Ruud Wiel art maakt de sprong naar Moskou f Verrassende titel voor Dirk Maassen v.d. Brink Hockeyteam verlost van complex Harald Schmid opnieuw uitblinker John Derks wellicht chef déquipe MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT I SPORT H SPORT H SPORT PAGINA 13 SPORT Voor de ogen van Bram Leeuwenhoek Belg met Nederlandse blik (Van onze sportredactie) NIJMEGEN (GPD) - Sinds het afgelopen weekeinde in Nijmegen loopt een Belgische atleet rond met in zijn zak een bronzen atletiekmedail- le, veroverd bij de Nederlandse kampioenschappen in Nijmegen. Een wonderlijke prestatie, die op naam kwam van Hugo van Duysse, lid van RKHAV Hulst en wonend in Kapellebrug een plaatsje net op de grens van Zeeuws-Vlaanderen en België. Hugo, dit jaar voor RKHAV ook al uitkomend in de Nederlandse cross titelstrijd, won in Nijmegen het brons op de 10.000 meter. Al gauw kwam de wedstrijdleiding erachter dat Van Duysse eigenlijk een Belg is, die dan ook geen Nederlands paspoort kon overleggen. De medaille werd terug gevraagd en overhandigd aan Piet Vonck, ook een RKHA- V'er, die de prestatie van zijn clubgenoot echter zo waardeerde, dat hij zijn plak weer overhandigde aan Van Duysse. NIJMEGEN (GPD) - Met op de achtergrond het score bord, waarop heel na drukkelijk de cijfers 2.26 prijkten, als bewijs dat Ruud Wielart de Moskou limiet had gesprongen, stonden ze even naast el- kaan NOC'er Bram Leeu wenhoek en de Haarlemse hoogspringer. Naast el kaar en niet tegenover el kaar, zoals in het Montreal- jaar '76, toen het Neder lands Olympisch Comité weigerde de beloftevolle Wielart af te vaardigen. Dit keer kan het NOC gezien de afspraak „wie de limiet haalt, gaat" niet meer om uitzending heen. „Gefeliciteerd", klonk het dan ook uit de mond van Leeuwenhoek, „hij zei ook nog zoiets van: het moet nog hoger kunnen", rea geerde de derde Nederlandse at leet die nu zeker is van Moskou, even later. Dit echter op een toon waaruit bleek dat de vervelende geschiedenis van '76 door Wielart nog niet vergeten is. Wielart wil de dan ook wel toegeven dat het hem deugd deed de limiet te heb ben gesprongen in aanwezigheid van de vertegenwoordiger van het NOC. De chef van de olympische afvaar diging, arriveerde zaterdag van wege sportieve verplichtingen elders overigens te laat bij de NK in Nijmegen om van een andere prestatie van olympisch niveau getuige te zijn. Tussen de middag, in de series, had Harry Schulting al geconstateerd dat de vlaggen slap hingen en de omstandigheden vrijwel ideaal waren. Daarom wilde hij niet wachten tot de finale, en wilde hij best voor een leuke hordentijd zorgen. Heel soepel deed hij dit dan ook „even": 48,73 sec., ruim 0,7 sec. onder zijn oude record en bovendien de vijfde Europese en zevende wereldtijd van dit sei zoen. In de finale zelf liep Schul ting op de toen spekgladde baan als toegift nog eens ruim binnen zijn oude record (49,09). Van de 23-jarige Brabander, die ook nog de 400 m-vlak won in 46,71 sec., was na zijn Europese top prestatie van Recklinghausen (45,1) het léén en ander verwacht. Voor het overige kon de trainers staf van de KNAU het afgelopen weekeinde in Nijmegen alleen maar hopen op uitbreiding van de Moskou-ploeg, waarvoor zich alleen nog maar Schulting en Sylvia Barlag hadden ge plaatst. Hopen op een doorbraak van ande ren en hopen op het uitblijven van blessures, zoals Gerard Te- broke die