Kopen vaak voordeliger dan huren S.O.S.-dienst voor dieren in oprichting Rapport PvdA-commissie: toenadering tot PLO "Advies van KNMG dupeert verzekerden" "DOK IS NAAR JAVA" Nieuwe voorwaarden voor verkoop woningwetwoningen Zigeuners beëindigen blokkade van bedrijf Bestuur paralympics: Zuid-Af rika mag meedoen Levenslang bevestigd Rotterdam bang voor Engelse supporters Essing eist vergoeding DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1Ü7P BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Brokx van volks huisvesting en ruimtelijke ordening heeft de regeling voor verkoop van woning wetwoningen aan bewoners op een aantal punten gewij zigd. Dit geldt met name voor de grens van het inkomen, die beslissend is voor het al dan niet kunnen kopen van een dergelijke woning. In een circulaire aan de ge meentebesturen staat dat het belastbaar inkomen van een huurder die zijn woningwet woning wil kopen, in 1977 niet hoger mag zijn geweest dan 35.000,- (was in 1976 33.000,-). De nieuwe inko mensgrens geldt vanaf 1 ja nuari j.l. Werken man en vrouw beiden, dan worden hun belastbare inkomens opgeteld, maar een "bedrag van 1.900,- (was 1.800,-) van het inkomen van de vrouw blijft buiten be schouwing. Als het te verwachten belastba re inkomen over 1979 tien procent of meer hoger is dan het inkomen over 1977, zal het te verwachten inkomen over 1979 worden getoetst aan de op 38.500,- gestelde inko mensgrens. De nieuwe eigenaar moet ten minste vijf jaar in de woning hebben gewoond. De prijs, waarvoor een bewoner zjn vooroorlogse woningwetwo ningen kan kopen, is gelijk aan de "verkeerswaarde" van de woning in bewoonde toe stand. De huurder zal de over te dra gen woning tenminste 10 jaar als eigenaar moeten bewo nen. Als hij zijn woning bin nen die termijn wil verkopen, moet de woning aan de ge meente of woningcorporatie worden aangeboden. DEN HAAG (ANP) De ac tiegroep "Voorkomen is beter dan afmaken" en de belangengroep "Rechten voor al wat leeft" willen de komende maanden met het opzetten van een net werk van vrijwilligers door het hele land een S.O.S.-dienst voor dieren opzetten. In elke provincie willen zij een ombudsman of -vrouw aanstellen die voorlichting geeft over dierenwelzijn. Aan het eind van deze maand zul len in Zuid-Holland en Overijssel de eerste twee ombudsmannen of -vrouwen aan het werk gaan. Verder zal de S.O.S. voor huisdieren bestaan uit een organisatie van vrijwillige controleurs, die moeten toezien op de na leving van de wetten op het gebied van de dieren bescherming. Dit hebben de actie- en be langengroep gisteren be kendgemaakt bij de pre- De S.O.S.-dienst gaat voor lichting geven over onder andere sterilisatie en cas tratie van honden en kat ten om het overschot van deze huisdiéren te beper ken. Volgens een woord voerster van de actiegroep "Voorkomen is beter dan afmaken" is er in Neder land een overschot van ze ventigduizend huisdieren. Deze beesten maken een grote kans te worden doodgespoten wegens plaatsgebrek in de asiels of ten prooi vallen aan de in dustrie, aldus de woord voerster. Gevallen van huisdieren- mishandeling en klachten over handelaars en fok kers kunnen bij de dienst worden gemeld. Een con troleur zal de meldingen nagaan en zonodig door geven aan de politie. In brieven aan het ministerie van CRM en de Tweede Kamer heeft de actiegroep "Voorkomen is beter dan afmaken" er op aange drongen de "broodfokke rij" van huisdieren aan strenge wettelijke bepa lingen te onderwerpen. De actiegroep vindt het een schandaal dat het fokken van honden en katten on beperkt doorgaat, terwijl er jaarlijks tienduizenden huisdieren worden afge maakt. Ook het "uitput ten" van de fokteven, door hen twee nesten per jaar te laten krijgen, wordt door de groep in de brieven aan de kaak gesteld. Een subsidieaanvraag is in eerste instantie door CRM afgewezen, maar het mi nisterie staat volgens een woordvoerster niet afwij zend tegenover de doel stellingen van