"Volop plichten, maar geen rechten "Als we geen circus hebben, zijn we niets" WELLICHT VOLGT TWEEDE TOCHT Expeditie naar Tafelberg vol tegenslag Expositie ►ans aardewerk Leidse reder woedend op gemeente: Circus Busch- Ronald komt naar Leiden Een kwaliteits motor heeft recht op kwaliteits service. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979 LEIDEN LEIDEN - Welke kikkers er rond springen op de Tafelberg in har tje Suriname, en welke slangen soorten er voorkomen, de Leidse bioloog dr. Rinus Hoogmoed moet er nog steeds naar gissen. Een twee maanden durende expeditie naar de berg, die in de geschiede nis nog maar een enkele keer is beklommen, maakte hem wat dat betreft weinig wijzer. Volgens Hoogmoed, hij is beheerder van de afdeling reptielen en amfi bieën van het museum voor Na tuurlijke Historie, werd de expe ditie gekenmerkt door tegensla gen. Vertrok Hoogmoed samen met de Alkmaarse biologieleraar De Polder juist eind mei om de dier lijke have in de regentijd te be studeren, de regen liet het afwe ten. En regen is noodzakelijk om zoveel mogelijk (boom) kikkers te te krijgen. Van het doel om kikkersoorten te ontdek ken kwam dan ook weinig of niets terecht. Hoogmoed denkt wel één of twee nieuwe soorten gevonden te hebben, maar het is nog niet zeker of die alleen op de 1800 mil joen jaar oude Tafelberg voor komen. Met de expeditie hoopte Hoogmoed ook enig verband aan te tonen tussen de dieren die in Venezuela, op soortgelijke grond (zandsteen formaties) als er op de Tafelberg is leven. Het verzamelde mate riaal kon echter op geen enkele manier in verband worden ge bracht met het dierlijk leven op Zuid-oost Venezuela. De moeilijkheden voor de groep van de Leidenaar begonnen al bij de beklimming van de TafelbergDe tocht van de airstrip naar de berg nam geen twee dagen in beslag, zoals Hoogmoed had verwacht, maar twintig. Een door vorige onderzoekers gekapte weg bleek alweer te zijn dichtgegroeid. Bovendien kon de berg alleen via de westkant, waar een steile helling ligt, worden beklommen. De berg is aan drie kanten afgesloten door loodrechte wanden. Pas na 25 dagen kwam de groep op de plaats van bestemming, op 900 meter hoogte boven op de berg. Door tijdgebrek kon men er slechts twaalf dagen blijven. In die krappe twee weken probeerde Hoogmoed het hoogste punt (bij na 1100 meter) te bereiken omdat de vegetatie daar door de hoge luchtvochtigheid het meest inte ressante zou zijn. Vissoort Wel ontdekte de groep een vissoort die zich op de berg zonder water in leven houdt. Deze vissen bewe gen zich volgens Hoogmoed voort door met de staarten te klappen. Hoe ze op de Tafelberg zijn be land is nog een raadsel, want de wanden zijn overal even steil. Hoogmoed vermoedt dat ze er via watervallen terecht zijn geko- Werd de expeditie niet wat ervan was verwachtHoogmoed geeft de moed nog niet op. Er loopt nu een pad van de airstrip naar het pla teau. Binnen ongeveer een jaar zal de lijn weer zijn dichtege- groeid. Voor die tijd hoopt de be heerder de tocht naar de Tafel berg nog een keer te ondernemen. Omdat de financiering van een nieuwe expeditie waarschijnlijk problemen zal opleveren knoopt hij er misschien maar een vakan tie aan vast. Dr. Rinus Hoogmoed LEIDEN - In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat in Leiden valt op het ogenblik een nieuwe expositie te bewonderen. Het gaat om een honderdtal voorwerpen van Ja pans aardewerk, die onder de ti tel "Vijf eeuwen Karatsu kera miek" bij elkaar zijn gebracht. Het oudste