vrijdagavond al ten deel viel. Een blessure, die er ove rigens niet zo somber uitziet als eerst leek: een spierverrekking in plaats van een spierscheu- ring. Ruud Wielart, die binnenkort in Frankrijk hoopt te gaan wonen om daar een parttime-job als PR- man van een sportmaterialenfir- ma te gaan vervullen, was een van de olympische kandidaten op wie die hoop was gevestigd. Toen de concurrentie al ruim voor de 2.20 m had afgehaakt, bleek dat Wielart in staat geacht moest worden voor de ogen van Leeu wenhoek te slagen. Heel ruim passeerde hij die hoogte, om meteen naar 2.26 m over te scha kelen. In de tweede poging was het raak, waarna de lat naar 2.30 m ging. „Eigenlijk vond ik die 2.26 m al genoeg. Daarvoor was ik hier gekomen. Bovendien ont brak hier echte concurrentie", aldus de Haarlemmer, die zich een nieuwe en snellere aankoop techniek heeft toegeëigend en mede op grond daarvan in elk ge val volgend jaar 2.30 m verwacht te springen. Een uitbreiding van de olympische equipe dus. Misschien op het eer ste gezicht een wat magere oogst van tweeëneenhalve dag atletiek, maar veel meer zat er in Nijme gen ook niet in. Liefst vier kans hebbers op een Moskou-ticket werden door pech geveld: Evert Hoving moest ziek thuis blijven, Koen Gijsbers ziek naar huis rei zen, terwijl sprinter Henk Brou wer blijkbaar niet achter wilde blijven bij clubgenoot Tebroke. Ook in dit geval een greep naar een plotseling pijnlijke plek in het been. De overige olympische kansheb bers bleven heel en leverden nog goed werk af, al had Arno Kor- meling graag een wat scherpere tijd tijdens zijn imposante solo op de 800 m neergezet dan 1.49,20. Dit na een razendsnelle ope ningsronde van 52,5 sec. „Maar dan moetje natuurlijk wel tegen stand hebben". Nog opvallender ging olympisch kandidaat Klaas Lok te werk. Hij won zowel de 5 als de 10 km en trok ook nog eens zijn clubgenoot Joost Borm naar een goede 1500 m-tijd van 3.43,2. „Mooi natuur lijk, die twee titels, maar het was verschrikkelijk jammer dat Te broke tijdens die 10 km uitviel. Ik was meer tevreden geweest met zilver en een persoonlijk record op die afstand dan met deze twee gouden medailles", klonk het. Echt nieuwe kandidaten voor Mos kou meldden zich niet. Maar de hoop dat er in Rusland toch in estafetteverband gelopen kan worden, nam toe. De 4x400 m-he- renploeg, met als spil Schulting, is daarvoor kandidaat en terecht, vooral omdat Raymond Heeren veen, die dank zij een bijzonder snelle start Henk Brouwer op de STUTTGART (ANP) - Harald Schmid was weer de grote uit blinker tijdens de Westduitse at- letiekkampioenschappen in Stuttgart. Schmid, de drievoudi ge winnaar van de wedstrijden om de Europese beker vorige week in Turijn, won zaterdag de 400 meter vlak in 44.92. Dat was de beste wereldseizoenprestatie Tot zaterdag was de Amerikaan Tony Darden met 45.02 de beste AMSTELVEEN - „Ik hoop dat enkele jongens nu ein delijk zijn verlost van het idee dat Pakistaans hoc key iets magisch heeft, ongrijpbaar en onover winnelijk is. Als we be wust zijn geworden van onze eigen kracht, hebben we meer winst geboekt dan alleen deze 3-2-over- winning". Aldus Ties Kruize, die een paar teamgenoten met steeds groter ontzag naar de Aziatische bal goochelaars zag opzien. Ze ge loofden onvoorwaardelijk in het Pakistaanse grootmeesterschap, dat op 8 oktober 1971 voor het laatst door Nederland schaakmat