Goedkope boter niet voor kleine b anketb akkers Kamer: debat over Paralympics Aantal vacatures zeker 500 hoger op Schiphol Prijsstijgingen vallen wel mee Actie bij Luycks Hotelkamers voor studenten kinderen Ondernemers overwegen proefproces Bonden: Yolvo haalt functies naar Zweden Steeds meer mishandelde HOOFDDORP - "Er zijn bij de luchthaven Schiphol heel wat meer vacatures dan duizend". Dat zegt de heer E. H. Dorlas van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Hoofddorp. Het augustus nummervan het blad "Schiphol land", een uitgave van de lucht haven Schiphol, meldt dat er bij drie bedrijven op de luchthaven werk is voor duizend man. Het totale aantal vactures op de luchthaven is echter veel groter. "Bij die 1000 kun je er gerust nog eens 500 optellen", aldus de heer Dorlas. "De KLM en Fokker sa men hebben vacatures voor ruim 1000 man. De luchthaven zelf heeft werk voor bijna 200 man en bij de Aero-gronddienst, de be drijven die zorgen voor de bela ding van vliegtuigen kunnen ook nog eens tussen de 150 en 200 man geplaatst worden. Tel daar bij op de vraag naar personeel van het schoonmaakbedrijf Ser vice Q, dat ook wel zo'n 50 man versterking kan gebruiken en van Martinair en Transavia die voortdurend op zoek zijn naar personeel. Dan zitje zo op de 1500 vacatures". Het aantal arbeidsplaatsen op de luchthaven neemt volgens de heer Dorlas jaarlijks met onge veer 1000 toe. Voor veel vacatures Deze week schreef minister Pais namens landbouwminister Van der Stee in antwoord op schrifte lijke kamervragen, dat alleen on dernemingen die minstens 5000 kilo boter per maand gebruiken, de goedkope onbewerkte boter kunnen bestellen. De waarnemend voorzitter van de Nederlandsè Banketbakkerson dernemers Vereniging, de heer P. Prinsen uit Roosendaal, vindt dat er met de banketbakkers wordt -gesold. „Wij worden in een ver domhoekje geschopt. De over schotten gaan wel naar de grote industrieën, die maar vier gulden voor een kilo EG-boter betalen, maar de kleine banketbakkers die het vaak toch al zo moeilijk UTRECHT (ANP) - Het personeel van Luycks Producten bv in Diemen heeft besloten om tot ac tie over te gaan uit protest tegen de reorganisatieplannen van Nu- tricia. Met de uitvoering daarvan is deze week al een begin ge maakt. De ondernemingsraad heeft de raad van bestuur van Nutricia meegedeeld, dat er geen "private label-artikelen" meer de deur uit zullen gaan naar Spar, Albert Heijn, Centra en Co-op, dat wil zeggen blikken en potten met de eigen naam van deze grootwin kelbedrijven erop. De afnemers zijn door het actiecomité inge licht met een verzoek om begrip en met de mededeling dat de ove rige produkten van Luycks wel zullen worden geleverd. De reorganisatieplannen van het Nutricia-coricern houden onder andere in, dat de sauzenproduk- tie van Luycks wordt overge plaatst naar Remia in Den Dol- der. Nutricia gaat Remia weer "terugverkopen" aan de oor spronkelijke eigenaars. Het personeel heeft evenwel beslo ten ontmanteling van het machi nepark ten gunste van Remia te voorkomen. Een gesprek dat een functionaris van Remia daar maandag over zou komen voeren, gaat niet door. Ook zullen de mensen van Luycks geen techni sche gegevens en recepten over dragen. De actie wordt gesteund door de Industriebond FNV. De Indus triebond FNV zal zijn leden bij andere sauzenfabrieken (Calvé, Duyvis, Gouda's Glorie) oproe pen niet mee te werken aan even tuele verzoeken om de produktie van de "private label-artikelen" van Luycks over te nemen. Der gelijk werk moet besmet worden verklaard. Volgens een woordvoerder van het actiecomité is er gistermorgen met 66 personeelsleden (er zijn er veel op vakantie) in de