We kunnen onmogelijk elk raam i en elke deur bewaken' UTRECHT - Een trieste en nog niet eerder vertoonde vorm van baldadigheid. Zo typeren de Nederlandse Spoorwe gen het incident met dodelijke afloop zoals zich dat afge lopen weekeinde afspeelde op de laatste (disco)trein van het Overijsselse Holten naar Deventer. "Nieuw" en even schokkend ervaren is de ontdekking een paar dagen later van een babylijkje op de spoorbaan vlakbij het station Den Dolder en de conclusie van de spoorwegpolitie dat het kind daar vermoedelijk via het toilet van een trein terecht is gekomen. elk raam in de gaten moeten hou den. Een onmogelijke zaak. Trouwens ik denk ook niet dat het publiek dat erg op prijs zal stellen. Dat zit er niet op te wach ten zwaar bewaakt te worden. Ik zelf zou mij als treinreiziger in elk geval niet meer op mijn ge mak voelen". Over beide voorvallen is binnen NS-kringen in de afgelopen da gen uitvoerig gepraat. Zonder echter dat dit heeft geleid tot de conclusie dat het huidige sys teem van trein- c.q. passagiers begeleiding op de helling moet. "Daar is ook geen enkele aanlei ding toe," zegt de chef van het informatiecentrum van de spoorwegpolitie J. Brandsema. "Dit zijn uitzonderlijke voorval len, die bepaald niet maatgevend zijn voor de situatie op de Ne derlandse treinen." "Wat het geval in Deventer betreft kan men de NS moeilijk wat ver wijten. We hadden wel degelijk onze voorzorgsmaatregelen ge troffen. Uit ervaring weten we dat het in de laatste trein nog wel eens uit de hand kan lopen. Er stappen hoofdzakelijk jongelui in die uit dansen zijn geweest. En die willen in brooddronken toe stand nog wel eens baldadig zijn. Daarom hebben we die avond vier man spoorwegpolitie in de trein laten meerijden, drie in uni form en een in burger. Bovendien hebben we op het traject ook een auto ingezet met nog eens twee Uit de reconstructie is komen vast te staan dat de groep jongelui, waar ook het 21-jarige slachtoffer deel van uit maakte, de spoor wegpolitie die avond handen vol werk heeft gegeven. Zo hield een aantal de trein op door in een van de stations op de spoorbaan te gaan liggen ("machinistje pes ten"), werd er aan de noodrem ge trokken en deed er een een po ging om via een van de balkons boven op de trein te klimmen. Afgezonderd Om verdere baldadigheden te voorkomen is de groep in een coupé van de trein afgezonderd en in de gaten gehouden. Onvol doende naar later bleek want één, een jongeman uit Deventer, zag kans het raam uit te klauteren en kruipend over het dak de kop van het treinstel te bereiken. Daar heeft hij zich in het duister vast geklampt aan de stroomafnemer die hem electrokuteerde bij het binnen lopen van het station De venter. "Ik geloof niet dat dit voorkomen had kunnen worden", zegt Brandsema. "Net zo goed als wij machteloos staan als mensen uit de trein springen. Om zoiets voor te zijn zou je constant elke deur of "Daarom is de spoorwegpolitie al leen daar aanwezig waar er problemen zijn of waar ze in trei nen of op de perrons verwacht kunnen worden. Het lukraak la ten meerijden van politiemensen heeft geen zin. Want dat zou be tekenen dat ze niet aanwezig kunnen zijn op plaatsen waar ze nu juist wel gewenst zijn. Een ge plande inzet is veel effectiever". "Zoals we dat nu doen met de zoge naamde disco-treinen en zoals we dat in het verleden ook heb ben gedaan met de treinen waar grote groepen Zuidmolukkers in mee reden. De voetbaltreinen ge ven ons al wat minder zorgen". Beter Wat die laatste categorie betreft, het lijkt er op dat de horden voetbal fans hun leven aan het beteren zijn. Ten opzichte van vorig jaar hebben ze vijftig procent minder vernie lingen aangericht. Dat neemt niet weg dat er jaarlijks nog voldoen de aan vandalisme resteert. De statistieken geven aan dat 1978 nog goed is voor 1700 gevallen, in geld uitgedrukt toch nog een paar miljoen gulden. Een duidelijk opgaande lijn