Twee exposities overeen stuk textiel-historie PAGINA 16 EXTRA MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 aan een praatgroep of een andere Vido-activiteit. Heieen: „Dat is erg belangrijk. Daar hebben ze vaak al leren luisteren naar elkaar, leren belangstelling te tonen voor een ander, met ie mand mee kunnen leven, elkaar wat op kunnen vangen. Je moet geen vrouwen krijgen, die ontzet tend depressief zijn of vreselijk in de put zitten. Dat haalt de andere vrouwen naar beneden. Als ze in een praatgroep hebben gezeten zijn ze al een stapje verder" Gespreksgroepen ,,De Wissel" is geen hotel, zeggen Ton en Heieen uitdrukkelijk Dagelijks zijn er gespreksgroe pen, die door Ton geleid worden Verder zijn er tijdens de week nog andere activiteiten, zoals boetseren, schilderen, yoga en bewegingslessen. Ton: „Die combinatie van al die ac tiviteiten, het samenzijn een week lang en de praatgroep, schijnt erg goed te werken. De meeste vrouwen durven veel meer te zeggen. Meer dan vaak in een praatgroep in een kleine plaats wordt gezegd. Daar kent iedereen elkaar en zijn ze toch bang voor geroddel en vervelen de praatjes. Dat is ook vrij lo gisch" Tot nu toe zijn er drie groepen in „De Wissel" geweest, die alle drie goed liepen. Heieen: „We waren er zelf wat verbaasd over, de .vrouwen trokken zo goed met el kaar op, dat hadden we niet ver wacht. We dachten dat het alle maal veel moeilijker zou verlo pen, want het is natuurlijk toch moeilijk voor een vrouw van in de vijftig om bijvoorbeeld opeens met een andere vrouw op één kamer te slapen. Bij één groep za ten twee vrouwen, van wie de één de ander 's avonds in slaap sprak, dat vond ik hartverwarmend. Veel vrouwen zeggen hier ook, dat ze zoveel aan elkaar kwijt kunnen en veel warmte van el kaar krijgen" Ton: „Wat ik opvallend vond, was dat veel vrouwen die hier met li chamelijke klachten gekomen waren, deze al snel kwijtraakten. Zo liep één vrouw al tijden bij een Door Lisette Gottschalk cardioloog, ze had last van een beklemd gevoel op haar borst. Na een paar dagen waren de klach ten verdwenen. Of iemand die vreselijke maagklachten had. Hier merkte ze er niets meer van. En natuurlijk, datje van vrouwen te horen krijgt dat ze zich sterker voelen, minder bang voor andere mensen, meer van zich af durven bijten". In de folder van „De Wissel" staat, dat er een „inwonend gastvrouw" is. Heieen: „Dat is zo een beetje verkeerd gesteld. Het geeft de in druk, dat ik iedereen steeds ver zorg. Dat is niet het geval. Vrou wen hier moeten veel zelf doen Ik ben inwonend, omdat sommi ge vrouwen het een prettig idee vinden dat er iemand in huis is. Je kan je weieens niet goed voelen Een sjieke buurt, mooie grote bomen, dikke struikgewas sen, kapitale villa's en bun galows. Ik rijd een oprijlaan in en sta stil voor een mooi wit huis, denk dat ik verkeerd ben. Zou dat „Stichting De Wissel" zijn, huis voor vrou wen in de middenleeftijd? Maar ik ben op het goede adres, een braaf hondje komt kwispelstaartend op me af en een kleine vrouw doet de deur open: Heieen Toet. Volgens de folder „inwonend gast vrouw". Eenmaal binnen kijk ik m'n ogen uit, een grote keuken, een aardige zitkamer en een prachtige serre waarin de eettafel staat. Heieen bewoont met haar doch ter een ander deel van het huis. Ze laat me twee slaap kamers zien waar de gasten terecht kunnen, drie perso nen per kamer, paarse spreien, gestreepte gordijnen met felle kleuren. Heieen trekt er een recht: ,,'t Zit alle maal nog niet zoals het hoort, we zijn nog maar aan het be gin". Overal grote ramen, veel licht en vooral veel groen. Ik zou best zelf hier een weekje willen logeren, maar ik mag nog niet. Een enorme tuin fond het huis. Ton Daamen, blond haar, slank sportief type, komt binnen en troont me mee. We kruipen tussen bomen en heggen door, want de tuin is