Pomphouders in Spanje overwegen een staking Artsenstaking in Portugal NAAST HET NIEUWS Wil Tsjechoslowakije afrekenen met mensenrechten Stop op adoptie van kinderen uit Indonesië Censuur in Zuid-Af rika Wiesenthal zet prijs op hoofd van Mengele DEN HAjG (GPD) - Het ziet er naar uit at de Tsjechoslowaakse autoriteén definitief willen af- rekenennet de bewegingen voor mensenichten in hun land. Twee manden geleden werden niet miiier dan tien voormannen van di bewegingen gearres teerd. Oder hen twee van de drie woordverders van Charta '77, de compuirdeskundige dr. Vaclav Bendasn de voormalige radio- journast Jiri Dienstbier. Behalve/oordvoerders van Charta '77 wEen zij ook leden van het Comit ter Verdediging van ten onrecte Veroordeelden net als de arlere acht onder wie de schrijer Vaclav Havel. Bij de earresteerden waren ook drie vouwen; er is zelfs één echt paar Ij: Jiri en Dana Nèmec. Met z'n tinen vormden zij het hele comiï VONS, dat dus in één klap werd weggevaagd. Nog geen veerten dagen later werd door VONs communiqué nr. 118 uit- gegeen, waarin een geheel nieuv ttam bekend werd ge- maalt drt het werk zal voortzet ten: twjalf mannen en vrou wen. Wat drijft leze mensen hun acties voort tezetten met de bijna-ze- kerheiddat ze in de gevangenis belande? Die drijfveren en ach- tergronen worden voortreffelijk geschett in een document, dat zojuist echtstreeks uit Praag in Nederlnd is aangekomen en dat hierbijiroor het eerst wordt ge- publicerd. Het is afkomstig van de filooof prof. Ladislav Hejda- nek en gedateerd: 12 juli 1979. Hejdanek behoort tot de eerste on dertekenaars van Charta '77, is een tijdlang woordvoerder ge weest en treedt, nu alleen me vrouw Tominova als woordvoer ster is overgebleven, op dit mo ment als een soort reservewoord voerder op. Hij publiceert gere geld in de vorm van „brieven aan een vriend", zijn essays over de toestand in zijn land; dit laatste handelt over het proces tegen de tien (waar inmiddels de al tot drie jaar veroordeelde Albert Cerny aan is toegevoegd), dat elk ogenblik kan beginnen. Onlangs is Jan Zmatlik tot drie en een half jaar veroordeeld omdat hij teksten had gekopieerd en „het voornemen had deze te ver spreiden", zoals de aanklacht luidde. En dat waren teksten, zo schrijft Hejdanek: „die door an deren waren geschreven, bij voorbeeld door Josef Hora in 1929 of door Vaclav Havel in 1975 - terwijl noch de dichter Hora, noch de toneelschrijver Havel tot dusverre vanwege deze teksten veroordeeld werden - terwijl het „Praagse tiental" samen met an dere leden van het comité amb telijke documenten citeerde in hun originele versie en die ook werkelijk publiceerde. En wan neer een dergelijk proces, bijna een monsterproces, ook enige zin wil hebben, dan moeten er ande re processen op volgen met niet minder zware straffen". Volgens Hejdanek groeit de nervo siteit van de autoriteiten om twee redenen. In de eerste plaats van wege de onzekerheid over de op volging van Brezjnjev in de Sowjet-Unie en in de tweede plaats vanwege de ernstige eco nomische problemen in verband met de oliecrisis, die nu ook in Oost-Europa toeslaat. Op de 33e zitting van de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de westelijke Europese Ge meenschap, heeft de Tsjecho slowaakse premier Strougal openlijk geconstateerd dat „het ontbreken van een minimale toe name van brandstof en energie een van de ernstigste beperkende oorzaken voor de ontwikkeling van onze nationale economie" is. Hejdanek verwijst naar deze rede voering en zegt dan: „Een ver standige regering in een werke lijk geconsolideerde maatschap pij zou zich in een crisissituatie tot de burgers moeten kunnen wenden voor begrip en tijdige of fers. Maar dat kan alleen onder de voorwaarde dat de gemeenschap vertrouwen heeft in haar des kundigheid en politieke kunnen, dus dat het vertrouwen er is dat de offers zo klein mogelijk blij ven en een maximale werking voor de toekomst hebben. In overbodige offers hebben de mensen - terecht - geen zin". Hij vindt het dan ook een lichtpun tje dat Strougal ten minste het eeuwige zwijgen over de econo mische problemen doorbreekt. Maar dat is niet te rijmen met po litieke onderdrukking, de mas sale beroepsverboden en het dreigende grote politieke