Schulting: Voor mij is topsport nog ontspanning pjssfer. KNVB en NOS nader tot elkaar Körmeling op derde plaats in Italië Spanning stijgt in schaakstrijd na remise Van der Wiel Internationale erkenning JACHT OP LIMIETEN Marijt ziet af van Telstar en NAC Ijshockeyers tegen Amerikaanse ploeg DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 SPORT PAGINA 9 VIAREGGIO (ANP) - Ruim 20.000 toeschouwers hebben gister avond in Viareggio aan de Tos- caanse kust hun idool Pietro Mennea hartstochtelijk toege juicht. De Italiaan, zondag tijdens de wedstrijden om de Europese beker op de 200 meter nog versla gen door de Brit Alan Wells, liep in de kustplaats diezelfde afstand onder ideale weersomstandighe den in 20.28, wat de beste Euro pese prestatie van dit seizoen be tekende. Mennea dook ééntiende seconde onder de tijd van de Fransman Pascal Barre, die op 1 juli in Ge- nève 20.29 liet afdrukken. Men nea bleef de gerenommeerde Clancy Edwards uit de Verenigde Staten ruim voor. Edwards fi nishte als tweede in 20.79. ^en auel waarnaar met veel be langstelling werd uitgekeken, was dat op de 800 meter tussen wereldrecordhouder Sebastian Coe en de Amerikaanse kam pioen James Robinson, die kort geleden op de Panamerikaanse spelen de Cubaan Juantorena achter zich liet. Het werd een anti-climax. Coe nam van meet af aan de kop, opende voorzichtig door de eerste vier honderd meter in 54.42 - een zeer langzame tijd voor een atleet van zijn kaliber - te lopen en versnel de in de tweede rondgang agres sief. De tweede ronde liep hij in 50.94. James Robinson heeft de Brit geen moment kunnen verontrusten en moest zich beperken tot volgen. In dit geweld eiste Arno Körmer- ling, finalist op de Spartakia- de, de derde plaats op in de rede lijke tijd van 1.48.5. De overige verrichtingen hadden in vergelijking met de prestaties van Mennea en Coe minder allu re. Met uitzondering van de overwinning van de 18-jarige Amerikaan Bill Green op de 400 meter in 45.88 en in mindere mate van de Rus Fedotkin op de 3000 meter in 7.53.04. Bij de dames kwam Natalia Mara- secu tot een uitstekende tijd op de 1500 meter. De Roemeense bleef onder de vier minuten en liet 3.59.00 afdrukken. Sara Si- meoni liet na Turijn nogmaals blijken ver van haar supervorm van vorig jaar af te zijn. Voor de tweede keer binnen drie dagen passeerde zij de lat voor het laatst op een hoogte van 1.90. Afwezig in Viareggio waren Renal- do Nehemiah, het Amerikaanse hordenfenomeen en Henry Rono, de Keniaanse lange afstandloper. DIEREN - In het Reinbouw- schaaktoernooi, waarin de open Nederlandse titel op het spel staat, is na de zevende ronde de spanning ten top gestegen. Het trio John van der Wiel, Kick Lan- geweg en Dennis Dieks voert met nog twee ronden te spelen de ranglijst aan, terwijl er een uitge breide groep met een half punt ARNHEM (GPD) - Eigenlijk was het hondsbrutaal wat Harry Schulting zondag in het Westduitse Recklinghau sen deed. In het wereldbolwerk dat West-Duitsland toch is op het atletieknummer 400 meter-vlak, graaide hij on der de Westduitse neuzen een eerste plaats op de Europe se ranglijst weg. Een dag nadat de grote winnaar van het Europa-Cupgebeuren in Turijn, Harald Schmid, met 45,30 seconden op die toppositie beslag had gelegd, werd de kersverse Europees-recordhouder op de 400 meter horden op diezelfde afstand, maar dan zonder horden, alweer onttroond. Harry Schulting geniet nog steeds Harry Schulting i i die stunt. „Ja, dat i toch wel. Eerst kom je op die baan met wat Nederlanders aan de jury vragen om drie klokken te zetten op mij en op Marcel Kla- renbeek met het oog op nieuwe records. Je zag die Duitsers den ken van: Nou ja, goed, maar wel ke tijd zou die