nog veel groter dan je op het eerste gezicht denkt. „Zie je al die bomen en struiken daar, die moet ik nog Sftoeien, moet je zien wat een rotzooi die vo rige huurder heeft achtergela ten". Ik zie een grote hoop tuinafval. Ze neemt me mee naar een idyllisch plekje, een vijvertje met een houten boomstam ernaast als bank. „Daar moet ik een nieuwe boomstam op leggen, door deze zak je heen" We lopen langs het groentetuin tje van Heieen. De kat ligt er prachtig te poseren. Sla, bloemkool, andijvie van ei gen teelt. We lopen meters verder, zien £en klein zwem badje. Heieen klaagt dat ze al die algen in het water niet goed kan wegkrijgen, gaat met een schepnet door het water heen. Naast het huis nog een terras, waar je heer lijk in de zon kan zitten, ten- In de Westduitse Bondsrepubliek leyen bijna vijfenveertigduizend blinde vrouwen. Voor hen is kortgeleden het eerste nummer verschenen van „Unter Uns", een in brailleschrift vervaardigd tijd schrift waarin actuele vrouwen zaken aan de orde komen. Het blad wil informatie geven over politiek, vrouwenvraagstukken en problemen van gehandicapte vrouwen, ruimte bieden aan re portages van vrouwen voor vrouwen, en blinde vrouwen in de gelegenheid stellen om over hun eigen ervaringen te vertellen. Het wordt gemaakt door zes vrouwen die op uiteenlopende terreinen werkzaam zijn voor en met blinden en slechtzienden. Ze richten zich vooral tot jonge vrouwen, omdat het merendeel van de oudere blinde vrouwen in de Jbonusrepubliek aan zoge naamde „ouderdomsblindheid' lijdt en geen kans meer zou zien om alsnog het brailleschrift on der de knie te krijgen, aldus een bericht in de Duitse vrouwen krant Emma. In Nederland bestaat een maandblad in gesproken vorm (op de band dus) voor blinde vrouwen, dat verzorgd wordt door de in Den Haag gevestigde Nederlandse blindenbibliotheek. Het heet „De vrouw uit ons huis" en wordt qua inhoud door een medewerker van de blinden bibliotheek omschreven als „een gesproken maandblad voor de zelfstandige, ontwikkelde vrouw" waarin, bijvoorbeeld, de positie van de vrouw in andere werelddelen aan de orde komt. Ook verschijnt in Nederland een weekblad in brailleschrift voor doof-blinden, dat zowel voor vrouwen als voor mannen be stemd is. Gelijke kansen Een bericht van de informatie- dienst van de Australische am bassade: in Victoria, de meest zuidelijk gelegen staat van Au stralië, heeft het gouvernement een commissie voor gelijke kan sen geïnstalleerd die klachten over uiteenlopende vormen van discriminatie van vrouwen in de Australische maatschappij te beoordelen krijgt. De totnutoe bij de commissie gedeponeerde klachten van vrouwen hebben vaak betrekking op discriminatie bij arbeidsbemiddeling tenge volge van het feit dat werkgevers bij hun wensen nog altijd vast houden aan het begrip „typisch mannen- of vrouwenberoep voorts op de moeilijkheden die een ongehuwde vrouw, weduwe of gescheiden vrouw met kinde ren kan ontmoeten wanneer ze als alleenstaande een huis wil kopen of huren. Diverse klachten komen van vrouwen die wegens zwangerschap ontslag aangezegd krijgen en van getrouwde wer kende vrouwen die bij inkrim ping van het personeelsbestand als eersten worden ontslagen. Ook melden veel vrouwen dat ze uit allerlei sportclubs worden geweerd. Ongeveer de helft van de klachten over discriminatie bij het zoeken van werk blijkt overigens afkom stig van mannen die zich bekla gen over het feit dat vrouwen voorrang krijgen bij het sollicite ren op bepaalde werkterreinen. Textiel vertelt een stuk geschiede nis, steeds opnieuw. Nederlandse musea die zich (geheel of ten de le) in deze materie specialiseren, hebben de liefhebbers tijdens de afgelopen jaren meer dan eens een plezier gedaan door het in tentoonstellingsvorm gieten van een deel van de historie van het materiaal textiel. Deze zomer zijn