aardewerk is afkom stig uit de 16e eeuw. Karatsu ke ramiek, die volgens het museum voor het eerst buiten Nederland te zien is, werd gebruikt in de n thee-ceremonie. De tentoonstelling van Japanse ke ramiek is open tot 8 oktober. De openingstijden zijn: maandag t/ m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 Riolen in Tuinstadwijk vernieuwd LEIDEN - De rioolvernieuwing in de Leuvenstraat, Drie October- straat en de straten tussen Drie Octoberstraat en Schelpenkade zal in de komende twee weken beginnen. Het eerst komt de Leuvenstraat aan de beurt, daar na de Drie Octoberstraat met zij straten. Na het vernieuwen van de rioleringen zal er ook een nieuw wegdek worden aange legd. In totaal zullen de werk zaamheden ongeveer vier maan den in beslag nemen. De straten waar gewerkt wordt zullen tijdens de werkzaamheden niet bereikbaar zijn voor de reini gingsdienst. Johnson SERVICE Getrainde service- technici Speciaal gereed schap Alle benodigde on derdelen Jachthaven Poelgeest Haarlemmertrekvaart 16A, Oegstgeest Tel. 071-154054, b.g.g. 156755 AfJahnsan Festiviteiten in winkelcentrum Luifelbaan LEIDEN - De winkeliervereniging "De Luifelbaan" (Vijf Mei-Be vrijdingsplein, Leiden Zuid- West) zet haar vierde lustrum kracht bij met festiviteiten van 21 tot 25 augustus. Op de openings dag zullen burgemeester Vis en wethouder mevrouw Fase een door de vereniging aangeboden carillon onthullen op het Bevrij dingsplein, bij het gezondheids centrum. Het 12 klokken tellende carillon kost volgens een woord voerder van de vereniging inclu sief de entourage (de bankjes en bloemperken die er door de ge meente Leiden bij worden aan gelegd) «OÏ» 100 000 gulden. Di- rekt daarna zullen er balonnen worden losgelaten door een groep van ongeveer 2000 kinde- LEIDEN -"Ik weet nog steeds niet waarom ik het doe. Het is een hard leven. Maar als we geen circus hebben, zijn we niets". Woorden van de 56-jarigè Heinz Geier-Busch, ter wijl hij met zijn poedel als een schaduw achter zich aan over de vlakte loopt. LEIDEN - "Plichten heb ik volop maar rechten schijn ik niet te hebben. Het is ronduit een grof schandaal", boze woorden uit de mond van de Leidse reder Slingerland gericht aan het adres van de gemeente. Leed Circusdirecteur Busch is een kleine gedrongen man met een blozend gezicht. Hij is wat men in circus- kringen een „Privatmann" noemt. Een gewone burger die door toeval met de piste in aanra king is gekomen. De romantiek van het zaagsel, vergeet het maar. LEIDEN - Het Duitse circus Busch-Roland komt van aanstaande maandag (13 au gustus) tot woensdag (15 au gustus) in Leiden. De stand plaats is het Schuttersveld. De tijden zijn: première maandagavond 20.00 uur, dinsdag matineé 15.30, avondvoorstelling 20.00 uur, woensdag matineé 15.30 uur, avondvoorstelling 20.00 uur. De voorstellingen duren tel kens 2% uur. Al op zondag avond zal het opbouwen van het circus op het Schutters veld beginnen. Vanaf 23.00 uur komen de dieren aan op het station Leiden. In 1946 was de Hamburger Geier 23 jaar oud en werkloos. Wat hij nodig had was voldoende eten en een rokertje. Circus Williams kon hem gebruiken als dierenverzor ger en dat was het begin van een lange loopbaan bij het circus. Misschien is het ook het begin geweest van een nieuwe circus- dynastie. Want twee zoons van Heinz Geier hebben een eigen In 1884 stak de zoon van een wijn handelaar uit Estland al zijn geld in een kleine circustent. De pre mière van circus Paul Busch vond plaats op het eiland Funen in