Kinderbijslagregeling voor iedereen Minder bevoegdheden gemeenten ram. Opnieuw acties KNIL-soldaten Langere treinen in spitsuur Ook zelfstandige komt voortaan in aanmerking Zeven jaar voor serie diefstallen Onderhandelingen over eroscentrum begonnen Huwelijken voor vergunning VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 Petitie voor Wiegel t Minister Albeda DEN HAAG (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken heeft bij de kamer een wetsontwerp ingediend dat de kinderbijslagregeling sterk moet vereenvoudigen. DEN HAAG (GPD) - Naar schat ting enkele honderden ex-KNIL- militairen en burgers zullen vol gende week woensdag bij minis ter Wiegel (binnenlandse zaken) pleiten voor het betalen van ach terstallige soldij en pensioengel den. Aan Wiegel zal een petitie worden overhandigd met daarin de wen sen van de voormalige KNIL-mi- litairen. Voor het vertrek naar het Iedereen krijgt voortaan recht op kinderbijslag, ongeacht of hij werknemer is of zelfstandige. Het recht op kinderbijslag gaat gel den vanaf het eerste kind. Dat is vooral van belang voor zelfstan digen omdat die tot nu toe pas vanaf het derde kind aanspraak op kinderbijslag konden maken. Volgens Albeda betekent dit voor 0utraal die groep dan ook een toeneming van het inkomen. Daarvoor in de plaats komt de aan spraak voor zelfstandigen op kinderbijslag voor alle kinderen. Voor de bijzondere categorieën worden voorzieningen getroffen in de sfeer van de buitengewone lastenregeling van de loon - en inkomstenbelasting. UTRECHT (ANP) - Omdat het aan tal treinreizigers flink is toege nomen - in totaal nu ongeveer vijf procent meer dan vorig jaar - zullen de Nederlandse Spoorwe gen met ingang van de winter- dienst op 1 oktober in de spits met langere treinen gaan rijden. Bovendien zullen dan enkele treinen, die nu alleen op maandag en vrijdag rijden, ook worden in gezet op andere werkdagen. Dit meldt het NS-personeelsblad „De koppeling". Die maatregelen zijn in principe bedoeld voor de spitstreinen op de langere afstanden en met na me voor treinen waarvan bekend is dat zij nu al bijna vol zijn. NS wil bovendien een reserve-ca paciteit kweken om indien die toeneming van het aantal reizi gers zich voortzet, ook in de ko mende wintermaanden aan de vraag te kunnen voldoen. Daar naast kan NS dan eventueel ook inspelen op regeringsmaatrege len in het licht van de energie problemen. Voor het laten rijden van meer en langere treinen heeft NS extra materieel en personeel-nodig. Zij zal dan ook 22 elektrische trein toestellen als versterking inzet ten, terwijl zij acht van dergelijke treinstellen in de hoofdwerk plaats in Haarlem rijklaar zal houden. Bovendien zijn nog vier treinstellen bestemd voor de zo genaamde technische reserve. Om alles te kunnen uitvoeren heef NS enkele machinisten en 22 conducteurs meer nodig. De treinen uit het noorden naar Rotterdam en Den Haag, die nu in de spits al bijnavol zijn, onder gaan een versterking. Nu nog worden de treinen uit Leeuwar den en Groningen in Zwolle sa mengevoegd, maar dat zal in de winterdienst niet meer gebeuren. Daardoor komt er op het baanvak tussen Zwolle en Utrecht een spitsuurtrein bij. NS is ook van plan een vroege intercity (ver trektijd 07.06 uur) in te zetten tus sen Groningen en Den Haag, maar dat kan nog niet op 1 okto ber geschieden, aangezien het benodigde materieel dan nog niet beschikbaar is. Tussen Eindhoven en Utrecht gaan meer treinen rijden. Een trein uit Eindhoven in de ochtendspits zal DEN BOSCH (ANP) - De recht bank te Den Bosch heeft de 29-ja- rige A.P. uit Eindhoven veroor deeld tot zeven jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Op 26 juli j.l. eiste de officier van justitie