was gezet. Gisteren werd in het Wagenerstadion te Amstelveen een einde gemaakt aan die trieste reeks. De unieke testserie van zes wed strijden, die de nummers een en twee van de laatste wereldkam pioenschappen tegen elkaar spelen, was zaterdag in Gronin gen begonnen met 5-2 verlies. „Een nietszeggende nederlaag", oordeelde André Bolhuis, de 32- jarige teruggekeerde voorstop- 100 m in een goede 10,63 sec. af troefde, weer razendsnel is en zich weer wil gaan toeleggen op het lopen van een volle ronde. Ook omdat junior Marcel Kla- renbeek steeds sneller gaat en Heerenveen op de 200 m zelfs via 21,68 sec. verraste Een van de grote winstpunten van de NK in Nijmegen was het op treden van de sprintsters. Zowel Els Vader (11,56), die ook de 200 m won, Elly Henzen (11,76) als Marian Olyslager, die in 11,82 sec een nieuw jeugdrecord liep, leg den persoonlijke records neer, die de basis kunnen vormen voor een olympisch estafettekwartet, dat op de 4x400 m bij de dames, ondanks de sterke 53,27 sec. van Tilly Verhoef, nog niet mogelijk lijkt. in de wereld dit jaar. De 44.92 van Schmid was de tweede snelste tijd, die ooit in Europa werd ge lopen. Schmids landgenoot Karl Honz is namelijk nog steeds in het bezit van het Europese record met 44.70. Opvallendste gebeurtenis was gis teren de nederlaag van Dietmar Mögenburg bij het hoogspringen. De 18-jarige hoogspringer, vorige per. „We gingen op het veld van Be Quick uitsluitend de boot in doordat doelman Pierre Her mans zich verkeek op het kort aangeven van strafcorners. On nodig verlies. Dat is na de tweede wedstrijd wel gebleken, want nu schermde doelman Maarten Sik- king simpel de korte hoek af. Zo hoort dat. Hij staat er om die bal len tegen te houden". De wedstrijden tegen Pakistan zijn een forse aanslag op de fysieke gesteldheid. Aangezien de groep van 17 spelers pas een maand se rieus aan het trainen is, wordt de vraag opportuun of dat zes wed strijden tegen full-professionals is vol te houden. Steens: „Als je ziet dat iedereen in het team op timaal werkt en je geen onnodige goals om de oren krijgt, dan kun je dat opbrengen. Als je gelijk staat of op voorsprong komt, kun je net dat ene stapje meer doen dan nodig is om hen af te troeven. Dat alles bij elkaar zorgde ervoor dat we eindelijk weer eens heb ben gewonnen". Beter dan ooit Ties Kruize, gezien zijn bouw niet de meest geschikte man om op het middenveld kilometers te verslinden, dempt het optimisme enigszins: „Zover ik me kan her- Internationale successen op heel korte termijn mogen er zeker van de nationale vijfkamptop ver wacht worden. De plaats in de Europa-Cupfinale is al verzekerd en de prestaties in Nijmegen doen voor die finale over drie we ken veel verwachten. Sylvia Barlag pakte met 1.81 m hoog en 6.11 ver twee titels - dat zelfde deden overigens ook de Roosendaalse Tineke Kluft en bij de heren naast Lok en Schulting ook Roy Sedoc - maar vooral Ti neke Hidding en Olga Comman deur imponeerden. Tineke Hidding met heel scherpe tijden op de horden (13,84) en op de 200 m (24,16) en Olga Com mandeur, nog steeds nationaal recordhoudster op de 800 m, op week winnaar in Turijn met 2.32 meter, kwam in Stuttgart niet hoger dan 2.24 meter. Winnaar werd Gerd Nagel met 2.30 meter. Ook André Schneider eindigde met 2.27 meter nog voor Mögen burg. Motregen en kille temperaturen hadden invloed op de prestaties tijdens de