kantine vergaderd. Van hen spraken er 62 zich voor de actie uit en één te gen, terwijl er drie geen mening gaven. levert de werving van personeel echter grote moeilijkheden op. De Haarlemmermeer zelf, en Hoofddorp in het bijzonder, heeft een zeer laag werkloosheidsper centage (rond de 1 procent van de beroepsbevolking) en kan daar door zelf weinig arbeidskrachten leveren. Het arbeidsbureau te Hoofddorp, waar alle vacatures worden gemeld, speelt daarom alle gegevens door aan de ar beidsbureaus in plaatsen binnen een straal van vijftig kilometer. De vacatures zitten daardoor ook in de bakken van de arbeidsbu reaus in Amsterdam, Haarlem Leiden, Lisse en Alphen aan der Rijn. Volgens GAB-directeur Dorlas iï er vooral behoefte aan menser voor ongeschoold werk (vlieg tuigbeladers), gekwalificeerd technisch personeel (met name hebben, moeten hun roomboter voor ruim acht gulden per kilo bij de groothandel halen. Dat is pure discrimminatie". Volgens het ministerie van land bouw is het ondoenlijk om ook de kleine banketbakkers van goed kope roomboter te voorzien, om dat niet kan worden nagegaan of alle boter ook werkelijk in de bakkerij wordt gebruikt. Men is bang dat de boter onder de marktprijs wordt doorverkocht aan derden. De banketbakkers kunnen wel boterconcentraat kopen, boter waar de melk en de eiwitten uit verwijderd zijn. Die boter is te koop voor bijna 5 gul den per kilo. Nonsens De NBOV vindt deze motivatie nonsens. Voorzitter Prinsen: „Wij kunnen er niets aan doen dat de overheid geen controleappa raat heeft. Daar komt bij dat het niet zo moeilijk is om te zien of iemand de afgenomen boter ook werkelijk voor het bedrijf ge bruikt. Je weet dat bij een be paalde omzet een bepaald per centage roomboter wordt ge bruikt. Dat is vrij simpel na te gaan. Wij vinden het trouwens ontzettend jammer dat het minis terie nog nooit met ons over deze kwestie om de tafel is gaan zit ten". DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal zich waarschijnlijk di rect na het zomerreces bezig houden met de Olympische Spelen voor Gehandicapten, die volgend jaar in Arnhem georga niseerd zullen worden. Niet zon der een gevoel van onbehagen blijkt in de diverse fracties ken nis te zijn genomen van de moge lijke deelname van een Zuidafri- kaanse ploeg aan deze Spelen. PvdA-buitenlanddeskundige Relus ter Beek zal waarschijnlijk al op de eerste dag na de kamer vakantie aandringen op een de bat. Hij zal bij dat verzoek niet op grote bezwaren stuiten in andere frac ties. Zowel bij andere oppositie partijen (D'66 en PPR) als bij de regeringspartijen CDA en WD blijkt behoefte aan een dergelijk debat als de regering geen aan-' vaardbaar standpunt zal inne men. Tot nu toe huldigt het mi nisterie van de eerstverantwoor delijke minister (van buitenland se zaken, waar men ook wel graag zou willen weten hoe Van der Klaauw, die nog op vakantie is, erover denkt) de visie dat de sportorganisaties dat zelf maar moeten uitmaken. bij Fokker) en gekwalificeerd kantoorpersoneel (geroutineerde typistes en boekhouders). De vervulling van deze vacatures le vert de meeste problemen op. Die worden voornamelijk veroor zaakt door het gebrek aan woon ruimte in de Haarlemmermeer. "Tachtig procent van de mensen die solliciteren komen uit een ge bied dat meer dan vijftig kilome ter van de luchthaven is verwij derd", zegt Dorlas. "Zij komen vrijwel geen van allen in aanmer king omdat ze te veraf wonen. De wil om te verhuizen is er wel, maar er is geen woonruimte be schikbaar". Het kost de bemiddelaars van het arbeidsbureau in Hoofddorp weinig moeite om schoolverla ters op de luchthaven onder de pannen te brengen. Met name zij Met het boterconcentraat