Marjan Goedhart: 'Geen schijn van kans op vijf kamp' Ook Sparta moet aankoop nu gaan verantwoorden Hockeyteam laat Ierse selectie perplex staan: 12-1 Langeweg nu de grootste favoriet Bij EK atletiek voor jeugd Bulgaarse voetballers voor leven geschorst /6 W Yr££ 647^ Ai&jycw fosrrtosr S/A/G-&/7<5- ST/A/& f/dL '77-/^ A&A/ïz-c/er- /S £X7 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 SPORT PAGINA 13 UTRECHT (GPD) - Joey O'Meara was tot voor kort een Iers hockey- international, die bepaald niet onhandig met stick en bal om ging. Hij speelde all over the world", maar stond gisteravond perplex aan de rand van het Utrechtse kunstgrasveld. ,Jk heb nooit geweten dat er spelers zijn die zoveel met een bal kunnen. Wat het Nederlandse team speel de was geen hockeydat was pure kunst. Over die 12-1-nederlaag heb ik niet nagedacht. Ik heb al leen maar genoten". Als technisch verantwoordelijke man van de Ierse nationale ploeg is hij met 20 selectiespelers naar het KNVB-centrum in Zeist ge komen om te leren. Tweemaal per dag is hij onder leiding van de Nederlandse bondscoaches Wim van Heumen en Cees Tania aan het werk om het spelpeil wat op te vijzelen. In dat kader paste een officiële interland tegen Neder land, dat nu al bijna 40 wedstrij den op de agenda heeft staan voordat wordt afgereisd naar de Olympische Spelen in Mos kou. Daar wordt gespeeld op poligras, de materie die op de velden in Utrecht en Rotterdam is geplakt. O'Meara: „Wij kenden het alleen van foto's, hadden er nog nooit op gespeeld. Toch wilden we er nu persé op, omdat we beseffen dat langzaam maar zeker elk land op het continent het natuurgras met Moskou in het vooruitzicht gaat mijden. Tsjonge, wat hebben we een lesje gekregen. En dan te be denken dat we ons op natuurgras aardig staande konden houden. In Dublin verloren we met 1-0, in Buenos Aires met 5-2 ev in Han nover met 3-0, maar nu waren we nergens. Ongelooflijk wat die Ne derlanders presteren" Niet zo verwonderlijk, omdat de Oranje-elite een voorsprong heeft van vier jaar. In 1975 debuteerde Kampong met zijn kunstgras veld, zodat de nationale ploeg goed voorbereid naar Montreal ging. De Ieren hebben gemerkt, dat Nederland een echt „kunst grasteam" is geworden, hoewel ze nog geluk hebben gehad dat de DEN HAAG (ANP) - Doelman Drijver van L.MHC is geselec teerd voor Jong Oranje, dat van 24 augustus tot 1 september in Versailles deelneemt aan het eer ste toernooi om de wereldbeker voor junioren. Nederland is ingedeeld in groep A met Chili, Frankrijk, India, Ma leisië en Spanje. Groep B bestaat uit Argentinië, West-Duitsland, Ghana, Ierland, Pakistan en Sin- gapore. concentratie bij Oranje tegen het einde wegebde. Vorig jaar from melde het Nederlandse team de Amerikanen in Rotterdam met 12-0 in de hoek, met nog achttien minuten voor de boeg zat een re- rdscore tegen de Ieren er dik in Doordat de succesformule (snel combinerenuit het oog werd verloren, kon doelman Allen zijn doeltje verder schoon houden. Bondscoach Wim van Heumen was redelijk tevreden. Jk heb won dermooie combinaties gezien. Daaruit werd vaak gescoord, maar ik vind dat Paul Litjens uit vijf straf- en zes lange corners meer had moeten scoren". Tevreden was ook André Bolhuis, die