Nieuwe golf ontslagen bij Chrysler WÏÏÏÏT» Voorzichtig met strakke regels voor passende arbeid FNV: standpunt niet gewijzigd Machinef abriek Arnhem onder dak bij de HCG Markt berichten Ondernemimgsraad Luycks vertoornd Het grote aantal vacatures naast de zorgelijke werkloosheid wordt begrijpelijkerwijs veelal gezien als een onlogische tegenstelling, een tegenstrijdigheid. Het ver schijnsel wekt vaak ook irritatie, zo van: het zou eigenlijk niet moeten mogen. De remedie ligt dan voor de hand: een krachtiger toepassing van het begrip pas sende arbeid. Toch is de tegen stelling minder groot dan zij op het eerste gezicht lijkt. Dat het verschijnsel vooral de in druk wekt van een malle tegen stelling is het gevolg van de voor namelijk cijfermatige benade ringswijze: 90.000 open plaatsen tegenover 200.000 werkzoeken den. Bij deze cijfers past trou wens ook een kanttekening. Het zijn niet steeds dezelfde mensen die werkloos zijn, al zijn er lang- gen die personeelsproblemen hebben. Het zijn tenslotte ook niet altijd dezelfde vacatures die moeilijk te vervullen zijn. Het Instituut voor Sociaal Weten schappelijk Onderzoek te Til burg heeft het verschijnsel in op dracht van het ministerie van so ciale zaken onderzocht en daar over begin dit jaar bericht. Func ties die op een bepaald moment moeilijk vervulbaar zijn, blijken zeven a acht maanden later in tweederde van de gevallen geen problemen meer te geven wat de bezetting betreft. Gemiddeld staan moeilijk vervulbare vaca tures ruim 15 weken open. Bij gewone vacatures is dat gemid deld 5 weken. Wat we ons ook voortdurend realiseren is dat er per jaar 600.000 mensen (even) werldoos worden. zaakjes, het hoe en waarom, is tot dusverre veel minder aandacht besteed. Dat is ook heel wat moeilijker. Het instituut in Til burg kwam tot de conclusie dat bedrijven die moeilijk mensen kunnen krijgen in het algemeen hogere eisen stellen aan oplei ding en ervaring dan de firma's die vrij snel hun arbeidsplaatsen bezet krijgen. Hierdoor worden met name jonge werklozen (geen ervaring) en ouderen (geen oplei ding of een verouderde) gepas seerd. Juist in deze groepen is de werkloosheid (dan ook) groot. Wat de opleiding betreft is er ook voor de jongeren een probleem. Dat zit 'm dan niet zozeer in het niveau van de opleiding alswel in de inhoud daarvan. Er klopt dan iets niet in de aansluiting van theorie en praktijk. Dit verklaart Mogelijk speelt het grotere ac cent bij de algemene vakken in technische opleidingen hierbij een rol. Hogere eisen dus van de werkgever aan de werknemer. Maar ook het omgekeerde. De werknemer gaat tegenwoordig bij het zoeken van een (nieuwe) baan selectiever te werk. Hij neemt er ook de tijd voor. Hij kan zich dat veroorlo ven dank zij de sociale voorzie ningen en dank zij de belangen behartiging door de bond. Het Tilburgse instituut kon overigens geen verband vinden tussen het niet kunnen vervullen van moei lijke vacatures en de hoogte van de werkloosheidsuitkerin gen. De aspirant-werknemer kijkt naar de kwaliteit van de aangeboden arbeidsplaats, wat daar dan ook niet in de laatste plaats, naar wat vroeger heette zijn vooruitzich ten. Dit alles vertraagt het plaat singsproces. Dat heeft onmis kenbaar zijn tegenkanten. Maar de tijd van ..graag of niet en voor jou een ander" was ook zo leuk niet. Wat we nu beleven is er me de een reactie op. Men zij daarom voorzichtig met de oplossing van de strakkere regels voor passende arbeid. Ze zullen trouwens niet veel effect hebben. Wil men ze toch hanteren, dan is een aanvulling logisch en billijk. De werkgevers zouden verplicht moeten worden bijvoorbeeld meer jongeren - of ouderen - aan te nemen en in ieder geval hun aannemingsbeleid te verant woorden. Een moeilijke materie overigens. Werkgevers die geen r kreet iemand een tijdje terug uit. Ook dat is te ongenuanceerd, al zijn er nog altijd arbeidsplaatsen met een slechte kwaliteit. Er zijn wel bedrijven die het bij de per- soneelswerving door hun aard, beter gezegd hun omvang, moei lijker hebben. Het is opmerkelijk dat de vacatures voor zo'n twee derde voorkomen in het midden- en kleinbedrijf en dan vooral bij de echt kleinere ondernemingen