is de NBOV, waar zo'n 700 onderne mers bij aangesloten zijn, ook niet tevreden. De prijs is wel re delijk, maar over de kwaliteit valt niet naar huis te schrijven. Als de banketbakkers het concentraat gebruiken, dan moet alsnog melk en eiwit aan het deeg worden toe gevoegd. „Dubbel werk dus en dan krijg je nog niet die verfijnde smaak van de roomboter. Het bo terconcentraat is goed om frites in te bakken, maar een goede banketbakker - en die zijn er ge lukkig heel veel in ons land - ge bruikt het niet. Je bent dan ver plicht om in de winkel dure roomboter te halen". Oplossing De Nederlandse Banketbakkers ondernemers Vereniging heeft een pasklare oplossing voor deze probleemsituatie: elke banket bakker moet het recht krijgen om interventieboter te kopen. Daar mag dan wel de volle prijs, acht gulden per kilo, voor betaald worden. Aan het eind van het jaar komt er dan een controle of alle roomboter wel in de produkten verwerkt is. Als dat het geval is, dan betaalt het ministerie van landbouw het geld terug dat de banketbakkers meer hebben be taald dan in het geval van de in terventieprijs. Schending „Binnenkort komt het Comité Olympische Spelen bij elkaar. Ik hoop dat er dan beslist wordt dat de Zuidafrikaanse ploeg niet aan de Spelen in Arnhem kan deel nemen. Dat comité heeft zich tot nu toe steeds op het standpunt gesteld, dat men de opvatting van de Verenigde Naties zal respecte ren. De voorzitter van het VN- comité, Clark, heeft de Neder landse regering nu duidelijk ge maakt hoe er bij de VN over ge dacht wordt. Toelating van een Zuidafrikaans team tot de Olym pische Spelen beschouwt dat comité als een schending van de Internationale Verklaring tegen Apartheid in de Sport. Dat lijkt me duidelijk", meent Ter Beek, die in een kamerdebat desnoods via een motie om een kameruit spraak zal vragen. In die motie zal dan de regering worden gevraagd medewerking aan de Spelen in Arnhem te ont houden. Of daarvoor ook steun bij de WD te vinden zal zijn, is nog moeilijk te voorspelen. Het Nijmeegse Tweede-Kamerlid Loek Hermans, dat zich in zijn fractie met deze kwestie bezig houdt, noemt het „een moeilijke die een technische opleiding hebben kunnen snel aan de slag. Voor schoolverlaters met een administratieve opleiding kost het wat meet moeite. Ervaring is belangrijk. "Het minimum jeugdloon is de laatste jaren meer gestegen dan andere lonen. Daardoor worden de eisen van de werkgevers steeds hoger", aldus de heer Dorlas. Fokker is zeer actief in de werving van personeel. Vertegenwoordi gers van het bedrijf voeren re gelmatig overleg met de bemid delaars van de verschillende ar beidsbureaus. Evenals de KLM organiseert het bedrijf van tijd tot tijd excursies. Binnenkort bren gen een aantal bemiddelaars van het arbeidsbureau in Lisse een bezoek aan het bedrijf. "Om de sfeer te proeven, zodat de bemid delaar geïnteresseerden meer EINDHOVEN (ANP) - De vakbon den vrezen dat Volvo in de ko mende jaren veertig tot vijftig topfuncties vanuit Helmond naar Zweden wil overplaatsen. Dat zou betekenen dat de kennis van de middenklasse auto die nu in Nederland zit, wordt overgehe veld naar Zweden. Wanneer dat het geval is zullen de bonden geen goedkeuring hechten aan het plan van de Nederlandse re gering om het autoconcern steun te geven van 155 miljoen gulden. Dat heeft vakbondsman Van Os van de Unie BLHP gisteravond verklaard. Volgens Van Os zijn niet alleen de topfuncties ter discussie, maar ook honderd vijftig arbeidsplaat sen in de indirecte sfeer in Hei zaak". Volgens hem moet het in ternationale comité voor deze Spelen maar eens eerst duidelijk maken of er van wezenlijke inte gratie van blank en zwart in