Call-girls speelden rol in Belgisch smeergeld schandaal ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979 BRUSSEL - „Smeergeld" is een van de vele sappige bij dragen die de Vlamingen hebben geleverd aan de Neder landse taal. Een woord dat beeldend weergeeft wat er wordt bedoeld: geld dat als een soort smeerolie wordt gebruikt teneinde een bepaalde transactie soepel te laten verlopen. In Nederland haalde het „smeergeld" alle voorpagina's tijdens de beruch te Lockheed-affaire. De vliegtuigfabriek betaalde commissies aan mensen van wie men vermoedde dat zij door het gebruiken van hun invloed een bijdrage zouden kunnen leveren aan de besluitvorming tot aankoop van Lockheed-vlieg tuigen. Op pijnlijke wijze kwam de naam van prins Bern- hard hierbij in het geding. Ook in België zijn Lockheed-smeergelden terecht gekomen. Maar nie mand weet - niemand durft officieel hardop te zeggen - wie in België heeft geprofiteerd van de Lockheed-dollars. Wel worden de stemmen steeds luider, die beweren dat in feite het hele defensie-aankoopbeleid in België aan elkaar hangt van de smeergelden, vriendjespolitiek, handel in invloed, met daaromheen de zwoele atmo sfeer van de luxe internationale prostitutie. De geruchten over onoirbare praktijken in militaire en andere overheids bestedingen (vooral in de bouw) gaan al vele jaren. Maar nooit heeft men echt iets kunnen bewijzen. Plotseling, sinds maart van dit jaar, lijkt het alsof de beerput wordt geopend. Een van de oorzaken: lagere politieman nen, met name leden van de BOB (Bijzondere Opsporings Brigade) van de Rijkswacht, krijgen er genoeg van dat hun rapporten en verbalen verdwij nen in de bureauladen van hogere functionarissenzonder dat er iets mee wordt gedaan. Samenwerking Zo kan het dat kopieën van bankafschriften, van processen-verbaal in verband met het Eurosystem-schandaal, opduiken in de handen van jour nalisten. Er ontstaat zelfs een soort samenwerking tussen de onafhanke lijke pers en de BOB-mannen, die tien jaar geleden voor heel progressief België nog golden als de grote vijand. Maar de BOB-mannen kunnen bij hun speurtochten naar het smeergeld best wat steun gebruiken, al is het maar morele steun. „Hoe wil je dat wij penetreren in de milieus waar deze corrupte praktijken zich afspelen?", vroeg een moedeloze lagere BOB-officier. „Ocharme, van de 107 frank per dag, die wij als onkostenvergoeding krijgen, kun je in de bars waar deze mensen komen, nog niet eens een pint kopen..." In het artikel op deze pagina proberen wij uiteen te zetten wat er in België aan de hand is. Hoe het Eurosystem-schandaal losbarstte. Waarde dwars verbindingen liggen tussen dit schandaal (een Belgisch consortium dat dank zij enorme bedragen aan smeergeld en het inschakelen van konink lijke pleitbezorgers een miljarden order binnen kreeg voor de bouw van ziekenhuizen in Saoedi-Arabië, en vervolgens onder de last van de smeer gelden bezweek) en de door minister van defensie Paul VandenBoeynants doorgedrukte beslissing over de aankoop van pantserwagens. BRUSSEL - Prostitutie is, ook in België, een onuitroeibaar kwaad. Net zo min als in Nederland, slooft in België de politie zich erg uit om de beoefenaarsters van het oudste beroep ter wereld het leven zuur te maken. Waar men wel tegen pro beert op te treden, is de georgani seerde prostitutie. Het call-girl- systeem bestaat in België net zo goed als in Nederland, maar als de BOB, de Bijzondere Opsporing Brigade, een „réseau" op het spoor komt, wordt er wel degelijk opge treden. Zo verging het ook „Madame Clau de", zoals Lydia Montaricourt zich noemde. Vanuit haar flat in de Brusselse gemeente Schaarbeek leidde zij een bemiddelingsbureau voor luxe prostitutie. In februari van dit jaar werd zij aangehouden. Zij vertelde de BOB dat zij de „praktijk" had overgenomen van een collega, die bekend stond on der de naam „Tuna X". De flat, inclusief het in cliêntenkringen bekende telefoonnummer 2419984 (het is intussen afgesloten - red.) had Lydia overgenomen van Tu na. Deze verklaring van „Madame Claude" leidde, zoals dat in België heet, tot een „afstapping" van het parket bij Tuna X. Mevrouw Israel