er opnieuw twee exposities op dit gebied te bezichtigen: in het his torisch Kostuum Centrum in Utrecht, en in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. In het Historisch Kostuum Cen trum staat al enige tijd de ten toonstelling "Een lastig pak", die kleding en kleedgewoonte uit de periode tussen 1555 en 1625 laat zien. Deze expositie, tot stand gekomen in het kader van de herdenking van de Unie van Utrecht (1579-1979) zou oor spronkelijk tot 1 juli duren. Maar de belangstelling, ook van bui- tenlands publiek, is zo groot dat de tentoonstelling tot half sep tember is verlengd. Ook hebben de kostuumdeskundi gen van het centrum een werk- t map gemaakt over kleding en kledingdetails uit de betreffende periode, en een brochure met kostuumadviezen en patronen. Er is een speciale "studietafel" met documentatie over kledings- tijlen, herkomst en ontwikkeling f uit de periode 155-1625~. In een speciale ruimte worden de be- langrijke "textiele ambachten" uit die tijd tentoongesteld. De i expositie wordt aangevuld met kledingaccessoires en textielob- jecten uit diverse Nederlandse j musea en uit het eigen bezit van het .kostuumcentrum. Bijzon derheden: het Historisch Kos tuum Centrum is gevestigd in het pand Loeff Berchmakerstraat 50, Utrecht. Het is geopend op don derdag, vrijdag, zaterdag en zon dag, van 13 tot 17 uur. Voor rondleidingen kan tijdens die uren telefonisch een afspraak worden gemaakt (030-315397). Van 2 augustus tot en met 15 au gustus is het kostuumcentrum gesloten. Samen met Heieen Toet (53), maat schappelijk werkster, en Caecilia Jansen (54), kunstzinnig thera peute, heeft ze een stichting opge richt ten behoeve van een huis in Hilversum, genaamd De Wissel aan de Wisseloordlaan, waar vrouwen in de middenleeftijd eens een weekje kunnen loge- Heleen en Ton zijn al twee jaar ac tief bij de zgn. Vido-groepen, groepen die geleid worden door en bestemd zijn voor „vrouwen in de overgang", tussen de veertig en zestig jaar oud. Ze leiden bei den gespreksgroepen: Ton in Utrecht en Heieen in Hilversum, en Caecilia geeft schilder- en boetseerlessen bij Vido Hilver- Heleen: „Ton en ik constateerden in gespreksgroepen, dat er een enorme behoefte was aan „even eruit zijn". Even weg uit de dage lijkse beslommeringen, weg bij man en kinderen, even alleen. Ook hadden veel vrouwen er be hoefte aan om even afstand te nemen, dan zijn je problemen vaak beter te overzien. Sommige Vido-leidsters in het hele land waren bezig met het zoeken van een huis, waar die groepen eens een weekje heen konden. De meeste pogingen liepen echter op niets uit. Totdat in april van dit jaar in Hilversum een huis vrij kwam. De eigenaar wilde het be stemmen voor een ideëel doel Dat was precies wat wij nodig hadden. We kregen het huis toe gewezen, hebben het geschilderd en opgeknapt, subsidies aange vraagd bij verschillende fondsen, zoals bijvoorbeeld het Koningin Juliana Fonds, en bij CRM en zijn maar van start gegaan". Eind mei is de officiële stichtingsakte ge tekend, maar de 14e zijn Heieen en Ton al begonnen. Zelfstandiger Het huis biedt plaats aan zes perso nen per week. Ze moeten zelf la kens en handdoeken meenemen en ook zelf voor eten zorgen. He- leen: „Dat stuitte in het begin wel op weerstand, want ze hadden zoiets van: thuis moet ik altijd zelf het eten koken. Het liefst zouden we natuurlijk iemand willen hebben, die hier 's avonds komt koken, maar die is nog moeilijk te vinden. Ook hebben we daar geen geld voor, we wach ten nog op subsidies" „We hebben aanspraak gemaakt op een deel van de zeven miljoen van mevrouw Kraaijeveld (staatsse cretaris emancipatiezaken, red.)", zegt Ton. „Al dat emanci patiegeld dat over 1978 is over gebleven" De kosten van het verblijf zijn f175 per week. „Dat hebben we mini maal nodig om quitte te kunnen spelen. Voor vrouwen