Denemarken, vier jaar later was het circus in Altona zó suc cesvol, dat Busch er een groot vermogen mee verdiende. Ge steund door zijn vrouw Constan ce, die een paardennummer had, bracht Busch aan het eind van de vorige eeuw grote spektakel stukken in de piste. Berlijn In 1895 liet Busch bij het Beurssta tion in Berlijn een prachtig cir cusgebouw neerzetten. Later volgden stenen circusgebouwen in Breslau, Hamburg en Wenen. Er is niets meer van over. Het cir cusgebouw in Wenen is veran derd in een bioscoop, de andere circuspaleizen zijn gebombar deerd en dat in Breslau is nu staatseigendom. De dochter van circusdirecteur Busch, Paula, heeft de zaak voortgezet als reizend tentcircus tot zij in 1974 op hoge leeftijd overleed. Twaalf jaar eerder was zij een fusie aangegevaan met het succesvolle circus Roland dat in 1948 was opgericht. Busch-Ro land bleef een belangrijke naam in de Europese circuswereld. Heinz Geier heeft zich opgewerkt van dierenverzorger tot spreek- stalmeester van reclameman en perschef tot zakelijk leider. Bij circus Roland kreeg hij in 1960 de hele leiding in handen en kort daarop benoemde Paula Busch hem tot directeur van haar circus. Hij voegt de naam Busch achter zijn naam en zal die blijven dra gen zolang het circus blijft be staan. Wat. doet de naam Knie op het pro gramma? Directeur Geier zegt: "Ach, dat betreft vier grote die: rennummers van circus Knie, waarvan ik het vertoningsrecht heb. Ik ben al jaren goed be vriend met Freddy Knie sr. Cir cus Knie is een nationaal Zwit sers circus dat alleen in dat land "Los Munoz" uit Spanje: acrobatische toeren i Busch-Roland. reist. Fredy is verplicht om ieder jaar nieuwe dieren in zijn pro gramma te brengen. Dat is een kostbare zaak. Het duurt twee tot drie jaar voor je een dier iets hebt bijgebracht. Ik heb toen gezegd: hoor eens, leen mij die nummers maar uit. Daaruit is ontstaan dat ik de vertoningsrechten heb in Duitsland, Roemenië, Hongarije, België en Nederland". Afgekloven woord "Dresseren is iets anders als pre senteren", meent Geier. "Domp teur, onzin, dat is zo'n afgekloven woord. Je hebt dierenleraren, zo als wij ze noemen, die prima vaklui zijn, maar het nummer niet zelf willen brengen. "So schön bin ich nicht", zeggen ze. En misschien hebben ze gelijk, presenteren is een vak apart. Je kunt, als je met dieren weet om te gaan heel goed e Bij circus Busch-Roland is Sascha Houcke chef-dressuur. Hij brengt behalve zijn eigen vol- en halfbloedpaarden ook een num mer van circus Knie: een kudde zebra's en een nijlpaard. Deze Fransman, die trots uitroept dat hij de vijfde circusgeneratie is en in 1935 en 1939 in theater Carré in Amsterdam heeft mogen optre den, droomt nu op een klapstoel tje buiten de caravan op het afge sloten circusterrein van nieuwe exotische presentaties. Directeur Geier loopt handenwrij vend naar de brandweerwagen van het circus. Hij zegt: "Vroeger ergerde het mij zo dat als je de plaatselijke brandweer over vloer kreeg, die mannen met hun gezin enthousiast de voorstelling kwamen zien, maar geen controle op de brandveiligheid hielden. Dat moeten we zelf doen, vind ik. Circussen zijn per definitie kwets baar. Ze zijn onmiddellijk afhan kelijk van het publiek. "Mijn kos ten bedragen 20.000 gulden per dag en dat betekent dat ik n stens 2500 mensen per dag moet binnenkrijgen," zegt Heinz Geier. "Ik sluit met de artiesten driejaarscontracten. De andere mensen zijn in vaste dienst. Er zijn Marokkaanse tentbouwers bij die al tien jaar bij ons werken. Vandaar