OOK CHRISTENEN DISCRIMINEREN «wnmiNHTO 99 KERKDIENSTEN Ds. Herman Boswijk, de kerken en de Surinamers r>r> ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979 AMSTERDAM - Zomer 1979. Met trein- en busladingen tegelijk loopt het centrum van de Kwetsbaar stad 's ochtends vol. Een gemêleerde menigte van toeristen, bezoekers-uit-de provincie en mensen die om zakelijke redenen de reis hebben ondernomen. Fototoestellen, bood schappentassen, diplomatenkoffers. Maar vooral: mensen, licht en luchtig gekleed, veel al schuilgaand onder de meest bizarre hoofddeksels. Vele nationaliteiten, evenzovele talen. Mensen van alle rassen, van diep-zwart tot lichtrose. Ogenschijnlijk een ongeken de rijkdom: een multi-raciale samenleving van internationale allure. Lachende, genie tende mensen vrijelijk beschikkend over alle vruchten van de welvaartsmaatschappij. Maar het is een fagade, een leugen. Op meer dan de helft van de vaca tures in de kaartenbakken van het arbeidsbureau staat G.S.: geen Surinamers. Op de wo ningmarkt is discriminatie aan de orde van de dag. In steeds meer dancings en discotheken zijn kleurlingen niet welkom. Het ra cisme neemt hand over hand toe. Ds. Herman Boswijk heeft er vrij wel dagelijks mee te maken. Twee jaar geleden werd hij door de Gereformeerde Kerken in de classis Amsterdam gevraagd "iets" voor de Surinamers in de hoofdstad te doen. De opdracht was onduidelijk geformuleerd. Enerzijds ging het om pastoraal werk onder de Surinaamse chris tenen, anderzijds om het bewust maken van de Nederlandse chris tenen van hun verantwoordelijk heid ten aanzien van de Surina mers. Ds. Boswijk is nu twee jaar bezig en in de praktijk blijkt dat zijn werk nog een derde "poot" heeft gekregen: rechtstreekse hulpverlening aan Surinamers die in de knoei zitten. Minderheden "Willen we als kerken in Amster dam nog iets te zeggen hebben, dan mogen we niet voorbijgaan aan de grote maatschappelijke problemen in deze stad. Als we dat wel doen, kunnen we de tent beter meteen sluiten." Om die re den vormde de Amsterdamse Raad van Kerken een "Operatio neel Team" dat zich, verdeeld over verschillende taakgroepen, bezighoudt met de samenle- vingsvragen in de hoofdstad. Eén van die problemen is de toene mende discriminatie van min derheden. Naast zijn opdracht vanuit de gereformeerde classis heeft ds. Boswijk nu dus ook een taak binnen de Raad van Kerken. De tropische sfeer zit ds. Boswijk aardig "onder de huid", zoals hij het uitdrukt. Vanuit zijn eerste gemeente Wons, thans onderdeel van de Gereformeerde Kerk van Makkum, vertrok hij in 1960 naar Hollandia in Nieuw-Guinea waar hij predikant was in de Evange lisch Christelijke Kerk. Hij bleef er driejaar, keerde terug naar Nederland, maar stapte in 1966 opnieuw op de boot richting tropen, dit keer naar Suriname. Vijfjaar was ds. Boswijk predi kant in de bakra-kerk (kerk van de blanken) van de gereformeer den. Moet je in Suriname geweest zijn om onder de Surinamers in Ne derland te kunnen werken? "Het is wel een belangrijk voordeel. Je kent de taal een beetje en de sfeer. Dat wordt erg op prijs gesteld. Verder is het belangrijk om iets te weten van de Broedergemeente, de grootste protestantse kerk in Suriname. Als ik hier in Amster dam bij een Surinaams gezin aanbel en zeg dat ik namens de gereformeerden kom, gaat de deur weer dicht. Maar als ik de Broedergemeente noem en er ook nog bij vertel dat ik in Suri name gewerkt heb, zal niemand me op de stoep laten staan". „Als je in Suriname geweest bent, kun de Surinamers hier beter be grijpen. Je hebt de armoede ge zien op de erven achter de fraaie gevels van Paramaribo. Ik zal te gen geen enkele Surinamer ge makkelijk zeggen dat hij beter ginds had kunnen blijven, want ik weet wat het is. En wat mis schien nog belangrijker is: ik weet hoe Nederland dat land verwaarloosd