Oostduitse kampioen schappen in Karl Marxstadt. We- inneren, hebben we op een offi cieel toernooi als het wereld kampioenschap of Olympische Spelen nog nooit van Pakistan gewonnen. Ik geloof dat nu onze kans komt. Nederland heeft een sterker team dan ooit. Bonds coach Wim van Heumen raakt er langzaam ook van overtuigd. Hij is geporteerd van een mengsel van routine en jeugd. In het Au stralische Perth ontdekte hij in december hiaten. Hij deed een beroep op André Bolhuis (32 jaar en 108 interlands), op Geert van Eijk (30 jaar, 59 caps), op Imbert Jebbink (32 jaar en 29 internatio nale ontmoetingen op de condui testaat). Maar hij deed meer. Na de twee duels met Pakistan oor deelde de bondscoach: „Een ge slaagd experiment. Bolhuis liet tegenstander Saeed Khan niet aan de bal komen. Zodra die werd aangespeeld, zat 'Bolle' er bo venop." Snelheid Bolhuis had zich beperkt tot het noodzakelijke: „Ik ben tevreden. Ik heb mijn man uitgeschakeld en me daartoe beperkt. Als ik wat verder ben, kan ik me gaan be moeien met de opbouw. Pakista ni zijn nu niet bepaald de meest geschikte jongens om uit je ver- het voor haar nieuwe nummer de 400 m horden. Het werd voor de 20-jarige Velsense zelfs een nationaal record in 58,23 sec. „En dan te bedenken dat het eigenlijk een grapje was, want het waren hier de eerste hordenwed strijden van me. Ik blijf me ge woon op de vijfkamp richten, om zo nu en dan nog eens dit hor dennummer op te pakken. Ove rigens is het eigenlijk best leuk om na zo'n lange tijd vol blessu res en voorzichtig beginnen, weer op een individueel nummer in de kijker te lopen", aldus de Euro pese jeugdkampioene van '75. Op dit onderdeel sneuvelde overi gens nog een record, want de Amsterdamse Ester Schouten toonde zich met 61,52 sec. de snelste juniore-aller-tijden. reld- en Europese records bleven uit. Toch werden er enkele op merkelijke prestaties geleverd. Zo won Marita Koch de 200 meter met de opmerkelijke tijd van 22.05 seconden. Een dag na zijn 24e verjaardag werd Olympisch kampioen Udo Beyer voor de derde keer kampioen kogelsto ten met 2112 meter. Bij de dames passeerden drie atletes de grens van 21 meter. Europees kam- dediging weg te lopen. Dan slach ten ze je op snelheid. Zoals het nu ging, de samenwerking met Litjens, kan ik morgen tevreden afreizen naar Spanje om van een welverdiende vakantie te genie ten" Dat houdt in dat Van Heumen in de vier resterende wedstrijden ver der moet experimenteren. De 23- jarige Ewout van Asbeck moet Bolhuis' rol overnemen. Pas dan zal blijken in hoeverre Van Heu men zijn bankspelers kan inzet ten. Met zijn basisploeg is hij klaar, want aanvallend presteer den Theodoor Doyer (23) en Tom van 't Hek (21meer dan ooit. Na- sim Mirza en Muneer Bhatti wer den weggelopen. Dat was mede het werk van Ties Kruize, die zijn scoops op natuurgras centimeter nauwkeurig kan plaatsen. Een wapen dat Pakistani nooit hante ren. Ze werden er vaak mee ver rast, en dat is weer een van die aspecten die Van Heumen na lange studie heeft inge bouwd. Goals kwamen er niet uit voort, wel een serie doelrijpe kansen. Tref fers kwamen in eerste instantie uit de loodzware stick van Paul Litjens. Daaraan vooraf ging een strafcornergoal van Manzoor en een „doorgeschoten bal" van Ton van 't Hek, zoals hij die bij zijn LEIDEN - Dirk Maassen van de Brink had zelf absoluut niet verwacht dat hij gisteren tij dens de