de Zuidafrikaanse ploeg kan wor den gesproken. Vooreerst heeft Hermans daar zo zijn twijfels over. Blijkt er van echte integra tie niet of nauwelijks sprake, dan is het voor de Nijmegenaar dui delijk dat er geen medewerking aan de Spelen mag worden ver leend. De regering moet nu maar zeggen wat er moet gebeuren, meent Hermans die ook graag een ge- DEN HAAG (GPD) - Het aantal meldingen - zowel terecht als ten onrechte - van mishandelde kin deren is van 1976 tot 1977 geste gen van 896 tot 1249. De staatsse- over het bedrijf kan vertellen dan alleen maar dat er werk is", aldus de directeur De Brabander van het Lisser arbeidsbureau. Veel vacatures zouden volgens de Hoofddorpse GAB-directeur eerder kunnen worden vervuld als de werkgevers wat meer ani mo toonden om de in hun ogen specifieke mannenberoepen toe gankelijker te maken voor vrou wen. "Met name voor de techni sche beroepen worden steeds mannen gevraagd. Ik heb echter de ervaring, dat veel van die "ech te mannenberoepen" uitstekend door vrouwen kunnen worden vervuld", aldus Dorlas. Ook oudere werklozen moeten vol gens hem meer worden inge schakeld. Hij noemt het discri minatie dat werknemers van vijf tig jaar en ouder al bij voorbaat worden afgeschreven. "Je kunt in Nederland beter dronken ach ter het stuur een ongeluk veroor zaken dan datje de euvele moed hebt om vijftig jaar te zijn en werkloos te worden. Want dan ben je uitgeteld". De 1500 banen op Schiphol worden op 18 augustus aangeboden op de banenmarkt in de Stadsgehoor zaal te Leiden en op 23 augustus op eenzelfde markt in de Bey- neshal te Haarlem. mond. De bonden zijn bang dat er in Nederland alleen nog maar montageafdelingen overblijven. Bij het geven van verdere steun aan Volvo moet naar de mening van Van Os dan ook duidelijk als voorwaarde worden gesteld dat de kennis en de daarbij behoren de arbeidsplaatsen op hoog ni veau in Nederland blijven. Op 23 augustus krijgen de bonden gelegenheid commentaar te ge ven op de overeenkomst tussen de Nederlandse overheid en Vol vo. "Wij zouden inspraak krijgen in het opstellen van de voorwaar den. Ik ben bang dat de zaak ech ter al beklonken is en dat de Ne derlandse regering een veer heeft moeten laten", aldus Van Os. sprek met de verantwoordelijke bewindsman wil. Een (kort) de bat in de Kamer moet daarover dan maar wat duidelijkheid ge ven, vervolgt hij. Jan-Nico Schol ten, lid van de CD A-kamerfractie, heeft met zo'n debat nog niet zo veel haast. Direct na het reces moet maar eens eerst het Comité Olympische Spelen (de commis sie-Van Thijn, die overwegend uit Tweede-Kamerleden bestaat) bij elkaar komen om te overwe gen wat het standpunt moet zijn. „Ik neem aan dat de minister van buitenlandse zaken met dat standpunt zeker rekening zal cretarissen van justitie en volks gezondheid schrijven dit aan de Tweede Kamer. De bewindslieden zien in deze - voorlopige - cijfers geen aanlei- DEN HAAG (GPD) - De prijsstij gingen vallen tot dusver dit jaar nog wel mee. Van half juni tot half juli steeg het prijsindexcijfer met 0,3 procent, de totale prijs stijging in de zeven maanden se dert half december 1978: 2,3 pro cent. Bij het ministerie van eco nomische zaken, dat gisteren de nieuwste cijfers presenteerde, is men dan ook niet ontevreden. De ontwikkeling klopt tot dusver nog met de raming voor het ge hele jaar. ongeveer 4,5 pro cent. Wel wordt erop gewezen dat er nog enkele belangrijke prijsverho gingen moeten worden verwerkt in volgende prijsindexcijfers. Bijvoorbeeld die van benzine en andere olieprodukten, waarvan de eerste forse stijging in het cij fer van begin september wordt verdisconteerd. Niet te vergeten AMSTERDAM (ANP) - De Stich tingen