Schulting kunnen lopen? Misschien even onder de 47 seconden" „Na de race werd er eerst een tijd van 45,2 seconden omgeroepen en meteen deelde de speaker me dat die tijd elektronisch omgezet 45,34 seconden zou betekenen en, voegde hij eraan toe, daarom net iets langzamerdan Schmid, die in Turijn 45,30 liep. Toen de officiële tijd 45,1 seconde werd en elek tronisch dus 45,24 seconden, maakte hij die vergelijking met Schmid niet meer. Ik was name lijk sneller geweest", lacht Harry Schulting, bij wie de telefoon niet stil staat. Erg hard? Eindelijk krijgt de 23-jarige student elektrotechniek uit Vught de er kenning die hij al veel langer ver dient. „Vooral het feit dat ik nu in de Europese ploeg sta voor de Wereldspelen in Montreal, spreekt aan. Daarmee feliciteren ze me ook. Om er dan soms aan toe te voegen: Is dat erg hard, die 45,1 seconden? r al e i beetje ARNHEM (GPD) - "Vooral de ze maand, na de hoogtesta ges, moeten de prestaties komen". Een voorspelling van KNAU-trainingscoördi- nator Bob Boverman. Veel belovend allemaal, zeker op de vooravond van de Neder landse Atletiekkampioen- schappen, die vrijdagavond, zaterdag- en zondagmiddag in Nijmegen worden gehou den. Een belangrijke titel strijd, waar onder meer ge jaagd zal worden op Olympi sche limieten. Dat laatste hoeft Harry Schul ting, die afgelopen zondag de internationale atletiekwe- reld verbaasde met zijn top tijd van 45,1 seconde op de 400 meter, niet meer te doen. Toch wil ook Schulting dit weekeinde vlammen. De topvorm is er en zoiets wil iedere atleet natuurlijk uit buiten. gewend geraakt dat zijn pres taties niet direct op hun waarde worden geschat. Hij herinnert zich nog maar al te goed de reac ties na de Europese kampioen schappen m Praag, waar hij vorig jaar toch maar erg knap vijfde werd in de finale van de 400 meter horden en zich daardoor interna tionaal in de kijker liep. Schulting had toen echter de pech dat de Nederlandse afvaardiging in zijn totaliteit diep teleurstelde en zijn prestatie werd meegezo gen. „Iedereen had het over die afgang. En als je dan zei dat je toch zelf de finale had gehaald, werden de schouders opgehaald. Zelfs binnen de KNAU was er niets mogelijk, zoals een stage bijvoorbeeld, om eens even zon der sneeuw en ijs te kunen trai nen. Niets was mogelijk. Daarvan heb ik stevig gebaald" „Ik heb er ook mijn les uitgetrok ken. Toen Wil Westphal me nog trainde, zei hij dat mijn piek in Praag en Moskou zou liggen. Na tuurlijk zal ik me in Moskou, waar ik naast mijn hoofdnum mer, de horden, nu ook wel zal kiezen voor de 400 meter-vlak, kapot lopen voor een medaille Maar ik ben er duidelijk minder gericht mee bezig dan toen met Praag" .,Ik mik niet meer met alle geweld op één doel, dat heb ik na Praag al niet meer gedaan. Anders had ik ook niet in Recklinghausen gelo pen, maar ergens in België, waar ik een 400 meter horden had kunnen lopen. Ik hoorde dat er echter een heel groepje naar Duitsland ging. Veel vrienden en kennissen ook. Die gezelligheids factor trok me meer aan" „Er zijn per slot van rekening heel wat meer dingen dan atletiek al leen. Sinds ik van koers veran derd ben, is mijn persoonlijke"le- j, ven een stuk rijker geworden, terwijl mijn prestaties er niet on der geleden hebben. Integendeel zelfs, kun je wel zeggen. Alleen met mijn studie is het dit jaar misgegaan. Voor zes van de acht tentamens had ik een vijf. Daar om heb ik me voorgenomen Moskou of niet, dit najaar het ac cent op mijn studie te leggen. De Universiade in Mexico laat ik ook schieten, want ik wil volgend jaar mijn kandidaats hebben", aldus Harry Schulting, die in de inter nationale topsportwereld een unieke positie inneemt. Voor hem is er geen sponsor, zodat