Alan Jones ook superieur in GP van Oostenrijk Feest Van der Laan en Van Vliet danig bedorven Thurau dankzij combine naar ronde-overwinning Topcoureurs willen zich afscheiden van motorhond Jan Lammers komt niet verder dan vierde ronde PAGINA 12 MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 SPORT Zijspanduo krijgt in Arnhem de rekening gepresenteerd ARNHEM - Het zal voor Wil van der Laan en Jaap van Vliet nog niet meevallen om de voor hen bestemde derde Nederlandse titel in successie binnen te sle pen. Gisteren in Arnhem kreeg het favoriete Ter Aarse zijspanduo alvast een voorproefje van wat hen op 9 september in Rosmalen, tijdens de laat ste wedstrijd te wachten staat: rijden tegen een machtsblok. En ondanks een goede vorm en een eindelijk perfect lopende machine is dat te veel voor de Hl-combinatie. In Arnhem, waar Van der Laan en Van Vliet het kampioenschap al zeker konden stellen, bleek dat. Het duo moest één manche win nen om onbereikbaar te worden. Of een van de twee overgebleven concurrenten Ton van Heugten Frits Kiggen en Cor den Bigge- laar/Cor van der Bijl mocht geen twee zeges behalen. Ook dan was de toch al royale marge van Van der Laan op de rest toereikend. Maar ook al bood die uitgangsstel ling hoopvolle perspectieven, het feest voor Van der Laan en Van Vliet werd danig bedorven. In de tweede manche, nadat de eerste poging door winst van Ton van Heugten in de eerste manche mislukt was, kreeg Van der Laan de dure rekening gepresenteerd voor het feit dat hij destijds (op 13 mei tijdens de eerste kam pioenswedstrijd in Alphen aan den Rijn) niet solidair was ge weest met de andere rijders. Die wilden toen niet starten omdat het circuit te wensen overgelaten zou hebben. Van der Laan, voor eigen publiek rijdend startte toen wel en schreef onbedreigd twee manches op zijn naam. Onder aanvoering van de toenma lige actievoerder August Muller zette een grote groep rijders de zaken in Arnhem op hun manier recht. Van der Laan, die opnieuw tweemaal slecht uit de startblok ken kwam, werd na de start van de tweede manche de pas afge sneden door routinier Van Heug ten en ook door Muller. Wat dat laatste met name betekende, heeft Van der Laan geweten: "Ie dere keer als ik er langs wilde, gooide hij z'n bak er voor. Op het toch al smalle circuit, waar niet of nauwelijks te passeren viel, was dat natuurlijk een ramp. Dat zijn nu de naweéen van Alphen," constateerde hij diep teleurge steld na afloop. "Ze reden bijna allemaal tegen ons", verzuchtte bakkenist Jaap van Vliet, die er onmiddelijk aan toevoegde niet naar de huldiging te zullen gaan. Combine Het incasseringsvermogen van het duo was dan ook danig op de proef gesteld geweest. Want Van der Laan en Van Vliet waren in de tweede manche ook nog eens het slachtoffer geworden van een heuse combine. Cor den Bigge- laar, in de eerste manche uitge vallen met motorpech en dus kansloos geworden voor de titel, stak zijn teamgenoot Van Heug ten de helpende hand toe op het moment dat de oud-Europees kampioen hem nodig had. Lang zat Van Heugten achter de voor treffelijk koersende Jan Bakens in derde positie, terwijl Den Big- gelaar met ruime voorsprong aan de leiding reed. Met nog vijf mi nuten voor de boeg slaagde Van Heugten er eindelijk in Bakens te passeren, maar alleen winst van hem kon Van der Laan, die nog steeds als vijfde roncirkelde. van het kampioenschap afhouden. Broer Paul van Heugten gaf daarom Den Biggelaar van de kant instructies om gas terug te nemen. Den Biggelaar knikte ge dwee naar de orders van zijn sponsor en liet zich inhalen door Van Heugten, die toen geen moeite meer had om ook de tweede manche te v Wanneei de Amersfoorter er in Rosmalen in slaagt die stunt of truc te herhalen, en Van der Laan voldoet niet aan de overgebleven eis om twee plaatsen te bezetten, dan krijgt de zijspancross alsnog een nieuwe titelhouder. Voor Van der Laan, die tweemaal een derde positie innam, geen plezie rige gedachte. Zeker niet omdat gisteren weer eens duidelijk