tegen hem negen jaar met aftrek. De man stond terecht we gens kledingdiefstallen, dikwijls gepaard met geweld, die onder meer waren gepleegd in Maaseik (België), Geleen en Hogeloon. vanaf 1 oktober niet alleen meer op maandag maar ook op de an dere werkdagen gaan rijden, ter wijl in omgekeerde richting een trein in de avondspits behalve op vrijdag ook op de overige werk dagen zal vertrekken. Voorts zal een trein 's morgens uit Venlo naar Eindhoven op werkdagen worden doorgetrokken naar Utrecht. Bij de verbinding tussen Zuid-Ne derland (Venlo en Eindhoven) en Den Haag via Rotterdam worden in de spits treinen met extra ma terieel ingezet. Dat geldt ook voor de verbinding van Vlissingen naar Amsterdam en van Amster dam naar Emmerik waar de trei nen in de spits zoveel mogelijk op vrijdagse sterkte worden ge bracht, aldus De Koppeling. Extra subsidie voor besparing DEN HAAG (ANP) - De D'66-ka- merleden Engwierde en Lambers pleitten er in kamervragen voor een extra subsidieregeling te ontwerpen voor onder meer zwembaden en tenniscentra zo dat die ook energiebesparende investeringen kunnen doen. De huidige energietoeslag in de Wet Investeringsrekening geldt al leen maar voor instellingen die inkomens- en vennootschaps belasting betalen. Sommige zwembaden, schaats- en tennis centra zouden daar volgens de D'66-ers niet onder vallen. De directie van het sportfondsen- bad in Bolsward liet onlangs mi nister Van Aardenne van econo mische zaken weten dat een bas sin-afdekkingsinstallatie in openluchtzwembaden heel wat energie zou kunnen besparen. DEN HAAG (GPD) - Kamerlid Ed. Nijpels (WD) heeft twee weken van zijn vakantie uitgetrokken om het werk van gemeente- en rijkspolitie van dichtbij mee te maken, gistermiddag ging hij met wijkagent Peter Versteegh op stap in oud-Scheveningen. De agent en het kamerlid (in regen jas), die pas aan het begin van hun ronde stonden, hielden het op een glaasje sinaasappel sap. Nijpels was een dezer dagen aan wezig bij de onrust die de Haag se politie moest bestrijden in Spoorwi jk en de Schildersbuurt Hij is vol lof over het beheerste politieoptreden, dat hij vanuit een overvalwagen van nabij heeft kunnen bekijken. Nijpels zegt dat hij erg veront waardigde reacties heeft ge hoord op het rapport „Sterkte van de politie" dat vorige week is uitgebracht. Daarin wordt aanbevolen de politiekorpsen voorlopig niet uit te breiden. Volgens Nijpels klagen de poli tiemensen dat niet goed uitge zocht is hoeveel tijd zij moeten besteden aan al het administra tieve werk. De uitbreiding van de politie zou volgens Nijpels dan ook vooral daar moeten ge beuren waar de grote knelpun ten zijn. Loodgieter gedood tijdens werk ROTTERDAM (ANP) - Bij een karwei in de kelder van een huis aan de Olmendaal in Rotterdam is gisteren de 40-jarige loodgieter J. van Gelder uit de Maasstad door elektrocutie om het leven gekomen. De man werd door stroom gedood, toen hij bezig was een waterleiding door te za gen, waaraan de aardleiding van de electriciteit was gekoppeld, aldus de politie in Rotterdam. Het nu ingediende wetsvoorstel is de derde fase in het pakket dat voorziet in een volksverzekering voor de kinderbijslag. In de eer ste fase die op 1 oktober vorig jaar in ging werd de kinderaftrek voor de eerste drie kinderen van werknemers en voor het derde kind van zelfstandigen voor een deel omgezet in een opslag op de kinderbijslag. De tweede fase - begin dit jaar - had betrekking op de meervoudige kinderbijslag voor 16- en 17-jarigen en de kin derbijslag voor nul- tot driejari gen. Afschaffen Minister Albeda stelt nu voor - als laatste fase - om de nog bestaan de kinderaftrek in de loon- en in komstenbelasting volledig af te schaffen. Die