heeft, wat we eco nomisch en sociaal hebben aan gericht in Suriname". Wakker Het heeft lang geduurd voordat de Nederlandse kerken iets hebben ondernomen voor de 155.000 Su rinamers in Nederland. Pas toen de Bijlmer-express systematisch en met grote regelmaat groepen Surinamers naar Nederland vloog in het jaar dat voorafging aan Suriname's onafhankelijk heid, werden de kerken wakker geschud. De Raad van Kerken publiceerde een folder "Als onder u geboren" over de verantwoor delijkheid van de kerken voor de vreemdelingen in de samenle ving. De Broedergemeente die plotseling groeide van een Ne derlandse kerk met enige hon derden leden tot een Surinaamse kerk met enkele tienduizenden leden, van wie overigens slechts enkele duizenden daadwerkelijk lid zijn, kreeg de helpende hand geboden. In de meeste steden en dorpen waar Surinamers neer streken in die turbulente maan den vóór de onafhankelijkheid, hebben de kerken wel iets on dernomen ten gunste van de rijksgenoten. Opvallend is echter dat het meestal om initiatieven van kerkelijke organen en instel lingen gaat die nauwelijks gedra gen worden door bereidheid van gemeenteleden om werkelijk iets te doen voor de Surinamers. Dat is ook de ervaring van ds. Bos wijk in Amsterdam: "Het gevaar is niet denkbeeldig dat kerken het minderhedenprobleem af schuiven op een speciale func tionaris of werkgroep en er dan zelf niet meer naar omkijken. Zo moet het natuurlijk niet. Het is niet de bedoeling dat ik doe wat de gemeenteleden nalaten. Inte gendeel, ik moet juist zien dat ik de kerken zover krijg dat ze hun verantwoordelijkheid zien. Toen ik met dit werk begon waren er in twee wijken werkgroepen die iets deden aan het contact met Surinamers door middel van speciale kerkdiensten, huisbe- .zoek en wat hulpverlening. Ik heb contact gezocht met deze groepen en tegelijkertijd heb ik me in andere wijken aangeboden om voorlichting te geven over Suriname en de Surinamers. Nu komen er op meer plaatsen initia tieven van de grond. In het najaar wil ik eens proberen wat mensen uit verschillende delen van Am sterdam by elkaar te krijgen om ervaringen uit te wisselen en plannen te maken". Het is geen gemakkelijke opgave om pastoraat te bedrijven onder Surinamers in Nederland. Ds. Boswij k weet er alles van want hij steekt een deel van zy n tijd in het pastoraat van de Broederge meente (1300 zielen in Amster dam). Hij doet huisbezoeken in een deel van Amsterdam en springt waar nodig de twee pre dikanten van de Broedergemeen te bij. "Je krijgt veel teleurstellingen te verwerken. Surinamers hebben een heel andere opvatting van christen-zijn en van de kerk-zijn dan Nederlanders. De broeder gemeente is in Suriname een volkskerk. Iedereen hoort erbij, maar in het dagelijks lev^n bete kent de kerk weinig. Alleen op hoogtijdagen, bij geboorte en huwelijk, is de kerk belangrijk. En natuurlijk bij een begrafenis. Wie in Nederland kerkdiensten voor Surinamers wil organiseren moet dus niet te veel respons verwachten. Wantrouwig Het komt ook voor dat men Suri namers ergens voor uitnodigt, te horen krijgt dat ze graag zullen komen en dan toch met een lege zaal blijft zitten. Het is nu een maal onbeleefd om een uitnodi ging af te wijzen, dus zegt men ja, en bedoelt nee. We moeten ook niet vergeten dat Surinamers wantrouwig zijn gemaakt in Ne derland. Ze worden veel lastig gevallen door Jehova's Getuigen en andere secten". Het is moeilijk te peilen aan wat voor contact Surinamers behoef te hebben. Ik denk dat het voor hen belangrijker is wanneer ze een fijne persoonlijke relatie met Nederlanders hebben dan dat ze zich opgenomen weten in organi saties of andere verbanden. Als ze in elk geval maar het gevoel heb ben dat ze niet worden gedegra deerd tot object van medelijden of liefdadigheid. Dat is net zo dis criminerend als een