de topsport hem geld kost. Daar naast is er zijn studie, en dus zijn financieel belangrijke beurs „Maar ik heb goede contacten met de NSF-afdeling maat schappelijke begeleiding. Met Johan van der Haar, die je met zijn felicitatiebriefjes na een ten tamen of goede prestatie enorm stimuleert" 's V/inters geeft hij trainingen en in Eindhoven, waar hij studeert, poogt hij medestu denten een goede looptechniek bij te brengen. „Toen ik in Genéve liep - Schulting haalde daar de NOC-limiet op de horden - kwam een van die stu denten me opzoekn en onlangs in de Pyreneeën kwamen er twee anderen de berg op fietsen om goeiedag te zeggen. Dat bedoel ik nu als ik zeg dat er meer is dan topsport alleen" Toch vraagt iedereen zich af hoe een dergelijke amateur - zijn Bel gische trainer Geeroms zei een tijdje geleden nog dat Harry straks in Moskou de enige echte amateur is - die wereldtop kan binnensluipen zonder de hulp die Geels moet rust houden Ruud Geels zal het begin van de nieuwe voetbalcompetitie niet meemaken. De door Sparta van Anderlecht aangetrokken aan- valsspits moet drie weken rust houden. Gisteren heeft Geels dokter Stri- kwerda in Utrecht bezocht. Die constateerde dat Geels een scheurtje heeftin de achillespees Hordenspecialist Harrxj Schulting liep in West-Duitsland eei prestatie kreeg Schulting eindelijk de erkenningwaarop hij uitstekende tijd op de 400 meter horden. Met deze o lang had gehoopt. bijvoorbeeld Jos Hermens en Ruud Wielart wel degelijk krij gen. Niet alleen in de Oostbloklanden kunnen atleten zich alleen met sport bezighouden, maar ook al in landen als Zwitserland en Oos tenrijk is dat mogelijk. „Natuur lijk wel mooi, maar daar concen treren ze alle talent in centra. Ik stel me zo voor dat daar alleen nog maar over atletiek wordt ge praat. Voor mij hoeft dat niet, al is wat meer hulp natuurlijk wel kom. Net als wat meer erken ning", vindt Schulting, die hele maal achter een opmerking van 800-meterloper Arno Körmeling staat. De Almeloër zei onlangs, toen hem werd gevraagd of hij zich wel eens afvraagt waarmee hij nog bezig is als een Brit Coe in één klap een volle seconde van het wereldrecord op die 800 me ter afhaalt: „Juist omdat Coe geen staatsatleet maar een gewo ne jongen is, betekent het voor mij een stimulans. Een gewone jongen kan dit dus" Zo'n gewone jongen zonder tal van faciliteiten is Harry Schulting. „Daarom geniet ik zo van deze prestatie. Ik heb inmiddels ook al de vraag te horen gekregen wat ik zondag geslikt zou hebben. In derdaad hoor je altijd dat iemand slechts dan de wereldtop kan be reiken indien hij full-prof is. Ben je dat niet, dan moet je dus slik ken" .,Mijn formule is eigelijk heel sim pel. Natuurlijk train ik hard, maar vooral regelmatig. Bovendien heb ik geduld. Je rm>et niet gaan jagen. Wat er in je zit, komt er op een gegeven moment toch wel uit, vooral als topsport primair nog ontspanning voor je is. En dat is bij mij het geval, anders was ik absoluut al gestopt" Schultings toptijd van Reckling hausen is natuurlijk prachtig voor de nationale atletiek, maar heeft ook zijn gevaarlijke kanten. Het NOC, dat zulke fel bekriti seerde limieten vaststelde, zou nu wel eens kunnen gaan roepen: Zie je wel dat die eisen niet zo scherp zijn? Schulting kwam er op de 400 meter zo'n halve secon de onder? .,Als ze dat beweren, moeten ze maar eens bij me langskomen. Nu nog vind ik die NOC-eis van 45,5 seconden hardstikke scherp Ik had er ook nooit op geaasd. Je kunt het ook allemaal heel anders bekijken. Iedereen vindt Harald Schmid, terecht, een loopwon- der. Op basis van prestaties wel ke maar even minder zijn dan die van dat loopwonder, stelde het NOC de limieten vast. Dat is ge woon