maatregel heeft vooral betrekking op de eerste twee kinderen van zelfstandigen, voor wie die aftrek gold. Daar naast verdwijnt ook de kinderaf trek voor een aantal bijzondere categorieën, als gemoedsbe zwaarden, grensarbeiders en ge- scheidenen. Het wetsvoorstel van minister Al beda is "budgettair neutraal", dat wil zeggen: de eventuele finan ciële voordelen voor de overheid vallen weg tegen de nadelen. Voor kleine zelfstandigen zal de nieuwe regeling tot gevolg heb ben dat de nu bestaande opslag op de kinderbijslag deel gaat uitmaken van die kinderbijslag. De kleine zelfstandigen namen en nemen een uitzonderingsposi tie in. Ze hadden in de oude rege ling recht op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind én op kinderaftrek. De verhoging van de kinderbijslag met een opslag gaat ook gelden voor partieel leerplichtigen. Tegenover het voordeel van de zelf standigen staat overigens wel dat zij voortaan een hogere premie last te dragen krijgen. Een over gangsregeling is getroffen voor zelfstandigen zonder kinderen. Zij zullen in het jaar van invoe ring (1980) slechts de helft van de premieverhoging hoeven te be talen. Er komt een tegemoetko ming voor zelfstandigen voor wie het wegvallen van de kinderaf trek niet volledig wordt gecom penseerd door de verhoging van de kinderbijslag. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam is onderhan delingen begonnen met bedrij ven die belangstelling hebben voor de bouw of exploitatie van een eroscentrum. De gesprekken zijn nog in zo'n pril stadium, dat het college van B en W nog geen namen wil noemen van geïnte resseerden, zo maakte burge meester Van der Louw gisteren duidelijk in een gemeenteraads debat over het prostitutie-cen- trum. Tot nu toe is de naam van Heineken het meest genoemd als potentiële belegger. De Rotterdamse raad heeft al in maart besloten dat de prostitutie het best geconcentreerd kan worden op een nog te ontruimen haventerrein op de rand van Feij- enoord-Noordereiland, aan de Nieuwe Maas. Gisteren werd daarover opnieuw gedebatteerd, toen de raadsleden moesten be slissen over een bezwaarschrift, dat het wijkorgaan heeft inge diend. Met een vrij krappe meerderheid (16 stemmen voor, 22 tegen) wer den de bezwaren uit de wijk ver worpen. Vóór erkenning van het bezwaarschrift stemden WD, CPN, SGP en CDA, opdat - zoals WD-woordvoerder mr. J.A. Reus het zei - het eroscentrum van de baan is en Rotterdam weer met een schone lei kan beginnen. De meerderheidsfractie van de PvdA verwierp echter het be zwaarschrift, gesteund door D'66. De bezwaren van Feijenoord- Noordereiland zijn zowel juri disch als praktisch van aard. Vol gens het wijkorgaan verkeert de besluitvorming in zo'n stadium, dat het niet mogelijk is een be roepsprocedure te beginnen bij de Raad van State. Het andere bezwaar is de veelge noemde "uitwaaiiering" van de prostitutie. Het centrum zal de omgeving overlast bezorgen. Sexbazen, aldus het wijkorgaan, zijn vol belangstelling voor café's en huizen in de omgeving van de locatie van het toekomstig eros centrum. De politie zal nooit kunnen voorkomen, dat prosti- tuées en heroïnehandelaars bui ten het eigenlijke sexcentrum ac tief worden. In Rotterdam: minder water in openbare toiletten ROTTERDAM (ANP) - Het ziet er naar uit dat de gemeente Rotterdam dit jaar spectacu lair zal bezuinigen op het wa tergebruik van de 175 open bare urinoirs, die her en der in de stad verspreid staan. De dienst gemeentewerken heeft namelijk de afgelopen weken in de "publieke gemakken" nieuwe sproeikoppen ge monteerd, die voor het schoonspoelen nog geen tiende nodig hebben van de hoeveelheid water die tot dusver werd gebruikt. Op de waterrekening gaat dat vol gens