afwijzende houding. Het mag trouwens ook best eens gezegd worden dat Su rinamers meer behoefte hebben aan contact met hun eigen land genoten dan met Nederlanders". Af en toe verzuchten ds. Boswijk en zijn vrouw wel eens dat niet een predikant, maar een maatschap pelijk werker het werk zou moe ten doen waar zij nu voor staan. „Het positieve van deze functie is dat ik de gelegenheid heb om er naar eigen inzicht iets van te ma ken. Het negatieve is dat het vaak niks meer te maken heeft met wat ik ben, een predikant. Je bent niet met één groep mensen on derweg in prediking, katechisatie en toerusting, maar je zwerft van de één naar de ander. Je bent overal en nergens. Toch is het belangrijk, want de kerken moe ten hun verantwoordelijkheid gaan zien. De sociale problemen onder de Surinamers zijn ont stellend groot". „Neem de huisvesting. Er zijn ge zinnen met drie, vier kinderen die nu al langer dan drie jaar in een zogenaamd tijdelijk contract pension zitten, met z'n vijven of zessen in een kamer. Het zijn wo ningen die al lang zijn afgekeurd, maar er gebeurt niks. Inmiddels is al lang bewezen dat Surina mers bij het zoeken naar woon ruimte gediscrimineerd worden. Hetzelfde gebeurt bij het zoeken naar werk. Meer dan de helft van de vacatures bij het arbeidsbu reau draagt het kenmerk G.S.: geen Surinamers. De groep werklozen, vooral jongeren, wordt groter en de duur van de werkloosheid neemt toe. Dat is funest. Een half jaar zonder werk is nog wel te boven te komen, maar als het langer duurt, gaat er iets kapot. Je raakt je moreel kwijt, het laatste sprankje hoop. En van het één komt dan het an der. Drugs, alcohol, verslaving, criminaliteit om aan geld te ko men, prostitutie, een hellend vlak zonder weg terug". „De Surinaamse jongeren zijn toch al kwetsbaar in Nederland. Het zijn de sociaal zwakkeren die naar Nederland zijn gekomen, dus ze hebben geen of weinig scholing. De taalachterstand is groot, de aansluiting bij het Ne derlandse onderwijs komt moei zaam tot stand. En dan natuurlijk de discriminatie. We hebben momenteel een klacht lopen bij B en W. Met een andere predikant en een pater heb ik namens de Raad van Kerken in Nederland een groep Surinamers vergezeld langs enkele dancings en discobars. Wij konden er zon der problemen in, maar zij wer den geweerd. De Amsterdamse politie weigerde een klacht in be handeling te nemen en verwij derde ons zelfs met harde hand uit het bureau. We zijn nu in ge sprek met de burgemeester. Er moet iets aan gedaan worden, want de discriminatie neemt toe. Dit najaar komt er twee avonden in de week een spreekuur waar klachten ingediend kunnen wor den over discriminatie van etni sche minderheden. Het is een ini tiatief van Frank Bovenkerk, de socioloog die veel onderzoek heeft gedaan naar de situatie van Surinamers in Nederland. Hij heeft er een vereniging voor in het leven geroepen. Als je de ge vallen van discriminatie zwart op wit hebt, maakt het nu eenmaal meer indruk. Eén ding is zeker: we hoeven niet meer naar Zuid- Afrika of Engeland te kijken om blank racisme te zien. Staan christenen anders tegenover Surinamers dan niet christenen? "Een moeilijke vraag. Eerlijk ge zegd ben ik bang van niet. Als or ganisatie doet de kerk misschien veel goeds, maar ik denk dat kerkleden net zo hard discrimi neren als niet-kerkleden. Nu moeten we daarbij wel oppassen. Als predikant heb je vaak mak kelijk praten. Na een kerkdienst krijg ik dikwijls reacties in de trant van: "Ja, maar dominee, u hebt geen Surinaamse buren bo ven u wonen". En dan krijg je het bekende verhaal over geluids hinder en etensgeuren. Natuur lijk mag dat geen alibi zijn om te discrimiiieren. Van christenen mag je verwachten dat ze hun dominante positie opgeven en zwakkeren de hand te bieden. Proberen een relatie aan te gaan waarbinnen respect is voor