Nederlandse atletiek- kampioenschappen in Nij megen de titel op de 20 km snelwandelen zou bemachti gen. De 31-jarige Leidenaar, lid van de AV Holland, had voor aanvang van de titel strijd junior Frank van Ra- vensberg uit Haarlem voor de zege getipt terwijl hij ook oud-recordhouder Tjabel Ras uit Rotterdam nog voor zich zag eindigen. Het pakte echter heel anders uit. In wat Maas sen van de Brink noemde 'een gekke race' werd de snel ge starte Van Ravensberg na 8 kilometer wegens onregle mentair wandelen (beide voe ten van de grond) uit de strijd genomen. Dat betekende dat het duo Ras - Maassen van de Brink plotseling aan de lei ding kwam. Met tussensprin- tjes tastten zij eikaars krach ten af. Maassen van de Brink:"Ik voelde me sterk maar op een gegeven moment moest ik Tjabel Ras toch laten gaan. Hij nam zo'n tweehon derd meter voorsprong op me. Tot m'n verbazing zag ik hem na 13 km naar z'n been grij pen en naar de buitenbaan lopen. Ik riep nog tegen hem dat hij moest doorgaan maar het ging kennelijk niet meer. Hij heeft het nog even gepro beerd maar is er toen uitge stapt". De Rotterdammer bleek met de tussensprints teveel van zich zelf te hebben gevergdKramp en last van een oude blessure noopten hem de strijd te sta ken. Maassen van de Brink kwam door deze ontwikkeling alleen op kop, op zo'n twee honderd meter afstand ge volgd door z'n clubgenoot Ni co Schroten. Schroten, de af gelopen week geplaagd door griep, was voorzichtig gestart maar hield er desondanks toch stevig de gang in. In de slotfase maakte hij zelfs nog wat goed van zijn achter stand op Maassen van de Brink maar deze gaf de zege niet meer prijs. Maassen van de Brink finishte uiteindelijk na 1 uur 43 minuten 33 se conden, Schroten kwam tot 1.4429.8. Voor het Holland duo betekenden deze presta ties een bevestiging van hun suprematie dit seizoen in het vaderlandse snelwandelwe reldje. Immers, vorige maand tijdens het 50 km-kampioen- schap gingen de twee ere plaatsen ook al naar de Lei- denaars, zij het in omgekeer de volgorde: Schroten eerste en Maassen vaji de Brink tweede. pioene Ilona Slupianek won met 21.39 meter voor Margitta Pufe (21.16) en Marianne Adam (21.04). Detlef Michel zegevierde bij het speerwerpen met 88.26 meter. Drie atletes bleven onder de twee minuten op de 800 meter. Anita Weiss won in 1.58.7 voor Hilde- gard Ullrich in 1.58.8 en Marion Hübner in 1.59.7. De laatste ves tigde een nieuw Europees record voor junioren. club Kampong en op de training zo graag verzilvert. Hanif Khan bracht de forse Pakistaanse aan hang weer op de banken (1-2), maar het laatste woord was aan Litjens, die eerst een strafcorner rechtstreeks tegen de plank ko gelde en daarna Wouter Leefers sneller zag reageren dan de Ma leisische scheidsrechter Vyana- than, die een strafbal wilde ge ven, maar dank zij de voordeelre- gel Nederland de overwinning bezorgde. Een waardevolle zege. In Gronin gen liep het organisatorisch mis. Toen dat foutje in de avonduren was gladgestreken, kon in Am stelveen een brokje minderwaar- heidscomplex worden opge ruimd. Het scoreverloop: Nederland-Pakistan (Groningen) 2-5, rust 0-1; 11e minuut Sa- miullah (lange corner) 0-1; 43: Paul Litjens (strafcorner) 1-1; 53: Safdar Abbas 1-2; 56: Litjens (lange corner) 2-2; 62: Samiullah 2-3; 64; Munawar 2-4; 59: Hanif Khan 2-5. Nederland-Pakistan (Amstelveen) 3-2, rust 1-1; 15: Manzoor (straf