en de ondernemingen met veel ambachtelijke werkzaamheden. De verklaring kan zijn dat deze bedrijven en bedrijfjes geen spe ciaal apparaat hebben om met behulp van moderne technieken, tot huisbezoek toe, personeel te werven. Ook zullen zij juist vaak hogere eisen aan de vakbe kwaamheid moeten stellen bij gebrek aan eigen opleidingsmo- verschil tussen vraag naar en aanbod van arbeid doet zich sinds 1970 voor. Dat is sedert er door de economische ontwikke ling geen grote uitbreidingen van. het aantal arbeidsplaatsen meer plaatsvinden. Sindsdien zijn ook de werknemers kritischer en aar- zelender bij het aannemen van banen. Stellig ook door de eco nomische omstandigheden en verwachtingen. Wie bereid is verder van huis te gaan. dus een groter offer zal brengen, moet zich afvragen of het bedrijf daar het wel houdt. Er zijn nogal wat onaangename verrassingen ge weest. ook waar ze niet te ver wachten waren. Hoeveel zijn niet voor de zoveelste maal getroffen door een reorganisatie? Zo staan werkloosheid en het al vacatures op één BOTTE DE BOER DETROIT (ANP) - Het in ernstige moeilijkheden verke rende Amerikaanse automobielconcern Chrysler heeft gisteren 4600 man naar huis gestuurd, waardoor het aan tal werknemers op non-actief op 23.800 is gekomen. Sociale uitkeringen UTRECHT (ANP) - De federatie Nederlandse vakbeweging heeft gisteren "met klem" verklaard, dat haar beleid inzake de sociale uitkeringen niet is gewijzigd. Aanleiding tot deze verklaring zijn publikaties over een nog niet openbaar concept-rapport van de werkgroep "Knelpunten Ar beidsmarktbeleid" die melden dat er in dit rapport staat dat werkloosheidsuitkeringen die rond het minimumloon liggen moeten worden verlaagd tenein de de werklozen te stimuleren om weer aan het werk te gaan. Een woordvoerder heeft meege deeld dat de voorgenomen be zuinigingsmaatregelen doorgaan en dat er ontslagen zullen vallen in fabrieken en op kantoren. Daarvan kon hij nog geen aan tallen r De maatschappij, die in het tweede kwartaal van dit jaar een verlies van meer dan 200 miljoen dollar heeft geleden, heeft besloten geen loonsverhogingen meer toe te staan en ook de prestatiebelo ningen niet te zullen verhogen. Verder is een personeelsstop in gesteld. De Amerikaanse regering wil Chrysler wel helpen, maar zij is LEERRAPPORTEN 'an hedenmorgen 7 uur li dl Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg half bew. 15 zwaar bew. 15 zwaar bew. 18 zwaar bew. 16 regenbui 15 zwaar bew. 17 regen 16 zwaar bew. 18 geh. bew. 16 onbewolkt 32 zwaar bew. 28 licht bew. 21 zwaar bew.. 22 zwaar bew. 18 regen 20 12 14 13 11 13 18 12 22 12 15 13 7 13 13 12 17 14 13 13 20 Mallorca München Nice Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv zwaar bew. 23 regen 19 geheel bew. 18 onbewolkt 29 onbewolkt 26 zwaar bew. 20 zwaar bew. 16 onbewolkt 34 onbewolkt 27 onbewolkt 30 regenbui 20 half bew. 28 onbewolkt 17 licht bew. 21 licht bew. 30 zwaar bew. 26 mist 49 regenbui 25 zwaar bew. 20 half bew. 24 zwaar bew. 26 licht bew. - niet bereid dit te doen door mid del van directe financiële steun, zoals het bedrijf had gevraagd. Minister van financiën Miller ver klaarde op een persconferentie dat hij overweegt het parlement te vragen akkoord te gaan met kredietgaranties door de over heid. Maar die zouden dan 'aan zienlijk minder' bedragen dan de een miljard dollar die Chrysler zelf had voorgesteld. Minister Miller zei dat de bereid heid van de regering Chrysler te steunen afhangt van het feit of het concern een acceptabel be leidsplan voor de toekomst op ta fel kan leggen. Chrysler is na General Motors en Ford de derde in grootte onder de Amerikaanse autofabrikanten. In de rij van industriële neemt zij de tiende plaats i Functionarissen van het zeggen dat Chrysler naar over heidssteun streeft om daardoor tijd te winnen voor de introductie van een nieuwe serie auto's, die kleiner zullen zijn en die de on derneming een betere concurren tiepositie moeten verschaffen op een steeds meer op het brand stofverbruik lettende markt. Prijs van goud blijft stijgen AMSTERDAM - De goudprijs zal het komende halfjaar door het verminderde aanbod op de we reldmarkt waarschijnlijk