die precisie. Ze kunnen binnen acht uur de hele tent op zetten." De honderd wagens van circus Busch bieden plaats aan onge veer 150 artiesten en medewer kers. Met de familieleden meege rekend betekent dat een dorp van 200 personen. Geier: "We zijn een soort familie; we horen bij elkaar. In Duitsland zijn nog maar zeven circussen zoals het onze over. De circusfamilies zijn bijna uitge storven, op een paar kleintjes Zoals bekepd worden er op dit moment een aantal bruggen in de Leidse binnenstad gezand straald, dat wil zeggen met be hulp van gritstralen (zeer fijne steenslag) schoongespoten. Deze werkzaamheden gaan met een enorme stofontwikkeling ge paard. Volgens de heer Slinger land ondervindt zijn bedrijf grote schade van deze werkzaamhe den. Hij zegt "Wanneer ik met een rondvaartboot door de tad vaar dan worden de toeristen bijna uit de boot gespoten. Zo'n drie we ken terug zijn ze met dat zand stralen begonnen bij de Kippen- brug en de Borstelbrug. Wanneer we daar langsvoeren moesten de mensen met jassen over hun hoofd gaan zitten vanwege de enorme stofwolken. Ik ben naar de gemeente gestapt om een re geling te treffen maar daar werd ik van het kastje naar de muur gestuurd". Slingerland vervolgt: Pas op het allerlaatste moment, toen de werkzaamheden al bijna achter de rug waren, heb ik het voor el kaar weten te krijgen dat ze met dat spuiten stopten op het mo ment dat er een rondvaartboot aankwam. Maar het leed was toen allang geschied. We hebben de afgelopen weken heel wat verwij ten van boze toeristen naar ons hoofd geslingerd gekregen". Nu de werkzaamheden aan de Kip- penbrug en de Borstelbrug ach ter de rug zijn is de rust voor de rederij Slingerland evenwel nog niet teruggekeerd. "Ze zijn nu bezig met de grote Havenbrug", aldus de heer Slingerland, "Dat is helemaal een ramp want vlakbij deze brug heb ik twee grote rondvaartboten liggen. Deze bo ten zitten nu helemaal onder het stof en daar is niets tegen te doen. Wanneer je de boel schoonmaakt zit het stof er een uurtje later weer net zo hard op. En in zo'n stofboel moet je je klanten ontvangen". Vaarwater "Ik begrijp heus wel dat deze werk zaamheden moeten gebeuren maar waarom beginnen ze nu juist met die bruggen die midden in mijn vaarwater liggen. Er zijn nog zat andere bruggen te doen. Laten ze daar dan mee beginnen. Over een maandje is voor ons het seizoen voorbij en dan kunnen ze alsnog deze bruggen een beurt geven". Rechts op deze foto is een gedeelte zichtbaar van een van de grote rond vaartboten van reder Slingerland en links de Havenbrug die op dit mo ment gezandstraald wordt. Slingerland overweegt nu de ge meente hem niet terwille wil zijn het hogerop te zoeken. "Want", zo zegt zij, "Ik laat het er echt niet bij zitten. Het is toch belachelijk dat de regering 25 miljoen wil uitge- ADVERTENTIE ven om net toerisme in eigen land te stimuleren terwijl ze hier in Leiden op deze manier de toeris ten wegjagen". Commentaar bij de afdeling onder houd bruggen van de dienst ge meentewerken: "Wij beseffen best dat het zandstralen nogal wat ongemak met zich mee brengt maar dat geldt voor ieder een. Wij willen de mensen graag tegemoetkomen maar we kun nen geen uitzonderingen gaan maken voor bepaalde personen of bedrijven, dus ook niet voor de heer Slingerland. Wij kunnen toch moeilijk aan hem gaan vra gen welke bruggen en in welke we volgorde we moeten bewer ken". Capriolen van een tijger op de rug van een olifant

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3