HSY zonder Keegan in de Bundesliga wèl sterk: 3-0 WEST BROMWICH ALBION VERSLAAT AJAX MET 1-0 Scheidsrechters: Stap af van dat tolerante gedoe Liverpool traditionele openingsdneï Schwarz mag naar Sparta SPORT MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 SPORT ZEIST (ANP) - Leo van der Kroft, voorzitter van de scheidsrechtercommissie van het betaalde voetbal, had zaterdag tijdens de bijeenkomst van de arbi ters in Zeist niet duidelij ker kunnen zijn". "Incidenteel zijn in het afgelopen seizoen zaken gepasseerd die het daglicht niet kunnen verdragen. Klappen, trappen van en naar een tegenstander en kopstoten mo gen ons niet ontgaan. Dat kan niet, dat is een afgang. Wij zijn, misschien onbewust, te tolerant geweest in gevallen waar een kaart (een gele of een rode) op zijn plaats zou zijn geweest. Stap af van dat tolerante gedoe, wees consequent" Scheidsrechtersbaas Van der Kroft beklemtoonde echter nadrukke lijk dat het op de jaarlijkse scheidsrechtersbijeenkomst van het betaalde voetbal niet zijn be doeling was een heksenjacht te ontketenen. "De commissie is van mening dat het helemaal niet zo'n slecht jaar is geweest, maar dat het de plicht van de scheidsrechters is de straf toe te passen die op een overtre ding staat. Wanneer wij naar Duits voetbal kijken, zien wij ei genlijk nooit dat een doorgebro ken tegenstander "rücksichtlos onderuit wordt gehaald. Daar moeten wij ook heen, in het be lang van de clubs, spelers, publiek en van ons zelf' De bijeenkomst van zaterdag stond niet in het teken van de instruc tie. De hartekreet van de oud- topscheidsrechter sloot aan bij twee zaken. Ten eerste bij de in leiding van judo-grootmeester Anton Geesink, die het belang van persoonlijkheid bij een indi viduele sportman onderstreepte en ten tweede bij de wijzigingen in de tuchtrechtspraak, die in het nieuwe seizoen van toepassing zullen worden. De belangrijkste wijziging in de tuchtrechtspraak zal zijn dat een gele kaart niet automatisch tot een strafzaak zal leiden en dat het systeem van de boekingen ver dwijnt. Een gele kaart zal pas bij herhaling gevolgen hebben, de derde gele kaart binnen een pe riode van een jaar zal tot straf lei den. Zowel Van der Kroft als drs. J. Brons, voorzitter van de tucht- commissie betaald voetbal, ver wachten dat het verdwijnen van de boekingen zal leiden tot een vergroting van het aantal gele kaarten. "Omdat", stelde Van der Kroft, "een overtreding waarvoor vroe ger een boeking zou worden ge geven, nu met een gele kaart wordt bestraft. Het is denkbaar dat overtredingen, waarvoor vroeger een gele kaart werd ge geven, nu het trekken van "rood" tot gevolg zullen hebben" "'Wij vinden", zei Brons, "dat een gele kaart gezien moet worden als een waarschuwing, als een aan tekening dat een speler zich in het verloop van de wedstrijd ver der aan de regels moet houden. Wanneer hij dat dan doet, heeft hij de waarschuwing ter harte genomen en dan behoort hij in feite ook niet te worden gestraft. Het is ook denkbaar dat er voor een speler die in een wedstrijd voor betrekkelijk lichte overtre dingen (spelbederf) twee gele kaarten krijgt en derhalve het veld moet verlaten pas strafmaat regelen zullen volgen na de derde gele kaart binnen een jaar". Eén van de gevolgen van de werk wijze in het nieuwe seizoen zal zijn dat het aantal strafzaken - en dientegevolge ook het aantal mondelinge behandelingen - vermindert. "Maar", liet Brons weten, "wanneer een speler voor drie kaarten aan het oordeel van de tuchtcommissie wordt on derworpen, betekent het natuur lijk wel dat er sprake is van her halingen. Dat derhalve de toe valsfactor te verwaarlozen is. Wij zullen natuurlijk rekening hou den met de omstandigheid waar voor de kaarten zijn gegeven, het zogenoemde spelbederf of ge