'V oorschoten moet sneller gaan bouwen' eidse agenda 'Alphen weer klaar voor opvang woningnood steden NIEUWE WIJK (5000 WONINGEN) ALLEEN MOGELIJK ALS RIJK MEEBETAALT Geen fiat voor bouw bungalows aan Menten als tegenprestatie "VERGETEN" HOND NU SPOORLOOS "Geen busbaan op Papelaan" Dierenartsen "Eenden niet meer voeren" PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 ALPHEN AAN DEN RIJN-Nog vóór het jaar 1979 om iszal de Alphense gemeenteraad een standpunt innemen over de woningbouw in een eventuele nieuwe grote wijk over het spoor. Kerk en Zanen. Er kunnen hier zo'n 5000 hui zen komen. Gesproken zal worden over het "structuurplan" van de gemeente, dat laat zien hoe de wijk er ongeveer kan gaan uitzien. Tevens zal de gemeenteraad dan worden geconfronteerd met de hoge financiële las ten. Verwacht wordt dat Kerk en Zanen een dure wijk wordt om te bouwen, vanwege de ligging over de spoorlijn Leiden-Al phen-Utrecht. Het is volgens wethouder J.W. Haanstra (ruimtelijke ordening) zelfs zeker dat de wijk niet ge bouwd zal worden als het rijk niet flink bijspringt. "We zullen zoveel miljoenen verslin dende kunstwerken (zoals brug gen en tunnels) moeten aanleg gen, dat we niet hoeven te reke nen op een sluitende exploita tie", aldus Haanstra, die zijn hoop heeft gevestigd op een be leidsombuiging bij het rijk, waardoor de woningbouw nieuwe impulsen zullen worden toegediend. Volgens Haanstra komt die be leidsombuiging er ook, onder druk van de woningnood, die planologische bezwaren (de aan tasting van Hollands' groene hart) naar de achtergrond zal dringen. Alphen, dat de komende jaren op last van de provincie alleen nog maar de groei van de eigen streek streekbevolking opvangen, staat wat betreft Haanstra klaar om zich ook weer te ontfermen over de woningzoekenden uit de grote steden, als zijn verwachtingen uitkomen. Intussen heeft Haan stra de beperking die de provin cie Alphen heeft opgelegd (niet meer dan 1700 huizen in Kerk en Zanen in 1990) aangegrepen om zich te verzekeren van provin ciale steun bij het lospeuteren van geld bij het rijk. Haanstra: "Wij hebben de provin cie voorgehouden dat zij door ons zo te beperken ook financieel verantwoordelijk is voor het plan Kerk en Zanen. De provincie heeft we) geen geld, maar ik moet zeggen dat er wel begrip is voor onze redenering". De Alphense wethouder, die er trouwens van uitgaat dat die 1700 huizen er van de provincie wel 2000 mogen worden, doelt daar mee op het feit dat het.aantal hui zen dat gebouwd mag werden van belang is voor de financiering van het bestemmingsplan: het verkopen van bouwgrond moet het geld voor wegenaanleg en dergelijke opleveren. Niet alleen het aantal huizen is trouwens wat dat betreft van be lang; ook de verdeling in aantal len woningwet-, premie koop-, en vrije sectorhuizen telt mee. Deze verdeling moet nog worden gemaakt, zoals er nog veel uitge werkt moet worden voordat er in Kerk en Zanen gebouwd kan worden. Modellen Op dit moment is de ontwikkeling van de eventuele nieuwe Alphen se wijk niet meer dan een papie ren kwestie, waarvan de eerste Verk66I* stedebouwkundige resultaten maandag besproken zullen wor den in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Er zal gesproken worden over twee basismodellen, waarbij geva rieerd wordt naar het aantal te bouwen woningen (2000 in de eerste fase tot zo'n 5000 over 20 jaar). Die twee basismodellen (in totaal zijn er zes modellen van af geleid) duidt Haanstra respectie velijk aan als een model "Am sterdam", waarbij zoals in de hoofdstad met halve ringen of schillen rond het station wordt gewerkt, en een model "Barcelo na". Dit laatste model gaatuitvan een opbouw van Kerk en Zanen in rechthoekige blokken, in ver band met de fasering de meest simpele werkwijze. Bij het "schillenmodel" (Amsterdam) wordt meer nadruk gelegd op de centrumfunctie die is toegedacht aan de omgeving van het station in Alphen. Bij de ontwikkeling van een wijk ten zuiden van de spoorlijn in Al phen is uiteraard ook het ver- keersvraagstuk van belang. In de toekomst moet rijk weg rijksweg (zuidelijk van deze wijk Kerk en Zanen) het antwoord geven op toekomstige, maar vooral ook be staande verkeersproblemen. "Het verkeer moet uit het Al phense centrum, daar is iedereen het over eens", benadrukt wet houder Haanstra. Mede gelet op die bestaande ver keersproblemen en gezien het feit dat de aanleg van rijksweg 11 rond Alphen nog wel een tijd op zich kan laten wachten, is er bij de aanleg van Kerk en Zanen een andere mogelijkheid voor han den die tijdelijk verlichting kan brengen. Ook in de modellen die aan de structuurschets Kerk en Zanen ten grondslag liggen is die mogelijkheid aangegeven: een tijdelijke randweg, die te zijner tijd in de wijk kan worden opge nomen. Haanstra, verduidelij kend: "Het is een beetje te verge lijken met de Bruins Slotsingel, die straks een deel v^n zijn func tie verliest na het openen van de Zegerbaan". Vrijdag Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Parlement. Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, vanaf 21.30 uur. Volkshuis, open sociëteit, 21.30 uur. Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt. 9.30-17 uur. Nieuwe Rijn 20a, vróuwencafé, vanaf 21 Vlietweg, opening clubgebouw tuin- groep Oostvliet, 10 uur. Tom Menken-hal, reggae-festival, 17-22 Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Tom Menken-hal, reggae-festival, 14-21 VOORSCHOTEN - Voorschoten moet meer vaart zetten achter haar plannen voor nieuwbouw. Dat geldt vooral voor de woningbouw in de wijk Bijdorp II. Die haast is nodig, omdat er nu een achterstand is in de aantallen nieuwe huizen ten opzichte van de provincieplannen. Dat is de visie van de commissie openbare werken van Voor schoten die gisteravond vergaderde. Binnen de huidige plannen is een versnelde bouw van woningen voor minder draagkrachtigen niet mogelijk. Alleen de wijk Noord-Hofland vormt hierop een uitzondering. In Boschgeest, waar nog wel voor bouw geschikt terrein aanwezig is, bestaat ech ter weinig kans om te komen tot gesubsidieerde huizen. Het ter rein is destijds gereserveerd voor diverse openbare gebouwen. De commissie meent dat de nota waarin woningbouw en huisves ting tot nu toe geregeld zijn, slechts als handleiding gebruikt kan worden. Ze vindt een voort durende bijstelling van het wo ningbouwbeleid belangrijker. Over de naamgeving van de straten in de wijk Bijdorp 1 bestaat on enigheid tussen de verschillende partijen. Oorspronkelijk werden de straten in 1965 al vernoemd naar belangrijke kunstenaars. Om de duidelijkheid te bevorde ren willen burgemeester en wet houders nu namen van water- en zangvogels gaan gebruiken. De commissie is het hier niet mee eens. Het CDA wil de oude na men handhaven; de WD vindt de nieuw voorgestelde namen weinig origineel; D'66 verkiest de namen van belangrijke Voor schotenaren te gebruiken, terwijl de PvdA de leesbaarheid van de straatnamen het belangrijkst vindt. Over de naamgeving zal binnenkort opnieuw vergaderd worden door burgemeester en wethouders. OEGSTGEEST - De Warmondse grondeigenaar Menten hoeft er niet op te rekenen dat hij snel een bouwvergunning van de provin cie krijgt voor vijftig bungalows, als "tegenprestatie" voor grond, bedoeld voor de aanleg van een fietspad langs de Haarlemmer- trekvaart. Daar komt het antwoord van Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland op neer, op schriftelijke vragen van het statenlid Tilanus (PPR). Het provinciaal bestuur vindt niet dat er "een vermenging van middelen" mag plaatsvin den. Statenlid Tilanus had in zijn vragen verwezen naar uitlatingen van Menten in o.m. het Leidsch Dagblad. Menten had daarin ver klaard dat zijn aanbod om grond af te staan langs de Haarlemmer- trekvaart diende om een positief besluit over zijn plan tot bouw van vijftig bungalows te bespoe digen. Uit de antwoorden van Gedeputeerde Staten blijkt dat Menten zich in een gesprek met een lid van dit college eveneens in deze richting heeft uitgelaten. Burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest heeft, aldus G.S. "in een voorgesprek met ons college laten doorschemeren dat wellicht in aangegeven zin een oplossing mogelijk was". Menten is eigenaar van de zand winput nabij de Haarlemmer- trekvaart, de zg. Put van Menten. Op een deel daarvan wil hij vijftig bungalows bouwen. Ten tijde van zijn aanbod om grond voor een fietspad langs de Haarlem mertrekvaart af te staan, werd er van provinciale en gemeentelijke zijde volop bestudeerd hoe de moeilijke verkeerssituatie op de ze weg (fietsers raken er door het autoverkeer in de verdrukking) opgelost zou kunnen worden. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten besloten de Haarlemmer- trekvaart voor autoverkeer af te sluiten. Het provinciaal bestuur zal nog dit jaar een beslissing nemen over de vraag of de ontgrondingsvergun ning die Menten voor zijn put heeft, zal worden verlengd. Het is wettelijk niet mogelijk, zo beantwoorden G.S. een suggestie van statenlid Tilanus, om daarbij de voorwaarde te stellen dat het meer en de oeverstroken na de ontgronding voor een symbo lisch bedrag aan de provincie be schikbaar worden gesteld. Bij andere ontgrondingsprojecten is dat weliswaar in het verleden voorgekomen, maar dan alleen op vrijwillige basis en doordat er met de vergunninghouder ook andere overeenkomsten waren afgesloten. De mogelijkheid dat aan Menten de voorwaarde kan worden gesteld, dat hij de grond vrijwel gratis zal overdragen, wordt door G.S. uit gesloten geacht. Gevel wankelt: verkeer vast LEIDEN - Het verkeer in de Bree- straat heeft gisteravond, tijdens de koopavond, enige tijd vastge zeten in verband met de sloop van een gevel ter hoogte van de Diefsteeg. De aannemer die met de sloop bezig was riep tegen acht uur de hulp van de politie in om dat de op instorten staande trap gevel vervaarlijk begon te wan kelen. Eén van de old-timers hebben opgeslagen KAMPEER KARAVAAN MET OUDE BOLIDEN Wassenaar - Op een plaatselij ke camping in Wassenaar is een groep bijzondere kam peerders neergestreken: een groep van 45 jongelui uit Shef field, die zich verplaatsen in 20 prachtige, oude, glimmend ge poetste automobielen. Morgen vertrekt de opmerkelijke ka ravaan weer naar het al even regenachtige thuisland. Niet alleen van de buitenkant zijn het unieke modellen, ook aan het interieur is veel zorg besteed. Om van het binnenste van een bestelauto een schitte rende salon te maken moet je over veel fantasie en doorzet tingsvermogen beschikken. Toch hebben de jongelui het gepresteerd om twintig van dat soort auto's in elkaar te zetten. Glanzende zes en acht cilinder motors staren je tegemoet als de diverse motorkappen om hoog gaan. Géén vuiltje mag er op de glanzende automobielen zitten. Dat is het handelsmerk van de jongeren, die afgelopen zondag zijn aangekomen. groep Engelse kampeerders, die deze week in Wassenaar hun tenten Geen salon oude auto's... "Om zo'n wagen naar je zin te krijgen ben je er ongeveer vijf jaar mee bezig", zegt één van de deelnemers aan het kamp. Met een slaperig gezicht gaat hij zijn wagen schoonpoetsen. Iedereen wordt nu wakker en uit de tenten komen uitroepen van geklaag over de nachtrust die wordt verstoord. Het eer ste dat ze doen is naar de auto's kijken. gestoffeerde cabine i Dan komen ze tot de ontdek king dat er iemand jarig is. Hij zal het snel moeten ontgelden. Spoedig is zijn hele gezicht in gesmeerd met scheerschuim. Gegier en gelach golft er over de camping. Toch keert dan een ietwat rustiger sfeer terug in het kamp. Ze moeten eerst ontbijten en dan de voorberei dingen gaan treffen voor de te rugreis. Elke dag werden de paradepaardjes glimmend opgepoetst in het Wassenaarse tentenkamp OEGSTGEEST - Tot haar grote schrik schoot mevrouw Siersema uit Oegstgeest gistermiddag thuis te binnen dat haar hond nog vastgebonden zat aan een paaltje bij het winkelcentrum aan de Lange Voort. Anderhalf uur eer der had zij 'Toby" buiten een winkel vastgemaakt alvorens boodschappen te doen. Bij het verlaten van de winkel werd de hond helemaal vergeten. Pas la ter werd dat met schrik opge merkt. Maar toen bleek de hond verdwenen. Navraag wees uit dat twee dames het dier rond drie uur hebben meegenomen in een