proces tegen dit team, aldus Hejda nek. ,Hier klopt iets niet. Eén en dezelf de persoon, één en dezelfde groep kunnen niet beide dingen willen. Er zijn dus ten minste twee lijnen. De ene lijn heeft op het ogenblik de enscenering van een politiek proces doorgedrukt, niet om de tweede üjn die het economisch mechanisme wil hervormen te helpen, maar om het haar nog moeilijker te maken. Hij die denkt, dat het hier bestaande re gime als geheel eenstemmig heeft besloten om de mensen rechten en de maatschappijkri tiek te onderdrukken, maakt een grote vergissing". ,De liquidatie van het comité en - in laatste instantie - de liquidatie van Charta is niet het belangrijk ste en laatste doel van degenen die het proces hebben voorbereid en bezig zijn met verdere proces sen. Het gaat hier om een strijd binnen het establishment waar de een zich ervan bewust is dat het zonder essentiële correcties niet verder kan en waar de ander panisch bang is omdat die weet dat een normaal functionerende maatschappij zijn diensten niet nodig heeft. En zo brengen, ge heel tegenstrijdig, degenen die het meest uit zijn op de handha ving van de status quo, door hun verblindheid het meest de veran dering en de val naderbij". „En daarin zie ik eerder een reden tot hoop dan wanhoop. De tijd die voor ons ligt zal niet gemakkelijk zijn, zeker niet voor ons die de vrijheden van de mens en de bur gerrechten verdedigen. Zeker niet. De overgangsperiode zal van ons wel meer dan één offer vragen, maar niets komt ooit voor niets. En de moed en dapperheid van degenen die van tevoren al weten dat ze de overwinning in hun zak hebben, is niets waard. En wie bang is moet het bos niet ingaan", aldus Hejdanek. Hejdanek vindt de vervolging „niet alleen dom, maar vooral gevaar lijk. Het brengt in de oneven wichtige, innerlijk conflictueuze maatschappelijke situatie een explosief element. Het drijft steeds grotere groepen van de bevolking in de potentiële en uit eindelijk actuele politieke oppo sitie; door deze gevolgen wordt men genoodzaakt tot nieuwe es calatie van onderdrukking. Dat kan niet goed aflopen, daar heb ben we de historische bewijzen wel van". Noch Oost-Europa, noch West-Eu ropa kan iets winnen bij een ex plosieve ontwikkeling in het Oostblok; het zou de veiligheid in heel Europa in gevaar brengen", meent Hejdanek. Daarom, zo zegt hij, „is het van belang om alles te doen wat in onze macht ligt om een ongewenste verscherping van de situatie te voorkomen. Dat bereiken we niet door toegeef lijkheid, maar ook niet door con frontatie. Bij welke directe con frontatie dan ook zijn we bij voorbaat gediskwalificeerd. We moeten niet alleen voortdurend aan onze posities blijven vast houden, ook al zijn ze nog zo be dreigd, maar we moeten ook vin dingrijk nieuwe fronten openen van contact en, vooral, burgerini tiatieven. Een tactische fout aan onze kant is juist het gebrek aan nieuwe platformen om de bur gerrechten tot gelding te brengen in gebieden en streken waar tot nu toe geen enkel initiatief werd opgemerkt. Alleen door het ont wikkelen van dergelijke nieuwe activiteiten kunnen we onze mis sie, onze vrijheden en rechten werkelijk realiseren". Charta en het comité hebben, aldus Hejdanek, tot nog toe voortreffe lijk werk gedaan en vooral gewe zen op de zware straffen die min der bekende ondertekenaars kregen voor daden, die bij be kenden als Havel ongestraft ble ven. „Het doel van het comité voor de verdediging van ten on rechte veroordeelden was", aldus Hejdanek, „om systematisch het schenden van wetten te volgen vooral in die gevallen, die de aan dacht van ons en van de wereld konden wekken". „Ook al was het onder de bestaande omstandigheden natuurlijk in de verste verten niet mogelijk om een totaaloverzicht van alle offi ciële on wetmatigheden te krijgen die in onze maatschappij plaats vinden, heeft het comité toch ge zorgd voor rijk materiaal voor ie dereen die wil beoordelen of onze staat zijn internationale verplich tingen inzake de mensen- en bur gerrechten nakomt of niet. Daarmee heeft ook het comité zijn missie als experiment uitste kend vervuld. De punt achter de hele zaak wordt gezet door het grote proces met de „Praagse tien" en eventueel de processen daarna, als het zover