Fortunato, zoals zij voluit heet, heeft de Nederlandse nationaliteit en is geboren in het Egyptische Alexandrië. Tuna vroeg de opspo ringsambtenaren of het goed was dat zij haar beschermer aanwezig liet zijn bij het gesprek. De naam van die beschermer: Roger Boas. Dat werd goed gevonden. Hoerenmadam Waarschijnlijk op aanwijzing van Boas trachtte Tuna zichzelf zoveel mogelijk vrij te pleiten van beschuldigingen als zou zij zijn opgetreden als een soort hoerenma dam, in de Schaarbeekse flat. Ja, ze had die flat inderdaad overgedaan aan Lydia Mon taricourt, eind 1976, toen ze zich zelf terug trok uit „het milieu van de luxe prostitutie". Op verzoek van Lydia had ze de telefoon ook achtergelaten, inclusief het bekende Maar Tuna was, zo hield ze vol, helemaal geen hoerenmadam. Ze pleegde zelf, zoals dat heet, luxe prostitutie. Sinds ze in 970 haar baantje als secretaresse bij Alitalia opgaf was ze zelfs full-time prostituée geweest. Maar bemiddelen? Ja, alleen als er heren waren die meer dan één meisje wilden, of die speciale wensen hadden, dan haalde ze wel eens vriendinnen erbij, maar dat was alles. In dat verband was ze ook opgetreden voor dat bekende grote bedrijf, dat ziekenhuizen bouwt in Saoedi-Arabië, Eurosystem. Dat bedrijf had haar begin 1976 zelf officieel in dienst genomen als p.r.-adviseur, omdat zij een mondje Arabisch sprak en dus goed de speciale wensen kon begrijpen - en vervul len - van Saoedi-Arabische prinsen. Die prinsen immers moesten een voor Eurosys tem gunstige beslissing nemen over de op dracht tot de bouw van militaire ziekenhui zen in Saoedi-Arabië. Prins Met name prins Abd Allah, de leider van de Nationale Wacht (waarvoor de ziekenhui zen bedoeld zijn) moest „platgemaakt" worden. Hij en verschillende van zijn (ko ninklijke) familieleden, moesten niet alleen financieel worden „gesmeerd", maar ook op andere manieren moest hen het leven worden veraangenaamd. Drie of vier ver schillende meisjes per dag moesten er soms ontboden worden, als de Arabische prins er weer eens zin in had. Maar Tuna had carte blanche - voor 700 gulden per dag, plus reiskosten, haalde ze de dames naar Zwit serland, België of Zuid-Frankrijk, waar de prins zijn tenten maar had opgeslagen. Het ging tenslotte om een order van maar liefst 28,6 miljard frank (2 miljard gulden), met de mogelijkheid dat het consortium la ter nog meer, nog grotere opdrachten zou krijgen. Al snel werd duidelijk, dat van de 28,6 miljard frank meer dan een vierde deel (27,5 procent) aan „smeergeld" moest wor den betaald. Aan Arabieren, zo hebben de bazen van Eurosystem steeds beweerd. De laatste weken is duidelijk geworden dat ook een viertal Belgen, via hetzelfde Zwitserse kanaal als de Arabieren, miljoenen aan "smeergeld" heeft ontvangen. Gefluis terd wordt over een lid van de koninklijke familie, dat ook enkele miljoenen guldens zou hebben opgestreken. Recherche Daarmee komt dan opnieuw de BOB in actie, evenals de fiscale recherche, want het is Belgen verboden elkaar smeergeld te ge ven, terwijl er hier bovendien sprake zou zijn van belastingontduiking. De namen van de vier Belgen die Eurosystem-smeer- geld kregen, zijn bekend bij de BOB. Maar men vermoedt dat zij slechts tussenpersoon waren en dat de miljoenen uiteindelijk, via hun handen, bij anderen terecht zijn geko- Dit alles speelde zich af begin 1976. Eerder al hadden ook koning Boudewijn en, vooral, prins Albert, de broer des Komngs, zich in gespannen voor de miljardenorder. Zozeer zelfs dat een verontwaardigde Karei van Miert, voorzitter van de Belgische Socialis tische Partij, in het openbaar verklaarde dat het Hof zich voor het karretje had laten spannen van een gangster. Op 14 juni 1976 werd uiteindelijk de overeen komst gesloten tussen de Saoedische rege ring en Eurosystem Consortium. Dat con sortium stond onder leiding van een bedrijf genaamd Eurosystem Hospitalier, geleid dooreen zekere Daniel Gauchie. ESH, zoals dit bedrijf kortweg wordt genoemd, was voor 51 procent eigendom van een bekende Belgische fabriek, Poudreries Réunies de Belgique (PRB), een munitiefabriek waarin de Société Générale een meerderheid van de aandelen