Al 35 miljoen Volkswagens Blankvoorn wordt te weinig serieus bevist 1 Vissport verdeeld ons land in twee kampen.. I sport GS-serie uitgebreid PRELUDE Honda's nieuwe raspaardje zee-viswijzer ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979 Als wij onze collega mogen ge loven (en waarom niet?) wordt zijn volgende auto een Honda Prelude. De man is al jarenlang happy met Honda, hij heeft al enkele Civics ach ter de rug maar toen hij de Prelude zag was het liefde op het eerste gezicht. Geen wonder, het is inderdaad om zo te zeggen een plaatje van een auto. Een zeer aan sprekend model. Afgeleid van de Honda Accord, maar toch duidelijk anders. Vol gens de mensen die het kun nen weten heeft de lucht- weerstand een zeer belangrij ke rol gespeeld bij de vorm geving. In elk geval zijn de constructeurs van Honda voor de zoveelste maal met een aangenaam verrassend model uit de bus gekomen. We hebben het al meer gezegd: de mannen die bij Honda de vormgeving verzorgen heb ben de laatste jaren een zeer gelukkige hand gehad. Het is begonnen bij het grappige Civicje, dat al snel een zoge naamde bestseller werd. Toen kwam de aantrekkelijk Ac- kruissnelheden. Alleen als men het alleruiterste uit de krachten onder de motorkap wil halen dan laat de motor best horen dat hij zich stevig moet inspannen. Zoals bij vele soortgenoten is op die snelheden het rijden in de Prelude geen genoegen meer. Tot zon 140 kilometer is het prettig kruisen, daarboven is het ons te lawaaiig en te le vendig. Dat is mede te wijten aan de wat korte stugge vering die de wagen heeft meegekregen. De oneffenheden van het wegdek worden vrijwel on verkort naar boven doorge geven. Daar komt bij dat de Japanse constructeurs de moeilijkheden die kleven aan de voorwielaandrijving niet zo volledig onder de knie hebben gekregen als bijvoor beeld hun Duitse collega's. Wie met een Prelude uit stil stand fel wil wegtrekken doet er goed aan het stuur stevig in handen te houden. Anders gaat de wagen wellicht een kant uit die de bestuurder niet wil. Deze kuren van het Japanse raspaardje zijn echter ge makkelijk onder de duim te houden. Van de andere kant zo'n "sportief' ogend karretje verleidt de bestuurder na tuurlijk gemakkelijk tot wat pittiger rijden en dan is het goed de beperkingen te ken nen. Voor het overige niets dan lof over deze zeer compleet uit geruste Japanner. Standaard zelfs met een elektrisch be- dienbaar zonneschuifdak. Bijzonder aardig is ook de wijze waarop men de radio in het originele dashboardje heeft kunnen wegwerken, te zamen met een digitaalklokje. De toerenteller zit als een ex tra schyf bovenop de snel heidsmeter. De Prelude is verder nog voorzien van het Honda- waarschuwingssys teem door middel van con trolelampjes en veiligheids indicatoren. Goed, er zijn meer zaken te controleren dan op dat paneeltje zijn te vinden, maar het is toch leuk dat het er zit. Alles bij elkaar komt men aan een allercharmantst autootje, waarin het voor twee perso nen goed toeven is. Maar ook niet meer dan twee want ach terin kunnen zelfs kinderen nauwelijks een pleKje vinden. Het is allemaal erg krap. Maar wie zyn zinnen op zo'n auto heeft gezet zal aan meer ruim te wel geen behoefte hebben. Anders kan hij beter naar de Accord sedan kijken. Tenslotte de prijs. Toen de wa gen in februari op de RAI stond verwachtte een ieder - ook de mensen van Honda - dat de prijs in de buurt van de twintig mille zou komen. De prijs van bijna achttien mille was dus een aangename ver rassing. Daar komt bij dat de ze Prelude ook gunstig in het brandstofverbruik bleek te zijn. Een benzineverbruik van tegen de één op dertien is voor zo'n stevige mid denklasser beslist niet onaar