is het vandalisme is er niet. Dat is ook van toepassing op het aantal agressie-gevallen, dus de hoe veelheid blauwe ogen, bloedneu zen en gebroken brillen opgelo pen door treinreizigers en -per soneel. Het jaargemiddelde ligt nu op honderd. Er is wel een ver schuiving te zien in het gedrag van de uit het gareel lopen trein reiziger. Waagde deze een jaar of tien geleden in een balorige bui zich hooguit aan het mollen van een asbak of het uitdrukken van een sigarettepeuk op de stoelbe- kleding, de laatste jaren manifes teert het vandalisme zich onder meer in het onklaar maken van de verlichting, het 'ontmantelen' van zitplaatsen en het stuk gooi en van stationsklokken. En om de zenuwen van de treinmachi nisten op de proef te stellen is momenteel erg in het zogenaam de "op de rails staan (of liggen)". Dus voor een aanstormende trein plaats nemen en dan het tijdstip van opzij springen zolang moge lijk uitstellen. Gegeven "Het vernielingsprobleem waar wij mee kampen is op zich niet op zienbarend", meent de chef van het informatiecentrum. "Het is nu eenmaal een gegeven dat het op straat in Nederland de laatste jaren ook niet rustiger is gewor den. Vergeet niet dat we de door snee van het Nederlandse publiek vervoeren. Maar geluk kig blijft de zware criminaliteit ons bespaard". Het reizigersaanbod van de NS zit nog steeds in de lift. Ten opzichte van vorig jaar ligt dat nu vijf pro cent hoger. "Daar blijkt nog eens uit", zegt Brandsema, "dat het reizen per trein niet als onveilig wordt beschouwd. Ik geef toe dat er zo nu en dan erg nare dingen gebeuren maar dat dat betreft dan wel zaken die van te voren onmogelijk zijn te voorzien. Want neem nu het geval van die baby die door het toilet is gespoeld. Op een Nederlandse trein hebben we zoiets nog nooit eerder aan de hand gehad. Het is puur toeval dat wij hier bij betrokken zijn ge raakt. Voor hetzelfde geld wordt de baby ergens in een vuilnisbak achter gelaten. Dus om in dit ge val gelijk maar te gaan roepen dat het erg slecht gesteld is met het toezicht in de Nederlandse trei nen is schromelijk overdreven. Ook dit is duidelijk een geval dat we niet hadden kunnen voorko- De spoorwegrecherche in Neder land, sinds vorig jaar november is de naam veranderd in spoorweg politie, heeft er nu zestig dienst jaren opzitten. Begon met een handjevol rechercheurs die toen onderdeel uitmaakten van de Amsterdamse politie en zich hoofdzakelijk bezig hielden met de bestrijding van transportdief stallen. Die pure recherchetaak is in de zestiger jaren op het tweede plan komen te staan en werd de voornaamste taak de ordehand having. Samenwerking Werkt als bedrijfspolitiekorps nauw samen met de korpsen van rijks- en gemeentepolitie. Heeft een volledige politiebevoegheid, die echter alleen geldt als spoor wegaspecten in het geding zijn. De NS heeft een eigen politie opleiding, die ongeveer overeen komt met de "normale" oplei ding. De sterkte van het NS-korps be draagt op dit moment iets meer dan driehonderd man, van wie twintig procent is geleerd om te gaan met beveiligingshonden. Daar hebben de spoorwegen er momenteel zestig van. De gecer tificeerde honden worden jong aangekocht en krijgen in Maars- sen een opleiding. Door Herman van Amsterdam kensommetje dat in de praktijk natuurlijk niet op gaat. Want we hebben bijvoorbeeld wel 330 sta tions maar op hoeveel doen zich dagelijks ook werkelijk proble men voor? Hetzelfde geldt voor de paar duizend kilometer spoorbaan. Er gaan soms maan den voorbij zonder dat er iets mee aan de hand is". "Men moet zich daarom ook eerder de vraag stellen: Kan de NS met het huidige bedrijfspolitiekorps alle onregelmatigheden die zich in en rond de treinen en spoor wegemplacementen voor doen, het hoofd bieden? Want dat is het criterium. Onze taakstelling is nu eenmaal anders dan die van de rijks- of gemeentepolitie. Die voeren een meer repressief be leid. Wij