een schatting van het drinkwaterleidingbedrijf per jaar meer dan 200.000 gulden schelen. Vorig jaar betaalde Rotterdam voor het waterge bruik van de urinoirs nog een bedrag van bijna een half miljoen gulden. De dienst gemeentewerken werd door Amsterdamse collega's op het bezuini gingsidee gebracht. In de hoofdstad zijn de openbare waterplaatsen al geruime tijd voorzien van een ander type sproeier met veel kleinere gaatjes. De Rotterdammers kregen van hun Amsterdam se collega's te horen dat op deze wijze de "krullen" en andere piasgelegenheden net zo goed schoon spoelen. De nieuwe sproeiers, die nu dus ook in Rotterdam zijn gemon teerd, hebben per dag maar 1100 liter water nodig. Daar door zijn de gemeentelijke urinoirs in een klap verhuisd van de categorie grootver bruikers naar die van de kleinverbruikers. ministerie van binnenlandse za ken wordt om acht uur 's mor gens verzameld b(j het Haagse Centraal Station. De ex-KNIL-militairen zijn ver deeld in twee groepen. De eerste groep eist dat alsnog soldij wordt uitbetaald - ruim 16.000 gulden netto gemiddeld per man - over de ruim 3,5 jaar die de oud-solda ten in Japanse gevangenschap zaten. De tweede groep, genoemd naar initiatiefnemer en actievoerder H. Salassa, wil bovendien soldij en pensioen over de periode 1945-1949. Deze groep bestaat uit Ambonnezen die nog een gelde lijke tegemoetkoming willen zien voor de in die periode opgelopen „schade". Het kabinet besloot onlangs dat verzetsmensen uit het voormali ge Nederlands-Indië geen bij zonder pensioen krijgen. In het kader van de Wet Bijzondere Pensioenen vecht een aantal mensen dat in Indië tijdens de Japanse bezetting in het verzet zat, al enige jaren om een uitke ring. Daarmee willen ze worden gelijkgesteld aan diegenen die in Nederland verzetsdaden pleeg den. Deze laatste groep mensen kan wel recht op zo'n bijzonder pensioen doen gelden. UTRECHT (ANP) - In Nederland worden op grote schaal tegen be taling schijnhuwelijken gesloten om illegale buitenlanders aan een verblijfsvergunning te helpen. De FNV heeft aan de hand van gegevens van de afdelingen hu welijkszaken van de gemeenten Amsterdam en Rotterdam bere kend dat er elke week minstens tien tot twintig van deze huwelij ken voorkomen. De vrouwen (en in mindere mate ook mannen) die daaraan meewerken „verdienen" gemiddeld 6500 gulden. Het is de bedoeling, dat de huwelij ken weer snel worden ontbon den, maar volgens de vakbonds krant van de FNV is het al voor gekomen dat betaalde huwelijk spartners ook voor de scheiding weer geld eisen. Als het bewijs van opzettelijk be drog niet kan worden geleverd, moeten de ambtenaren de huwe lijken voltrekken, ook al ver moeden zij dat er een luchtje aan Provincie gaat meer toezicht houden DEN HAAG (ANP) - Het kabinet- Van Agt wil de samenwerkings vormen tussen gemeenten be perken en een aantal bevoegdhe den naar de provincies overhe velen. Daartoe hebben de bewindslieden Wiegel en Koning van binnen landse zaken een nieuwe wet ge meenschappelijke regelingen samengesteld, waarover advies wordt gevraagd aan onder meer de provinciale besturen, de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, de raad voor de territo riale decentralisatie en de raad voor de gemeentefinanciën. Het is ook toegezonden aan de ge meentebesturen. De minister en de staatssecretaris hopen dat advisering en inspraak het mogelijk maken voor de jaarwisseling het definitieve wetsontwerp in te dienen. Bovengemeentelyke zaken als stu ring, planning, ruimtelijke orde ning, werkgelegenheid, recreatie en milieuhygiëne dienen door een bovengemeentelijk orgaan te worden beheerd, zo luidt de op vatting van de ondertekenaars van het plan. Bovendien zal er ordening