zestien maanden geleden zijn laatste hockeywedstrijd speelde en nu als voorstopper zijn rentree op een veld vierde. Jk vond een halve wedstrijd genoeg .Zaterdag en zondag moet ik tegen Pakistan weer aan de bak. Ik ben meer ge baat bij een geleidelijke opbouw. Forceren heeft geen zin". Zijn plaats werd na rust ingeno men door de 22-jarige Hagenaar Ewoul van Asbeck. Tegenstander O'Driscoll u'as toen allang uitge speeld zodat Oranje slechts aan aanvallen en tempomaken kon denken. Immers,dit was meereen aantrekkelijk oefenwedstrijdje gericht op het maken van doel punten, dan een serieuze inter land. Kunstgras heeft van hockey een andere sport gemaakt. De le ren weten er inmiddels alles Scoreverloop: Doyer 2-0: 11e minuut: doelman Maarten Sikkmg stopt strafbal van Latta20e minuut: Wouter Leefers 3-0: 22e minuut: Doyer 4-0, 32e minuut: Leefers 5-0; 34e minuut: Litjens (lange corner) 6-0. Rust. 37e minuut: Ties Kruize 7-0; 40e minuut: Litjens (lange corner) 8-0; 44e minuut: Ron Steens 9-0; 44e minuut: Tom van 't Hek 10-0; 50e minuut; Doyer 11-0; 52e minuut: Leefers 12-0 en 61e minuut Latta 12-1. Jong Oranje oefende tegen de even als de Ieren in Nederland stage lopende Zwitsers en won met 4-0 door doelpunten van Rijnalda (Laren), Hillen (Amsterdam) en tweemaal Boterenbrood (Gooi- sche) uit strafcorners. BODEGRAVEN - De Bodegraafse Marjan Goedhart ver wacht niet zo bijster veel van de Europese atletiekkam- pioenschappen voor de jeugd, die volgende week in het Poolse Bydgoszsz gehouden worden. Dinsdag stapt zij in het vliegtuig met het idee dat het onderdeel verspringen haar nog het meeste kan brengen. Maar een plaats bij de eerste tien is een optimale prestatie, zoals zij haar kansen aan de vooravond zelf inschat. V*... 'kt Marjan Goedhart: "In Polen wil ik vooral ervaring opdoen. Een plaats bij de eerste tien lijkt me al erg goed" "Ik doe ook mee aan de vijfkamp, maar daarop heb ik geen schijn van kans," aldus Maijan Goed hart. "Ik vind het erg leuk om daaraan mee te doen, maar er zijn er die al 4600 punten hebben ge haald. Daar kan je gewoon niet tegen op. "De AAV'36-atlete, die zelf als beste prestatie 3808 pun ten heeft staan, beseft dat een topplaats voor haar niet is weg gelegd tijdens haar debuut. De Duitse Sabine Everts is bijvoor beeld met 4627 punten veruit fa voriet voor dat onderdeel. Veel meer verwacht zij dan ook van het verspringen. Haar beste sprong van dit seizoen, de 6.19 meter tijdens de nationale jeugd kampioenschappen in Gronin gen, heeft haar op een vijfde plaats op de internationale rang lijst gebracht. Althans, wanneer zij die vergelijkt met de prestaties die twee jaar geleden op de Euro pese jeugdkampioenschappen geleverd werden. De winnende afstand werd toen bepaald op 6.35 meter. "Maar," zegt Marjan Goedhart, "in Polen zal er veel meer strijd zijn. Ik zie ze daar heus wel 6.60 meter springen." Een conclusie, die gebaseerd is op de uitstekende sprongen van met name Duitse atletes in dit sei zoen. Sabine Everts sprong al 6.69 meter ver. Toen was er echter sprake van te veel rugwind, zodat die sprong niet officieel erkend werd. Maar haar landgenote Hei- ga Radtke, zeventien jaar oud, reikte deze jaargang al tot 6.62 meter. Daarna liggen de Europe