zoeken het meer in de preventieve sfeer. En die taak kunnen we met de huidige bezet ting best aan". De NS-bedrijfspolitie heeft in de afgelopen jaren een forse uitbrei ding ondergaan die percentage- gewijs beduidend hoger ligt dan de personeelsuitbreidingen bij de rijks- en gemeentepolitie. Acht jaar terug had men nog maar de beschikking over 124 man. Dus sedert 1971 is er sprake van een dikke verdubbeling. Zwak punt is nog wel dat het NS- bedrijfskorps naar verhouding vrij veel jonge mensen in dienst heeft "die nog onvoldoende in gewerkt zijn." Uitgaande van de bijna 330 spoor wegstations in Nederland, meer dan 2800 kilometer spoorbaan, vier duizend treinen per dag (nog niet meegerekend de honderden goederentreinen) en dagelijks een half miljoen treinreizigers be tekent dat omgerekend voor elke Best leuk spoorwegpolitieman de zorg ovei één station, dertien personen treinen en 1700 treinpassagiers Is dat niet een te zware belasting? Brandesma: "Ik zeg niet dat we aan deze hoeveelheid politiemensen ook in de toekomst voldoende zullen hebben. Dat hangt hele maal af van de maatschappelijke ontwikkelingen. Maar nu kunnen we de situatie wel degelijk de baas." Vertekend "Als je naar de kale cijfers kijkt heb je de neiging om te veronderstel len van wel," zegt Brandsema, "maar ze geven een sterk verte kend beeld. Die cijfers zijn louter de vrucht van een eenvoudig re- Geen vuiltje aan de lucht, zo te ho ren. Maar binnen de NS zijn er die heel andere geluiden laten horen waar het de ordehandhaving en toezicht in treinen betreft. In de trein van Utrecht naar Leiden zegt de dienstdoende conduc teur, hij heeft er 26 dienstjaren opzitten: "Best leuk die paar honderd man spoorwegpolitie maar in de praktijk heb je er zo weinig aan. Althans, dat is mijn ervaring. De keren datje ze nodig hebt moet je tien minuten of een kwartier op ze wachten en dan zijn de vogels vaak al lang gevlo gen. Ja, zegt men dan, jullie moeten or deverstoorders of mensen die niet willen betalen maar vast houden tot de politie op komt da gen. Maar daar komt natuurlijk niets van terecht. Want stel dat ik op weg ben van Amsterdam, naar Utrecht en in de Bijlmer stappen een paar lastige jongens in met wie ik het in Abt oude aan de stok krijg. Dan mag men toch niet verwach ten dat ik die lui helemaal tot Utrecht, waar dan politie aanwe zig is, in de trein kan houden. Je zou het ergens wel willen maar het punt is dat je er tegenwoordig helemaal alleen voor staat. Vroe ger had elk treinstel een eigen conducteur. Als er dan mot was kon je samen met je collega's ac tie ondernemen. Nu sturen ze drie of meer treinstellen de baan op met maar één conducteur". "Die personeelsinkrimping zal wel noodzakelijk zijn geweest maar ik geef je op een briefje dat het de criminaliteit op de trein heeft bevorderd. En laat ze daar op het hoofdkantoor nou niet zeggen dat het alleen om onschuldige dingetjes gaat. Want hoeveel keer gebeurt het bijvoorbeeld niet dat ik heroïnespuiters van de wc moet halen. Daarom kan ik mij ook best indenken dat er jonge re collega's zijn die het vertikken om de ronde te doen als ze zien dat er herrieschoppers in de trein zitten". Militairen "Volgens mij zou een oplossing zijn of weer meer personeel aan boord of de conducteur meer bevoegd heden te geven dan hij nu heeft. Dat wij bijvoorbeeld militairen die in de trein meereizen op dracht kunnen geven ons een handje te helpen als we in de problemen raken. Op de conduc teursopleiding zou men ook wat meer op probleemsituaties moe ten inspelen. Het aantrekken van meer en meer politiefunctiona rissen zet volgens mij geen zoden aan de diik. De nare dineen ee- beuren in de trein en dat is ook de plaats waar we als NS-personeel sterk moeten staan" J. Brandsema, chef van het informatiecentrum van de spoorwegpolitie. "De NS valt niets te verwijten

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17