dig. Zodat we alles bij elkaar tot een zeer positieve balans komen. Het zou wel eens een nieuwe voltreffer van Honda kunnen worden. r-^Q^i fc<gr -r3" ■to0,1_0J De 35 miljoenste Volkswagen is de zer dagen in Wolfsburg van de band gelopen. Buiten de Verenigde Staten is Volkswagen de eerste autofabri kant die een dergelijk produktie- cijfer heeft gehaald: iets meer dan 30 miljoen personenauto's en een kleine vijf miljoen bedrijfs wagens. Nu we toch met cijfers bezig zijn: van die 35 miljoen voertuigen heeft het bedrijf eenderde in West-Duitsland zelf kunnen ver kopen, de rest ging op weg naar meer dan honderd en vijftig bui tenlandse markten. Nederland was in Europa de grootste afne mer met meer dan een miljoen wagens, gevolgd door Zweden en Oostenrijk. De kever heeft in dit alles natuur lijk een allesoverheersende rol gespeeld. Bijna twintig miljoen van die wagentjes zijn er in de loop der jaren geproduceerd, dat is nu nog altijd meer dan 56 pro cent van de totale produktie. Pas in de laatste vijf jaar heeft de nieuwe generatie VW-modellen de hoofdrol voor zich opgeëist. Hun aandeel is in die jaren wèl zeer snel gestegen. Maakten zij in 1973 nog maar acht procent van de produktie uit, vorig jaar was dat aandeel al opgelopen tot 89 procent.... Dat komt mede omdat Volkswagen danig in het modellenprogram- ma heeft zitten schrappen. Sinds 1972 heeft men diverse typen la ten verdwijnen. Inmiddels is Volkswagen - die reeds in diverse landen vestigingen had - ook in Amerika begonnen. Volgens de fabriek zal "Volkswagen of Ame rica" in de toekomst steeds be langrijker worden. Tegenwoor dig worden er 800 Rabbits (Golf jes) per dag gemaakt, maar een uitbreiding staat al op het pro gramma. Het concern wordt ook steeds in ternationalen Parallel aan de op bouw van het wereldwijde net van produktiebedrijven ontwik kelde zich gelijktijdig een inter nationale organisatie tussen de afzonderlijke dochters, die niet alleen auto-onderdelen naar el kaar verschepen maar ook kennis van zaken op het gebied van ma nagement en onderzoekingen uitwisselen. Zo werd bijvoor beeld het gehele onderzoekings werk voor luchtgekoelde moto ren naar Brazilië overgeheveld. Natuurlijk mede omdat VW do Brasil nog steeds voor een stevig deel op de kever rust. Maar het maakt ook Passat-motoren voor Wolfsburg. En zo kan men doorgaan. VW de Mexico voorziet niet alleen West- Duitsland maar ook andere Eu ropese markten nog steeds van kevers. Maar stuurt ook onder delen voor de Rabbit (Golf) naar Amerika. Volkswagen is duidelijk doende zijn belangen over de wereld te spreiden. Citroën heeft het leveringspro gramma van de GS uitgebreid met drie nieuwe modellen in de uitvoering GSA. Zy krij gen een krachtiger motor (1300 cc-65 DIN-pk) en de carrosserie wordt wat gewij zigd. De achterklep van de bagage ruimte is vervangen door een vijfde deur, welke is voorzien van een vergrote achterruit Voorts zijn de bumpers groter en zwaarder geworden. Naar keuze kan de GSA Club of Pallas worden geleverd met een vier-versnellingsbak of met een half-automatische bak met drie versnellingen. Als extra kan men de Pallas ook met een vijf versnellings bak krygen. Een speciale vijf versnellingsbak wordt stan daard in de sportieve versie GSA X3 geleverd. Over de prijzen is nog niets be kend. De Nederlandse bevolking kan ruwweg worden ingedeeld in twee kampen: de ene helft vindt vissen een sympathieke bezigheid, de andere helft kan er geen waardering voor op brengen. In vergelijking met andere vormen van vrije tijdsbesteding komt hengelen gunstig uit de bus: alleen trimmen,voetballen en biljar ten scoren hoger. Minder sympathie verwerven boksen, duivensport, jacht, houden van siervogels en