bezit. Onder leiding van ESH, waarmee de Société Générale als grootste holding van België, zich dus lelijk had laten encanailleren, na men in het consortium verder enkele ge specialiseerde bouwers deel, de bedrijven dus die het eigenlijke werk gingen doen. Failliet De - voorlopige - afloop van het ESH-avon- tuur is bekend. ESH is onlangs failliet ge gaan, waarschijnlijk doordat men zich heeft vertild aan de smeergelden, en geen geld meer overhield voor het eigenlijke werk, de bouw van ziekenhuizen en toebehoren. Aangenomen wordt dat de Belgische fiscus de smeergelden niet heeft geaccepteerd als aftrekpost voor de vennootschapsbelas ting, omdat niet duidelijk was wie ervan hebben geprofiteerd. Juist vorige week slaagde een Belgische diplomaat erin de order zelf, de bouw van de ziekenhuizen, te redden voor de overige leden van het con sortium. De financiële rampen zijn voornamelijk te recht gekomen in het voortuintje van de PRB (dus de Société Générale waarvoor, naar in Brusselse financiële kringen wordt aangenomen, de kop zal gaan rollen van topman René Lamy, de man die zich - want daar komt deze zaak toch wel op neer - waarschijnlijk door Daniel Gauchie een rad voor ogen heeft laten draaien. Wat ging er mis in de zaak Eurosystem? De gangbare methoden voor het verkrijgen van orders, smeergeld alsmede het inscha kelen van lichtzedige dames, werden inge zet voor een transactie die niet helemaal ge zond in elkaar zat, die de last van de smeer gelden niet kon dragen. Voor het overige speelde deze zaak zich af in een sfeer die, naar steeds meer blijkt, in het raakvlak van zakenleven en politiek in België (trouwens, niet alleen in België...) gebruikelijk schijnt te zijn. Terug naar Tuna X, de vrouw die in maart van dit jaar, in gezelschap van haar beschermer Roger Boas, begon te „zingen" tegenover de opsporingsambtenaren over haar rol bij het binnenslepen van de order voor (de in middels verdwenen) Daniel Gauchie en zijn Eurosystem. De BOB'ers die het verslag van hun activitei ten inzake Tuna enthousiast bij hun supe rieuren deponeerden, waren niet weinig verbaasd toen korte tijd later bleek dat het dossier-Tuna was „geklasseerd". Opgebor gen, niets meer aan doen, was de bood schap. Zij waren te meer verbaasd, omdat zij in de adressenboekjes van Tuna diverse vooraanstaande landgenoten waren tegen gekomen, onder wie zelfs hun eigen hoog ste chef, generaal Beaurire van de Rijks wacht. Nu staat het iedereen vrij welk tele foonnummer dan ook uit de gids over te nemen en in zijn agenda te zetten, maar toch... Vragen Hoe dan ook, op 5 juli 1979 vernam de Belgi sche openbaarheid voor het eerst iets over het Eurosystem-schandaal toen het onaf hankelijke kamerlid Robert Hendrick vra gen stelde aan minister Gaston Geens (fi nanciën) naar aanleiding van geruchten over smeergeldpraktijken van Eurosystem. Zes dagen later antwoordde de minister dat er een strafrechtelijk onderzoek aan de gang is, dat hij dus geen nadere mededelin gen kan doen. Een dag later wordt het fail lissement aangevraagd van Eurosystem Hospitalier. Min of meer op eigen gelegenheid zetten de speurders van de BOB hun werk voort. Zo stuiten zij, by hun onderzoek naar de finan ciële achtergrond van Tuna X., op bankaf schriften die erop duiden dat zij, in elk geval sinds het begin van 1979, regelmatig beta lingen ontving (ongeveer 2000 gulden per maand) van een bedrijf genaamd Plexica. Dat bedrijf is eigendom van Roger Boas, Tuna's al eerder genoemde bescher- Deze Roger Boas is tevens eigenaar van de firma ASCO, een van de drie partners (met de Bank van Brussel-Lambert en het staal bedrijf Cockerill) van de Belgian Mechani cal Fabrication (BMF). Dat bedrijf kreeg na maanden, zelfs jaren lang touwtrekken binnen de Belgische regering, op 24 juli de opdracht binnen voor de levering van 1039 pantserwagens voor de Belgische infante- Het gaat hier om een Amerikaans ontwerp pantserwagen, een order van in totaal 24 miljard. De wagens gaan de Belgische be lastingbetaler 8 miljoen frank (f560.000) per stuk kosten. Als men deze rupsvoertuigen rechtstreeks in Amerika had gekocht, bij FMC, het bedrijf waar BMF de licentie