komt". ,Want het Praagse proces dat is voorbereid zal zich niet meer ver schuilen achter een of ander voorwendsel, maar moet kenne lijk een politiek proces worden dat gericht is tegen activiteiten die zonder de geringste twijfel volledig in overeenstemming zijn met de rechten van mens en bur ger en uiteindelijk ook tot de menselijke en burgerplichten te genover andere burgers en men sen behoren". Maar het werken voor die rechten, zo besluit Hejdanek, „gaat mijns inziens verder dan binnen het kader van Charta '77 mogelijk is. De politieke vertegenwoordigers hebben de grootste fout gemaakt door niet in te gaan op het aanbod tot een gesprek en de eerste schreden naar een werkelijke normalisering van het leven in ons land onmogelijk te maken. Na een eventueel proces zal een dergelijk gesprek waarschijnlijk niet meer mogelijk zijn". DICK VERKIJK Nieuw document over drijfveren Charta '77 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979 ÏIHJJMMH. staking. Zij willen hiermee het staatsenergiebedrijf Campsa dwingen een hogere commissie per liter benzine af te geven. Op het ogenblik ontvangen de pomphouders zes cent per liter benzine. Als Campsa de commis sie met 20 procent verhoogt, zijn de werkgevers bereid om op de eisen van de vakbonden in te gaan. De Spaanse regering gaat drastisch bezuinigen op energie. Ze geeft zelf het voorbeeld, waarna parti culieren moeten volgen. De straatverlichting zal met ingang van dit weekeinde met de helft worden teruggedraaid. Schijn werpers gericht op monumenten zullen alleen dan nog hun stra lenbundels projecteren in perio den dat veel mensen hiervan kunnen genieten: in de weekein den en gedurende vakantiepe rioden. Maar na middernacht zal het in Spanje dan ook echt nacht zijn. De temperatuur in openbare gebouwen mag in de winter niet hoger zijn dan 20 graden. De Spaanse burger zal het Spaanse regeringsvoorbeeld moeten vol gen. Neonreclame en verlichting van etalages moeten op werkda gen na sluitingstijd worden uit geschakeld. Overbodige buiten verlichting van particuliere wo ningen wordt verboden. Spanje, dat ongeveer vijftig.miljoen ton olie per jaar importeert, acht zich tot deze maatregelen genood zaakt omdat de olierekening dit jaar naar schatting 3,3 miljard dollar hoger zal uitvallen dan vo rig jaar. (Van onze correspondent) JAKARTA - De adoptie van Indo nesische baby's door Nederland se ouders zal voorlopig worden stopgezet. Dat melden goed in gelichte kringen in de Indonesi sche hoofdstad. „Er worden te veel kinderen door Nederlandse ouders geadopteerd, waarbij te hoge bedragen worden ge vraagd", verklaarde gisteren me vrouw Nasution, die onder meer voorzitster is van de stichting Saijab Ibu, die zich bezighoudt met adoptiewerk. Haar stichting heeft de zaak onder de aandacht gebracht van het parlement. Er zou een wetsont werp worden ingediend dat beoogt deze adoptie in te perken. (Van o>ze correspondent) MADRID - Als werkgevers en vakbonden dit weekeinde niet tot een akkoord lomen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor pompbedienden, gaan de werkgevers van de meeste benzinestations in Spanje van maandag tot vrijdag in staking. Om te voorkomen dat miljoenen Spaanse en buitenlandse vakantiegangers zonder benzine konen, zullen 12.500 politieagenten wor den ingezet om de verstrekking van brandstof te garande ren. De staking is üitgeroepei door alle grote vakbonden, belalve de so cialistische Union ieneral de Trabajadores (UGT) die meent dat men via overleg tot een ak koord kan komen De vakcen trales eisen een lo>nsverhoging van 19 procent pUs verbeterin gen van de secundaire arbeids voorwaarden. Eé werkgevers hebben zich ree/s akkoord ver klaard met de ni-uwe secundaire arbeidsvoorwajeden, maar wil len niet verdtf- gaan dan een loonsverhogiig van 11 pro cent. Alle benzinestjdons, die op strate gische plaasen liggen, zullen worden bedend door personeel van hst sfiatsmonopoliebedrijf Campsa o doo^. politieagenten. Daarmas/worden de benzinesta tions bsvaakt om te voorkomen dat piksten het verstrekken van brandslcf tegenhouden. De exploiknten van de benzinesta tions stfan niet afkerig van deze Premier van Marretanië in Marokko RABAT AP) - Premier Moham med Qld Haidalla van Maureta- nië is gsteren