die het erg slecht kunnen missen, stellen we een bedrag van ongeveer hon derd gulden vast, maar dat bete kent dat we zelf bij moeten pas sen", aldus Ton. Doel van het verblijf, dat van maandagochtend tot vrijdag middag duurt, is vrouwen wat sterker en zelfstandiger te ma ken. Een voorwaarde voor het verblijf in „De Wissel" is, datje eerst deelgenomen moet hebben Weekje weg uit beslommeringen HILVERSUM - „Er komen hier soms vrouwen die nog nooit een dagje bij hun man zijn weggeweest. Voor hen is het een hele stap om vijf dagen weg te gaan en hem z'n eigen potje te laten koken", zegt Ton Daamen (55), een van de oprichtsters van Stichting De Wissel. Maar ach, in feite kunnen ze el kaar nog veel beter helpen" Weekschema Het weekschema van „De Wissel" ziet er als volgt uit: Maandagoch tend komt de groep aan. Dan wordt er eerst koffie gedronken Heieen laat het huis zien en ver telt een beetje hoe de gang van zaken is. Iedereen gaat dan haar bed opmaken met de zelf meege brachte lakens. Heieen: „Het is fijn dat we die zorg, bedden op maken en handdoeken verscho nen, er niet bij hebben, want wat we nu al doen, het huis onder houden en de groepen leiden,.is.al een heel werk" Maandagmiddag begint de eerste praatgroep. Je begint met een kennismakingsrondje, vertelt waarom je naar de „Wissel" ge komen bent en wat je van de week verwacht. Ton: „Sommige vrouwen vinden dat weieens griezelig, je kent elkaar nog niet, maar meestal went dat vrij snel" Maandagavond zijn er één uur lang yoga-oefeningen. „Zo kan je je wat ontspannen, want alles is in het begin toch wat vreemd; de eerste nacht datje in een vreemd bed slaapt, weg van je man, met vreemde vrouwen op een ka mer...", zegt Ton. Dinsdagochtend om half elf kom je weer bij elkaar en ga je een „rol lenspel" doen. Dat houdt in, dat iedereen zich een situatie in beeldt en die dan gaat spelen, net of het echt is. Heieen begeleidt het rollenspel: „Tot nu toe heb ben we twee keer de situatie thuis behandeld, omdat de gezinssi tuatie de meest herkenbare is voor veel vrouwen. Je speelt bij voorbeeld een slechte of een goe de moeder. Soms is het weieens moeilijk, want er komen natuur lijk allerlei emoties los. Dit heeft natuurlijk een duidelijk doel: dat vrouwen zichzelf meer gaan waarderen, zekerder worden van zichzelf. Juist die onzekerheid is vaak de oorzaak van vele depres- 's Middags komt er een docente, die les geeft in „beweging". Ze ver telt hoe je houding bijvoorbeeld vaak inwerkt op je geestelijke si tuatie en de vrouwen doen spe ciale bewegingsoefeningen. Na de bewegingsles ga je boetseren met Caecilia Jansen en daarna is er weer een praatgroep met Ton De praatgroepen worden dage lijks gehouden: „Dat is heel goed, want zo ontstaat er zelden een moeilijke situatie. Ik begin met de groep iedere dag met een rondje irritaties. Dat voorkomt niet alleen ruzies, maar het leert je ook nare gevoelens over ie mand snel onder woorden te kunnen brengen. Ze eruit gooien in plaats van op te kroppen. Ook maak je dan vaak een eind aan vreemde hersenspinsels, gedach ten dat iemand je niet aardig zou vinden, omdat... Vaak is dat he lemaal niet het geval", zegt Ton. Woensdag gaat de groep vrouwen naar het huis van Caecilia om te schilderen en dan is er 's middags weer een praatgroep. Donderdag wordt er weinig gedaan, alleen is er 's- middags weer een praat groep. Vrijdagochtend gaat de Autotron De duurste auto ter wereld is tot en met 1 september in Lips Auto tron te bezichtigen. Er wordt be weerd dat deze wagen twee mil joen gulden heeft gekost. Ivo Ca- prino bouwde deze auto voor een film. De II Tempo Gigant", zo heet de auto heeft twee twaalf cy- lindermotoren een radar- en tv- circuit, is helemaal met de hand gemaakt en kan een snelheid van 350 kilometer per uur halen. Koken in Zwitserland Wie Zwitserland eens actief van