se jeugdprestaties in de buurt van de 6.30 meter. Een afstand, die nog ver van de mogelijkheden van de Bodegraafse lijkt af te lig gen. Bijna twee jaar geleden reikte zij nog slechts tot 5.50 meter. Plot seling haalde Marjan Goedhart de 5.93 meter, een vooruitgang van bijna een halve meter. De progressie deed haar toen ver steld staan, maar al snel volgden er sprongen van zes meter, hoe wel zij zich (nog) niet wenst te specialiseren in het verspringen. "Om voor één onderdeel naar een wedstrijd toe te gaan, dat ligt me niet. Zo'n vijfkamp vind ik nog steeds leuker om te doen", be denkt de meest succesvolle atlete van de Alphense club zich. Desalniettemin stimuleerde haar Nieuwkoopse trainster Ella Hoo- gendoorn haar tot betere presta ties. Met een afstand van 6.12 me ter werd zij vorig jaar al winnares van de bekende wedstrijden om de Coupe N.N. in Haarlem, dit jaar kwam zij opnieuw in het be zit daarvan. Haar prestaties ble ven ook een opgaande lijn verto nen, hoewel de druk om de limiet voor Polen (aanvankelijk zes me ter, later 6.15 meter) toch zwaar begon te tellen. Maar tegen een dergelijk spanning is, zoals gebleken, de Bodegraafse goed opgewassen. "Het is altijd m'n laatste sprong, die het 'm doet. Op de een of andere maniet maak ik me dan toch kwaad, een goede prikkel voor 'n goede prestatie. Als iemand ver der gesprongen heeft als ik, wil ik dat verbeteren. Tijdens de NK voor jeugd in Groningen bijvoor beeld. Toen sprong Marjan Olie slager volslagen verrassend in eens 6.17 meter, terwijl ik nog niet verder dan 5.99 was geko men. Ik nad nog één sprong en kwam toen tot 6.19 meter. Dat is al zovaak gebeurd, ik sta er al he lemaal bekend om. Voor Polen is dat natuurlijk wel een goede mentaliteit," aldus Marjan Goed hart. Dat is ook haar uitdaging. Tegen standers proberen te verslaan die beter zijn. Bij de nationale jeugd heeft zij dat al gedaan. Maar het komende weekeinds ontmoet zij bijvoorbeeld Sylvia Barlag, die bij de senioren als tot 6.30 kwam, en Edine van Hezik, al goed voor 6.25. Dat zijn voor haar de te kloppen opponenten. Met mijn 6.19 sta ik nu als derde op de Ne derlandse ranglijst, duz zou ik bij de NK in Nijmegen best wel eens derde kunnen worden," zigt Marjan Goedhart. "Dat is voor mij een uitdaging. Straks in Polen zal ik ook m'n best doen om een record of zo te verstigen. Als dat lukt ben ik te vreden. Winnen doe je daar niet, maar misschien haal ik wel de 6.25 meter. Dan zit ik toch bij de eerste vijf. En Ella Hoogendoorn, m'n trainster, gelooft dat ik die afstand dit seizoen nog best kan halen. Ik hoop het. Want soms vraag ik me af waar ik mee bezig ben als ik zo'n Helga Radtke 6.62 meter zie springen. Ze is toch even oud als ik. Maar dan kijk ik maar naar Sylvia Barlag. Die is 26 en kwam dit jaar tot haar hoogste puntentotaal op de vijfkamp. Dan heb ik dus nog wel de tijd. Tenslotte mag ik over twee jaar ook nog meedoen op de Europese jeugdkampioenschappen." Polen beschouwt zij derhalve als een aanloop naar de volgende EK. "Nu wil ik vooral ervaring opdoen, dat vind ik belangrijk. En het lijkt me ook hardstikke leuk. Ik kon kiezen tussen die EK of twee weken Curasao, waar de Koninkrijksspelen gehouden worden. Maar ik heb bewust