moeten komen in de 1500 bestaande samenwerkings- regelingen die op het ogenblik bestaat op terreinen als brand weer, ziekenvervoer en vuilver branding. Samenwerkingsregelingen met vaak een eigen apparaat, een be stuursorgaan en een eigen beleid. Men mikt nu op een bundeling in samenwerkingsverbanden, waarvan de indeling zal worden overgelaten aan de Gedeputeer de Staten (het dagelijks bestuur van de provincie). Het gevolg zal zijn dat een aantal bestaande sa menwerkingsverbanden gaat verdwijnen. Nagegaan moet worden of nog wel met de juiste gemeenten wordt samenge werkt, terwijl ook de financiële banden moeten worden nage gaan want er is volgens de rege ring geen plaats meer voor een rijksbijdrageregeling, er zal geen eigen geldstroom meer bestaan tussen het rijk en de regio. Door haar rol op het stuk van coör dinatie en sturing van het ge meentelijk beleid te versterken stelt het wetsontwerp de provin cie beter in staat zich actief te be wegen op een terrein waar tot nog toe veelal gewesten werkzaam zijn. De jaren zeventig hebben een ontwikkeling naar gewest- vorming te zien gegeven waarbij de gemeenten zichzelf in feite ondergeschikt maakten aan het gewest. Door een ruime uitleg van de wet gemeenschappelijke regelingen stelden de gemeenten pre-gewesten in met een min of meer eigen gezicht en met coör dinerende en sturende bevoegd heden ten opzichte van diezelfde gemeenten. Hierdoor ontstond een beweging tot verzelfstandi ging van een aantal gewesten of, anders gezegd, tot een vierde be stuurslaag. In steeds bredere kring, ook in de Staten-Generaal, is op een der gelijke ontwikkeling kritiek ge leverd. Deze kritiek betrof het nog steeds verder op de achtergrond raken van wat de wetgever oorspron kelijk voor ogen stond, namelijk samenwerkingsrelaties tussen met name gemeenten, waarbij die gemeenten in belangrijke ma te invloed zouden kunnen uitoe fenen op het samenwerkingsver band. Deze gedachtengang lag geheel in de lijn van het beginsel van vrijwilligheid king, dat de grondslag vormde, van een huidige wet gemeen schappelijke regelingen. De gewenste nieuwe ordening kan, volgens de bewindslieden, het best worden verwezenlijkt door een indeling van elke provincie in samenwerkingsgebieden. In het voorstel is deze indeling aan de Provinciale Staten toevertrouwd. Mede om de nagestreefde bun deling van gemeenschappelijke regelingen te bereiken is het. naar de mening van minister Wiegel en staatssecretaris Koning, noodzakelijk het middel van op legging achter de hand te hou den. Samenwerking tussen ge meenten en andere organen is immers in beginsel alleen moge lijk als die samenwerking alle gemeenten binnen een gebied betreft. AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam zijn gistermiddag twee ge wapende overvallen gepleegd, beide rond één uur. Bij een over val op de AMRO-bank in de Bur gemeester De Vlugtlaan maakten de daders, twee mannen, enkele duizenden guldens buit.Zij reden met hun auto door een raam aan de zijkant van het bankkantoor. Hierdoor kwamen zij terecht ach ter een .Jcooi", de met kogelvrij glas afgesloten ruimte in de bank waarin zich de waardevolle spullen bevinden. Eén van de da ders had een machinepistool bij zich. Hiermee werd niet gescho ten. Beide mannen ontvluchtten in een gereedstaande auto met een derde man achter het stuur. revolvers gewapende beroofden vrijwel tege lijkertijd een postagentschap an nex sigarenzaak in de Van Lim burg Stirumstraat. De mannen namen de kassa uit de winkel en geld en cassettes uit het Posta gentschap mee. Hoeveel precies werd buitgemaakt is nog niet be kend De daders van beide o voortvluchtig. vallen zijn

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7