de culinaire kant wil leren kennen kan dat doen in Brunnen aan het Vierwoudenstedenmeer. In de maanden juli, augustus, septem- groep boetseren en daarna wordt de evoluatie van de week gehou den. Ton: „Ook probeer je de vrouwen dan een beetje voor te bereiden op hun thuiskomst. Hoe je ontvangen zal worden, hoe je daarop zult reageren, hoe je de si tuatie thuis misschien wat kunt veranderen. Veel vrouwen vin den het vervelend om weer weg te moeten, 't Liefst zouden ze nog een weekje langer willen blijven, hoor je ze vaak zeggen" 's Avonds staan er meestal vaste ac tiviteiten op het programma. Soms gaat de groep dan naar de bioscoop of een fijne boswande ling maken. Ton: „We hebben speciaal een prachtige kleuren televisie gekregen, maar het ap paraat is nog nauwelijks aan ge weest. Ze zijn blij om eens niet voor die tv te zitten staren, ze hebben het veel te druk met el kaar. Aandacht geven aan elkaar vinden ze, denk ik, veel leu ker" Voor inlichtingen. Heieen Toet, 035-40538 of Ton Daamen, 030-516886. ber en oktober worden in het Seehotel Wald Statterhof kook cursussen gegeven door de. chef kok van het hotel. Er zijn arran gementen van 4 en 8 dagen mo gelijk. Inlichting Verkehrbüro, 6440 Brunnen, Zwitserland, tel. 043-31 17 77. Stadswandeling De Utrechtse VW organiseert tot en met 16 september iedere zon dag stadswandelingen. Twee nieuwe routes zijn 1. De Grach- ten- en Wervenwandeling en een wandeling Rond de Dom. Zo'n tocht duurt anderhalf uur en be gint om half tien 's ochtends van af de Visafslag op de Vismarkt. Weer of geen weer, de wandelin gen gaan door. Even weg uit de dagelijkse sleur Hoe de (kostuum)geschiedenis zich herhaalt wordt duidelijk uit een vergelijking tussen deze prenten, ontleend aan de catalogus van de ten toonstelling Een lastig pak", boven een "Antwerpse dame uit het midden van de vorige eeuw en onder een authentieke kledingprent uit 1564. "Reconstructies" De herdenking van de Unie van Utrecht was voor de kostuum deskundigen van het Historisch Kostuum Centrum aanleiding om een belangrijke doelstelling van het centrum weer eens in de praktijk te brengen: het geven van informatie over kleding en kleedgedrag uit vorige eeuwen, in relatie met de actualiteit van deze dagen. De tentoonstelling "Een lastig pak" geeft een beeld van kleding die drie tot vier eeu wen geleden werd gedragen door hovelingen, deftige burgers en "lieden uit het volk". Van die kledingvormen die meer dan driehonderd jaar oud zijn, is weinig of geen materiaal over. Aan de hand van afbeeldingen, geschriften en authentieke pa tronen zijn van die kledingvor men reconstructies gemaakt, die een zo zuiver mogelijk kostuum beeld moeten geven van de kle ding zoals die tussen 1550 en 1625 moet zijn gedragen. Zowel de kostuums als de expositiefiguren zijn in het eigen atelier van het kostuumcentrum vervaardigd. Dekens en lakens In het Nederlands Openluchtmu seum te Arnhem is een tentoon- stelling over beddegoed begon nen, samengesteld uit de collec tie van het museum. Op deze ex- positie is allerlei beddegoed te zien vanaf de zeventiende eeuw tot heden. Lappendekens en sit- t sendekens, geborduurd linnen goed en bedstedegordijnen her inneren aan de tijden die vooraf j gingen aan onze eeuw van strijk- i vrije lakensets, wasbare lichtge wichtdekens en verderlichte dekbedden. Op de tentoonstelling zijn ook an tieke merklappen te zien, die vaak de voorlopers zijn geweest van het in weken- en maanden lange priegelarbeid vervaardigde borduursierwerk op linnen- en beddegoed. Deze tentoonstelling heet "Onder de dekens, tussen de lakens", duurt tot en met 31 ok tober aanstaande, en kan worden bekeken in het Nederlands Openluchtmuseum, Schelmse- weg 89, Arnhem, dagelijks van 9 tot 17 uur, op zondagen van 10 tot 17 uur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16