van heeft moeten kopen, was de prijs ongeveer een derde geweest. Werkgelegenheid is het motief dat wordt gehanteerd om de order aan BMF te rechtvaardigen. Minister Tijdens het kabinetsberaad over deze kwestie rammelde minister Paul VandenBoeynants met de portefeuille: als er geen beslissing zou worden genomen ten gunste van BMF, zou hij, en met hem de Waalse christen-de mocratische partij, het kabinet-Mariens verlaten, wat een regeringscrisis tot gevolg zou hebben gehad. Premier Wilfried Mar tens en de andere ministers die hun aarze lingen hadden over de BMF-aanbieding, zwichtten. Alles liever dan een nieuwe ka binetscrisis. Waarmee, zou men zeggen, voor Roger Boas de zon ging schijnen. Nu had hij blijkbaar toch al niet veel redenen om zich zorgen te maken. Zonder aarzelen had hij al in sep tember 1977 aan FMC een waarborgsom be taald van zo'n anderhalf miljoen gulden, om er zeker van te zijn dat FMC de licentie niet aan een ander zou verkopen. Wanneer de Belgische order niet zou zijn doorgegaan, was ASCO (het consortium BMF bestond toen nog niet) zijn geld kwijt geweest. Maar, zo zou hij tegen een kennis hebben ge zegd: ik heb genoeg troeven in handen. Die troeven waren dan de voormalige directeur- generaal van het ministerie van economi sche zaken, André Coesens (werknemer bij ASCO), Henri Tricot, een topman van de Bank van Brussel-Lambert, VandenBoey nants zelf en... Tuna X. Want we vermeld den het al, tijdens de cruciale periode voor het pantserwagencontract stond Tuna op de loonlijst van Boas' bedryf Plexica, zoals zij drie jaar eerder figureerde als perso neelslid van Eurosystem. De kennis tegenover wie Boas zijn opmerking maakte - de cirkels worden steeds wijder - was een zekere Guy Detrilles. Dat is (of was, dat is niet duidelijk) de vertegenwoordiger in Brussel van de befaamde Saoedi-Arabi sche zakenman Adnan Kashoggi, genoemd als een van de grootste profiteurs van Lockheed-smeergelden. VandenBoeynants zelf ontkent ui teraard dat hij een vriend zou zijn van Roger Boas, al gaf hij onlangs toe dat hij wel eens met Boas had gejaagd, en dat hij wel eens bij de familie Boas had gedineerd. Zeker is in elk geval dat er sinds VandenBoeynants in januari 1972 voor het eerst zijn intrek nam op het ministerie van defensie, nog maar weinigBelgische defensieorders zijn geweest waar ASCO niet hetzij recht streeks, hetzij als subcontractor, bij be trokken was. De temperatuur rond VandenBoey nants de laatste maanden zelfs zo zeer ge stegen, dat de minister een proces heeft aangespannen tegen het Vlaamse weekblad Knack. Dit weekblad heeft uitgebreide re portages gewijd aan de zaak van de defen- sieaankopen en aan de rol van VandenBoeynants en zijn vrienden. VDB maakte gebruik van het in België wettelijk vastgelegde „recht van antwoord" en eiste publikatie in Knack van een zeer lang, om slachtig geschreven, hier en daar beledi gend gesteld verweer. Knack bekortte dit „recht van antwoord", gaf er zelf het nodige commentaar op, waarna VDB een klacht indiende bij het gerecht in Brussel. Uit spraak op 24 augustus. Vakantie Intussen vieren alle betrokkenen een welver diende vakantie Mougins in Zuid-Frank- ryk is een geliefd oord. Daar staan de vil la's van verschillende Saoedi-Arabische prinsen, van de al genoemde Kashoggi, van een voormalig luitenant van Kashoggi. Akram Ojjeh (een belangrijk bemiddelaar bij grote zaken tussen België en de Ara bische wereld). Ojjeh kreeg op 16 juni 1978 1978 een Belgisch lintje, de Leopold-ll-or- de. Tot veler verbazing werd de medaille hem niet omgehangen door de minister van buitenlandse zaken, of van buitenlandse handel, maar door defensieminister Van denBoeynants. VandenBoeynants is trou wens ook met vakantie. In Mougins. Na de vakantie zullen de politieke stormen over Eurosystem en alles wat eraan vast zit ongetwijfeld weer oplaaien. Terwijl, vakan tie of niet, de opsporingsdiensten voort gaan met graven. En niet zullen toestaan dat de zoveelste Belgische doofpot gesloten gaat worden. _l ue minister van aejensie, faul VandenBoeynants rammelde met zijn portefeuille. PAGINA 23

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23