Roomburg-finale kleurloos "MEDISCH WONDER" MONIQUE BOSGA Zwemmers Sowjet Unie oppermachtig in Londen WEER TITEL EVERT Hak wint povere eindstrijd van Boers Zege LKV de Spartaan LEIDEN - Wat dan eigenlijk dé uitsmijter van het open Leidse tenniskampioenschap had moeten worden, lever de uiteindelijk een fikse teleurstelling op. Diverse tennis- liefhebbers waren gistermiddag naar Roomburg geko men om leuke partijtjes te kunnen aanschouwen maar wat de finalisten in het herenenkel A, het hoofdnummer dus, de belangstellenden voorschotelden was van beden kelijke kwaliteit. René Boers, die de gehele week alleen maar in positieve zin was opgevallen (hij schakelde o.a. Marian Laudin in de halve finale uit) bleek in de partij tegen Rob Hak een complete off-day te hebben. Omdat ook Hak niet in de beste vorm stak werd het publiek op een slaapverwekkende 'krachtmeting' getrakteerd die door Hak werd gewonnen: 6-4, 7-6 De geconcentreerd spelende Elly Vessies behaalde in de finale van de open Leidse kampioenschappen een gemakkelijke zege op Marijke Schaar. Volgende week, tijdens de nationale kampioenschappen op de Metsbanen, ontmoeten beide speelsters elkaar weer V.d. Capellen blijft leider in klassement tenniscircuit LEIDEN - Arnold van der Ca pellen is na de strijd om de open Leidse kampioen schappen aan kop van het klassement van het Match- tenniscircuit gebleven. Jon Visbeen volgt op de tweede plaats. Hugo Ekker, de reve latie van het afgelopen week einde op Roomburg, staat momenteel op de 13de plaats van het klassement. De Am sterdammer heeft na zijn prestaties veel interesse voor het eindtoernooi (7, 8, 9 sep tember op Unicum) gekregen en zal daarom inschrijven op de toernooien van Nieuw- Vennep en Leidse Hout. Zo als bekend zullen de eerste acht van het eindklassement in toernooivorm om de prij zen strijden. Klassement: 1. Arnold van der Capellen 109; 2. Jon Visbeen 94; 3. Marinus Brooshoofd 85; 4. Henny Koemans 81; 5. Bram Madera 77; 6. Herman van der Capellen 73; 7. Har Meyer 60; 8. Ronald Blom- mendaal 58; 9. Bub van der Zee 55; 10. Alfred Gelevertöl; 11. Robert Jan van der Feen 47; 12. Jan Willem Bruin 40; 13. Hugo Ekker 37. René Boers wilde het in de confron tatie tegen Rob Hak bepaald niet op lange rally's laten aankomen. Telkens gebruikte de Manege (Apeldoorn) speler de stop-vol ley, die dan in bepaalde gevallen wel succesvol bleek, maar een te wankel wapen was om Hak op de knieën te krijgen. Beide spelers veloren in de eerste set overigens veelvuldig hun eigen service. In de laatste set wist Boers door de fouten van zijn opponent nog een tiebreak te forceren. Het serveren ging Hak, vorig jaar nog B-speler, wat beter af (hij won de tiebreak met 8-6) waardoor hij de Leidse titel kon incasseren. De (geplande) eindstrijd van het damesenkel A werd op gemak kelijke wijze gewonnen door de niet onknappe Elly Vessies. Ma rijke Schaar kon in de eerste set nog aardig bijblijven - ze werkte een 4-1 achterstand weg - maar uiteindelijk in de tiebreak kwam ze met haar 'dubbele' forehand duidelijk tekort. In de tweede set was het snel gedaan met Marijke Schaar. Elly Vessies wist vooral door haar wat afwisselender sla genarsenaal de titel via een 6-1 zege in de wacht te slepen. In de strijd om de gemengddubbel- titel toonde het koppel Els Veen- tjer/Marian Laudin