welddadigheid" Van der Kroft liet weten dat niet alleen de scheidsrechters van de nieuwe werkwijze op de hoogte zijn gestelde, maar ook de trai ners en dat de verenigingen nog deze week een brief over het be sprokene in hun bezit zullen krij gen. In de bijeenkomst werd afscheid genomen van scheidsrechter Jonker en een aantal grensrech ters uit het betaalde voetbal. De arbiters Klint (gaat verder als grensrechter) en Janssen (terug naar de amateurs) namen op ei gen verzoek afscheid van het be taalde voetbal. Hun plaatsen zullen worden ingenomen door Van Eijk, Boss en De Hond. De arbiters van de overgangslijst, voorlopig veertien man, zullen wat het betaalde voetbal betreft niet alleen de wedstrijden van de jeugdelftallen leiden, maar ook als grensrechter optreden en bo vendien twee keer een wedstrijd in de eerste divisie leiden. ZEIST (ANP) - Zeven voetbalscheids rechters van de internationale lijst van de KNVB zullen in de komende twee maanden elf keer buiten de Ne derlandse grenzen aan het werk moe ten. Charles Corver: Dynamo Zagrel>-Pe- rugia (3/10, UEFA-beker) en Honga- rije-Finland (17/10 Europees kam pioenschap landenteams). Jan Keizer: Wacker Innsbruck-Lok. Kosice (19/9, ec 2) en West-Duitsland- Wales (17/10, Europees kampioen schap landenteams). Jan Beck: Glasgow Rangers-Lilles- tróm (21/8 EC II). Henny Weerink: Noorwegen-Zweden (15/8, vriendschappelijk) en Trofeo Santiage Bernabeu (31/8 en 2/9 in Madrid met deelneming van Real Madrid, Ajax, AC Milan en Bayern München). Gerard Geurds: Universiade in Mexico (22/8-18/9) en Waterford-IKF Göte- borg (EC II, 3/10). Henk van Ettekoven: Glenovan-Stan- dard Luik (18/9 UEFA-beker). Egbert Mulder: Dundalk Llnfield-Hi- beraians Malta (19/9 EC I). LONDEN (Reuter/ANP) - Liver pool is zaterdag op Wembley winnaar geworden van het "Cha rity Shield" Deze traditionele openingswed strijd van het seizoen tussen de landskampioen (Liverpool) en de bekerwinnaar (Arsenal) draaide voor de bijna honderdduizend toeschouwers op een teleurstel ling uit. Arsenal bleek geen schim van het team dat in mei op Wembley van Manchester United won en zich met deze overwinning verzeker de van Europees bekervoetbal. Het Londense middenveld, met ster Liam Brady, werd volledig overvleugeld door dat van Liver pool. Terry McDermott was de beste speler bij Liverpool. Hij doelpuntte twee keer. Het derde doelpunt kwam op naam van Kenny Dalgish. Drie minuten voor het einde scoorde Alan Sunderland tegen. De Israëliër Avil Cohe, die Liverpool voor meer dan een miljoen gulden kocht, speelde niet mee. Hij zat de gehele wedstrijd op de reser vebank uit. Toernooi Europa Cupwinnaar Nottingham Forest heeft een voetbaltoernooi in Bilbao gewonnen. De Europe se bekerhouder versloeg in de fi nale Dynamo Boekarest met 2-1. Bij de rust was de stand gelijk: 1-1. Botafogo uit Brazilië ver overde de derde plaats door de organiserende vereniging, Atlc- tico de Bilbao, met 3-0 (rust 1-0) terug te wijzen. ADVERTENTIE DEN HAAG (SID/ANP) - Ook zonder "superstar" Kevin Keegan is HSV nog steeds een talentrijke ploeg. In de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen stond HSV te genstander Bochum in de Duitse Bundesliga nog een 0-0 gelijke ruststand toe. In de tweede helft was het echter snel met het verweer van Bochum gebeurd, Hartwig, Memering en Magath zorgden voor een afgetekende 0-3 overwinning. leider in de Bundesliga. Die eer is Kaiserslautern te beurt gevallen De 4-0 thuisoverwinning op be kerhouder Fortuna Düsseldorf was daarvoor voldoende. De gro te man bij Kaiserslautern was ex- Fortuna-speler Geye. Tweemaal scoorde hij tegen zijn oude club Toppmöller en Neues uit een strafschop maakten de vier vol Het Olympia-stadion in München, dat de thuishaven is van Bayern, genoot zaterdag