de hulp dienst. Als de dienst ge heel op poten is gezet en goed functioneert probe ren we het nog een keer, aldus de woordvoerster. "Eendenjacht uitstellen" DEN HAAG (ANP) - De dierenbe scherming heeft minister Van der Stee van landbouw en visserij gevraagd de jacht op wilde een den, die op 24 juli is begonnen, tot 1 september te stoppen. Op deze wijze kan worden voorkomen dat kuikens te vroeg sterven en kan teven botulisme worden tegen gegaan. Het jachtseizoen voor wilde eenden loopt tot 31 januari. Volgens de dierenbescherming is door het koude voorjaar de broedperiode van de wilde eend verlaat. Na 24 juli werden er in het open veld nog regelmatig wilde eenden met eendagskeukens aangetroffen. Als de moeder ten gevolge van de jacht wordt ver dreven zijn deze kuikens ge doemd te sterven, aldus de die renbescherming. DEN HAAG (GPD) - Voor r die vorig jaar ongeveer 25.000 gulden verdienden was het vaak voordeliger een huis te kopen dan een huis te huren. Voor de werkgelegenheid in de bouw maakt het niet uit of iemand een woning koopt of huurt. Mensen die een eigen woning hebben, onderhouden hun huis beter dan degenen die een gelijkwaardige huurwoning bewonen. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport „Kopen of Huren", dat in op dracht van het ministerie van volkshuisvesting is opgesteld door het Instituut voor Onder zoek van Overheidsuitgaven. Het rapport is gisteren aan staatsse cretaris Brokx aangeboden. Het rapport, dat wordt aangevuld met een commentaar van de be windsman van volkshuisvesting, zal eind september worden be handeld in een vergadering van de Volkshuisvestingsspecialis ten uit de Tweede Kamer. De on derzoekers zeggen dat voor men sen die in aanmerking komen voor individuele huursubsidie het huren duurder wordt naar- AMSTERDAM (ANP) - De zigeu ners die, onder leiding van zigeu nerkoning Koko Petaio, sinds maandagnacht de toegangspoor ten van het verzekeringsbedrijf Tollenaar en Wegener in Amster dam blokkeerden, hebben gis termiddag hun actie gestopt. Na- UTRECHT (ANP) - Het stichtings bestuur van de Olympische spe len voor gehandicapten hand haaft zijn eerder ingenomen standpunt dat Zuid-Afrika mag meedoen aan de spelen onder af wijzing van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Dit heeft stich tingsvoorzitter A. van Emden gis teren in Utrecht meegedeeld na een vergadering die tevens werd bijgewoond door de voorzitter van de internationale sportorga nisatie voor gehandicapten, sir Ludwig Guttman, en door drie afgevaardigden van de Zuidafri- kaanse sportbond voor gehandi capten. De heer Van Emden vindt dat een politieke beslissing niet door een sportorganisatie moet worden genomen. Hij verwacht die eer der van kabinet en parlement. Hij hoopt wel dat het kabinet snel met zo'n beslissing zal komen omdat de organisatie van de in 1980 in Arnhem te houden spelen in tijdnood raakt. Afgelopen maandag sprak de Arn hemse gemeenteraad zich uit te gen deelneming van Zuid-Afrika aan de paralympics. Maar indien Zuid-Afrika toch mee zou doen, wilde de Arnhemse raad daar geen consequenties aan verbin den. Eventuele consequenties zouden kunnen zijn dat landelijke bon den en organisaties uit deelne mende landen tot een boycot van de spelers overgaan. dat 's middags weer onderhan deld was tussen Petaio en de di rectie van het bedrijf besloot Pe taio met zijn mensen en de zeven ertrekken Aanleiding tot de actie van de zi geuners was een verzekerings kwestie waarbij, volgens Petaio aan hem te weinig was uitge keerd. Volgens de directie van T en W echter was de „zeer ruime schade-uitkering van 511.000 gulden, waarmee Petaio aanvan kelijk akkoord ging, voldoende" Later tekende de zigeunerleider protest aan en eiste nog eens ruim vier ton voor de vergoeding van drie caravans en inboedel, die door een brand na een botsing met een auto verloren gingen Omdat de assuradeuren niet met deze uitkering akkoord gingen blokkeerde Petaio de toegang tot het