zich de sterk ste. In de finale werd het duo Elly Vessies/Rob Hak verslagen. Boers en Everaars zegevierden in het herendubbel A. De partij, die eigenlijk de hoofd schotel had kunnen zijn, was de strijd in het herenenkel B tussen de als nummer één geplaatste Hugo Ekker en Ton van Rooyen, die nu ergens op een bijbaantje in stilte werd afgewerkt. Deze spe lers toonden in elk geval de be reidwilligheid om tot op de bo dem te gaan. Favoriet Ekker ging voortvarend van start maar stuit te in de tweede set op een zeer taaie Ton van Rooyen. Die speler won mede door gave passeersla- gen de tweede set met 3-6 zodat een beslissende derde set nood zakelijk werd. Beide spelers haalden toen alles uit hun arse naal en gaven elkaar bijna niets toe. De partij ging tot 6-6 gelijk op, waarna de wat meer constan te berekenbare Van Rooyen de strijd besliste: 8-6. Ekker was via een zwaarbevochten zege op Arnold van der Capellen in de finale gekomen. De kaalge knipte Forescater wist de eerste set vrij gemakkelijk met 2-6 op zijn naam te brengen, maar moest Ekker in de tweede set met 6-1 laten voorgaan. In de beslissende set had Van der Capellen jange tijd winstkansen (6-5 voor sprong) maar door een gebrek aan geluk ging de leider van het Match-tenniscircuit onderuit. Ook Jon Visbeen werd uit de strijd gewipt. De Roomburger was tegen het geweld van Van Rooyen niet opgewassen: 0-6, 2-6. In het damesenenkel B won de als tweede geplaatste Bernadette Sluyter verrassend in twee sets van favoriete Ellen Driebergen. De finale in het gemengddubbel B werd een overwinning voor het koppel Marjolein Visser/Henny Koemans. Marjolein Visser won samen met partner Yvette van de Ruyt de eindstrijd in het dames- dubbel B. Het koppel Marinus Brooshoofd/ Jon Visbeen eiste de titel in het herendubbel B ten koste van Dick Bouman/Theo Boilerman op. Het Roomburg-duo kende na een goed begin een kleine inzin king maar in de beslissende set zegevierden de Leidenaars met 6-3. Hans Tönjann was in het he renenkel C de sterkste. Georgette Demmink zegevierde over de Katwijkse Marijke Guyt in de fi nale van het damesenkel C Uitslagen finales: HEA: Rob Hak - René Boers 6-4, 7-6, DEA: Elly Vessies - Marijke Schaar 7-6, 6-1; GDA: Elly Ves sies/Rob Hak - Els Veentjer/Ma- rian Laudin 6-4, 3-6, 4-6; HDA: Boers/Everaars - Bastiaans/Hak 6-2, 6-2; HEB: Hugo Ekker-Ton van Rooyen 6-4, 3-6, 6-8; DEB: Bernadette Sluyter - Ellen Drie bergen 7-6, 6-3; GDB: Marjolein Visser/Hennie Koemans - Yvette van de Ruyt/Arnold van der Ca pellen 7-6, 6-4; DDB: Yvette van de Ruyt/Marjolein Visser - Ellen Driebergen/Wendela Giel 6-3, 6-1; HDB: Marinus Brooshoofd/ Jon Visbeen - Dick Bouman/ Theo Bollerman 6-2, 3-6, 6-3; HEC: Hans Tönjann - Wolterink 6—4, 3—6, 8—6; DEC: Georgette Demmink - Marijke Guyt 7-5, 6-2; GDC: Georgette Demmink/ Jan Homan - Cijsouw/Charles Kengen 2-6, 6-1, 6-4. ROB ONDERWATER MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 SPORT INDIANAPOLIS - Chris Evert en Jimmy Connors hebben hun Amerikaanse tennistitels op court-banen geprolongeerd. In de eindstrijd van het toernooi dat in Indianapolis werd gehouden versloeg Evert Evonne Cawley- Goolagong met 6-4, 6-3. Jimmy Connors klopte Guillermo Vilas met 6-1, 2-6, 6-4. Chris Evert behaalde haar vyfde ti tel op verharde banen door haar zege op Evonne Cawley. Sedert 