de eer om het eerste doelpunt van het nieuwe seizoen te begroeten. Na 2 minu ten en 50 seconden spelen scoor de Durnberger voor Bayern te gen promovendus Bayer Lever kussen. Hoewel Bayer in de eer ste helft bij vlagen tot aardige te genaanvallen kwam, was de wed strijd na acht minuten spelen in- feite beslist. Rumenigge scoorde met een prachtige kopbal uit een voorzet van Janzon 2-0. Kevin Keegan heeft dit s gens een blessure nog geen wed strijd voor zijn club gespeeld. Vo rige week was Keegan ook afwe zig in het Amsterdam-toernooi HSV dat toen zwak speelde, ver ontschuldigde zich voor het feit dat de spelbepaler niet aanwezig was, een week later ontzenuwde de ploeg zelf dit fabeltje, omdat Memering op het middenveld de rol van Keegan zeer goed over- ROTTERDAM - Sparta hoeft niet op zoek te gaan naar een spits Hoewel het Rotterdamse mana gement in navolging van FC Den Haag ijverig aan het lonken was naar Ron Goodlass, die zijn con tract bij NAC weigert te tekenen, zette de Stichting Arbeidszaken het licht op groen ten aanzien van de aangevraagde werkvergun ning voor de Oostenrijker Wolf gang Schwarz. Een woordvoerder van Sparta: „De stichting heeft ons telefonisch la ten weten dat zij het ministerie van sociale zaken positief zal ad viseren ten aanzien van Schwarz. De vraag over wie in deze zaak heeft bemiddeld, hebben we naar eer en geweten kunnen beant woorden. We hebben namelijk zelf rechtstreeks contact opge nomen met Schwarz en diens ou de club Wacker Innsbruck" Een andere Rotterdamse club. Ex celsior, verwierf zich het afgelo pen weekeinde de handtekening van René Kraay, de zoon van Hans Kraay. Kraay jr., die zich heeft losgekocht bij AZ en voor wie dus geen vergoedingsbedrag hoeft te worden betaald, heeft wel bedongen dat hij in februari weer naar Canada mag terugke- In het kader van de overeenkomst met Feyenoord wil Excelsior verder de ex-amateurinternatio nal Karei Bouwens op huurbasis Neues scoort het eerste doelpunt voc Fortuna-doelman Daniel even hiervoor t Neues profiteert FC Kaiserslautern in het duel tegen Fortuna Düsseldorf. Wel heeft m strafschop gestopt, maar hij heeft de bal niet onder controle gekregen, Jonker gaat buitenlandse arbiters begeleiden DEN HAAG (GPD) - Gerard Jonker, zaterdag in Zeist uit gewuifd als actief scheids rechter betaald voetbal, blijft actief in de voetballerij. De lange Hagenaar gaat zich be zighouden met de begelei ding van de buitenlandse ar biters, die door de UEFA zijn aangewezen om de thuiswed strijden van Oranje te lei den. Tot enkele jaren geleden was Leo Hom daarvoor aangewe zen; de laatste tijd werd deze begeleiding om toerbeurt waargenomen door leden van de scheidsrechterscommis- Zaterdag ging het bondsbe- stuur van de KNVB akkoord met de door de scheidsrech- terscommissie voorgestelde benoeming van Jonker. De Hagenaar komt op 26 sep tember ter gelegenheid van de jubileuminterland Neder- land-België voor het eerst in actie. Janzon zelf stelde veertien minuten na de rust de overwinning veilig en Demuth maakte voor zijn club het eerste doelpunt in dit seizoen 3-1. FC Köln had veel meer moeite met het eveneens gepromoveerde 1860 München: 2-1 werd het, maar tevreden gingen de 43.000 toeschouwers niet naar huis. Al leen de penningmeester van Kóln had een prima dag. De uitslagen van de zaterdag voor de Bundesliga gespeelde wed strijden zijn: FC Kaiserslautern- Fortuna Düsseldorf 4-0, Bayern Müncher-Bayer Leverkussen 3-1, Hertha BSC-Eintracht Braunschweig 0-0. Werder Bre men-Bayer Urdingen 1-0, FC Köln-1860 München 2-1Borussia Mönchen Gladbach-Schalke 04 1-1, Eintracht Frankfurt-Borus- sia Dortmund 0-1, MSV Duis- burg-VFB Stuttgart 1-1, VFL Bo- chum-HSV 0-3 Stand: li Kaiserslautern .2 2. HSV 2 3. Bavern München 2 4. FC Köln2 5. Eintracht