verder stijgen. Dit is de verwachting van International Gold Corporation. De wereldvraag naar goud steeg in 1978 zo sterk, dat zelfs de pro- duktie in de mijnen ruimschoots tekortschoot om hierin te kunnen voorzien. Het tekort op de markt dat hierdoor ontstond werd opgevuld door de officiële goudveilingen. In 1978 zagen beleggers in het gele edelmetaal de waarde van hun bezit bijna verdubbelen, toen de prijs van 1 troy-ounee (31,1 gram) goud met bijna 50 procent steeg. WARTON Engeland- De Tornado F2, het nieuwe Britse gevechtsvliegtuig, werd giste ren voor de eerste keer aan het publiek getoond. Het toestel, dat twee maal zo snel als het geluid vliegt, zal met het modernste ge- schutsmateriaal worden uitge rust. De Tornado zal in 1984185 operationeel zijn. ATLETIEK - Wim van Riemsdijk van AV'23 heeft gisteravond in Schoonhoven een nationale uurloop gewonnen. De Amster dammer legde ondanks de zeer slechte weersomstandigheden een acceptabele afstand van 17,718 km af. ZEILEN - Na de vijfde wedstrijd in het Europees kampioenschap zeilen in de laserklasse staan de Nederlandse Haakman en Van Daalen in het klassement op de vierde en vijfde plaats. De vijfde wedstrijd in het Zweedse Bally- holme werd gewonnen door de Braziliaan Kaufman. TENNIS - Jimmy Connors heeft in de grote tennistoernooien de meeste dollars geincasseerd: 388.405. op een tweede plaats volgt zijn Amerikaanse landge noot John McEnroe met het al leszins redelijke bedrag van 352.019 dollar. Borg staat derde met een totaal van 292.867 dollar. De Zweed ontving wèl twee mil joen gulden uit advertentiecon tracten. PAARDESPORT - De Friese springruiter Franke Sloothaak heeft gisteravond in Kopenhagen een internationaal jachtspring- concours gewonnen. De Ameri kaanse amazone Linda Ellen ein digde als tweede. Geiden-Veiling 10 augustus Aardappelen 42-61, andijvie 23-29, snij bonen 3.05-3.65, tuinbonen 51kroten 48, kroten gek. 1.10. rode kool 18-31, poste lein 70-94, prei 70-81, rabarber 62, spina zie 86-1.09, spruiten A. 1.45-1.65, sprui ten B 1.85, spruiten C 0. 1.35, uien 53-58, witlof 8.60, meloenen 1.90-2.05, bloem kool 1 x 6 1.06-1.25, bloemkool 8 st. •1.01-1.11, bloemkool 10 st 49-81, sla 15—20, bleekselderij 15-18, radijs 62. sel derie 20-26, paprika kg. 1.15-1. Toch 240 man op straat ARNHEM - Vakbonden en cen trale ondernemingsraad gaan akkoord met het voorstel van de bewindvoerders om de Holland se Constructie Groep (HCG) de al geruime tijd in moeilijkheden verkerende machinefabriek Arnhem, met vestigingen in Arn hem, Emmen en Nieuwe Pekela, over te laten nemen. De werkge legenheid van circa 310 werkne mers blijft in dat geval behouden. Ongeveer 240 mensen komen op straat te staan. De beide bewindvoerders en de so ciale partners geven aan de ir Leiden gevestigde HCG de voor keur boven een aanbieding var twee directeuren van machinefa briek Arnhem. Dit aanbod heeft uitsluitend betrekking op de ves tiging in Emmen, waar in dat ge val de werkgelegenheid voor 232 "Greep houden op niet-cao- inkomens DEN HAAG - De regering wil een greep blijven houden op de niet cao-inkomens. Zij wil hiermee het beleid van algemene inko mensmatiging voortzetten. Dit is noodzakelijk in verband met de slechte sociaal-economische si tuatie, aldus minister De Koning gisteren op de - zeer korte - we kelijkse persconferentie. De bestaande (tijdelijke) wet zou verlengd moeten worden totdat een algemene raamwet op de in komensvorming van kracht is geworden. de in totaal circa 340 werk- behouden zal blijven. HCG heeft evenals overigens de andere kandidaat bijna uitslui tend belangstelling voor het per soneel dat in de montage- e giesector werkzaam is. De ont slagen treffen indirect het (kan toor)personeel. Die klap valt vooral in Arnhem en Oost-Groningen. HCG, onder deel van de Hollandse Beton Groep, wil het grootste deel van de MFA alleen overnemen indien 80 procent van de ove werknemers bij haar in dienst wil treden. Het ziet er naar uit dat het perso neel, dat gisteravond in Arnhem is ingelicht, zich bij het advies van bewindvoerders, vakbonden en ondernemingsraad neerlegt. Eind volgende week is het tech nisch faillissement van de drie vestigingen