12 augustus 1973 heeft Evert al niet meer verloren op verharde banen. Tom Okker plaatste zich voor de fi nale van het tennistoernooi in Rolling Medows (Illinois) gedo teerd met 200.000 dollar en uit sluitend toegankelijk voor spe lers van 35 jaar en ouder. In de halve finale was de Hazerswou- denaar te sterk voor Clif Drysda- le: 6-3, 6-4. In de eindstrijd ontmoet Okker (35) de negen jaar oudere Ken Rose- wall, die weinig problemen ken de met Marty Riessen (6-3, 6-2). Ook in het dubbelspel bereikte Ok ker de finale. Samen met Riessen versloeg hij in de halve eindstrijd de combinatie Rosell/Buchholz met tweemaal 6-4. Tegenstan ders van Okker en Riessen in de strijd om de hoofdprijs zijn Fred Stolle en Owen Davidson. De tennistitels voor Nederlandse junioren tot 18 jaar zijn het afge lopen weekeinde in Eindhoven terecht gekomen bij Marianne van der Torre die Karin Moos klopte (6-0, 6-2) en Eric Wilberts, die zich met tweemaal 6-2 sterker toonde dan Alex Reijnders. Timman wint tweekamp BREDA - Jan Timman heeft de schaaktweekamp met de Rus Lev Poloegajevski met 4 V2 tegen 3'^gewonnen. De laatste partij, die zaterdag werd gespeeld, ein digde overigens in een overwin ning voor Poloegajevski. In deze wedstrijd die voor de beide grootmeesters gold als een voor bereiding op de komende inter zonale toernooien verdiende Timman zesduizend gulden, zijn tegenstander kreeg vierduizend gulden. LEIDEN - LKV de Spartaan heeft de vrienschappelijke wedstrijd tegen de Westduitse club KSV 1884 opgevat als een prestigezaak. De Leidse gewichtheffers wonnen de ontmoeting zaterdagmiddag weliswaar ruim, maar daarvoor was meer inspanning nodig dan gewoonlijk in de vader landse competitie, zo slaagde de 17-jarige Dio Deegenaars bij zijn poging zijn Nederlandse jeugdrecords te verbeteren. In de vedergewichtklasse bracht hij zijn record bij het trekken van 77 op 82 lln kg en bij het stoten kwam hij tot 102 Va kg, wat een verbetering van 1 lh kg inhield. Ook Herman Filippo kwam tot een beste persoonlijke prestatie door 152 V2 kg te stoten. De Duitsers, die met volle inzet streden, krijgen in december de kans op revanche in Mannheim. De persoonlijke verrichtingen van de Leidenaars bij respectievelijk het trekken en het stoten: waren: Dio Deegenaars 82Va - 102Va; Peter Keyzer 85 - 110; Jan Nieuwpoort 95 - 110; Wim v.d. Putten 85 - 110; Arie Swagers 95 127V2Theo Sanders 105 - 132Va; John ten Brinke 105 - 140; Herman Filippo 125 - 152Va. Twee Nederlandse records op rugslag UTRECHT (GPD) - Een medisch wonder, zo omschrijft sportarts dokter Kessel de progressie die Monique Bosga na haar ernstig ongeluk in oktober vorig jaar doormaakt. ner moet de zwemster van De Ot ters uit Naarden de Moskou-li miet op dit nummer kunnen ha- Monique Bosga: "Je weet het met die meid nooit" Dagenlang vertoefde zij toen op het randje van de dood en na het ontwaken uit haar coma leek zij lichamelijk zo gebroken, dat aan een voortzetting van haar veel belovende zwemcarrière niet meer behoefde te worden ge dacht. Maar de Utrechtse zwemster vocht terug, voorzichtig maar vastbe sloten. Aangepaste trainingen van Marianne Heemskerk brach ten haar weer terug in het we reldje waaraan zij zoveel plezier beleefde. Met als grandioos hoog tepunt het afgelopen weekeinde, waar zij tijdens de Europa Cup- zwemmen