Frankfurt 2 6. Werder Bremen 2 N oord-Amerika De uitslagen van de op zaterdag voor de Noordamerikaanse voet balcompetitie gespeelde wedstrij den zijn: Chicago Sting-Atlanta Chiefs 2-0, San Diego Sockers-San Jose Earthquakes 6-0, Vancouver Whitecaps-Seattle Sounders 2-1. BIRMINGHAM (Reuter/ ANP) - Ajax heeft zater dag in Birmingham, de vriendschappelijke wed strijd tegen West Brom- wich Albion met 1-0 verlo ren. In de 80ste minuut van de wed strijd, scoorde de linkervleugel spits van de Britten Peter Barnes, de winnende treffer. Tot dat mo ment, leek de wedstrijd vooral door het uitmuntende keepers werk van Piet Schrijvers in een gelijkspel te eindigen. Ook FC Den Haag leed zaterdag een nederlaag tegen een Engelse club. Brighton won in het Zui derpark met 0-1. In de 36ste mi nuut scoorde Ryan. Er waren 1500 toeschouwers. Vitesse oefende zaterdagavond voor 3.000 kijkers tegen de Belgi sche kampioen SK Beveren en verloor met 3-4. Scoreverloop: 23. Albert 0-1; 28. Meyers 1-1; 41 Stevens 1-2; 55. Husers 2-2; 78. Husers 3-2; 82. Hofkens 3-3; 87 Albert 3-4. FC Utrecht speelde doelpuntloos gelijk tegen Lierse. Er waren 3.000 toeschouwers. Voor 1500 toeschouwers won Vo- lendam zaterdagavond met 4-1 van Heerenveen. Scoreverloop: Padding 0-1, Kraal 1-1, Molenaar 2-1, Helling 3-1, W. Kwakman 4-1. De ontmoeting tussen NAC en Willem II eindigde zaterdag avond in een overwinning met 3-2 voor NAC. Scoreverloop: 10. Van Gils 1-0, 12. Huybregts 1-1, 15. Heeren 2-1, 23. Beijsterveldt 2-2, 58. Van Gils 3-2. Toeschou wers: 4500. Op dezelfde avond traden in het Oosterparkstadion FC Gronin gen en PEC Zwolle tegen elkaar aan. De uitslag was 1-1 na een ruststand van 0-0. Scoreverloop: 64. Rasmussen 0-1, 72. Mulder 1-1. Toeschouwers: 4500. In Rotterdam verloor Excelsior gis teren met 0-2 van de Olympische selectie van Oost-Duitsland. Na een half uur scoorde Metz en 20 minuten na de pauze Baringer. Er waren 2.000 toeschouwers. Za terdag had Excelsior in Zeist Tel star met 5-1 verslagen. Tyl (3) Van Tour en Piasmans scoorden voor de Rotterdammers, Van Toor maakte de Telstar-treffer. Go Ahead Eagles versloeg zater dagavond FC Antwerp met 4-0. Groeneweg, Van Kooten, Schneider en Körver zorgden voor de doelpunten. Er waren 3000 toeschouwers. Haarlem won met 0-3 bij de ama teurs van HZW (Hoogeveen). Nijdam, Böckling en Verkaik scoorden voor 1000 kijkers. NEC versloeg de amateurs van TOP met 2-0, door goals van Janssen en Hendriks. In Almelo versloeg FC Twente voor 7000 toeschouwers het één divi sie lager spelende Heracles met 3-2. Bij rust was de stand 2-0 in het voordeel van de veel sterkere- re eredivisieclub door doelpun ten van Van Staveren en Jol. Een kwartier voor tijd werd het 1-2 door Bossink. Gritter scoorde in de voorlaatste minuut 1-3, waar na Bossink voor de tweede keer tegenscoorde in de allerlaatste seconden. Twee amateurclubs verrasten in het afgelopen weekeinde met overwinningen op betaalde clubs. RVC won de uitwedstrijd bij SW met 4-3 en Sneek klopte SC Amersfoort met 1-0. Uitslagen van andere oefenduels van het afgelopen weekeinde: BAS-FC Vlaardingen 1-2; Inter- nos-FC Vlaardingen 2-5; Hel mond Sport-KV Mechelen 1-0; Harlingen-SC Veendam 0-6, Lemmer-SC Cambuur 0-3, Steenwijk-SC Cambuur 2-4, Èindhoven-La Louviere 4-2, Wa- geningen-FC Luik 1-2, De Graaf- schap-Zandvoortmeeuwen 2-1. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dal kan. doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad. Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). S.v.p. In bk>fcl«tt*r« Invullcnl q: Chentnr. Opzending is gratis in Nederland JJ Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten l Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- men voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10