in Rabat aangeko men, yiar hij zal proberen de spanningen tussen Marokko en Maurevaiië te verminderen. Hij leek zih geen zorgen te maken over de tegenmaatregel van Ma rokko, <m zesduizend soldaten uit Mau-etanië terug te roepen, die dam strategische punten hebben lelpen beschermen te gen aan'allen van Saharaanse onafhanlelijkheidsstrijders. Hij verklaane dat zijn land "buiten deze tropen kan" nu Mauretanië vrede heft gesloten met de Sa- haraana afscheidingsbeweging. Marokko leeft daarentegen beslo ten in zn deel van de Sahara te blijven,welk gebied het samen met Maretanië verdeelde nadat Spanje ich in 1976 als koloniale heersenad teruggetrokken. Haidalla, lie een ontmoeting zal hebbennet koning Hassan II, zei naar Mrokko te zijn gekomen om ovede Sahara en andere bila terale angelegenheden te pra ten, orriat "Marokko en Maure tanië v«plicht, ik zou zelfs willen zeggenireroordeeld zijn, om als buurlarien samen te leven en omdat !un samenwerking nood zakelijk is". LLORET DE MAR -Familie en bekenden herdachten gisteren de 21 slachtoffers, die deze week bij een bosbrand in het Spaanse Lloret de Mar vielen te betreuren. Allen waren Spanjaarden. KAAPSTAD (Reuter) - Het laatste nummer van "Pace", een Zuid- afrikaans tijdschrift voor zwar ten, mag niet verspreid worden. De censuur greep gisteren in, maar er werd geen reden voor het verbod gegeven. Het blad is in dertijd opgericht met gelden uit de geheime staatsfondsen, waar over de omstreden Eschel Rhoodie het beheer had. Het jongste nummer bevatte een artikel dat herinnerde aan de onlusten in Soweto van juni 1976 en een stuk over een gemengd huwelijk in Oranje Vrijstaat. "Pace" wordt uitgegeven door de Hortorsgroep, die als stroman fungeerde voor het voormalige Zuidafrikaanse ministerie van voorlichting tijdens het onder zoek naar het Muldergate-schan- daal. Daarbij werden uit geheime regeringsfondsen publicaties ge financierd, die het imago van de Zuidafrikaanse regering in bin nen- en buitenland moesten op vijzelen. Naast het jongste nummer van "Pace" werden ook drie boeken verboden. (Van onze correspondent) LISSABON - De Portugese orde van geneesheren heeft gisteren een staking voor onbepaalde tijd afgekondigd. De Portugese art sen zullen alleen nog maar nood gevallen helpen en hun particu liere spreekuren houden. De sta king is gericht tegen president Eanes, die de afkondiging van een artsenstatuut zou tegenhou den. Op de achtergrond speelt de onvre de van de Portugese orde van ge neesheren over de wet op de na tionale gezondheidsdienst die enkele maanden geleden door net parlement werd goedge keurd. Volgens deze wet moet in Portugal gratis gezondheidszorg komen voor iedereen. De orde van geneesheren beschouwt deze wet als een aanslag op de vrijheid van onderneming en de kwaliteit van de gezondheidszorg. Het artsenstatuut, dat in mei door de regering-Mota Pinto in overleg met de orde van geneesheren is opgesteld, doorkruist de uit gangspunten van de nationale gezondheidsdienst. President Eanes heeft het statuut daarom doorgezonden naar de Revolu- WENEN (DPA/Reuter) - Het "Joods documentatiecentrum" in Wenen heeft vrijdag 50.000 dollar uitgeloofd voor inlichtin gen die tot de arrestatie leiden van de nazi-misdadiger Josef Mengele. Simon Wiesenthal, di recteur van het centrum, ver klaarde dat bovendien 10.000 dollar zal worden gestort in een sociaal fonds van de politie van het land, waarin Mengele zal worden aangehouden. Josef Mengele, voormalig kam parts in Auschwitz, wordt ver antwoordelijk geacht voor de dood van duizenden mensen. Af gelopen woensdag heeft het hooggerechtshof van Paraguay Mengele vervallen verklaard van zijn Paraguyaanse nationaliteit, die hij sinds 1959 bezat. In een radio-interview zei Wiesen thal gisteren dat de justitie in Pa raguay een arrestatiebevel heeft uitgevaardigd tegen Mengele. Hij had die informatie gekregen van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim. Wiesenthal meent dat Paraguay onder internationale druk heeft besloten tot intrek king van Mengele's staatsburger schap, met name omdat de Ame rikaanse ontwikkelingshulp aan Paraguay in het geding dreigde te komen. tionaire Raad (het hoogste staatsorgaan in Portugal) om te zien of het niet in strijd is