kantoor en begon een lange serie onderhandelingen met de directie. Deze heeft naar voren gebracht dat zij niet van plan is onder druk op de genomen be slissingen terug te komen en de uitkeringen te verhogen, aldus een woordvoerder van T en W. Voorstellen van de kant van T en W om de zaak te laten uitvechten door advocaten of een onafhan kelijke arbitragecommissie in te stellen wees Petaio van de hand. Gistermiddag gaf de zigeunerlei der het op en vertrok met zijn groep. DEN HAAG (ANP) - De hoogste gerechtelijke instantie in Thai land heeft dinsdag de levenslan ge gevangenisstraf bevestigd, die eerder was opgelegd aan de Ne derlander A.J.H.C. die drie jaar geleden op het vliegveld van Bangkok werd gearresteerd om dat hij in het bezit was van 136,9 kilo heroïne met een waarde van 30 miljoen gulden. De heroïne was verborgen in vaten met vlieg- tuigvet, die C. naar Antwerpen wilde versturen. mate het inkomen hoger is. Het kopen van een woning daarente gen is voordeliger naarmate het inkomen hoger is. Overheidsbeleid Het rapport zegt voorts dat de kos ten van een zelfde type woning in de koopsector veelal hoger liggen dan in de huursector. Daardoor kan het voorkomen dat de beslis sing om te kopen pas voordeliger wordt (in plaats van huren) bij een inkomen van 30.000 gulden of meer. Alle gegevens uit het rap port zijn gebaseerd op de situatie in 1978. Het blijkt dat het beeld van de woonlastvergelijking tus sen kopen en huren in belangrij ke mate wordt bepaald door het overheidsbeleid. Dit komt mede doordat de huur- en koopsector op het gebied van subsidies en belastingen verschillend wordt behandeld. Het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven concludeert dat het vermogensaspect van grote invloed kan zijn bij de keu ze een woning te kopen of te hu ren. Een woningkoper kan na melijk een verlies van zijn ver mogen lijden wanneer de werke lijke waarde van zijn huis daalt onder de boekwaarde, dat is het bedrag van de opgenomen hypo theek, verminderd met de aflos singen. De rapporteurs menen dat de be slissing om te kopen of te huren niet van invloed is op de woon ruimteverdeling. Het is niet dui delijk aan te geven of het voor een woningzoekende makkelijker is aan een huur- of aan een koop woning te komen. Aan het stre ven van de regering, de zeggen schap en de verantwoordelijk heid met betrekking tot wonen te bevorderen, levert de beslissing een huis te kopen een positievere bijdrage dan de beslissing een huis te huren. Dit verschil komt het duidelijkst tot uiting tijdens de bewoning. Gedurende het voorbereiden van de bouw van woningen is het verschil minder, terwijl er voor wat de woonom geving betreft nauwelijks ver schil behoeft te zijn. Tot slot concludeert het rapport dat de inflatie kan worden aange wakkerd wanneer de geldhoe- veelheid als gevolg van het ver- han hypothecaire leningen wordt vergroot. Doordat de prijs van koopwoningen doorgaans hoger is dan die van huurwoningen, kunnen kopers hogere hypothe caire leningen afsluiten. HOORN - Een beeld van het Superflipper- toernooi" om de titel Nationaal Kampioen Openlucht Flipperen dat DEN HAAG (GPD) - Meer toena dering tot de Palestijnse Bevrij- dings Organisatie (PLO) en een kritischer houding tegenover Is raël. Dat zijn volgens ingewijden de grondlijnen van een rapport waaraan de speciale PvdA-com- missie voor het Midden-Oosten- vraagstuk volgende week de laat ste hand wil leggen. De commissie gaat het PvdA-be- stuur adviseren de al bestaande contacten met de PLO verder uit te bouwen. Verder wil de com missie, die onder voorzitterschap staat van oud-minister mr. M. van der Stoel, dat Nederland (nog) scherper dan tot hu toe de Israëli sche nederzettingenpolitiek op de bezette westoever van de Jor- daan afkeurt. De Israëlische re gering heeft al geprotesteerd te gen de afkeuring die Nederland samen met de overige EG-landen over dat beleid heeft uitgespro ken. Met name de kritiek op Israël, die binnen