LEIDSCH DAGBLAD Minister Albeda ligt dwars 1 e Zomer Brits kabinet akkoord met Rhodesië-plan Bij botsing: dode en zwaargewonde immËB&g HCG wil deel Arnhem Beheer BY overnemen Vrijen op strand bestraft Begroting nog niet rond ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35932 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN (Reuter) - Het Britse kabinet is gisteren tijdens een bijzondere zit ting akkoord gegaan met de plannen van premier Margaret Thatcher voor een regeling van het 14 jaar oude conflict in Rhodesië. Volgende week zullen alle betrok ken partijen worden uitgenodigd voor een constitutionele confe rentie, die half september onder voorzitterschap van de Britse minister van buitenlandse zaken Voor het begin van de conferentie zal aan de deelnemers een ont- werp-grondwet voor Rhodesië worden voorgelegd. In Londen is niet bekendgemaakt welke lei ders zullen worden uitgenodigd, maar wel is meegedeeld dat geen vertegenwoordigers van andere. Gemenebest-landen aan de on-1 derhandelingen zullen deelne men. Over het nieuwe Britse Rhodesiëplan is afgelopen week einde overeenstemming bereikt op de topconferentie van het Gemenebest in Lusaka, Zambia. De Britse gazant voor Rhodesië, Derek Day, zal binnenkort naar Salisbury reizen om de Britse voorstellen uiteen te zetten aan de Rhodesische premier Abel Muzorewa. De Britse regering heeft duidelijk gemaakt dat het Muzorewa vrijstaat de blanke ex- premier Ian Smith - nu minister zonder portefeuille in Muzore- wa's regering - in zijn delegatie op te nemen. Maar het is in Lon den een publiek geheim dat En geland liever een andere verte genwoordiger van de blanke minderheid ziet komen dan de onbuigzame Smith. Uitnodigingen zullen zeker ook ge zonden worden aan de leiders van het Patriottisch Front, Josua Nkomo en Robert Mugabe. Volgens president Julius Nyerere van Tanzania staat het Patriot tisch Front niet afwijzend tegen over de Britse plannen. Als het nieuwe initiatief schipbreuk lijdt zal dat niet aan het Patriottisch Front, maar aan de regering-Mu- zorewa of aan Zuid-Afrika liggen, aldus Nyerere. Hij zei dat het Patriottisch Front het idee van nieuwe verkiezingen en een nieuwe grondwet niet af wijst. „Het Patriottisch Front verlangt alleen dat er het noodza kelijke gezag zal zijn om vrije en eerlijke verkiezingen te verzeke ren. Ze hebben gelijk. Ik eis dat ook. De Britten moeten laten zien dat zij over het gezag beschikken om toezicht te houden op de ver kiezingen". De uitspraak betekent kennelijk dat het front bereid is tot com promissen op een der meest con troversiële punten: de deze week herhaalde eis dat het regeringsle ger van Zimbabwe-Rhodesië wordt ontbonden en vervangen door het guerrillaleger van het front. (Van onze correspondent) ATHENE - Een-23-jarige Til- burgenaar is door een recht bank op het Griekse eiland Syros, hoofdstad van de pro vincie Cycladen, veroor deeld tot 11 maanden gevan- genisstr af omdat hij op het naburige eiland Mykonos „naakt in een slaapzak" de liefde zou hebben bedreven met een Australische die tot zeven maanden is veroor deeld wegens „medeplich tigheid". Een andere Austra liër die ruzie zou hebben ge maakt met de verbaliseren de agent kreeg negen maan den. Het eiland Mykonos met zijn twee naaktstranden staat bekend als het meest tole rante van Griekenland op het gebied van naaktrecrea- tie en zedelijkheid in het al gemeen. In de rest van Grie kenland komen jaarlijks on geveer 200 toeristen in de ge vangenis terecht wegens dit soort vergrijpen, maar de diverse eilanden en andere badplaatsen verschillen sterk in strengheid van con trole en strafmaat. Op hetzelfde Syros werden vo rig jaar vijf Nederlanders die met vijf andere toeristen on gekleed hadden gezwom men, vrijgesproken omdat de marechaussee geen getui gen kon leveren die aanstoot hadden genomen. Dit schijnt echter een nogal rekbare ju ridische interpretatie te zijn geweest. Grote bos branden in Zd.-Frankrijk MARSEILLE (ANP) - Aanhou dende bosbranden in het zuiden van Frankrijk hebben tot dusver al meer dan zevenduizend hecta ren bos verwoest. Het vuur woedt op wel 45 plaatsen tegelijk. De zwaarste brand woedt nu in een gebied op een tiental kilometers ten noorden van de badplaats Saint Tropez. Kampeerders daar zijn begonnen hun spullen in veiligheid te brengen. In deze streek zijn tot dusver drie duizend hectaren bos een prooi der vlammen geworden. Het vuur wordt aangewakkerd door een krachtige wind. In het departement Vaucluse zijn uit een vakantiekolonie van de Belgische posterijen 280 kinde ren naar veiliger oorden overge bracht. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Somber weekeinde Het KNMI is nogal somber voor het weekeinde: vandaag veel bewolking met af en toe regen of motregen en mor gen half tot zwaar bewolkt. Maar dan zal er waarschijnlijk geen regen vallen. De middagtemperaturen lopen van daag op tot 18 graden, morgen tot 20 graden. Weinig wind uit zuidwestelijke richting. 12 AUGUSTUS Zon op: 6.18 uur; onder: 21.11 uur Maan op: 23.26 uur; onder: 11.53 uur. Hoogwater te Katwijk om 7.00 en 19.28 uur, laagwater om 3.01 en 15.20 uur. 13 AUGUSTUS Zon op: 6.19 uur; onder: 21.09 uur Maan op: 23.55 uur; onder 13.09 uur. Hoogwater om 7.46 en 20.15 uur, laag water om 3.48 en 16.07 uur. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zit nog volop in de begro tingsperikelen. Weliswaar zei premier Van Agt vlak voor de vakantie dat het kabinet zijn zaakjes in grote trekken rond had, maar ook toen al waren er op sociaal- economisch terrein niet opgeloste problemen. Daarbij liet met name minister Albeda (sociale zaken) zijn tan den zien. De afspraak is toen gemaakt dat na de vakantie de knopen zouden worden doorgehakt. Herman van Veen heeft bij al zijn activiteiten nu een nieuwe ontwikkeld: film maker. Volgende week gaat zijn film "Uit elkaar", die hij regisseerde en waarin hij de hoofdrol speelt, in première. Van Veen hoopt dat de film op zijn waarde zal worden geschat: als het debuut van een jong filmregisseur. PAGINA 19 Goedkope boter niet voor kleine banketbakkers. PAGINA 7 Pomphouders in Spanje gaan staken. PAGINA 9 Feyenoord in finale Rotter dam-toernooi. PAGINA 11 "We kunnen kwalijk elk raam en deur bewaken". Over agressie in de Neder landse treinen. PAGINA 17 Belgisch smeergeldschan daal: Tuna X ging zingen bij de Bob. PAGINA 23 De Scheveningse haven: "Armoe was vroeger troef, maar vissen mocht je over- Temidden van de enorme ravage tracht men de chauffeur van de vrachtwagen te bevrijden. Er was vijf kwartier voor nodig om de zwaargewonde man uit de kabine te halen. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Opnieuw heeft de provin ciale Herenweg tussen Leimuiden en Alphen aan den Rijn een slachtoffer geëist. Bij een botsing tussen een perso nenauto uit de richting Leimui den en een tegemoetkomende vrachtwagencombinatie is de 26- jarige Marianne van Noort uit Amstelveen om het leven geko men. Zij reed in de personenauto. De 22-jarige vrachtwagenchauf feur M.A.J. uit Alkemade moest met levensgevaarlijke verwon dingen worden opgenomen in het Alphense Rijnoord zieken huis. Het ongeluk gebeurde gistermid dag omstreeks half drie, maar doordat de met augurken in glas geladen vrachtwagen kantelde duurde het vele uren voor de enorme ravage volledig was op geruimd. De toedracht van het ongeluk is nog onduidelijk. Of de Amstel- automobiliste schrok van duif tegen haar voorruit (een In Alphen aan den Rijn dood dier werd in de buurt ge vonden) of dat zij een zeer onge lukkige inhaalmanoeuvre maak te is nog niet vastgesteld, in elk geval kwam zij plotseling op de linker weghelft terecht. De chauffeur van de vrachtwagen trachtte een botsing te voorko men door de berm in de sturen. Het lukte niet. De personenauto boorde zich in zijn flank. De vrachtwagen schaarde, klapte om en sloeg ter hoogte van de ca bine tegen een boom. De jonge man moest worden uitgezaagd. De Amstelveense kon na het weg zagen van de versnellingspook snel uit het wrak van haar auto worden bevrijd, maar enkele uren later bezweek zij in het Aca demisch ziekenhuis in Leiden aan de opgelopen verwondingen. De politie zoekt nog naar getuigen. Kettingbotsing Op de rijksweg A-12 bij Woerden vielen gisteravond twee doden bij een kettingbotsing. Er waren bij de botsing maar liefst zes au to's betrokken, waarvan er twee zijn uitgebrand. De 21-jarige G.van der Most uit Naaldwijk en zijn 79-jarige tante J. P. Voogt uit 's Gravenzande kwamen in de vlammen om. Er werden ook twee personen licht gewond. De oorzaak was volgens te politie te vinden in te weinig afstand houden. Binnen korte tijd ontstond er na het ongeluk een file van zo'n negen kilometer. Het duurde anderhalf uur voor de politie de ravage van de weg had. Van Agt vergat destijds te vertellen dat Albeda pas akkoord zou gaan met de toen