te verwachten. Vrij wel tegelijkertijd treedt het per soneel dat mag en wil blijven in dienst van HCG. UTRECHT - De ondernemings raad van Luycks heeft gisteren laten weten, dat hij geen ver trouwen meer heeft in het doen en laten van de raad van bestuur van Nutricia, het concern waar van Luycks deel uitmaakt. In zijn verklaring zegt de or, met ontsteltenis te hebben vernomen dat de raad van bestuur zijn reor ganisatieplannen uitvoert, hoe wel er geen overeenstemming over bestaat met de vakbonden en met de centrale onderne mingsraad van Nutricia. De or citeert een uit maart 1977 da terende brief van de raad van be stuur aan het personeel van Luycks in Diemen naar aanlei ding van het structuurrapport waarin overplaatsing van de pro- duktie van zuurwaren naar de vestiging in Etten-Leur en van de produktie van sauzen naar Remia in Den Dolder werd aanbevolen. In deze brief belooft de directie te zoeken naar nieuwe activiteiten voor Luycks. Als dat niet zou De FNV, die ook in de werkgroep is vertegenwoordigd, wil nog geen mededelingen doen over de in houd van het concept-rapport. Wel noemt ze het onaanvaard baar, uitkeringen te gebruiken als een soort prijsmechanisme dat naar believen kan worden aangepast aan de omvang van de werkloosheid. De FNV heeft zich bereid verklaard tot een studie naar mogelijke onvolkomenhe den in het berekeningssysteem van bruto- naar netto-uitkerings bedragen in een commissie van de SER. Op de uitkomst daarvan wil ze niet vooruitlopen, maar ze stelt wel. dat het voor haar on aanvaardbaar zou z(jn als even tuele "uitzuiveringen" in dit be rekeningssysteem met terug werkende kracht zouden worden toegepast. In haar nota "Weerwerk" heeft de FNV zich op het standpunt ge steld, dat met het verlagen van uitkeringen niet de werkelijke oorzaken worden aangepakt van het kostenprobleem in de sociale verzekering. Vanuit deze be leidsvisie zal de FNV de aanbe velingen in het concept-rapport die daarop betrekking hebben beoordelen, aldus de verklaring. Het ministerie van sociale zaken heeft gisteren meegedeeld, dat het de bedoeling is dat de eind tekst van het rapport wordt vast gesteld in de slotvergadering van de werkgroep op 4 september. De werkgroep "Knelpunten Ar beidsmarkt" bestaat uit verte genwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties en de overheid. zy de perso neelsleden die bereid waren naar andere vestigingsplaatsen van Nutricia te verhuizen of te pen delen, overeenkomstig werk binnen het concern. Nieuwe activiteiten voor Luycks zijn er, zoals bekend, niet gevon den en de sauzenproduktie zal nu inderdaad worden overgeheveld naar Remia in Den Dolder, dat door Nutricia weer aan de vorige eigenaars wordt verkocht. Vol gens de or lapt de raad van be stuur de schnftelyke garanties volledig aan zijn laars. Er is al be gonnen met het ontslag aanzeg gen aan de tachtig mensen wier arbeidsplaats zal vervallen, aldus de or. De or noemt het een volslagen raadsel dat dr. W. Duisenberg, de president-commissaris "van so cialistische herkomst", dit "wan beleid" tolereert. Drs. Van der Hagen, die sinds een half jaar president-directeur is, wordt een gebrek aan economische kennis en aan overleg verweten. EXPORT CHILI- NEDERLAND GROEIT SNEL DEN HAAG (ANP) - De Chi leense export naar Nederland is de eerste vier maanden van dit jaar, in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1978, met meer dan de helft toegenomen, aldus blijkt uit een overzicht van de Chileen se ambassade in Den Haag. Nederland is thans het negende belangrijke exportland voor Chili, na West-Duitsland, Ja pan, de Verenigde Staten, Brazilië. Itahe. Argentinië en Frankrijk. In de periode ja- nuèi i tot en net april 1970 be droeg de uitvoer naar Neder land 32,6 miljoen dollar, 53.1 procent meer dan in de eerste vier maanden van 1978 (21,3 miljoen). Slechts de uitvoer naar Japan, Argentinië, Frankrijk en Italië nam nog meer toe. guur van 5 voor ABN op 340 en OJOvoör AMRO op 73 Natio- achteruit en wel O^OopTlÏÏ ekte een winst van/0.50op en Hoogovens ging 0,30 it op 32.40 H,j de overige «OTM'SO* HVAI wijl Deli 0.40 steeg tot 113.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19