waanzinnig" ,Er loopt in ons land veel talent rond. Arno Körmeling, Evert Ho ving, Koen Gijsbers, noem ze maar op. Geef ze echter vertrou wen. Voor die jongens wordt de limiet een obsessie. Doe wat met ze. Laat van je horen, zoals Johan van de Haar dat doet. Van de NSF is die belangstelling er wel, maar van het NOC hoor je nooit wat", heeft Harry Schulting ondervon den. Aan voorspellingen over hetgeen dit seizoen nog mogelijk is, waagt de Brabander zich niet, „al zou je op basis van 45,1 seconden een hordentijd van zo'n 48,4 secon den mogen verwachten. En daarmee krijgt de Italiaanse hor denprofessor Calvesi gelijk. Vo rig jaar zag hy me bezig en zei toen dat 49 seconden mogelijk was. De laatste keer zei hij me dat ik echt moest gaan denken rich ting grens tussen de 47 en 48 se conden", klinkt het. Er ligt voor Schulting overigens dit seizoen nóg een uitdaging. „Frank Nusse, die ik in Genéve als hordenrecordhouder ont troonde, stuurde me uit Italië een felicitatiekaart waarop hy schreef het wel wat slap van me te vinden dat ik zijn record met maar 0,04 seconde had verbeterd. „Echte Nusse-humor", lacht Schulting, achterstand op de loer ligt. Van der Wiel raakte zyn suprematie kwijt doordat hij tegen Hofland op heftig verzet stuitte. Hofland bezat zelfs de steeds wat betere stelling, maar Van der Wiel wik kelde bekwaam af naar het halve punt. Langeweg klom op naar de top door een zege op de verras send sterk spelende Renet, die eerder zyn afgebroken partij te gen Roele nauwkeurig in winst omzette. Tegen Langeweg werd Renet echter door zwakten op de koningsvleugel snel uitgeteld. Dennis Dieks boekte een regel matige overwinning op Van der Linde. Leidenaar Tolenaar blyft door een remise tegen Tulfer uit Apel doorn in de bovenste helft van het klassement staan. Eerder had Tolenaar zyn afgebroken partij tegen Svenn uit Zweden in winst omgezet. Joop Piket die in de voortzetting tegen Van Popta het punt bin nenhaalde, moet ook tegen Roy Dieks uit Ouderkerk aan de Am- stel voor een tweede zitting aan treden. Rijnsburger Heemskerk naderde de middenmood door Stegeman uit Utrecht met lege handen te la ten. In de reservegroep bereikte Jeroen Piket een vijftig proecent score door Vis uit Leens te ver slaan. Marcel Piket brak zijn par tij tegen De Jong uit Spakenburg af. Afgebroken partijen 6e ronde: Roele-Renet 0-1, Westra-Dennis Dieks 0-1, Roy Dieks-Van der Linden 0-1, Lange weg-Van der Sterren 1-0. Belangrijkste uitslagen 7e ronde: Renet-Langeweg 0-1, Hofland- Van der Wiel remise, De Roode- Milo Scheeren remise, Dennis Dieks-Van der Linde 1-0, Jans- sen-Tolk afgebroken, Carlier- Borm afgebroken, Pliester-Vo- gel remise, Böhm-Lith afgebro ken, Cuypers-Van der Sterren afgebroken. Stand aan kop na 7 rondere 1/3. Langeweg, Van der Wiel, Den nis Dieks 6 pnt., 4/7 Renet, Hof land, De Roode, Milo Scheeren 51/ 2 pnt., 8. Janssen 5+1 afgebro ken, 9/17. Van der Linde, Pliester, Vogel. Paul Boersma, Huyzer, Van Baarle, Nemet, Svenn, Rini Kuyf 5 pnt. Door een nederlaag in de twaalf de ronde tegen de Engelsman James Plaskett is Rudy Douven in de strijd om de wereldtitel schaken voor junioren afgezakt naar de vierde plaats. Aan de lei ding in het Noorse plaatsje Skiën gaan nog steeds de Amerikaan Yasser Seirawan, die 9,5 punt verzamelde. Kist blijft in Alkmaar. ALKMAAR - AZ'67 heeft de be sprekingen met West Ham Uni ted over Kees Kist stopgezet. Dit houdt in dat de Europese topsco- rer in Alkmaar blijft. die wellicht al dit Overigens zal de club voorlopig weekeinde bij de Nederlandse nie* kunnen beschikken over kampioenschappen in Nijmegen Kurt Welzl, die in een oefenduel met die „klacht" van Nusse zal te8en Beveren een kuitbeenbles- afrekenen. sure