de PvdA steeds sterker uitdrukking vindt, heeft al geleid tot controverses, ook binnen de PvdA-commissie. Daarom is het ook niet zeker dat de commissie er inderdaad in zal slagen in haar volgende vergadering, op vrijdag 17 augustus, haar rapport af te ronden. Commissielid Relus ter Beek ver klaarde gisteren desgevraagd, dat het contact van de PvdA met de PLO in wezen niet nieuw is. „Toen ik in 1974 met de PLO ging praten deed ik dat duidelijk als vertegenwoordiger van de Par tij." Een andere vraag is intussen of de versterking van het contact van de PvdA met de PLO ook bete kent dat de PvdA voor diploma tieke erkenning van de PLO is, zoals verscheidene landen en ook de Verenigde Naties. Zo ver wil ook de PvdA-commissie nog niet gaan. Begin dit jaar stemde de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer tegen de motie-Van der Spek (PSP), waarin om die erkenning werd gevraagd. In zijn stem verklaring namens de PvdA-frac- tie zei mr. Van der Stoel toen al, dat versterking van het contact tussen Nederland en de PLO wenselijk is. (Van redactie economie) DEN HAAG (GPD) - Navolging Van het dringend advies van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Genees kunst aan haar leden niet langer mee te werken aan de afgifte van geneeskundige verklarin gen in verband met reisannule- ringen schaadt de belangen van de verzekerden. Dit zeggen de verzekeringsmaatschappijen de „Europeesche", „Elvia" en „Schlenker" De drie maatschappijen wijzen erop dat volgens de algemeen geldende polisvoorwaarden van reisannuleringsverzeke- ringen verzekerden alleen aan spraak kunnen maken op ver goeding, als zij een dokters verklaring overleggen. Meestal haalt de verzekerde die bij de arts die hem behandelt. De KNMG is van mening dat het vragen van zo'n verklaring bij de behandelend arts kan lei den tot een verstoring van de relatie tussen arts en patiënt, omdat de reden van de reis af te zien niet altijd van medische aard is. Daarom heeft de KNMG gemeend haar leden te moeten verzoeken niet langer hun me dewerking hieraan te verle- Volgens de drie verzekerings maatschappijen is evenwel de tot nu toe gevolgde procedure in de praktijk snel en betrouw baar gebleken. De verzekerde kon bovendien op korte termijn zijn vergoeding krijgen en daardoor alsnog boeken voor een andere vakantiereis. De verzekeringsmaatschappijen zullen nu zonodig controlerend geneesheren gaan inschakelen, want bij reisannulering zal ook in de toekomst een medische verklaring moeten worden overgelegd. Voor de verzekerde is dit een weinig bevredigende oplossing. Hij zal hierdoor namelijk langer op zijn geld moeten wachten. De controlerend geneesheer zal voor zijn verklaring vaak moe ten afgaan op de informatie van de arts die de verzekerde be handelt en geeft dus in feite een verklaring af namens die arts. Kortom, een omslachtige me thode. Zuidmolukse leider Manusama: ROTTERDAM (ANP) - Het Waia- me-scheepsdok uit Ambon, dat in 1967 gebouwd is met Neder landse ontwikkelingshulp, is niet verdwenen. De Indonesische au toriteiten hebben het uit de Mo- lukken weggehaald en naar Java gesleept. Het ligt nu in Soerabaja. Dat zegt de Zuidmolukse leider ir. J.A. Manusama. 'Vroeg of laat gaat alles naar Java', aldus Manu sama. Dat is volgens hem met het dok dus ook gebeurd. Het weg halen van het scheepsdok heeft grote onrust veroorzaakt op Am- bon. Vooral studenten van de Pattimura-universiteit hebben geprotesteerd tegen de gang van zaken, aldus de Zuidmolukse lei der. Het Waiame-dok, aldus Manusa ma, was tot voor kort onderdeel van een particulier scheepsrepa- ratiebedrijf op Ambon, dat onder leiding stond van een Molukker die in Nederland is opgeleid. De man is door de autoriteiten op een zijspoor gezet en zijn onder neming werd genationaliseerd, aldus Manusama. Waar de man is gebleven, weet ik niet, maar ik maak we wel zorgen, zegt de Zuidmolukse leider. 