voor Polen gekozen." Het Rotterdamse bestuurslid Hans Sonneveld, verbolgen: „We heb ben in eerste aanleg wel degelijk getracht om Ruis (FSC) en Scha pendonk (Eindhoven) te contrac teren. Ze waren echter te duur voor ons. Als gevolg van de bles sure van Geels komen we zwaar in de problemen indien we Schwarz niet mogen opstellen. In dat geval proberen we een Deen aan te trekken". De Stichting Arbeidszaken heeft Sparta eveneens verzocht ant woord te geven op de vraag, hoe men in contact is gekomen met Schwarz. Dezelfde vraag stelt de stichting zich ten aanzien van de transfer van Jensen naar Ajax en Clarke naar Club Brugge. Met name de daarbij door Cor Coster gespeelde rol zit de Stichting Ar beidszaken erg hoog. PSV Mogelijk nog deze week zal PSV de Deen Ton Christensen contracte ren. De Deen speelde een tweetal testwedstrijden voor de Eindho- vense eredivisieclub en zijn op treden was zo imponerend dat Rijvers Christensen met onmid dellijke ingang wil inlijven. Ton Christensen, 18 jaar, is een spitsspeler en afkomstig van IF Aarhus. Hij speelde tot nu toe 14 maal voor het Deense UEFA- team. Amersfoort De breuk in het SC Amersfoort-be stuur is definitief. Gisteravond zijn tijdens de bestuursvergade ring voorzitter ad interim Spran- gers, bestuurslid Hans Vahstal en penningmeester Beeris opge stapt. Ze blijven wel aan als be stuurslid, maar ze zullen niet meer met de overige vier be stuursleden (Stapel, Storm, Buursma en Van der Brink) ver gaderen. Voor de drie vertrekkende be stuursleden zijn de negatieve uitlatingen over de SC Amers foort en zijn sponsor, die Kees Storm in de pers heeft gedaan, onverteerbaar. Zo heeft ook trainer Hans Alleman al aan het bestuurslid Kees Storm laten weten dat hij rechtzetting wil hebben van hetgeen Kees Storm over hem heeft beweerd. Het gaat om twee punten. Alle man zou het elftal niet meer al leen samenstellen, terwijl de Amersfoorttrainer verder, buiten medeweten van de meeste be stuursleden om, zijn contract met drie jaar verlengd zou hebben. TER AAR - De hengelvereniging "De Brasem" in Ter Aar is toch, zij het schoorvoetend, akkoord gegaan met het door burgemees ter P.J. Verhoef opgestelde voor stel met betrekking tot het vis recht in de Leidse Vaart. Dat zei althans de burgemeester gisteren tijdens de raadsvergadering. Hij zei te hopen dat ook de pachter, visserijbedrijf Kraan, akkoord zal gaan met het voorstel, volgens welk de visvereniging voor 325 gulden per jaar het recht op snoeken huurt (de vereniging is gemachtigd voor het afgeven van maximaal 250 vergunningen) van de firma Kraan uit Leimuiden. DIEREN - Na de achtste ronde van het Reinbouw-schaaktoernooi is nog met geen mogelijkheid te zeggen wie er morgen met de titel 'open Nederlands kampioen' naar huis gaat. De grootste kans hebber lijkt Kick Langeweg, aangezien hij zijn hangpartij te gen Dennis Dieks vrijwel zeker gaat winnen. John van der Wiel daarentegen zal vermoedelijk in tweede zitting een remise moeten toestaan aan Frans Borm. Doordat de koplo pers hun partijen afbraken wordt de ranglijst nu aangevoerd door Rik Lith en Leo Hofland, die Jac ques Renet en Milo Scheeren uit de kopgroep zetten. Het duel Langeweg contra Dieks was een flankenspel met de Nederlandse