taxi. Toby heeft een kokertje met naam en adres en een penning aan. Verder heeft de twee en een half jaar oude teef een merkteken in haar oren. "We hebben inmiddels aangifte gedaan bij de politie wegens diefstal. Als de beide da mes het hondje niet zelf willen houden dan hadden we al lang iets kunnen horen," stelt de heer Siersema. Supermarkt-plan in Voorschoten slecht ontvangen VOORSCHOTEN - Het plan van het Duitse winkelconcern "Al- dimarkt" om in de Voorschoten- se Schoolstraat een winkelpand te bouwen is gisteravond door de commissie openbare werken slecht ontvangen. De commissie is het niet met de plannen eens, omdat het geplande winkelpand, dat een hoogte van drie etages zou kunnen bereiken, het aanzien van de winkelstraat vanuit de richting Leiden zou kunnen ver slechteren. De commissie is van mening dat een dergelijke "su perkruidenier" niet in deze straat past. Maandag Kantine NEM, ingang 5 Meilaan, ruil- en veilingavond van "De Postzegelvrien den", 20 uur. Bruggehoofd, Steenschuur 11, amateur fotografie, g0 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer en vervoer, 17.15 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. fïnan- Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tieren Groenoord): R. M. G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; Wijk II (Kooi en Merenwijk): R. van Leeuwen, Hooi gracht 48a, tel. 133834; Wijk III (Waard. Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177; Wyk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartier): van zaterdag 10 tot zon dag 8 uur vm.: W. Schellekens, Pagani- nistraat 24, tel. 764035; van zondag 8 tot 24 uur A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - L. Middendorp/P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070. Zater dag en zondag spreekuur van 12.30-13 Oegstgeest - H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - W. van Dam, Palestrina- laan 29, tel. 3960 (zaterdag); B. van Beu- sekom, Piet Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, tel. 10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 10-17 augustus door. Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 071-763134; Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3398. VOORSCHOTEN - Het plan voor een aparte autobusbaan langs de Papelaan is gisteravond door de commissie openbare werken in Voorschoten afgewezen. Wan neer een dergelijke baan aange legd wordt tussen de provinciale opslagplaats en de spoorweg overgang gaat een stuk natuur gebied verloren en moeten er bomen gerooid worden. Daarte genover staat geen enkele tijd winst. Daarom ziet ook de busmaat schappij NZH het nut van een vrije busbaan niet in. Bovendien verwees Eveleens naar een toe zegging van de Nederlandse Spoorwegen. De NS hebben toe stemming gegeven een tunnel aan te brengen onder de spoor wegovergang door. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten heeft een verzoek gericht aan de bewoners van dat dorp om de eenden voorlopig niet meer te voeren. Er is namelijk de ziekte van Weil geconstateerd in diverse sloten en singels. Deze ziekte wordt in de hand ge werkt door het overmatig voede ren van eenden. Door achterblij vende voedselresten worden rat ten aangetrokken. De ratten zijn nu juist de verspreiders van de ziekte van Weil. Als de mensen toch doorgaan met voederen van eenden, worden deze teveel geconcentreerd op één plek. Hierdoor zou eventueel ook botulisme kunnen ontstaan. LEIDEN - Uit een container op het Waardeiland is in de nacht van woensdag op donderdag voor 12.350,- aan lood en ge reedschap gestolen. Het mate riaal was daar door een loodgie- tersbedrijf uit Krimpen aan de IJssel opgeslagen. Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helden G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 071-890405; Weekendregeling dierenart sen Krol/v. Gool/Vestjens: J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel. 071-144323. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05' Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160.70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2