met de grondwet. De orde van geneeshe ren wil met haar staking echter een onmiddellijke afkondiging van het statuut afdwingen. De precieze omvang van de staking is moeilijk te schatten, omdat veel artsen met vakantie zijn, waardoor zonder meer al een groot aantal spreekuren zijn ver vallen. De Portugese vakbond van geneesheren keert zich tegen de actie, die zij illegaal noemt, omdat de orde geen vakbonds bevoegdheid heeft. Deze vak bond heeft echter weinig aan hang onder de artsen, die in de regel conservatief zijn georiën teerd. Ook een honderdtal artsen in Por- tugals derde stad, Coimbra, be schuldigt de orde van een onver antwoordelijke houding. Zij zeg gen dat de artsen zelf nauwelijks bij het overleg over het statuut betrokken zijn geweest. Veel art sen zouden zelfs niet weten wat het statuut inhoudt. President Eanes onderstreepte deze zelfde argumenten in een gisteren uit gegeven perscommuniqué. Het is de eerste keer dat president Eanes hiermee rechtstreeks ant woordt op politieke beschuldi gingen. Ondanks de zorgwek kende ontwikkeling van deze art- senstaking zei hij er toch op te vertrouwen dat de orde van ge neesheren tot een vergelijk met de nieuwe regering van Maria de Lurdes Pintasilgo zal komen. F-16 verongelukt OGDEN (UTAH) (Reuter) - In de Verenigde Staten is een straalja ger van het type F-16 bij een lan ding op een luchtmachtbasis bij Ogden in de staat Utah veronge lukt. De piloot liep slechts lichte verwondingen op. Volgens de Amerikaanse lucht macht was het de eerste maal dat een toestel van dit type veronge lukte. Nederland heeft 102 van deze machines besteld waarvan de eerste twee inmiddels zijn af geleverd. De F-16 is een produkt van het Amerikaanse General Dynamics. DISCO-ACROBATEN De nieuwste rage in de Verenigde Staten is acrobatiek bedrijven boven een dansvloer, waar men disco-danst. De acrobaten zijn deels als vrouw verklede mannen, die er kennelijk genoegen in scheppen boven de dansende menigte de meest halsbrekende toeren uit te halen. DOKTER DRINKT TEVEEL Teveel dokters drinken te veel, zegt het blad "British Medical Journal". Artsen schijnen meer dan normaal vatbaar te zijn voor de "epide mie van afhankelijkheid van alcohol", die zich in veel landen voordoet, aldus het blad. Lange, onregelmatige werktijden en de voortdurende confrontatie met leed worden vaak genoemd als de oorzaken van het gedrag van de artsen. Vooral van de zijde van de Islami tische groeperingen bestaan gro te bezwaren tegen de adoptie van Indonesische kinderen. Een politieonderzoek heeft uitge wezen dat voor deze handel valse papieren en stempels worden ge bruikt om de adoptie van kinde ren - in vele gevallen kinderen van ongehuwde moeders - mak kelijker te maken. Bij deze handel zouden vooral de vroedvrouwen een grote rol spe len. Zij zorgen voor de afstands verklaring van de moeder en een verklaring van de vroedvrouw zelf waarin ze zegt het kind ter wereld te hebben geholpen. Intussen is het een komen en gaan van Nederlandse echtparen die in Indonesië kinderen adopteren. Naar verluidt worden vandaag vijf echtparen in Jakarta ver wacht, die een kind komen adop teren via de bemiddeling van een vroedvrouw wier adres via een tussenpersoon in Nederland is verkregen. Alles bij elkaar kost het de aanstaande ouders zo'n 15.000 gulden. Maar, zo wordt vernomen, het zal niet meer zo eenvoudig zijn om van de immigratiedienst de be nodigde reispapieren voor het te adopteren kind te krijgen. Van de Hoge Raad heeft de immigratie dienst inmiddels het advies ge kregen om voorlopig geen papie ren in behandeling te nemen. Ge zegd wordt dat men eerst de te grote belangstelling in Neder land wil laten luwen. Het onderzoek van de politie strekt zich uit tot alle instituten, stich tingen en vroedvrouwen die bij adoptie betrokken zijn. De Ne derlandse ambassade heeft haar medewerking toegezegd aan het onderzoek, maar een woordvoer der verklaarde dat de ambassade in feite weinig kan doen omdat zij niet bevoegd is om in te grijpen. Als de papieren in orde lijken kan de ambassade geen visum voor het kind weigeren. Het geadop teerde kind blijft één jaar staten- loos, waarna het de nationaliteit krijgt van de ouders.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9