windhon den- en paardenrennen. Dat blijkt uit een enquête die eind vorig jaar in opdracht van de Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfedera ties (NWS) werd uitgevoerd door het bureau Lagendijk. Onder 870 personen van 18 jaar en ouder werd een steek proef gehouden, die represen tatief geacht mag worden voor de mening van de Ne derlandse bevolking. Uit de enquête is gebleken dat de relatie tussen dierbescher- mers en natuurbeschermers en sportvissers gunstig is. Dierbeschermers hebben voor 52 procent een gunstige me ning over het vissen en bij de natuurbeschermers ligt dat nog twee procent hoger. Over het geheel genomen bleek een meerderheid van de onder vraagden sportvissen een volledig aanvaardbare be zigheid te vinden. Een van de vragen die bij de steekproef werd gesteld was waarom er wordt gevist. Van alle ondervraagden bleek zes tig procent van mening te zijn dat er gevist wordt vanwege de rust die ervan uitgaat. Volgens acht procent is het de bevrediging van het jachtin stinct en vijftien procent meent dat de gezelligheid voorop staat. Ongeveer een zelfde percentage (16) meent dat de sportvisser naar het water trekt om er eens lekker uit te zijn in de buitenlucht Een interessante vraag gezien de discussies die daarover toch steeds weer worden ge voerd is, hoe men denkt over het "gevoel" van de vissen. Niet meer dan één procent denkt dat de vissen meer ge voel hebben dan zoogdieren en vogels, 29houdt het erop dat vissen minder gevoel heb ben en tweederde veronder stelt evenveel gevoel bij vissen als bij vogels en zoogdieren. Opvallend is dat een hoger percentage ondervraagden dat zelf vist, ervan overtuigd is dat vissen minder gevoel hebben. Ten slotte werd gevraagd wat men vond van de invloed die vissers en hun organisaties hebben op de visstand. Bijna de helft (43 procent) wat van mening dat het niets uit maakt. Zeventien procent daarentegen vond dat de vis- stand er zonder vissersf orga nisaties) beter zou hebben voorgestaan dan nu het geval is. En 38 procent van de geën quêteerden hield het erop dat het zonder de vissers en hun organisaties slechter met de visstand gesteld zou zijn. cord, als tweedeurs en als vierdeurs. En nu weer die kostelijke Prelude. Het succes van Honda is voor een groot deel te danken aan die vormgevers. Het aanbod van automobielen is over weldigend groot. Zelfs als men er alleen de Japanners uitplukt, dan is nog er van al les te koop. Groot en klein, te kust en te keur. Wie in die stroom van aanbiedingen overeind wil blijven moet iets bijzonders presenteren. Hon da valt op door de gelukkige greep bij de modellen. Als laatste dus de Prelude. Di rect afgeleid van de Accord. Dat valt uiterlijk ook nog wel te zien maar het is toch voor namelijk te bemerken aan de techniek. Hetzelfde onder stel, dezelfde stuurinrichting enzovoorts. Maar vooral: de zelfde krachtbron onder de motorkap. De inmiddels ge noeg beproefde 1,6 liter motor van de Accord. Goed voor een maximum vermogen van 59 kW bij 5300 toeren per mi nuut. Goed voor een topsnel heid van boven de 160 kilo meter. |Het kost nauwelijks moeite de naald van de snelheidsmeter aan het einde van zijn reik wijdte te krijgen. De wagen accelereert lekker pittig en hij is gemakkelijk door te trek ken. Ook als men de vijfde versnelling heeft ingescha keld. Zo'n vijfde versnelling doet meestel dienst als overdrive. Minder lawaai dus door een lager toerental en ook minder benzineverbruik. Inderdaad is de geluidsproduktie van de Honda Prelude - die wij een dikke week hebben kunnen rijden - niet hinderlijk groot. Zeker niet bij de normale Of het zou zo moeten zijn, dat de grote voorns zo schuw zijn dat ze pas aan bod komen, wan neer de