aan het licht kwam dat z'n starts on voldoende scherpte hebben om een eigen koers te kunnen rijden. Uitslagen: le manche: 1. Van Heugten/Kig- gen, 2. Bakens/Van Esch, 3. Van der Laan/Van Vliet, 4. Bens/De Wild, 5. Muller/Van Heek. 2e manche: 1. Van Heugten/Kig- gen, 2. Bakens/Van Esch, 3. Van der Laan/Van Vliet, 4. Muller/ Van Heek, 5. Den Biggelaar/Van der Bijl. WIM VAN WANROOY ZELTWEG(ANP) - De zegereeks van de met Arabisch ka pitaal ontwikkelde Williams-formule I-wagen werd gis teren op het circuit van Zeltweg voorgezet. Na overwin ningen in de grote prijzen van Groot-Brittannië (Clay Re- gazzoni) en West-Duitsland (Alan Jones) was de overwin ning in de Grand Prix van Oostenrijk net als drie jaar geleden voor Alan Jones. De 32-jarige Australiër onder vond net als twee weken geleden in Hockenheim geen enkele tegenstand. Hij won voor de Canadees Gilles Vil- leneuve (Ferrari) en de Fransman Jacques Laffite(Ligier). Ondanks zijn enorme suprematie - H ZELTWEG -ToineHezemans uit Eind hoven is zaterdag op het circuit van Zeltweg in Oostenrijk tiende gewor- suprematie kan Alan Jones echter geen we reldkampioen meer worden Zelfs niet als hij de vier resteren de wedstrijden alle wint. Op grond van het nieuwe reglement, dat dit jaar voor het eerst gehan teerd wordt, kan Jones hoogstens op een puntentotaal van 40 ko men. De huidige lijstaanvoerder Jody Scheckter bezit op dit mo ment al 39 punten en nummer ii Procarwedstrijd, 1 ook een aantal Formule 1-c deelnam. Winnaar van de wedstrijd werd de Fransman Jacques Laffite. Alan Jones viert zijn overwinning temidden Derek Daly (Ier) tyrrell op een ronde, 9. John Watson (Ier) Mcla- ren op een ronde, 10. Patrick Tambay (Fra) Mclaren op een ronde. Snelste ronde: Arnoux in 1.35.77, gem. 223.378 km/u). Stand wereldkampioenschap na elf wedstrijden: 1. Jody Scheckter Jacques Lafitte (r), die derde werd (Zaf) 39 punten, 2. Gilles Ville- neuve (Can) en Jacques Laffite (Fra) elk 32, 4. Allan Jones (Aus) 25, 5. Clay Regazzoni (Zwi) 24 twee. Gilles Villeneu tot v 32. zijn Renault op een zekere twee de plaats. Zijn motor weigerde toen echter wegens brandstofge brek alle diensten. Arnoux kon de pits nog bereiken, tankte een beetje benzine bij en werd achter Jody Schecker en Clay Regazzo ni nog zesde. Voor Jan La Zeltweg van zeer korte duur. Als 23e gestart kwam Lammers niet verder dan de vierde ronde Lammers viel uit met mechani sche defecten. In totaal werden in Zeltweg slechts tien van de 24 wagens geklasseerd. Bij de uit vallers behoorden ook wereld kampioen Mario Andretti. wiens Lotus problemen met de koppe ling kreeg, de Franse Renault- coureur Jean-Pierre Jabouille en de oud-wereldkampioen Niki Lauda, wiens motor van zijn Brabham de geest gaf. De 100.000 toeschouwers zagen een weinig interessante wedstrijd. Alleen bij de start was er span ning. Villeneuve nestelde zich vanuit derde positie aan de lei ding. Jones passeerde hem ech ter al in de tweede ronde en van dat moment af zagen de anderen slechts de achterkant van zijn su persnelle Williams. In het verdere verloop was de strijd om de plaat- PLOEG VAN POST HELPT DUITSER inter sant. Scheckter, de leider in het kla sement om de wereldtitel, lag tot de voorlaatste ronde in derde stelling, maar werd uiteindelijk nog gepasseerd door Jacques Laffite. De uitslag van de grote prijs van Oostenrijk is: 1. Alan Jones (Aus) Williams 54 rondenof320.868 km in 1 uur. 27 min, 38.01 sec. (gem. 219.706 km u). 