in Utrecht al haar vrienden - en niet in het minst de medici - verraste met twee nieu we Nederlandse records op de rugslag. Haar formidabele inzet werkte kennelijk inspirerend op de Ne derlandse damesploeg, die in de A-afdeling beslag legde op een onverwachte derde plaats, ver achter grootmacht Oost-Duits- land, dat op de 14 nummers maar liefst 10 maal het goud binnens leepte, maar kort achter Rus land. De Nederlandse heren, die in de B- groep uitkwamen, zorgden er op het laatste eslafettenummer voor dat zij nog net voor Spanje d° tweede plaats in de wacht sleep ten. De ploeg van Bulgarije was voor de Oranje-klanten te sterk. „Je weet het met die meid nooit", verzuchtte Marianne Heems kerk, na de eerste tijdsverbete- ring van Monique Bosga op de 100 meter 1.03,81opgelucht. „Kessel vond haar prestatie vorige week in Bonn, medisch gezien, al een onmogelijke zaak en nu gaat zij nog harder. Je vraagt je af op welke niveau zij zou hebben ge staan als dat ongeluk er niet tus sen had gezeten. In elk geval be looft dat het nodige voor volgend jaar, als zij volledig haar training kan opbouwen en haar basis nog beter wordt". Vaststaat dat Monique Bosga de leading-lady van de Nederlandse zwemploeg gaat worden. Wat Enith Brigitha in haar lange zwemcarnere nimmer is gelukt, daarin slaagde de Utrechtse zwemster wel: het verslaan van een Oostduitse in een belangrijke wedstrijd. Birgit Treiber is na: tuurlijk niet de eerste de beste, maar de Oostduitse troef op deze afstand kwam toch niet verder dan 1.04,26. Niet haar beste tijd, want die staat als startzwemster op de estafette op 1.03,71, waar mee zij zich tweede weet op de wereldranglijst achter de Ameri kaanse Linda Jezek (1.03,33). Maar terwijl de progressie van Treiber wat lijkt te stagneren, kan van Monique Bosga, met haar tijd derde op de lijst, worden ver wacht dat zij het er komende jaar nog wel het nodige van afknab belt, wat met het oog op Moskou aantrekkelijke perspectieven opent. Zeker de 200 meter, die zij aflegde in de nieuwe recordtijd van 2.17,73, is voor verbetering vatbaar. Op dit nummer viel dui delijk te bespeuren dat de snel heid er wel weer is, maar dat de basisconditie nog lang niet opti maal is. Tot 150 meter kon zij zich aan de leiding handhaven, maar op de laatste 50 meter moest zij de Rus sische Larissa Gorchakova en Birgit Treiber voorbij laten gaan. Over een jaar zal haar dit beslist niet meer gebeuren. Naast Monique Bosga zorgde ook Maritska van der Linden voor een opvallende prestatie door de top tijd op de 100 meter schoolslag scherper te stellen: 1.13,20. Op wereldniveau telt die tijd nog nauwelijks mee. maar deson danks lijkt de Rotterdamse aar dig op weg naar de limiet voor Moskou, en met name voor een wisselslagploeg is haar vooruit gang toch een hoopgevende ont wikkeling. Optimistisch was ook trainer Ton van Klooster, de trai ner van het aankomende talentje Reggie de Jong, die op de 800 me ter een verrassende tijd van 8.53,29 neerzette en daarmee het aspiranten-record van Annelies Maas om zeep hielp. Afgaande op de verwachtingen van haar trai- Een bijdrage tot het succes van de Nederlandse ploeg leverde ook Enith Brigitha, die geruisloos, al thans voor het handjevol publiek dat deze wedstrijden volgde, af scheid nam van de Nederlandse ploeg. Zelfs de KNZB had het niet