andere soorten en kleinere soortgenoten hun "winterslaap" houden. Wie een tijdje vist zal het gedrag van de voorn, wanneer hy is gehaakt in de meeste gevallen duidelijk weten te onder scheiden van bijvoorbeeld een blei of brasem. De bewegingen van een voorn aan de haak hebben iets kwikzilverigs. Hij schiet door het water van de ene naar de andere kant, maakt super snelle bewegingen en pro beert soms zelfs aan het lan- dingsnet te ontsnappen via een wanhoopssprong boven water uit. Een voom in goede conditie - en dan bedoel ik niet die ge degenereerde visjes die in vervuilde stadswateren rond zwemmen, maar die oerge zonde exemplaren uit het bui tenwater - kunnen een enor me kracht ontplooien. Ze kunnen de lijn strak trekken als een snaar. Ik heb meegemaakt dat de strakgetrokken lijn op een flinke wind gewoon begon te fluiten. Op dieper water pres teert hij het om soms minu tenlang in de omgeving van de bodem te bivakeren, zon- De meeste sportvissers hengelen vanwege de rust die ervan uitgaat. der ook maar de geringste be reidheid te tonen om naar ho gere waterlagen te komen. Ook een schijnbaar moegestre den blankvoorn kan soms bij een poging om het beest te onthaken nog een felle ont snappingspoging wagen. Gezien de felheid van de voorn is het van groot belang dat we ze inet zorg onthaken, omdat anders de kans groot is dat de vis beschadigd wordt. Daar om de hand natmaken voor we de vis beetpakken. Bij de grotere exemplaren is het verstandiger om ze in het lan- dingsnet te laten zitten en dan te onthaken. Laat de vis in elk geval niet uit de handen glip pen. De eetlust van de voorn ver toont grote verschillen. Soms is de voorn erg traag met de aanbeet en andere keren zuigt hij de grootste vlokken in één keer naar binnen. Dan wil het ook nog wel eens gebeuren dat de haak diep in de bek zit. Voorn vissen betekent dan ook dat u altijd een hakenste- ker bij u moet hebben. Ga nooit aan de lijn trekken, want u kunt de bek onher stelbaar beschadigen. Knip dan liever de lijn door en laat de haak in de bek achter. De kans is dan groot dat de vis de haak zelf kwijt raakt of dat hij snel verteert door de sappen die de voorn afscheidt. De meest voorkomende vis in ons viswater is zonder enige twijfel de blankvoorn. Hij is zo ingeburgerd in ons viswa ter dat hij op vrijwel elke plaats gevangen kan worden. Van een stinkende stads gracht tot op een zuurstof- en plantenrijke uitgestrekte plas. Omdat de vis zo alge meen voorkomt is-de waarde ring die er bij de sportvisser voor bestaat slechts gering. De voorn deelt die geringe inte resse met de blei en de bra sem. Dat de vis toch als sport vis meer achting van de hen gelaar verdient is voor mij een uitgemaakte zaak. De reden dat het niet gebeurt is dat hij met veel te zware materialen wordt bevist en men "voorn visserij" niet serieus genoeg beoefent om ook de grote exemplaren aan de schubben te komen. De meeste exemplaren die aan de haak worden geslagen lig gen in maat zo tussen de tien en twintig centimeter. Maar in ons viswater moeten zeker flink wat exemplaren rond zwemmen, die zo rond de der tig centimeter zijn of zelfs meer. Voorns van een pond, die bereid zijn een flink rob bertje te vechten, wanneer de hengelaars ze tot bijten heeft weten te verlokken. Het opmerkelijke verschijnsel doet zich voor dat de grootste voorns meestal in het koude jaargetijde worden gevangen. Dus niet midden in de zomer wanneer bijvoorbeeld bra sem, blei of karper het bijtlus- tigst zijn, maar in het najaar en vaak zelfs wanneer er een laag ijs op het water ligt. Een verklaring voor dat feit is in de hengelsportliteratuur ei genlijk nooit gegeven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25