heeft opgelopen. UTRECHT (GPD) - De KNVB wil van de NOS voor televi sieuitzendingen van voet balwedstrijden de komende drie jaar minimaal vier mil joen gulden ontvangen. De regelingen rond radiouit zendingen zullen bij het oude blijven. Aldus luidde het be sluit na de gisteravond in de Jaarbeurs te Utrecht gehou den vergadering van het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB met vertegen woordigers van de betaalde clubs, WCS, WON en FBO. Hoewel de stemming van de vergadering niet unaniem vóór was, werd het voorstel toch aangenomen en zal zo snel mogelijk een ontmoe ting met de NOS worden be legd. Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voet bal, ziet dit voorstel in ieder geval positiever in dan het eerste: ruim één miljoen gulden voor het uitzenden van drie wedstrijden per week. Bij het nieuwe voor stel mogen drie wedstrijden per avond, flitsen welis waar, worden uitgezon den. Vilé: „Die vier miljoen gulden waarover wij nu met de NOS gaan praten, betekent een verhoging van 30 procent voor de NOS. Daarnaast zul len we rekening houden met eventuele verhogingen door de inflatie. Vast staat in ie der geval dat de KNVB niet onder die vier miljoen gaat zitten. In mijn ogen, en dat van mijn bestuur, zeker geen onoverkomelijke zaak voor de NOS. Ik heb er alle ver trouwen in dat dit plan zal slagen". Voor hem en zijn bestuur vond Vilé dit nieuwe voorstel ze ker geen nederlaag. „Nee, na tuurlijk niet. Het oude voor stel zat helemaal vast. Daar was niet meer uit te komen. We móésten wel met een nieuw voorstel komen. Wel nu, na ruim twee uur verga- Ene Vilé deren is dat dan toch einde lijk gelukt". Voorts werd gisteravond be sloten dat er uitsluitsel dient te komen over het begrip „vrije nieuwsgaring". NOORDWIJK - Ton Marijt zal niet ingaan op de salarisi^oorstellen van NAC en Telstar. De voorma lige voorstopper van Sparta heeft gisteren de contacten met die clubs verbroken, "omdat ze mij maar een beperkt bedrag kunnen bieden .Ik heb echt geen hoge eisen gesteld, maar NAC en telstar Volgens mij is het breekpunt vooral de transfersom van 75.000 gul den, die Sparta voor mij vraagt. Daar zaten die clubs tijdens de besprekingen constant tegen aan te hikken. Dat geldt trouwens ook voor Go Ahead Eagles. Ik werd gisteren nog opgebeld door Joop Brand, die vertelde.dat hij mij graag bij de selectie wilde hebben. Maar ook zijn club kan niet aan de vraagprijs van Sparta voldoen. Ik zie me, nu dit niet door is gegaan, voloend seizoen wel bij één of an dere amateurclub spelen. Tenzij Sparta alsnog bereid is om iets van het transferbedrag af te ha len. Maar eerlijk gezegd geloof ik niet dat het bestuur dat wil doen En dat is jammer, want i k zou nog graag twee jaar in het betaalde voetbal gespeeld hebben" TILBURG (ANP) - De Nederland se ijshockeyploeg speelt op 3 sep tember in Tilburg en op 5 sep tember in Den Haag wedstrijden tegen het Amerikaanse Olym pisch team. De selectie voor de Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: doel - Jerry Göbel (Tilburg Trappers), John de Bruyn (Amsterdam), verdedigers George Peternouse, Maarten Burgers (beiden Tilburg Trappers), Guus Bakker, Henk Hille (beiden Amsterdam), Allen Pluimers, Rick van Gog (beiden Groningen)., aanvallers - Chuck Huizinga, Corky de Graauw, Jos Bles, Tjakko de Vos, William Klooster, Ron Berteling, Keith Linning, Jerry Schöffer (allen Amsterdam), Klaas van de Broek (Tilburg Trappers), Harry van Heumen (Nijmegen) en Johan Tooren (Groningen). Coach is Hans Westberg. In de selectie ontbreken spelers van Heerenveen, die pas op 6 sep tember van een trainingskamp in Finland zullen terugkeren

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9