2. Gilles Villeneuve (Can) Fer rari op 36.05 sec. 3. Jacques Laffite (Fra) Ligier op 46.77 sec, 4. Jody Scheckter (Zaf) Ferrari op 47 21 sec, 5. Clay Rega zonni (Zwi) Williams op 48.92 sec, 6. Rene Arnoux (Fra) Renault- DORTMUND (ANP) - De ronde van West-Duitsland is, zoals eigenlijk al ver wacht, gewonnen door Didi Thurau. Om de West- duitse Ronde weer nieuw leven in te blazen moest dit wel gebeuren. Com mercieel werden dan ook successen geboekt. Er stonden meer dan twee miljoen Duitsers langs de route. Sportief was de Duitse ronde een blamage. In het peloton, met een groot aantal cracks, was er sprake van één grote com bine. De Belgische ploeg van Thurau, met een Duitse medesponsor, was sterk, maar ook nog meester in het samenspel. Belangrijkste medestander was de ploeg van Peter Post, algemeen erkend als de sterkste ter wereld. De man nen van Post hielpen mee aan de overwinning van Thurau, vorig jaar nog hun afvallige. In ruil voor de bewezen diensten werden drie etappe-overwinningen toege schoven: Van den Hoek (ook tweede in het eindklassement), de Duitser Thaler en Kaas. öua- wereldkampioen Francesco Mo- ser klaagde openlijk over deze combine. "Raas en Knetemann verdedigden als de positie van Thurau werd aangevallen" Uiteraard mocht ook de enige Duit se ploeg een ritje winnen. Omdat geen Duitser er de macht voor had, was de "eer" weggelegd voor de Zwitser in Duitse dienst, Rene Savary. En omdat de Spaanse ploeg van Noel de Jonckheere en de Belgische ploeg van Patrick Sercu zich heel braaf ten opzichte van Thurau gedroegen, kregen zij toestemming om op de laatste dag een half ritje te winnen. Zo gaat het immers zo vaak in de wielersport en die - in het metier onwetende - Duitsers begrepen er toch niets van. De ronde van West-Duitsland was een spel, geen wedstrijd. Het vervolg kan mogelijk in de Ronde van Ne derland plaatsvinden. Daar wil de ploeg van Post de winnaar van het eindklassement in het mid den hebben, terwijl de Belgische ploeggenoten van Thurau waar schijnlijk zullen meehelpen en op hun beurt tussen Steenwijk en Tilburg één of meer etappes win- Uitslag eerste gedeelte vijfde etap pe is: 1Noel de Jonckheere (Bel) 104 km in 2.14.13, 2. Ronald de Witte (Bel), 3. Ferdi van den Haute (Bel), 4. Cees Priem (Ned), 5 Francesco Moser (Ita), 6. Hans Hindelang (Wdl), 7. Bert Scheu- (Ned) Uitslag tweede deel vijfde etappe. 1. Patrick Sercu (Bel) 105 km in 2 uur, 39 min. 3 sec., 2. Danny Clark (Aus) op 17 sec., 3. Francesco Mo ser (Ita) z.t., 4. Dietrich Thurau (Wdl) z.t., 5. Gody Schmutz (Zwi) z.t., 6. Aad van den Hoek (Ned) z.t., 7. Gerrie Knetemenn (Ned) z.t., 10. Martin Havik (Ned) z.t. Eindklassement: 1. Didi Thurau (Wdl) 27 uur, 36 min, 46 sec., 2. Aad van den Hoek (Ned) op 1 min. 18 sec., 3. Fran cesco Moser (Ita) op 2 min., 32 sec., 4. Gerrie Knetemann (Ned) op 4 min. 14 sec., 5. Danny Clark (Aus) op 4 min 15 sec., 6. Ludo Peeters (Bel) op 4 min. 31 sec., 7. Ferdi van den Haute (Bel) op 4 mm. 41 sec., 8. Gody Schmutz (Zwi) op 4 min. 50 sec., 9. Eric van de Wiele(Bel)op4 min. 56 sec., 10. Fedor den Hertog (Ned) op 4 min. 56 sec., 24. Pronk op 16 min. 31 Kneet wint Heerenhoek profcriterium over 100 kilometer. In de woonplaats van Jan Raas won hij de sprint van een kop groep van vijf renners tegen de plaatselijke favoriet. Ruim 10.000 toeschouwers zagen de kopgroep dertig kilometer voor het einde ontsnappen na een levendige wedstrijd. De 36-jarige Belg Herman van Springel won zaterdag de prof ronde van Kamerik. De vijf-vou- dige winnaar van Bordeaux-Pa rijs ontsnapte tijdens de laatste ronde uit de kopgroep van zes renners, die na 25 kilometer al was ontsnapt. Ruim 20.000 toe schouwers waren er getuige van. Jan Alms werd op 5 seconden tweede, voor Theo Smit, Joop Zoetemelk eindigde als tiende. Gregor Braun zal zijn wereldtitel op de achtervolging bij beroeps renners niet verdedigen tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen, die begin september in Amsterdam worden gehou den. Braun beperkt zich tot het wegkampioenschap. De deelneming van de Limburgse stayer Fred Rompelberg aan het wereldkampioenschap in Am sterdam is onzeker. Rompelberg kwam zaterdag tijdens een ker- miskoers in Belgie ten val en liep een rugblessure op. Wolsink slaat aanval op tweede plaats af ETTELBRÜCK - Gerrit Wolsink heeft de strijd om het wereldkam pioenschap motorcross in de halve literklasse beëindigd als twee de achter de Brit Graham Noyce. Gisteren kwam de tweede positie van Wolsink in de Grote Prijs van Luxemburg nog ernstig in gevaar doordat zowel de