'Het gaat hier om manipulaties die ei genlijk niet door de beugel kun- Het is volgens Manusama niet de eerste keer, dat de autoriteiten in Djakarta materiaal weghalen uit Ambon. Het gebeurde eerder met een suikerfabriek in Makariki (Ceram) en een conservenfabnek in Galala (Ambon). Van de sui kerfabriek staat voor Manusama vast, dat het bedrijf werd ont manteld en in onderdelen is ver scheept naar Java. Tegen de gang van zaken rond het 'verdwenen' dok wordt actie ge voerd door het landelijk comité Zuid-Molukken (LAC). Het co mité demonstreerde gisteren in Den Haag bij het ministerie van buitenlandse zaken. Het LAC zal bij ontwikkelingssamenwerking een protestbrief aanbieden. ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse horecawereld vreest de horde Britse voetbalsupporters van wie de eersten al in de Maas stad zijn gearriveerd. De heren zijn hier in verband met de voet balwedstrijd van morgen, waar bij Ipswich Town in de Kuip te gen PSV zal uitkomen in het ka der van het Rotterdam Voetbal toernooi. Ook vorig jaar werd een dergelijk evenement georganiseerd waar bij een groot aantal vernielingen werd aangericht. Vooral de En gels ingerichte pubs op het Stad huisplein hadden toen te kampen met baldadigheid waardoor af en toe complete café-interieurs werden vernield. Naar verwach ting zal Ipswich Town zelf zo'n 40 supporters meebrengen die door de club worden geroyeerd als ze zich misdragen, maar daarnaast verwacht de Rotterdamse ge meentepolitie ook nog eens en kele honderden voetbalfanaten ADVERTENTIE W/W/ bOheorst'tvakt Ontmoet onze kollekties fJ/ waardeer onze prijzen /ÉJM/ REPAREREN - MODERNISEREN SPUI 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 07CL-60 48 95 AMSTERDAM (ANP) - Evene mentenorganisator Ben Essing gaat samen met zijn advocaat J. Wouters een civiele procedure aanspannen bij de rechtbank in Amsterdam tegen het dagblad De Telegraaf. Essing wil een schade vergoeding van acht tot vijftien miljoen gulden van De Telegraaf voor aan hem toegebrachte scha de door een aantal publikaties in deze krant. Volgens Essing is acht miljoen hiervan direct aan toonbaar. Voor het vaststellen van de schade door het verlies aan goodwill - door Essing zelf op zeven miljoen geschat - zou een onafhankelijk marktonderzoek bureau kunnen worden inge schakeld. Plannen in die richting zijn inmiddels in een vergevor derd stadium, aldus Essing. Dit marktonderzoekbureau zou dan moeten nagaan hoe liefda digheidsinstellingen, Essing acties organiseert, ovei het evenementenbureau Interes- sing BV denken. Daarnaast zou moeten worden onderzocht in hoeverre hun antwoord beïn vloed wordt door een serie arti kelen in De Telegraaf en hel Nieuws van de Dag. Vorige week werd De Telegraaf door de vice-president van de De klachti rechtbank in Amsterdam ver- gers kon plicht een rectificatie en een op neer c weerwoord van Essing te plaat- hetreisb sen in de zaterdagkrant naar Italië, F aanleiding van een verhaal om trent een Indonesisch kanker fonds. die de oversteek op eigen gele genheid maken. Vooral onder de zen verwacht men een aantal raddraaiers te zullen vinden, „maar dat heb je bij elke voet balwedstrijd", zo verklaarde een woordvoerder. In Rotterdam is ook een aantal supporters van Brighton neerge streken; zowel Ipswich als Brigh ton zouden minder agressieve supporters hebben dan het be ruchte Everton uit Liverpool, dat vorig jaar voor ernstige proble men zorgde. Reisbureau dupeert vakantiegangers MEDEMBLIK (ANP) - De rijkspo- 4 litie in Medemblik heeft de laat ste dagen ongeveer twintig klachten gekregen van vakantie- gangers die gedupeerd zijn door het reisbureau Euro-Autoreizen B V. te Medemblik. De directeur, de 39-jarige J .S., is niet thuis, zijn kantoor is dicht. ie vakantiegan gers komen er volgens de politie op neer dat zy geboekt hadden bij het reisbureau voor bungalows in Italië. Frankrijk, en Engeland, die bij hun aankomst ter plaatse echter niet beschikbaar bleken te zyn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7