el- kaars leefgewoonten." Dominee Boswijk: "Als je in Suriname bent geweest, kun je de Surinamers hier beter begrijpen. Je hebt de armoede gezien op de erven achter de fraaie gevels van Paramaribo. Ik zal tegen geen enkele Surinamer gemakkelijk zeggen dat hij beter ginds had kunnen blijven". Weerbaar De afgelopen maanden heeft ds. Boswijk enorm veel tijd gestoken in de begeleiding van de groep Surinaamse drugsverslaafden die een zwerftocht maakte door Amsterdam. Ds. Boswijk was er bij betrokken als bestuurslid van de interkerkelijke stichting voor opvang van drugsverslaafden "De Regenboog". Deze stichting doet veel werk onder Surina mers. Men had een plan ontwik keld om de "zwerfgroep" te hel pen, maar de gemeente Amster dam is er niet op ingegaan. In februari begon de lijdensweg van de verslaafden en hun hulp verleners. Het Sosa-gebouw aan de Vijzelstraat ging dicht, zodat de verslaafden geen dak meer boven het hoofd hadden. Ds. Boswijk: "Hoe kun je hulp verle nen als je niet weet waar deze mensen uithangen? En hoe kun je ze ooit uit de buurt van de he roïnehandel houden?" Afijn, het vervolg is bekend. Het Doelen gebouw wérd gekraakt, er wer den demonstraties gehouden waarin vertegenwoordigers van de Raad van Kerken meeliepen. Na veel geharrewar is er nu ein delijk een voorlopige oplossing gevonden. De verslaafden zijn in kleine groe pen in zes cafés verspreid over Amsterdam ondergebracht. De rust is teruggekeerd, de ergste spanningen zijn weg en nu moet er hulp verleend worden. Boswijk: „Er mag in de cafés wel gebruikt worden, maar niet ver handeld. De verslaafden gaan nu in kleine groepjes naar afkick centra in den lande. Dat is het probleem niet. Binnen twee we ken zijn ze er aardig af. Maar dan. Hoe maak je deze jongeren so ciaal weerbaar? Hoe help je ze aan werk en woonruimte? En als dat er niet is, hoe hou je ze dan toch clean? Hóe maak je ze psy chisch zo gehard dat ze weer te gen de discriminatie op kunnen? Dat vraagt natuurlijk een enorme inzet van de hulpverleners". Ds. Boswijk denkt dat het aantal Surinaamse heroineverslaafden rond de duizend ligt, de meesten in de leeftijd van 18 tot 25. En dat aantal neemt eerder toe dan af. Afscheid. In de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat in Lei den wordt op maandag 20 augus tus afscheid genomen van ds. Boogert, die naar Apeldoorn ver trekt. De kerkdiensten waarin ds. Boogert voor de laatste maal als predikant van Leiden-Zuid- West zal voorgaan vindt plaats op zondag 26 augustus om half elf, eveneens in de Bevrijdingskerk. Het betreft een gemeenschappe lijke (gereformeerd-hervormde) kerkdienst. Daklozen. Moeder Theresa heeft voor de eerste maal een tehuis voor daklozen in haar geboorte land Joegoslavië geopend. Het huis, dat door zusters der christelijke naastenliefde wordt beheerd, staat in Zagreb. Samengaan. De hervormde en ge reformeerde kerken in ons land willen hun samen-op-weg gaan naar de toekomst in een gecom bineerde vergadering van beide synodes half oktober in Lunteren weer een stapje verder brengen. Ter voorbereiding daartoe wor den volgende week zaterdag in Drechten (voor het Noorden), Deventer (voor Overrijssel en Gelderland), Utrecht (voor Noord- en midden Holland) Schiedam (Zuid-Holland) en Et- ten-leur (voor het Zuiden) regio nale voorbereidingsbijeenkom sten gehouden. Er zullen voor stellen worden gedaan over de kyk op de verhouding tussen kerk en wereld, de erkenning van de verscheidenheid binnen de kerken, de visie op de 'grenzen' van de kerk. Rol van de kerk. Het Hendrik- Kraemerinstituut (instituut voor de opleiding van werkers in zen ding en werelddiakonaat) in Oegstgeest start dit najaar een cursus over het thema 'de rol van kerken en christenen in de twee derde wereld'. De cursus is be doeld voor jongere leraren gods dienst en maatschappijleer. Ook