Studentenhuisvesting van de universiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit hebben in Amsterdam zestig hotelka mers gehuurd om in de komende weken ver buiten de stad wonen de eerstejaarsstudenten aan on derdak te helpen. Ook het vroegere scheikundege- bouw van de VU aan de de Lai- ressestraat zal voor opvang van urgenten geschikt worden ge maakt. In dit gebouw zullen ten hoogste dertig studenten gehuis vest kunnen worden. De stichtingen kampen aan het be gin van elke studiejaar met een nijpend tekort aan woonruimte. Op hun wachtlijsten staan op het ogenblik duizend eerstejaars. Met de noodopvang hopen de stich tingen de meest urgente woning zoekenden te kunnen helpen. De studenten zullen voor de hotel kamers - in hotel Cok/Willems parkweg en hotel Paap/Keizers gracht - ongeveer 170 gulden per maand betalen. FNV: bestraf discriminatie arbeidsmarkt UTRECHT (ANP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging wil dat er een onderzoek wordt inge steld naar personeelsadverten ties met een duidelijk discrimi nerend karakter. In dergelijke advertenties wordt nadrukkelijk vermeld dat alleen Hollandse mensen of mensen met een Ne derlandse nationaliteit in aan merking komen. De Vakbondskrant meldt, dat het FN V-secretariaat buitenlandse werknemers gedurende een pe riode van drie weken de adver tentiepagina's van de landelijke dagbladen heeft onderzocht. Tij dens de onderzoekperiode wer den discriminerende adverten ties uitsluitend in de Telegraaf aangetroffen, aldus de Vak bondskrant. Volgens Ineke Ketelaar, mede werkster van het FNV-secreta- riaat, krijgt de Amsterdamse offi cier van justitie een dezer dagen een brief van de FNV op zijn bu reau met het verzoek de moge lijkheid te bekijken tot het in stellen van strafvervolging tegen de Telegraaf en tegen de betrok ken bedrijven. houden", veronderstelt Schol ten. De CDA'er meent verder dat, nu er een zo duidelijke uitspraak is ge komen van de Verenigde Naties, de regering moeilijk anders zal kunnen doen dan de medewer king aan de Spelen van Arnhem weigeren. Hij verwacht dat de minister op zo kort mogelijke termijn met zijn standpunt naar buiten zal komen, waarbij naar hij vermoedt, zeker rekening zal worden gehouden met het stand punt van de VN-commissie. ding om het aantal van 18 funge rende vertrouwensartsen voor kindermishandeling uit te brei den. de koffieprijsstijging, die „in een klap wordt meegenomen". Van belang is dat de zogenaamde inflatiegraad (vergelijkend prijs niveau op jaarbasis) niet is geste gen. Dit cijfer staat nu al drie maanden op 4,1 procent, was daarvoor weliswaar vier maan den lang 4,0 procent, maar stond een jaar geleden nog op 4,9 pro cent. Geconstateerd kan dan ook worden dat Nederland in verge lijking tot andere Europese lan den op prijsniveau geen slecht fi guur slaat (zelfs West-Duitsland heeft nu bijna een even hoge inflatiegraad als Nederland). Het resultaat van de periode half juni-half juli valt ook mee, omdat juist in dat tijdvak de 5 procent huurverhoging moest worden verwerkt. Die had een opwaartse invloed van 0,7 procent. Geheel zuiver is inmiddels het prijsin dexcijfer, dat in punten opliep van 124,9 tot 125,3 nog niet. Nog steeds zijn namelijk niet alle in vloeden van ziekenfondstarieven verwerkt. Maar het gaat slechts om een of enkele tienden van procenten. De prijsstijgingen in de periode half juni-half juli hadden een in vloed van 1,1 procent, waarvan het leeuwendeel dus voor de huurverhoging was. Genoteerd werden verder stijgingen van elektriciteitsprijzen, medische verzorging (ziekenhuistarieven) lessen, aardappelen, bloemen en kamerplanten. Prijsdalingen hadden een invloed van 0,8 