nodig geoordeeld haar laat ste optreden van een feestelijk tintje te voorzien en een bloe metje als dank voor de bewezen diensten kon er dit weekeinde nog niet af. Wat onder de maat bleef het zwemmen van de wispelturige Ineke Ran en Annelies Maas, die het komende seizoen als studente in de medicijnen zich bij haar vriend Michael Kraus in Duits land wil vestigen. Samen met hem wil zij zich met financiële in spanning van het NSF bij onze oosterburen voorbereiden op de Olympische Spelen. Dat de Oostduitse meisjes voor de vijfde keer de winst in de Europa Cup-serie voor zich zouden opei sen en daarmee definitief de be ker mee naar huis zouden nemen, stond al bij voorbaat vast. Naast de routiniers als de sterke Barba ra Krause (die op de 100 m vrije slag met 55,70 de beste wereldsei zoen prestatie leverde) en Andrea Pollack manifesteerden zich ook de jeugdige talenten Petra Schneider en Heike Dahne na drukkelijk op respectievelijk de wisselslag en de vlinder. Met Annet Neumann, de voormali ge Europese jeugdkampioene op de 400 meter, die inmiddels door een nieuw huwelijk van haar moeder de naam Annet Kalatz heeft aangenomen, vormen zij de basis voor de toekomstige olym pische ploeg, die het komende jaar nog wel een paar nieuwe ge zichten zal tellen. Afgaande op uitlatingen van coach Horst Kleefeld wordt er hard gewerkt om de schande van de wereld kampioenschappen in 1978 in West-Berlijn uit te wissen. Daar immers bleken de Amerikanen oppermachtig en dat zit de Oost duitsers nog steeds dwars. Teleurstellend was het optreden van de Russische dames, die vol gendjaar toch de eer in eigen land moeten hoog houden. Zij kwa men nauwelijks tot opvallende prestaties, al was hun gemiddel de toch wel goed voor de tweede plaats, een positie die Nederland lange tijd had ingenomen, maar die de Oranje-ploeg met name op de wisselslag, de vlinder en de schoolslag moest prijsgeven. Bij de heren zorgde Berjan Corne- lisse voor een aangename ople ving op de schoolslag door op de 200 meter het record van Ronald Hond op 2.26,87 te brengen. Aar dig, maar internationaal gezien onbetekenend. De progressie be tekent echter wel dat er weer wat beweging zit in de prestaties op deze slag en gezien zijn mogelijk heden moet Cornelisse met ver fijning van zijn techniek en de nodige krachttraining op deze af stand nog wel een stuk sneller kunnen gaan, maar voor Moskou lijkt hij kansloos, tenzij er nog een wisselslagploeg wordt inge zet. Kees Vervoorn, die vrolijk drie we ken met vakantie is geweest, be naderde wel zijn beste tijd, maar bezit toch te weinig basisconditie om nu al tot toptijden te komen. Hetzelfde geldt eigenlijk voor Fred Eefting, die op dit moment bepaald geen dikke vrienden is met zijn trainster Marianne Heemskerk, die hem te weinig inzet en trainingsarbeid ver wijt. „Er zal binnenkort een gesprek moeten komen, want zo kunnen we echt niet verder", aldus de vi sie van de Utrechtse trainster op de controverse. „Als Eefting in derdaad naar Moskou wil, zal hij er ook voor moeten werken. We gaan de komende maanden drie maal per dag met de selectie trai nen, omdat we uren in Zeist krij gen. En Eefting zal daar niet mo gen ontbreken, anders kan hij het wel vergeten." Overigens zette Eefting het afgelopen weekeinde niet uitsluitend slechte tijden neer. Op de 200 meter rugslag