Amerikaan Brad Lackey als de Belg André Malherbe.zijn grootste concurren ten. ieder een tweede en een eerste plaats veroverden. Wolsink, die een zware val maakte in de eerste manche waarin hij moest opgeven), behield door een derde plaats in de tweede man che echter nog juist één punt voorsprong op Malherbe en drie punten op Lackey in het klassement om de wereldtitel. Hartog derde op Silverstone SILVERSTONE (ANP) - Motorcoureur Wil Hartog is gistermiddag op het circuit van Silverstone derde geworden in een adembenemende wedstrijd om de grote prijs van Engeland in de klasse 500 ce. Win naar werd de Amerikaanse wereldkampioen Kenny Roberts met drie-honderdste seconde voorsprong op de Brit Barry Sheene. Roberts kwam door deze vierde Grand Prixzege van het seizoen op één punt van prolongatie van zijn wereldtitel. De laatste wed strijd wordt op 2 september in Le Mans in Frankrijk gereden. In de 500 cc-wedstrijd nam Wil Hartog bij de start de leiding. Hij nam direct afstand van het veld. maar na enkele ronden reden Barry Sheene, zijn stalgenoot bij Suzuki, en wereldkampioen Kenny Roberts in zijn schaduw. Vanaf dat moment ontspon zich een adembenemend duel. Hartog sloeg tot de twaalfde ronde alle aanvallen van zich af, werd uiteindelijk gepasseerd, heroverde de leiding en viel na vijftien ronden definitief uit de kopgroep om kort voor de finish weer heel dichtbij te komen. In het tweede deel van de race duelleerden Sheene en Roberts. De Amerikaan, die op de snelle stukken van het circuit, iets meer snelheid had, won tenslotte met minimaal verschil. Hartog werd derde en Boet van Duimen, die twee weken geleden de Finse Grote Prijs op zijn naam schreef, eindigde zonder zich in het duel der groten vooraan te kunnen mengen, op de vijfde plaats. Overigens waren de vedetten van 's werelds motorcircus op Silver stone danig in opspraak. Een groep van veertig coureurs uit de klassen 250 en 500 cc gaf op een persconferentie te kennen zich van de internationale motorsportbond (FIM) te willen afschei den. Het initiatief hiertoe werd genomen door Kenny Roberts, Barry Sheene en de Italiaan Virginio Ferrari. Wil Hartog sloot zich als fabrieksrijder van Suzuki hier bij aan. Roberts en zijn vazallen willen volgend jaar eigen wereldkam pioenschappen organiseren, volgens het voorbeeld van de for mule I in de autosport. Per jaar zouden acht a negen wedstrijden gehouden worden in de klassen 250 en 500 cc met aanzienlijk hogere start- en prijzengelden dan tegenwoordig bij de FIM. Eén en ander is een gevolg van de boycot van de coureurs tijdens de grote prijs van België 500 cc in Francorchamps. De coureurs vonden het circuit te gevaarlijk. De FIM legde alle stakers een fikse geldboete op, maar zaterdag weigerden ook de Fransen Leon en Chemarin te starten op het circuit. In Silverstone werden de Spanjaard Angel Nieto (125 cc) en de Zuidafrikaan Kork Ballington (250 en 350 cc) zeker van de we reldtitel. Zij wonnen de races in hun klassen. Jack Middelburg, de derde Nederlandse crack in de 500 cc-klasse, beleefde weinig plezierige momenten in Silverstone. Zaterdag tijdens de laatste training kwam Middelburg door een vastgelo pen motor ten val. Hij brak een scheenbeen en liep verder een handblessure en een hersenschudding op. Middelburg verliet Silverstone onmiddellijk om zich in Belgie zo snel mogelijk te laten oplappen door de Belgische specialist Derweduwen. Uitslag 500 cc: 1. Kenny Roberts (VST) Yamaha 42.56.72 gem. 183.200 km u. 2. Barry Sheene (GBR) Suzuki 42.56.75, 3. Wil Hartog (NED) 43.01.69. 4. Virginio Ferrari (ITA) Suzuki 42.32.00. 5. Boet van Duimen (NED) 43.33.54. Snelste ronde: Sheene 1.29.98, gemid deld 187.360 km/u. Klassement wereldkampioenschap: 1. Roberts 103 punten, 2. Ferrari 89.3. Sheene 72,4. Hartog 66,5. Van Duimen 50. In Arnhem kregen Wil van der Laan en Jaap van Vliet geen voet aan de grond. De concurrentiehet koppel Van HeugtenIKiggenwist tot tweemaal toe te zegevieren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12