meester steeds aan de leiding. Het ontstane toreneindspel staat hopeloos voor Dieks. De jarige John van der Wiel moest het met zwart opnemen tegen Frans Borm, hetgeen altijd een lastige opgave is. Weliswaar heeft van der Wiel na het spannende gevecht de beste kansen, maar of er meer in zit dan remise is zeer de vraag. Joop Piket uit Leiderdorp heeft door een remise tegen de talent volle Jan de Wit uit Krimpen aan de IJssel zijn positie in de boven ste helft van het klassement ge consolideerd. Tolenaar uit Lei den tekende de vrede met Kuyf uit Boskoop. Fritschy kwam na lange tijd in de onderste regionen verkeerd te hebben, op vijftig procent door de Amsterdammer Postema een nul te bezorgen. Bakker uit Leiderdorp brak te gen De Zwart uit Vlaardingen zijn partij af. In de reservegroep slaagde Marcel Piket erin om te gen de Frangaise Santoy een half punt te veroveren. Jeroen Piket moest tegen Olyrhook uit Pernis met een nederlaag genoegen ne men. Afgebroken partijen 7e ronde: Janssen-Tolk remise, Carlier- Borm 0-1, Böhm-Lith 0-1, Cuij- pers-Van der Sterren 0-1. Belangrijkste uitslagen 8e ronde: Langeweg-Dennis Dieks afge broken, Borm-Van der Wiel af gebroken, Lith-Renet 1-0, Scheeren-Hofland 0-1, Janssen- De Roode remise, Memet-Plies- ter afgebroken, Van der Sterren- Rini Kuyf afgebroken, Vogel- Van Baarle afgebroken, Van Riemsdijk-Böhm afgebroken. Stand na de 8e ronde: 1/2 Lith, Hofland 6Vt, ij/5 Langeweg, van der Wiel, Dieks 6 plus 1 afgebro ken, 6/9 Janssen, De Roode, Van der Linde 6 pt. 10 Borm 5'/» plus 1 afgebroken. De Nederlander Rudi Douven is bij het toernooi om het wereldkam pioenschap schaken voor jeugd spelers in Skiën op een gedeelde derde plaats geëindigd met een totaal van 8.5 punten. De Amerikaan Yasser Seirawan werd wereldkampioen. Hij ver gaarde 10 punten. Met een half punt achterstand werd de Rus Alexander Tsjernin tweede. ROTTERDAM (GPD) - de Stichting Arbeidszaken eist een onmiddellijke verklaring van Sparta, waarom de Rotter damse eredivisieclub geen Nederlander heeft aangetrok ken inplaats van de Oostenrijker Wolfgang Schwarz. Is het antwoord van Sparta onbevredigend, dan zal de stich ting het ministerie van sociale zaken nog deze week advi seren om geen arbeidsvergunning af te geven voor deze spitsspeler. SOFIA (ANP) - Het nieuwe bestuur van de Bulgaarse voetbalbond heeft drie jonge en talentvolle spe lers een levenslange schorsing opgelegd. Het zijn de 22-jarige spits van het nationale elftal Stoitscho Mlade- nov, de linkerspits van de natio nale ploeg Radoslav Zdravkov en de jeugdinternational Petar Kur- dov. Het drietal werd ten laste gelegd dat het zonder toestemming van de bond bij CSKA en Levski- Spartak was gaan spelen. De levenslange schorsing voot het drietal is een maatregel ter ge zondmaking van het Bulgaarse voetbal. De bedoeling is de grote clubs aan te pakken, omdat zij elk jaar jon ge spelers naar de hoofdstad lok ken, waardoor de verhoudingen volkomen zoek zijn geraakt. Vb g£iAsj<5j Y JI/£ e/zwr^X^- A£&77/ £S/r//7a 2f éX-tT/Z/S WJ ///wrxxw/vy SÜOJPT OOD -fC TIU£/J7£ I\ 6/Aj/7£&jx \7fit ~7&ZM/7o 7EX&S 77<S£eF^ <r/oes A&&&.00S /K ZAL D£ TX 'z AAH- Z2z-7/&ZAJ C7//ZAJ

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13