pro cent (waarvan vooral kleding met 0,5 procent de aandacht trekt vanwege het uitverkoopeffect), verder by schoeisel en groen ten. Luchtvaart- politie rolt heroïnelijn op SCHIPHOL (ANP) - Met de aan houding van twee Nederlanders, één op Schiphol en één op de luchthaven van Brussel, blijkt de rijkspolitie dienst luchtvaart een belangrijke aanvoerlijn van he roine vanuit Singapore naar Am sterdam te hebben opgerold. De rijkspolitie dienst luchtvaart heeft donderdag, in samenwer king met de douane, een Neder lander aangehouden, die tien ki logram heroine in zijn bagage bleek te hebben. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart is het de 37-ja- rige J. B. uit Amsterdam, die werkzaam was bij de catering af deling van de KLM op Schiphol. De man heeft volgens de politie woordvoerder inmiddels ver klaard in opdracht te hebben ge handeld van de 39-jarige in Indo nesië geboren A. J. S., die de Ne derlandse nationaliteit bezit. A. J. S. is donderdag op verzoek van de rijkspolitie op het vliegveld van Brussel aangehouden. De officier van justitie te Haarlem zal om uitlevering van de man vragen. Architecten eisen geld van Bond Zonder Naam ZANDVOORT-HAARLEM (GPD) - De Bond Zonder Naam (BZN) te Haarlem staat voor tiendui zenden guldens in het krijt by het architectenbureau Smidt en Van Rossum, eveneens gevestigd in de Noordhollandse hoofdstad. Het bureau is in de maanden rond de jaarwisseling bezig geweest met de tekeningen voor renovatie van het Zeemotel te Zandvoort, een complex dat sinds anderhalf jaar eigendom is van de bond. Dit voorjaar echter heeft de BZN ge broken met het bureau, dat van de ene op de andere dag voor zijn diensten werd bedankt. Betaald werd er maar matig, vandaar dat Smidt en Van Rossum via een ar bitrage-instituut probeert de re kening te vereffenen. Directeur Van Essen van de bond ontkent dat de partijen met ruzie uit elkaar zijn gegaan. „Na de aanbesteding van het plan zijn we tot de conclusie gekomen dat het in verhouding tot nieuwbouw veel te duur zou worden. Toen hebben we een andere architect in de arm genomen om de her bouw te ontwerpen". Zijn voormalige contractpartner H. van Rossum weet wel beter. Hy bevestigt allereerst de veronder stelling dat al vóór de aanbeste ding in grote lijnen bekend was hoeveel de opknapbeurt en aan passing van het Zeemotel moes ten gaan kosten. „Van Essen heeft enkele grote aannemers uitgenodigd mee te doen bij aan besteding. Ons ontwerp zou om precies te zijn f 1.478.000 kosten. Na de aanbesteding is het echter nooit tot een gunning gekomen. Kort daarop hebben we een brief gekregen waarin de bond de op dracht aan ons bureau in trok". Toen na het „ontslag" bleek dat de bond het overgrote deel van het honorarium niet aan de architec ten wilde voldoen was de prettige verstandhouding snel verdwe nen. Van Rossum wil geen exacte bedragen noemen, maar zeker is dat het om tienduizenden gul dens gaat, mogelyk zelfs een ton. ROOSENDAAL (GPD) - De Nederlandse Banketbakkersondernemers Vereniging (NBOV) overweegt een proefproces tegen de Nederlandse Staat. De NBOV wil hiermee protesteren tegen het feit dat de kleine ambachtelijke banketbakkers niet in staat worden gesteld roomboter van de EG-boterberg tegen interventieprijs aan te kopen. De interventieprijs is het minimale bedrag dat de leveranciers, de boeren, voor de boter ontvangen. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam, aan de Rechtboomsloothangt sinds enkele dagen een ruimtelijk f iets-kunstwerk. De maker, een Amster damse kunstenaar heeft er een half jaar aan gewerkt. Onbehagen over mogelijke deelneming Zuid-Afrika

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7