corner) 0-1 22: Ton van t Hek 1-1 37: Hanif Khan 1-2; 43: Litjens (strafcorner) 2-2; 67: Wouter Leefers 2-3. Voor de AV Holland was met dit snelwandel-succes de me daille-oogst nog niet op. Mar- tien van de Hoorn bereikte een tweede plaats op de 3 km stee ple chase en Mark van Vliet haalde een derde plaats bin nen bij het polsstokhoog springen. Van de Hoorn be vestigde in Nijmegen op de steeple chase zijn goede vorm dit seizoen. De 25-jarige Hol land-atleet, als junior al tot de nationale top behorend, is dit jaar nu ook definitief doorgestoten naar de senio ren top. In samenwerking met zijn trainer Gé Mulders be reidde Van de Hoorn zich de afgelopen winter nauwgezet op het baanseizoen voor wat de laatste maanden resul teerde in een reeks goede pres taties op diverse nummers. Op de 3 km steeple chase werd het zaterdag dus een zilveren plak in 9 minuten 00,5 secon den. Voor Van Vliet dreigde het za terdag, evenals vorig jaar, op een vierde plaats bij het pols stokhoogspringen uit te draaien. De Leidenaar over schreed 4J>0 m maar dat de den ook Schutter, Van de Pal en Góbel. Het aantal fout- sprongen moest uiteindelijk de doorslag gevenDat werkte in het nadeel van Göbel die bovendien verkeerd gokte door de 4.60 m over te slaan. Voor het Leidse De Bataven viel de medaille-oogst dit jaar te gen. Alleen Wybo Lelieveld kwam aan een plak toe en dan te bedenken dat juist hij een groot gedeelte van het seizoen met een blessure kampte. Le lieveld haalde een derde plaats op de 800 m in 1.51.4. Lelieveld reikte bovendien op de 1500 m nog naar een zesde plaats in 3.49.8. Een zekere medaille-kandidaat leek Koen Gijsbers op de 400 m. Weliswaar was Harrie Schul ting uit Vught de grote favo riet maar een tweede plaats was zonder meer haalbaar ondanks de matige vorm waarin de Bataven-atleet dit jaar verkeert. Ziekte haalde echter een streep door de reke ning van Gijsbers die de 400 m-fxnale moest laten schieten. Dicht bij een medaille kwam clubgenoot Bram Wassenaar die vierde werd op de 5 km in 14.08,4. Een finale-plaats op de 400 m-dames was er weg gelegd voor Bataven-juniore Asti Oskam die zesde werd in 5759 sec. Van De Spartaan uit Lisse kwam Peter van Noort bij het kogelslingeren aan een bron zen plak. Van Noortdie vorig jaar nog leek uitgekeken op de atletiek, gaf zaterdag aan weer helemaal terug te zijn en slingerde de kogel naar 4820 m. Zijn broer Nico wierp de discus naar 45.70 m wat goed was voor een zesde plaatsEen hoopvolle come back maakte Joke van Gerven op de 3 km dames. Zij werd na ruim een jaar afwezigheid op atletiek wedstrijden (zij is inmiddels moeder geworden) vierde in een tijd van 935.0. Goede prestaties maar geen fi nale-plaatsen waren er weg gelegd op de hordennummers voor Ad van Doorn (110 m in 1532),Jeanet Bosman (100 m in 15,83) en Marian van der Niet (100 m in 14.87) die bo vendien op de 100 m bij de dames een tijd van 1253 sec. scoorde. NIJMEGEN (GPD) - Wanneer het Nederlands Olympisch Comité akkoord gaat met het KNAU- voorstel, zal de 49-jarige John Derks - een broer van voetbalar biter Frans - volgend jaar in Mos kou optreden als chef d'équipe van de Nederlandse atletiek- ploeg. In het afgelopen weekeinde kwam het KN AU-bestuur samen met de sectie wedstrijdsport, waarvan Derks voorzitter is, tot dit voor- stel. Na zege op "magisch" Pakistan

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13