ter tafel liggende be grotingsvoorstellen, als de uit komsten van de Macro-Economi sche Verkenningen (MEV) hem dat mogelijk zouden maken. Immers, pas aan de hand van de MEV-gegevens zou kunnen wor den uitgemaakt hoe het „inko mensplaatje" voor 1980 eruit zal Achteruit Inmiddels zijn een aantal MEV-ge gevens bekend. Daaruit blijkt dat - door de olieprijsstijgingen en vooral omdat in het kabinet de gedachte leeft de overheidsbij drage aan de sociale fondsen fors terug te schroeven - het komend jaar de inkomens reëel flink ach teruit zouden kunnen gaan. Al leen al door de verminderde overheidsbijdrage aan de sociale fondsen zou de koopkracht met zo'n half procent teruglopen. Voor Albeda is dat een onverteer bare zaak, niet in de laatste plaats omdat een dergelijke opstelling van het kabinet zal leiden tot for se looneisen van de kant van de vakbeweging. Dan komt het ka binet snel voor de noodzaak te grijpen naar het wapen van de geleide loonpolitiek. Ook daar voelt Albeda weinig voor. deze strijd is de sector structuur nota, die al maanden geleden aan de Tweede Kamer was toege zegd, nog steeds niet klaar. Op het ogenblik is op ambtelijk topniveau intensief overleg gaande om uit de impasse te ko men. Een politieke beslissing valt eerst over een dag of tien te ver wachten. Pas daarna zal het ka binet overeenstemming kunnen bereiken over de totale begro ting. 32 PAGINA'S 60 jaar dansplezier bij cDanssct]ool (pa cWielinga [jfrffijjj») Inschrijving vanaf maand3g as. haal de feestkrant met hel lesprogramma aan de school Brandstichting in joods restaurant West-Berlijn WEST-BERLIJN (DPA) - Rechtse extremisten hebben een gebouw in West-Berlijn in brand gesto ken, waarin een restaurant met een joodse eigenaar is gevestigd. Er zijn geen slachtoffers. De poli tie meent dat het mogelijk gaat om een wraakactie voor de ver oordeling van tien neo-nazi's in Berlijn. Op het huis was het zwar te verf een Davidster gesmeerd, en de tekst 'Jude Raus'. De Westberlijnse politie heeft in de eerste helft van 1979 een toename van neonazistische en antisemiti sche acties geconstateerd. Vooral in de periode waarin de televisie serie Holocaust werd uitgezon den was er een sterke stijging. Extra LEIDEN (ANP) - De Hollandse Constructie Groep (HCG), on derdeel van HBG, is van plan een deel van de activiteiten en perso neel van de in surseance van be taling verkerende Machinefa briek Arnhem Beheer BV over te nemen. Indien dit plan doorgaat (mogelijk eind volgende week al) lijkt de werkgelegenheid voor ongeveer 250 mensen veilig ge steld, aldus HBG. De besprekingen met de bewind voerders, de vakorganisaties en de ondernemingsraden van Arn hem Beheer zijn in een vergevor derd stadium. De overneming omvat de montageactiviteiten en een deel van de activa (gebou wen, terreinen en machines) van BV Machinefabriek Arnhem te Arnhem en BV Machinefabriek 'Oost-Groningen' te Nieuwe Pe- kela, alsmede de montageactivi teiten van BV Machinefabriek 'Emmen' te Emmen, werkmaat schappijen van de beheermaat schappij. De activiteiten zullen worden geïn tegreerd in de bestaande sector pijpleidingen en montage van HCG waardoor een waardevolle aanvulling van de reparatie- en onderhoudswerkzaamheden in deze sector wordt verkregen. De montageactiviteiten .......v.. zullen als nieuwe vestiging bin nen HCG worden opgenomen. Dit past geheel in het regionale spreidingsbeleid van HCG, dat reeds vestigingen heeft in Lei den, Schiedam, Terneuzen, Sit- tard en Scheemda. Dri essen v. Duyn b.v. Tevens wil hij extra geld voor maat regelen ter bevordering van de werkgelegenheid. Zonder aan vullende maatregelen zal de werkloosheid tot zeker 240.000 stijgen. Vooral over die extra gel den ten behoeve van de bestrij ding van de werkloosheid is een conflict ontstaan met minister Van Aardenne (economische za ken). Laatstgenoemde bewindsman meent dat hij dat geld beter kan gebruiken ver steunverlening aan bedrijven in het kader van Arnhem herstructureringen. Vanwege 4 weken lang het Aeidsch dagblad Ier kennismaking voor de HALVE PRIJS 1000 m2 geloogde boeren meubelen uit Ierland. Buffet kastjes, dressoirs, commodes en brood kasten etc. Hein Chrispijn Hoge Rijndijk 260 - Leiden Telefoon 071 - 410608 e halve "19 o irijs Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open e ^wLeidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Le«

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1