kwam hij met 2.05,86 goed uit de verf, evenals op de 400 wissel (4.34,90). Bovendien leverde hij als slotzwemmer op de 4x200 me ter vrije slag een stevige bijdrage tot de winst op dit nummer, waardoor de Nederlandse ploeg nog net oprukte naar de tweede plaats. Een leuke prestatie bij de heren le verde wel Gerard Smit, die op de 1500 meter met 15.56,44 de 16 mi nuten-barrière doorbrak, een psychologisch belangrijke zaak die voor- deze hardwerkende zwemmer wel eens een extra sti mulans kan betekenen. LONDEN (ANP) - Met 1 weldigende overmacht heeft de Sowjet-Unie het afgelopen weekeinde in Londen de laatste editie van de Europa Cup zwem men voor heren gewonnen. De zwemmers van het organiseren de land van de komende Olympi sche Spelen wonnen elf van de vijftien onderdelen en verzamel den 150 punten. Serge Fesenko stelde daarbij met 1.59.23 het Eu ropees record op de 200 meter vlinderslag scherper. Het betrof daarbij een wraakactie ten op zichte van de bezitter v cord, de Oostduitser Roger Pyt- tel, die zaterdag zijn eigen 100 meter-record van 54.75 naar 54.61 seconden had teruggebracht. Met zijn tijd bleef Fesenko slechts één tiende van een seconde verwij derd van het wereldrecord van de Amerikaan Mike Brunei". Verder kwamen ook Vladimir Salniakob en Serge Kopliakov op de 1500 en 200 meter vrije slag op schootsaf stand van de wereldrecords. West-Duitsland, dat twee estafet tenummers won, legde met rui me afstand (111,5 punten) beslag op de tweede plaats voor Oost- Duitsland (99 pnt). De Hongaar Sandor Vladar was de enige niet- Russische winnaar op de tweede dag. Zijn uitstekende 2.03.31 op de 200 meten rugslag hielp om Hongarije naar de vierde plaats in de slotrangschikking te krikken. De in Amerika trainende Britse zwemmers vielen tegen. De Sowjetrussische toptrainer Serge Vaichokowski toonde zich ver heugd over de Russische over macht, maar sprak er zijn teleur stelling over uit, dat zijn ploeg het ondanks een intensief wedstrijd programma zonder tegenstand van betekenis heeft moeten doen. Nancy Garapick is de absolute ster tijdens de Canadese zwemkam- pioenschappen. Op de derde dag veroverde de 18-jarige zwemster haar derde titel door de 200 meter wisselslag winnend af te leggen in de tijd van 2.19.32. Eerder had zij gewonnen op de 400 meter wisselslag en 200 meter vlinder slag. Een nationaal record viel er te melden op de 4x100 meter vrije slag estafette bij de heren. Tapp, Pickell, Olson en Thompson zwommen de afstand in 3.30.61. Door de 1500 meter vrije slag te winnen in 16.20,54 heeft Tracey Wickham haar medaille-oogst bij de strijd om de Australische zwemkampioenschappen in Launceston op zeven gebracht. Zij won vijf onderdelen, werd één keer tweede en eindigde ook een keer op de derde plaats. De zeventienjarige Lisa Curry ze gevierde op de 200 meter wissel slag (2.41.80) en op de 200 meter schoolslag. Ook Mark Morgan won twee keer goud. Hij was de snelste op de 100 meter vlinder slag (51.68) én de 100 meter vrije slag. Paul Moorfoot, die zaterdag twee titels won, voegde met zijn winst op de 200 meter rugslag een derde zege aan zijn totaal toe. De vijftienjarige Lisa Forrest ein digde als eerste op de 100 meter vrije slag in 1.04.96. Zij had eerder de 200 m rugslag gewonnen in 2.14.16.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14