studenten mogen er deel aan ne men. Het subthema van de cur sus is 'de Islam, een uitdaging voor kerken en christenen, daar en hier'. Ontmoeting kerk en staat. Ter voorbereiding van de 30ste ver jaardag van de DDR hebben deze week in Berlijn kerkelijke leiders uit Berlijn, Cottbus en Halle een ontmoeting gehad met de staats secretaris voor godsdienstvraag stukken, Seigewasser. De staats secretaris herinnerde de aanwe zigen aan de nauwe contacten tussen kerk en DDR-regering, die haar hoogtepunt vond in de ontmoeting tussen Honecker, voorzitter van de staatsraad van de DDR, en het bestuur van de evangelische kerk in de DDR, vo rig jaar. Beroepingswerk. Hervormde kerk: Beroepen te Schaarsber- gen W. Timmerman, Utrecht. Bedankt voor Surhuizum S.G.J. Goverts, Nieuw-Vennep. Beroe pen te Giessendam D. van Vliet, Papendrecht. Te Elburg: E. Bouman, Heerde. Te Ridderkerk: E.F. Vergunst, Middelharnis, die dit beroep heeft aangenomen. Aangeboden naar Nieuwleusden J.D. Heikamp, Driedorp. Aange nomen naar -Klooster ter Apel H.J. Kuilart. Bedankt voor Schaarsbergen H.J. Ponsteen, Oosterbeek. Beroepen te Eiker zee J.B. Duk, Hoogezand. Aan genomen naar Anjum R. Reitse- ma; naar Vriezenveen A. Egas, Nieuwerbrug. Bedankt voor Stolwijk P. Kolijn, Krimpen, voor Vlaardingen: F.J.T. van Bo ven, Gorkum. Baptistengemeen te: Aangenomen naar Gronin gen: P. v.d. Werf, Apeldoorn. Christelijke gereformeerde ker ken: Bedankt voor Zaamslag: P. Beekhuis, Noor(ieloos. LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. Kerk 10 ds. Vink, Oegstgeest, 11.45 oec. stud, dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. de Jong; Maranathakerk 10 ds. v. Achter berg (HA); Regenboog 9.30 Zr. Meijer; Bethlehemkerk 10 ds. Hemmes; Bevrij dingskerk 9 ds. Bakker; Vredeskerk 10 ds. Langenbach; Acad. Ziekenhuis 10.15 dr. Keuning, Noordwijk; Diacon.huis 10.30 ds. van 't Hof; Jeugdkapel Vredes kerk 10; Goede Herder 10.30. Doven- dienst 10 ds. Koolstra (HA). Geref. Kerk: Zuiderkerk 10.30 ds. Hortensius; Petra- kerk 9 ds. Hortensius; Oude Vestkerk 10 ds. Koolstra, 7 ds. Koolstra; Maranatha kerk 10 ds. Van Achterberg; Bevrij dingskerk 9 ds. Bakker, Sassenheim; Groenhoven 10 dienst; Diaconessehuis 10.30 ds. Van 't Hof; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Keuning; Regenboog Meren- vijk 9.30 zr. Meijer en ds. Van Leeuwen. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 dienst, 17 dr. Zeegers, Amsterdam. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 7010 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 11 ds. Van Langevelde, Boskoop, 5 nam. ere dienst. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30 dienst. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk- straat 1): 10 prof. Heering. Baptistenge meente (O. Rijn 3Y. 10 ds. Van Mameren. Evang. Christengemeenschap (Middel stegracht 3y. hr. v.d. Sande. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. hr. v.d. Keur. Evangeliecen trum Zijlsingel 2: 10 hr. Nieuwenhuizen; dinsdag 14 aug. 8 nam. hr. Zylstra. Pink stergemeente (O. Rijn 3): 3 nam. ev. Van de Bergh. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30 dienst. Nieuw-Apost Kerk (H. Rijndijk 24): zo. 9.30 en 4; woe. 8. Chris tian Science (Steenschuur 6): 10.30 dienst. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15 dienst. Zevendedagsadventisten (Lokhorst- kerk) 9.45 gesprek, 11 prediking, elke za terdagmorgen. Oud Kath. Kerk (Zoe terw.singel): 10 hoogmis. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30 hoogmis. Rooms-Kath. kerken: Haagweg zat. 19, zond. 9, 10.45; Herensingel zat. 19, zond. 8.30, 9.30, 11; Rijndijk zat. 19, zond. 9.30, 11.30; Steenschuur zat. 10 en 19. zond. 8.30, 10. 11.30, 18 en 19; Boshuizerlaan zat. 19, zond. 9.30,11 en 12.15; Lammen- schansweg zat. 19, zond. 9, 10.30 en 12; Haarl.straat zat. 19, zond. 9.30, 10.45. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Van Hoegee, Alphen, 7 ds. Boesen kool, 's Gravendeel. Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 ds. Vree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst des woords, 3 ds. Bijkerk, Putten. R.K. Kerk: zat. 19, zond. 7.30, 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 9.30 ds. Beens, Amersfoort; Kruiskerk 9.30 ds. Corts, Bennekom; Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; Maranatha kerk 6.30 ds. v.d. Heiden; Goede Her derkerk 9 ds. Van Santen, 6.30 ds. Mul der; De Bron 10.30 ds. Van Santen, 6.30 ds. Verheul; Ashram 9.30 ds. Mulder; Sionskerk 9.30 ds. Ouwendyk, 6.30 ds. Bouw. Ede; Oudshoornsekerk 10 ds. Oort. Geref. Kerk Vryg.: 8.45 dienst des woords; 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10 en 4 ds. Veltman. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Ham stra. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4 dienst; dins. 14 aug. 7.15 ds. Van Prooyen. Baptistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Noord 10 hr. Visser. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. v.d. Hoorn. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlamingstr.: dienst. Pink stergemeente: Bethel 6 nam. in R. Kruisgebouw; Pinkstergemeente Al phen 10 vm. R. Kruisgebouw. Geref. Kerk Maranathakerk 9 ds. Vree, 6.30 ds. v.d. Heiden; Salvatonkerk 9.30 en 6.30 ds. Borman, Assen; Goede Herderkerk 9 ds. Van Santen (HA), 6.30 ds. Mulder (HA); De Bron 10.30 ds. Van Santen (HA); 6.30 ds. Verheul (HA); Ashram 9.30 ds. Mulder (HA). R.K. kerken: H. Pius zat. 19, zond. 9.10.30 en 11.45;H. Bonifa- tius zat. 19. zond. 8.30, 10 en 11.30; De Bron zat. 19, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 18 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 19 ds. Boogaard, Leiden. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 dr. v d. End, Ermelo; Salvatorkerk 9.30 ds. Veldman, Leerbroek, 6.30 ds. Richter; Bethlehemkerk 9.30 ds. Rich ter, 6.30 ds. v.d. Sluis, Zuid-Beijerland. Geref. Kerk 9.30 ds. Fernhout, Alphen, 6.30 mr. Diepenhorst, Zeist. Geref. Kerk vrijgem.: 9.30 en 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Heijmans. Geref. Kerk Zij de 9.30 ds. Omta, 6.30 ds. Stelwagen (gez. dienst). Geref. Gem.: 9.30 en 6 dienst. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30 dienst Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5 dienst. R.K. kerken: zat. 17.30, 19, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 ds. Hartveld, Rotterdam. Geref. Kerk 9.30 dienst, 5 ds. Nierop, Koudekerk. R.K. kerk Dorp zat 19, zond. 8, 10; Rijndijk 10; Het An ker zat. 19, zond. 8.45, 11.15. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. v. Bruggen, 19 ds. Kalkman. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal, 7 gez. dienst in herv. kerk. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Leendertse, Apeldoorn. R.K. kerk Mart.kerk zat. 19. zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat 19, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. Van Vliet. R.K. kerk zat 19, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kolk man (HA). R.K. kerk zat. 19, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Aarents. 6 ds. Achterberg, Leiden; Ontmoetingskerk 10 ds. Driebergen, Enter, 6 ds. Aarents. Geref. Kerk Open Hof 9.30 ds. Vrolijk, 6.30 ds. Thijs, Eindhoven. R.K. kerk St. Jan den Dooper zat. 19, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - He™. Gem.: Nieuwe Kerk 10 ds. Kielder, Kerkeveld, 6 ds. De Jong; Oude Kerk 10 ds. Vroe- gindeweij, 6 ds. Schuurman; Ichtuskerk 10 ds. Arkeraats, 5 ds. Kielder, Kerke veld; Pnielkerk 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegindeweij; Gr. v. Prinsterer- school 10 ds. Hovius; Hoeksteen 10 pf. Koch (Duits); ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk Vredeskerk 9.30 hr. Brouwer; Triumfatorkerk 9.30 ds. Thijs, Eindhoven; 5 afsch. dienst ds. Van Hal- sema. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.30 en 7 ds. Roukema. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3 ds. Gootjes. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 5 ds. Van Heteren. Geref. Gem.: 10 en 5 leesdienst, dond. 16/8 7.30 ds. Mijnders, Ridderkerk. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45 dienst. Geref. Gemeente in Ned.: dins. 14/8 7.30 ds. v.d. Berg, Gouda. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. Klusener, Breukelen. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Nierop. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 6.30 ds. Van Loenen; Hoofdstraatkerk 10 ds. Van Loenen; Scheppingskerk 9 ds. Geursen; Ley- thenrode 10 ds. Lutmers; Elisab. zieken huis 11 ds. Mak. Baptistengemeente: 10 samenkomst. R.K. kerk: (H. Menswo- ring) zat. 19, zond. 9, 10.30, 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Ni- colai, Zevenhoven; camping 10.30 pst. Van Paaschen. Den Haag. Geref. Kerk 9.30 drs. Los, 7 ds. Jaspers, Oude Wete ring. R.K. kerk: zat. 19, zond. 7.30, 9.30, 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Grote Kerk 10.30 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 9 ds. 't Hooft Geref. Kerk: 10 en 7 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.45 ds. Schuurman, 5 hr. Veltkamp Chr. Geref. kerk: 9 ds. Rebel, Sassenheim, 7 ds. Carlier. Geref. Gem.: 10 en 4 leesdienst. R.K. Kerken: Agathakerk zat. 19, zond. 10, 11.30; Poelpolder zat. 19, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 19, zond. 8.30, 10, 11.45; H.H. Engelbewaarders zat. 19, zond. 8, 9.30, 17.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vos, Katwijk, 6.30 hr. Van Eeden, Put ten. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- boom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v.d. Mey, Middelharnis. R.K. kerk: zat. 19, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar, 6.30 ds. Van den Heuvel, Harmeien. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Modderaar, Waddinxveen. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 en 19 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 en 18.30 ds. Wijngaarden. Cjir. Geref. Kerk: 9.30 en 15 ds. Visser. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9.30, 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk (HA). Geref. Kerk (Woerden- se Verlaat): 9.30 en 7 ds. 't Hart, Bodegra ven. R.K. kerk zat. 19, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 ds Boogert, Leiden, 7 ds. Van Brug gen, Hillegom; Hoofdstraat 10 ds. Cupé- do, St. Michielgestel, 7 ds. Elgersma; De Rank (Ichthus) 10 kand. Guit, Katwijk, 5 ds. Van Eyk, Gouda; Duitse dienst de Rank 20 frau. Schilling. R.K. kerken: Binnen zat. 19, zond. 8,10,11.30; Zee zat. 19, zond. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: Witte Kerk 10 ds. Bouma, Noordwijk; Mariaschool de Zilk 10 ds. Kalkman. R.K. kerk St. Victor zat. 19, zond. 9.30 en 11; St. Jozef zat. 19. zond. 8.30, 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene of Wiilibrordkerk 10 ds. Vegter; Gemeen tecentrum 10.30 ds. Van Leeuwen, Lo- chem, 7 ds. Vegter; Mauritslaan 10 ds. Sasse; Endegeest 9.30 past. Boshou wers; Wijckerslooth 4.30 ds. Oegema. Geref. Kerk: 10 ds. Sasse, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4.30 lees dienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 4 ds. v.d. Berg. R.K. kerk: St. Willi- brordzat. 19, zond. 9,10.30,12; Bonaven- tura zat. 18.30, zond. 9, 11; Rustenburch 9.30. Volle-Evangeliegem. (gem.centr.): 4 nam. hr. v.d. Brugge. OUD ADE-R.K. kerk: zat. 19, zond. 8.30, 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 kand. Jaspers Focks, 6.30 ds. Van Zanten, Sassenheim. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9.30, 11.30, ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: Maria Presentatie zat. 19, zond. 8, 9.30,11; H. Petrusbanden zat. 19, zond. 8, 9.30, 11.30. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijff, 7 ds. Lafeber, Alphen. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. Van Niel, 5 hr. Goedhart, Nieuw koop; Bethelkerk 9.30 ds. v. Doorn, Al phen, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petra- kerk 9.30 ds. v. Loo, Sliedrecht, 5 ds. El gersma, Noordwijk; Immanuelkerk 9.30 ds. Koenekoop, Rotterdam, 5 ds. Damsma; Maranathakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. v. Loo; Camping Ko ningshof 10 kp. Poppema. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 ds. Gravendeel, Lisse. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 19, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 19, zond. 7.30, 9, 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 mevr. Brokerhof, Voorhout, 10.30 mevr. Van Everdingen, Leiderdorp, 6.30 dhr. Hof- fenaar. Voorhout. Geref. Kerk: 9.30 ds. Van Santen, 7 dienst. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 ds. Rebel. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Hane- maaijer, Alphen, 6.30 ds. De Kruijff, Rijnsaterwoude. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. Los, Leimuiden. R.K. kerk: Langeraar zat. 19, zond. 8.30, 10 en 11.30; Aardam zond. 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Bakker, Katwijk, 6.30 ds. De Jong, Lei den. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5 lees dienst. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro'- kerhof. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9, 10.30, 11.45 VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps 10 ds. Metering, 7 ds. v.d. Schoot; Aula 9.30 ds. v.d. Schoot;'Hulp en Heilkerk 10 ds. Lentz. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw; aula Noord Hofland 9.30 ds. v.d. Schoot. Geref. Kerk Vrijg.: Bachlaan 8.30 ds. Blok, 3 leesdienst. R.K. kerken: St. Laurentius zat. 19, zond. 10, 11.30; aula N. Hofland zond. 9.30; Moeder Godskerk zat. 19, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Brug- kerk 10.30 ds. v.d. Heuvel, Ede, 6.30 ds. Verboom; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Jongerden, Veenendaal; Bethel 9 ds. Verboom, 5 ds. Roetman; Imma- nuel 10 hr. de Bruin, Reeuwijk, 5 ds. Van Ginkel, Amsterdam. Geref. Kerk: Kruiskerk 9.30 ds. Keizer, Barendrecht; Ontmoetingskerk 10 ds. Pol, Veenen daal, 5 ds. Keizer. Oud. Geref. Gem.: 10 en 6.30 dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. v.d. Heijden. R.K. kerk: Ontmoetingskerk zat. 19, zond. 8.45,11.45 en 19; Victorkerk zat. 19, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar. R.K. kerk: zat. 19, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Van Heerden, Den Haag, 4.30 ds. Tukker, 7 ds. Van Zanten; Kievietkerk 10 drs. v.d. Kloot Meyburg, Den Haag; Messiaskerk 10 ds. Van Zanten; Dorps centrum 9.30 v.d. Plas, Rijssen. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Warnink, Apeldoorn; Zuid 10 ds. Heinen, Utrecht. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Van Rossum, Voorburg. WOUBRUGGE - Herv Gem.: 9.30 ds. Bouwman, Katwijk, 6.30 hr. Bor, Alphen (jeugd). R.K. kerk: zat. 19, zond. 1CL ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Eveleens, Veessen. Geref. Kerk: 9.30 hr. van Leeuwen, 7 ds. Otma, Boskoop. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: ds. Van Voorthuysen, Boxtel. R.K. kerken: Rijndijk Meerburgparochie zat. 19, zond. 9.30, 11; St. Jan zond. 10 30; Chr. Die- naarkerk zat. 19, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Haakman, 6.30 ds. Janse, Nigtevecht. Geref. Kerk: 10 ds. van der Heiden, 6.30 ds. Davidse, Zevenhuizen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4